Christen-T urken hoeven niet weg Ski-kleding "sneeuw- schoon" C Opmerkelijke toespraak van koningin Beatrix in Bonn OIOIV7 Van der Stoel: tussen Den Haag en Bonn bestaat overeenstemming Staatssecretaris Scheltema: Christelijke school mag discrimineren" Dezeweek bij de melkman: ilrfU tymeelpap Schiphol dicht voor lawaaiige Concorde Spuitbussen breken de ozon Jaag af fPnlthenette van blithe DINSDAG 2 MAART 1982 Binnenland BONN (GPD) - Koningin Beatrix heeft op de eerste dag van haar staatsbezoek aan de Bondsrepu bliek Duitsland gezegd dat het leed van de Tweede Wereldoor log in Nederland diepe en tot op de huidige dag zichtbare sporen heeft achtergelaten. Tijdens het officiële diner dat zij en prins Claus in het slot Augustusburg in Bruhl door het Westduitse staatshoofd Karl Carstens en diens vrouw kregen aangeboden, zei de koningin dat zij dit niet ter sprake had gebracht om de vraag naar oorzaken of schuld op te werpen, maar omdat zij het noodzakelijk vindt de herinne ring aan die huiveringswekkèn- de periode levendig te houden. Beatrix merkte op dat .juist als wij onszelf en toekomstige genera ties altijd weer opnieuw deze er varingen in het bewustzijn bren gen, voelen wij ons verplicht sa men een sterke beschermende muur op te bouwen, zodat een dergelijke verschrikkelijke tijd zich nooit meer zal herhalen". De Nederlandse koningin confron teerde haar gastheer met een op merkelijke enigszins politiek ge tinte rede. Zy sprak over het feit dat de bescherming van het mi lieu misschien niet altijd opti maal is; zij had het over dagelijk se aantastingen van de rechten van de mens en de bedreiging van de vrede in de wereld en zij legde er de nadruk op dat het westen zich niet alleen met de ei gen problemen moet bezig hou den, in het licht van de betrek kingen met de Derde Wereld. Beatrix zei aan het diner dat de problemen van de arme volkeren niet met de in het westen graag gebezigde manier van zelfinge nomenheid beschouwd mogen worden. „Laten wij de grote cul turele rijkdom van deze landen en de daar geldende waarden respecteren, dan zouden wij logi scherwijze bescheidener optre den". aldus koningin Beatrix. Volgende generatie Het Nederlandse staatshoofd vroeg zich ook af of „wy", waar mee zij Bondspresident Carstens De koningin viel een enthousiast onthaal ten deel toen zij zich in Bonn op het marktplein, begeieid. door burgemeester Hans Daniels, onder het publiek mengde. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) vindt dat er een buitengewoon grote mate van over eenstemming is tussen de politiek van de Bondsre publiek Duitsland en die van Nederland. Dat zei hij gisteren op een bijeenkomst met de Nederlandse pers in Bonn, waar de minister nu is vanwege het staatsbezoek van het koninklijk paar aan Duitsland. Van der Stoel heeft drie kwartier met zijn Duitse colle ga Hans-Dietnch Genscher gesproken. Het vraag stuk van de Oost-Westverhouding met in het ver lengde daarvan de beoordeling van het zogenaamde dubbelbesluit van de NAVO was een belangrijk the ma. De Nederlandse minister maakte duidelijk, dat de bondsregering erop hoopt dat Nederland tot plaatsing van nucleaire middellange-afstandsraket- ten zal overgaan als de ontwapeningsonderhande lingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten in Genève zouden mislukken. Wat de gevolgen van een weigering van Nederlandse kant zouden zyn, kon Van der Stoel niet zeggen. Ten eerste is er nog geen definitieve beslissing van Ne derland over het dubbelbesluit genomen en ten tweede is het ook niet zeker of een weigering van Nederland om nucleaire