Staat moet RSY helpen C Van Agt is nu bovenmeester-af Duitsers positief over bezoek Beatrix en Claus Homobeweging Nederland grootste van de wereld In geschil over baggereiland Simon Stevin Werkgevers wijzen ultimatum grafici van de hand Brinkhorst (D'66): Geen extra geld voor banenplan Den Uyl Vroom &Dreesmann Bromtip: Haal je plaatje. Zeker weten. XL ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Binnenland BONN (GPD) - Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan de Bondsrepubliek Duitsland, dat vanaf maandag drie dagen duurt, is volgens de Duitse media meer dan een rou- tinebezoek. Dat Beatrix al zo kort, bijna twee jaar, na haar in huldiging de Bondsrepubliek be zoekt, wordt in Duitsland opge vat als onderstreping van de ster ke verbondenheid tussen beide landen op economisch en poli tiek gebied. Er wordt aan herinnerd dat het tientallen jaren duurde voordat koningin Juliana in 1971 op staatsbezoek naar de Bondsrepu bliek kwam. Zij beantwoordde destijds het indrukwekkende be zoek aan Nederland in 1969 van de toenmalige bondspresident Gustav Heinemann, die als lid van de zogenoemde Bekennende Kirche een tegenstander van de nazi's was geweest. De komst van Heinemann naar ons land wordt nog altijd beschouwd als een belangrijke bijdrage om de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland na de Tweede We reldoorlog te verbeteren. In die betrekkingen is tegenwoor dig nauwelijks meer sprake van grote tegenstrijdigheden. Er zijn uiteraard wel problemen, bij voorbeeld over de Dollardhaven, maar die kunnen, net als de dis cussies over de vergunningen voor het Nederlandse vrachtver- keer op Duitse autowegen, de in wezen hechte band tussen Bonn en Den Haag niet echt verstoren. De koningin en prins Claus, die in Bonn diplomaat was voor hij in 1966 met Beatrix trouwde, zullen behalve Bonn ook de steden Aken, Stuttgart en Berlijn bezoe ken. Daarbij staat, als gebruike lijk volgens het protocol, de ene ontvangst na de andere op het programma. Maar Beatrix heeft de wens te kennen gegeven niet alléén maar met hoogwaardig heidsbekleders te willen spre ken. Daarom wordt op de tweede dag van het bezoek, dinsdag, door haar ook geen pompeus tegendi- ner voor de bondspresident Karl Carstens gegeven. In plaats daar van heeft het koninklijk paar cir ca 900 mensen uitgenodigd om in het Stadttheater van Bonn een voorstelling van het Nationaal Ballet uit Amsterdam bij te wo nen met aansluitend een ont vangst. Beatrix en Claus zullen zich ook twee keer, namelijk op de markt in Bonn en in de binnenstad van Stuttgart, onder het Duitse volk mengen. Zoals de Nederlandse ambassadeur in Bonn, baron Van Lynden, het op een perscon ferentie uitdrukte: „Zij wil op al le niveaus met de mensen pra ten". Daarom praten Beatrix en Claus ook in de jeugdacademie Walberberg met Duitse en Ne derlandse scholieren die deelne men aan een gemeenschappelij ke cursus. Het koninklijk paar komt maandag om 11 uur op het vliegveld Keu len-Bonn aan. Na het begroe tingsceremonieel voor de ambts woning Villa Hammerschmidt van de bondspresident en een lunch zullen Beatrix en Claus een krans leggen bij het monu ment voor de slachtoffers van het nazi-rijk op het Bonner Nord- friedhof (een kerkhof). Vervol gens gaan zij naar het stadhuis van Bonn, met aansluitend de genoemde wandeling over de markt. Maandagavond geeft bondspresi dent Carstens een diner 'ter ere' van de koninklijke bezoekers uit Nederland op het slot Augustus- burg in Bruhl. Beatrix en Claus slapen in het slot Gymnich, het officiële gastenverblijf voor be langrijke buitenlandse bezoe kers, waar ook bijvoorbeeld de Russische staats- en partijchef Leonid Bre^jnjev en de Engelse koningin logeerden. Dinsdag wordt in de Nederlandse ambassade in Bonn, een één uur en tien minuten durende ont vangst voor honderden in de Bondsrepubliek levende Neder landers gegeven. Onmiddellijk daarna wordt er gegeten bij bondskanselier Helmut Schmidt in diens officiële verblijf paleis Schaumburg. Vervolgens een bezoek aan Aken. waar onder meer een gesprek in het kader van de regionale samenwerking Euregio