Verzet tegen nieuwe café-proef 'Met duizend gulden is Gulden Vlies bewoonbaar' Forse buit bij diefstal 'spookschip' Horeca-ondernemers en minderheid raad contra plan Goekoop Schiphollijn: mogelijk ook vervoer goederen Leidse stadsrubriek DINSDAG 2 MAART 1982 Leiden LEIDEN - De eigenaar van de klipper 'Maartje', het 'spook schip' dat nu al ruim een jaar aan de Prinsessekade ligt, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Toen de schipper van 'Maartje' het schip vorige week bezocht ontdekte hij dat er voor ruim 18.000 gulden was gestolen. Tot de buit behoorden onder meer foto— en filmappara tuur, fotoboeken, kleding, slaapzakken, een fiets en mo toric! eding. De diefstal kan zijn gepleegd tussen februari vorig jaar en februari dit jaar. Al die tijd wordt er al beslag gelegd op het schip, terwijl de eigenaar maanden in het gevang zat vanwege zwendeLmet vakan tiehuisjes in Spanje. Versterkingen in kraakpand Een deel van het verwaarloosde Gulden Vlies krakers bewoonbaar te maken zijn. de Breestraat. Met een luttel bedrag zou het volgens de LEIDEN - Het Gulden Vlies is voor duizend gulden bewoon baar te maken. De bewoners moeten dan wel zelf de nodige klussen opknappen. Komt er een aannemer aan te pas. dan kost het bewoonbaar maken van het monumentale pand zo'n 12.000 gulden. Dat zei advocaat Sprenger gister morgen tijdens de vergadering van de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften. Deze commissie adviseert B en W over de juridische kant van hun be sluit om het omstreden pand Breestraat 125 te laten ontrui- Sinds enige tijd wordt het Gulden Vlies door een achttal personen bewoond. Zij kraakten het pand. dat al twéé jaar nagenoeg leeg stond, nadat wethouder Borde- wijk (PvdA) van financiën zich tijdens een openbare vergade ring somber had uitgelaten over de mogelijkheden om het te res taureren. Ondanks het binnenha len van een subsidie van het ryk. zou het de gemeente aan geld ontbreken om op korte termfjn met de restauratie te beginnen. Na de kraakactie reageerden B en W heel snel. De krakers werden schriftelijk gesommeerd het pand te ontruimen, omdat het le vensgevaarlijk zou zijn door een grote kans op brand. De PSP-fractie in de gemeenteraad vroeg over de kwestie een spoed debat aan. hetgeen werd toege staan. Tijdens het debat in de raad bleken er plotseling geen fi nanciële beletselen te zijn om de restauratie met spoed te laten aanvangen. De aangezegde ontruiming zou echter tenminste achterwege blijven tot de commissie voor de bezwaarschriften advies had uit gebracht. zo zegden B en W op aandrang van de gemeenteraad toe. streept hoe brandgevaarlijk het pand wel is. Al moest brand weerman Van Oosten toegeven, dat er bij de vonge gebruiker (studenten-vereniging Augusti- nus) geen uitvoerige rapporten zijn gemaakt. Bewoning stelt strengere eisen aan de brandvei ligheid dan gebruik door een ver eniging. zo stelde hij. By gebruik door een vereniging zou niet om deze reden tot ontruiming zijn overgegaan, aldus de brandweer Bezichtigen met Gelijkheid LEIDEN - De plaatselijke afdeling van Horeca Nederland heeft gistermiddag tijdens een speciale ledenvergadering de nieuwe horecaproef van burgemeester Goekoop afgewe zen. Een minderheid van de gemeenteraad deed gisteravond tijdens de gecombineerde vergadering van de gemeentelijke commissies voor bestuurlijke aangelegenheden en politiezaken hetzelfde, zij het om heel andere redenen. Toch houdt Goekoop vast aan het voorstel dat hem is ingefluisterd door politiecommissaris Van Voorden. In 'bijgeschaafde' vorm zal Goekoop zijn plan te zij ner tijd aan de gemeenteraad voorleggen. Het plan Goekoop/Van Voorden komt er op neer dat alle Leidse cafés, bij wijze van proef, tot 1 januari 1983 drie keer in de maand in het weekeinde een uur langer mogen openblijven. De caféhouders krijgen elke