middellange-afstandsra- ketten te plaatsen inhoudt dat de Bondsrepubliek Duitsland als enig land in continentaal Europa dat misschien wel zou moeten doen. direct aansprak, „wel in staat zijn om de volgende generatie een ge loof in de toekomst te geven". „Begrijpen wy", aldus Beatnx, „hun zoeken nkar menselijke waarden in een technologische en gebureaucratiseerde wereld? Of zyn wij zo zeer met ons leven van alledag bezig dat wij op het beslissende moment met lege handen zullen staan". Ook Bondspresident Karl Carstens had het over de jaren 1940-'45. Hij zei dat het hem persoonlijk destijds sterk had aangegrepen en beroerd toen hij hoorde van het bombardement op Rotter dam, waarmee het Duitse njk „uit klaarlichte hemel de oorlog tegen Nederland opende". Tevo ren had de Bondspresident ge zegd dat juist Nederland zich in de Eerste Wereldoorlog via de Quakers zo goed had gedragen tegenover het lijdende Duitsland door „warme, krachtige soep" te leveren waarvan ook de toen nog jonge Carstens had geprofiteerd. Overigens was Karl Carstens lid van de nazi-party, naar zyn eigen woorden door omstandigheden gedwongen. Carstens is trou wens, net als Beatnx, van me ning dat in de Bondsrepubliek nooit geprobeerd moet worden het nazi-verleden met de conse quenties voor het bezette Neder land onder de tafel te schuiven. Maar vanuit dat bewustzijn moet nu gestreefd worden naar het op lossen van gemeenschappelyke problemen, bijvoorbeeld werk loosheid. Het Westduitse staatshoofd eindig de, voor het normale heffen van de glazen, zijn tafelrede met de woorden: „U. majesteit, behoort tot een generatie die de oorlog als kind beleefde. Uw bezoek wyst naar de toekomst!". Vriendelijk Koningin Beatnx en pnns Claus zijn in de Bondsrepubliek Duits land buitengewoon vriendelijk en met zeer veel opmerkzaam heid ontvangen. Behalve de Duitse kranten en de radio heeft de televisie speciale program ma's over het tweede staatsbe zoek van een Nederlandse konin gin aan de Bondsrepubliek ge maakt In een kort interview voor het tweede net van de Duit se televisie prees Bondspresi dent Carstens het opmerkelyk goede Duits van de Nederlandse koningin DEN HAAG (GPD) De Christen-Turken die in Nederland verblijven, hoeven niet bang te zijn dat zij worden teruggestuurd naar Turkije. Alleen wanneer zij weigeren van een mogelijkheid tot emigratie gebruik te maken, kan de mogelijkheid van terugzending niet worden uitgesloten. Verder is niet uitgesloten dat er meer Poolse vluchtelingen in ons land worden opnemen dan de 100 die nu mogen komen. Staatssecretaris Scheltema (justitie) zei dat gisteren tijdens een vergadering van de kamercommissie voor justitie. Volgens Scheltema levert het on derzoek van de Raad van Kerken naar mogelijkheden tot emigra tie uit Nederland goede perspec tieven op. Het overleg met onder meer Canada en Australië is ver gevorderd. Daarom hoeven de Christen-Turken, ongeveer 1150, die in ons land geen verblijfsver gunning kunnen krijgen, niet bang te zijn dat zij naar hun ei gen land worden teruggestuurd, aldus de bewindsman. Wanneer een familie echter weigert ge bruik te maken van de geboden mogelijkheid wil Scheltema een terugzending niet uitsluiten. Nederland heeft tot nu toe beslo ten honderd Poolse vluchtelin gen op te nemen, die nu in Oos tenrijkse kampen zitten. Allé partijen vinden dit maar een ma ger aantal. Mevrouw Haas-Ber ger (PvdA) vindt wel dat vluchte lingen uit Oost-Europa niet mo gen worden voorgetrokken bo ven personen uit andere wereld delen. Zij meent dat het regime van het land van herkomst geen reden mag zijn