c 'Helpen industrie een nieuwebasis te geven' Wat doet TNO? Rentedaling overwint aarzeling Economie Extra Een streepje vóór Beursweek Belastingen iATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Extra De voorzitter van de raad van bestuur, prof. ïr. W. A. de Jong, twee jaar geleden spe ciaal aangezocht om TNO- nieuwe-stijl te leiden, blijkt een man die sterk gelooft in het „nieuwe industrieel élan". Hij merkt zelfverze kerd op, over de rol die hij TNO toedenkt: „Wij moeten de industrie in Nederland een fundering van nieuwe kennis verschaffen waarmee zij kunnen groeien. Waarbij wij wel beseffen dat het heel al niet om TNO draait". Een gesprek met hem over vijf tig jaar TNO is meer een ge sprek over het naoorlogse Nederland dat zich zo snel en voorspoedig ontwikkelde en nu in een crisis is geraakt. De rol van TNO daarin volgens de voorzitter: „We moeten ons voortdurend afvragen wat over enkele jaren nodig is. We moeten bijblijven, den ken over de dingen die het bedrijfsleven straks nodig heeft. De regeringscommis sie Wagner doet voorstellen voor vernieuwing van de Ne derlandse industrie. In het rapport van die commissie zullen wij dat nog meer dan eens lezen. Dat is de beste bij drage die we kunnen leveren aan het banenplan". Kennis TNO mag dan vijftig jaar be staan, wie de geschiedenis nagaat zal zien dat de grote bloei en opkomst pas na de Tweede Wereldoorlog begon, toen er een markt was voor de kennis die TNO potentieel te bieden had. Niet alleen be drijven hadden kennis nodig. Ook de snel groeiende sa menleving in zijn algemeen heid vroeg oplossingen voor problemen in de energie- vooziening, voeding en ge zondheid. Wat voor elk be drijf gold, ging ook op voor TNO. Prof. De Jong: „Er was toen geld genoeg. Alles wat je aan pakte was goed, dat ging van zelf. In de jaren zestig werd dat moeilijker, maar dat is pas goed merkbaar geworden in 1973 met de oliecrisis. TNO was toen net zo slecht inge speeld op die nieuwe situatie als de rest van Nederland". Geld genoeg is er nu bepaald niet. De regering heeft TNO tijdens de reorganisaties fi nancieel aan strakkere ban den gelegd. De algemene ba sissubsidie is teruggebracht. Daarvoor in de plaats zijn meer subsidies gekomen die TNO in een bepaalde richting moet aanwenden, zoals bij voorbeeld onderzoek naar de gevolgen van het op grote schaal gebruiken van kolen in elektriciteitscentrales. Verder is de organisatie te verstaan gegeven meer op drachten van het (betalende) bedrijfsleven te verwerven. 'Ruimte De ruimte die de raad van be stuur heeft om eigen beleid te ontwikkelen is beperkter, geeft De Jong toe, maar niet zodanig klein dat vrij onder zoekswerk niet mogelijk is. Twintig procent van de in komsten van TNO wordt ge vormd door de betaling voor opdrachten door de overheid, 25 procent door opdrachten van derden (bedrijfsleven of consumentenorganisaties). Zo'n dertig procent van de in komsten zijn de speciale doelsubsidies van de over heid. De rest is de algemene basissubsidie. Veel ruimte om daarmee vrij beleid uit te kunnen zetten is er niet. „We krijgen eigenlijk 2 tot 3 procent eigen be leidsruimte". Nodig, vindt De Jong, om die zaken te kunnen ontwikkelen waar nog niemand speciaal naar Nederland ligt industrieel op zijn gat. Arbeidsplaaten ver dwijnen bij duizenden. Te dure sociale voorzieningen en te hoge consumptie, zo heet het vaak, zouden mede oorzaak zijn van die ellende. Of heeft het Nederlands be drijfsleven zich niet op tijd vernieuwd? Als dat zo is, heeft ook TNO ge faald. TNO, de semi-onaf- hankelijke organisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Ondefzoek, die door de overheid is ge sticht om het bedrijfsleven te voeden met technisch uit gewerkte produktie-ideeën, zodat beter met het buiten land geconcurreerd kon worden. De vraag of TNO in gebreke is gebleven, is in feite enkele jaren geleden al door de re gering beantwoord. De orga- nisatie bleek te veel uitge dijd, ingedut en. belangrij ker nog, zowel de regering als het centrale TNO-be- stuur hadden geen greep meer op het totale onder zoeksbeleid. De organisatie, waarvan de meeste Nederlanders niet meer weten dan dat ze auto's laat botsen of gifconcentra ties in grondmonsters meet, is sinds dat besef doordrong, in