Wiegel: spoedig val van kabinet Makkelijk avondje voor Leids zaalteam die zekerheid hou je? Kruit: advies om maar te stoppen Viktor Kortsjnoi op zwarte lijst Verenigde Naties Ykema: toekijken Plan voor werk in bossen is op komst Ritzege van Urs Freuler LEIDEN - Het team van EKL Boys heeft zich ook gisteravond niet kunnen waar maken. Tegen mid denmoter Landwer werd verdiend met 5—2 verlo ren. Het Leids afdelings team had geen problemen met het alternatieve selec tieteam. De selectie van Leo de Jong won moeite loos met 12-0. LEIDEN - De voetbalcarrière van Hans Kruit is vrijwel zeker ten Sparta bekijkt videobeelden van incident ROTTERDAM Het bestuur van Sparta bekijkt vanavond video beelden van_de wedstrijd Sparta- speciale aandacht sleden zal uitgaan naar het conflict dat na 17 minu ten ontstond tussen Feyenoorder Benny Wijnstekers en de Spar taan David Loggie. De Brit werd door scheidsrechter Egbert Mul der uit het veld gestuurd „we gens slaan van de tegenstander". „We willen die flitsen toch nog wel eens zien", aldus Sparta-be- stuurslid Floor Bouwer. „Want hoe dan ook bestaat er twijfel of Loggie heefl geslagen. Mochten wij na het zien van de beelden tot de conclusie komen dat Loggie heefl geduwd, dan zullen we de tuchtcommissie van de KNVB om een mondelinge behandeling van de strafzaak vragen. Dat ver zoek moet vóór morgen zijn ge daan". EKL Boys - Landwer 2-5 Vooral in het eerste kwartier be leefden het publiek in Katwijk erg weinig. De Katwijkers door braken de sleur door een knap doelpunt van Bennie Heems kerk: 1-0. Toen Wim de Roo eni ge minuten later voor 2-0 teken de. verslapten de Katwijkers. Ruud van der Voort profiteerde hier dankbaar van, nog voor rust verkleinde hij de achterstand: 2-1. In de tweede helft waren de Sassenheimers de gevaarlijke ploeg. Dit resuleerde dan ook in doelpunten van Ruud van der Voort, Peter van der Vlugt, Jos Witteman en weer Ruud van der Voort. Bij deze 5—2 voorsprong kwam Landwer dan ook niet einde. De 24-jarige UVS-er raak te zondagmiddag in de wedstrijd tegen VIOS dermate gebles seerd, dat voortzetting van zijn sportieve loopbaan op losse schroeven staat. Dankzij een gemene tackle van de Haagse spits Wim van Laar raak te de linker enkel van de Leide- naar geheel ontwricht. "Ik voel de meteen dat het ernstig was", zei Kruit, die zelf voor arts stu deert, gisteravond desgevraagd. Die Van Laar raakte me vol op m'n standbeen. M'n onderbeen werd als het ware uit de gewrichten geramd. Mede daardoor scheur den m'n enkelbanden en rekten de pezen een behoorlijk eind uit. De chirurg die me gister behan delde adviseerde mij om nooit meer een bal aan te raken". Omdat de blessure bepaald niet werd opgelopen na een sportief duel, is Kruit bijzonder teleurge steld dat z'n carrière op deze wij ze wordt beëindigd. "Als je zo'n kwetsuur op die manier in de burgemaatschappij oploopt, kan je nog een aanklacht indienen. Heel even heb ik ook stappen overwogen, maar daar krijg ik immers geen gezond been mee terug. De actie van Van Laar vond ik gemeen en zijn veront schuldigende handje heb ik dan ook niet geaccepteerd. Dankzij hem heb ik ook nog twee tenta mens voor m'n studie moeten Het knap spelende Leids team had totaal geen moeite met hun oe fenpartner. De geselecteerden speelde een frisse pot zaalvoet bal, zodat de B-ploeg met een 12—0 nederlaag onder de douche gestuurd werd. Vooral Jan van der Reyden en Ron van der Kolk vonden elkaar blindenlings. De rust werd met een 6-0 stand be reikt. Ron van der Kolk (2x), Jan van der Reyden (2x), Peter Hoge- woning en Hans van Leeuwen passeerde invaller doelman Koos van der Leek. Ook na rust waren er nog enige aardige staaltjes zaalvoetbal te zien. Jan van der Reyden (2x), Peter Hogewoning (2x), Ron van der Kolk en John Jansen lieten Koos van der Leek nog zes maal de bal naar het mid den dirigeren. Holl blijft toch bij UDO LEIDEN - Leo HoU blijft ook vol gend jaar als trainer verbonden aan de Oegstgeester vierde klas se club UDO. Op aandringen van de spelersgroep plaatste HoU zijn handtekening onder een con tract, dat hem voor het vierde jaar bindt aan UDO. DINSDAG 2 