Mogelijk rookverbod in openbare gebouwen Niemand heeft mij ooit n conservatief genoemd Scheidend stadsadvocaat mr. De Ruijter de Wildt Gemeente presenteert Milieunota Diogenes koopt wellicht panden aan Aalmarkt 01720-30101 Bex Vliegreizen LEIDEN - Mr. De Ruij ter de Wildt, Leidens stadsadvocaat, weegt de woorden op een goudschaaltje, zoals hij dat gewend is: "Nie mand heeft mij ooit een conservatief ge noemd". Maakt een zwaaiende bewe ging met zijn arm en formu leert daarna bedachtzaam, als liep hij op eieren: "Je kunt dat in z'n algemeenheid ook niet zeggen volgens mij. Nee, tijdens een gesprek kan, wat bepaalde punten betreft, blij ken dat men behoudend is. Daar heb ik dan ook niets op tegen". Mr. De Ruijter de Wildt, 74 jaar al weer, is in Leiden een be kende verschijning. Een ech te notabel, iemand die tal van bestuursfuncties bekleedde. Werd hij benaderd dan moest het nogal gek lopen wilde hij weigeren. Zo was hij bijvoor beeld 23 jaar lang voorzitter van de 3 October-Vereeni- ging. De reden van dit gesprek is echter dat hij een punt heeft gezet achter z'n werkzaamhe den als stadsadvocaat. Alleen de lopende zaken zal hij af handelen, nieuwe neemt hij niet meer aan. Daarvoor heeft de gemeente inmiddels een opvolger aangesteld, mr. Linskens. Het waarom van deze stap laat zich raden: De Ruijter de Wildt heeft een leeftijd be reikt waarop hij weieens van z'n vrije tijd wil genieten. Aan de andere kant, jammer vindt hij het wel een beetje, die terugtocht uit het open bare leven. "Want m'n herse nen werken toch nog goed". Ongeveer vijfentwintig jaar geleden werd mr. Ruijter de Wildt uitgenodigd ten burele van de toenmalige burge meester Van Kinschot te ver schijnen. Of hij mr. Briët wil de opvolgen als stadsadvo caat. Mr. Ruijter de Wildt: "Natuurlijk was ik blij dat ik die functie kon krijgen. Het was een eer en het betekende toch: weer een cliënt er bij. Nee, als een bekroning van mijn werk zag ik het niet; het voert te ver om het op die ma nier te omschrijven. Toen burgemeester Van Kinschot mij uitlegde, waarom hij mij had gevraagd heb ik ja ge zegd. Waarom ik werd ge vraagd? Zeg ik niet". Knarsen De stadsadvocaat is iemand die alle juridische zaken voor de gemeente behartigt waar de gemeente een advocaat voor nodig heeft en met één van haar eigen juridische mede werkers op afkan sturen. Wie de functie aannneemt zal er rekening mee moeten hou den dat je als stadsadvocaat vanzelfsprekend geen zaken tégen de gemeente mag ac cepteren. Andere van je bureau mogen dat ove rigens ook niet. Betaald wordt de stadsadvocaat per zaak; een full-time bezig heid is het niet. De zaken die de stadsadvocaat moet voeren kun je volgens mr. Ruijter de Wildt verdelen in twee categorièn; die waar in de gemeente als overheid optreedt (bijvoorbeeld bij het weigeren of verlenen van een bouwvergunning, waartegen een burger in beroep gaat) en die waarin de gemeente op treedt als ieder ander, by- voorbeld als eigenaar. Het aantal keren dat mr. De Ruijter de Wildt werd inge schakeld nam met het verglij den der jaren natuurlijk toe. Immers, de burgers kregen steeds meer mogelijkheden om in beroep te gaan tegen besluiten van de gemeente. "Vroeger", herinnert De Ruij ter de Wildt zich, "kon de burger bij wijze van spreken in veel gevallen alleen maar even met zijn tanden knarsen om ruchtbaarheid te geven aan zijn ongenoegen, maar meer met. Law abiding, dat waren de mensen natuurlijk ook nog eens, in die tijden" Even later volgt het einde van deze overpeinzing: "Wat de overheid doet is welgedaan, punt. Zo werd er gedacht. Nu gelukkig niet meer. Nadeel