Het gaat slecht met de vier van Bangkok Het Bouwfonds verlaagt de hypotheekrente Vredesbeweging contra Reagan Amnestie laatste strohalm van heroïnesmokkelaars WOENSDAG 3 MAART 1982 Varia PAGINA 17 Door Henk Kuipers Feiten ,Jk ben altijd gefascineerd geweest door feiten, en van de ruim twee honderd boeken die ik geschreven heb hebben verreweg de meeste, al was het maar incidenteel, met feiten te maken gehad. Nu heb ik dan een boek samengesteld en ge redigeerd dat ALLEEN MAAR over feiten gaat - een speciale col lectie voor allen die evenveel van feiten houden als ik". Aldus begint het voorwoord dat Isaac Asimov, geleerde van naam maar ook een zeer bekend science fiction-schrijver, voor „The Book of Facts" schreef, dat dezer dagen als pocket uitkwam. Op de achterkant staan een paar voorbeelden die ik voor u over neem, omdat ze natuurlijk met de grootst mogelijke zorg, om tot aankoop te prikkelen, zijn uitge zocht uit de drieduizend feiten die dit eerste deel bevat (er is ook al een tweede deel verschenen). Kippen ,JSommige dinosaurussen waren zo klein als kippen". „Winston Churchill werd geboren in een damesvestiaire". ,JJe facade van het Louvre is 4 kilo meter lang". „De tonijn zwemt met een snelheid van 15 kilometer per uur en stoopt nooit!" ,Jn het begin van de jaren twintig was één dollar 4.000.000.000.000.000.000.000 Duitse mark waard". ,Jedere keer als het getij keert, ver liest iedereen op aarde een frac tie van zijn gewicht, die hij weer terugwint als het getij opnieuw keert". Schildpad, Er staan mooie dingen in. Zo is vol gens sommige bronnen de Griek se toneelschrijver Aeschylos, ook wel „de Vader van de Tragedie" genoemd (hij leefde van 525 tot 456 voor Christus en schreef on der meer „De Perzen"), gedood door een schildpad, die een over vliegende adelaar uit zijn klau wen liet vallen, omdat hij Ae schylos kale hoofd voor een rots aanzag. Spelling Ik geloof zoiets onmiddellijk. De Franse literaire criticus Sainte Beuve (1804-1869) werd uitge daagd tot een duel door een jour nalist, ,en mocht, zoals het ge bruik wilde, het wapen kiezen waarmee geduelleerd zou wor den. „Ik kies de spelling - u bent al dood", zei Sainte Beuve. Bibliomeel Historici hebben het hartverwar mende verhaal genoteerd over Abdul Kossem Ismael (938-995), de geleerde Perzische grootvizier en zijn bibliotheek van 117.000 delen. Op zijn vele reizen als krijgsman en staatsman scheid de hij nimmer van zijn geliefde boeken. Zij werden meegedragen door 400 kamelen, die erop ge traind waren in een bepaalde volgorde te lopen zodat de boeken op hun rug in alfabetische volg orde vervoerd werden. De ka meeldrijvers die tegelijk biblio thecaris waren konden ieder boek waar hun meester naar vroeg onmiddellijk vinden. We gens zijn vriendelijke aard werd Abdul Kossem Ismael „kame raad" genoemd: Saheb. Vuurwapens Tot zover de sectie „literatuur" in „The Book of Facts". Er is ook een afdeling „De onmenselijkheid van de mens", waarin we lezen dat ieder jaar 40 miljoen Ameri kanen worden vermoord, ver minkt, verkracht, in elkaar ge slagen of beroofd. Het gemiddeld aantal moorden is inde Verenig de Staten 200 maal zo groot als in Japan, waar gewone burgers geen vuurwapens mogen bezit ten. Iedere 13,5 seconde wordt in de Verenigde Staten, dat per dui zend inwoners het hoogste aantal doden door vuurwapens scoort, een vuurwapen verkocht. Gedu rende de oorlog in Vietnam, tus sen 1963 en 1973, werden er 84.633 Amerikanen in Amerika door vuurwapens gedood, tegen 46.752 in Zuidoost-Aziè. In De troit, een stad met ongeveer even veel