plaats vindt. Woensdag vliegen Beatrix en Claus, met in hun gevolg 400 geaccrediteerde journalisten naar Berlijn, om onder andere een krans te leggen bij het monu ment Plotzensee voor de verzets strijders van de 20e juli 1944 te gen het Hitler-regime, en voorts een bezoek aan de toeristen beurs, waar ook Nederland een stand heeft. Vanuit Berlijn, waar het regerings vliegtuig PBI vanwege de bijzon dere status van deze stad overi gens niet mag vliegen, vertrek ken de koningin en prins Claus naar Stuttgart, waar zij ontvan gen worden door burgemeester Rommel, een zoon van de be roemde veldmaarschalk Over het algemeen word in de Westduitse pers positief bericht over Beatrix en Claus. De Frank furter Rundschau schrijft dat Claus, eveneens van Duitse af komst zijnde, een andere maat schappelijke instelling heeft als zijn schoonvader Bernhard. Claus houdt zich verre van mili taire en zakelijke bemoeienissen, wordt geconstateerd. Over Bea trix schrijft de Frankfurter Rundschau dat zij meer geneigd is te spreken dan te luisteren en dat zij in haar optreden een vast beradener indruk maakt dan haar moeder. DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat de overheid opnieuw met miljoenenbedragen zal moe ten bijspringen om RSV uit de narigheid te helpen. De nasleep van het geschil tussen dit con cern en Volker Stevin over het baggereiland Simon Stevin zal een claim op de Staat van f 30 tot f50 miljoen kunnen opleveren. RSV kan zich baseren op gedane beloften van de vorige minister van economische zaken, Van Aardenne. President-commissaris dr. J. de Vries van RSV zegt geen behoef te te hebben aan arbitrage in het geschil van zijn concern met Vol ker Stevin over de afwikkeling van de kosten van het bagger- platform Simon Stevin. In deze nu al jaren lopende kwestie gaat het om totale kosten van f350 miljoen. Oospronkelijk zou het platform f210 miljoen kosten, maar de bouw werd vertraagd en Volker wilde het niet meer heb ben. Het ligt nu werkloos bij het RSV-bedrijf RDM in Rotterdam. Volgens De Vries heeft de raad van commissarissen geen machti ging aan de raad van bestuur van RSV gegeven om met arbitrage in te stemmen. Geruchten als zouden de financiële stroppen volgens een geheim gehouden UTRECHT (GPD) - De grafische werkgeversorganisaties hebben gisteren in een brief aan de grafi sche FNV-bond Druk en Papier alle vakbondseisen van de hand gewezen. Druk en Papier had de grafische werkgevers tot gister middag 17.00 uur de tijd gegeven alle eisen die bij de cao-onder handelingen zijn gesteld, in te willigen. Nu de eisen zijn afge wezen, gaan de stakingen by krantebedrijven woensdag defi nitief door. De werkgevers verwijten Druk en Papier een oneerlijke voorstel ling van zaken door de indruk te wekken, dat op geen van de be langrijke vakbondswensen is in gegaan. In werkelijkheid zijn de partijen het eens over prijscom pensatie, VUT op 61 jaar, studie inzake arbeidstijdverkorting en een basisvakantie van 25 dagen. De kostenstijging becijferen werkgevers op 8 procent, ver bo ven de norm van 6 procent. Door de absolute voorwaarde van een garantie van 100 procent ziektegeld te stellen zonder over de kosten te willen spreken, fru streert Druk en Papier normaal cao-overleg. Werkgevers wijzen erop dat Druk en Papier door een extreme houding grote scha de tracht toe te brengen aan de goede verhoudingen in de be drijfstak en binnen de onderne mingen. Voor de schade wordt de bond aansprakelijk gesteld. De grafische bond CNV heeft zich van de acties op woensdag 3 maart gedistantieerd en een bij drage in de meerkosten bij hand having van het ziektegeld op 100 procent wel bespreekbaar ge steld. arbitragerapport RSV uiteen kunnen doen spatten (zoals met OGEM is gebeurd), deed het be stuur van de effectenbeurs in Amsterdam gistermiddag beslui ten de aandelen RSV niet te laten verhandelen. Na de eerste beursperiode liet het RSV-bestuur weten, dat de ver liezen over 1981 niet groter zou den zijn dan in 1980 (ruim 28 mil joen gulden). Hierop werd de handel in RSV-aandelen hervat. RSV heeft, naar aanleiding van andere geruchten, ook meege deeld