c Plannen Zuidbuurt vastgesteld eidse agenda Kinderen Warmond: meer speeltuinen minder hondepoep Raad Voorschoten gaat akkoord met jeugdhonk Sieto Hoving: beschaafd amusement KISS doet stuk Jean Genet recht Zuidbuurtseweg tijdelijk versmald en parkeerberbod Gemeente komt jeugd tegemoet "Invloed chemische stoffen op erfelijkheid neemt toe" Partijen bespreken pogressief college Korfballen Steekpartij Stad en rand ZATERDAG 27 FEBRUARI 198! ZOETERWOUDE In verband met de slechte toestand van de schoeiing van de Zuidbuurtseweg tussen het Watertje en de Zwetkade zal de gemeente Zoeterwoude tijdelijk overgaan tot het instellen van een parkeerverbod tussen de Nieuweweg en de Schenkelweg Bovendien zal dit weggedeelte ook met één meter aan de schoenngzijde versmallen. Het wordt verwacht dat dne tot vier maanden nodig zijn om met adviseurs van buiten de gemeente tot een oplossing te komen. Daarna kan men aan de slag zodat versmalling én parkeerver bod nog wel even zullen aanhouden. ZOETERWOUDE - De plannen van de gemeente voor de wijk Zuidbuurt in Zoeterwoude, dat onder meer de Zonnegaarde en enige ten westen van de Zuid buurtseweg gelegen bebouwing omvat, zijn vastgesteld. De drie Zoeterwoudse raadspartijen zijn akkoord gegaan met het plan maar steken hier en daar een waarschuwende vinger op, zodat niet te tolerant wordt omge sprongen met uitzonderingen op de regels die zijn vastgelegd. Met name WD-er Kremer ziet het gevaar, dat bedrijven in de toe komst (teveel) zouden kunnen uitbreiden waardoor een karak teristiek gedeelte van het dorp verloren zou kunnen gaan. Hij vindt dan ook, dat uitbreidingen in de toekomst zoveel mogelijk mopten worden tegengegaan. Engelkes (CDA) ziet hierin wel het gevaar, dat deze maatregel een remmende werking kan uit oefenen op de bedrijvigheid in het gebied en wil zo'n procedure evenmin als het college - bij voorbaat uitsluiten. CDA-er Roessen (CDA) doet de suggestie om bewoners van pan den die een grote visuele waarde voor het dorp hebben, er in een brief op te wijzen dat hun huizen een zogenaamde 'ster' van het college hebben gehad. Dat bete kent, dat indien zij iets aan hun bezit willen veranderen, dit in zorgvuldig overleg met het ge meentebestuur moet gebeuren, om ervoor te zorgen dat de oude situatie blijft gehandhaafd. Wet houder van der Heijden neemt die suggestie over. WARMOND - "Meer speeltuinen en minder hondepoep". Dat is kort samengevat de grootste wens van de Warmondse kinderen. In overleg met de leerlingen van de beide Warmondse basisscholen heeft de gemeente een plan gemaakt om de bestaande speel- voorzieningen op te knappen. In het zogenoemde openlucht speelplan komen tevens de mogelijkheden tot het creëren van nieuwe speelgelegenheden aan bod. Het plan wordt op maandag 1 maart besproken door de raads commissie maatschappelijk wel zijn. Op het gemeentehuis wordt op die dag een afvaardiging van de beide basisscholen verwacht. Ook bij de definitieve opstelling van het speelplan zal de War mondse leerlingen om advies worden gevraagd. In de loop van vorig jaar is door de leerlingen van de r.k basisschool De Leerhoeve, De School met de Bijbel en de daarbij behorende christelijke kleuterschool "Triangel" hard gewerkt om de gemeente zoveel mogelijk te hel pen met haar plannen. Zo heb ben de leerlingen van de Leer hoeve een vragenlijst ingevuld en van tevoren uitvoerig gedis cussieerd over "buiten spelen". Uit de antwoorden wordt duidelijk dat maar heel weinig kinderén echt tevreden zijn met de be staande speelplaatsen. Uit hun wensenpakket blijkt vooral de hang naar meer speeltoestellen (glijbaan, schommel, wip enz.) erg groot te zijn. Kinderboerderij De wensen van de leerlingen van De School met de Bijbel en die Nieuwe hoogleraar Vogel: LEIDEN - Pas de laatste vijftien jaar zijn wetenschappers die zich met de erfelijkheid bezighouden zich ervan bewust dat er chemische stoffen bestaan die grote erfelijke schade kunnen toebrengen. Lang niet altijd zal deze schade onmiddellijk zichtbaar worden. De eventuele gevolgen voor de mens worden op dit moment bestudeerd door een nieuwe tak van wetenschap, die de genetische toxicologie wordt genoemd. Een man die daar