;en niet duidelijk" HHÜ leidse agenda Kinderen én commissie tevreden over speelplan Wassenaarse raad neemt nog geen besluiten Warmond doet mee aan project Opper-Yolta Thorn niet terug in raad van Oegstgeest In Warmond msmmmmauw ERSfiüBïM "I ^Uii I WARMOND - De kinderen van de beide Warmondse basisscholen zijn tevreden met de plannen die B en W hebben gemaakt om de bestaande speelvoorzieningen op te knappen en de strook langs de spoorlijn te gebruiken voor een basketbal-, een voetbalveld, een tennismuur en een crosster- reintje. "Ik hoop wel dat alles snel klaar zal zijn, want straks zijn wij al weer van die grote knullen en dan hebben we er niets meer aan", sprak Boris Sala van de r.k. ba sisschool "De Leerhoeve". Hij en vele andere leerlingen woonden gisteravond de vergadering van de Warmondse raadscommissie voor maatschappelijk welzijn bij, waar het openluchtspeelplan werd besproken. Van Boris kwam tevens het advies "voortaan wat makkelijker te schrijven" en de betreffende stukken niet meer tijdens de vakantie op te sturen. De volwassenen misten toch nog wel het een en ander. De com missieleden Slingerland (Pro gressief Warmond) en mevrouw Van Cleef (WD) bijvoorbeeld meenden dat een rommelveldje ontbrak. B en W hebben zo'n veldje weliswaar geprojecteerd op het eiland Koudenhoorn maar dit vond genoemd duo "te ver weg". Scholier Jeroen Knoester voegde daar nog aan toe dat "de aanleg van de brug naar Kouden hoorn ook nog wel jaren zal gaan duren". Slingerland en Van Cleef gaven wethouder Dalhuisen de tip het rommelveldje achter het grote speelveld bij de Ganzenwei te si tueren. Van Cleef waarschuwde tevens voor de gevaarlijke ver keerssituatie bij het geplande speelpleintje aan de Warmunda- straat. "Doordat de verkeers drempels in de Julianastraat zijn verhoogd maakt steeds meer ver keer gebruik van de Warmunda- straat als doorgangsroute. Dat is voor de kinderen levensgevaar lijk". Nestor Van Leeuwen van het CDA Modeshow De stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest organiseert vrijdag ochtend een modeshow in het dienstverleningscentrum aan de Lijtweg. Begonnen wordt om tien uur. 's Middags kan de kle ding bekeken en eventueel ge kocht worden. Mensen die slecht ter been zijn kunnen opgehaald worden. Een telefoontje een paar dagen van tevoren 152568 is dan voldoende ("Ik voel me als een opa tussen al die kinderen") pleitte ervoor het crossterrein naar Koudenhoorn te verplaatsen in verband met de geluidsoverlast in woonwijken. Een advies dat niet werd gedeeld door Van Cleef. "Dan moet je de meeuwen oordoppen geven", grapte zij. Over de door de kinderen als ui terst lastig ervaren hondepoep zei Van Leeuwen dat teveel War mondse hondebezitters hun huisdier beschouwen "als de hei lige koe in India". Voorts advi seerde de christen-democraat niet voor elke speeltuin apart een vereniging in het leven te roepen maar één grote aan te stellen. Voor de hondepoep hadden de kin deren zelf een oplossing bedacht. "De hondenbelasting moet om hoog want dan nemen sen vanzelf niet meer zoveel hon den". Een tip die wel op de lach spieren werkte maar slechts voor kennisgeving werd aangenomen. Wel zal het advies van de commis sie om de schoolspeelplaatsen meer in de plannen te betrekken aan de raad worden doorgege ven. Voor de financiering van het een en ander zal de gemeente on der meer een beroep doen op het kinderpostzegelfonds. DINSDAG 2 MAART 1982 DINSDAG WASSENAAR - De raads leden van Wassenaar gaan in commissieverband de komende maanden bekij ken hoe tot 1986 in hun ge meente minimaal tot 3.810.000 gulden kan wor den bezuinigd. Tijdens de extra raadsvergadering die gisteren werd gehou den kwam men nog niet tot concrete beslissingen, omdat in het financiële werkstuk dat de operatie begeleidt, alleen maar sprake is van globale ge tallen. Toen wethouder Barning duidelijk