Succes in strijd tegen infectie 'Nut staat niet vast van behandeling borstkanker Universiteit: veiliger transportauto chemisch afval Biochemicus Leijh vindt methode voor doden bacteriën Vraag om kraamzorg wordt steeds groter iot Taxi duurder Queen geeft concert extra Leidse stadsrubriek WOENSDAG 3 MAART 1982 Leiden LEIDEN - De Leidse universi teit heeft een nieuwe, goed beveiligde, transportauto voor het vervoer van che misch en radio—actief afval. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, stel de de wagen gistermiddag of ficieel in gebruik. Tot nu toe werd het milieugevaarlijke afval van de universiteit ver voerd in een gewone auto, zij het in goed gesloten vaten. Die vaten blijven beveiligd. Nu echter is een extra zekerheid ingebouwd doordat de nieu we transportwagen een laad bak heeft van aluminium dat nog eens met een centimeter dikke laag van multiplex is bekleed. De auto is boven dien makkelijk ontsmetbaar en de vaten kunnen er stevig in worden vastgezet. De universiteit heeft jaarlijks zo'n 70 80 ton chemisch en nog eens 900 vaten radio—ac tief afval dat vervoerd moet Een klein feestje gistermiddag in de Kaiserstraat. Een nieuwe transportauto werd in gebruik genomen en universiteitsbestuurder Cath met hoedje liet daarbij een onbekende heer weer veilig op de grond belanden. worden naar Petten of de AVR. Er wordt niet verwacht dat de auto een dagtaak zal hebben aan het deze stoffen. Daarom kunnen ook andere instellingen, zoals AZL of gemeente, van de transportwagen gebruik gaan maken. Conclusie in proefschrift: LEIDEN - De medici hebben tot nu toe niet het overtuigende be wijs kunnen leveren dat vrou wen die behandeld zijn aan borstkanker ook langer leven. Onderzoek naar borstkanker heeft tot nu toe wel veel kennis, maar niet veel genezing ge bracht. Deze mening is mevrouw M van Kampen-Donker, wetenschap pelijk medewerker verbonden aan het instituut voor Sociale Geneeskunde van de Leidse uni versiteit, toegedaan. Een bevolkingsonderzoek, waarbij borstkanker wordt opgespoord vóórdat de symptomen zijn op getreden. acht zij daarom ook volstrekt nutteloos. Ook de re sultaten van deze onderzoeken geven, volgens haar, geen uit sluitsel op de vraag of vroege be handeling tot genezing op de lan ge termijn leidt. Jaren geleden is mevrouw Van Kampen aan dit onderzoek be- LEIDEN - De bestrijding van infectieziekten is weer een stapje verder gekomen. Bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft men ontdekt op welke ma nier bacteriën in het lichaam kunnen worden gedood. Dit betekent dat in de nabije toekomst mogelijk een mid del kan worden gevonden dat op afdoende manier som mige infecties kan tegengaan. De Leidse biochemicus ir. P. C. J. Leijh kwam daar na jarenlang onderzoek achter. Hij ontdekte dat het proces binnen het li chaam om infecties te bestrijden onder te verdelen is in twee fa sen: het opeten van de bacteriën (fagocytose) en vervolgens het doden van deze bacteriën door witte bloedlichaampjes. Woensdag 10 maart promoveert ir. Leijh aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde. Zijn proefschrift handelt over het mechanisme van opeten en doden van bacteriën door witte bloedlichaampjes. Men is vol gens hem nu zo ver dat bij pa tiënten die aan infectieziekten lijden, kan worden bekeken of er iets schort aan het natuurlijk af weermechanisme. De ontdekking in het Leidse zie kenhuis werd mogelijk gemaakt door een groep Leidse weten schappers onder leiding van de internist prof. dr. R. van Furth. Dit team heeft ruim tien jaar ge leden een methode ontwikkeld die het mogelijk maakt het „eten" en het doden van bacte riën