inwoners als in Noord-Ier- land, werden in 1973 bijvoor beeld 751 mensen vermoord, te gen 250 in Noord-Ierland. On danks de IRA en de Provisional Army daar ter plekke. Vier jaar later, in 1977, werden er zelfs vijfmaal zoveel mensen in de Amerikaanse stad Detroit ver moord als in Noord-Ierland! Ketters In 1209 werd tijdens een kruistocht van het Franse leger tegen de AL bigenzen, een godsdienstige sek te, de stad Beziers veroverd. De grote vraag rees toen, welke in woners van de stad godvruchtige christenen waren, en welke tot de ketters gerekend moesten wor den. Simon IV van Montfort (of misschien de afgezant van Paus Innocentius III) bleek een een voudige oplossing voor dit pro bleem te hebben. Doodt ze alle maal", zei hij, „want de Heer zal de zijnen zeker herkennen". AL dus geschiedde. Enige tiendui zenden mannen, vrouwen en kin deren werden vermoord. Het is opnieuw benauwd warm, die ochtend in februa ri 1982. Het is tien uur, de temperatuur moet meer dan dertig graden zijn. Echte koelte brengt de Chao Phraya-rivier, die dwars door de stad stroomt, niet. Al bijna loodrecht staat de zon boven de Bang Khwang-gevangenis in Sunyai-Nonthaburi, een voorstad van Bangkok. Strakke, witgele muren, acht meter boven de grond, vier meter onder de grond, prik keldraad onder hoogspannig, wachttorens met bewapende mannen. Bang Khwang zou door de Japanse bezetters zijn gebouwd om er driedui zend krijgsgevangenen in weg te bergen, nu zitten er, zo zal Frits S. later vertellen, zesduizend langgestraften in. Moordenaars, verkrachters en drugsmokkelaars. Mini mumstraf: 25 jaar. Kennelijk heb ik goede papie ren gekregen, want de eerste bewakers laten mij ongehin derd door. Ik kom als vriend van Frits S. uit Marum, wiens vrouw ik onlangs heb be zocht. Haar groeten moet ik overbrengen. Ik heb een plas tic tasje met levensmiddelen bij me: een paar appels, een potje pindakaas en een blikje Maggi-wonderstamppot (Hollandse boerenkool). „Apenhuis" Achter de buitenmuur bevindt zich een lange laan. Links en rechts staan lage gebouwen met een veranda ervoor. In die gebouwen wachten Thai se gevangenen. Hun familie leden - het is bezoekuur - staan in de schaduw van de veranda. Over en weer wordt door de tralies geschreeuwd, rustig met je man of zoon pra ten is er niet bij. „Monkey house" noemen de Thais dit deel van de gevangenis, het heeft inderdaad veel weg van een apenhuis. Aan het einde van de laan be treed ik een tweede wacht post. De papieren worden be keken, ze zijn oke. Frits S. zal voor mij gehaald worden, be looft een gevangenisbeamb te. Door de tralies heen heb ik een riant uitzicht op het echte gevangenisterrein. Pe lotons gevangenen, vrijwel allen Thais en een enkele bui tenlander, gekleed in korte broek en T-shirt, trekken aan mij voorbij. Ze worden ge commandeerd door een geü niformeerde man die een ste vige houten knuppel draagt. Ook hij is een gevangene, maar hij heeft zich door zijn goede gedrag opgewerkt tot vertrouweling. Een aantal vrouwen komt het wachtlokaal binnen. Ze heb ben zakken en manden vol le vensmiddelen, zeep en siga retten bij zich. Het zijn fami lieleden van gevangenen, maar er zijn ook mensen bij die - tegen betaling - de gede tineerden allerlei spullen ko men brengen. Achter de tra lies, op het gevangenisterrein dus, maakt een groep gevan genen halt. Ze gaan op hun hurken zitten. Ieder van hen heeft een doek bij zich. Ik vraag mij af waarvoor. Maar dat wordt al gauw duidelij- k. Steekproef Ze wonen in half open barakken, 's Nachts liegen xe er rug aan rug. Er is veel ongedierte, de