c Duitse ministers in discrediet Tito's imago brokkelt af Poolse partij kiest harde lijn 3- Doodstraf geëist tegen 200 Turken Stage voor Britse werkloze jongeren 'Schoonmaakactie' El Salvador lijkt mislukt Verdacht van omkoping HELE EN HALVE HOLIDAY INN MARATHON Vorster roept op tot rebellie ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Buitenland Bruid blijkt na drie maanden man ALABAMA (AP) - Omdat hij er na 3 maanden huwelijk ach ter kwam dat zijn bruid een man is, heeft een 60-jarige man in Birmingham (Alaba ma) echtscheiding aange vraagd. "Ik was geschokt en verne derd", schreef de man in een bij aanvrage gesloten beëdig de verklaring. In justitiële kringen werd ver nomen dat de jonge "echtge note" een medische behande ling had ondergaan en er uit zag als een vrouw. Overigens erkent de staat Ala bama geen huwelijken tus sen personen van hetzelfde geslacht, dus de twee zijn niet wettig getrouwd. De "be drogen" echtgenoot staat er echter op dat het boterbriefje officieel ongeldig wordt ver klaard. (Van onze correspondent) LONDEN - Britse werkloze jongeren kunnen de komende zomer maanden een paar weken stage lopen in het leger. Plannen hier voor van minister Nott (defensie) zullen binnenkort openbaar worden gemaakt. Britse landmacht, luchtmacht en marine samen hebben in de maanden mei tot augustus ruimte voor ongeveer 7000 jongeren uit de binnensteden. De jongeren zullen tijdens de stage zaken leren als kaartlezen en het besturen van een kleine boot. Werkloze jongeren zijn niet verplicht aan het werkgelegenheids project van defensie mee te doen. De regering hoopt met het plan de verveling bij vele jeugdigen zonder baan te doorbreken en daarmee mogelijk een herhaling van de rellen van vorig jaar zomer te voorkomen. Binnen het leger zelf is men het niet onverdeeld eens met het voorstel. Nogal wat officieren vinden het een ongelukkig plan, omdat veel jongeren die een vaste loopbaan bij defensie willen beginnen, moeten worden afgewezen omdat er geen plaats voor hen is. Hoewel details van de plannen nog gepubliceerd moeten worden, is al wel zeker dat de jongeren niet zal worden bijgebracht hoe ze moeten omgaan met wapens. Ook uitputtende legeroefeningen zullen worden vermeden. (Van onze correspondent) SAN SALVADOR - De schoonmaakoperatie van het Salvadoriaanse leger op de Gua- zapa-vulkaan, op nog geen 40 ki lometer ten noordoosten van de hoodstad San Salvador, lijkt op een grote mislukking uit te lo pen. Terwijl het leger steeds meer materieel naar de vulkani sche heuvels sleept, blijkt de guerrilla ongrijpbaar. Tegelijker tijd zijn de rebellen op verschil lende plaatsen in het land met nieuwe offensieven gestart. In de noordelijke provincie Cha-' lentenango werd de nieuwe op mars van de guerrilla ingeluid met beschietingen op een post van de Guardia Nacional in het stadje San Jose Guayabal. In de oostelijke provincie Usulutan, waar het leger dacht de guerrilla vonge maand te hebben verdre ven, zijn deze week verschillen de militaire patrouilles overval len. In het noordoostelijke Mora- zan beschoten de rebellen op nieuw het dorp Corinte. En ook in de hoofdstad San Salvador hebben de guerrilla's plotseling weer hun gezicht laten zien. Voor het eerst sinds enkele weken gaat er in de hoofdstad geen nacht meer voorbij zonder schietpartijen. Afgelopen maandag nog verzeker de generaal Jose Guillermo Gar cia, opperbevelhebber van het Salvadoriaanse leger en tevens minister van defensie, dat het le ger bezig is de oorlog te winnen. Maar sindsdien hebben de troe pen van de junta in feite neder laag na nederlaag moeten accep teren. (Van onze correspondent) BONN - Twee van de belangrijkste Westduitse ministers, Matthoefer (SPD) van financiën en Lambsdorff (FDP) van economische zaken, worden ervan verdacht bij een omkopings schandaal betrokken te zijn. Het openbaar ministerie heeft het vermoeden dat het Flick-con- cern giften aan verschillende po litieke partijen heeft gegeven om zodoende een fors belastingvoor deel te krijgen. De officier van justitie in Bonn heeft bevestigd dat er een onderzoek naar zes po litici en drie managers van het Flick-concern is ingesteld. Behalve Matthoefer en Lambs dorff staan ook de huidige