c Hoofd allergologie stapt op M "Het gaat om de boodschap achter de boodschap" Hh D Man week weg: huis uitgebrand Uit onvrede met beleid directie en bestuur AZL Van Oosten eerste op voorlopige kandidatenlijst PPR Tieman onderscheiden Actie van fietsers bond: doe open de poort De Helianth vijf jaar Fietser slaat uit woede raampje van auto kapot 1 MAANDAG 8 MAART 19R2 Leiden vijf uur: de brandweer probeert de LEIDEN - In de Hansenstraat is vanmorgen omstreeks vijf uur een dubbel huis uitgebrand. De beneden- en bovenwoning is ei* gendom van een 45-jarige Ma rokkaan die juist een week weg was om zijn vrouw en zeven kinderen naar Nederland te ha len. Hoe de brand precies wordt door de technische dienst van de politie onderzocht. Om tien voor vijf ontdekten bu ren de brand. Zij hoorden een knal, waarschijnlijk doordat er een ruit sprong. Vermoedelijk is de brand onstaan in de achter kamer van het huis. Nog juist op tijd kon de brandweer een paar butagasflessen uit de woning verdwijderen. De woning aan de Hansenstraat vier liep rook en waterschade op door de brand. Van de wo ning om de hoek - aan de Korte Hansenstraat veertien - spron gen drie ramen. Twee gepar keerde wagens werden bescha digd door rondvliegende scher ven. Of de Marokkaan is verze kerd kon de politie niet vertel len. LEIDEN Het hoofd van de afdeling allergologie, P. Widjaja verbonden aan het Academisch zieken huis Leiden stopt 22 maart zijn werkzaamhe den. Het aanbod van de directie van het AZL om nog een half jaar op de af deling te blijven om de zaak af te bouwen heeft hij afgeslagen. Widjaja: "Het heeft voor mij geen enkele zin om hier nog langer te blijven nu de directie en bestuur zich achter het standpunt van de faculteit hebben geschaard". De directie en bestuur van AZL hebben vorige week bekend ge maakt dat ook zij van mening zijn dat de afdeling en vakgroep allergologie maar moet worden opgeheven. Voor Widjaja en zijn medewerkers nog steeds een on begrijpelijke zaak. De directie doet nu naarstig pogingen om voor het laatste half jaar nog een vervanger voor Widjaja te vin den. De verpleegkundigen zijn zich nog aan beraden wat zij gaan doen. De medische hande lingen staken in ieder geval als er na 22 maart door de directie geen plaatsvervanger voor Widjtya is gevonden. Widjéya heeft gekozen voor de op lossing van het voormalige hoofd van de afdeling dr. R. Voorhorst. Hij begint in of buiten Leiden een eigen praktijk. Mevrouw We zel-Baart. die de actie van de pa tiënten voor het behoud van de afdeling allergologie leidt, res pecteert het besluit van Widjaja. Maar zij heeft met de 1400 andere patiënten de hoop nog niet opge geven. Vandaag bood een delegatie van deze patiënten de directie ruim veertienhonderd handtekenin gen aan. LEIDEN Het gemeenteraadslid Frits van Oosten (33) wordt, als de leden van zijn partij het goed vinden, lijsttrekker van de PPR bij de komende gemeenteraads verkiezingen. Van Oosten, op dit moment het enige PPR-raadslid, is door een adviescommissie op de eerste plaats gezet van de voorlopige kandidatenlijst. Op de tweede plaats staat de 26-ja- rige studente Nederlands Korrie. Korevaart. Zij is eerder politiek actief geweest in Rockanje. Frac tie-assistent Rob van Lint (23) bezet de derde plaats. De PPR- commissie gaat er vanuit dat de eerste twee plaatsen op de lijst verkiesbaar zijn. De plaatsen drie tot en met tien worden be schouwd als opvolgersplaatsen. De kandidatenlijst telt 27 namen, maar alleen de eerste tien zijn eventueel beschikbaar