"Haast maken met sloop fabriek Nieuwenhuizen" Lokale omroep: wie moet dat betalen? Bewoners manen gemeente: situatie onhoudbaar Schuivende lading van sloopauto's Leiden 1 woensdag 3 maart i982 LEIDEN - Een auto, die geparkeerd stond aan et Rapenburg is gister middag te water geraakt. De eigenaar had waarschijnlijk de handrem niet ver genoeg aangetrokken, waardoor de auto van de kade afgleed. De wagen dobberde vervolgens naar de overkant waar hij zonk. In samenwerking met de duikersvereniging "Amphor" heeft een takelbe- drijf uit Oegstgeest de auto gisteravond weer op het droge gekregen. LEIDEN - 'Meepraten over lo kale omroep'. De Vara-afde- ling Rijn- en Bollenstreek ("Wij willen geen klein Va raatje stichtenprobeert in de regio Leiden een omroep van de grond te krijgen. Een 'panel-discussie' in de Kapel- zaal van het voormalige Par lement aan de Nieuwe Rijn betekende gisteravond de eer ste aanzet. De jaarvergadering van de re gionale Vara ging er aan vooraf en liep dus flink uit. Terwijl afdelingsvoorzitter Tinus van Aken steeds ner veuzer op z'n horloge begon te kijken, werd op de valreep de ene na de andere motie in de rondvraag gegooid. Onder tussen stonden in de wacht kamer panelleden Joop Daal- meijer (Vara's 'Achter het nieuws'), Aad Kosto (media- specialist van de PvdA in de Tweede Kamer) en Ton Schuurmans (hoofdredacteur van deze krant en voormalig KRO-me dew erker) samen met de regionale piraten te trappelen van ongeduld. Terwijl de laatste door de 'Stem des volks' geproduceerde klanken in de rokerige Kapel zaal wegstierven en de 'Ouwe rooien' een brok in de keel moesten wegslikken, barstte eindelijk, tegen tien uur, de discussie los. De drie panelleden mochten eerst vijf minuten volpraten voordat de zaal zich in de dis cussie kon mengen. Kosto vroeg zich af wie een lokale omroep moet betalen. In elk geval niet de plaatselijke overheden want dan komt de onafhankijkhexd van de loka le omroepen in gevaar. Com merciële omroepen ziet Kosto ook niet zitten want die tas ten de- bestaansbronnen van de pers aan. Lokale omroepen bekostigen via de kijk- en luistergelden, dat wil Kosto de kijkers niet aandoen. Vol- bladen bij het opzetten van lokale omroepn. Ton Schuur mans haakte daar /dankbaar op in en stelde dat het pure noodzaak is dat de dagbla den worden betrokken bij het opzetten van lokale omroe pen. "Bij de dagbladen zit namelijk de kennis in de vorm van journalisten". Uit de zaal kwam onmiddellijk de opmerking dat Schuur mans zo graag bij de les wil blijven omdat hij bang is dat een lokale omroep adverten- tieverlies voor de dagbladen betekent. Schuurmans: "Nee, wij willen meedoen omdat we journalisten zijn. Journalis ten werken trouwens onaf hankelijk van de commerciële afdeling en directie van een krant. Wanneer de directeur van een krant bijvoorbeeld een misdrijf begaat, leest hij dat de volgende dag in z'n ei gen krant. Zo werkt dat bij kranten". En zo moet dat vol gens Schuurmans dus ook bij lokale omroepen werken. Terwijl de 'Ouwe rooien' met de strippenkaart in de hand één voor één de zaal verlieten en zich naar de laatste bus rep ten, kabbelde de discussie voort. Piraten verbaasden zich erover dat een Nederlan der met een beetje geld wel een commercieel blaadje van de grond kan krijgen maar geen radio of televisie. Aad Kosto noemde het daarente gen een 'groot goed' dat ra dio- en televisiezendtijd in Nederland niet met geld maar alleen met aanhangers te koop is. De pat-stelling was daar. Piraten en panelleden kwamen dan ook tot de conclusie dat de weg naar lokale omroep nog altijd erg lang en vol on effenheden is. JAAP VISSER LEIDEN - Bewoners van de Morsweg vinden dat de gemeente haast moet ma ken met de sloop van de fabriek van Nieuwenhui- zen, het verkrotte gebouw gevestigd op de nummers 60—62. De situatie is vol gens hen onhoudbaar ge worden. Bljjft de gemeen te laks reageren, dan over weegt de buurt acties te ondernemen. "We zouden bijvoorbeeld het vuil de straat eens kunnen