chef van de bondskanselarij en vroe gere staatssecretaris van finan ciën Lahnstein, de FDP-Bonds- dagafgevaardige Riemer, de mi nister van economische zaken van de deelstaat Baden-Wurtten- berg, de chef van de Dresdner Bank en vroegere minister van economische zaken, Friedrichs, en de president van Flick, Von Brauchitsch, onder verdenking van omkoping. Alle betrokken hebben de geuite beschuldigingen krachtig van de hand gewezen. In 1975 verkocht Flick, waarvan Von Brauchitsch toen al chef was, een pakket aandelen Daim ler (Mercedes) voor 2 miljard mark aan de Duitse Bank. Vol gens de Duitse belastingwet is het mogelijk dat hierover geen belasting hoeft te worden be taald, mits het geld wordt geïn vesteerd op een wijze die voorde lig is voor de maatschappij. Om gebruik van dit recht te kun nen maken is toestemming van drie ministers noodzakelijk, na melijk die van de ministers van financiën en economie in Bonn en die van de minister van eco nomische zaken van de betref fende deelstaat. Op een bedrag van 210 miljoen mark na, heeft Flick voor andere investeringen uit het Mercedes- pakket die toestemming op ver schillende tijdstippen gekregen. Herinvesteringen in onder ande- Amerika tegen aanval Israël op buurland(en) WASHINGTON/BEIROET (AP, UPI) - De Amerikaanse regering heeft gisteren duidelijk gemaakt zeer tegen een mogelijk aanval van Israël op één van zijn buur landen te zijn. Ook werden op nieuw uitspraken gedaan over de mogelijke omvangrijke verkoop van wapens aan Jordanië, on danks de Israëlische weerstand daartegen. In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken werd de mogelijkheid verworpen dat Israël een aanval zou kunnen uit voeren op zuid-Libanon, als reac tie op de ophoping van wapens in dat gebied door de PLO. De speciale afgezant voor het Mid den-Oosten van president Rea gan, Philip Habib, is gisteren in Libanon aangekomen voor be sprekingen met president Sar- kis. Aan de orde komt de gespan nen situatie in Libanon, dat re gelmatig het toneel is van con frontaties tussen enerzijds Israël en anderzijds Palestijnse guerril lastrijders en Syrië. De Palestijnen en Syrië hebben Is raël er van beschuldigd nieuwe aanvallen te beramen op zuid-Li banon, waar de Palesijnse guer rillastrijders en hun linkse Liba nese bondgenoten bases hebben. De Arabische media bereidden Ha- bib een vijandige ontvangst. Het Syrische dagblad "Al Baath", de spreekbuis van de Syrische rege ringspartij, ging zelfs zo ver Ha- bib er van te beschuldigen naar het Midden-Oosten te zijn geko men om een datum vast te stel len voor een Israëlische aanval op het zuiden van Libanon. Habib vertrekt vandaag weer uit Libanon. Naar in Beiroet ver luidde, gaat hij naar Damascus voor besprekingen met de Syri sche regering. De Amerikaanse afgezant wordt morgen in Israël verwacht. re het verzekeringsconcern Ger- ling en de papierindustrie in Duitsland alsmede in de Ver enigde Staten, vonden de betrok ken ministers „voordelig voor de volkseconomie", met het gevolg dat Flick over een bedrag van circa 1,8 miljard mark geen be lasting hoefde te betalen. Des tijds stuitte dit al op veel kritiek van verschillende groeperingen en met name een deel van de SPD. In het kader van de zogenoemde „partij-giften-affaire", die eind vorig jaar door het weekblad Der Spiegel openbaar werd gemaakt, nam de justitie ongeveer hon derd dossiers van Flick in beslag. De verdenking ontstond dat Flick-chef Von Brauchitsch en twee van zijn collega's uit de di rectie zich schuldig hadden ge maakt aan belastingontduiking. Verder rees het vermoeden dat Flick in ruil voor de toestem ming van de verschillende minis ters smeergelden aan de respec tievelijke partijen had betaald. Inmiddels heeft Von Braunchitsch zijn functie als vice-voorzitter van de bond van Duitse onderne-v. mers opgegeven. De bondsregering is van mening dat de ministers Matthoefer en Lambsdorff in functie moeten blijven. Regeringswoordvoerder Ruhl zei op een persconferentie dat noch de regering, noch de be trokkenen verklaringen zullen afleggen. Op een bijeenkomst van de werkgemeenschap voor arbeidersvraagstukken van de SPD zei bondskanselier Helmut Schmidt dat hij er heilig van overtuigd is dat het openbaar