Hans Dorjee weg bij Excelsior Louwmans wil één kernploeg Classe Royale. Pils van grote klasse. 1 E N z/ 0 DINSDAG 2 MAART 1982 Sport PAGINA 9 In Salvador is nog altijd geen compromis gevonden tussen spelers en zeg maar de Salva- doriaanse KNVB over de gel den die het nationale elftal dient te krijgen bij het WK in Spanje. (El Salvador zit in één poule met Argentinië, België en Hongarije Al tijden wordt er over gebak keleid. Het komt zo vreemd op me over. Dat land is een chaos. Er gebeu ren de vreselijkste dingen. Terreur, moord en doodslag zijn aan de orde van de dag. Maar voetballen en het gekib bel om premies gaan door op de manier zoals ook de klok gewoon doorgaat. Dat die mensen daar tijd vóór en zin in hebben. Je begrijpt het niet. Hoewel.... in 1944, zo kun je in vergeelde kronieken lezen, werd De Volewijckers uit Am sterdam-Noord voetbalkam pioen van Nederland. Negentienvierenveertig, denk je dan, wat hadden we niet allemaal aan onze kóp? Heel wat afgrijselijks, maar ken nelijk was er nog ruimte voor i propere competitie voetje bal. i blijft e i absurde we- Effectief Bij Ajax-FC Twente, afgelopen zondag, werd Johan Cruijff bij een doorbraak door één der Twentenaren krachtig te gen het gras gekwakt. Tv-commentator Hans Kraay zei daarop koeltjes: "Niet cor rect, wél effectief'. Op dat moment, besefte ik, had den we even niet te maken met de onafhankelijke ver slaggever Kraay want die had over dat staaltje spelbe derf wel wat anders opge merkt), maar met de toekom stige trainer van Feyenoord. Je kunt, vrees ik, nu al nagaan hoe hij de zaken gaat aan pakken bij de gewezen Rot terdamse topclub, waarvan als je de verhalen mag gelo ven nu alleen nog de haren boven het moeras uitsteken. Veel uitgesproken voetbaltalent loopt er niet meer rond in de Kuip (de oude held Van Ha- negem is nog maar goed voor één helft), geld om het te ko pen is er in de verste verte niet, dus zal Kraay zich wel bedienen van het oude medi cijn: er hard tegenaan, kei hard en als je iets niet gewoon kunt tegenhouden dan maar ongewoon. Ik geef direct toe dat de oorza ken van de terugval van het voetbal velerlei én gecompli ceerd zijn. De publieke be langstelling zal ook nimmer meer worden wat zij geweest is. Maar men hoeft er zeker niet op te rekenen dat er ooit verbetering komt als de puur zakelijke mentaliteit uitge drukt in de woorden "niet correct, wél effectief' het spel blijft beheersen. Als er iets is waarop men is uit gekeken dan ddt wel. Malaise Niet alleen in Nederland hangt de sfeer van malaise om het voetbal. Ook in Engeland zit financieel en sportief de klad er danig in, hoewel daar de binding tussen club en aan hang toch veel sterker is dan hier ooit het geval was. Voor onze ogen zijn de tribunes in Engeland nog steeds behoor lijk bezet (al krijgt men op de Nederlandse tv meestal flit sen van Britse topontmoetin gen, wat nogal vertekenend werkt), maar de kille cijfers tonen ook daar aan dat in ruim dertig jaar tijd het aan tal toeschouwers is gehal veerd: van 41 miljoen in 1949 naar waarschijnlijk nog geen 20 miljoen in 1981/82. De spelerssalarissen hebben een tegenovergestelde curve ge volgd of beter gezegd: nog veel erger dan dat. Je hoeft al geen econoom te zijn om te weten dat dat eens brokken moet geven. Totale schulden last van het Engelse voetbal: tegen de 300 miljoen. In Frankrijk is de toestand ook zorgwekkend. Weliswaar ko men daar meer toeschouwers dan voorheen (het Franse voetbal stortte in de jaren zes tig ineen en krabbelde daar na omhoog), maar de ver diensten van de spelers liggen er zeer, zeer hoog. Salarissen van 