veel onderzoek naar verricht, is prof. dr. E.W. Vogel. Gisteren heeft hij aan de Leidse univeristeit zijn ambt als bijzonder hoogleraar in de genetische toxicologie aanvaard. In zijn openingsrede vertelde Vogel dat er elk jaar tien tot twintigduizend chemische stoffen op de markt komen. Dit betekent, volgens hem, dat er doeltreffende methoden moeten worden gevonden om de effecten op lange termijn die het erfelijk materiaal kunnen aantasten (geneti sche schade), op te sporen. Want bij de aanvang die nu is gemaakt met de ontwikkeling van deze methoden bleek al gauw dat de meeste stof fen die een verandering in het erfelijk materiaal teweeg brengen, ook kankerverwekkend kunnen zijn. Moeilijkheid Een grote moeilijkheid bij al deze proeven is dat de voorspellende waarde van de dierproeven en van de laboratoriumproeven niet altijd passen in het beeld van de mens. De schattingen naar het juiste effect, worden bemoeilijkt door een gebrek aan kennis op het gebied van veranderin gen op moleculair niveau (DNA), de rol van het natuurlijk herstel en van het verloop van de stofwisseling. van de Triangel vertonen een zelfde beeld al is er nogal wat on enigheid over de plaatsen waar die speeltoestellen moeten ko men. De kinderen pleiten voorts voor een kinderboerderij op het eiland Koudenhoorn en voor een rolschaatsbaan. Na de enquête onder de Warmond se scholieren vonden er gesprek ken met hun afvaardigingen plaats. Hieruit kwam nogmaals de grote afkeer van hondepoep naar voren. Ook meenden de kin deren dat er iets moet worden ge daan aan de pesterijen en over last van de oudere jeugd. Een an dere grote wens bleek de aanleg van een basketbalveld en een tennismuur te zijn. Voor de twaalf- tot zestienjarigen heeft de gemeente een aparte en quête op poten gezet. Slechts eenvijnde deel (60) vond het de moeite waard de antwoordenfor- mulieren in te leveren. De kinde ren uit genoemde leeftijdscate gorie blijken vooral voorstander van een basketbalveld en een oe fenmuur voor tennis te zijn. Een wat kleiner deel pleit voor een voetbalveld en een crossterrein. De gemeente heeft al deze wensen op een rijtje gezet en is onder meer met de volgende plannen op de proppen gekomen: - Van wat eens een speeltuin in de wijk Endepoel was (thans is het slechts een open plek met een zandbak en duikelrek) moet weer een echte speeltuin worden gemaakt. Als voorwaarde stelt de gemeente dat de buurtbewoners een speeltuinvereniging oprich ten. Volgens J. Timmermann, chef van de afdeling sociale-, welzijnszaken en huisvesting, is deze voorwaarde gesteld om aan wijsbare beheerders te kunnen aanstellen en vernieling van de voorzieningen te voorkomen. - Ook voor de speeltuin achter de Julianastraat moet een vereni ging worden opgericht. De gemeente heeft ook een paar plannetjes in petto voor het speelplein aan de Warmundastraat. - De zandbak in de Kloosterwei moet tochtvrij worden gemaakt door middel van houten balkjes. Verder is deze plaats volgens de gemeente geschikt voor kleine speeltoestellen. - Omdat de gemeente ervan uitgaat dat kleine kinderen zo dicht mo gelijk bij huis moeten kunnen spelen, wil ze de speelplaats aan het Van Duvenvoordeplein in richten voor kleine kinderen met handhaving van de zandbak en aanleg van speeltoestellen. Het aanwezige basketbalveld kan worden verplaatst naar het ge bied langs de spoorlijn. Dit om overlast voor de bewoners in het vervolg te vermijden. - De speelvoorziening tussen de spoorlijn en de Ganzenwei moet worden afgesloten met wat be planting zodat ouders hun kinde ren veilig kunnen laten spelen. Nu is er direct uitzicht op het wa ter. Het grote veld dat gebruikt wordt als voetbalveld zou even tueel kunnen worden verkleind opdat er wat meer ruimte vrij komt voor de kleintjes. De gemeente is ook op zoek ge gaan naar nieuwe speelvoorzie- ningen "maar zoals was te ver wachten leverde dit geen enorme reeks aan mogelijkheden op". Toch zijn er plannetjes iets met het pleintje aan de Warmunda straat te doen. Een en ander moet gebeuren in overleg met de bewoners. Crossterrein De strook langs de spoorlijn in de beide Endepoelwijken zou kun nen worden gebruikt voor een basketbal- en trapveld, een