Winst Unilever fors hoger -C LTS ers missen handvaardigheid Elektriciteitsbedrijven: kernenergie is noodzaak Beurs Amsterdam 3- Scherpe prijsdaling Britse Noordzee-olie Rentelast drukt resultaat vierde kwartaal Nieuwste staatslening levert 2,5 miljard op Tindemans wil forum over handel met Japan Beursovcfzicht WOENSDAG 3 MAART 1982 EG-grenzen Oponthoud aan de grenzen tussen de lidstaten van de EEG kost het beroepsgoederenvervoer onge veer een miljard gulden per jaar. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, geeft dit toe in haar antwoord aan het Nederlandse Europarlementslid Ehse Boot (CDA). Mevrouw Boot vraagt de Europese Commissie op zeer korte termijn met voor stellen te komen die ertoe moe ten bijdragen dat het goederen vervoer binnen de EG verlost wordt van deze aanzienlijke schadepost. Economie Makelaars AMSTERDAM (GPD) - De werk gevers in de metaalnijverheid klagen over gebrek aan handvaardigheid en technische kennis bij de jongens en meisjes die van de LTS komen. De Stich ting voor Economisch Onder zoek, een instelling van de Uni versiteit van Amsterdam, signa leert dat in haar rapportage over een onderzoek dat zij heeft ge daan naar het schoolleven en de beroepskeuze van leerlingen die op een Amsterdamse LTS de me taal-richting hebben gevolg- d. Het technisch onderwijs wordt al gemener, het werk in de bedrij ven specialistischer, zo schrijven de onderzoekers. Steeds minder sluiten LTS en bedrijf daardoor op elkaar aan. Verbetering zou kunnen onstaan door de LTS-op- leiding meer op het toekomstige beroep te richten of de leerlingen na de algemene LTS een sterk beroepsgerichte aanvullende op leiding te laten volgen. Het onderzoek is gehouden onder degenen die in juni hun eindexa men deden. Ruim de helft van hen ging werken, 8 procent leer de door en 7 procent werd werk loos. Ruim 30 procent bleef nog een jaar, hetzij omdat ze zakten, hetzij omdat ze een diploma op een hoger niveau wilden halen of een andere richting op de LTS wilden volgen Het gemiddelde niveau van de schoolverlaters in de metaalrich ting bleek lager te zijn dan in an dere richtingen: jongens die me taal kiezen, zijn vaker blijven zit ten op de lagere school en doen het LTS-examen op een lager ni- De onderzoekers pleitennadruk kelijk voor verbetering van de ar beidsomstandigheden en van de beloning in de metaalnijverheid. De bedrijfstak lijdt onder een slecht imago, zo schrijven zy. Be drijfssluitingen en -inknmpin gen, onaantrekkelijk werk ei aantrekkelijke werkomstandig heden, weinig opleidings- en[ nère-mogelykheden dragen aan dat slechte beeld bxj Dit alles speelt ook een belangrijke rol bij het kiezen van een baan. De meeste werkgevers bleken bij het onderzoek te kampen met problemen om vacatures voor er varen vakkrachten op te vullen. Maar „de schoolverlater is de vakman van de toekomst", zo stelt de stichting. „Als alle be drijven zich dat voldoende reali seerden, zou het gebrek aan vak- krachten minder nijpend zijn. De individuele bedrijfsbelangen en de belangen van de metaalny ver heid in haar geheel lopen echter uiteen als het op de opleiding van vakmensen en de bekosti ging daarvan aankomt". LONDEN (GPD) t De Britse rege ring heeft gisteren besloten de prijs van Noordzee-olie per 1 maart scherp te verlagen De Britse staatsoliemaatschappu BNOC heeft de maatschappijen die de Noordzee-ohe winnen voorgesteld de prys van een vat ohe van 159 liter met vier dollar te verlagen naar 31 dollar Deze maatschappijen hadden daarop al aangedrongen De prijs van de Britse olie wordt daarmee lager dan die van de OPEC-landen. Ook Venezuela, in tegenstelling tot Engeland lid van de OPEC, heeft besloten tot verlaging van de Makelaars mogen