van deze tijd is echter weer dat mijns inziens de inspraak een beetje uit de hand is gelo pen. Besluitvorming wordt soms enorm vertraagd door dat bijvoorbeeld een actie groep komt aandragen met volstrekt onnuttige dingen. De gemeente kan geen stap meer doen zonder de burgers te vragen: kan dit wel". Zoals gezegd, mr. De Ruijter de Wildt werd steeds veelvuldi- ger ingeschakeld in de loop der tijd; ook omdat de ge meente hem vaker om advie zen vroeg. Hij vertelt: "Amb tenaren kwamen in een eer der stadium naar mij toe en vroegen mij hoe ik over een bepaalde zaak dacht. Dat is belangrijk". Na een korte pauze, waarin mr. De Ruijter de Wildt een draai- beweging maakt met zijn stoel: "Zoals het ook beter is om naar de tandarts te gaan voordat je je ook maar iets van een kiespijn merkt, dan lang te wachten. Ik geef lie ver adviezen, dan te moeten procederen iedere proce dure is een dubbeltje op zijn kant - en me bijvoorbeeld aan de tegenpartij te ergeren. Een Amerikaanse advocaat zei eens - en daarin zit veel waars - als ik een zaak niet kan schikken, heb ik ge faald". Omver werpen De rechtswinkels. De Ruijter de Wildt maakte de opkomst mee. Hij is beslist geen tegen stander van deze manier van rechtshulp Fijntjes merkt hy op dat hij zelf vroeger eigen lijk ook een soort van rechts winkel-werk heeft gedaan. Want zetelde hij of een colle ga niet eens per week in het Leidse Volkshuis om mensen gratis raad te geven? Onverdeeld positief is De Ruij ter de Wildt echter niet over de rechtswinkels. De nade len: "In het begin was het zo dat zelfs mensen, die een ad vocaat konden betalen, bij de rechtswinkels naar binnen liepen; daarvoor waren ze na tuurlijk niet opgericht. Een ander nadeel is dat de men sen die in die winkels werken studenten zijn. Geen volleer de juristen dus; mensen met een beperkte kennis van za ken. Nu is dat niet zo erg, als ze zonodig maar adviezen vragen aan bijvoorbeeld hun hoogleraren". Merken doe je volgens De Ruijter de Wildt niet meer zoveel van de rechtswinkels, doordat hun werk grotendeels is overge nomen door de Bureau s voor Het reilen en zeilen van de ad- vocatencollectieven. ook een verschijnsel van deze moder ne tijd. stemt mr. De Ruijter de Wildt wat somberder "Zo lang die mensen zich op het gebied van de advocatuur be wegen is er niets aan de hand Maar als ze ook gaan zeggen dat het hun bedoeling is om deze maatschappij omver te werpen, dan zeg ik op mijn beurt: daar mag je als parti culier wel naar streven, maar het mag niet de doelstelling van een advocatencollectief- zyn". Lucratief Het ligt voor de hand om te constateren dat het lucratief is om stadsadvocaat te zijn. Komen er veel mensen naar zijn kantoor, omdat hij stads advocaat is. Mr. De Ruijter de Wildt ontkent dit. "Het enige voordeel is dat er mensen die een conflict hebben met an dere gemeentes naar je toe komen, omdat ze weten datje op dat terrein een specialist bent. Voor de rest is het ge woon zo dat de mensen bij voorbeeld ook naar je toeko men omdat ze je naam in het telefoonboek hebben ge prikt". Mr De Ruijter de Wildt mag lang hebben verlangd naar het moment waarop hij een punt kon zetten achter z'n loopbaan, toch moet het hem ook een beetje moeilijk val len. Bepaald als hy is door het openbare leven. "Zeker, makkelijk zal het niet zyn. maar ik accepteer nu echt geen functies meer. Dat lykt me toch echt redelijk op ba sis van m'n leeflyd Niet'". Wat dreef hem eigenlijk om al die functies te accepteren'' Is hy één van die mensen die worden geboren als bestuur der? Volgt een platitude: "Je moet toch wat over hebben voor je