c 'Hervormden' zijn geen kerk 1130% Experimenten met mensen waarborgen contactlenzen, da's pas fijn Protestantenbond in Noordwijk 75 van der WIEL Synode kwam er nog niet uit J Dr. De Vries in vrijgemaaktHandboek 1982: Kleine maar hechte groep LEZERS SCHRIJVEN Bodemsanering kost meer dan 1 miljard HOJ Advies aan Centrale Raad: Ontslag twee ministers Zuid-Afrika Bomaanslag in Tripoli Pax Onisti Generaal Berkhof WOENSDAG 3 MAART 1982 Geestelijk leven Als hervormden het nog niet wisten, kunnen zij van de vrijgemaakt-gere- formeerde dr. W. G. de Vries (Haren) nu in alle duidelijkheid horen, dat hun kerk geen 'kerk' ge noemd mag worden. "Het zou voor het leven in Ne derland van grote beteke nis zijn, als de Gerefor meerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk zich zou losmaken van wat geen kerk mag heten, om zo echt kerk te kunnen worden", schrijft de vroe gere Leidse predikant in zijn jaaroverzicht in het pas verschenen vrijge- maakt-gereformeerde Handboek 1982. De Vries herinnert in dit verband aan de opval lendste hervormde 'wa penfeiten' van vorig jaar: de pastorale brief van de synode over de kernbe wapening (geen gebruik en geen bezit van dit wa pentuig) en de benoeming van de marxistische theoloog Ter Schegget tot kerkelijk hoogleraar in Leiden. Op beide heeft de Gereformeerde Bond destijds scherp gerea geerd, waarbij het hoofdbestuur zich zelfs afvroeg, hoe lang de Bond zich nog in deze ontwikke ling zou kunnen schikken. Dr. De Vries maakt die vraag graag 'in alle broederlijkheid' tot de zij ne. Afscheiding zou wel degelijk een oplossing zijn voor de pro blemen bij de hervormden. Over de Gereformeerde Kerken in Nederland - waaruit de 'vrijge- maakten' aan het eind van de Tweede Wereldoorlog zijn voort gekomen - merkt De Vries op, dat deze hun gereformeerde ka rakter hebben verloren. Het 'be rucht geworden' rapport 'God met ons' - over het gezag van de bijbel - bevestigt dat. De Vries stelt de 'synodaal-gerefor- meerden' dezelfde vraag als de hervormde 'bonders': "Hoe lang nog?" "Zou het niet geweldig zijn, ook voor de opleving van een nieuw en sterk kerkelijk le ven, wanneer allen die over deze ontwikkelingen verontrust zijn ermee zouden breken? Er kan op kerkelijk gebied in Nederland iets groots geschieden! Hoe lang nog moeten we wachten?" De verhouding van de vrijge- maakt-gereformeerden tot de christelijke gereformeerden is ook al niet watje noemt. De reac ties van de laatsten o een vrijge maakte brief met waarschuwin gen voor geconstateerde 'dwalin gen' (bij ds. Telder en de Apel- doornse hoogleraren Oosterhoff en Versteeg) waren niet mals. "De verhoudingen tussen onze en de christelijke gereformeerde kerken zijn niet rooskleurig", concludeert dr. De Vries. Gebral van de kant van mede-christe nen", verzucht de redacteur van het vrijgemaakte Handhoek. Toch is hij niet ontmoedigd "In 1581 was de gereformeerde re ligie de énige die nog publiek was toegestaan. Wat is er veel veranderd in die vier eeuwen. We kunnen echter ook verantwoord over het heden spreken, omdat Gods Woord een lamp voor onze voet is". 'Het gebral van Mient Jan Faber' de secretaris van het Interkerke lijk Vredesberaad - 'over macht' zal de vrijgemaakten niet impo neren. "Ook eventuele wetten te gen zogenaamde discriminatie niet", verzekert dr. De Vries. "De kerk heeft wel voor hetere vuren gestaan en ze heeft een langere adem dan de mensen wier adem in hun neusgaten is. De adem van Gods eigen Geest gaat door haar gelederen. Wij stellen tegen over menselijk gebral en gebazel de sterke taal van de Schriften". De vrijgemaakt-gereformeerden hebben nu 264 plaatselijke ker ken, 210 dienstdoende predikan ten en ruim 101.500 leden. Een vermeerdering in 1981 van onge- Dr. De Vries "Hoe lang nog moeten we wach ten?" veer 