maand drie bonnen. Willen zij een uur langer openblijven dan moeten zij van te voren een bon inleve ren op hoofdbureau van politie. In incidentele gevallen zouden ca féhouders ook door de week van hun bonnen gebruik kunnen ma ken. Deze tweede horecaproef zou een vervolg moeten zijn op de proef met de drie 'nachtcafés' die in de zomermaanden van het vorig jaar is gehouden. Een speciale commissie, met afgevaardigden van de gemeente, politie, Horeca Nederland en de buurtcomités, begeleidde de proef en kwgm on langs met haar eindrapport. Een rapport waarin de commissie tot de conclusie kwam geen uit sprak over de proef te kunnen doen omdat haar leden tegen strijdige belangen behartigden. Goekoop en Van Voorden willen dus een nieuwe, meer uitgebrei de proef, die dan begeleid moet worden door een commissie waarin geen direct belangheb benden zitten. Een commissie zonder horeca-ondernemers en zonder 'omwonenden'. Leden van de horecabond voelen weinig voor een bonnensysteem. Zij stellen een ander experiment voor dezelfde proefperiode voor: algehele verruiming op zaterdag tot drie uur 's nachts. Voordelen van een dergelijke proef, aldus de horecabond: onnodig 'heen en weer gerij' tussen cafés in de stad wordt voorkomen, de politie kan makkelijker controleren en de horeca-ondernemers behou den de eigen klantenkring. Horecatactiek Ook de PvdA wijst een tweede ho recaproef van de hand. De raads leden Eikerbout en Peters noem den in de commissievergadering van gisteravond de horecatactiek van burgemeester Goekoop lis tig. Beide raadsleden herinner den aan een eerdere uitspraak van de gemeenteraad dat er in elk geval geen verruiming van de sluitingstijdén mag worden ge geven aan horecabedrijven die in binnenstadswijken liggen 'met een gevoelige woonsituatie'. Van de 33 horecabedrijven die ver ruiming van de sluitingstijd wil len, zouden er naar de criteria van de gemeenteraad slechts drie in aanmerking komen. Deze drie bedrijven (de cafés Van Mei zen aan de Nieuwe Beesten markt, The Duke op de hoek Ou de Singel/Nieuwe Beestenmarkt en De Taverne aan de Koorevaar- straat) hebben meegedaan aan de vorige horecaproef in de afge lopen zomermaanden. "Wat u nu probeert, is op listige wijze en stap voor stap de uit spraak van de gemeenteraad trotseren", aldus Eikerbout en Peters, die lieten blijken dat hun 'partij voor geen enkele versoepe ling van de sluitingstijden voelt. Peters vergeleek het plan van Goe koop met de situatie in Tweede Wereldoorlog. "Een bonnensys teem doet me denken aan een pe riode van schaarste zoals in de oorlog. Maar hier in de stad is in elk geval geen schaarste aan bier. Integendeel, de klanten kunnen het bier kennelijk niet opkrijgen. Vandaar dat er om verruiming van de openingstijden wordt ge vraagd. In Leiden is eerder een schaarste aan nachtrust. Van daar dat ik helemaal niet zo'n voorstander van latere sluitings tijden ben". Ook de gemeenteraadsleden Brands (CPN) en Van Oosten (PPR) lieten weten weinig voor de nieuwe proef te voelen. Van Oosten noemde het de weg van experimenteren heilloos en de het horecabeleid van Goekoop doorgestoken kaart. Glaubitz (D'66), Walenkamp en Driessen (CDA) en Zonnevylle (WD) noemden het voorstel van Goekoop daarentgen sympa thiek omdat het uitgaat van gelij ke kansen voor alle onderne mers. Wel hielden zij vast aan hun eerder opgevoerde stand punt dat de Pieterswijk moet worden ontzien. Burgemeester Goekoop liet blij ken dat deze gedachtengang wat hem betreft achterhaald is "nu er in de omgeving van de Beesten markt een zwaardere horeca- concentratie is ontstaan dan in de Pieterswijk". PvdA'er Peters: "Zo'n bonnensys teem doet me denken aan de oor log". Goekoop wil nu zo spoedig moge lijk met het horecabestuur rond de tafel gaan zitten en vervolgens de behoefte aan verruiming bij caféhouders peilen. Daarna wil