voor het raadslidmaatschap. Bij de top tien prijkt ook de naam van het oud-raadslid Laurens Beijen, die volgens de commissie "nog steeds grote bekendheid geniet en die derhalve een hoge plaats op de lijst ten zeerste verdient". De voorlopige lijst ziet er voor wat betreft de eerste tien plaatsen als volgt uit: 1. Frits van Oosten, 2. Korrie Korevaart, 3. Rob van Lint, 4. Arnold v.d. Lee, 5. Lau rens Beijen, 6. Yvonne Lignac, 7. Jos v.d. Broek, 8. Radbout Maas, 9. Gerrit Bannink en 10. Han Ruijgrok. In de ledenvergaderng van aan staande vrijdag wordt de defini tieve lijst vastgesteld. De verga dering wordt gehouden in ge bouw Rapenburg 100 en begint om acht uur. LEIDEN - De heer J. Tieman uit Leiden is zaterdagmiddag onderschei den met het Zilveren Bondskruis van de Bond van Nederlandse Militai re Oorlogsslachtoffers. Hij ontving deze onderscheiding uit handen van de penningmeester van het Hoofdbestuur G. de Boer, tijdens de jaar vergadering in het Genie-complex in Alphen a/d Rijn. De Boer memoreerde op deze bijeenkomst de grote inzet en de kritische instelling waarmee de onderscheidene de afdeling van de BNMO groot heeft gemaakt. Tieman is van het district Zuid-Holland-Noord vijfen twintig jaar secretaris geweest en daarna drie jaar voorzitter. In 1981 heeft hij om gezondheidsredenen het voorzitterschap overgedragen aan K.I. Mechelse uit Leiderdorp. De Zijlpoort, die met een schutting is afgesloten. LEIDEN - Leden van de Echte Ne derlandse Fietsers Bond zijn za terdag in actie geweest bij de Zijlpoort. Om de eigenaar en de gemeente tot wat meer spoed aan te zetten de doorgang onder de poort open te stellen voor het fietsverkeer, heeft men de schut tingen voor de doorgang geschil derd. Op de witte schuttingen staat nu te lezen "poort open" en "ENFB groet NZH". Onlangs heeft de gemeente aan weerszijden van de Zijlpoort twee kleine paadjes aangelegd voor het fietsverkeer. Dit was noodzakelijk omdat de bus bin nenkort tijdelijk over de Haven zal gaan rijden. Er moet van de gebruikelijke busroute worden afgeweken vanwege werkzaam heden aan de Kerkpleinbrug, Derde Waardbrug en de Ooster kerkstraat. De leden van de ENFB menen ech ter dat de paadjes nauwelijks te be fietsen zijn. Zij denken dat het gevaar nog groter zal worden als de bus er gaat rijden. De enige oplossing is volgens hen: "de poort open". LEIDEN - De Helianth. winkel en informatiecentrum voor biologische dynamische pro- dukten bestaat deze maand vijf jaar Reden voor een feestweek. want nog steeds groeit de klantenkring van deze zaak aan de Herenstraat Volgens bedrijfsleider E.A. Scholte, willen meer en meer mensen etenswaar zonder kleurstoffen en conserve ringsmiddelen. om maar eens wat te noemen. De jaren gele den sterk opgekomen be hoefte om gezond te willen eten zet zich voort. In 1977 is de Helianth in de He renstraat neergestreken De winkel is indertijd ontstaan uit het samengaan van vyf consumentendepots in en rond Leiden. Deze depots le verden al jarenlang aan een grote groep mensen weke lijks brood, groenten, fruit granen, zuivel en nog vele an dere artikelen. Produkten, die hoofdzakelijk afkomstig zijn van land- en tuinbouw bedrijven, die werken vol gens de biologisch dynami sche methode. Daarnaast is het bijzondere aan deze winkel dat klanten kun nen meedenken over en mee doen met het beleid van dit niet-commercièle bedrijf Ie dereen kan lid worden van de Coöperatieve Vereniging. Scholten: "Er wordt ten on rechte nogal eens gedacht dat we een besloten vereniging zijn