hun tarieven voor taxaties van vrij te aanvaar den woningen van 100.000 gul den en meer met acht procent verhogen. Het ministerie van economische zaken heeft dit dinsdag meegedeeld. De maxi maal toegestane courtage voor bemiddeling bij koop en ver- kooptransacties van vrij te aan vaarden woningen blijft 1,75 pro cent. De maximumcourtage voor land bouwgronden wordt terug ge bracht op het niveau van vóór de verlaging in oktober 1977, zodat vanaf dinsdag weer een percen tage van in het algemeen 1,5 geldt. De overige door makelaars berekende tarieven blijven onge wijzigd, aldus het ministerie. Makelaars (2) De Nederlandse Bond van Make laars noemt de door het ministe rie van economische zaken be kendgemaakte prijzenbeschik king voor de tarieven van make laars desastreus. Het ministerie komt hiermee op geen enkele wijze tegemoet aan de zorgwek kende situatie in de georgani seerde makelaardij, aldus een reactie. McDonell Douglas De Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnell Douglas neemt niet meer deel aan de internationale luchtvaarttentoonstellingen die om de twee jaar in Farnborough (Zuid-Engeland) en op Le Bour- get (bij Parijs) worden gehouden. De topman van het concern, San- ford McDonnell, heeft dit laten weten aan de organisatoren van de tentoonstelling in Farnbo rough in september 1982. De vol gende Parijse "Salon" wordt in juni 1983 gehouden. Bij McDonnell Douglas heeft men berekend dat de kosten van deel neming aan één tentoonstelling tussen de twee en de drie miljoen dollar liggen. De contacten die men op die manier met de afne mers onderhoudt zijn weliswaar nuttig maar de voordelen wegen niet tegen de hoge kosten in geld en manuren op, aldus Sanford McDonnell. Kluwer Tegen de achtergrond van de slechte algemene economische situatie noemt het uitgeverscon cern Kluwer de gang van zaken in 1981 bevredigend. De groei kon ook vorig jaar worden voort gezet, zij het in bescheidener ma te dan voorheen. Volgens voorlo pige cijfers ging de omzet aan derden omhoog met 2 pet van 750 min tot 767 min. Het be drijfsresultaat groeide eveneens met 2 pet van 63,6 min tot 65 min, terwijl de nettowinst met 5 pet steeg van 30,9 min tot 32,5 min, aldus Kluwer. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling. Datum 3-3-1982. Appels 1.26-1.97. Aardappelen 19-33, Andijvie 3.05-3.50, Boerenkool 94-1.28, Rode Kool 15-54, Prei 1.10-1.65. Rabar ber 1.45-2.05, Spinazie 2.50-3.25, Stoofsla 55, Spruiten a 1.74-2.06, Spruiten B 1.58- 1.66, Spruiten D 1.60-3.05, Uien 18-38, Witlof 1.55-3.10, Sla 37-72, Selderij 64- 1.01. ROTTERDAM (ANP) Het Unilever-concern heeft in 1981 in totaal over de gehele wereld een nettowinst be haald van 1.842 min. Dat is 30 pet meer dan de 1.421 min over 1980. Per aandeel van 20 steeg de winst van ƒ25,49 tot 33,06. De in Engeland gegeven belasting vermindering bij stijgende waar de van voorraden had niet alleen een gunstige invloed van ca. 90 min op de over 1981 behaalde winst, maar leverde ook nog eens 105 min extra op over voor gaande jaren, voornamelijk 1980. In 1981 werd voor 56,121 min ver kocht tegen 51.468 min in 1980. De omzet naar hoeveelheden nam met 2 pet toe. Unilever stelt voor over 1981 een slotdividend uit te keren van 7,60 (1980: 6,96) per gewoon aandeel Unile ver NV. Eerder werd een inte rimdividend uitgekeerd van 4,44 4,16). Het totale dividend over 1981 bedraagt hierdoor 12,04 11,12). Christelijke ambtenaren boos over CDA-voorstel DEN HAAG (ANP) - De christelij ke ambtenaren van de Ccoop, de Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijspersoneel, heeft de indruk dat zij weinig sympathie genieten binnen het CDA. De Ccoop schrijft dit in een open brief aan het bestuur