10.000 gulden per maand zijn schering en inslag. De ramp met Olympique Mar seille is een teken aan de wand. In West-Duitsland rommelt het eveneens geducht, al komt dat nog niet zo naar buiten. In Italië is het voetbal evenals het land zelf al jaren bank roet. Maar ja, in Italië gaat het leven op een dolle manier gewoon door, daar heeft men elke maatstaf eenvoudig af geschaft dan hoeft niemand zich eraan te stoten. Kortom, in heel west-Europa kampt het voetbal tn en bui ten het veld met gigantische problemen. Ach, misschien zijn we na 100 jaar voetballen die sport wel een beetje zat. Zo gaat dat. Vroeger zag je horden kinde ren op straat knikkeren, dat doen ze nu ook niet meer. Waar glorie is beleefd, zal men ook afbraak kennen. Hersenspoeling Voor tv-maatschappijen heeft voetbal nog niets van zijn po pulariteit ingeboet, als je ziet wat voor aandacht ze aan de WK in Spanje gaan besteden. Het kan natuurlijk ook zijn omdat je op die manier de al tijd wat drabbige zomer maanden mooi vult. De Westduitse tv-stations ARD en ZDF, zo lees ik, zullen tus sen 13 juni en 10 juli in totaal 95 uur WK-voetbal uitzenden. Wie behalve onze brave eigen zenders via de kabel ook Bel gië en Engeland kan ontvan gen, zal er nog vele tientallen uren bij kunnen doen. Als je dat werkelijk allemaal wenst te zien (dat soort gekken bestóót) kun je maar het beste je bed voor het toestel schui- Vijfennegentig uur. Mijn ogen doen al zeer als ik er alleen maar aan dénk. Dat is geen voetbalgenot meer, dat dient te worden gerang schikt onder het hoofdstuk hersenspoeling. Gek eigenlijk dat je bij dat soort zaken nooit iets hoort van de Inspectie voor de Geestelijke Gezondheid. IOC-VN Sport en politiek moeten ge scheiden blijven. Up mooie, stemmige bijeenkom sten hoor je hoge sport bonzen die slecht nadenken, die stel ling nog wel eens uitkramen. Al herhaaldelijk is de onzin daarvan bewezen. In Neder land bijv. komt vrijwel geen sportaccommodatie tot stand zonder dat daaraan een poli tieke beslissing (het fourneren van geld) ten grondslag heeft gelegen. De sport heeft de po litiek vaak hard nodig. Wel nu, hoe kun je dan beweren dat die twee niets met elkaar te maken hebben? Op wereldniveau speelt de sport ook een grote rol. Sport- successen zijn voor veel lan den een prestigezaak, of we dat nu leuk vinden of niet, en overal waar prestige in het geding is, duikt de politiek op. In elk geval hoeft sinds vorige week geen enkele sport bons meer aan te komen met dat sprookje over de scheiding van politiek en sport. Dat hoort nu definitief tot het verleden. Want het Interna tionaal Olympisch Comité heeft de Verenigde Naties om bescherming van de Olympi sche Spelen gevraagd. Het wil van de VN een uitspraak dat elke boycot-dreiging je gens de Spelen ongewenst is, dat geen enkel land de toe gang tot de Spelen om politie ke of raciale redenen mag worden geweigerd en dat het recht van het IOC om zelf te bepalen waar de Spelen wor den gehouden, dient te wor den gerespecteerd. Of de VN daartoe overgaan, valt zeer te betwijfelen, maar dit even ter zijde. Van belang is te constateren dat het IOC (de sport) zich nadrukkelijk tot de VN (de politiek) wendt en om steun vraagt. De kogel is nu ook officieel door de kerk. Boekje Nu het toch over de Olympi sche Spelen hebben: op ver zoek van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft Jan Cottaar een handzaam werk je van een kleine 100 pagina's samengesteld ("Olympische Spelen van A tot Z") waarin tal van wetenswaardigheden over de Spelen zijn opgeno men. Het boekje is vooral ge schreven voor een jeugdig pu bliek, omdat