door witte bloedlichaampjes onafhankelijk van elkaar te me ten. Om bij een infectie de binnendrin gende bacteriën optimaal te kun nen bestrijden, heeft ieder mens verscheidene afweersystemen. Een van de belangrijkste zijn de witte bloedlichaampjes (in dit geval fagocyterende cellen). Hoe wel dat al een eeuw bekend is, is er over de manier waarop de wit te bloedlichaampjes werken nog maar weinig bekend. Het proef schrift beschrijft dit onderzoek. „Het nieuwe van dit onderzoek komt in grote lijnen hierop neer, dat wanneer de bacteriën opge geten zijn door de witte bloedli chaampjes ze niet zonder meer worden gedood, maar pas nadat de cellen zijn gestimuleerd door invloeden van buitenaf. Deze in vloeden zijn eiwitten, die in het bloed voorkomen. Het blijkt dus dat voor het doden van bacteriën niet alleen witte bloedli chaampjes nodig zijn, maar ook deze eiwitten". Volgens Leijh houdt dit in dat wanneer deze eiwitten ontbre ken of in onvoldoende mate aan wezig zijn het mogelijk is dat de bacteriën niet zullen worden ge dood. Met andere woorden: „Het zit toch wel wat ingewikkelder in elkaar dan wat vroeger werd ge dacht". Ook bleek dat lichaamsvreemde stoffen het doden van bacteriën door witte bloedlichaampjes kunnen stimuleren, aldus Leijh. Het is volgens hem nu in theorie mogelijk om voor patiënten waarbij natuurlijke weerstand tegen infectieziekten ontbreekt geneesmiddelen te ontwikkelen die de plaats van deze natuurlij ke in het bloed voorkomende stoffen innemen. LEIDEN - Het Kraamcentrum 'Rijn en Vliet' heeft vorig jaar op nieuw een eigen record verbe terd. Maar liefst 1830 kraamge- zinnen werden in 1981 geholpen, een hoger aantal dan ooit. Het jaar daarvoor, in 1980, verbrak 'Rijn en Vliet' ook al het record. Toen werd in 1614 gezinnen hulp verleend. Het kraamcentrum organiseert de kraamzorg-thuis in Leiden en ze ven omliggende gemeenten. In dit gebied blijkt steeds meer vraag te zyn naar hulp tijdens en na de bevalling thuis of in het ziekenhuis. Opvallend is dat' 'Rijn en Vliet' in 1981 voor het eerst sinds jaren kon voldaan aan alle verzoeken om kraamhulö. De stijging van het aantal hulp vragen kon^ worden opgevagen doordat de opleiding tot kraam verzorgster de laatste jaren werd opgevoerd. ADVERTENTIE STOFFEN VOORJAARSSCHOENTJE in zwart, blauw en rood. Maat 34 t/m 40. 6,95 'Voor doden bacteriën niet alleen witte bloedlichaampjes nodig, 1 gonnen. Zij heeft haar conclusies vervat in haar proefschrift Borstkanker, een wetenschaps sociologische beschouwing, waarop zij vandaag in Leiden promoveerde. De promovenda wil met haar con clusies overigens niet in een keer het wetenschapsbastion van de medici om ver trekken. Zy vindt wel degelijk dat een vroege be handeling. mits goed uitgevoerd, de kwaliteit van het leven aan zienlijk kan verbeteren. Me vrouw Van Kampen vraagt zich alleen af of het niet tijd wordt dat de theorieën over de huidige be handelingswijze gaan verande ren. Zij denkt dat de weten schappers nog veel te star vast houden aan de tot dusver gang bare theorieën en methoden Uit ae geschiedenis van borstkan ker blijkt dat verschillende theo rieën de behandeling hebben be paald. De verklaring voor het ontstaan van kanker, ook van borstkanker, wordt tot nu toe vooral gezocht in het gedrag van cellen, want hoewel er vele soor ten kanker zijn, hebben alle vor men van kanker één eigenschap LEIDEN - De taxitarieven in Lei den zijn verhoogd Het tarief van twintig cent dat vroeger per 140 meter in rekening werd ge bracht, geldt nu voor elke 122 meter (al dan niet voltooid). Het tarief voor de eerste 600 meter blijft vier gulden. Als wachttanef geldt