dat er in het concern geen enkele gedachte over „opsplit sing" in onderdelen leeft. Op het ministerie sche zaken is van de kant van RSV nog geen enkel verzoek bin nen om financiële steun. Wel zijn er tussen het ministerie en RSV al geruime tijd gesprekken aan de gang over een bedrag van 30 tot 50 miljoen gulden dat ver band houdt met de afwikkeling van het baggerplatvorm Simon Stevin. Dit bedrag heeft de voor malige minister Van Aardenne het bedrijf toegezegd. Dr. De Vries zegt dat RSV in staat is om langs de klassieke weg uit het dal omhoog te komen, maar dat het concern daarvoor dan wel de ruimte moet krijgen. „De weg van herstel tekent zich af. RSV zal ook met duidelijke winstverwachtingen komen", al- ademhalingsmoeilijkheden na een dus De Vries die zegt het te be- ongeluk met een container die uit een kraan was gevallen. In de open treuren dat de situatie wordt stoord door onenigheid over een al te lang lopende kwestie rond het baggerplatform. Het Tweede Kamerlid Maarten Engwirda (D'66) wil van minister Terlouw van economische zaken opheldering over de mogelijke fi nanciële gevolgen voor de over heid van de problemen bij het RSV. Hij zal Terlouw in de ka mercommissie voor economi sche zaken ook vragen de Twee de Kamer voor te lichten over de ze zaak. Tot nu toe is er veel on duidelijkheid over mogelijke fi nanciële stroppen bij het con cern, aldus Engwirda. Onlangs klopte het concern bij het minis terie aan met het verzoek de af lossing van achtergestelde lenin gen uit te stellen. gebarsten container zaten onge veer 3000 flessen broom. Na het toe dienen van zuurstof werd de man op de foto overgebracht naar het Zuider Ziekenhuis in Rotterdam. BLIJVEN HELPEN! ruim 400 projecten in Afrika, Azië en Latijns-Amerika t VASTENAKTIE GIRO 5850 te Zeist UTRECHT (GPD) - D'66-fractielei- der Brinkhorst voelt weinig voor de eis van minister Den Uyl (so ciale zaken) om meer geld dan aanvankelijk was geraamd uit te trekken voor diens werkgelegen heidsplan. Volgens Brinkhorst dreigt het gevaar dat het banen gaat kosten om dit geld vrij te maken en dat de opbrengsten niet tegen de kosten zullen op wegen. Brinkhorst zei vandaag op de Ad viesraad van D'66 in Utrecht dat beter meer nadruk gelegd kan UTRECHT (ANP) - De emancipa tiebeweging van homoseksuelen in Nederland is de grootste ter wereld en neemt een unieke po sitie in door haar gedegen ideële achtergrond. Anders dan in het buitenland is de homobeweging hier niet afhankelijk van een paar leidende figuren of van de commercie. Dat concludeert de socioloog Rob Tielman uit een onderzoek naar "homoseksuali teit in Nederland", waarop hij gisteren aan de Utrechtse Rijks universiteit promoveert tot doc tor in de sociale wetenschappen. Sinds 1911 hebben de Nederlandse homo's zich vrijwel ongestoord kunnen organiseren, eerst in het Nederlands wetenschappelijk humanitair komitee, later in het cultureel en ontspanningscen trum (COC). De beweging maakt daarbij volgens Tielman dank baar gebruik van het typisch Ne derlandse zuilensysteem: allerlei groepen waren vrij om vereni gingen op te richten zolang ze zich hielden aan de maatschap pelijke spelregels. Daarbij komt de Nederlandse tra ditie dat de Nederlandse over heid subsidies verleent aan groe pen met een eigen identiteit, der zich inhoudelijk met de be zigheden van die groepen te be moeien. "Soevereiniteit in eigen kring", noemt Tielman dat. Het Nederlandse omroepbestel is daar een voorbeeld van. Toch trad de homobeweging pas in de jaren zeventig openlijk naar buiten. Na de oorlog diende het COC eerst nog als "schuilkelder" voor homosuksuele mannen en vrouwen. De club had in de jaren veertig en vijftig ook bepaalde ondergrondse trekjes: leidende figuren bedienden zich van schuilnamen. In tegenstelling tot de buitenland se homobeweging heeft de Ne derlandse grotendeels gekozen voor integratie van homoseksua liteit in de samenleving. Heel ders gaat bijvoorbeeld de Amen kaanse beweging te werk: die gaat uit van het stichten vai to's. Gemeenschappen var moseksuelen "van de banket bakker tot de verhuizer", aldus Tielman. In geen enkel ander