hij zijn 'bijgeschaafde' voorstel eerst in de inspraakprocedure brengen alvorens zijn definitieve voorstel aan de gemeenteraad voor te leggen. Die vergadering vond gistermor gen plaats. De krakers werden bijgestaan door advocaat Spren ger. Sprenger baseerde zich met name op het beginsel van de rechtsgelijkheid. Hij vroeg zich af of B en W ook tot ontruiming zouden zijn overgegaan, als het hier geen krakers van een ge meentelijk pand betrof, maar 'ge wone burgers' in een brandge vaarlijk pand. Ontruiming dient - aldus Sprenger - het allerlaatste dwangmiddel te zijn. De bewoners zouden eerst de gelegenheid moeten krijgen om de noodzakelijke voorzienin gen te treffen. Dat kan met een voudige middelen, zo wist de ad vocaat op gezag van de bouw kundige Ter Veer en de Leidse Zwetsloot mee te de len. Van de zijde van het college werd dit laatste bestreden. Het pand bewoonbaar maken zou tenmin ste twee ton kosten, zo luidde een globale raming. Op vragen van de commissie bleek dit be drag met gebaseerd op een plan. maar slechts op 'ervaring en het pand kennende'. Tevens werd nog eens onder- De commissie kon zich i moeite een oordeel i de feitelijke staat waann het pand verkeert. Met name het brandgevaar en hoe dit te verhel pen werd door de deskundigen van beide partijen verschillend beoordeeld. De commissie wilde daarom zelf een bezoek brengen aan het pand. De twee bij de ver gadering aanwezige krakers zei den hier niet voor te voelen. Maar misschien dat de andere bewoners er anders over dach ten. zo heette het. Het verzoek van de commissie zou in overwe ging genomen worden. De kans dat de commissieleden in het pand worden toegelaten is echter zeer gering. In het pand zijn de nodige versterkingen aan gebracht "om de ontruiming met al te vlot te laten verlopen", zoals een kraker het uitdrukte. In politieke en juridische kringen in het stadhuis wordt aangeno men. dat het barricaderen van het pand in het nadeel werkt van de krakers. De krakers vrezen in derdaad "dat de sommige leden van de commissie op tilt slaan, zodra ze het pand zouden bezich tigen". De commissie heeft de krakers nu voorgesteld om volgende week maandag het pand te bezichti gen in het bijzijn van de deskun digen. In een brief aan B en W wordt echter nadrukkelijk ge steld, dat het al of niet ontrui men nu volledig aan het college is. Het bezwaarschrift kan het niet langer opschorten. Wel worden de krakers gewezen op de mogelijkheid om schor sing aan te vragen bij de Raad van State. B en W zouden dan (opnieuw) eerst het advies van de commissie moeten afwach ten. Motie in Tweede Kamer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Tweede Kamer beslist binnenkort of goederen vervoer via de Schipholspoorlijn in de toekomst mogelijk zal wor- ADVERTENTIE Bruidjes uit het hele land maken nu bij Sloos kans op 50% korting! Bij Bruidshuis Sloos kun je kiezen uit de grootste en mooiste kollektie bruidsjaponnen van Nederland. Maar dat is niet alles Je loopt óók nog eens een flinke kans datje er maar de helft van de prijs voor hoeft te betalen' Stap maar eens binnen Dan hoor je alles over het royale gebaar dat Sloos maakt tegenover bruidjes uit heel Nederland. Een bezoekje aan Sloos is nu helemaal de moeite waard' Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel. 071 131204 den. De volksvertegenwoordi gers zullen dan hun stem moeten uitbrengen op een motie van het CDA-kamerlid Mateman, waarin hij het wenselijk acht het goede renvervoer op deze spoorlijn niet uit te sluiten. Het gaat hier om een oude motie, waarover bij de behandeling van het structuurschema verkeer en vervoer in 1980 niet is gestemd. „Ik vond het gek dat op zo'n be langrijke lijn de mogelijkheid voor goederenvervoer niet is op genomen", zegt de christen-de mocraat. Omdat bij de behande ling van het schema talloze mo ties werden