een omvangrijke reorga nisatie verwikkeld die, juist nu dit jaar het vijftigjarig jubileum wordt gevierd, zijn voltrekking krijgt. Een reor ganisatie die TNO kreeg op gelegd door de overheid. met als belangrijke voor waarde dat er best eens zui niger gewerkt kon worden. Het heeft tot onrust bij het personeel geleid. Vanouds bekende maar verouderde instituten zijn verdwenen of staan zieltogend naar de laatste adem te snakken. Er heerst nog altijd onzeker heid over de interne plannen van de wat dat betreft zwijg zame raad van bestuur. Duidelijker is dat wat voor de buitenwacht geldt. De nieu we raad van bestuur (alle oude bestuurders hebben zich teruggetrokken) heeft alle touwtjes naar zichzelf getrokken met als resultaat een sterk centraal geleid re- se arch-instituul; een soort „bedrijfslaboratorium voor de BV Nederland". Wél een lab waar zo'n 5000 werkne mers, verspreid over 35 in stituten in heel Nederland, werken. De gewijzigde TNO- wet waarin de nieuwe situa tie staat beschreven, moet overigens nog bij het parle ment worden ingediend. De 'omzet' ligt nu op 550 mil joen gulden per jaar. 6000 opdrachtgevers zorgen voor totaal 20.000 aparte onder zoeksopdrachten per jaar. Over winst wordt door de Raad van Bestuur niet ge praat. Niet omdat het een vies woord is, maar omdat TNO als 'instelling in het al gemeen belang' slechts kos tendekkend mag werken. Door José Smits Prof. De Jong: "Een paar jaar geleden zag n ie mand de nood zaak van moder nisering. vraagt. Om dingen uit te pro beren. Zoals? „In Japan bij voorbeeld werken ze met ro bots in de industrie. Je kunt er donder op zeggen dat dat hier ook komt". TNO mag geen winst maken om bijvoorbeeld die vrije be leidsruimte van twee tot drie procent groter te maken. Jammer? „Ja, je wilt toch wel net als een bedrijf een return of investment. Maar het zou niet goed mogelijk zijn. We worden voor een groot deel door de overheid gefinan cierd". Het is ook een misverstand te denken dat TNO vooral de in dustriële technologie en het bedrijfsleven voedt. „Ons werk komt ruwweg voor vijf tig procent direct het be drijfsleven ten goede", zegt De Jong. „Maar denk maar aan ons gezondheids- en voe dingsonderzoek, de medi sche biologie. Dat helpt dat grote apparaat van de ge zondheidszorg, dat toch een verantwoordelijkheid van de overheid is, in stand te hou den". Crisis De top van TNO verwijst, als gepraat wordt over het nieu we élan, graag naar de nieu we opbouw van Nederland na de oorlog. Zijn vergelijkin gen met die tijden wel moge lijk? De Jong vindt van wel. „Er is een grote parallel met toen. Het is heel juist te zeg gen dat we net als toen voor een hele zware taak staan. De industrie moet vernieuwen, moderniseren. Maar een paar dingen zijn fundamenteel an ders. Toen lag alles in puin. De behoefte was toen ook niet te bevredigen, en nu wel. Belangrijk verschil is ook dat tot een paar jaar geleden nie mand nog de noodzaak zag van modernisering. Destijds wist iedereen dat we er met zijn allen de schouders onder moesten zetten". Terwijl men een paar jaar gele den praatte, en sommigen doen dat zelfs nu nog, over het postindustriële tijdperk. Maar we hebben de industrie hard nodig. De handel, dienstverlening en industrie is de basis onder onze samen leving zoals we die opge bouwd hebben. De sociale voorzieningen moeten toch ergens van betaald worden". Hij veroordeelt de houding van sommigen „die wel plannen willen toestaan maar altijd onder de voorwaarde dat niets van het oude wordt af gebroken". En hij bedoelt daar (,ja, eigenlijk wel") de discussie over het onverkort in stand houden van de socia le voorzieningen mee. Maar ook de tegenstand die er was tegen de bouw van het DNA- laboratorium waar TNO wil 'sleutelen' aan erfelyk mate riaal heeft hem tegen de borst gestuit. Zulke tegenstand maakt het volgens hem on mogelijk dat Nederland in de pas blijft lopen met andere geïndustrialiseerde landen. Over dat gevoel van met zijn al len de schouders eronder: „Mensen zijn er moeilijk van te doordringen. We hebben het immers al zo goed". Positieve veranderingen signa leert hij ook: „Er is de toene mende neiging en behoefte om problemen meer inte graal te beschouwen. Het gaat niet langer alleen om de techniek. De gevolgen