maakte dat deze raad eigenlijk als informatie gezien moest wor den en dat over alles tot in detail in commissievergaderingen zou worden gepraat, kreeg de verga dering voor vele aanwezigen toch een min of meer overbodig karakter. Dat terwijl vooraf en tijdens de vergadering genoeg ingrediënten voor een spectacu laire bijeenkomst aanwezig wa- Zo was er het toch niet onaanzien lijke bezuinigingsgetal van 3,8 miljoen, dat tot het eind overeind bleef als minimaal streefbedrag. Daarnaast was er nogal wat kri tiek van met name de kleine frac ties op bezuinigingsposten en de onduidelijkheid over cijfers in het werkstuk. Verder waren er twintig jongeren met spandoe ken aanwezig die hun vrees uit spraken voor bezuinigingen op jeugdvoorzieningen en dan was daar ook nog eens burgemeester Schelhaas: boos over schorsing. Staab. Hij drong gisteravond de CDA-fractie tot grote verbazing van iedereen (niet in het minst van de christen-democraten zelf) een schorsing op, omdat hun woordvoerder met zijn betoog niet meer op een lijn leek te lig gen met de rest van de fractie, waardoor ook de CDA-wethou- ders in het colllege voor het blok schenen te worden gezet. De CDA-woordvoerder Schelhaas liet weten dat het CDA de bezui nigingsprognoses over 1983 en ook nog wel over 1984 aanvaardt en er nu al besluiten over wil ne men. De getallen van de jaren daarna vindt het CDA echter nog niet hard genoeg. Schelhaas: "Het gaat het CDA te ver om nu al uit te spreken dat tot het jaar 1986 bezuinigingen nodig zijn, precies ten bedrage van 3.810.000, op 1000 gulden nauw keurig. Wel is het goed om bij het uitstippelen van het beleid voor 1983 en 1984 er rekening mee te houden dat nog verdergaande bezuinigingen nodig zijn in de genoemde orde van grootte". Hij sprak over "voorlopigheid" en "mogelijk grotere bezuinigingen in de toekomst". Consternatie Schelhaas had al eens in een eerder stadium een slag om de arm ge houden omdat hij de prognoses tot 1986 te ver vond gaan. Hij werd er echter gisteravond op gewezen dat alle fracties, óók het CDA, een motie hadden onder steund die moet leiden tot de uit voering van een dergelijke bezui nigingsoperatie voor de komen de jaren. Burgemeester Staab ging verder. Hij voorzag me ningsverschillen binnen het CDA-kamp. Hij schorste "op ver zoek van de CDA-fractie" de gadering en gelastte op on biddelijke wijze het CDA tot gaderen: "Gaat u maar even gaderen met uw wethouders". Consternatie alom. Een na "de schorsing" terugge keerde Schelhaas protesteerde fel en liet weten dat het CDA zelf wel om een schorsing kan vragen als daar behoefte aan is. De bur gemeester vroeg daarop of Schelhaas met zijn opmerkingen het standpunt van de hele CDA- fractie weergaf, maar de chris ten-democraat zei daar verder niet op in te gaan. Staab verklaarde later dat het col lege er gistermiddag nog vanuit was gegaan dat alleen WD-wet- houder Barning het financiële werkstuk zou verdedigen. De op merkingen van Schelhaas maak ten het nodig om ook de andere wethouders (twee CDA-ers) te vragen of ze ook het woord wil den voeren. "Ik heb ingegrepen als burgemeester omdat ik gevol gen in het college verwachtte. Ik ben opgekomen voor de college leden", zo antwoordde Staab op de boze reacties uit CDA én D'66- hoek (Nieuwenhoven: "U moet zich niet inhoudelijk met het CDA bemoeien"). Schelhaas zei nog eens geen be hoefte te hebben gehad aan een schorsing. "Het heeft me ge stoord", aldus de CDA-woord voerder. Staabs opmerking "Ja, dat heeft u al tien keer gezegd" aan het adres van Schelhaas, bracht CDA-lid Hoogeweegen er toe de burgemeester toe te voe gen dat "de kwaliteit van de avond geleden heeft door u op treden". Onvrede Over bleef na het gekibbel de on vrede van met name de kleine partijen over het cijferwerk en de toezegging van wethouder Bar ning dat de raadsleden in de ko mende