het NOC zich daar wat meer op wil richten. (Zijn belangrijkste taak is het samenstellen van de Neder landse afvaardiging naar de Olympische Spelen en alle za ken die daarbij komen kij ken). Bovendien krijgt het NOC, aldus directeur Von Bo- se, herhaaldelijk vragen te beantwoorden van scholen die een project aan de Olym pische Spelen wijden. Cottaar geeft op heldere wijze korte overzichten van alle Olympische Spelen en de pro blemen die zich daarbij voor deden. hij schetst de (nog steeds autoritaire) wijze waarop het Internationaal Olympisch Comité regeert, hoe de Spelen aan een stad worden toegewezen, wat een Olympiër u-el en niet mag, wat de vijf Olympische rin gen uitdrukken enz Het royaal geïllustreerde boek je voldoet stellig aan de opzet. Jammer is alleen dat Cottaar hier en daar nogal slordig is geweest. Bij een foto-onder- schrifl ziet hij het Stade de Colombes voor het Wembley stadion aan. hij komt evenals in zijn vroegere werk aan dragen met het verhaal dat Hitier Jesse Owens geen hand wenste te geven hoewel dat verhaal historisch anders in elkaar zit (IOC-voorzitter Baillet-Latour had Hitier na de eerste dag verboden atle ten openlijk tn zijn stadionlo- ge te ontvangen omdat dat strijdig was met het protocol), het verhaal van de marathon van 1948 is niet geheel juist weergegeven en bepaald ver velend voor het NOC is dat baron Van Tuyll wordt opge voerd als de man die zich in 1925 ten behoeve van de Spe len van 1928 in Amsterdam tot hel Nederlandse volk wendde om financiële steun toen de Nederlandse regering dat vertikte. Baron Van Tuyll overleed in 1924 De actie was het werk van baron Schim- melpenninck van der Oye. In een boekje van het NOC moet zoiets aoed staan. De pnjs van het werkje is f 10,- (incl. porto). Het NOC is ge vestigd m Den Haag, Surtna- mestraal 33. "Ik wil geen sluitpost op begroting zijn" DELFT - Een relatiebreuk scheidt sinds vorige week donderdag Excelsior-trainer Hans Dorjee van het bestuur van de Rotterdamse eerste-divisieclub. Als het aan de Delftenaar ligt, zal hij zijn contract op Woudenstein uitdienen, daarna wil Dorjee het bij Excelsior voor gezien houden. „Want ik heb het bestuur vier weken de tijd gegeven antwoord te geven op mijn vraag of ik ook volgend seizoen in hun beleid pas en tot nu toe heb ik nog niks gehoord' meldt Dorjee verontwaardigd. Al beseft ook Dorjee dat in de be drijfstak betaald voetbal veel mogelijk is, wat hem betreft zal er veel lijm aan te passen moeten komen, wil de breuk ook nog he len. Na de ontmoeting van afge lopen zaterdag met SW weiger de de oefenmeester de bestuurs kamer te betreden om de leiding van Excelsior nog maar eens kenbaar te maken dat hij zich ge manipuleerd voelt. Vanwaar die verontwaardigde houding van Hans Dorjee? Mede door de lange winterstop in fi nanciële moeilijkheden geraakt, kondigde het Excelsior-bestuur bij monde van voorzitter Jaap Bontenbal bezuinigingsmaatre gelen aan. Dorjee nam een maand geleden contact op de met de voorzitter, vroeg of hij wel paste in het toekomstig te voeren bestuursbeleid en voegde Bontenbal toe dat hij niet van plan was „salaris in te leveren". „Want", argumenteert de trainer, „ik heb bij Excelsior wel een part-time-functie, maar die is zo langzamerhand uitgegroeid tot een full-time-job. Hoewel ik in Delft twee sportzaken bestier, kan ik gelukkig veel tijd voor de club vrijmaken, zodat ik 's och tends bijvoorbeeld ook met kee per René Vermunt kan trainen. Ik ben dus veel voor Excelsior in touw, ik voel er dan ook niks voor om als sluitpost op de be groting te dienen". Het Excelsior-bestuur nam