voor een voor rangsbehandeling. Ook Scheltema vindt het aantal Poolse vluchtelingen dat naar Nederland mag komen nogal ge- CDA-instituut: V) DEN HAAG (GPD) - Organisaties op levensbeschouwelijke grond slag moeten worden uitgezon derd van de nieuwe anti-discri- minatiewet, vindt het weten schappelijk instituut van het CDA. Dat zou er op neerkomen, dat christelijke schoolbesturen de vrijheid behouden om sollici terende leerkrachten' af te wijzen omdat ze ongehuwd samenwo nen of homofiel zijn. Het CDA wijst zulke vormen van discriminatie wel af, maar vindt dat het die mening niet mag op leggen aan groeperingen die er principieel anders over denken. „We zijn geen theocratische par ty, die het ware geloof aan ande ren wil opleggen", aldus de heer Oostlander van het wetenschap pelijk instituut. Oostlander meent dat een wettelijk verbod op zulke WEERRAPPORTEN criminatie averechts zou werken. „Je drijft de tegenstanders op de barricades en bereikt juist niet wat j eigenlijk wilt bereiken. Wij vinden dat je niet de politie, maar de pastor er op af moet stu ren. Het gaat om een mentali teitsverandering die nodig is". De CDA-wetenschappers willen onderscheid maken tussen dis criminatie op grond van aange boren eigenschappen en die op grond van standpunten of gedra gingen waarvoor iemand zelf iest. De eerste vorm van discri minatie (waaronder rassendiscri minatie) moet zonder meer ver boden zijn. Wat de tweede vorm betreft moet de overheid terug- houdemd zijn als het gaat om or ganisaties op levensbeschouwe lijke grondslag, vinden ze. Tegen het voorontwerp voor een anti-discriminatiewet, dat nu in behandeling is, zijn de laatste maanden vooral in de conserva- tief-christelyke wereld bezwaren geuit. Christelijke schoolbestu ren menen dat ze het eigen ka rakter van hun onderwijs niet kunnen handhaven als ze sollici tanten niet mogen weigeren op grond van het feit dat ze onge huwd ring. Maar dit komt mede door dat niet bekend is hoeveel Polen, die nu in Nederland zijn, hier willen blijven. Hij schatte dat het er wel enkele duizenden kunnen zijn. Mocht er echter grote be langstelling bestaan van Polen om naar ons land te komen, dan kan het aantal van 100 alsnog worden bijgesteld, aldus de be windsman. Geen werving Toelating van buitenlanders moet slechts op humanitaire gronden geschieden, meent de bewinds man. Economische motieven mogen niet de boventoon gaan voeren. Hij kondigde daarom aan dat het werven van buiten landse werknemers door Neder landse bedrijven niet meer zal worden toegestaan. Het feit dat vreemdelingen lang hebben ge wacht op een beslissing over een verblijfsvergunning, is geen re den alsnog de aanvraag te hono reren, aldus Scheltema. De kamerleden richtten zich tegen het in voorlopige bewaring ne men van vluchtelingen, van wie niet onmiddellijk duidelijk is of zij voor een verblijfsvergunning in aanmerking komen. Buikema (CDA) meent dat vluchtelingen niet in een cel thuishoren. Hij pleitte voor een meldingsplicht voor vluchtelingen. Scheltema zei toe van het vastzet ten van vluchtelingen zo weinig mogelijk gebruik te zullen ma ken, maar enige mate van pre ventieve hechtenis blijft volgens hem nodig. Anders kan door on derduiken een beslissing tot niet toelaten van een vreemdeling niet worden uitgevoerd. Amsterdam De Büt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limbur Aberdeen Athene Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kiagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regenbui licht bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt DIEMEN (ANP) - De rijkspolitie