medemensen" Nadat hy heefl gehoord dat dit ant woord veel te algemeen is: "Ik vind het van burgerzin getuigen als je in besturen gaat zitten. Ik vind het erg als verenigingen niet kunnen draaien, doordat mensen die daar wel geschikt voor zyn, bestuursfuncties weigeren. En als je er in één zit. dan ko men er vanzelf meer. Het is een sneeuwbaleffect" Betroffen het louter idealisti sche motieven? "Nee", is het korte antwoord "Idealisme was wel de belangrykste dnjfveer, maar er kwam toch ook wel een beetje materialis me om de hoek kijken. Vroe ger mocht je onder je eigen naam zelfs geen typiste vra gen in een advertentie. En ja, een advocaat die een receptie hield, omdat hij jubileerde, werd door zyn confrerès met de nek aangekeken. Zoiets deed je niet. Dat was reclame maken. Wilde je een kantoor opbouwen, dan moest je dus wel wat anders doen. Want ja, je kunt nog zo'n knappe ju rist zijn, maar als je alleen maar achter je bureau blyfl zitten komt er niemand. Ook daarom ging ik m besturen zitten. Hoewel ik nogmaals zeg: het was niet de belang rijkste reden". Bij het verlaten van zyn kan toor maakt de advocaat voor de laatste keer een vergely- king tussen heden en verle den. Staand in de deurope ning zegt hij: "Dit had je vroeger ook niet; dat je geïn terviewd werd als je afscheid nam. De tyden zijn ook wat dit gebied betreft veran derd". WIM BRANDS LEIDEN De gemeente over weegt het roken in haar openba re gebouwen te verbieden. Dat is een van de 44 voorstellen in de gisteren verschenen Nota Milieu hygiëne Leiden. De milieunota geeft behalve 4 aanbevelingen voor de verbetering en de be scherming van het milieu ook een overzicht van het tot nu toe gevoerde beleid. Voor het voeren van dit beleid is de Hinderwet voor de gemeente het belangrijkst, aldus de nota. En voorlopig zal dat ook wel zo blij ven. In Leiden beschikken zo'n tweeduizend bedrijven over een hinderwet-vergunning. Dat is naar schatting 95 procent van het totaal, dat hierover zou moeten beschikken. Leiden steekt hiermee heel gunstig af tegen de rest van Nederland, waar het werken zonder hinder wet-vergunning meer regel dan uitzondering is. Daarnaast vindt ook de gemeente Leiden dat de wet verbetering behoeft. De wet zou bovendien strikter moeten worden nageleefd. Onder meer het uitvoeren van regelmatige controles heeft tot nu toe (door gebrek aan personeel) te veel ontbroken. Het strikter toepassen van de wet heefl volgens de nota alleen kans van slagen als de Leidse bedrij ven op de hoogte zijn van het be leid. Een campagne van gerichte voorlichting voor de bedrijven zou daarom noodzakelijk zijn. Behalve op de hinderwet is het mi lieubeleid van de gemeente nog gebaseerd op onder meer de plaatselijke wetgeving (de Alge mene Plaatselijke Verordening, APV). In de APV is bijvoorbeeld het vervoer en het laden en los sen van stuivende stoffen verbo den. Ook komt het voor dat particulie ren of kleine bedrijfjes zich van hun afval ontdoen door dit in brand te steken. Dit veroorzaakt nogal eens hinder, waartegen - aldus de nota - strenger opgetre den dient te worden. Het roken van tabak levert volgens de gemeente een aanzienlijke bij drage aan de luchtverontreini ging, bijvoorbeeld door koolmo noxide en kankerverwekkende stoffen. Tijdens de vergaderin gen van de gemeenteraad en de raadscommissies geldt een rook verbod. De ambtenaren hebben van hun baas (B en W) de folder 'Wie rookt is niet gezien' toegestuurd gekregen. Een rookverbod voor openbare ruimten zou volgens de nota overwogen kunnen wor den. Verkeer Een belangrijke bron van lucht verontreiniging (vooral koolmo