de wensen van Doijee voor kennis geving aan, vroeg bedenktijd omdat penningmeester Borne- man in die periode vakantie vier de op de Canarische Eilanden. „Maar die man", weet Doijee, „is allang terug. Toen we uit speel den tegen Cambuur was-ie er al". Na dat duel vroeg Doijee zijn voor zitter andermaal hoe er binnen het bestuur werd gedacht over een verlenging van zijn contract, maar Bontenbal weigerde op die vraag een concreet antwoord te geven. Dorjee: „Hij vroeg of ik mijn technisch rapport wilde overleggen. Maar dat heb ik niet gedaan. Zolang ik niet weet of ik wel by Excelsior kan blijven, vertik üc het om aan te geven wie van de contractspelers straks af moeten vallen en welke talent volle amateurs er eventueel moe ten worden aangetrokken. Al leen al dat laatste lijkt me rede lijk. Stel je voor dat ze straks een ander nemen, moet die dan gaan pronken met het talent dat ik heb gescout?" Piet den Boer De retorische vraag beantwoordt Doijee zelf. De trainer -vindt dat hij al genoeg waarde voor Excel sior heeft vertegenwoordigd in de afgelopen twee jaar. „Ik heb", zegt hij, „Piet den Boer van Xer xes gehaald. Die jongen heeft me een kritiek gehad, onvoorstel baar. Maar ik heb altijd in Den Boer geloofd en nu is hij onze topscorer. Hij kon indertijd ook naar Feyenoord, maar Den Boer is naar Excelsior gekomen om dat ik daar zat. Ik ben er zeker van dat Den Boer Excelsior eer daags veel geld gaat opleveren". Zelf betwijfelt Dorjee of hij de ver richtingen van Den Boer en de rest van zijn pupillen nog lang van dichtbij kan volgen. Vorige week dinsdag immers verwacht te hij uitsluitsel van het bestuur. De trainer: „We moesten toen vriendschappelijk voetballen te gen Ajax. De reiskosten heb ik trouwens voor mijn rekening ge nomen, de commissie betaald voetbal is nu eenmaal tegen alles wat geld moet kosten. Van het bestuur kon er niemand mee naar Amsterdam, er was een be stuursvergadering georgani seerd. Ik verkeerde in de veron derstelling dat er toen over mij vergaderd zou worden, maar op nieuw kreeg ik niks te horen. Daarom heb ik donderdag tegen Bontenbal gezegd dat ze mij niet langer als kandidaat voor het ko mend seizoen hoefden te be schouwen". Het bestuur komt vandaag bijeen om over deze kwestie te praten. Maar gisteravond wenste Bon tenbal geen commentaar op de uitlatingen van Doijee te geven. „Ik geef er de voorkeur aan niet op bestuursbeslissingen vooruit te lopen". „Ik kan me voorstellen dat bepaal de figuren niet blij zullen zijn met datgene, wat ik naar buiten heb gebracht", aldus Hans Dor jee, die zegt geen contacten met andere clubs te hebben. „Maar ik hoop bij Excelsior iets te hebben losgemaakt met die woorden, de schouders moeten maar eens on der de club worden gezet. Als ze een betere trainer weten, dan moeten ze die aantrekken. Maar laten ze dan in vredesnaam zeg gen wat ze met mij van plan zyn, want ik kan niet tegen geaarzel en amateurisme. Die mensen van de commissie betaald voetbal zijn pure hobbyisten. Die moe ten beslissen over een hoeveel heid centen, die ze in het dage- INNSBRUCK (ANP) Nu het schaatsseizoen op een oor na gevild is, lanceert de trainer van de dameskemploeg, Henk Louwmans, een opmerkelijk plan. In een struc tuurschets, die binnenkort de KNSB wordt aangeboden, bepleit hij de samenstelling van een kernploeg voor da mes, heren-allrounders en sprinters. Een dergelijke aanpak, die dit seizoen voor de Noren werd gehanteerd, zou effectiever zijn dan het huidige systeem van drie kernploegen. hans Dorjee: "Ik kan niet tegen geaarzel en amateurisme". lijks leven nooit zien. Ik koop voor mijn sportzaken geregeld een ton aan tenniskleding in, dat is het verschil. Als je niet gewend bent zaken te doen, dan moet je je niet inlaten met betaald voet bal. Met hobbyisme kun je naar mijn mening immers geen beleid voeren dat voor een betaald- voetbalorganisatie verantwoord is". GERARD VAN PUTTEN ADVERTENTIE Hel blijkt dat sommige mensen l onze advertenties sparen, 'n Verzamelaar uil Hilversum r 1 mist nog de tekst: Classe V, Royale, prima pils, prima prijs. 