heeft dezer dagen in Diemen een illegaal vuurwapenfabriekje op gerold. In een boerderij werden behalve enkele vuurwapens en onderdelen een draaibank, boor machine en ander gereedschap aangetroffen voor het ombou wen van gasrevolvers tot scherpe revolvers kaliber punt 22. Wegens deze ombouw zijn drie 25- jarige Diemenaren aangehou den. Op twee andere adressen in bui 12 0 14 Diemen vond de politie in totaal 33 vuurwapens. De meeste om gebouwde wapens werden ver kocht aan een Amsterdamse ca féhouder. Ook hij werd gearres teerd. evenals een 25-jarige Hil- zwaar bew. 14 4 - versummer die volgens de rijks- mist - 8 0 politie de grote man achter de onbewolkt 15 2 0 handel was. Schade door windhoos in Z-Limburg MAASTRICHT (ANP) - Voor vele tienduizenden guldens schade heeft een korte maar krachtige windhoos gister middag (rond vijf uur) in Zuid-Limburg aangericht. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade. Per soonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Bij de rijkspolitie in Maastricht kwamen meldingen binnen van een tiental afgewaaide daken in Gronsveld, Margra ten en Maastricht. Twee bo men vielen dwars over de au toweg E-9 waardoor het ver keer richting Eindhoven eni ge tijd was gestremd In Wit- tem vernielde een boom een geparkeerd staande auto Op een recreatie-oord nabij de Maas in Eijsden werd een vijftal caravans zwaar be schadigd. Een houten LOM- school in Maastricht werd met de grond gelijk gemaakt (zie foto). Door een omgewaaide boom kwam het verkeer tussen Lunteren en Barneveld op het enekelspoortraject Bar- neveld-Wageningen stil te lig gen. Volgens een NS-woord- voerder heeft de boom in zijn val de bovenleiding meege sleurd. ADVERTENTIE Politie rolt wapenfabriekj e in Diemen op DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat het Frans-Britse su personische verkeersvliegtuig Concorde afgelopen zaterdag zijn eerste en tevens laatste vlucht naar ons land heeft ge maakt. Staatssecretaris Van der Doef (PvdA, verkeer) heeft de Tweede Kamer laten weten géén toestemming te zullen geven voor een serie vluchten van de Concorde naar Schiphol, omdat het vliegtuig te veel lawaai maakt. Deze mededeling is opmerkelijk omdat een hoge functionaris van de Rijksluchtvaartdienst giste ren meedeelde dat het lawaai van de Concorde erg meeviel. „Het lawaai van de Concorde was niet schrikbarend. Het kwam over een met dat van een Boeing-707 of een DC-8. De Concorde is niet het monsterlijke ding zoals het altyd is afgeschilderd". Staatssecretaris Van der Doef wei gert de toestemming omdat naar zijn zeggen de Concorde een har- Inlichtingen dienst mag van minister infiltreren DEN HAAG (GPD) Minister Van Mierlo (defensie) is niet van plan de militaire inlichtingendiensten te verbieden te infiltreren in poli tieke organisaties. Hy antwoordt dit op vragen van Tweede-Ka merlid Van der Spek (PSP) over spionage van de Marine Inlich tingendienst (MARID) in het co mité Mobilisatie '81. Van Mierlo rechtvaardigt de infil tratie in het comité, dat deelnam aan de grote anti-kernwapenma nifestatie op 21 november in Am sterdam De MARID wilde aan de weet komen of Mobilisatie '81 er op uit was een eventuele mo bilisatie te verstoren en daardoor de veiligheid en paraatheid van de marine zou schaden. De minister wyst er op, dat de in lichtingendienst alle gegevens mag inwinnen die nodig zyn om activiteiten te voorkomen die de veiligheid of paraatheid van de krijgsmacht schaden. Ook gege vens die van belang zijn voor een juist verloop van mobilisatie mag de dienst vergaren Van Mierlo bevestigt dat de