1700 leden, vooral dankzij geboorten. Er zijn 87 predikants vacatures. In de provincies Gro ningen en Overijssel zijn deze kerken het sterkst vertegen woordigd. NOORDWIJK Zondag herdenkt de Neder landse Protestanten bond (NPB) in Noord- wijk zijn 75-jarig be staan met een receptie van half 3 tot half 5 in het kerkje (aula) aan de Oude Zeeweg. De NPB is een vrijzinnige stro ming binnen het protestan tisme, die om de statuten van de Noordwijkse afdeling te citeren - een 'vrije ontwik keling van het godsdienstig leven' voorstaat. Omdat Noordwijk zelf geen vrijzinnige predikanten had, moest de kring voor zijn kerkdiensten eens in de twee of drie weken een be roep doen op voorgangers van buiten. Toen in de Twee de Wereldoorlog het vervoer moeilijker werd, gaf dat wei eens problemen. Maar dan vond men altijd wel be stuurslid A. Dorsman of ie mand anders bereid om de samenkomst te leiden. Daar kwam een eind aan, toen de afdeling door evacuatie van leden te klein werd. Na de oorlog moest de Noord wijkse NPB helemaal op nieuw beginnen. Een actieve vrouwengroep organiseerde bazaars en dergelijke om de afdeling aan de nodige con tanten te helpen. Uit die groep is later een studiegroep ontstaan. Meer dan zestig jaar had de kring zijn onderkomen in een zaaltje van de oude Franse kostschool aan het Linden- plein. Toen dat pand werd verkocht, kreeg men onder dak in de 'school van Bardel- meijer' aan de Huis ter Duin straat. Dankzij medewerking van het gemeentebestuur worden de diensten sinds 1975 gehouden in de aula aan de Oude Zeeweg. De afdeling die ook gods dienstonderwijs verzorgt op de openbare school is maar een kleine gemeenschap. Kan zo'n groep echter bogen op een stel trouwe mensen, op wier inzet men niet tever geefs een beroep doet, dan zal ze het lang volhouden. Zulke leden heeft de NPB steeds gehad. Mensen zoals Dorsman, K. Sanders en J. Over (uit de begintijd), J. D. P. Vermeulen (vele jaren se cretaris) en de organist Th. Polman. Mede door de be perktheid van de groep houdt een sterke onderlinge band de NPB-ers bijeen, wat vooral tot uitdrukking komt in het bezoek aan de kerk diensten. Voorzitter is nu de heer J. Was senaar. Mevrouw C. A. Beze- mer-Niemantsverdriet (secre taris), mevrouw P. C. Barrau- Mühring (penningmeester), mevrouw L. van Nes-Heinz en mevrouw E. Issac-van der Heide staan hem ter zijde. Een grotendeels vrouwelijk be stuur. De afdeling is niet denkbaar zonder het belang rijke aandeel van haar vrou welijke leden. Het zijn ook medewerksters die zondag op de receptie zorgen voor een bloemversiering in Japanse stijl. Kinderen aan avondmaal De synode van de Gerefor meerde Kerken in Neder land. die deze week in Lunte- ren vergadert, is gisteren ver strikt geraakt in haar eigen bepalingen. Daardoor ont stond bu de behandeling van het belangrijke agendapunt 'kinderen aan het avondmaal' een zodanige impasse, dat een hele vergadering die aan dit onderwerp was gewijd niet met een besluit kon wor- den afgerond. Op tafel lag een door dominee E. Overeem uit Enter verde digd voorstel van de rappor tagecommissie. waarin toela ting tot het avondmaal na openbare belijdenis als regel en toelating van kinderen en jongeren als uitzondering wordt beschouwd. Ook wordt omschreven, wat het afleggen van geloofsbelijde nis nu eigenlijk inhoudt en aan welke voorwaarden moet worden voldaan om bij wijze van uitzondering kinderen toe te laten. Daarnaast was er een voorstel van dr. H. J. Kouwenhoven, lid van het moderamen (da gelijks bestuur) van de syno de. Dat wees een kant en kla re omschrijving van de belij denis af, verzwakte de voor waarden voor toelating van kinderen en jongeren en pleitte voor de instelling van een commissie die zich op de betekenis van de openbare belijdenis gaat bezinnen. Dit voorstel