1 Wie kan hem helpen? Volgens de 33-jarige trainer uit Oud-Maarsseveen is het plan niet ingegeven door het besef dat ook in de gesponsorde top van de hardrijderij de financiële moge lijkheden aanzienlijk vermin derd zijn. "Het is volstrekt niet noodzakelijk gescheiden naar de aanloop van het winterseizoen toe te werken", zegt Louwmans. "In een gezamenlijke kernploeg zou doelgerichter gewerkt kun nen worden". De schets van Louwmans bevat te vens de wens de uitwisseling van kennis tussen kernploeg-trainers en oefenmeesters uit de gewes ten te bevorderen, zodat regio naal talent tijdig ook op landelijk niveau wordt ontdekt. Dit jaar is door de samensmelting van de dameskernploeg en jong oranje al op bescheiden wijze een begin gemaakt met het toepassen van de beoogde integratie. De "horizontale" integratie heeft in Noorwegen vooralsnog geen vruchten afgeworpen. Na het sei zoen 1980/81, waarin de Noren al le internationale titels bij de he ren opeisten, grepen ze dit jaar drie keer mis. De enige Noorse troef bij de dames. Björg-Eva Jensen, vertoonde evenmin op merkelijke progressie. Al is het wat al te voobang aan een expe riment dat een seizoen duurt, reeds vergaande gevolgtrekkin gen te verbinden. Louwmans meent vanzelfspre kend dat met name zijn dames- ploeg baat zou vinden by een geïntegreerde werkwyze Aan zyn collega-trainers, met wie hy slechts af en toe informatief overleg voert, heeft hy plan nog niet voorgelegd. In de vorm van een advies zal Louwmans het be stuur van de KNSB over zijn op vattingen informeren. De strategie van Louwmans is hierop gericht dat zyn ploeg bin nen twee jaar met de Oosteuro- pese top, dat wil zeggen de Oost- duitse en de Russische dames, kan wedijveren. De KNSB houdt er evenwel de gewoonte op na trainers voor één jaar te contrac teren. "Een kardinaal punt, waarmee ik niet helemaal geluk kig ben. Je wordt voor een jaar aangesteld, krijgt geen gelegen heid om op lange termyn te werken. Je maakt de opbouw niet af en je oogst niet Ander zijds is het niet ongunstig dat je na een jaar kunt bedanken". De by een Utrechtse instelling voor middelbaar beroepsonder wijs werkzame Louwmans denkt zyn doelstelling met e huidige fi- nanciéle middelen te kunnen verwezenlyken. Essentieel is echter naar zijn mening dat er part-time krachten worden aan getrokken, die over kundigheid, inzicht en opleiding beschikken om schaatstalent te begeleiden. Van der Duim By de baankampioenschappen op de kunstyspiste van Heerenveen heeft Hilbert van der Duim gis teravond het uit 1974 daterende baanrecord op de 3000 meter ver beterd. Van der Duim kwam tot 4-16,4. waarmee hij het oude baanrecord dat Hans van Helden op 25 februari 1974 vestigde (4.17,9) met anderhalve seconde verbeterde. Op de 500 meter eindigde Van der Duim als vier de in 40,7 Die afstand werd ge wonnen door Licuwe de Boer in 39,7. Yep Kramer kwam. evenals in Assen tydens het wreldtitel- toernooi, op de 5000 meter ten val ADVERTENTIE HUISVENTILATIE Zilveren Molentournooi-LFC HEDENAVOND Quick Boys—Lugdunum Aanvang: 20.00 uur N| 01736-6540-6340

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9