voortaan twintig cent per 24 seconden; dat was twintig cent per 25'/^ seconden. Voor een rit 's nachts is een toeslag van 50 procent van toepassing. LEIDEN - De Engelse popgroep Queen geeft volgende maand nog een tweede concert in de Groenoordhallen. Het eerste concert, zaterdag 24 april, is al uitverkocht (dat wil zeggen dat er elfduizend kaartjes de deur zijn uitgegaan). Wegens de grote belangstelling geeft Queen de volgende dag een tweede con cert. De kaartverkoop daarvoor is vandaag bij de VW begonnen. gemeen: de kankercellen die het gezwel vormen delen zich onge controleerd. Mevrouw Van Kam pen meent dat niet alleen de ge dragingen van de cel centraal moeten staan, maar ook de om standigheden waaronder de kan ker zich kan ontwikkelen. Ander onderzoek Zij erkent dat ook wetenschappers langzamerhand openlijk twijfels gaan krijgen. "Men is op zoek naar een nieuwe visie. Men krijgt, net als in de tijd van Hip pocrates, weer oog voor de leef gewoonten van mensen: wat men eet, drinkt en inademt, hoe men woont en met anderen om gaat. Het vermoeden is er al eni ge tijd dat zowel voeding als stress een rol blyken te kunnen spelen bij de ontwikkeling van sommige vormen van kanjer". De medisch sociologe vindt voorts dat met behulp van verder on derzoek zal moeten worden na gegaan of preventie en de behan deling van kanker hierop kun nen worden afgestemd. "De ge dachte dat voeding en stress van belang zouden kunnen zijn by preventie en de behandeling van borstkanker is tot nu toe nog te strydig met de medische opvat tingen om algemeen aanvaard te kunnen worden", aldus de pro movenda Het zal daarom, volgens mevrouw Van Kampen, nodig zijn om tot een andere verdeling van de be schikbare onderzoeksgelden te komen. "Dit is alleszins ge rechtvaardigd, nu de resultaten uitblijven". Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 door René van der Velden Jaap Visser Propaganda De politieke partijen kunnen weer aan de slag om zieltjes te winnen. Vanaf deze week mogen zij propaganda maken voor de verkiezingen van de Provincieraad op 24 maart, en vanaf 1 mei mogen ze voor de verkiezingen van de ge meenteraad od 2 iuni. Propagandaschuiten, drie blin de muren, zeven houten bor den, 125 tweezijdige metalen borden (negen gulden het stuk), 57 tot 70 aanplakbor den van Publex (22 gulden en 80 cent per affiche) staan tot hun beschikking. Bovendien zijn fiets- en autotochten en rondritten met de geluidswa gen mogelijk. Propaganda op spandoeken kan niet omdat de meeste ei genaren van panden er niets voor voelen om voor één poli tiek karretje te worden ge spaad. Maar er blijven ge noeg mogelijkheden voor propaganda zonder spandoe ken. Gelukkig worden ze niet allemaal benut. Publex bij voorbeeld heeft nog geen en kel verzoek ontvangen om haar borden vol te mogen plakken. En ook de haven dienst hoeft geen ligplaats aan te wijzen voor een propa gandaboot. De politie heeft nog geen enkel verzoek geno teerd voor wat voor rondrit dan ook. Maar toch krijgen we nog volop (on)gevraagde reclame: par tijcoryfeeën die toevallig net vóór de verkiezingen hals over kop op werkbezoek moeten in Leiden, 'massale' verkiezingsbijeenkomsten voor de eigen achterban, praatjesmakerij achter marktkraampjes, veelkleurig propagandamateriaal in de brievenbus en natuurlijk de biljettenplakkenj op gratis borden en muren. Wat het laatste betreft de ge meente verzoekt de politieke partijen "de biljetten dusda nig te bevestigen of een dus danig plakmiddel te gebrui ken. dat de verwijdering ge makkelijk kan geschieden". En: "Met aandrang wordt el ke partij verzocht zich te ont houden van het vernielen, be