ten nismuur en misschien zelfs een crossterrein. Op Koudenhoorn zouden de mogelijkheden die niet in het dorp gerealiseerd kun nen worden hun beslag kunnen krijgen. Hierbij wordt gedacht aan een rommelveld, een trap veld en een kinderboerderij. Ook de hondepoep heeft de ge meentelijke aandacht gekregen. Timmermann: "Toevallig kregen wij onlangs een folder over een bestrijdingsmiddel dat onge vaarlijk voor kinderen zou zijn. Door dit middel in beperkte ma te op speelplaatsen rond te strooien zouden honden hun be hoefte elders gaan doen". De naam van dit 'wondermiddel' was Timmermann niet bekend. Wel wist hij nog te vertellen dat onlangs het oude gymnastieklo kaal achter De Pomp enkele uren per week is vrijgegeven aan jongeren van rond de zestien jaar. LEIDEN - "In Leiden en Drachten reageert het thea terpubliek zeer intelligent", zei de cabaretier Sieto Ho ving gisteravond tijdens de pauze van z'n vierentwintig ste theaterprogramma in de Leidse Schouwburg. Dit pro gramma noemden Sieto en Marijke Hoving, die tijdens hun optreden artistiek terzij de worden gestaan door Gui- dor de Groot en Wiebe Cnos- sen 'Tranen met Tuiten'. Een dergelijke opmerking, op getekend uit de mond van een cabaretier kan evengoed wèl en niet ernstig gemeend zijn. Maar Sieto Hoving was gisteravond zo te spreken over de bedachtzame wijze, waarop het publiek reageer de (als moest elk woordgrap je eerst gewogen worden al vorens het met gelach of ap plaus gehonoreerd kon wor den), dat we er voorlopig maar van uitgaan, dat de Leidse theaterbezoeker zich in zeer select gezelschap be vindt. En dat brengt ons tegelijkertijd bij het genre cabaret, dat (vooral) Sieto Hoving brengt: select, 10 cht élitair maar be slist getuigend van een grote belezenheid en algemene ontwikkeling en z'n publiek recruterend uit de welvaren de middenklasse van onze maatschappij. Sieto Hoving is een cabaretier met het uiterlijk van een huisarts en de woordkeus van een Neerlandicus. Ho ving grapjes zijn nooit ordi nair en een feit is, dat jaren geleden al onder het theater publiek is uitgemaakt, wie Sieto Hoving erg goed vond en wie goed waardeloos. M.a.w.: hij kan rekenen op een stabiele, trouwe schare bewonderaars, die dan meestal goed is voor zo'n 250 kaartjes. Hij lijkt de aansluiting met nieuwe vormen van cabaret enigszins te verwaarlozen, maar bij het soort cabaret, dat Hoving pleegt, lijkt dit eerder een winstpunt. Waar- sohijnlijk is de term 'be schaafd amusement' bedacht om Hoving's cabaretgenre te typen. Het kan, nimmer voor een uitverkochte zaal en inci denteel voor de televisie, nog vele jaren mee. BERT KOEKEBAKKER leiden de internationale thea tergroep KISS zou gister avond in het LAK-theater twee één-akters brengen: "Deathwatch" en "Light". In de benedenhal stond echter al aangekondigd, dat men in verband met de duur alleen "Deathwatch" zou spelen. Dit in het Engels vertaalde werk (oorspronkelijke titel "Haute surveillance"; Neder lands: "Onder toezicht") van Jean Genet duurt anderhalf uur. De samengebalde structuur van dit uit één bedrijf be staande stuk staat geen pauze toe. Dat men hierna niet nog een stuk heeft gespeeld, lijkt een verstandige beslissing: na dit zware stuk zou het te veel geworden zijn. Voor een deel had men de toneelzaal in een amfitheatermodel omge bouwd, teneinde de betrok kenheid bij het stuk te ver groten. Op een verhoging in het mid den is een kil verlichte gevan geniscel aangegeven. "Onder toezicht" van een in de zaal aanwezige bewaker (Chris Barton) speelt zich de con frontatie af tussen drie ge vangenen. Allereerst Maurice (Richard Moore). Hij vereert de met zware ketenen rond- slepende moordenaar Groe- noog (Flip Filz) en betwist, dat Lefranc (Simon Kaplan) ooit een echte misdadiger zou kunnen worden. Lefranc vermoordt aan het eind van het stuk Maurice om het tegendeel te bewijzen en deels ook uit jaloezie. Groe- noog echter erkent dit motief niet, Lefranc blijft buitenge sloten. De laatste drie acteurs gaan in hun spel nogal ver. Deze zwaar aangezette speel stijl komt echter net niet overdreven over; dat is knap. Men weet aldus een beangsti gende en beklemmende sfeer te creëren. Met name Richard