België in ban van staaloproer Jaruzelski belooft handhaven harde lijn Nieuwe romance tussen Israël en Frankrijk? C D Haig: "El Salvador en Vietnam geen vergelijk Gezien in Casino Scheveningen: Gehoord in Casino Scheven ingen: Slim! Lief! Italiaans hof spreekt groep neofascisten vrij Gebeurd in Casino Scheven ingen: Aardig! Walen woedend op regering en EG Regering Begin overleeft motie van wantrouwen WOENSDAG 3 MAART 1982 Buitenland WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP/ AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexan der Haig, heeft gisteren gezegd dat een vergelijking tussen El Salvador en Vietnam een "ver draaiing van de werkelijkheid" is en dat Midden Amenka en het Caribisch gebied van strategisch vitaal belang zijn voor de VS en hun Europese bondgenoten. Dit verklaarde Haig tijdens een hoorzitting van de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Haig zei te rekenen op steun van het Amerikaanse pu bliek voor president Reagans herstelplan voor het gebied. Haig zei verder dat hij over "over duidelijkheid en onmiskenbaar" bewys beschikt dat de Salvado- riaanse guerrillastrijders worden aangevoerd door "buitenstaan ders". Meer wilde hij niet zeggen ter bescherming van de infor manten. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met grote meerderheid een voor de rege ring niet bindende resolutie goedgekeurd waarin een beroep wordt gedaan op president Rea gan zich in te zetten voor onvoor waardelijke besprekingen tussen de belangrijke politieke tegen standers in El Salvador. De bevelhebber van de Salvado- riaanse troepen die de afgelopen dagen strijd hebben geleverd met de opstandelingen op de Cerro Guazapa. een 25 km van de hoofdstad San Salvador gelegen vulkaan, heeft gisteren verklaard dat de operatie is voltooid. Hij had de helft van zijn ongeveer tweeduizend man teLlende strijd macht kunnen terugtrekken. De rest houdt zich nog bezig met het opruimen van een aantal verzets- haarden. Volgens de bevelhebber zijn bij de gevechten honderd guerrillastrij- De Britse regering heeft een voor aanstaande academicus en een vroegere ambassadeur in Mexico aangewezen als waarnemers bij de komende verkiezingen in El Salvador. Denis Healey, de plaatsvervan gend leider van de oppositionele Labourpartij, heeft het rege ringsbesluit waarnemers naar El Salvador te zenden aangevallen. Hij karakteriseerde de verkiezin gen van 28 maart als een "grieze lig ritueel". Het Franse blad Le Figaro heeft gisteren meegedeeld dat het "per ongeluk" een oude foto van brandende lijken in Nicaragua heeft gebruikt ter illustratie van een bericht over een beweerde massamoord op een indianen stam m het grensgebied met Honduras. Het satirische weekblad "Le ca nard enchainé" had vorige week gemeld dat de foto misbruikt was. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig. had de foto genoemd als bewijs voor Nicaraguaanse wreedheden tegen miskito-india- nan. In feite betrof het een foto van Rode-Kruiswerkers die in 1978 slachtoffers van de burger oorlog verbrandden. BRUSSEL (GPD/ANP) - Er dreigt een harde botsing tus sen de Belgische regering en de werknemers en vak bonden in de Waalse staalindustrie. De ruim 20.000 ar beiders van de noodlijdende staalgigant Cockerill- Sambre in Luik en Charleroi hebben al sinds verleden week dinsdag het werk neergelegd om het behoud van hun werkgelegenheid in het bedrijf veilig te stellen. De Belgische minister van econo mische zaken, Eyskens, heeft gisteren gewaarschuwd dat deze actie in zijn tegendeel zou kun nen uitmonden: „Als de vakbon den zich vastpinnen op alles of niets, dan kan het weieens niets worden", waarschuwde hij. De Belgische regering zit in een moeilijk pakket. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, heeft dinsdag bekendge maakt dat de huidige sanerings plannen voor Cockerill-Sambre niet ver genoeg gaan. Volgens de Europese industriecommissaris Davignon blijft Cockerill on danks deze plannen in 1985 nog steeds voor miljarden in de rode cijfers en dat is niet aanvaard baar. De Europese Commissie is bereid momenteel zo'n 1,2 mil jard gulden overheidssteun aan Cockerill-Sambre toé te staan, maar dan moet er wel dieper worden gesneden in de onrenda bele delen van de bedrijven in Luik en Charleroi. Dit standpunt heeft gisteren in Wallonië grote woede en demon straties uitgelokt. Gedreigd werd met een massale mars op Brussel om de Waalse standpunten kracht bij te zetten. De Waalse vakbondsleider Gillon riep tij dens de demonstratie in Luik op tot de vorming van een meer zelf standig Wallonië dat dan rijn ei gen economische politiek zou kunnen bepalen. Minister Eys kens praat vandaag met verte genwoordigers uit de Waalse staal om een oplossing te zoeken. In Brussel maakt men zich zorgen over twee zaken: in de eerste plaats vreest men een nieuw en wellicht veel massaler optreden van de stakers in de hoofdstad Brussel. Men is nog niet het ge weld van een kleine drie weken geleden vergeten toen Waalse staalarbeiders eerst het hoofd kwartier van de Europese Ge meenschap binnendrongen en later zeer hardhandig in de slag gingen met dè rijkswacht. Er wa ren toen tientallen gewonden. Maar in Brussel groeit vooral de vrees voor de politieke gevolgen Mark Eyskens, de minister van economische zaken, sprak gister avond al over een "politiek pro bleem", toen hij het had over de mogeljkheid of onmogelijkheid om meer nationale financiële middelen in het Waalse staal te stoppen dan is voorzien. Om de staalarbeiders in Wallonië hun zin te geven zijn meer geldmid delen nodig. Maar het uittrekken daarvan zou tegen het regeerak koord van de huidige rooms-libe- rale regering-Martens zijn. Eyskens, wiens eigen regering van christen-democraten en socialis ten in september vorig jaar over het staaldossier viel, weet zelf goed genoeg welke problemen dat dossier dat oplevert. Het stoppen van meer geld in het Waalse staal zal ook geen goed keuring krijgen van de EG-com- missie. In beginsel is die bereid, aldus Eyskens, om aan drievier de van het staal-herstelplan haar goedkeuring te verlenen. Maar als de Belgen een alles of niets- houding aannemen kan er wel eens helemaal geen oplossing komen, aldus Eyskens. Stakende arbeiders verzamelden zich gisteren op het Plein van de Republiek in Luik in een woedend protest tegen het economisch beleid van de Belgische regering en de Europese Gemeenschap. De staal problemen dompe len België in diepe zorgen. TENNIS - Tracy Austin, als eerste geplaatst in het 150.000 dollar- tennistoernooi van Los Angeles, heeft zich teruggetrokken. Zater dagavond liep zij tweede graads brandwonden op in een restau rant. i MOSKOU (DPA/Reuter/UPI/AFP/ TASS) - De Poolse militaire lei der Wojciech Jaruzelski heeft be- AD VERTENTIE Een jong paartje staat al een uur aan een tafel te spelen. Het wil maar niet. Daar gaat de laatste jeton. Op nummer 30. Ook mis Jammer, zegt de croupier vriendelijk, beetje pech vanavond. Ach, zegt de man met een knik naar z'n lachende vrouwtje, mijn geluk zit meer aan de tafel thuis. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. De Israëlische premier Begin wordt overmand door emoties na het indie nen van een motie van wantrouwen tegen zijn regering over de ontrui ming van de Sinai. ADVERTENTIE Aan de bar zegt een man tegen een ander: Ik zet altijd voorzichtig in het begin. Een Transversale Simple en op twee andere Douzaines. En heb ik wat gewonnen dan word ik brutaler. En nooit meer dan honderd gulden per avond kwijt. Dan hou ik op. En win ik tweehonderd gulden, hou ik ook op Roulette e elke dag t Black Jack m 2 tot 2. JERUZALEM (AP/Reuter) - De Israëlische regering van premier Begin heeft gisteren met een rui me meerderheid een motie van wantrouwen overleefd over het Sinai-vraagstuk De regering maakte onmiddellijk bekend dat zij zonder verder uitstel zou be ginnen met de evacuatie van Is raëliërs die weigeren het schie reiland te ontruimen. Minister van defensie, Ariel Sha ron, die in het verleden een pleit bezorger was voor de Sinal-kolo- nisten, verdedigde de regering tegen de motie en noemde de evacuatie "één van de moeilijk ste zaken van miin leven". De Westduitse regering betreurt de recent persoonlijke aanval van premier Begin op bondskanse lier Schmidt. Begin "raadde" Schmidt vorige week aan om net als Willy Brandt naar Warschau te gaan en bij het vernielde joodse ghetto vergiffenis te vragen voor wat "zijn volk en de nazi's de joden hebben aangedaan". SCHAKEN - In de zeventiende ronde van het internationale schaaktoernooi van Jakarta heeft Genna Sosonko geremi seerd tegen de Roemeen Gheorg- hiu. De ex-Rus neemt de tiende plaats op de rangUjst in. nadrukt dat hij hard zal optreden tegen pogingen om de economie in Polen te ontwrichten, onrust te stoken of het politieke en so ciale systeem te veranderen. Dat staat in een communiqué dat gis teren in Moskou is uitgegeven na de besprekingen tussen Jaru zelski en de Russische president Brejynjev. In het gemeenschappelijke com muniqué wordt te kennen gege ven dat elk streven om het socia lisme in Polen te ondermijnen bij voorbaat tot mislukken is ge doemd. Gezegd wordt dat de "vriend schap" met de Sowjet-Unie een hoeksteen is van de buitenlandse politiek van Polen. De Sowjet- Unie garandeert de onafhanke lijkheid en de grenzen van Polen, aldus het communiqué. Polen wil ook in de toekomst een be trouwbaar lid van de socialisti sche gemeenschap zijn. De twee landen veroordelen "ten scherp ste" de "inmenging" door de Verenigde Staten en andere ka pitalistische landen. Getuige de verklaring is Polen heel dank baar voor de politieke en econo mische steun die het van de Sow jet-Unie heeft ontvangen. Jaruzelski keerde gisteren uit Mos kou naar huis terug nadat hij de Russische leiders een voorzich tig optimistisch verslag had ge geven van hoe zijn militaire rege ring de situatie in Polen in de hand heeft. Eveneens kreeg hij van president Brezjpjev toezeg gingen voor meer hulp. Brezjn- jev zal binnenkort een tegenbe zoek afleggen in Polen. Het Russische persbureau Tass meldde dat de twee regeringslei ders speciale aandacht hadden besteed aan de ontwikkeling van de samenwerking op politiek, economisch, wetenschappelijk. Iran verkoopt schatten sjah LONDEN (UPI) - Het Islamiti sche bewind van de tgatollah Chomeini dat kampt met een fi nancieel tekort en dat nog ver wikkeld is in oorlog met Irak. zal historische voorwerpen die in de afgelopen eeuwen door voorma lige sjahs van Iran zijn vergaard, verkopen. Radio-Teheran meldde dat het par lement een wetsontwerp heeft aanvaard dat de verkoop wettigt. Er werd niet gezegd hoe en aan wie de voorwerpen, waartoe ze ker duizenden antiquiteiten be horen, geveild zullen worden. technisch en cultureel vlak. De toezegde hulp bestaat in de leve ring van voedsel, olie, gas en an der basismateriaal om de econo mie van Polen nieuw leven in te blazen. Bre?jhjev was, naar in Moskou wordt vernomen, tevreden met het verslag van generaal Jaru zelski over het leven in Polen on der de noodtoestand. Een delegatie van het Amerikaan se congres komt morgen