ingediend, is deze zo lang blijven liggen, zegt Mate- Hij zegt dat hij bij het indienen van de motie vooral heeft gedacht aan de werkgelegenheid op lan gere termijn. „Er zullen geen gro te tankwagens daar over de rails gaan rijden, maar ik heb bijvoor beeld pakketpost, bloemen en zo in mijn gedachte". Op dit moment is de Schiphollijn niet berekend op goederenver voer. Mateman zegt de lijn zo be langrijk te vinden voor de werk gelegenheid dat de mogelijkheid om ooit goederen over de lijn te kunnen vervoeren niet mag wor den uitgesloten. LEIDEN - Brood en banket staan morgen en donderdag centraal in de Groenoordhallen. Een groot scheepse tentoonstelling met wedstrijden in het bakkersvak. Burgemeester Goekoop zal de bakkersdagen woensdag om twaalf uur openen. Volgens de organisatoren wordt het een grandioze show van pro- dukten van brood en banket. Bij de wedstrijden zullen op zijn minst twaalfduizend produkten ter keuring worden aangeboden. De bakkers strijden om deelna me aan de landelijke kampioens wedstrijden te Wageningen. door René van der Velden Jaap Visser In de luren (2) Cor van Meteren uit de Cele- besstraat heeft haar zenuwen weer in bedwang. Zij voelde zich in de luren gelegd door tapijtlegger Fer van Duuren (de langzaamste van Leiden) en zijn reclamemakers (de origineelste van Leiden). MaairVan Duuren en zijn ad vertentieboys Hans Chris- tiaanse en Paul Arts hebben de familie Van Meteren in middels excuses, een plant, een doos bonbons en een fles drank aangeboden. Daarmee is het akkevietje recht 'ge- breeën'. Mevrouw Van Meteren stond bijna twee weken geleden tentoongesteld in een pagina grote advertentie van Van Duuren. Grote foto: Cor fron taal voor de Kwantumhallen met een enorme tas in de ar men. Lange tekst: Cor vertelt haar "nachtmerrie", de aan koop van een Kwantumtapijt tegen spotprijzen. "Ik betaal me toch al het ape zuur aan al die loeihoge gas- en lichtrekeningen, dus elke cent korting pikken we mee. Niet dan"? In plat Leids lie ten de reclamemakers me vrouw Van Meteren de vloer aanvegen met "het. krisista- pijtje" van de jeweetwel-hal- len. Het "prima tapijtje' van Van Duuren werd even plat de hemel in geprezen. Het reclame-model schrok zich 'de nete' van haar debuut: "Alles is gelogen in de adver tentie, behalve dat m'n man WAO-er is. Wat daar in de ad vertentie staat, dat heb ik he lemaal niet gezegd. Ik ken de Kwantumhallen niet eens. En een tapijt hebben wij niet nodig want we hebben een parketvloer". Cor van Mete ren was totaal overstuur van de negatieve reacties op haar optreden. Zij had de tekst pas onder ogen gekregen toen de advertentie al in het "Leids Nieuwsblad" stond. Met grote letters schreeuwde de advertentie: "Cor van Meteren over super markttapijt: "Ze kenne de ze- nuwe krijgen" De advertentie viel op. Beken den en onbekenden spraken Cor aan met het gezegde: "Je ken de zenuwe knjge". Het- ,geen Cor prompt kreeg. "Ik lijk wel ordinair en asociaal in die advertentie". Een boze i Duuren, Christiaanse flinks) ep Verschuren. In het midden een andere Jan van Meteren dreigde met een rechtszaak. "Onze goede naam moet in ere hersteld worden. Van Duuren is een oorlog begonnen tegen de Kwantum over de rug van m'n vrouw". Van Duuren en zijn reclame makers geven inmiddels vol mondig toe dat mevrouw Van Meteren de tekst onder ogen had moeten krijgen voordat de advertentie werd afgedrukt. "Een misver stand". Tekstschrijver Arts dacht dat ontwerper Chris tiaanse de tekst van tevoren aan Cor van Meteren zou voorleggen en Christiaanse dacht dat Arts dat zou doen. Christiaanse zucht: "Dat was toch niet te geloven dat er zo veel negatieve reacties bij mevrouw Van Meteren zou den komen. Het is een tragi sche zaak dat Leiden daar zo op gereageerd heeft. Veroni ca Info had Van Duuren nog wel benaderd naar aanleiding van die