opve gen, zodat ze beseffen dat wjj er de ziekte in heb ben". Eind vorig jaar besloot de gemeen teraad over te gaan tot aankoop en sloop van de fabriek. Nu, en kele maanden later, is er nog steeds niets gebeurd. Tot grote ontvredenheid van de buurtbe woners, "want wij zijn het slacht offer van al dit uitstellen". Het lege complex was eerst een ge liefd object voor looddieven. Met ware doodsverachting begaven zy zich als acrobaten op het dak om het begeerde metaal te be machtigen. Daarna ontdekte de jeugd hoe leuk het is om in een lege fabriek te spelen. Met alle gevolgen van dien. Ruiten in gooien werd één van hun spel letjes. Vrywel tegelijkertijd ver werd de fabriek tot vuilnisstort plaats. Volgens de buurt komen de mensen die hun huisvuil op makkelijke wijze kwijt willen ra ken uit de hele stad naar het complex toe. Een bewoonster: "Het is onzin om te zeggen dat alleen de buurt rot zooi in het gebouw gooit. Het zijn vooral mensen die uit andere de len van de stad komen. Soms met auto's, maar je ziet ze ook met bakfietsen". Buurtwerker De Man voegt hier aan toe dat er volgens zijn informatie ook men sen met bootjes aanmeren. "Door al die rotzooi krijg je natuur lijk ratten", zegt hij, "Er is dus ook wel degelijk sprake van een gevaar voor de volksgezondheid. Daarnaast speelt de brandge vaarlijkheid natuurlijk een grote rol. Al verschillende malen heeft de brandweer moeten uitrukken. Voor kleine brandjes weliswaar, maar toch". Bewoners van de belendende stu dentenflat wijzen ook op het brandgevaar. "En wij hebben veel last van vandalisme", zegt de beheerder van de flat, Noyon. "Want hoe gaat dat, de jeugd gooit de ruiten van binnenuit ka pot, met als resultaat dat de ste nen ons om de oren vliegen. Bo vendien sneuvelen er bij ons re Vara-afdeling houdt forum PvdA'er Kosto voert het woord. Joop Daalmeijer (rechts) luistert bedachtzaam. Ton Schuurmans bekijkt de stukken nog een keer. gens Kosto moeten we met z'n bedenken waar toch in vre- r daan moeten halen. allen nog maar eens flink desnaam het geld voor profes- Joop Daalmeijer pleitte voor achter onze oren krabben en sionele lokale omroepen van- samenwerking met de dag- gelmatig ruiten door dat gegooi". Alle partijen zijn het roerend met elkaar eens: alleen slopen helpt. In noodvoorzieningen geloven zij niet. Een bewoner: "Helpt niks. In het begin hebben ze een paar hekken aangesleept om de boel af te sluiten. En ook een nieuwe deur aangebracht. Nou binnen de kortst mogelike tijd was de boel weer gesloopt". Over de rol van de gemeente is nie mand te spreken. "Ze horen je aan", zegt een bewoner van de studentenflat. "Vertellen vervol gens hoe de zaken er voor staan en daar blijft het dan bij". Goedkeuren De gemeenteraad mag dan in no vember vorig jaar hebben beslist dat de fabriek moest worden aangekocht, officieel is Nieu- wenhuizen nog steeds geen ei gendom van de gemeente. En dat De Nieuwenhuizen-fabriek. Nu gel de buurtbewoners. is dan ook de reden dat er nog steeds niet is begonnen met slo pen, vertelt voorlichter Hulsker. "De provincie moet de aankoop nog goedkeuren; het gaat ten slotte om een begrotingsbewijzi- ging. Pas als zij hebben gezegd: van vuil. "En heus in orde, dan kunnen wij wat doen". Volgens Hulsker zal het echter niet lang meer duren tot dat het dagelijks bestuur van de provincie instemt met de aan koop. Hulsker: "Binnen drie vier we iiet alleen buurtbewoners", zeggen ken wordt er bericht verwacht van de provincie. Daarom heeft het natuurlijk absoluut geen zin om nu bijvoorbeeld nog nood voorzieningen te treffen. De be woners moetén nog maar even geduld hebben". Besloten wordt met de buitendienst te staken. "Plat is plat". (vervolg van pagina een) LEIDEN - "De buitendienst blijft binnen". Met de grootst moge lijke meerderheid besloten 45 Leidse vuilnisophalers tot een werkstaking van een week, gis teravond in het gebouw van de Abva/Kabo in de Driftstraat. "Laat de andere werkers die actie voeren tegen de korting op het