ADVERTEERT IN DIT BLAD Zonder toeristen is Assisi op z'n mooist van NUOIfl ALFEYI4 1982 f1895,- 2630,- cleef Bang Olufsen Van Cleef willen ook u laten kennismaken met 't idee van een geïntegreerd muzieksysteem. Alfetta MAAK EEN ROADTEST BIJ PAGINA 20 Varia MAANDAG 8 MAART 1982 Het jaar 1982 is niet het jaar van hele bevolkingsgroepen, maar van een enkele man. Van iemand die acht honderd jaar geleden, in 1182 werd geboren. Die heel simpel, heel ar moedig mag men wel zeggen, heeft geleefd. Op wiens sterfdagherdenking jaar lijks over de hele wereld dieren ex tra worden verwend. Die onlangs patroonheilige werd van de ecologen. De man aan wie we het gebruik van kerststal letjes hebben te danken als uitbeel ding van armoede. Wiens geboorte stad en graf nog steeds het centrum zijn van zijn volgelingen en jaarlijks bezocht worden door duizenden. Het jaar 1982 is het jaar van Fran- ciscus van Assisi, een 'oecumeni sche' heilige die in zijn eigen kerk, die van Rome, wordt ver eerd, wiens beroemde Zonnelied weer een plaats heeft gekregen in het nieuwe (protestantse) Liedboek der Kerken. Hoe beleven mensen in en om de stad Assisi nu de heilige die acht honderd jaar geleden daar uit ta melijk rijke ouders werd gebo ren en waarom komen al die tien duizenden uit vele landen juist naar deze stad in Italië? „Als je naar Assisi gaat en je hebt een paar dagen de tijd, begin dan niet meteen kerken en andere heiligdommen te bezoeken maar dwaal rond in de oude binnen stad, ga eens zitten uitkijken op de helling van de Monte Subiaso. o Gezicht op Assisi met zijn vele kerken op de helling van de Monte Subasio. Als je je meteen voegt in de stroom pelgrims en toeristen zul je snel tot de conclusie komen: deze man is dood, hartstikke dood". Die raad kreeg ik van een Neder landse Franciscus-kenner en -vereerder. Een vreemde raad die ik - gelukkig - toch maar heb opgevolgd. Vesting Wie over de autoweg Venetië-Ro- me het hoog gelegen Assisi na dert, komt onder de indruk van een geweldig gebouwencomplex rondom een imponerend kerkge bouw. Het is alsof men een ves ting nadert. Later zal blijken dat het gaat om de grafkerk van Sint Franciscus en het grote klooster dat men rondom zijn graftombe heeft gebouwd om het te be schermen tegen plunderaars. De geweldige kerk, rijk aan schit terende fresco's en andere ver sieringen, blijkt tijdens het be zoek uit drie bouwlagen te be staan. Doordat het gebouw tegen een helling is gebouwd kan men op twee niveaus twee boven el kaar gelegen kerken (en dat zijn geen kleintjes!) binnenkomen. In de benedenkerk bestaat dan nog weer eens de mogelijkheid om af te dalen in een ondergrondse ka pel rond de in de vorige eeuw blootgelegde graftombe van de heilige. Dagelijks schuifelen dui zenden mensen door de drie ker ken, biddend, bewonderend kij kend naar al die kunstzinnige pracht, of alleen maar nieuwsgie rig- Een paar honderd meter verderop m de stad kun je een zelfde situatie aantreffen. Daar ligt de eerste vrouwelijke volgeling van Fran ciscus, de heilige Clara, in een glazen kist te kijk voor al die de vote pelgrims en profane nieuwsgierigen. Tussen die bei de kerken rijgen de winkeltjes zich aan' de nauwe, hellende straatjes, aaneen. Ook in Assisi gaan devotie en negotie hand in hand. Bewogen Over Franciscus zijn in de loop der eeuwen boekenkasten vol ge schreven. Hij was de stichter van een van de vele bedelordes in het begin van de dertiende eeuw. Als rijke jongeman, die hield van het goede leven, avontuurlijk, het geen kan worden afgeleid uit zijn pogingen om ridder te worden en zijn meedoen aan een oorlog tussen Assisi en de (toen pause lijke) stad Perugia, groeide Fran ciscus op in een bewogen tijd. De scheiding tussen rijken en armen werd groter en groter. De kerk bevond zich graag aan de kant van de rijken. Franciscus, zoon van een welva rende lakenkoopman,ging be seffen dat zijn eigenlijke roeping niet lag achter de toonbank van vaders winkel maar in een radi cale navolging van Christus. Er waren in die tijd heel wat groep jes mannen die wat men dan wel noemt 'apostolisch' wilden le ven. Weinigen hebben zo radi caal de opdracht die de apostelen van Christus kregen en die be schreven staat in het Mattheus- evangelie, opgevolgd. „Voorziet u niet van goud of zilver of koper in uw gordels, van geen reiszak onderweg, geen twee hemden- want de arbeider is zijn voedsel waard... wie vader of moeder lief heeft