Moore le vert een grote spelprestatie, vooral in de scène, waarin hij Lefranc om zijn nep-tatoeë- ring afgrijselijk bespot. In het programma wordt dit stuk het meest rauwe werk uit Ge net's oeuvre genoemd; men is erin geslaagd om dat weer te geven. WIJNAND ZEILSTRA VOORSCHOTEN - De mogelijke bouw van een jongerencentrum op een weiland aan de Leidse- weg Noord zorgde gisteravond vopr een overvolle publieke tri bune in de gemeenteraad. Vooraf gaande aan de vergadering ver tolkte de heer Van der Bos de ge voelens van de buurtbewoners: de komst van de jongeren draagt het gevaar van vandalisme in zich. Niettemin ging een meerderheid van de Voorschotense raad (al leen WD tegen) akkoord met het voorstel van B en W De PvdA begreep bij monde van mevrouw Berunesse de bezwaren van de buurtbewoners niet zo goed. De gemeenteraad lost gewoon een belofte in die in 1975 aan de be woners van de Leidseweg is ge daan om er voor te zorgen dat er een speelgelegenheid voor de jeugd komt. De CDA-fractie vond op haar beurt dat er iets te veel haast is ge maakt: het voorstel van B en W is onrijp. Meershoek (CDA) wenste wel bepaald te zien dat er een buurthuis komt en niet louter een jeugdhonk. Mevrouw Van In Leiden: der Kloes (WD) vond het best dat het weiland voor andere doeleinden zou worden inge richt, maar wilde nog niet vastge steld hebben dat er een onderko men voor de jeugd zou komen. Wethouder Marselis (PvdA) deelde nog mee dat er ook buurtbewo ners bereid zijn om een eventu eel jongerencentrum te begelei den en dat alles nog via de raads commissies zal worden doorge praat. Als Gedeputeerde Staten toestem ming hebben verleend kan wor den begonnen met de herinrich ting van het weiland. Daarvoor is een bedrag van ƒ295.000 uitge trokken. LEIDEN - Een progressief college van B en W in Leiden (met D'66) is gisteren onderwerp van ge sprek geweest tussen CPN, PPR en PSP enerzijds en PvdA ander zijds. De drie kleine progressieve partijen hebben een aantal voor hen belangrijke punten inge bracht. Die zogenaamde 'kern punten' zouden volgens de drie partijen de basis moeten zijn voor een progressief college. Dit eerste gesprek had een verken nend karakter "en verliep in goe de sfeer", zo melden de vier be trokken partijen. Bij het eerst volgend overleg zal de PvdA haar wensen op tafel leggen. Ook is er al een afspraak gemaakt voor een gesprek dat deze vier partijen met D'66 zullen hebben. LEIDEN - Ten onrechte is in de krant van gisteren de indruk ge wekt dat het korfbal-toernooi voor lagere scholen alleen ge wonnen is door de Merenwijk- school. Dat is niet juist. Vanwege het grote aantal aanmeldingen waren er twee poules gemaakt. Afdeling A kende inderdaad de Merenwijkschool als winnaar, maar in de (gelijkwaardige) afde ling B ging de zege naar de school De Meerpaal. Er waren dus twee winnaars. Pop In "de Lindehoeve" treedt van avond de rockgroep "Warning" op. Aanvang negen uur. Zon dagmiddag is een discomiddag en het video-café is zondag avond open. Vertoond wordt de recente bioscoopfilm "Twee vorstinnen en een vorst". Aan vang negen uur. Concert Klaas Bolt geeft zondagavond een orgelconcert in de Dorpskerk in Wassenaar. Aanvang zeven uur. Postzegels In het Dorpshuis in de Hoofd straat in Leiderdorp is maan dagavond een postzegel-ruil- avond. Aanvang zeven uur voor de jeugd en acht uur voor vol wassenen. ZATERDAG Leiden. Leidse Hout: coopertest De Bi taven, 14.00 uur. 't Gerecht, Lokhorststraat: causeur Ja Bouts, 17.00 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen straat: film over jaarfeesten Groenlanc 15.00 uur. Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 6( optreden groepen Short Circuit e: Zouns, 21.00 uur. Groenoordhallen: feest Stichting Suri namers Leiden, 22.00-05.00 uur. Augustinus, Rapenburg 24: optrede! band Otto Panini, 22.00 uur. Pieterskerk: antiekbeurs. Stadsgehoorzaal: antiekbeurs. Microtheater Imperium, Oude Vest 33e toneeluitvoering "Waarom slaap je, lief je?", 20.30 uur. Rapenburg 48: praatcafé NVSH, 22.01 uur. Caeciliastraat 18: jongerencafé Leids< Werkgroep Homosexualiteit, 14.00-17.0( uur. Caeciliastraat 18: disco Leidse Werk groep Homosexualiteit, 22.00 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond, 21.00-01.00 uur. Leiderdorp - Zijlkwartier, kindercarna val, 14.30 uur. Manege Liethorp, carnaval, 20.00 uur. Muzenhof, disco-avond voor invaliden en validen, 20.00. Voorschoten - Winston Churchillweg poppentheater "Wellus-Nietus", 14.30. Lindehoeve, "Waming Pop", 21.00 uur. ZONDAG Leiden. Museum volkenkunde, Steen- straat: film over de zonnedans van de prairie-indianen in Noord-Amerika, 15.00 uur. Holiday Inn: kofTieconcert Alexandra Kwartet en klarinettist Szabó, 13.00 uur. De Uyl van Hoogland, Nieuwstraat: op treden Tilt-team, 15.30 uur. Aniba's Muziekkamer, Herenstraat: folkgroep Roemers Kluwe, 15.00 uur. Caeciliastraat 18: "De Roze Salon, socië teit Leidse Werkgroep Homosexualiteit, 14.00-18.00 uur. ARTSEN Leiden - Wijk 1 (Boerhaavedistrict, Sta tionskwartier, Kooi, Merenwijk, Leider dorp Noord) zat. 08 tot zond. 08 i Klaassen, Witte Singel 69. tel. 123089 spreekuur volgens afspraak. Zondag 8 24 uur J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel 125820, spreekuur volgens afspraak. Wijk 2 (Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk Professorenwyk, Burgemeesterswyk Rijndijkbuurt, De Waard, Meerburg, Leiderdorp-zuid): zat. vanaf 8 uur to zondag 8 uur J. Pleiter, Fruinlaan 11, tel 131337, spreekuur volgens afspraak zondag 8-24 uur H. Engel, De M. Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur volgens afspraak. Wijk 3 (Mors, Zuidwest, Haagwegkwar- tier, Cronestein): zat. van 8 tot zond. uur B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123, zond. 8-24 uur mevr. E. Nieuwenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreek uur 12 en 17 uur. De praktijk van de doktoren Groene- veld, R. van Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, Van Tol, Verhage en Zwijnenburg wordt waargenomen door J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947 (spreekuur 11-11.30 aan huis). Leiderdorp - J. v.d. Beek en J. v.d. Le den, Hoofdstraat 8, tel. 894539, zat. en zond. spreekuur van 12.30-13 uur, Hoofdstraat 8). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - zaterdag W. van Dam, Pa- lestrinalaan 29, tel. 3960; zondag J. Vrij- enhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond - A. de Gijzel, Nassaulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 26 februari tot 5 maart waar genomen door Zuider Apotheek Lei den, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Oegstgeest - Linnaeus, Kempenaer- straat 31, tel. 153274, tot zaterdag 13 uur. Daarna zie apotheken Leiden. TANDARTSEN LEIDEN/LEIDERDORP/OEGST- GEEST - B.E. Verlinden, Soeverein 43, Leiderdorp, tel. 071-413366. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlin der 36, Leiden (Merenwijk), tel. 071- 146686 H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 144323. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, Voorschoten, tel. 2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; ten zuiden daarvan: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Ge zondheidscentrum Florijn 10, Leider dorp, tel. 896193, spreekur ma., woe. en vrij. van 13-13.30 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum, Van der Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Warmond - A. de Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. LEIDEN - Twee mannen zijn van nacht door de Leidse politie aan gehouden nadat ze in de Wielma- kerssteeg twee broers met een mes te lijf waren gegaan. De broers (20 en 25 jaar oud) liepen na een café-bezoek door de Wiel- makerssteeg toen ze onverhoeds van achteren werden aangeval len. Beiden werden in de rug ge stoken, waarbij mogelijk bij één van hen een long is geraakt. De twee broers zijn afgevoerd naar het Elisabeth-ziekenhuis. Later in de nacht werden de daders op verschillende plaatsen in de stad opgepakt. Over hun motief is nog niets bekend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor; Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen; tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Directie; G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W F J. WirU Redactie stad en randgemeenten lel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2