noxide en lood) is het gemotori seerd verkeer.De nota consta teert dat het verzoek (via borden) om de motor af te zetten bij ge sloten overwegen en open brug gen bij lange na niet door ieder een wordt ingewilligd. Een ver bod om bruggen tijdens het spitsuur te openen zou volgens de nota denkbaar zijn. "Gezien de enorme files zou zo'n verbod een aanzienlijke verbete ring kunnen betekenen. Een ge lijkmatige doorstroming van het verkeer vermindert de lucht verontreiniging namelijk aan zienlijk". De doorstroming van het verkeer zou ook worden bevorderd door het instellen van 'groene golven' bij verkeerslich ten en door eenrichtingsverkeer De nota maakt hierbij de kantteke ning dat 'groene golven' het au toverkeer bevoordelen en bevor deren. Dat zou ten koste gaan van de fietsers en dat is - aldus de nota - in strijd met het gevoerde en te voeren beleid. Invoeren van eenrichtingsverkeer over grotere afstanden zou in Leiden niet goed mogelijk zijn. De oplossing die de milieunota biedt: de individuele burger als autobezitter kan een bijdrage le veren aan de vermindering van de luchtverontreiniging door een veel selectiever gebruik te ma ken van de auto. Water De gemeente heefl volgens de nota ook een taak op het gebied van de kwaliteit van het water. De aanleg en de vernieuwing van de riolering, zoals gebeurt bij de stadsvernieuwing zal zoveel mo gelijk worden voortgezet. De ge meente zal ook waakzaam zijn voor botulisme. De gemeentelij ke reinigingsdienst coördineert het verwijderen van dode vogels en vissen. De bodem zou volgens B en W on der meer beter beschermd kun nen worden door een verorde ning op de opslag van gas-, huis brand- of stookolie. Voortaan zou men dan voor het hebben van een olietank een vergunning moeten hebben van de gemeen te. Op dit moment loopt de 'actie tankslag' nog. Op basis van vrij willigheid kan men gratis oude olietanks laten leegzuigen. Het doen verwijderen van oude tanks wordt wel in rekening ge bracht. In de nota worden nog tal van aan bevelingen gedaan van groter of kleiner belang, tot en met het be strijden van hondepoep. "Voor het probleem van de hondepoep is nog geen oplossing voorhan den", zo heet het in de nota. De milieunota is uitgebracht onder verantwoordelijkheid van wet houder Bordewijk (PvdA), nadat de gemeenteraad er jarenlang om had gevraagd en de porte feuille milieuzaken als een stuk zwerfvuil van de ene wethouder naar de andere was geschoven (Verboom, Van Dam en uiteinde lijk Bordewijk). De nota gaat nu, zoals dat heet, de inspraak in. Tot 1 mei kunnen milieugroepen, bedrijfsleven, buurtverenigingen en andere be langhebbenden of belangstellen den reageren. In mei zullen de reacties verzameld en verwerkt worden. Vervolgens wordt in ju ni een voorstel gedaan aan de ge meenteraad. De gemeenteraad zal dan moeten besluiten waaraan de meeste voorrang gegeven moet worden. Alle 44 voorstellen uitvoeren is volgens B en W vanwege gebrek aan personeel onmogelijk. Augustinus verschuift open avonden LEIDEN Om nog meer een 'jon gerenvereniging' te worden gaat Augustinus aan het Rapenburg een aantal veranderingen in zyn programma aanbrengen. Meest opmerkelyk is dat de open avonden, die altijd op woensdag en zaterdag werden gehouden, nu worden verschoven naar de dinsdag en donderdagavond. Op die manier hoopt Augustinus. dat enkele jaren geleden van een studentenvereniging een jonge renvereniging werd, meer nie- t-studerend publiek te trekken. Dat moet weer de integratie van studenten en werkende jongeren ten goede komen Op zaterdag bleek de belangstelling van nie- t-studenten voor Augustinus