daar van was men zich vroeger niet helemaal bewust. Nu wel, nu wordt ook het sociale klimaat bezien. De herverde ling van de arbeid speelt mee, de gezondheid van mensen". Groei Sociaal klimaat of niet, het be drijfsleven betaalt uiteindelijk alles. Werkgelegenheid op hoog niveau moet gehand haafd blijven. „Het gaat erom die bedrijvigheden te kiezen waarvan wij verwachten dat er groei in zit en waar Neder land traditioneel sterk in is. Die moeten we blijven voe den met onze kennis. Wij zien ook bijoorbeeld industrieën zich verplaatsen naar de ont wikkelingslanden. Dan vra gen wij ons binnen TNO af of we met onderzoek voor die bedrijfstakken nog wel inten sief door moeten gaan". Grote bedrijven of bedrijfstak ken hebben vaak hun eigen researchafdelingen. Techni sche Hogescholen brengen hun kennis ook steeds actie ver op de markt. Wat in dat grote aanbod aan kennis en onderzoek TNO nu juist zo speciaal maakt, is volgens De Jong de combinatie van tech nologie met voeding en ge zondheid. TNO heeft een ap paraat ontwikkelt dat gewo ne automotoren op een wille keurig mengsel van alcohol met benzine laat lopen. Maar TNO is ook actief bezig met kolenyerbranding en de ge volgen daarvan voor het mi lieu. En het is ook datzelfde TNO dat internationaal ge zien vooraan loopt bij het on derzoek naar bereiding en toepassing van het genees middel Interferon. Juist de combinatie van al die verschillende onderzoeksge bieden kan bijzondere resul taten leveren. Prof. De Jong noemt het ook uniek dat al het defensieonderzoek in handen is van een organisatie buiten het leger of overheid. „Dat is bij mijn weten ner gens anders zo, in ieder geval in geen enkel ander NAVO- land. Dat heeft het voordeel dat al dat defensieonderzoek binnen de TNO-organisatie ook voor anderen dan het le ger beschikbaar kan komen. Het leger is hier niet met gro te wapensystemen bezig, maar bijvoorbeeld erg geïnte resseerd in de relatie mens machine. Dat is voor de mo derne oorlogvoering van groot belang De resultaten van onderzoek daarnaar zijn ook voor andere bedrijfstak ken erg belangrijk." Belastingwetten zijn een ideale speelbal van de politiek. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de z.g. "landbouwvrijstel- ling", welke voor landbou wers geldt Het gaat hier om een vrijstelling van belasting over de (boek)winst, behaald met gronden, die bij de uitoe fening van het land- en tuin bouwbedrijf door de onder nemer zelf zijn en worden ge bruikt Elke andere (niet-agrariër). die zakelijk gebruikt onroerend goed bezit, is wél belasting verschuldigd over de boek winst (zijnde het verschil tus sen verkoopprijs en boek waarde), óók als daaraan in flatoire oorzaken ten grond slag liggen. Welke is dan de argumentatie vóór deze vrij stelling? Inflatie Eerlijk gezegd, wisten de mi nisters van financiën, die achtereenvolgens aan de van 1964 daterende belastingwet hebben gesleuteld, het ook niet. Voor de eigenaar-ge bruiker is landbouwgrond een bedrijfsmiddel (het be drijfsmiddel bij uitstek zelfs) Voorwaarden Het is zaak de vrijstelling wat nader te preciseren en de voorwaarden, waaronder er belastingvrijdom bestaat, te noemen. In de eerste plaats moet sprake zijn van een landbouwbedrijf, waaronder vallend de akkerbouw, tuin bouw. fruitteelt, bloembol lenteelt, boomkwekerij, vee houderij. vetweiderij en pluimveehouderij. Verder moet vaststaan, dat het landbouwgronden betreft, die daadwerkelijk in de uit oefening van het eigen be drijf betrokken zijn, zelf be- teeld zijn dus. Bij verpach ting bijvoorbeeld, is de land- bouwvrij stelling niet van toe passing. Men kan van een koude kermis thuiskomen, als tegenover de (lage) pachtpenningen het grote nadeel staat dat de waarde-stijging tijdens de verpachtingsperiode niet in de vrijstelling mag delen. Dat nadeel blijkt pas later, zodra de waardeveranderingen bij verkoop gerealiseerd wor- door J. Booij belastingadviseur en er is geen motivering te bedenken om tussen agrari sche en middenstandsbedrij- ven een verschil in eigen domstoestand te zien. Dus schrapten de bewindslieden de landbouwvrijstelling steeds maar uit het wetsont werp. De Tweede Kamer echter stem de de vrijstelling er vervol gens weer in. De volksverte genwoordigers bleken gevoe lig