en alleen voor leden werken, niet is echter minder waar. Een ieder kan klant zijn of gewoon even binnenlopen voor informatie zonder ooit lid te worden. Het lidmaat schap is een soort adhesiebe tuiging voor de doelstellin gen zoals die in de statuten zijn vastgelegd". Informatie En een van de belangrijkste doelstelling is dat alle ver koopt st)ers elke gewenste in formatie over de koopwaar kunnen geven. Ook bestaat er de mogelijkheid om by de Helianth. lezingen, cursussen en excursies te volgen. Schol ten: "Het gaat er bij ons niet alleen om hoe verkopen we de produkten zo snel moge lijk; van veel meer belang voor ons is op welke wijze de artikelen tot stand zijn geko- Scholten: M Men ziet tegen woordig overal aanbiedingen van 'alternatieve' produkten. In deze warboel is het voor de goedwillende consument haast onmogelyk het goede te kiezen. Aanbiedingen van reform zus. bio zo. goed voor dit en goed voor dat. natuur lijke gronstofTen en ga zo maar door. Ze zyn meestal net zo leeg als welke reclame kreet dan ook". De bedrijfleider wil hiermee duidelijk maken dat De He lianth beslist niet zo werkt. "Het gaat ons meer om de boodschap achter de bood schap, waarbij wij hebben ge kozen voor de biologisch dy namische land- en tuin bouw methode". De biologisch dy namische methode houdt in dat ook de kosmische wer kingen invloed hebben op het leven op aarde. Deze in vloeden worden zoveel mo gelijk benut. Dit gebeurt met behulp van de zaaikalender en diverse kruidenprepera- ten. waarmee de grond wordt bewerkt Toch treft men in de winkel ook wel andere spullen aan. "Als tijdelijke aanvulling. Nog niet alles kan op onze wijze worden geteeld. Wy kunnen in ieder geval zeggen dat deze artikelen van de Eko-bedrijven niet chemisch zijn bewerkt en niet met kunstmest zijn behandeld". Als opvallend voedingsmiddel spnngt voor sommigen het vlees m het oog. "Vanuit ons gezichtspunt is vlees niet di rect taboe voor iedereen. We laten deze keuze over aan de mensen zelf. Hier is alleen vlees te krygen dat afkomstig is van weer die biologisch dy namische bedryven". Het assortiment is de laatste ja ren sterk uitgebreid, vooral door de met-voedsel artike len. De boeken over voeding en bepaalde leefwijzen ne men een belangrijke plaats in. Daarnaast is er een ruime keuze uit speelgoed dat zich door materiaalkeuze, vorm en kleur onderscheidt van het traditionele speelgoed. Ook worden er 100% zuiver wollen kledingstukken ver kocht Deze week organiseert de Helianth feestelijke activiteiten. Voor jeugdige klanten tvas er zaterdagmorgen een clowneske muzikant uitgenodigd. LEIDEN - De Eerste Hulp Dienst moest er zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven aan te pas komen om de hand te verbinden van een fietser, die uit woede een portierraampje kapot had geslagen van een auto. De fietser reed op de Beethovenlaan toen een auto uit tegenovergestelde richting linksaf de Kennedy laan wilde opdraaien. De auto stopte keu rig; de fietser evenwel meende dat de man wilde doorrijden, schrok, en kwam ten val. De tien liter melk die hij in een jerrycan by zich had kreeg hy over zich heen. De fietser werd hierdoor zo boos dat hij een raampje van de auto kapot sloeg. Het resultaat van deze actie was evenwel dat de automobilist op zijn beurt schrok, uit zenuwen even gas gaf en de fiets, die nog op de grond lag, vernielde. sj' w. F hw Hoofdbestuurder G. de Boer speldt in Alphen aan den Rijn het Zilveren Bondskruis bij Leidenaar J. Tieman op. Kinderopvang Heieen de Zeeuw van