voor het eerst sinds de afkondiging van de noodtoestand in Polen op 13 december in Warschau aan voor driedaagse besprekingen met Poolse regeringsfunctiona rissen. Dat heeft het Poolse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. De delega tie wordt geleid door de demo cratische afgevaardigde David Obey uit Wisconsin. Het ministerie liet weten dat het bezoek ertoe bijdraagt dat er juiste informatie over Polen en de binnenlandse situatie zal wor den verspreid. Het initiatief er voor was van Amerikaanse zijde gekomen, zo werd gezegd. De achtkoppige delegatie vijf de mocraten en drie republikeinen mag in Polen praten met wie ze wil. Het gaat daarbij vooral om economische kwesties en huma nitaire hulp. „Franóois Mitterrand is een so cialist. maar een vriend van Israël" Zo regeerde premier Begin in mei vong jaar op de verkiezing van Mitterrand tot president van Frankrijk Vandaag komt Mitterrand als eerste Franse president naar Israël voor een officieel be zoek. De afgelopen 15 jaar zijn de be trekkingen tussen Israël en Frankrijk uitermate koel ge weest, na een bloei in de ja ren '50 en '60 Dat was de tijd van de Algerijnse onafhanke lijkheidsoorlog, die door de Egyptische president Nasser gesteund werd. Onder het motto „Les ennemis de mes ennemis sont mes amis", knoopten Frankrijk en Israël nauwe betrekkingen aan. Hoogtepunten waren de Suez-oorlog van '56 (een ge zamenlijk Frans-Engels-Is- raèlisch optreden) en vooral niet te vergeten de nucleaire samenwerking tussen Frank rijk en Israël. Het waren Franse kernfysici, die aan de wieg stonden van de Israëli sche kernreactor in Dimona, die volgens vele rapporten in staat is een atoombom te ver vaardigen. Toen de Algerijnse oorlog over was, begon de Franse Mid- den-Oostenpolitiek langza merhand te veranderen. Ei genlijk keerde De GauUe weer terug naar de traditione le Franse politiek van nauwe betrekkingen met voormali ge Franse koloniën en protec toraten in de islamitische we reld van Noord-Afrika en het Midden-Oosten. En zo kwam het aan de voor avond van de Zesdaagse Oor log in 1967 tot een breuk tus sen Israël en Frankrijk, met het Franse wapenembargo waardoor Franse Mirage- vliegtuigen en raketboten niet aan Israël geleverd wer den. Die raketboten werden in 1969 op ingenieuze wijze door de Israëlische geheime dienst uit Cherbourg ge smokkeld, maar het was uit met de romance. Israël, eens een 'vriend en bondgenoot', was een obstakel geworden voor de Franse handelsbelan gen in de Arabische wereld, hetgeen allemaal nog sterker werd toen de oliecrisis een woordje mee ging spelen. De Gaulle, Pompidou en Gis- card verkondigden allen de zelfde politiek: Israël moest alle bezette gebieden ontrui men en diende een Palestijns 'patrie' te dulden. Het wapen embargo werd intussen opge heven toen het niet meer le veranties aan Israël maar aan de Arabische landen in de weg stond, en Frankrijk heeft de afgelopen jaren voor zo'n 10 miljard dollar aan wapens in het Midden-Oosten ver kocht De Franse Midden-Oostenpoli- tiek was er een van Israël ne geren. Dat werd het duide lijkst gedemonstreerd toen Giscard, op bezoek in Jorda nië, door een verrekijker naar Israël keek zonder er een be zoek te brengen. Inhoudelijk heeft Mitterrand aan de grondslagen van de Franse politiek niet zoveel veranderd. Maar de toon is vriendelijker geworden. De Fransen spreken over Israels recht op veilige grenzen, zij weigeren communiqués te ondertekenen waarin alleen maar het recht van de Pale stij nen wordt erkend - zoals bij Mitterrands bezoek aan Algiers - en zij voelen er heel weinig voor de door Israël verwoeste kernreactor in Bagdad opnieuw van verrijkt uranium te voorzien. Cheysson, de