MAART 1982 NEW YORK (ANP) - Viktor Kortsjnoi, Vitas Gerulaitis en Virginia Wade zijn de prominentste sportsterren, die worden genoemd op de tweede zwarte ljjst van de Ver- enigde Naties wegens het onderhouden van sportieve contacten met Zuid-Afrika. GRONINGEN (GPD) - Voor Jan Ykema is het schaatsseizoen ten einde nu het dagelijks bestuur van de KNSB de nationale sprintkampioen met onmiddellijke ingang voor een maand heeft geschorst De 18-jarige Fries kreeg deze straf door weg te blijven op het jubUeumtoernooi van de schaatsbond, het afgelopen weekeinde in Den Haag. Ykeme weigerde terug te komen uit het Zuidduitse InzeU waar hij zich op eigen kosten voorbereidde op de wedstrijden om de Gouden Schaats. Een treinkaartje van f300, dat de KNSB weigerde te betalen omdat de schaatser op eigen initiatief naar InzeU was gegaan, vormde uiteinde lijk het breekpunt. Jan Ykema had niet verwacht dat de schaatsbond hem voor zijn afwezig heid zo zou straffen. „Ik heb me hierop verkeken", geeft hij toe, „als ik had geweten dat het op een schorsing zou uitlopen, was ik wel terugge komen. Nu moet ik de Gouden Schaats missen. Ik heb bij ijsbaandirec teur Zimmermann geinformeerd of ik buiten de officiële wedstrijd om mag rijden, maar daar durft hij me geen toestemming voor te geven. Hij verwacht dat de ISU (Internationale Schaats Unie) zich dan tegen hem zal keren. In het verleden had Zimmermann ook grote problemen toen hij Hans van Helden eens tegen de zin van de KNSB üet meedoen". Het besluit van de schaatsbond bestempelt Jan Ykema als „belachelijk". Verder merkt hij op: „Ze kunnen hun tijd beter besteden aan andere dingen, zoals het voorkomen van blunders". Ykema is niet van plan meteen naar Nederland terug te keren. „Ik blijf hier een beetje doortrai- nen en ga donderdag en in het weekeinde naar de wedstrijden kijken. Het is ontzettend jammer dat het zo is gelopen". Op de lijst, samengesteld door de speciale commissie van de Ver enigde Naties tegen apartheid komen de namen voor van 380 sportmensen uit 29 landen, om dat zij tussen april en december van het vorig jaar zouden hebben deelgenomen aan sportevene menten in Zuid-Afrika. De commissie, die zich voor zijn in- Uchtingen baseert op pubUkaties in de Zuidafrikaanse media, zegt verder dat Groot-Brittannië met 100 sportmensen en de Verenig de Staten met 80 op de lijst voor komen. Die twee landen worden de grootste coUaborateurs met het Zuidafrikaanse bewind ge noemd. zoals overeengekomen in de af spraken van Gleneagles uit 1977. 'De Verenigde Staten hebben zelfs in het geheel geen maatregelen genomen om de sportcontacten met Zuid-Afrika te verminde ren', werd er aan toegevoegd. De commissie tegen apartheid heeft het plan in zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië een campagne te beginnen om het grote pubUek te wijzen op de noodzaak Zuid-Afrika te isoleren omdat daardoor misschien de Zuidafrikaanse regering van zijn apartheidspoUtiek kan worden afgebracht. noemd. a i /^i De eerste lijst, die door de Verenig- AndTC LrCVerS: de Naties werd gepubliceerd be- met voor sex.. vatte de overtredingen uit de pe riode van september 1980 tot maart 1981. De commissie ver melde tevens dat individuele sportmensen, of ploegen, die het contact met Zuid-Afrika hadden verbroken, van de lijst zouden kunnen worden geschrapt. Van de 'oude' lijst is tot nu toe echter slechts een naam verwijderd, die van de Zuidkoreaanse bokser Taeshik Kim, oud-wereldkam pioen in het vlieggewicht. In het rapport dat de tweede zwar te lijst begeleidt, stelt de VN- commissie tegen apartheid dat de Britse regering zich wel for meel had opgesteld tegen het on derhouden van sportieve contac ten met Zuid-Afrika, maar con creet geen enkele actie onder- neéènt om het houden van derge lijke contacten te ontmoedigen, ORISTANO (ANP) - De Zwitser Urs Freuler heeft gisteren de der de etappe vande ronde van Sar dinië, over 158 kilometer van Nuoro naar Oristano, gewonnen. Freuler versloeg in de eindsprint de Italiaan Milani en de Belg de Vlaeminck. De zege van de Zwit ser was niet van invloed op de stand in het algemeen klasse ment, waar