tempera tuur is er tropisch. Het eten is slecht, medische voorzieningen zijn er nauwelijks. Hoe lang houdt en mens dat vol? Hopen op amnestie, op strafvermindering. Dat is het enige dat de vier Nederlandse heroïnesmok kelaars in twee gevangenissen in Thailand nog een beetje op de been houdt. Hans C. uit Sneek, 42 jaar, vader van twee kinderen, inmiddels geschei den, betrapt met ruim 136 kilo heroine, heeft tweemaal levenslang gekregen. Hij zit, op eigen verzoek, in een isoleercel in de zwaarbewaakte Bang Khwang-gevangenis even buiten Bangkok. Frits S. uit Marum, eveneens 42 jaar, vader van twee kinderen, gehuwd, gepakt met negen kilo heroine, is tot 25 jaar veroordeeld. Ook hij zit in Bang Khwang. Andries M. nit Amsterdam, 31 jaar, ongehuwd, maat van Hans C., moet 33 jaar en vier maanden opknappen in Bang Khwang. De enige vrouwelijke gevangene is Emmy L. uit Am sterdam, 27 jaar, ongehuwd, betrapt met 2,7 kilo heroine. Zij is tot 36 jaar gevangenisstraf veroor deeld, door te brengen in de Lard Yao-vrouwenge vangenis nabij het vliegveld van Bangkok. Journalisten worden gewoonlijk niet toegelaten tot de Thaise gevangenissen. Niettemin slaagde onze verslaggever Henk Kuipers erin de Bang Khwang Central Prison binnen te komen. Hans C. uit Sneek, ooit directeur van een parachutistenschool. met kettingen rond de enkels in hoger beroep voor zyn Thaise rech ters. (Foto GPD) Een levensmiddelenpakket wordt door een luilge ge duwd, een beambte neemt het in ontvangst. Als een kik ker wipt de gevangene die aan de beurt is naar een tafel tje waarop de beambte de doek uitspreidt. In een ra zendsnel tempo maakt de man het voedselpakket open. Met een mes en een soort breinaald prikt en snijdt hij in allerhande etenswaren, do zen en pakjes. Veel ervan wordt beschadigd, maar daar trekt de beambte zich niets van aan. Alles wat in orde is bevonden wordt op de doek gegooid en als de controle klaar is pakt de gevangene de vier punten van de doek bij elkaar, zodat het een bundel tje wordt en maakt zich kik kerend uit de voeten. De vol gende steekproef is dan al aan de gang. Hij is erg verbaasd, want hij heeft nog niet zo lang geleden al bezoek gehad van iemand van de Contactgroep Neder landse Gevangenen in Bang kok, een voornamelijk uit Nederlandse vrouwen be staande groep die in samen werking met de Nederlandse ambassade de gevangenen zoveel mogelijk bijstaat, eten brengt en zo nodig corres pondentie verzorgt en fami lieleden begeleidt. Frits S. ziet er, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed uit. „Sinds 1 januari gaat het een stuk beter met mij", roept Frits die op 31 december 178 is gearresteerd, samen met Chris K. uit Weert. (Chris is inmiddels op borgtocht vrij gelaten en is naar Nederland teruggekeerd.) „Omdat ik nu op de gang mag slapen en niet meer in het slaapge- bouw. Daar was het ver schrikkelijk. Rug aan rug lag je daar met allemaal moorde naars en aanranders. Sommi gen hebben straffen van 200 tot 300 jaar. Daar deed je 's nachts geen oog dicht. Het was er ontzettend warm, veel ongedierte, geen matras of kussen. En het allerergste waren de homoseksuele han delingen van sommige ge vangenen. Dat gebeurt daar open en bloot, iedereen kan het zien". Frits doet overdag een beetje aan sport, een soort volley bal. Hij heeft zich opgewerkt tot vertrouweling en moet onder meer de barakken in specteren. „Maar ik weiger om zo'n uniform en zo'n knuppel te dragen", zegt hij. Veel tijd besteedt Frits aan lezen en gebed. Hij bestu deert de bijbel en vindt daar in troost en kracht. Hans C. zoekt hij