advertentie. Veronica wil een programma maken over de achteruitgang in de serviceverlening van bedrij ven zoals de Kwantumhallen. Maar ja, na dat artikel van jul lie konden we het wel verge ten". In de luren (3) In het "Leids Nieuwsblad" ver schijnt deze week een stukje van de hand van reclame- schrijver Paul Arts. Daar staat dan in dat alles weer koek en ei is tussen de fami lie Van Meteren aan de ene kant en Fer van Duuren en zyn reclame-boys aan de an dere kant. Het berustte alle maal op een misverstand én wij, de schrijvers van deze rubriek, zouden de zaak over trokken hebben! Nog maar net de een uit de luren ge haald of de ander wordt er al weer ingelegd. De rectificatie in het Leids Nieuwsblad hebben Jan en Cor van Meteren opnieuw niet van tevoren ingezien. "Dat vonden we niet meer nodig Als Arts nü nog niet wijzer is geworden... Zoniet, dan begin ik alsnog een pro ces", zegt Jan van Meteren fors. "Op dat verhaal in Steeds hebben we in elk ge val veel positieve reacties ge had" Niet van Fer van Duuren. Hem zit het artikel recht over dwars. "Ik heb gezegd: byt jij ook maar eens door een zure appel heen", vertelt Jan van Meteren Van Duuren meent serieus "Als mevrouw Van Meteren de advertentietekst van "Ze kenne de zenuwe kryge!" van tevoren had in gezien. dan zou de tekst met veel anders hebben geluid Van de negatieve reacties over de telefoon is ze ge schrokken. niet van de adver tentie. Ikzelf heb alleen maar erg goede reacties gehad op de advertentie". Die ene slechte reactie - per aangetekend schrijven - van de advocaten van de Kwan tumhallen heeft Van Duuren nog niet gezien De bnef be vat een waarschuwing aan Van Duuren nog één keer zo n advertententie en dan Volgens Kwantum directeur De Lange heeft ook hij reacties gehad; "positief naar onze kant" De Lange heeft er ver der weinig behoefte aan om "de ruzie" in de krant uitge meten te zien. Van Duuren reageert, op de Kwantum in de trant van 'Kom maar op': "In onze ad vertentie staat geen enkele onwaarheid over de Kwan tumhallen. Met de reclames van Christiaanse heb tk trou wens nooit moeite gehad" Ideeënman Christiaanse en zijn voormalige tekstschryver Rob Verschuren beten Van Duuren tot voor kort even ge makkelijk "met" Beatrix po seren als "met" krakers die net een aanval van de mobie le eenheid hadden afgesla gen. De boodschap Van Duuren is langzaam maar kykt niet naar rang of stand Iedereen van koningin tot kraker (of andersom) kan bij Van Duuren terecht voor een tapytje Het "Art 8c Copyteam" van Christiaanse 8c en Verschu ren ging een fusie aan met het bureau De Ridder 8c Ko ning in Leiderdorp Chris tiaanse vloog daar de laan uit. Weer op eigen benen maakt Christiaanse nu met zyn nieuwe partner Paul Arts re clame voor Van Duuren "Kommer 8c Kwelproduc- tions" hanteren de bood schap dat Van Duuren heel wat meer service biedt dan concurrenten zoals de Kwan tumhallen Beatrix en de krakers zyn voor zover bekend nooit boos ge worden op Christiaanse. De slachtoffers Van Meteren wel en de concurrentie ook. Maar alles is nu koek en ei. dus de Leidse concurrenten van Van Duuren kunnen hun geld in de zak houden, vertelt Chris tiaanse ons. Tapytleggers zouden Van Meteren hebben verteld dat zy eventuele pro ceskosten tegen Van Duuren graag voor hun rekening zou den willen nemen.. Aldus verhaalt Christiaanse. We zouden 't byna geloven. Christiaanse heeft teveel fanta sie, meent Jan van Meteren echter. "Enkele mensen heb ben ons gebeld dat zy ook moeite hadden mt de recla mes van Van Duuren. Nee hoor, ze hebben ons geen geld aangeboden. Ze hadden een verhaal over een proces dat was aangespannen tegen Van Duuren Ik wirt nu t MM Hkar of het wel tapyt leggers waren". Niet te gelove. toch' Ken u het nog volge"» Je kryg er onder hand zelf de zenuwe van. Niet dan?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3