van het CDA naar aanleiding van het vo rige week gelanceerde voorstel van vice-fractieleider De Graaf om ambtenaren en trendvolgers per 1 juli van dit jaar geen aan passing van het salaris te geven. De christelijke ambtenaren me nen dat louter budgettaire over wegingen aan dit voorstel ten grondslag liggen. Het Ccoop-bestuur vraagt zich af wat het CDA wel beweegt ten aanzien van de positie van amb tenaren en trendvolgers. De cen trale realiseert zich weliswaar dat er impopulaire maatregelen nodig zijn maar meent dat het niet aangaat daarbij voortdurend ambtenaren en trendvolgers als de groep aan te merken die extra lasten mag worden opgelegd. Als gevolg van het algemeen maat schappelijk verzet tegen de plan nen van het kabinet ten aanzien van de ziektewet is volgens de christelijke ambtenaren de over tuiging gegroeid dat het oryuist is inbreuk te plegen op de lopen de contracten. Het bestuur vraagt zich derhalve af waarom het CDA dit dan wel wil doen ten aanzien van ambtenaren en trendvolgers. De stijging van de brutobedrijfs- winst in het vierde kwartaal met 13 pet werd tenietgedaan door hoge rente, hogere belastingen en een nadelig effect van 42 min door veranderingen in wis selkoersen. Dit leidde volgens Unilever tot een daling van de nettowinst in het vierde kwartaal met 8 pet van 366 min tot 337 min ofwel van 6,56 tot 6,05 per aandeel Unilever NV. Unilever behaalde in totaal over de gehele wereld in 1981 een bruto- bedrijfswinst van 3.321 min te gen 2.914 min in 1980. De bij drage van geassocieerde maat schappijen aan de winst voor be lastingen was 262 min tegen 200 min het jaar ervoor. Inkom sten uit minderheidsdeelnemin gen bedroegen onveranderd ƒ11 min. De rentelasten beliepen 250 min tegen 225 min. De winst voor belastingen kwam 15 pet hoger uit op 3.344 min 2.900 min). In een toelichting op de cijfers over het vierde kwartaal zegt Unilever dat in Europa de produktgroe- pen olién en vetten en diverse verpakte levensmiddelen en dranken het goed deden. De win sten op wasmiddelen en toiletar tikelen waren lager dan in het overeenkomstige tijdvak van 1980. Dit werd voornamelijk ver oorzaakt door hoge reclamekos ten. De verkopen van diepvries- produkten en de resultaten erop waren teleurstellend. De resulta ten van de chemische bedrijven en de veevoederactiviteiten ver beterden, maar van de produkt- groepen transport en papier, kunststoffen en verpakkingsma teriaal waren belangrijk lager dan in het vierde kwartaal van 1980. In de meeste landen buiten Europa was de winst hoger dan in het laatste kwartaal van 1980. GENÈVE (AP) - ln Genève ivordt morgen de 52e internationale Autoshow geopend. Het is één van de grootste exposities ter wereld. Er zijn duizend modellen te zien, afkomstig uit 27 landen. De Japanners nemen zoals verwacht kon worden een belangrijke plaats in. DEN HAAG (GPD) - De directeu ren van de elektriciteitsbedrij ven vinden dat ons land mee moet blijven gaan in de ontwik keling van de kernenergie. „Doen we dat niet, dan staan we naast de ontwikkeling", aldus ir. J. W. M.van Rooij, voorzitter van de Vereniging van Elektriciteits Directeuren in Nederland, dins- DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën deelt mee dat het bedrag van de 11,25 procent staatslening 1982 met aflossing per 1988/ 1992, waarop de inschrijving volgens het tendersysteem dinsdag 2 maart 1982 openstond, is vastgesteld op 2,5 miljard (zonder de 300 mil joen gulden voorplaatsing ten laste van de voorinschrijvingsrekening van het algemeen burgerlijk pensioenfonds). De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 101,5 procent. Dit bete kent dat de lening van effectief rendement oplevert van 10,96 procent. Het