dagelijks op. C., ooit de trotse baas van een para chutistenschool op Ameland, wordt door de Thaise autori teiten als een soort wereldre cordhouder beschouwd. Hij en Andries M., die in een an dere afdeling van Bang Khwang verblijft, zijn in au gustus 1976 betrapt met 136 kilo heroïne, verstopt in twee vaten vliegtuigolie. Andries M. heeft een bekentenis afge legd en dat scheelt in Thai land enorm in de strafmaat. Volgens de Amsterdamse hoofdinspecteur K. Sietsma, chef van de narcoticabrigade, heeft ook Hans C. bekend, maar hij zou geweigerd heb ben de bekentenis te onderte kenen. Hans C. is volgens Sietsma in zijn onschuld gaan geloven en heeft het aangedurfd en kele keren in hoger beroep te gaan. Dat is hem duur komen te staan. In eerste instantie is C. tot 75 jaar gevangenisstraf veroordeeld, in tweede ter mijn kreeg hij twee maal le venslang. De straf van Andries M. aaren- tegen is tot 33 jaar en vier maanden verminderd. Als Andries zich èoed blijft ge dragen is er een kans dat hij over een jaar of tien (en wel licht nog wat eerder) wordt vrijgelaten. Hetzelfde geldt voor Frits S. uit Marum en voor Emmy L. uit Amster dam. Maar Hans C. die vol gens de ambassade geestelijk erg is achteruitgegaan en op alles en iedereen scheldt, heeft nog steeds geen enkel uitzicht op strafvermindering. Hondehok Frits S. is er, zoals gezegd, in geslaagd een slaapplaats in de gang van een barak te be machtigen. Hans C. zit op ei gen verzoek in een isoleercel. Daar heeft hij tenminste pri vacy. Het is een soort honde hok van ongeveer twee by een meter. Er zit een deurtje van hooguit een halve meter hoog in, zodat C. over de grond moet kruipen om zijn cel in en uit te kunnen. In het hok staan een eenvoudig bed en een kastje met daarop een schrijfmachine die hij van de Nederlandse ambassade heeft gekregen. Bijna dage lijks zit Hans C. brieven te ty pen die bijna alle hetzelfde thema hebben: „Ik ben on schuldig, ik word slecht be handeld, haal me hier uit- Over de behandeling door de Thaise gevangenisbeambten is Frits S. redelijk goed te spreken. „We hoeven niet te werken en we worden niet geslagen. Toch gaan veel ge vangenen geestelijk snel achteruit. Wat wel slecht is, is de gezondheidszorg Als je bijvoorbeeld hoofdpijn hebt, krijg je dezelfde pillen als wanneer je buikpijn hebt. Je moet echt doorzetten om toe gelaten te worden tot de ge- vangeniskliniek Daar is het heel vies. „De doktoren daar zyn volgens mij eerder die renartsen dan gewone artsen. Een keer per maand komt hier een Franse dokter. Maar ja, die is alleen voor de Fran se gevangenen en niet voor ons". Een beetje stiekem zit ik op een snel geleend vodje papier Frits' verhaal te noteren. Nie mand kykt, ik neem dus maar het risico. „Ik heb heimwee", roept Frits. „Erge heimwee. Elke dag denk ik aan myn vrouw en kinderen. En ik hoop op amnestie. Maar ik heb al gehoord dat de komende strafvermindering weer niet geldt voor drug smokkelaars. Ik zou heel graag myn straf verder uit willen zitten in een Neder landse gevangenis of uitge wisseld willen worden. Maar daar is weinig kans op, heb ik gehoord". Spijt Ruim driejaar zit Frits S. nu ge vangen in Thailand. Hy zegt ronduit spijt te hebben van wat hy heeft gedaan. „Ik ben stom geweest. Ik raad ieder een aan om niet hetzelfde te doen. Niet smokkelen, maar ook geen heroïne gebruiken. Ik weet nu dat je eraan kapot gaat. Het is ontzettend moei lijk om hier geestelijk op de been te blyvcn Als je je mis draagt ga je de „dark room" (donkere kamer - red.) in. Je krijgt een ketting van tien ki lo aan je benen