mi nisterie zich heeft vergist. ROME - President Mitterand van Frankrijk (links) is gisteren in Rome aangekomen voor een tweedaags officieel bezoek. Hij werd door maar liefst vijf ministers vergezeld. Direct na zijn aankomst begon hij aan de besprekingen met de Italiaanse president Pertini (rechts). Als enige twistpunt zal de Italiaanse wijnuitvoer naar Frankrijk aan de orde komen. Het is overigens de bedoeling dat de president geregeld overleg met de Italiaanse regering zal plegen, naar het voorbeeld van de contacten die hij met Londen en Bonn onderhoudt. ANKARA (Reuter) - De mili taire openbare aanklager in Ankara heeft gisteren 188 keer de doodstraf geëist. Hij deed dit bij de opening van het proces tegen 574 activis ten van Dev-Yol (Revolutio naire Weg), de belangrijkste ondergrondse organisatie van links in Turkije. De aan klacht tegen de verdachten, onder wie veel kopstukken van Dev-Yol, luidt dat ze "ge probeerd hebben de grond wettige orde in een volksoor log omver te werpen, tenein de een communistisch regi me te vestigen". In dit kader zouden ze zich in ettelijke de len van het land hebben geor ganiseerd en 333 mensen hebben vermoord of zulks geprobeerd. Ex-premier Bulent Ecevit moet zich maandag melden voor een burgerrechtbank. In juni 1980, drie maanden voor de militaire machtsgreep onder generaal Evren, zou de leider van de republikeinse partij een hoofd van de provinciale politie hebben beledigd. en 5 - 10 kilometer prestatieloop. Zondag 28 februari Start om 12.00 uur bfj Holiday Inn Leiden. Alle deelnemers ontvangen gratis koffie met gebak Vele prijzen!!! Veteranen aparte klassering! Tevens ontvangen alle deelnemers een attentie. f^- Mede mogelijk gemaakt door; J,ElD5C#J Leidsch Dagblad, GBLAT) 'n aktieve krant (VARSCHAU (UPI/DPA) - De Par tij in Polen heeft voor de harde lijn gekozen en zich blijkens de tweedaagse vergadering van het Centraal Comité achter het militaire bewind van generaal Jaruzelski geschaard. Jaruzels- ki kreeg zo alles wat hij nodig heeft om volgende week naar Moskou te kunnen gaan, de eer ste maal na de afkondiging van de staat van beleg op 13 decem ber. Het Comité besloot namelijk tot een vastbesloten houding om de eenheid van de partij te herstel len, elke oppositie te onderdruk ken en een eventuele wederge boorte van Solidariteit in welke vorm dan ook uit te sluiten, drie leden die zich pro Solidariteit be kenden werden uit het 200 tellen de Comité verwijderd en het Po litburo werd als hoogste orgaan van de partij de afgelopen dagen uitgebreid met een vierde gene raal, Czeslaw Kiszczak. Daarmee werd de positie van het leger in het Politburo verder versterkt. Het Centraal Comité, dat zijn ver gadering donderdag beëindigde, legde zijn visie vast in een slot verklaring, maar deze werd niet eerder dan gisteravond gepubli ceerd door het Poolse persbu reau PAP. Intussen is gisteren een tweedaag se zitting van het parlement, de Sejm, begonnen over economi sche onderwerpen en met de me dedeling, dat er ook verschuivin gen in het kabinet zouden ko men. Dezelfde tijd eindigde een verga dering van de Poolse bisschop penconferentie. Daar werd vol gens een bisschop "gewerkt aan een voorstel, dat het begin zou moeten kunnen zijn van over eenstemming in enige vorm met het bewind over de huidige si tuatie in het land", maar hij zei ook, dat dit in de afgelopen paar dagen juist zijn houding heeft "verhard". In de slotresolutie, waarin het Cen traal Comité de overname van de macht door de militairen goed keurde, werd ook gezegd, dat het leger een "nationale ramp" in Polen had voorkomen. De basis van het onafhankelijke bestaan en van de socialistische waren bedreigd. Met orde, discipline en economie is het in de afgelopen maanden beter gegaan, zo werd gezegd, maar de situatie is nog steeds moeilijk. "De tegenstan ders van het socialisme willen het bewustzijn van het volk ver giftigen". Uitdrukkelijk gelaakt werd de politieke campagne, die door leidende centra in de Ver enigde Staten is ontvouwd. De noodzaak van eenheid binnen de partij werd benadrukt en het Co mité sprak zich uit voor een "sterke, zelfstandige en autono me" vakbeweging in Polen, die evenwel gebaseerd zou moeten zijn op de beginselen