commissievergaderingen tot in details mogen meepraten en meebeslissen over de bezuini gingsoperatie. Greep (PvdA) vond dat het nu gebodene geen betrouwbaar inzicht gaf. De hui dige getallen boden volgens hem te weinig reële keuzemogelijkhe den. "Politiek betekent keuzes maken. Met dit stuk valt digweg niet te kiezen", aldus de PvdA-er. Ook Nieuwenhoven (D'66) vond dat de genoemde bezuinigings getallen niet te controleren wa- Mevrouw Van der Heiden (onaf hankelijk raadslid) vond dat er puur uitgaande van het financië le werkstuk verhoudingsgewijs teveel in de welzijnssector werd bezuinigd. Verder wilden de kleine partijen, samen met het CDA zien dat wanneer nodig de onroerend goedbelasting zou worden aangesproken. Wethou der Barning vond verhoging van deze belasting niet passen in een bezuinigingsoperatie. Hij pro beerde de kritiek op de voorge stelde bezuinigingen te verzach ten door steeds maar weer te ha meren op het globale karakter van het cijferwerk waarmee de raad gisteravond geconfronteerd werd. PvdA-er Goulooze vroeg de wethouder uiteindelijk of de cijfers tot 3,8 miljoen dan eigen lijk niet boterzacht waren. Bar ning antwoordde daarop: "Ze zijn niet boterzacht, maar ook niet keihard", waarop Goulooz- e's fractiegenoot Greep zei dat het hier meer ging om een 'smelt- jus'. Nieuwenhoven sprak tot slot zijn twijfels uit over de zin van de bij eenkomst. "De raad wordt nor maal bijeen geroepen om zinvol le beslissingen te nemen. Ik heb de indruk dat we vanavond geen enkele zinvolle beslissing ne- De kleine fracties gingen uiteinde lijk akkoord met het streefbe drag van 3,8 miljoen, maar wil den wel de vrijheid houden om binnen de verschillende onder delen verschuivingen aan te brengen. "Nuttig" werkbezoek Vrolijk aan Leiderdorp LEIDERDORP - Het bezoek van de commissaris van de koningin, mr. Vrolijk, is "nut tig" geweest. Vrolijk heeft de problemen in Leiderdorp aangehoord en voor een groot deel zelf gezien. B en W hebben hun grote be zorgdheid uitgesproken over de toewijzing van premie- huur- en woningwetwonin gen, zoals die door minister Van Dam is voorgesteld. Bur gemeester Van der Have zei over die toewijzing desge vraagd: "Het geeft geen uit zicht voor de toekomst. Dit is meer dan erg". Vrolijk zei toe alle steun te willen verlenen aan een plan van de Algeme ne Woningbouwvereniging Leiderdorp voor de bouw van 68 dergelijke woningen in Buitenhof. Volgens de bur gemeester is er een goede kans dat hiervoor alsnog toe stemming voor komt. De wo ningen hebben een "aantrek kelijk buurtje" (om en nabij de 281 gulden) en bij het mi nisterie zijn ze enthousiast over de plannen. De problematiek van de Mau- ritssingel en de Hoofdstraat kwam eveneens aan de orde. Het gezelschap is met de bus De Leiderdorpse brug. door de Hoofdstraat gereden. "Er gebeurde precies wat we hoopten. Er kwam een vrachtwagen en toen zaten we vast met de bus", aldus Van der Have. Doortrekken van de Mauritssingel is de op lossing om de Hoofdstraat te ontlasten. Daarvoor moet echter een nieuwe brug wor den aangelegd over de Does en dat stuit op veel bezwaren. Ruim veertig watersporters hebben bezwaar gemaakt te gen de voorgestelde vaste brug met een doorvaarhoogte van drie meter. Volgens de watersporters moet de door- vaarthoogte hoger worden of moet er een ophaalbare brug komen. "Over een ophaalba re brug valt niet te piekeren", meent Van der Have. Dat zou de gemeente op zo'n hon derdduizend gulden per jaar aan salaris kosten voor een brugwachter. En dat geld heeft Leiderdorp niet. Ook de Leiderdorpse brug (de 'Stierebrug') is ter sprake ge komen. Die brug is voor ne gentig procent eigendom van de provincie. De resterende tien procent is van de ge meente. Volgens een contract uit 1962 moet de gemeente het onderhoud en de bedie ning betalen. Alleen de be diening komt per jaar al neer op zo'n tweehonderdduizend