de Werk gemeenschap Kindercentra Leiden vertelt morgenavond in Augustinus over de proble men rond de kinderopvang en alternatieve manieren van kinderopvang. Ook wordt er deze avond bij Augustinus Rapenburg 24) een overzicht gegeven van de verschillende mogelijkheden van kinderop vang in Leiden, terwijl verte genwoordigers van het kin derdagverblijf Peuterpalet, verscheidene peuterspeelza len en van het nieuwe kindr- centrum in de Merenwijk aanwezig zijn om informatie te geven. Hetzelfde geldt voor afgezanten van de Stichting Welzijn, het gastouderproject en van een lotaalcréche uit Rotterdam. Ook is er een boe kenstand. De bijeenkomst be gint om half negen. Indonesië Adnan Buyung Nasoetion spreekt morgenavond in het museum van volkenkunde aan de Steenstraat over de politieke situatie in Indonesië aan de vooravond van de ver kiezingen. Hij doet dat om acht uur, op uitnodiging van de Indonesië Werkgroep Lei den. Nasoetion is oprichter van het instituut voor rechts hulp, advocaat en wordt als een belangrijk oppositielei der in Indonesië beschouwd. Waardeiland De gemeente houdt morgen in clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, een informatie-avond over het ontwerp-bestem- mingsplan voor het Waardei land. Aanvang acht uur. Bahai In de Bahói gespreksknng spreekt Adri Kosten morgen avond om acht uur over het onderwerp "Politiek, bron van eenheid?" Plaats van handeling is gebouw De Re genboog, Watermolen 1. Rozekruis Het Rozekruisers Genootschap houdt morgen een lezing met als onderwerv "Door de Gno sis tot het Rozekruis". De le zing wordt gehouden in de Vikingzaal van hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwen- steeg en begint om acht uur. Hengelsport (1) De Gulden Voorn viste zijn der de wedstrijd van dit jaar in de Ringvaart te Lisse. Uit slag: I F. Smit 4700 gram-30 stuks, 2 H van Alphen jr. 2520-14, 3 B. Velthuizen 2190- 13, 4 N. Hoogkamer 1860-9, 5 T v.d Meer 1230-8, 6 G. Har- land 1220-8. 7 W Lardee 810- 6. 8 H. van Alphen sr. 610-3, 9 D. v.d. Bent 350-1, 10 G. Kleijn 270-2 (2) DW viste in de Ringvaart, met de volgende resultaten: 1 C. Cornet 7450-42, 2 L Waltman 5650-30,3 P Blok 3700-21,4 P Leuering 2000-18, 5 A. Later- veer 1800-12, 6 K. Laterveer 1650-10, 7 J. l'Ami 1250-11, 8 J. Hakker 800-6. (3) De vijfde wedstrijd van de open wintercompetitie, georgani seerd door hengelsportvereni ging Zuid-West, leverde een vangst op van 92 meter en ne gen centimeter. Voor dit re sultaat zorgden 21 vissers. Uitslag: 1 H. Moenen 40 stuks- 759 cm, 2 J. Helversteyn 31- 681, 3 C Jansen 35-671, 4 W. Moenen 32-663,5 H. v.d. Laan 30-650. 6 J Boef 27-585. 7 D Schouten 26-553, 8 1. Mazurel 27-535, 9 P. Hartevelt 24-455, 10 P Alblas 20-413. Vrouwenfilm In buurthuis Op Eigen Wieken (Merenwijk) is er woensdag een film- en discussieavond voor vrouwen. De film "Vrouw en gezondheidszorg" van Hedda van Gennep uxrrdt vertoond. Na afloop van de ongeveer vij/tig minu ten du reende film is er gele genheid tot napraten. De aanvang is om kwart over acht Film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesxa laat woensdagavond via de video de film "Network" zien. Een Amerikaanse speelfilm uit 1977 van regisseur Lunet met oa F age Dunaway Een tv-presentator kondigt tn de film aan dat hij in zijn laat ste programma zelfmoord zal plegen De videovertomng be gint om half tien in gebouw Rapenburg 100. Smeulende restanten van het interieur na de brand, als de bovenwoning ging verloren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3