Giuseppe Saronni nog steeds eerste staat. UTRECHT (GPD) - Oud-wereld kampioen wielrennen op de weg bij de amateurs, André Gevers (29), zal dit seizoen zeer vermoe delijk niet uitkomen voor de nieuwe Stichtse profploeg, waar voor hij onlangs een contract te kende. Gevers is er achter geko men dat de profequipe uit het Utrechtse die zich vrijdagavond in Maarssen presenteerde onder meer gesponsord wordt door een seksclub (La Cloche). En het al fietsend reclamemaken voor een bedrijf dat sex exploiteert strookt niet met Gevers geloof sovertuiging als jehova-getuige. „Ik ben", zegt André Gevers die door zijn geloofsopvatting het wielrennen er enige tijd aan gaf, „best bereid om voor de Stichtse profploeg te rijden, maar dan moet La Cloche zich als sponsor terugtrekken. Gebeurt dat niet dan rijd ik niet voor deze ploeg. Ik zie wel wat de consequenties zijn van mijn houding". André Gevers kwam er een week geleden - zijn contract tekende hij al eerder - pas achter dat La Cloche iets met sex van doen had. „Natuurlijk heb ik destijds geinformeerd wie de sponsors van mijn nieuwe ploeg waren", verklaart Gevers, „maar men vertelde mij toen dat La Cloche een Heerlense beleggingsmaat schappij in onroerend goed was. Het blijkt dus nu een maatschap pij in roerend goed te zijn". Meer geld voor Derde-Wereld organisaties DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dyk (ontwikkelingssamenwer king) is bereid de medefinancie ringsorganisaties, de particuliere organisaties die met Nederland se ontwikkelingsgelden projec ten in de Derde Wereld financie ren, meer geld te geven. Hij zei dit gisteren in Den Haag op een conferentie van de Novib, een van die organisaties. De minister wilde het bedrag dat hij hiervoor wil uittrekken niet noemen. In de loop van deze of volgende week zal dit bekend worden gemaakt. Wel zei hij dat dit bedrag niet zo groot zal zijn dat het verlies in bestedingsmo gelijkheden dat door de inflatie ontstaat, volledig wordt gecom penseerd. De medefinancieringsorganisaties, Novib, Cebemo, Icco en Hivos, hebben Van Dijk verweten niet de financiële consequenties te trekken uit het feit dat de inflatie in ontwikkelingslanden vaak ho ger is dan in Nederland en uit de gewijzigde dollarkoers. Van Dijk heeft onlangs eenmalig vijftien miljoen gulden aan de organisa ties toegezegd. Om inflatie en koersverschil te compenseren zou volgens hen dit jaar totaal 42 miljoen gulden nodig zijn. In Vlaardingen snelheid straks maximaal 30 km VLAARDINGEN (ANP) - Vlaardingen mag als eerste gemeente een maximum snelheid van dertig kjilome- ter per uur invoeren. Dit geldt voor een buiten de be bouwde kom gelegen weg, tussen Vlaardingen, Maas sluis en Maasland. De maatregel is vooral van be lang voor de veiligheid van de duizenden scholieren die dagelijks per fiets of brom fiets van deze weg gebruik maken, aldus een woordvoer der van de gemeente die dit gisteren heeft meegedeeld. Op verkeersgebied trok Vlaar dingen eerder landelijke be langstelling door als eerste gemeente een diagonaal ze brapad en een landelijk rij verbod voor zwaar nachtelijk vrachtverkeer in te stellen. Nu heeft het gemeentebestuur ook plannen bij het ministe rie ingediend om een maxi mum snelheid van dertig ki lometer per uur binnen de bebouwde kom in te voeren. DEN HAAG (ANP) - Een Haagse politieman heeft gis teravond een 16-jarige jongen die hem met een mes te lijf wilde gaan, in een been ge schoten. Kort daarvoor had de jongen een andere politie man (22) met het mes in een Agent schiet jongen in been arm gestoken. De politieman en de jongen zijn voor hun verwondingen behandeld in een ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de politie vallen de verwondingen mee. De twee politiemannen wilden de jongen aanhouden, nadat deze vernielingen had aange richt bij een bibliotheek. ADVERTENTIE Douwc Egberts koffie, lekkere koffie. DELDEN (GPD) WD-lei- der Hans Wiegel verwacht dat het tweede kabinet- Van Agt spoedig ten val komt. Het kabinet zal vol gens hem breken op de Vooijaarsnota. In die nota moet het kabinet aange ven hoe de bezuinigingen voor dit jaar worden inge