boven Mij is Mij niet waar dig... Dat is mijn opdracht, moet Fran ciscus gedacht hebben. Hij be gon eerst eigenhandig vervallen kerkjes rondom Assisi wat op te knappen. Hij zwierf door de bos sen op de helling van de Monte Subasio. Hij omhelsde melaat sen die hij eerst had gemeden. Hij leefde in armoede want, zo dacht hij, de arme kun je alleen maar bij Christus brengen als je werkelijk wordt als die arme. Verstoten Hij voelde zich echter niet alleen één met de armen maar ook één met de natuur. Die natuur was voor hem niet langer een macht die als het ware overwonnen moest worden, die je mocht en kon uitbuiten. Hij was zelf on derdeel van de schepping. Heel mooi komt dat tot uitdrukking in zijn beroemde 'Zonnelied' dat in een bewerking van dr. Schulte Nordholt is opgenomen in het Liedboek der Kerken (gezang 400). Een loflied op de Schepper en diens schepping. Na eerst alleen rondgezworven te hebben, verstoten door zijn ou ders die zo teleurgesteld waren in die zoon in z'n armoedige kle dij, kreeg Franciscus steeds meer volgelingen. Eerst een paar van zijn vroegere vrienden, later steeds meer anderen. Later ook van Clara, ook al uit i$k geslacht in Assisi. Nog tijdens zijn overi gens vrij korte leven. Franciscus stierf reeds in 1226, waarin hij door vele landen zwierf, tot in Syrië en Marokko toe, beleefde Franciscus het dat (in 1220) zo'n 5000 volgelingen bij Assisi bijeenkwamen. Franciscus is zijn kerk trouw ge bleven. Hij wilde haar vernieu wen, niet verlaten. Dat heeft zijn kerk gewaardeerd. Reeds twee jaar na zyn dood werd hij door de toenmalige paus heilig verklaard (Clara later ook trouwens) en werd voor hem die reusachtige kerk gebouwd. Over zijn eerste kapel, Portiuncula genoemd, niet ver van Assisi, over de plek in het bos waar Franciscus stierf en de laatste strofe van zijn zon nelied maakte en over het terrein waarop de eerste volgelingen van Franciscus ooit in kleine hutjes leefden, liet de paus een enorme kerk bouwen, waarin de kapellen van toen bewaard ble- Paradijs Terug naar Assisi nu. Er is, zo werd me verteld, in wezen weinig ver anderd sinds Franciscus er leef de. Maar elke morgen naderen rijen auto's en bussen Assisi en de stad die is ontstaan rondom die geweldige basiliek over die eerste kapellen. Assisi is op z'n mooist in de vroege ochtend, voordat die toeristenstroom komt, en in de avond. Op zo'n stille avond zat ik met pa ter Adriano in een typisch Ita liaans cafe vlak bij de Francis- cus-basiliek. Hoe ervaart hij als enige Nederlan der in het klooster bij de kerk de ze stad- Een klooster dat ruimte biedt aan honderden kloosterlin gen maar nu nog maar wordt be woond door een handjevol. Een paradijs, aldus de pater die een groot deel van zijn leven in de missie in Indonesië heeft doorgebracht. Toen het leven daar hem te zwaar viel accepteer- »de hij graag de uitnodiging om naar Assisi te gaan om in de basi liek Nederlandse en Engelstalige groepen rond te leiden. „Ik was hier nooit eerder geweest maar het is een paradijs. Ik vind al die kunstwerken in de kerk ongelooflijk mooi en attendeer de mensen graag op alle bijzonder heden Ik probeer ze echter ook iets van Franciscus zelf door te geven. Het is fijn dat er tegen woordig vooral zoveel jongeren hier komen. Ik denk uit een soort onvrede met hun eigen levens wijze, met de welvaartsstaat. Franciscus' levenswijze: jezelf volkomen wegcijferen terwille van de ander, spreekt hen aan- Een paar dagen later breng ik een hele dag door bij de kleine be weeglijke pater Bernardino. Een aantal jaren is hij ook grds in As sisi geweest, vertelt hij me in uit stekend Duits. „Ik werd er ziek van. Altijd maar weer vertellen "hoe het geweest is. Over het verleden. Ik zei tegen mijn broe ders in ons kleine klooster: ik wil me bezighouden met het heden. Met jonge mensen die hier iets zoeken. Een levensroeping, een nieuwe levenswijze misschien. Ik was blij dit vervallen duizend jaar oude kerkje te krijgen, jaren lang gebruikt als veestal. Met jongeren heb ik alles opgeknapt, in de boerderij hebben we slaap zalen gemaakt". -Vol trots leidt hij me rond. „Mijn regel is: jongeren mogen hier minstens een week en maximaal drie weken komen logeren, 't Liefst in groepsverband. We werken met de handen, hebben de waterleiding aangelegd, de gebouwen gerestaureerd, we bakken ons eigen brood, we heb ben onze eerste eigen druiven» geoogst. We bebouwen het land. We praten veel. Over „der Franz" en zijn idealen, over het omgaan met mensen en dingen. We zin gen veel. Eenmaal per week stuur ik ze de bergen in om een dag te vasten en te meditere- Die avond zitten we met een groep Franciscanen en enkele tiental len (Duits sprekende) jongeren in het historische kerkje van San Damiano, waar pater Bernardino elke avond met „zijn" jongens en meisjes de vespers komt bidden. Het kerkje waarin Franciscus kwam, waar Clara woonde, waar je de sfeer van toen als het ware kunt proeven. ■- a Inspiratie Achthonderd jaar geleden werd Franciscus geboren. Dit jaar zal er stellig veel over hem worden geschreven en gesproken. In tien tallen Nederlandse parochies is men bezig met een „Franciscus- project". Er is al een reizende tentoonstelling klaar. In Assisi zul .je ontdekken dat Franciscus dóód is, kreeg ik te horen. Ja en nee. De stad is ge richt op het verleden. Leeft er van. Zeer veel mensen die er da? gelijks komen, kijken inderdaad naar het verleden. Maar er zijn er ook die juist in Assisi en omgei ving als het ware inspiratie opj doen om in hun eigen leven, hun eigen situatie, iets waar te makeij van wat Francisciscus beziel* kompleet voor Een Beosystem noemen we dat. Een muzieksysteem, waarvan alle komponenten voor en mei elkaar zijn ontworpen. Dat ziet u meteen aan de vormgeving Maar nog veel belangrijker is die integratie voor de geluidskwaliteit Voor een natuurlijke, uitgebalanceerde weergave van elke soort muziek Bang Olufsen heeft nu voor het Beosystem 1600 een prijs vastgesteld van f 1895.- Dat is aanzienlijk minder dan u voor de afzonderlijke komponenten zou betalen - en de laagste prijs waarvoor u zo'n geïntegreerd B&O muzieksysteem kunt verwerden Het is bij ons te zien, te beluisteren en - als u daardoor overtuigd bent - bij u thuis te installeren Het Beosystem 1600 bestaat uit: n stèbiele afstemming Uitgangsvermogen 2x 30 Watt RMS 1295,- Beogram 1600 platenspeler metMMC10E element .Volautomatisch metéén toetsbediening Ongevoelig voor schokken en trillingen van buitenaf. Krasvrij C/I element, beschadigt uw platen nooit. j" Twee Beovox S30 luidsprekersDe fase-lineaire technologie van Bang Olufsen zorgt voor een uitstekende weergave met een stabiel stereobeeld 690,- Natuurlijk weer verkrijgbaar bij Uw vakhandelaar voor moderne techniek en ouderwetse service, eigen technische dienst, Botermarkt 25, Leiden. Tel. 071-122669. De nieuwe Alfetta 1982. Sportiviteit en Zowel buitenspiegel als de zijramen bovenliggende nokkenassen, goed komfort perfekt in evenwicht gebracht, vóór worden van binnenuit elektrisch voor 95,6 Din kW (130 pk). Het technisch konsept is legendarisch, bediend, de weergaloze wegligging blijft voor z'n klassegenoten onbereikbaar. Deze afstand wordt nu nog duidelijker 0oor een niet geringe vergroting van het komfort. Met extra's die, in tegenstel ling tot hetgeen er bij andere merken gebruikelijk is, al bij de prijs zijn inbe grepen. De hier afgebeelde nieuwe Alfetta 2.0 kost kompleet f 29.890,-, inkl. BTW. De nieuwe Alfetta 2.0 is standaard uit gerust met was-wissers op de koplam pen, in de voorruit ingebouwde radio antenne en voorbereid voor de mon tage van radio en luidsprekers. Automatische rolgordels, óók op de achterbank, verstelbare hoofdsteu nen vóór en achter. Het benzineverbruik.van deze nieuwe Alfetta i: al even verrassend! Voor de 2.0 versie gelden de volgende ECE-A70 cijfers: Bij 90 km konstont 1:15,2 Bij120kmkonstant 1:11.2 n de stad gemiddeld 1:7,9. Een vernieuwd verstelbaar stuur en versnellingshandle met verbeterde grip. Deze nieuwe Alfetta is ook leverbaar in een 1.8 en een 1.6 uitvoering, van bui ten gelijk aan de hier afgebeelde en verder bijna idem uifgevoerd. Kosten resp. f26.290,- en f25.690-, inkl. BTW. De officiële Alfa-dealers nodigen u uit Rubber sierstrippen, bumpers en ach- voor het maken van een eigen road- terste deel van de uitlaat in roestvrij- test. Pas dan begrijpt u wat wij ver staal. Krachtbron in deze Nuova staan onder sportiviteit en komfort in Alfetta is de fameuze 2 Liter motor met perfekte balans. HAM BV Vondellaan 45, Leiden, 071-769303 Hoofdstraat 81, Sassenheim, 02522-19124 Automobielbedrijf R.KARSTEN (Sub-dealer) Pickéstraat 74, Noordwijk, 01719-10757 Garage P.M. BAAK ZN. (Sub-dealer) Veurseweg 72-74, Voorschoten, 01717-2215 DE NIEUWE ALFETTA: SPORTIVITEIT EN KOMFORT IN PERFEKTE BALANS.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20