haalde niet de ver eiste meerderheid - het kwam net een paar stemmen te kort maar kreeg toch wel een meerderheid, waar uit kon worden afgeleid, dat het voorstel van de rapporta gecommissie (ds. Overeem) zou worden verworpen. Dat zou helemaal een impasse hebben betekend, zodat werd besloten de hele zaak, althans gisteren, niet af te ronden. Uit de urenlange discussie bleek, dat de bezwaren te gen toelating van kinderen vooral leven in dorpen, en dan met name in het noor den en oosten van bet land. Wat de intercommunie (ge meenschappelijke tafelvie- ring) tussen de Rooms-Ka tholieke Kerk en reformatori sche kerken betreft, sprak de synode uit, dat deze mogelijk moet zijn als een rooms-ka- tholieke parochie en reforma torische kerken plaatselijk overeenstemming hebben bereikt Rector Professor dr. J. C. de Moor wil toch rector blijven van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen. Hij heeft zijn ver zoek om van deze functie te worden ontheven ingetrok ken, na een gesprek met het bestuur van de hogeschool. Dat gesprek verliep 'zeer be vredigend en in goede ver standhouding', zo meldt een persbericht. De Moor wilde enkele weken geleden zijn rectoraat neer leggen, omdat hij bezwaren had tegen het bezuinigings beleid en moeite met een ver klaring van de hogeschool- raad inzake het voorontwerp van de wet 'Gelijke Behande ling'. In deze verklaring wer den niet alleen homofielen maar ook ongehuwd samen wonenden genoemd. Profes sor De Moor oordeelt mild over ongehuwd samenwo nenden. zo verklaarde hij, rnaar wil aan de waarde van het traditionele huwelijk niets afdoen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Poortugaal kandi daat G. Geitenbeek aldaar; beroepen te Sebaldeburen (Gr.) kandidaat J. Breure Streefkerk, te Dokkum en te 's Gravenzande B. van 't Veld Nunspeet. te Haamstede J. P van Roon Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Enca (Dr kandidaat P. W. van Wijn gaarden aldaar, naar Lange- slag-Hemo (Ov.) kandidaat H Langelaar Goes. Gerefor meerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Berkcl D T Vreugdenhil Cu racao, die daarmee bedankte voor Lelden. Christelijke Gereformeerde Kerken: be roepen te Alphen aan den Rijn kandidaat J Veenen- daal Driebergen. Gerefor meerde Gemeenten: beroe pen te Katwijk aan Zee, in combinatie met doveniorg, C. Harinck Dordrecht. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Lambers-Hacquebard (mi lieu) houdt er rekening mee, dat er meer dan de oorspronkelijk geraamde één miljard gulden nodig is voor de sanering van de ernstigste gevallen Van bodemverontreiniging. Er kunnen zich nieuwe gevallen van bodemverontreiniging aandienen, aldus de staatssecretaris in een memorie van antwoord, die zij de Tweede Kamer gisteren heeft aangeboden. Ook kan blijken, aldus mevrouw Lambers, dat voor aanvankelijk minder ernstig genoemde gevallen toch op korte termijn maat regelen getroffen moeten worden. Uit de memorie van antwoord (waarin de staatssecretaris ant woordt op ruim 250 vragen van kamerleden) blijkt verder, dat de invloed van gemeenten bij het opstellen en uitvoeren van bo demsaneringsplannen zal worden vergroot. In de eerste opzet van de interimwet bodemsanering was die invloed vrij beperkt. Gemeentebesturen krijgen nu bijvoorbeeld de mogelijkheid om bij provinciebesturen gevallen van bodemsanering aan te mel den. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voorde maand maart De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment van een groep af- losbare Nederlandse staatsleningen ligt. Een hoog rendement dus. -g^. - - - - - Cnnnnn wil graag t^OlipOIl Kapitaalmarkt- Stuurt u mij meer informatie 'Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. meer weten over de NMB Renterekening. De heer/mevrouw Straat Postcode Woonplaats In een gesloten,envelop zonder postzegel opsturen I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I 1000 PA Amsterdam. I 11 DEN HAAG (GPD) - Medische experimenten met mensen moe ten met voldoende wettelijke waarborgen worden omringd. Verantwoorde en goed opgezette proefnemingen met patiënten zijn een algemeen belang. Even zeer een algemeen belang is dat daarbij ethische waarden en rechten van mensen tot gelding KAAPSTAD (AP) - De Zuid- afrikaanse premier P W. Bo tha heeft gisteravond het ont slag van twee van zijn minis ters aangekondigd. De oppo sitie van deze bewindslieden veroorzaakte een ernstige breuk in de regerende Nasio- nale Partij. Botha vertelde verslaggevers dat minister Andries Treur- nicht van nationale bestuurs aangelegenheden en minister Ferdinand Hartzenberg van onderwijs hun ontslag, met onmiddellijke ingang, had den ingediend. Volgens sommige zullen Treurnicht en Hartzen berg de Nasionale Partij bin nenkort verlaten en in de op positie gaan. Zij blijven in het parlement. Het twistpunt, dat al jarenlang smeult in de blanke minderheidspartij, betreft het delen van de macht met Indiase en kleur lingen minderheden - zoals Botha dit voorstaat. Minister van nationaal onder wijs Gerrit Viljoen zal tyde- lijk waarnemen voor Hart zenberg en minister van in dustrie Dawie de Villiers neemt voorlopig de plaats in van Treurnicht. kunnen komen. Aldus een ont- werp-advies dat de Centrale Raad voor de Volksgezondheid maandag maart zal behandelen. De commissie „rechten van de pa tiënt" heeft dit onderwerp vanuit het patiëntenrecht benaderd. De aandacht werd in het bijzonder gericht op de bescherming van de rechten van diegenen, die zich voor proefnemingen beschik baar stellen. Zonder toestem ming mag een experiment nooit worden uitgevoerd, medici moe ten altijd nadrukkelijk toestem ming vragen. Doen zij dat niet dan is sprake van een strafbaar feit. De commissie verstaat onder het begrip „experimenten met men sen" onderzoekingen ter toepas sing bij mensen van nog niet of onvoldoende getoetste middelen en procedures met als doel te kunnen vaststellen of nieuwe in zichten kunnen worden verwor ven dan wel gangbare inzichten herziening behoeven. Het gaat dan om proeven in het kader van BEIROET (Reuter/DPA) - In Tripoli in het noorden van Libanon zijn gisteravond zeker 20 mensen gewond geraakt, toen een in een auto verborgen bom ontplofte. Dit is uit veiligheidsbronnen vernomen. Het was de vierde dergelijke explosie in tien dagen tijd. De vorige drie „bomauto's" ontploften in de Libanese hoofdstad. De „organisatie voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders" heeft zich voor de drie aanslagen in Beiroet verantwoordelijk gesteld. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist de gezondheidszorg, gericht op het opsporen, voorkomen of ge nezen van ziekten of het lenigen van ongemakken. De bescherming van de mens met betrekking tot dergelijke experi menten behoort tot de mensen rechten en is als zodanig in de verklaring van de mensenrech ten opgenomen, zo constateert het advies. Feit is dat in de Ne derlandse wetgeving, behalve enkele bepalingen volgens de Wet op de Geneesmiddelenvoor ziening, geen speciale regels over proeven met mensen zijn ge steld. Dat in tegenstelling tot dierproeven waarvoor wel een wettelijke regeling bestaat. Juridische aspecten De juridische aspecten van experi menten met mensen vallen uit een in twee groepen: de eisen met betrekking tot de redelijk heid van de proefneming en de eisen met betrekking tot de toe stemming van de proefpersoon. Pax Christi viel het evenwichtige beleid van Rome aan dat door mgr. Bar verdedigd werd. Een al gemeen kerkelijk beleid dat voor de hele wereld geldt. Zelfs wordt nagekomen in El Salvador. Al