inlich tingendienst een lid van Mobili satie '81 vier maal 25 gulden heeft gegeven in ruil voor infor maties over het comité. Hy ont kent dat de informant zou zyn bedreigd om medewerking af te dwingen. der startlawaai heeft dan de meeste andere thans in gebruik zijnde verkeersvliegtuigen. Het landingslawaai daarentegen ligt vrijwel op hetzelfde niveau als bij sub-sone toestellen. Van der Doef verwijst naar het besluit van het vorige kabinet om la waaiige vliegtuigen van Neder landse vliegvelden te weren. British Airways, met Air France exploitant van de Corcorde, wil later dit jaar nog eens zeker drie vluchten naar Schiphol maken. Of die kunnen doorgaan is nu zeer onzeker. Van der Doef zegt voor de vlucht van afgelopen za terdag toestemming te hebben verleend, omdat het een éénmali ge gebeurtenis gold. De Britse reisorganisator ASH, die de Concorde chartert, wil op zon dag 23 mei, zondag 20 juni en op zondag 5 september de Concorde naar Schiphol laten vliegen. De Concorde zou op die dagen twee vluchten moeten maken Eén van Londen naar Schiphol en vervolgens een supersone (2200 kmu) rondvlucht boven de Noordzee. Voor elk van deze trips moet de Concorde-liefheb- ber 1750 gulden betalen. Staatssecretaris: DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Lambers-Hacquebard (volksgezondheid en milieuhy giëne) is het niet eens met de in terpretatie van wetenschappely- ke onderzoeken naar de aantas ting van de ozonlaag door de spuitbusindustrie. Op grond van twee wetenschappelyke rappor ten. die zij aan de Kamer heeft aangeboden, komt de staatsse cretaris tot de conclusie dat een onverminderde uitworp van de chloorfluorkoolwaterstoffen, die onder meer in spuitbussen voor komen. kan leiden tot een aan- zienlyke vermindering van de ozonconcentraties in de stratos- sfeer. Met andere wetenschappelyke cij fers had de Nederlandse spuit busindustrie de Tweede Kamer er eerder van geprobeerd te over tuigen dat het allemaal wel mee valt Verscheidene wetenschap pelijke onderzoekers zyn zelfs tot de conclusie gekomen dat de ozonlaag aan het toenemen is met percentages die vanéren van 0,8 tot twee. In een begeleidende brief aan de Kamer wyst mevrouw Lambers er op dat de industrie enkele be langrijke punten over het hoofd heeft gezien. Weliswaar wordt eventuele afbraak van de ozon laag mogelijk gecompenseerd door de gevolgen van de uitworp van andere stoffen, maar de in- dustne vermeldt niet dat dit al leen voor het noordelyk halfrond is berekend Bovendien gaat de industrie uit van onder meer een gigantische styging van het vliegverkeer dat een positieve in vloed heeft op de ozonlaag. Geen beroep in Uniser-proces ROTTERDAM BREDA (ANP) - De Bredase officier van justitie mr W Koops noch de verdach ten in het Uniser-proces gaan in beroep tegen de straffen die de rechtbank veertien dagen gele den heeft opgelegd. Twee advocaten, mr F van der La ken en mr H. Kuyper, zullen echter in procureur-generaal by de Hoge Raad benaderen voor cassatie 'in het belang der wet' van een aantal uitspraken van de Bredase rechtbank De dne oud-directeur van Uniser werden twee weken geledcen ie der tot 2,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, na eisen van respec tievelijk 4,5 jaar en twee maal 4 jaar ADVERTENTIE Op weg naar de wintersport of net weer terug? Met ski-kleding gaat u ..sneeuw-schoonop reis óf u hangt het ski-tenue weer smet teloos gereinigd in de kast tot de volgende reis! Tot ziens in de Palthenette voor een waterafsto- tende schoonheidskuur van uw ski-kleding.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7