land ter we reld is de tolerantie ten opzichte van homoseksualiteit zo groot als hier. Dat is onlangs weer ge bleken uit het Nieuwe Revu-on- derzoek naar seksualiteit in Ne derland. In 1968 beschouwden de meeste Nederlanders homo seksualiteit nog als onnatuurlijk en niet als normaal. Nu is nog maar een kleine groep van 10 procent van de bevolking die er zo over denkt. Tielman betreurt het dat nog steeds zo veel vooraanstaande Nederlanders hun homoseksua liteit geheim houden. Zij laten daardoor de beeldvorming over homoseksualiteit over aan dege nen die er wel voor uitkomen. Zo is volgens de promovendus ook het vooroordeel ontstaan dat ho mo's artistiek zijn: artiesten heb ben er klaarblijkelijk minder moeite mee toe te geven dat zij homo's zyn. "Voor bijvoorbeeld politici en sportlieden geldt dat ook in Nederland nog steeds niet", aldus Tielman. worden op deeltijdarbeid en ar beidstijdverkorting. Hy betoog de voorts dat méér bezuinigen in 1982 dan 3 a 4 miljard gulden niet realistisch is. „En minder brengt ons in strijd met het regeerak koord". Terugdringing van het fiancieringstekort van 8,3 tot 7 procent is volgens D'66 voldoen de. Maar naast die bezuinigingen moet de regering één miljard uit trekken voor extra investerin gen. De D'66'er wil dat de moeilijke be slissingen genomen worden vóór de Statenverkiezingen van 24 maart. „Ik vrees het steeds ver der uitstellen van beslissingen. Daarvoor is D'66 niet tot deze coalitie toegetreden". De fractieleider van D'66 uitte nog al wat kritiek aan het adres van de coalitiepartners CDA en PvdA. Hij wees de crisis-gelui den van premier Van Agt af. „Wie zo'n crisis veroorzaakt of te weinig doet om hem te voorko men, laadt een grote verantwoor delijkheid op zich". Verbetering bedrijfsleven DEN HAAG (ANP) Nederland heeft zijn concurrentiepositie op de Westduitse markt het afgelo pen jaar verbeterd. Het Neder landse exportpakket bleek door zyn samenstelling minder con junctuurgevoelig dan dat van de concurrentie. Aan de andere kant lijken de concurrentiepro- blemen waarmee het bedrijfsle ven is geconfronteerd duidelijk aan scherpte te verliezen De voorzitter van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel, drs. B. Henny, zei dat gisteren op een persconferentie m Den Haag. Het Nederlandse bedrijfs leven kon vorig jaar voor het eerst sinds 1973 zyn aandeel in de totaalinvoer van de Bondsre publiek verhogen en wel van 11.5 naar 12 procent inclusief energie. De onmiskenbare bovenmees- tersrol die Van Agt de afgelo pen maanden - het moet ge zegd - met verve heeft ver vuld. lijkt zo langzamerhand tot het verleden te gaan beho ren. Gewoonlyk stond de premier als een toeziend voogd langs de lyn om de krampachtige verrichtingen van zyn teamleden glimla chend gade te slaan. Af en toe riep hij dat er meer bezuinigd moest worden. Maar zich be moeien met de inhoud van het kabinetsbeleid deed hy niet. Hoewel men de premier niet kan verwijten er een duidelij ke strategie op na te houden, zat er wel een bedoeling ach ter zijn mystieke koers. Zo lang hij als een glimlachende maharashi boven zyn team genoten bleef zweven, kon hem en zijn party weinig ge beuren. Het geploeter op ui terst gevoelige posities als so ciale zaken (PvdA) en econo mische zaken (D'66) legde een zware last op de schou ders van zijn beide coalitiege noten en zolang dat resulteer de in impopulaire maatrege len (ziektegeld) die het ver trouwen in de sociaaldemo cratie deden afnemen, was er voor de CD A-bewindslieden in het kabinet geen vuiltje aan de lucht. Bezuinigingen De pret van de premier kan echter niet eeuwig duren. De zer dagen buigt de minister raad zich over de voorjaars nota (nieuwe bezuinigingen), waarbij fikse knopen moeten worden doorgehakt. De be zuinigingen komen dan niet langer voor rekening van een enkele minister, maar vor men het beleid van het gehe le kabinet. Dat Van Agt het daar nog moeilijk mee krygt, is wel duidelijk Vorige week vrijdag gaf hy daar al een voorproefje van. Op zijn wekelijkse persconfe rentie deelde hij mee dat er binnen het kabinet diepgaan de meningsverschillen be stonden