schadigen of overplakken van de biljetten van de ande re partijen"... Partyen die het boekje te bui ten gaan. worden gestraft. De PSP bijvoorbeeld heeft de naam op blinde muren te plakkc-n die niet in de ge meentelijke "richtlynen" voor de propaganda staan ge noemd. Die richtlijnen staan plakken alleen maar toe op de blinde muren van het slachthuis, van de school aan de Kaasmarkt en van de mu ziekschool aan de Pieters kerkhof. De reinigingsdienst slechts in beperkte mate toegestaan (foto links). verwijdert plakkaten op an dere blinde muren "onmid dellijk", zo lezen we in de richtlijnen. Het tarief van de reinigings dienst voor het verwijderen van één affiche op een verbo den blinde muur is om en na bij de 37 gulden en vijftig cent (een half uur werk inclu sief voorrij- en wegrijkosten). Dit tarief wordt de party die op het biljet staat in rekening gebracht. Ontkennen helpt zo'n partij niet, vertelt Ton van der Meijden, ambtenaar juridische zaken. "Als die partij zegt dat anderen hun affiches gebruikt hebben om wild te plakken, dan zeggen wij dat die partij zelf verant woordelijk is voor hun naam op het biljet". Dokken dus. Dat kan lachen worden, als Van der Meijden in zijn recht staat. Stel je vooh Partij "C" slaat honderden biljetten van party "P" in. Partij C plakt de biljetten van P overal waar het maar verboden is. De rei nigingsdienst grijpt 'onmid- dellyk' in. En party P krijgt een dermate gepeperde reke ning dat de aanschaf voor plakmiddelen ten behoeve van de gemeenteraadsverkie zingen niet meer bekostigd kan worden.. Party C kan zich dan tenminste in alle ge moedsrust onthouden van het vernielen, beschadigen of Aannemer De Waal past tegenwoordig goed op zijn spulletjes. Z'n visitekaartje staat veilig opgeborgen. Voor het geval het carna val opnieuw losbarst. PvdA/WD-collegc Maar er blijft hoop. Het rode potlood is weliswaar niet rond, en de in te vullen hokjes ook niet, maar - zoals gezegd voor de vierjaarlykse stoelendans ontbreken nog altyd vier stoelen. Nieuw realisme Het waren acht jaar geleden zeer teleurstellende gemeen teraadsverkiezingen. Des tijds verwachtten de deelne mende politieke partijen vóór de verk zingen geza menlijk zo'n 45 raadszetels te behalen. Ook toen al goed voor de werkgelegenheid, al léén er waren slechts 37 ze tels te verdelen In acht jaar tijtl zijn de partijen reëler geworden. Zy rekenen voor de verkiezingen van 2 juni gezamenlijk op 43 zetels; slechts vier méér dan er te verdelen zijn. Volgens de eigen inschatting verliest alleen de Party van de Arbeid (twee zetels). Maar de PvdA blijft nipt de groot ste, met één zetel meer dan het CDA dat verwacht gelyk te blijven op elf zetels. Ook de PPR verwacht gelyk te blijven. De andere vijf party en rekenen er op één zetel te winnen of zelfs twee (D 66) De partyen verwachten kortom zo'n gennge verschuiving dat we opnieuw dreigen te wor den opgescheept met een Visitekaartje (2) Aannemer De Waal uit Amster dam bergt z'n visitekaartje voortaan goed op Na de da- gelykse arbeid op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare gaat het bord met zyn firmanaam. De Waal- 'paal bv, achter slot en gren del. In het carnavalsweekeinde na men middenstanders tydens de polonaise het bord onder de arm en plaatsten het voor de ingang van het Stadhuis. Het domein van wethouder Cees Waal (ruimtelykc orde ning) werd omgedoopt tot de Waal paal bv. Terwijl De Waals visitekaartje nu is gekooid op de Haarlem merstraat blyven de Leidse middenstanders struikelen over de visitekaartjes van 'Palen Cecssie'. Daar ligt de binnenstad mee bezaaid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3