vuld. Wiegel sprak giste ren in Delden op een spreekbeurt voor de Sta tenverkiezingen. Volgens Wiegel is het uitgesloten dat de regeringspartijen het nog eens worden met elkaar over de extra bezuinigingen. „Het kabi net mist het maatschappelijk draagvlak", zei Wiegel. De voor jaarsnota had er al moeten zijn. Vandaag zou Wiegel de regering opheldering vragen over het uit blijven van die nota. Enige tijd geleden heeft het kabinet be loofd dat die nota op 1 maart zou verschijnen. Maar binnen het ka binet is over deze bezuinigingen nog geen overeenstemming. Vol gens Wiegel zal de overeenstem ming ook niet worden bereikt, omdat de regeringspartijen ver deeld zijn over die bezuinigin gen. Wiegel riep zijn gehoor op om CDA-minister Van der Stee (fi nanciën) eensgezind te steunen in zijn opvatting dat er bezuini gingen nodig zijn met een om vang van 4,5 miljard gulden. De spreekbeurt van Wiegel in Del den gaf een ware stormloop te zien van publiek. Het parkeerter rein van het motel het Wapen van Delden dat ruimte biedt aan 250 auto's stond al ver voor de aanvang vol. De toevoerwegen raakten snel daarna volgepar- keerd. Uiteindelijk kon de Del- dense politie niets anders doen dan toe te laten dat de auto's in de berm van de snelweg werden geparkeerd, wat in dit Twentse dorp nog nooit is gebeurd. Delden beleefde voor de spreek beurt van Wiegel een toeloop van circa 1000 mensen. Tal van hen moesten worden teleurgesteld en konden het gebouw niet meer binnen, of moesten met een plaats in een zijzaal genoegen ne men waar Wiegel niet te zien en slechts te horen was. Volgens de sociaal-economisch specialist van de WD, dr. Ru- dolf de Korte, is „door het toe geeflijke gehannes van Den Uyl en Dales" de bezuiniging op het ziektegeld „zo goed als zeker ver loren gegaan". De Korte zei dat maandagavond op een WD-bij- eenkomst in Berkel en Roden rijs. „Zodra je als pressiegroep een gro te mond op zet, gaan deze be windslieden plat. Het tekent op nieuw Den Uyl. Zo sterk als hij is als politicus, zo zwak is hij als staatsman", zei De Korte. Hij zei te vrezen dat het resultaat is dat vrijwel niets wordt omgebogen en dat dus per 1 juli een loon maatregel nodig zal zijn. De Vooijaarsnota, het tussentijdse begrotingsoverzicht van de rege ring, moet vóór de Statenverkie zingen van 24 maart op tafel lig gen, zei De Korte. „Gebeurt dat niet dan is dat een motie van wantrouwen van het kabinet te gen zichzelf'. WD-leider Hans Wiegel DEN HAAG (GPD) - Het onder houd van natuur, bos en land schap kan 6000 mensen werk bieden. Daarmee is een bedrag van 300 miljoen gulden per jaar gemoeid. Binnen enkele maan den zal staatssecretaris De Boer (CRM) met een beleidsplan ko men waaruit moet blijken of dat geld er komt. De nieuwe arbeidskrachten zullen vooral worden ingezet voor de begeleiding van vrijwilligers in natuur- en landschapsbehoud. Met het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid wordt nog overleg gepleegd over de vraag of uitkeringstrekkers tijde lijk in die sector kunnen worden tewerkgesteld. Natuurbehoud en openlucht-re creatie mogen niet het slachtof fer worden ovn de economische neergang, betoogde zowel de Ka mer als de bewindsman. Juist bij een groeiende werkloosheid neemt de behoefte aan recreatie in de natuur en dicht by huis toe, zei De Boer. In zijn beleid zal hij daarom na druk leggen op de aanleg van re creatieve voorzieningen in de landelijke gebieden rondom de steden. Ook in nationale parken en landschapsparken zal het re creatieve element meer accent krijgen. Om het houden van vakantie in eigen land te bevor deren, wat de economie ten goe de komt, wil De Boer verbUjfs- voorzieningen en watersport-ac commodaties stimuleren. De Tweede Kamer hamerde op het belang van aankopen van waar devolle landschappelijke gebie den als reservaat. Op de daarvoor beschikbare gelden mag niet te veel worden beknibbeld, zo be aamde de bewindsman. Hij kreeg overigens van zowel PvdA als CDA het advies om tegenover zijn collega's in het kabinet wat agressiever op te treden in het belang van de natuurbescher ming.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10