en dan moet je vier of vyf maanden in die dark room zitten Je kunt er niets Er is geen lamp. je moet je behoefte er ook doen, het is er vreselyk. Dus pro beer je je goed te gedragen zodat je daar niet terecht komt". Plotseling is het bezoekuur om. Er klinkt een trompetsignaal. Fnts staat op. ik volg zyn voorbeeld. Wat moet je op zo'n moment zeggen? Hoe neem je afscheid van een landgenoot die nog tien tot dertig jaar in een tropische gevangenis moet doorbren gen? In een gevangenis die volgens Thaise begrippen heel redely k is, die in verge lijking met byvoorbeeld Turkse gevangenissen zelfs goed te noemen is, maar die in elk geval door westerse ge vangenen als een hel moet worden ervaren. Hopen op amnestie, op straf vermindering Dat houdt de gevangenen nog een beetje op de been. Aanleidingen voor amnestie zyn er genoeg. Dit jaar is volgens de boedd histische jaartelling een krooryaar, namelijk 2525. Daar komen nog twee dingen bij. Thailand maakt zich op voor de viering van Rattana- kosin: het huidige konings huis bestaat 200 jaar en het is 200 jaar geleden dat Bangkok is gesticht. Als minister-pre sident Van Agt een officieel bezoek aan Thailand brengt, kan er strafvermindering vol gen voor „de vier van Bang kok". Nog veel meer hopen de Nederlandse gevangenen op een statsiebezoek van ko ningin Beatrix en prins Claus aan koning Bumibol en ko ningin Sirikit. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Westeu- ropese vredesbewegingen zullen op 6 juni te Londen demonstre ren tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Reagan. Deze demonstratie, een vervolg op die van de afgelopen herfst, was aanvankelijk gepland te Greenham Commons, waar eventueel kernwapens geplaatst zullen worden. Dit deelde Wim Bartels, internationaal secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) gisteren in Den Haag mee na afloop van het tweedaags overleg van Europese vredesbe wegingen. Hieraan hebben orga nisaties uit 11 Europese landen deelgenomen. Bartels benadrukte dat de vredes bewegingen zich daarbij niet moeten laten provoceren tot uit barstingen van woede, die onge twijfeld in Europa zullen plaats vinden. „Hoewel er alle reden is stevig uit te halen naar de Ameri kaanse politiek is Europa er niet mee gediend de zaak op de spits te dryven", aldus Mient Jan Fa- ber, secretaris van het IKV. Hij wees daarbij vooral op de Ameri kaanse vredesbeweging, die niet geïsoleerd mag worden. De Europese vredesbewegingen hebben verder besloten in het najaar in Athene een conferentie te houden over kernwapenvrije zones in Europa. Hierbij wordt gedacht aan de Scandinavische landen, de lage landen en even tueel het Iberische schiereiland en de Balkan. Het Bouwfonds verlaagt met ingang van heden de hypotheekrente. Voor hypotheken met gemeente garantie naar 11,7%. Voor hypotheken zonder gemeente garantie naar 11,9%. Dit geldt ook voor de Rente-Rust Hypotheek. Het Bouwfonds verstrekt hypotheken op alle huizen, bestaande en nieuw bouw. Ook wanneer u binnenkort een renteherziening van uw huidige hypotheek staat te wachten, kom dan eens praten. Met uw makelaar of in 'n Bouwfonds infocentrum: Leiden Botermarkt 2, (07113 43 43 Haarlem Anegang 29. (023) 31 38 52 Den Haag Nassauplem 13. (070) 65 08 00 nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Coupon Stuur mij documentatie over de Bouwfonds-hypotheek Naam Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Coupon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds Antwoordnummer 10306 2300 WB Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17