over de hoogte van de bezuinigingen. Van der Stee (financiën) wilde 5,5 tot 6 miljard extra ombuigen, maar Den Uyl had een aan vullende eis van 1 miljard op tafel gelegd voor zyn werkge legenheidsplan. Het conflict was geschapen. En het voort bestaan van het kabinet stond op het spel. zei de pre mier. Hoewel Van Agt het ditmaal liet bij een constatering, liep zijn verhaal weer langs één en hetzelfde spoor bezuini gen, bezuinigen, bezuinigen. Nu staat er in het regeerak koord wel dat er moet wor den omgebogen, maar er staat ook dat de regering een werkgelegenheidsprogram ma zal uitbrengen en maatre gelen zal nemen om de marktsector (het bedrijfsle ven) te helpen opkrikken. Tot begin deze week heeft de pre mier zich niet erg ingespan nen om dit sociaal-economi sche herstelbeleid in zyn ge heel uit te dragen. Verrassend Des te verassender was dan ook de toespraak die hij dins dagavond afstak in Doorn, waarbij hij zyn licht liet schij nen over de komende tien jaar. Hij verwachtte een mo gelijke inkomensdaling van 25 procent, stelde het trend- beleid van de ambtenaren en de hogere sociale uitkeringen ter discussie. Presenteerde het werkgelegenheidsplan van Den Uyl nadrukkelijk als beleid van het kabinet en aai de ook nog eens de vakbewe ging vriendelyk over de bol in de trant van: wy, Van Agt, hebben best begrip voor de benarde positie waarin jullie verkeren. Wat daarby opviel was dat de premier een aantal zinsneden uit zyn eerder op de dag ver- •Van Agt Bezuinigen, bezuinigen, bezuinigen - spreide tekst achterwege had gelaten. Die zinsneden gin gen nog een stukje verder. Het protestants-christelijke ochtendblad "Trouw", dat de oorspronkelijk verspreide tekst had genomen, opende er blymoedig de voorpagina mee: "Socialisten en chris ten-democraten zyn volgens premier Van Agt samen de fundamenten waarop wy de vraagstukken van het ko mende decennium moeten aanvatten". De kop boven het verhaal luidde (dan ook): "Van Agt: langdurig met PvdA regeren". In het commentaar van de daarop volgende dag juichte "Trouw" de toekomstbood- schap van de premier toe, maar stelde tevens vast dat hy op een aantal onderdelen onduidelijk was gebleven. Het was een mild commen taar. Want Van Agt was niet alleen vaag gebleven, hij had ook een gedeelte van zyn tekst niet uitgesproken dat voor de samenwerking tus sen PvdA en CDA van crucia le betekenis had kunnen zyn. Tijdgebrek Dat Van Agt dit tekstdeel, zoals hij zei, wegens tydgebrek had laten vallen is niet erg waarschijnlijk. Waarschynly- ker is dat hy in de dienstauto op weg naar Doorn heeft ge dacht: langdurig met de PvdA regeren, dat moeten we niet hebben. Stel dat het straks tot een kabinetscns komt. Dan kunnen we onze nieuwe coalitie met de WD wel vergeten. En zo haalde de premier een forse streep door de zinsne den over de chnsten-sociaal- democratie in de wetenschap dat er nog genoeg leuke din gen overbleven. Aan de ene kant zou hy zich die avond solidair verklaren met de PvdA- en D'66-partners in het kabinet - en als het dan tot een crisis kwam lag het in elk geval niet aan de ccnzydi- ge bezuinigingswoede van het CDA. Aan de andere kant zou hij enkele concrete aan zetten geven voor de bezuini gingen die het land nog te wachten staan: snoeien in de hogere sociale uitkeringen en het loslaten van het trendbe- leid van de ambtenaren (die de loonontwikkeling in het bedrijfsleven volgen). Uiteindelijk leverde de toe spraak van Van Agt één winstpunt op: hy is nu uitge sproken mede verantwoorde lijk voor de dingen die in het kabinet staan te gebeuren. Of de PvdA daar blij mee moet zijn, is echter de vraag De so ciaal democraten zyn in de opiniepeilingen al flink door de knieën gezakt En het is niet waarschijnlijk dat ze daar, na een kabinetscrisis die nu mede voor reke ning van het CDA mag komen, nog redelyk bovenop zullen komen. WIM WIRTZ ADVERTENTIE Het nieuwe iaar voor een bromli verrekering bcgmt op 1 maart Bi| du verzekermgsUiliu van Drccsmann ligt de Doe ook mee met de prijsvraag "Zeker Weten" Verzeker je van een deelname formulier

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7