ministerie van financiën heeft dit meegedeeld. De inschrijvingen op de lening die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 101,5 procent worden ten volle toegewezen. Van het bedrag waar voor is ingeschreven tegen een koers van 101,5 procent wordt 82 pro cent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 101,5 procent vindt geen toewijzing plaats. Het bedrag van de lening viel in kapitaalmarktkringen wat tegen. Op de Amsterdamse effectenbeurs liepen de verwachtingen over het uitein delijke bedrag naarmate de dag van inschrijving verstreek, steeds ver der op. Van Rooij zei dit bij de toelichting van een studie „Energie straks" die zijn vereniging heeft ge maakt als inbreng voor de maat schappelijke discussie energie beleid Behalve het bijblijven in de technologie pleit, volgens de VDEN, het feit dat een lagere kostprijs voor elektriciteit kan worden bereikt door het bouwen van nieuwe kerncentrales in ons land. „Als men het prijskaartje dat erbij hoort ziet, kunnen de standpun ten op dit gebied wel eens veran deren", zei Van Rooij. Hij denkt dat de meningen op dit punt langzamerhand zullen wijzigen, ook bij bepaalde politici. „Het gezond verstand breekt door". De studie pleit er dan ook voor de toekomstige ontwikkeling Daarbij hoort een zeker aandeel van de kernenergie. Een uitbrei ding van het aantal kerncentra les voor de elektriciteitsvoorzie ning zal de economische baarheid van ons land verster ken, aldus deze studie. Veilig en aanvaardbaar gebruik van zowel kolen als kernenergie acht de VDEN mogelijk. Dat past in een opzet waarbij zowel van kolen als van olie en kernenergie ge bruik wordt gemaakt. Grote spreiding van brandstoffe- ninzet is gewenst, meent de stu die der elektriciteitsdirecteuren. Van het totale energieverbruik zou 20 procent door kolen moe ten worden geproduceerd. Dat komt overeen met een jaarlykse hoeveelheid kolen van ongeveer 22 miljoen ton. Daarbij wordt dan aangenomen dat een deel van de industrie van gas en olie naar kolen is overgeschakeld. Voor kernenergie is een aandeel van 10 procent gewenst, waartoe wordt vastgehouden aan de (in dertijd geplande) drie centrales van 1000 miljoen watt per stuk, die gebouwd zouden moeten worden. Samen nemen die cen trales een derde van de stroom voorziening voor hun rekening. Waren zij er nu, dan zou de kost prijs van de elektriciteit in ons land een miljard gulden per jaar lager liggen. Voor oüe wordt rekening gehou den met een aandeel van 35 pro cent, voor gas van 30 procent. Zon- en windenergie biedt op termijn kansen voor een procent of zeven, maar voornamelijk voor wind. In dit verband werd gewezen óp het plan van de elek tnciteitsbedryven om spoedig een „windmolenpark" met 40 turbines) te kunnen opstellen als experiment Dit project is wel af hankelijk van overheidssubsidie. olieprijs. Door deze tweede prijs aanpassing van dit jaar komt een vat Venezolaanse olie, afhanke lijk van de kwaliteit, op tussen 18,90 of 27,12 dollar. Het overgro te deel van de Venezolaanse olie wordt geëxporteerd naar de VS. Op de vrije markt kostte olie dinsdag 29 dollar per barrel. Voor de Britse Noordzee-olie is dit de tweede prijsverlaging in een vaand Vrijwel zeker zal dit de pr\js van benzine verder omlaag brengen. De regering heeft dui delijk gemaakt nu tot juni met verder aan de olieprijzen te wil len sleutelen. De lage olieprijzen van het mo ment worden veroorzaakt door enerzijds een groot aanbod van olie, terwijl aan de andere kant de vraag naar olie terugloopt als gevolg van de economische cri sis en energiebesparende maat regelen in tal van landen. De prijsverlaging betekent dat de Britse minister van financiën Howe ernstig in de problemen komt. Hy