Modern of Klassiek Laatje niks wijsmaken. "Verslaafd aan Hazerswoudse historie" VSNDERKLÜGT Mondelinge cursussen het maar..! Proef met vaten in Ter Aar is mislukt Keukenhof maakt zich voor op 26 maart meab bv BOEKHOUDEN MBA-SPD I II WOENSDAG 3 MAART 1982 Streek PAGINA 21 '//ff Nieuw boekje van conservator Cees Kroon: Cees Kroon, van jongsaf geïnteresseerd in de historie van Hazerswoude. HAZERSWOUDE - "Mijn hobby is uitgegroeid tot een verslaving. Ik sta er mee op en ga er mee naar bed". Dat vertelt Cees Kroon, conservator van de Oudheidkamer in Hazers woude bij het verschijnen van zijn 24-ste boekje over de historie van Hazers woude. Het boekje behan delt de geschiedenis van de grote of hervormde kerk in Hazerswoude. "Sinds m'n zestiende jaar verdiep ik me al in de ge schiedenis van Hazers woude. Ik kan me nu alles voor de geest halen; hoe prominenten hebben geleefd en wat voor gebouwen er hebben gestaan. Het dagelijks le ven van de gewone burger is nog het moeilijkste te achterhalen", vindt Cees Kroon. "In de 18e eeuw spraken geschiedkundigen zich al uit over de schoonheid van Hazerswoude, het grootste "Ambacht" van Rijnland. Het boekje over de hervormde kerk heb ik geschreven naar aan leiding van de komende tentoon stelling in de Oudheidkamer. Een tentoonstellingsruimte moet je levendig houden door ieder jaar een andere expositie te orga niseren. Het liefst aansluitend op de aktualiteit. Dit jaar is dat de restauratie van de toren. Voor het schip van de kerk is het te hopen dat het rijk het benodigde geld spoedig beschik baar stelt", aldus de conservator. Kroon heeft het nieuwe boek niet alleen geschreven, maar ook gedrukt en gebonden". Een hei dens karwei, maar je krijgt er er varing in", vindt de historicus. De Hazerswoudenaar Cees Kroon werd kort na de tweede wereld oorlog als laatste van een drie ling geboren. "Mijn moeder lag na de bevalling van een tweeling keurig gewassen en gekleed in bed, toen kwam ik er nog achter aan. Bij gebrek aan vervoer werd de drieling in een lijkwagen naar het ziekenhuis vervoerd. In onze prille jeugd hadden we veel be kijks, later is die belangstelling geluwd. M'n ouders stuurden ons na de lagere school naar drie verschillende scholen. Kroons belangstelling voor de historie van zijn dorp werd gewekt door een stapeltje oude ansichtkaar ten van zijn grootmoeder. Overspelig "De boeiendste periode in de histo rie van Hazerswoude is voor mij de middeleeuwen", zegt Kroon, "Vooral ten tijde van Jacoba van Beieren. Er is in die periode veel in Hazerswoude gebeurd: de Hoeksche en Kabeljauwse twis ten. het ontstaan van het Riet veld door de veenderijen en de opkomst en stichting van de Ha zerswoudse polders. In die tijd werd door een pestepi demie de bevolking van het dorp in één jaar gehalveerd". De meest interessante persoon uit de geschiedenis van Hazerswou de vindt Cees Kroon de am bachtsheer Maximiliaan van Kreuningen; ook omdat prak tisch diens hele levensgeschiede nis bekend is. "Maximiliaan was een zeer mach tig man. Hij had veel bezittingen en liet onder meer de bekende Rembrandtmolen bouwen. Hij was blijkbaar zeer gezien onder de burgeressen van Hazerswou de, want hij had nogal wat bas taard-kinderen, in die dagen geen uitzondering in de hogere kringen", aldus Kroon. "Een am bachtsheer woonde meestal niet in de gemeente zelf. Hij liet zich vertegenwoordigen door de schout. Een soort burgemeester die door de bevolking werd