gulden. Twintig jaar na het sluiten van het contract vindt de gemeente dat de tijd is ge komen om opnieuw te gaan praten. De brug is niet meer alleen voor plaatselijk ge bruik, maar heeft zelfs een landelijke functie. Dergelijke wegen worden normaliter door de provincie of het rijk onderhouden. Binnen drie weken zal de gemeente een gesprek hebben met gedepu teerde Van Diepenhorst over de Leiderdorpse brug. De eerste reactie van de provin cie over een verdeling van de kosten was afwijzend. De Leiderdorpse brug zal ove rigens van april tot november worden afgesloten, deelde burgemeester Van der Have mee. De brug zal in die tijd worden verbreed. En er wordt een busbaan aange legd. De reconstructie vindt plaats in het kader van het project "De Leidse Baan". Tijdens de werkzaamheden is de brug alleen te gebruiken door bussen, ambulances, fietsers en voetgangers. Al het andere "Verkeer zal wor den omgeleid. WARMOND - Met vier stemmen voor en drie tegen is de War mondse raadscommissie voor maatschappelijk welzijn gister avond op het nippertje akkoord gegaan met de beslissing van de "Commissie Ontwikkelingssa menwerking Warmond" deel te nemen aan de Noordwijkse acti- PPR-man Both tweede op PvdA-liist VOORSCHOTEN - De afdelings vergadering van de PPR-Voor schoten heeft gisteravond Gert Both gekozen als lijsttrekker. De PPR zal met de PvdA één lijst formeren voor de gemeente raadsverkiezingen. Gert Both krijgt op deze gezamenlijke Ujst de tweede plaats. Both verklaarde tegen over de af deling dat er geen fractiediscipli ne zal worden afgesproken, zo dat de fractieleden niet verplicht zjjn als één blok te stemmen over bepaalde onderwerpen. De voor zitter concludeerde dan ook dat de "PPR haar eigen geluid in de gemeenteraad mag laten horen". De overige PPR-kandidaten zijn: H. Bloedjes, mevrouw M. Potma, P. Ter Hal en W Wolüng. Leiden. Leids Vrijetijdscentrum, Bree-. straat 66: energiecyclus Energie Komi- tee Rijnland, 20.00 i Rapenburg 48: informatiecentrum - NVSH. 20.00-21.00 uur. Stats jongerencentrum. Haarlemmer straat 73: Nederlandse les voor buiten- landse jongeren, 19.00-20.30 uur. Nieuw Minerva, Vrouwensteeg: lezing Theosofisch Genootschap, "Inwijding in de mysterieên, 20.00 uur. Wassenaar, gemeentehuis, financiën, 19.30 uur. WOENSDAG Burchtzaal, Nieuwstraat: bijeenkomst PvdA met staatssecretaris D'Ancona, 20.00 uur LWH-centrum. Caeciliastraat 18: intro- ductieavond Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit, 20.00 uur. Rudolf Steinerschool, Cesar Franck- straat: lezing Studiecentrum voor Anth- roposofie "de sociale vraag als christelij ke opgave". 20.15 uur. Vredeskerk, Van Vollenhovekade: ver gadering streekcommissie voor Leiden De Lakenhal, Oude Singel: introductie bijeenkomst "Hoe wordt een schilderij gemaakt", 16.00 uur. Groenoordhallen: Westnederlandse bakkersdagen, 12.00-22.00 uur. Jongeren Advies Centrum, Caecilia straat 67: meisjestelefoon, 16.00-22.00 Stadhuis: raadscommissie financiën, 20.00 uur. Voorschoten. Gemeentehuis, e welzijn, 20.00 u viteiten ten behoeve van Opper Volta. In 1980 legde Warmond 2.500 gul den opzij voor de subsidiëring van een ontwikkelingshulppro ject. De bevolking moest min stens hetzelfde bedrag opbren gen. Om dit te bewerkstelligen werd een werkgroep ingesteld die ook het project moest kiezen. De werkgroep heeft unaniem ge kozen voor deelneming aan het Noordwijkse Opper-Voltapro ject, omdat de aansluiting bij een bestaand project minder moei lijkheden oplevert dan het begin nen met een geheel nieuw. De vergadering van de raadscom missie maatschappelijk welzijn werd gisteravond bijgewoond door A. Pop uit Warmond, die se cretaris is van de Amsterdamse stichting "Nog meer Binding". De stichting zet zich al jaren in voor een ziekenhuisproject in Migori in Kenya. Door middel van vertoning van een aantal dia's uit deze Afrikaanse staat probeerde hij de commissie te overtuigen van de noodzaak van financiële steun voor dit project. Uit zijn woorden bleek dat Pop zich door de Commissie Ontwik kelingshulp Warmond gepas seerd voelde. Na de diaserie bleken Van Cleef (WD) en twee burgerleden meer te vtelen voor dit project. De an dere leden kozen echter toch voor het Noordwijkse project. DONDERDAG Groenoordhallen: Westnederlandse bakkersdagen. 