minister van bui tenlandse zaken, zorgde voor enig vuurwerk door de dood van een nog met geboren Eu ropees Midden-Oosteninita- tief aan te kondigen bij een bezoek aan Jeruzalem. Hü slikte dat vervolgens haastig weer in, evenals misprijzende woorden over de Europese Venetié-verklaring. Maar het is in Jeruzalem duidelijk ge worden dat de Fransen heel weinig zien in een onafhan kelijke Europese rol in het Midden-Oosten. De vriendelijker toon heeft on der de oppervlakte ook prak tische consequenties. Zo plachten vorige Franse rege ringen via hun organen en in lichtingendiensten de Israë li's in Afrika dwars te zitten. Daar is nu geen sprake meer van. Zonder dat er van sa menwerking gesproken kan worden, willen de Fransen best met gemeenschappelij ke belangen rekening hou den. De koerswijziging is voor een niet onbelangrijk deel aan de persoon van Mitterrand te danken. Hij heeft via de So cialistische Internationale al jarenlang goede betrekkin gen met de Israëlische Arbei derspartij. Hü heeft Israël meerdere keren bezocht, zijn zoon heeft als vrijwilliger in een kibboets gewerkt. Kort om: Israël ligt hem nader aan het hart dan de Arabische landen, waar hü praktisch nooit is geweest Deze evenwichtiger politiek, gegrondvest op puur Frans belang, maakt ook een poli tiek verstandiger indruk. Op de achtergrond speelt daarbü het (traditionele) Franse stre ven een rol te spelen bg de oplossing van het Midden- Oostenconflict In die hoeda nigheid komt Mitterrand ook naar Jeruzalem: Israël en de Palestgnen moeten uiteinde- Ujk tot een vergelgk komen Daarover is het laatste woord natuurlijk nog niet gespro ken. Toen Cheysson onlangs in Bagdad weer over het Pa- lestünse zelfbeschikkings recht sprak, kon Begin het niet laten de Fransen op het zelfbeschikkingsrecht van Corsica te wgzen Ten slotte zullen ook de bilate rale betrekkingen op han dels- en cultureel gebied een nieuwe impuls knjgen. Mo gelijk krijgt Israël weer be langstelling voor de Franse wapenindustrie. Maar nu de Israëli's sinds '67 helemaal zün overgeschakeld op Ame rikaanse wapens, zal dat niet o'n heel belangrüke rol spe len. JAAP VAN WESEL BRESCIA (UPI/DPA/AP) - Een hof van beroep heeft gisteren de negen vermoedeüjke neo-fascis- ten vrijgesproken die beschul digd werden van een bomaan slag op een anti-fascistische bü- eenkomst in Brescia in 1974 waarbij acht mensen omkwamen en ruim 100 gewond werden. Tijdens hun eerste proces dat meer dan een jaar duurde, werden twee verdachten in 1979 tot le venslang veroordeeld en werden de overigen vrijgesproken. Eén van de twee tot levenslang ver oordeelden was Ermanno Buzzi, die beschuldig was van vervaar diging van de bom die in een vuilnisbak was gedeponeerd en die kort daarop explodeerde. Buzzi werd in april vong jaar door twee rechtse gedetineerden in de gevangenis van No vara ge wurgd. De staatsaanklager, Domenico Apicella, maakte bekend dat be roep zal worden aangetekend. In Turijn is één van de vier vrou weUjke terroristen gepakt die bü een spectaculaire actie op 3 ja nuari uit een gevangenis in Rovi- go waren bevrijd Het was de 40-jarige Manna Pre- moli, dochter van een graaf en voormalige senator van de libe rale partij Leden van de speciale eenheid die zich met het bestrij den van het terrorisme bezig houdt, arresteerden met haar nog twee personen wier identi teit nog niet bekend ia gemaakt ADVERTENTIE Tuec jonge mannen die met wisten dat e is. Hebben ze bij de receptie kunnen lenei niks. Toevallig wonnen ze allebei wat Ht balie een doos bonbons gebracht i jasje en dasje verplicht MP het ut nndje Voor ben ze het meisje aan de elke dag i Black Jack m 2 tot 2.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9