van de so cialistische maatschappij en de leidende rol van de Partij dient te erkennen. Het parlement aanvaardde giste ren later op de dag de tien wets voorstellen van de regering voor economische hervormingen en een resolutie, waarin een voor stel van generaal Jaruzelski werd goedgekeurd voor de vorming van een front van nationale red ding. Joegoslavië, dat in mei de twee de verjaardag van de dood van Josip Bros Tito her denkt, is verwikkeld in een diepgaande crisis, die zowel betrekking heeft op de huidi ge politieke leiding als op de totale Joegoslavische econo mie. Er wordt veel gesproken en gediscussieerd over het in stand houden van de erfenis die Tito heeft nagelaten, maar nu na twee jaar begint het volk ook in te zien dat de catastrofale toestand waarin de Joegoslavische economie zich bevindt - met alle bijver schijnselen van dien, zoals voelbare grote tekorten in de winkels - ook een deel van de erfenis is. Twee jaar nadat president Tito de Joegoslavische politiek niet meer beheerst, is er een niet gennge groep politici die zich vastklampt aan alles wat Tito heeft vastgelegd, en die letterlijk alles doet om de le gende van Tito levendig te houden. Maar er is een ande re groep, onder wie de leden van de partijleiding Vladimir Bakaric en Stane Dolanc, die er geen geheim van maakt dat zij het noodzakelijk vindt om langzaam maar zeker af stand te nemen van wat Tito als staatshoofd voor de Joe- goslaven heeft betekend. Deze zomer vindt het 12e partij congres van de Joegoslavi sche communistische partij plaats, waarvoor de voorbe reidingen in volle gang zijn. Maar in geen van de docu menten die in verband met het partijcongres ter discus sie zijn aangeboden, is ook maar een spoor van de invoe ring van hervormingen te vinden, die broodnodig zijn om het grotendeels verloren vertrouwen van het volk in de communistische partij te doen herleven of de zwaar aangetaste economie weer op de been te krijgen. De conservatieve elementen in de partij gaan doodgewoon door met enorme investerin gen in prestigeobjecten, die mogelijk de nagedachtenis van Tito dienen, maar die nog vele jaren een blok aan het Joegoslavische economische been blijven. De Joegoslavische politici ver mijden doorgaans en waar mogelijk het woord 'crisis', maar de persorganen en de massamedia doen dat zeker niet. De regering heeft nog kort geleden te kennen gege ven, met harde maatregelen de economische situatie op zijn minst te willen stabilise ren. Zij geeft toe dat er, bij ge brek aan deviezen, een tekort is aan bijvoorbeeld essentiële medicijnen, zoals insuline en antibiotica. Geen medewerking Voor het uitwerken van hun plannen ter stabilisering of eventuele verbetering van de economie, moeten de leiden de politici erop kunnen reke nen dat de hele bevolking meewerkt en dat het geindus- trialiseerde noorden van Joe goslavië alles doet om het on derontwikkelde zuiden uit de moeilijkheden te halen. En dat is nu net niet het geval. De tekorten in de winkels van de hoofdstad Belgrado wor den bijvoorbeeld veelal ver oorzaakt door fabrieken of collectieve landbouwbedrij ven die weigeren hun pro- dukten af te leveren zolang zij geen toestemming krijgen hun prijzen te verhogen, of niet de nodige deviezen be schikbaar worden gesteld om hun ondernemingen voort te kunnen zetten, In het kapitalistische systeem maakt dit allemaal deel uit van de normale spelregels, maar in een communistisch land zijn de gevolgen cata strofaal, omdat de bureaucra tie en de centrale planning niet snel genoeg kunnen rea geren om ontstane tekorten onmiddellijk te dekken. Ook de resultaten van het veel geprezen systeem van arbei ders-zelfbestuur laten veel te wensen over. Het resultaat van dit alles is, dat de pro- duktiviteit en ook de lonen omlaag zijn gegaan, terwijl de prijzen in verhouding gigan tisch stijgen. Er is een tekort aan onderdelen en essentiële grondstoffen, de mede-eige naren uit het Westen van Joe goslavische ondernemingen zijn boos over het slechte ren dement, de levensstandaard gaat met de dag achteruit en de arbeidsmoraal van het werkende volk wordt er ui teraard niet beter op. Het aftakelen van het Tito-ima- go wordt mede versneld door de publikatie van een