gekozen. De ambachtsheer had de bevoegd heid predikanten en het kerkbe stuur te benoemen, hij sprak recht en in de boetes en tolgel den. Er gebeurde weinig zonder zijn medeweten". Kroon vindt dat de huidige bevolking van Ha zerswoude niet woeliger is dan vroeger. "Er bestond door de ar moede vroeger veel meer mis daad; hoofdzakelijk diefstal, mar ook regelmatig moorden. Ik weet dat aan de hand van pro ces-stukken uit die tijd". Ook als het om een levensovertuiging ging was de Hazerswoudse bur gerij niet mis. "Een remonstrant se vrouw sleurde de dominee van de kansel, omdat hij volgens haar "foute leer" verkondigde". Kroniek Vanaf de oudste berichten uit 1281 en alle krantenberichten maakt de conservator al jaren een kro- niekje, alles op datum genoteerd. Cees Kroon hoopt dat nog eens uit te geven onder de titel "Ha zerswoude in jaartallen". Hij heeft daartoe speciaal midde leeuws-Nederlands gestudeerd. "Als het handschrift leesbaar is kan ik tenminste alle oude aktes lezen. Men schreef vaak zoals men sprak. De naam "Hazers woude" zelfs op dertig verschil lende manieren. Ook zijn er woorden verdwenen, die ik op nieuw heb moeten leren", aldus Kroon. De Oudheidkamer ontvangt jaar lijks 800 tot 1000 bezoekers De molenexpositie trok nog meer bezoekers Zeer uniek is de streekbibliotheek waarover de Kamer beschikt. Deze omvat een verzameling van achthonderd boeken over de Rijnstreek, waar onder het oudste boek over Al phen aan den Rijn uit 1714. "M'n grootste wens is uitbreiding van de huidige museumruimte en een brandvrije ruimte voor de bibliotheek. Dat zal in deze tyd van teruggang wel moeilijk zyn. maar de boeken zijn onvervang baar voor het nageslacht", zegt de enthousiaste conservator. Op 10 april opent de Oudheidka mer haar poorten weer voor het publiek met een historische ex positie over de Nederlands-her vormde kerk in het dorp. Het nieuwe boekje van Cees Kroon zal dan voor de liefhebbers in een beperkte oplage te koop zijn. ANNEKE VAN VLIET Dochter politieman aangereden TER AAR - De proef met vaten op de Aardamseweg in Ter Aar is mis lukt. Tot die conclusie kwam gisteravond de raadscommissie openbare werken, maar ook opperwachtmeester Sins, wiens dochtertje gisteren bij de verkeerslichten door een bromfietser was aangereden. De rood-wit beschilderde olievaten waren op het wegdek geplaatst om het verkeer op de Aardamseweg af te remmen. De auto's moesten van wege de vaten nu een soort slalom maken. Al eerder constateerde deze krant dat dit levensgevaarlijke toestanden kan opleveren, omdat de uitzwenkende bussen en vrachtwagens op de fietsstrook van de tege moet komende fietsers en bromfietsers komen. De rijkspolitie in Ter Aar is vanaf het begin al sceptisch geweest om deze vorm van wegversmalling en dat werd er gisteren vanwege de aanrij ding van zijn dochter bij opperwachtmeester niet beter op. Vastgesteld werd de vaten weg te halen en ter hoogte van de verkeers lichten een definitieve wegversmalling aan te brengen zónder het sla lommodel. De Lijsterbeslaan zou moeten worden afgesloten en een andere uitweg moeten krijgen via de wijk Middelland. De leden van de raadscommissie vroegen B en W een en ander goed te bestuderen. Van de zijde van de Vereniging voor Voetgangers was ook bezwaar bin nengekomen tegen het plaatsen van de vaten vanwege het gevaar voor voetgangers en fietsers. Het aanbrengen van verkeersdrempels wordt niet overwogen omdat dit lawaai veroorzaakt