nooit zo groot, omdat er dan veel concurrentie van andere vereni gingen te duchten was. De eerste open avond op donder dag wordt 11 maart ingeluid met een optreden van de gitarist Jan Akkerman. ADVERTENTIE De panden Aalmarkt 5 LEIDEN De stichting Diogenes koopt waarschijnlyk de panden Aalmarkt 5 en 6 van het echtpaar Favier. De stichting wil de twee monumentale panden, die al 6l/i jaar leeg staan, restaureren Dit blijkt uit antwoorden die B en W hebben gegeven op schriftelij ke vragen van het gemeente raadslid Van Oosten (PPR). Dit raadslid wees er in zijn vragen op dat de eigenaars de twee panden in 1975 van de gemeente hadden gekocht met de verplichting ze te Vrijmetselaars De vrijmetselaarsloge La Vertu houdt maandag een voorlich tingsavond in het Loge-ge- bouw Steenschuur 4-6. Aan vang acht uur. Strandloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag om elf uur een strandloop aan de Wasse- naarse Slag. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden twee, vier, acht en twaalf ki lometer. Folk Op uitnodiging van de Leidse Folkclub treedt zondagmid dag om drie uur de groep Roemers Kluwe op in Aniba's Muziekkamer aan de Heren straat. Deze Amsterdamse groep brengt eigen, Neder landstalig werk en begeleidt zich onder meer met gitaar, draailier, saxofoon, mandoli ne, orgel en diverse fluiten. Koffieconcert Het Alexandra Kwartet Cabaret Het Tilt-team (het uitgebreide Trio Vandaag) brengt zon- dagmidag in De Uyl van Hoogland aan de Nieuw- straat muziek en cabaret. Aanvang half vier. Verdwijningen Verdwijningen van politieke tegenstanders van dictato riaal geregeerde landen Dat is het onderwerp van een tv- documentaire die de Werk groep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia in :amen- werking met Amnesty Inter national maandagavond uit zendt. De videovertoning be gint om acht uur in gebouw Rapenburg 100; na afloop er discussie. Kleding maken K&O begint dinsdag met een cursus kinderkleding maken en een cursus kleding ver nieuwen. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij K&O, Ou de Vest 45, tel. 141141 restaureren Tevens werd door de gemeente een horecavergun- ning verstrekt aan het echtpaar dat in de nabijheid ook hotel/res taurant Nieuw-Minerva dryfl. Van de restauratie is nog niets te recht gekomen. B en W hadden na de datum waarop met de res tauratie begonnen had moeten zyn - 18 april 1978 - een boete van vijftig gulden per dag kun nen eisen, maar dat hebben zy niet gedaan De reden hiervan is dat het echtpaar bezig was een ander gebouw te restaureren de boerderij Hoge Mors weg 140, de Engelberthahoeve, waar nu eveneens een restaurant is geves tigd De kosten van dat karwei bedroegen zo'n 350.000 gulden, zonder dat er tot op dit moment subsidie tegenover heefl ge staan. Ook nu willen B en W niet naar "harde middelen" grijpen, om dat het echtpaar Favier te ken nen heefl gegeven de panden aan de Aalmarkt te willen verkopen aan de gemeente of aan een door de gemeente aan te wyzen derde. Verkopen aan Diogenes - de stichting die al diverse restaura tics op haar naam heefl staan - wordt door B en W de meest aan- trekkelyke oplossing genoemd Verdien honderden vakantie- guldens 15 daagse Zon-vakantle naar lloret de Mar mei vlucht por Martina* md prima appartement geen ortra kostenl Su per-voordeel -relssom 498,- p P Vertrek m apni me en 8 |uni 1982 Snel boeken. d>t >s uw kans. u leest de prgsgoed' Folder gratia thule met een telefoontje Bei hee« voor u eon /eer complete Eén Iele toontje en w^ (ook zaterdags van 9 00 uur tot 15 00 uur)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3