hoogst controversieel boek van de hand van de officiële biograaf van Tito, de in Joegoslavië vooraanstaande en hoog geachte schrijver Vladimir Dedijer. In het 1200 pagina's tellende boek, dat een aan vulling is op zyn hele biogra fische werk over Tito, heeft hij in het bijzonder het imago van Tito als de grote, onfeil bare partizanenheld zoveel schade gedaan, dat het poli tieke consequenties heeft. Vladimir Dedijer heeft vastge steld en met documentatie bewezen hoe Tito met de Duitsers over een staakt-het- vuren heeft onderhandeld, hoe de partizanenoorlog ei genlijk tegen de Ustachi- groep van rechtse Kroaten was gericht, meer dan tegen de Duitse bezetters. En ook heeft hij uitvoerig geschre ven over de executies van partizanen die de politieke lijn van Tito niet wilden aan vaarden, waarbij figuren die nu in de Joegoslavische poli tieke top zitten, een rol heb ben gespeeld. Voor zowel de politici als voor de man in de straat zijn deze onthullingen als een schok aangekomen. De schok komt bovendien op een moment dat het nationalisme in Joe goslavië hoogtij viert Op nieuw gaan er in de rijke geïndustrialiseerde deelrepu blieken, vooral in Kroatië, stemmen op zich van het ar moedige zuiden af te zonde ren, zodat Kosovo, Montene gro en Macedonië de kans lo pen aan hun armzalige lot te worden overgelaten. Albanië De Joegoslavische leiders schuiven alle schuld voor wat er in Kosovo is gebeurd - waar al meer dan een jaar de Albanese meerderheid een eigen autonome republiek eist - in de schoenen van het buurland Albanië. Maar de Joegoslaven weten over het algemeen heel goed dat het verwaarlozen van de Albane se meerderheid in de provin cie Kosovo door de Serven, die de provincie bestuurlijk beheren, er de eigenlijke oor zaak van is dat de Albanese propaganda op vruchtbare bodem is gevallen. De onrust en conflicten in Ko sovo hebben duidelijk aange toond dat het collectieve lei derschap in Joegoslavië na Tito, waarbinnen de topfunc ties na één of maximaal twee jaar rouleren, lijdt aan een wat men zou kunnen noemen autonteitenvacuum. Het volk krijgt geen tijd kennis te maken met mensen aan de top die, voordat zij een be hoorlijk bezoek hebben ge bracht aan alle republieken en provincies, alweer worden afgewisseld door een andere vergrijsde figuur 'zonder ge zicht'. Niettemin heeft Joegoslavië stabiliteit laten zien in zijn buitenlandse politiek. Sinds de dood van Tito is er nauwe lijks iets veranderd. Joego slavië bfijft een van de leiden de factoren in de groep van ongebonden landen. De economische rampspoed die de Europese communisti sche landen heeft getroffen, heeft ook Joegoslavië stevig in haar groep Het valt te be zien of de Joegoslavische communisten in het kader van het komende partijcon gres de flexibiliteit opbren gen die in andere landen on mogelijk is. Alleen door on communistisch te handelen kan dit land zich uit de eco nomische crisis werken. On der Tito liet zich dat allemaal ideologisch regelen. Zonder Tito dreigt het te verzanden in regionale conflicten en partgdogma's. ANTON KOENE JOHANNESBURG (AP) - Het conflict binnen de rege rende Nationale Partij (NP) van Zuid-Afrika over een beperkte versoepeling van het beleid van ras senscheiding is gisteren verder aangescherpt. De voormalige leider van de Partij en het land, John Vorster, heeft zich intussen in de discussie gemengd en opgeroepen tot een rebellie van de conservatie ven in de partij tegen het door hem als te progressief beoordeelde beleid van de huidige premier Pieter Botha. Deze is voornemens een deel van de niet-blanke meer derheid van het land een beperkte inspraak te geven by de politieke gang van zaken. Vorster verklaarde dat hij fel gekant is tegen het voorstel van Botha tot "gezonde deling van de macht" met Indiërs en kleurlingen van gemengd ras. Het plan van Botha, waarvan de bijzonderheden nog niet zyn uitge werkt, heeft geen betrekking op de zwarte meerder heid, omdat de Zuidafnkaanse leiders hiervoor de constructie van de thuislanden hebben uitgevon den. die "onafhankelijke thuislanden", nu vijf in ge tal, straks tien, moeten in de verre toekomst het grootste deel van de zwarten gaan herbergen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9