zal op 2.5 miljard gul den minder inkomsten moeten rekenen. Dat maakt de ruimte op de Britse begroting, die volgende week wordt gepresenteerd, er al leen nog maar kleiner op. Voorstellen om tot een geringer be lastingverlaging te komen, zul len derhalve zo goed als zeker of helemaal van tafel verdwijnen, of worden ingekrompen. TOKIO (Reuter) - De Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans. heeft gisteren in Tokio een voorstel gedaan voor de instelling van een "econo misch forum" van Japan en de Europese Gemeenschap dat een internationale handelsoorlog moet voorkomen. Tindemans, die op het ogenblik voorzitter van de Europese ministerraad is, verklaarde tegenover verslagge vers dat het gebrek aan even wicht in de handel tussen Japan en de Euromarkt niet eeuwig kan duren en dat het gevaar van protectionistische maatregelen tegen de Japanse exportproduk- ten niet denkbeeldig is. Op de balans van de Japanse han del met de EG is verleden jaar een overschot van tien miljard dollar ontstaan De handel met de Verenigde Staten leverde aan Japanse kant een batig saldo van achttien miljard dollar op De Ja panse regering heeft al herhaal delijk beloofd dat zij maatrege len zou nemen om het evenwicht te herstellen maar tot dusver is daar niet veel van terecht geko men Nu is het weer de bedoeling van Tokio vóór de economische topconferentie van zeven grote Westerse industrielanden met een pakket maatregelen te ko men, waarover nog druk be raadslaagd wordt. Vooral de Verenigde Staten liggen met Japan over handelsproble men overhoop De Europese Ge meenschap vindt ook wel dat er wat aan gedaan moet worden maar heeft tot -dusver nog niet werkelijk met invoerbeperkin gen gedreigd, de Verenigde Sta ten wel. Ze bereiden een wet op de "wederkerigheid" van de in ternationale handel voor, waar mee wordt bedoeld dat een land de Amenkaanse exportproduk- ten net zo gemakkelijk moet toe laten als de Verenigde Staten de goederen uit dat land invoeren en dat er anders beperkende maatregelen zullen worden ge- 80.50 80.50 34.20 34.20 Tokyo pi Vlklnf WOENSDAG 3 MAART 1982 ACTIEVE AANDELEN Nedlloyd G NMBldlv l Philip* Philip» (d Robeco 162.00 160.40 84,50 85,30 BINNENLANDSE AANDELEN Blydrnst Bols 62,50e 62.20 303,00e 319.00 22.60 22.50 295.00 310,00 106.00 110.00 58.10 58.40 Eriks Fokker Furnes: 128.50 128.50 46.00 43.50 72.50e 73.50e 35.80 36.00 37,70 37.50e 155.50 155.20 63.30 18.00e 114.00 BELEGGINGS INSTITUTEN Ib (er bood» H6.50 490^00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 30050 - 30750 Von«e 29780 - 30480 Zilver onbew 582 - 695 Vortfe 577 - 680 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Dc rueu- we staatslening is op de Amster damse effectenbeurs goed ont vangen. Er werd vandaag voor het eerst in de stukken gehan deld op 101,80. waarna een sty ging volgde tot 102 pet. De uitgif- tekoers was 101,50 pet. Ook an dere staatsleningen weerspiegel den de nog steeds licht dalende rente door kleine koersstijgingen te vertonen tot o a. 0.3 punt KLM leek in de vroege ochtendu ren snel te dalen, maar na ver loop van rijd keerde de vraag 4S9 489 naar ^et f°n(*s terug en rond 5 43 3 73 twaalf uur was men op het oude 108Z5 1U.23 peil van 103.50 terug Slechter '340 *4 10 verging het dc NMB. Men wordt 2.01 277 steeds bezorgder over de ontwik- 41.75 44.73 kelingen by deze bank. temeer '«.so '««so daar M ,n tegenstelling tei de 42.00 4j'oo andere grote banken geen groot 31.25 34.23 buitenlands bcdryf bezit, dat de X\m '268 klappen in het binnenlands be- 3.93 4 73 dryf kan helpen opvangen 3575 3875 Dc rest van de actieve markt bleek 170 4 no zich ruim te kunnen handhavers

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23