voor de aanwonenden. LISSE - Geeft het gure weer van de laatste dagen weinig reden tot optimisme het voorjaar staat toch voor de deur. Dit blijkt duidelijk uit de opleving van de werkzaamheden in Keu kenhof in Lisse, waar tuinlieden druk bezig zijn de laatste hand te leggen aan een fleurig bloe- menpark. Met nog enkele weken voor de boeg. de bloementuin gaat 26 maart open. is men met man en macht bezig de tuin voor die openingsdatum op zijn mooist te maken, zodat velen uit bin nen- en buitenland weer kunnen genieten van wat Keukenhof te bieden heeft. Deze royale 2- en 3-zitskombinatie past in elk interieur en is bovendien tijdloos. Kenmerkend voor deze zithoek is de neutrale vorm en de hoge komtortabele rugzitting De gemêleerd? poolstof bekleding is sterk en praktisch in het gebruik. HAARLEMMERSTRAAT 196, 198, 200, LEIDEN Donderdagavond koopavond. TEL. 131846 Tëgrafënissen - Crematies TRANSPORTEN in binnen- en buitenland OPBARINGEN - Eigen AULA en KOFFIEKAMER Begrafenisonderneming Eenvoud" Van Ingen Schenau Kantoor HOGE WOERD 84 - LEIDEN - Tel 120975 Oegstgeest: De Kempenaerstraat 64, tel 155832 Voorschoten: J Oosterom, Nieuw Voordorpstraat 48. tel. 01717-5602 Gevraagd; MAGAZIJN MEDEWERKER &-Daagse werkweek van 07.00 tot 16.00 uur leeftijd vanaf 18 Jaar Inl. ftS.I t.a.v. A. Larivière winkelcentrum Winkelhof no. 29 Leiderdorp. 071-413454. POSTZEGELMARKT IN LEIDEN Op vnjdag 5 maart a s. kunt u in GEBOUW "DE GOE- DÈ HERDER". Oude Vest 13 weer volop gaan postze- gelen in de nieuwe kollekties van Ned. en de Wereld (billijke prijzen). U mag alles vrijblijvend en GRATIS! van 19.30 tot 22 uur komen bekijken (leden genieten div. kortingen). Al ITDVFPHI if iff WlHet Motorhuis© ftvl Vv vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 Luxe en bestel ook op LPG. WÊÊmm Het Motorhuis laat Leiden rijden. Oók in een betrouwbare huurauto! amÊmm onderwijs inst ii tint hm-ngr.klu 4 leiden tclciiion 07i r$m.<.n (heus, daar gaat toch echt niets boven) zijn al begonnen o.a. voor: aparte groepen voor beginners, gevorderden en teleurgestelden. De opleiding voor MBA examen juni 1983 start deze week!! Inlichtingen en Inschrijvingen: maandag Vm vrijdag van 9.30-17.30 uur Interesse? MEAB's studiewijzer ligt voor u klaar; vraag 'm meteen aan! Tel. 071-130660 Plavuizen meer dan 150 soorten Wand-vloertegels"" Mozaïek op matjes - Tegellijm Voegmaterialen Tegelzettersgereedschap Steenstrips 'eeds vanat I ?9. e voorichting omtrent keuze en toepassing Plavuizen op houten vloeren! Vraag inlichtingen MEIJVOG EL-TEGELS Tegelhandel - Tegelzetbedrijf Scheepmakerstraat 28 T Heen Tel 01710 21272 Katwi|k Drugs, 't Is één van die moeilijke, stiekeme onderwerpen En daarin schuilt een groot gevaar: dat er ruimte ontstaat voor rare praatjes. Voor overspannen verwachtingen Voor angst en onzekerheid Het vervelende gevolg is dat bijna niemand weet hoe 't nou eigenlijk precies zit met drugs. Daarom is nu een nuchter, feitelijk boekje ver schenen Het heet .Wat iedereen over drugs zou moeten vveten'.Vraag 't aan Leest En laat je niks wijsmaken PuNikatie aangeboden door d* blad in samenwerking met de Stichting Idedc Rzx Lime Ik vul dat boekje graag lezen Stuur 't me maar I Naam Adres: Postcode Plaats. \U de coupon ia plak 'm op een briefkaart 1 met ft- extra aan postzegek voor serzend- kosten en stuur 'm op naar FZA-bureau Postbus 171 3720 AD Bthhoven

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21