10.00-20.00 uur. K&O gebouw, Oude Vest 45: dialezing over walvissen en dolfijnen, 20.15 uur. Stadsbouwhuis, Langegracht: vergade ring projectgroep verbetering woonom geving De Kooi, 10.30 uur. Stadhuis: vergadering deelcommissie voor schouwburgzaken, 16.00 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: vrij advies, 20.00-21.00 uur. Troef, Noordeinde 2A: werkgroep dienstweigeren, voorlichting en begelei den dienstweigeren, 20.00-21.30 uur, tel. 216180/149324. LWH-gebouw, Caeciliastraat 18: open avond Leidse Werkgroep Homosexuali- teit, 21.00-01.00 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19.00-20.30 uur. tel. 142505. Leiderdorp. Muzenhof, PvdA-ledenver- gadering, 20.00 uur. Voorschoten. Gemeentehuis, sie openbare werken en ruimtelijke dening, 20.00 uur. Lindehoeve, optreden 'Bries', 21.30 u Warmond. Gemeentehuis, commis openbare werken, 20.00 uur. Zoeterwoude. Gemeentehuis, comn sie openbare werken en ruimtelijke dening, 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 26 februari tot 5 maart waar genomen door Zuider Apotheek Lei den, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; ten zuiden daarvan: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Ge zondheidscentrum Florijn 10, Leider dorp, tel. 896193, spreekur ma., woe. en vrij- van 13-13.30 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum, Van der Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Warmond - A. de Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Nepongeluk LEIDERDORP - Voor een groep van pas afgestudeerde agenten van de politieschool heeft de Leiderdorpse politie gisteravond een ongeluk in scène gezet. Nabij de Leider dorpse brug, langs de Oude Rijn, vloog een auto in de brand waarbij de inzitten den ook nog in de auto be kneld raakten. Als slachtof fers fungeerden mensen van de LOTUS-groep, die zich specialiseren in het imiteren van verwondingen. Twee brandweerwagens en een ambulance kwamen in het ge weer om de auto te blussen en de 'gewonden' de nodige hulp te bieden. De jonge agenten konden laten zien hoe je een dergelijke hulpverlening in goede banen leidt. Het nepon geluk trok grote belangstel ling van voorbijgangers. OEGSTGEEST - Wethouder Thorn (CDA) komt na de komende ge meenteraadsverkiezingen niet meer terug in de Oegstgeester raad. De 64-jarige Thorn, die maar liefst 19 jaar lid was van de gemeenteraad, waarvan 16 jaar als wethouder komt niet meer voor op de kieslijst die de chris ten-democraten hebben vastge steld. Lijstaanvoerder is het huidige raadslid Van Veen. Hij wordt ge volgd door mede-raadslid Kake- beeke. Min of meer opvallend is dat de huidige fractievoorzitter Vanaf de vierde plaats gaat het om nieuwe gezichten in de Oegst geester politiek: (4) Van der Bend-Den Ouden; (5) De Vroo- men-Den Boer; (6) De Vlaming; (7) Penning; (8) Verhagen en (9) Anholts-De Vries. Naast Thorn komen ook de raads leden Kraan en Van der Reyden niet meer terug in de gemeente raad. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uhgave Uitgeversmaatschappij Leidseh Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG Geen krant ontvangen lei 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Par post f 79.70 Jaarabonnement 217.90 Par post 307,30 Losse 0.80 Directie. G. Koopman Voor betaling v Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Commentator W F. J. Wirtz lal 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2