daar immers, heeft de bisschop gr. R.IJ. Damas een bepaalde houding aangenomen tegenover de zogenaamde bevnjdingsgroe- pen, en de mythe doorbroken dat de terreur van één kant komt. En zo weigerde hy een politieke keuze te doen, volgde hij een evenwichtig naar twee kanten gelijk beleid. Hier ligt duidelijk aangegeven waar de schoen wringt. Men probeert altijd de kerk voor een bepaald karretje te spannen. Of het nu een eenzijdige ontwa pening is, ofwel het steunen van een revolutie. In feite geniet noch het weerloos maken van een volk, noch een revolutie de steun van de meerderheid. De boodschap van de kerk is een al gemene boodschap van rechtvaardigheid en barmhartig heid voor iedereen, naar alle kan ten. Hierin volgen mgr. BAr en mgr Da mas en de meeste bisschoppen over de hele wereld de richtlij nen van Rome. Daarmee dienen zij alle volkeren het beste. H. Rutgers, Laan van Eik en Dui nen 195, Den Haag Nieuwe Rijn 62 Leiden 071-124108 Zoals de heer Berkhof wel of niet weet: is de grootste crisis "De Ecologische Crisis". Dit wil zeg gen, dat de mens met zijn van de Schepper gekregen "Moeder AARDE" omgaat als met een stuk vuil! Om deze Ecologische crisis te ke ren hebben wij vnend en vijand nodig; onze kennis hierover kun nen wy putten uit publicaties van vele biologen loa. uit 'Der Tanz met dem Teufel' van prof dr Günther Schwab, Silent Spnng van Rachel Carson, van de Club van Rome en het Niet zijn of Welzijn van Ernst Bartels en Ecologica van Elsa VIeer-Ja- german Alleen al in Zuid-Amenka en in In donesië worden dagelijks dui zenden hektaren bos gekapt De zeeén en bossen, de onmisbare voedsel- en zuurstofbronnen worden bedreigd, om nog te zwygen over het uraniumafval (plutonium, door mensen ge maakt heeft 240 000 jaar nodig om voor de helft gevaarlijk te worden). Het ruikt niet, men proef het niet. Komt een deeltje via de maag (de maag beschouwt het plutonium als gzer) in de baarmoeder, dan zal dat gedeel te. dat nog gevormd moet wor den b v de linkerhelft van de hersenen misvormd zijn en het kind gehandicapt ter wereld ko- Een met plutonium besmet lijk zal door de schoorsteenrook na het verbranden weer via de longen een ander mens besmetten. Door de heer Berkhof werd ge steld "Wij moeten nu eenmaal kiezen voor de V.S of de Sowjet- Unie", de 6e febr. tijdens de ver gadering van de polemologen te Amsterdam. Wat de heer Berkhof niet weet is, dat moeders niet kunnen kiezen voor de Ver. Staten of voor de Sowjet-Unie. maar dat hun kart klopt voor het kind in de Ver. Staten en voor het kind in de Sowjet-Unie en voor allen, die na ons komen. Dat wij ons geen "Isme" etiket op het hoofd laten plakken, en onze kinderen niet de dupe willen la ten worden van de duivelse wa penindustrie en het afval van 't smerig oorlogstuig De toekomst is niet van ons, maar van onze kinderen Omdat wij geen malloten en geen dominees zijn, en evenmin kaarsjes op daken branden, maar ons hart klopt voor Alle kinderen op aarde gaan we "een petitie met eisen aanbieden aan zowel de Amerikaanse ambassade als aan de Russische ambassade" Wij kiezen met voor strategen of "Ismen" maar voor Jezus, Onze Heer, de Vredevorst, die in Matth 28 vers 18 zegt "MIJ" is gegeven Alle Macht in hemel en op de aarde! A. Kwaadgras Van Nood Diefsteeg 9 Leiden HANDBAL Het team van de Sowjet-Unie heeft zich gister avond geplaatst voor de finale in het toernooi om de wereldtitel handbal in de a groep Polen werd in de Westfalcnhal in Dort mund met '17 2\ <-r l.ip n VOETBAL De eerste selectie pe riode van het olympisch voetbal elftal is gisteravond afgesloten met een oefen wedstrijd tegen de amateurplocg, die aan het begin van dit seizoen als zodanig op trad De "oude" amateurs won nen het duel met 2-1.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11