ziekengeld niet in de kou staan". Deze oproep van hoofd bestuurder Cees Vrins was meer dan voldoende. Met handopste ken verklaarden 44 vuilnisop halers zich solidair. "Bij ambtenaren denkt het pu bliek altijd aan mensen van de secretarie en niet aan bijvoor beeld de mensen van de reini gingsdienst", zei Vrins. "Als de reiniging plat gaat, zullen de merken wat u als amb- "Buitendienst blijft binnen" tenaar doet. Dat grijpt in in het dagelijkse leven. Daarom lopen de reinigingsdiensten voorop in de actie. Maar als we de hon derd procent ziekengeld dan nog niet zouden behouden, dan valt ook te denken aan stakin gen bij het openbaar vervoer of bij de PTT". Bij de buitendienst van de reini gingsdienst werken ongeveer negentig mensen. Vuilnisopha ler Willem Bekooy vroeg zich daarom af of de staking wel door kon gaan: "Als twintig i die hier niet op de ver gadering zijn toch willen werken, dan wordt er toch vuil opgehaald". "Met de helft van de mensen kunnen we de bui tendienst al plat leggen, als we de staking maar goed organise ren", antwoordde bestuurder Bertus Wakka. "Een aantal mensen was bovendien verhin derd hier te komen". Kaderlid Bram de la Rie merkte op: "Het gaat erom of de mensen die hier zitten willen staken. Dat willen we. Plat is plat". De ambtenarenbonden zullen bur gemeester en wethouders mee delen dat het niet verstandig is als enkele vuilnisophalers vol gende week nog zullen werken. De vuilkverbranding wordt ge vraagd om volgende week geen vuil aan te nemen van Leiden, "want dat is besmet werk". Film In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum (Bree- straat 66) draait vanavond en morgenavond de film 'Op name' van het Werktheater. De film behandelt het thema van een man die in de kracht van zijn leven ernstig ziek wordt e met de dood wordt ge confronteerd. De film wordt beide avonden tweemaal ver toond, om acht uur en om kwart over tien. Vrouwencyclus de vrouw. Vanavond voor de eerste maal (aanvang half negen). Twee leden van de Werkgroep Vrouwengeschie denis aan de universiteit hou den lezingen met dia's over de geschiedenis van nemancipatie e vrouwenarbeid. In de pauze is er een tentoonstelling te zien over thuisarbeid, die bij Augustinus (Rapenburg 24) wordt gehouden. Ook is de vrouwenboekhandel Gaia aanwezig, met boeken over de onderwerpen van deze avond. Wereldgebedsdag In het kader van wereldgebeds dag zijn donderdag in Lei den de volgende diensten: Le ger des Heils, Hooigracht 30, 19.00 uur; Bevrijdingskerk, Arent Bruunstraat, 19.00 uur; bejaaardencentrum Ro- bijnzicht, Robijnhof 119.00 uur; bejaardencentrum v.d. Willigenhof, Apollolaan 264, 15.00 uur; bejaardencentrum Lorentzhof, Lorentzkade 1, 19.00 uur. Handelaar in drugs gepakt LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar is gistermiddag bij een routine controle in het stationgebouw aangehouden. De man had gerin ge hoeveelheden cocaïne, heroï ne en LSD bij zich. De politie vermoedt dat deze verdovende middelen met een waarde van enkele duizenden guldens, be stemd waren voor de handel. Bij een huiszoeking in de woning van de Leidenaar trof de politie een kostbare boven weger aan. Deze weegschaal werd een maand geleden ontvreemd uit een laboratorium van het AZL. LEIDEN - Een vrachtauto met een losgeraakte lading sloop auto's heeft gistermiddag op de Rijnzichtbrug (tussen Haagweg en Morsweg) een knipperlichtinstallatie en een fietser geramd. De fietser, een 47-jarige vrouw uit Lei den, kwam met de schrik vrij en kon ter plekke worden be handeld aan enkele schaaf wonden en kneuzingen. Toen de vrachtauto komende van de Morsweg de Rijnzicht brug op wilde rijden stak een van de sloopauto's, die was gaan schuiven een meter uit en raakte de knipperlichtin stallatie en de fietser. De chauffeur had daar echter niets van geherkt en reed rus tig enkele meters door. De gewaarschuwde politie kon ter plekke constateren dat de lading niet op de juiste ma nier was bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4