voor een nota van het Landbouwschap, waarin werd gesteld, dat het niet juist is om waardeverschil len, die te danken zijn aan monetaire en conjuncturele factoren als fiscale winst te belasten. Op zich een waarde volle gedachte, maar waarom zo'n betoog dan niet zou op gaan voor het onroerend goed van niet-landbouwers is een raadsel. De belastingheffing over schijnwinsten, veroorzaakt door inflatie heeft overigens onderwerp van studie ge vormd van de "Commissie Hofstra", welke door de rege ring is ingesteld. Intussen hebben de land- en tuinbou wers een streepje vóór. De grootste vgand van het recht is het voorrecht Niemand weet hoe lang dat nog zal du ren; een algemeen protest is den. Dan moet de praktijk zich er maar uit redden om de waarde-styging aan de pacht en "eigengebruiks"-periode toe te rekenen. Een zeer moeilijk karwei, dat tot tal van geschillen en fisca le procedures heeft geleid: Land- en tuin bouwgronden worden de laatste jaren als gevolg van de afhemende vraag steeds goedkoper. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft vorige week me degedeeld. dat de gemiddel de prijs van een onverpachte landbouwhectare in het sei zoen 1980/1981 is gedaald van 45.000,- naar 38.000.-. Van groot belang is, dat slechts die waarde-stijging onbelast is, welke aan externe oorza ken is toe te rekenen. Indien men weiland "zwart" maakt, een drainage aanbrengt en verharding laat aanleggen, zijn dat zaken, welke op eni gerlei wijze ten laste van de winst (zullen) komen. Indien deze zaken later in de verkoopprijs terug te vinden zijn, is de waardestijging van die onderdelen uiteraard wél belast Een mogelijkheid van "verdienen" aan belastingen, is nog niet ingevoerd. Steeds duidelijker aanwijzin gen dat de rente over haar top heen is, hielpen het koerspeU voor een opwaarts gerichte trend. Toch was deze ontwik keling nog niet overtuigend omdat in het jongste verle den meerdere malen teleur stellingen moesten worden geïncasseerd in de hoop dat de hoge rente definitief voor bij zou zijn. Steeds gooiden de Verenigde Staten dan roet in het eten omdat in dat land na een korte tijd van renteda ling weer even snel een her stel van het hoge peil tot stand werd gebracht. Wall Street begon deze week dan ook met een koersdaling van 13 punten ondanks het feit dat voor het eerst sedert vele weken de geldcirculatie met een paar miljard dollar was ingekivmpen. Maar de hoge rente heeft al zoveel schade toegebracht aan de Amerikaanse economie dat zorgen daarover de doorslag gaven. Daarbij komt dat één zwaluw nog geen zomer maakt en deze week vrijdag weer nieuwe cijfers over de hoeveelheid geld in omloop bekend zouden worden ge maakt. Bovendien blijft president Rea gan uiterst onduidelijk over zijn fiscaal beleid. Want de man is moeilijk van zijn stok paardje af te krijgen dat on der zijn regering Amerika be lastingverlagingen nodig heeft. Hierdoor blijft het be grotingstekort veel te hoog wat door velen als de grootste hindernis gezien wordt op de weg naar een krachtige rente daling. Toen de Amerikaanse banken hun rente toch met een half procent terugbrach ten op 16,5 procent, trad er weer een koersherstel op van 13 punten. Maar hiertoe werkte ook het herstel van de oliewaarden mee als gevolg van het afzeggen van een OPEC-spoedberaad dit weekeinde over de aanhou dende prijsdalingen op de vrije oliemarkten. Amerika heeft er alleen belang bij dat de olieprijzen verder zakken. De OPEC-vergade- ring lijkt nu niet vóór april te worden gehouden. Meer reliëf verkreeg de rente daling in ons werelddeel. Hier begon de week met een opzienbarende devaluatie van de Belgische franc met 8,5 procent. Door deze stap is België gered uit de situatie om met extreem hoge rente standen zijn franc op het ou de niveau te houden. De de plorabele toestand van de Belgische economie liet dit niet toe en zou het land nog verder in het moeras hebben geleid. De vaste stemming voor onze gulden die in het Europese Monetaire Systeem steeds aan de top van zijn toelaatba re zone balanceert, veroor zaakte een krachtige ont spanning op onze geldmarkt. De rente waartegen geleend kon worden zakte belangrijk beneden de 10 procent wat in tijden niet is voorgekomen. In antwoord hierop verlaagden vele financiële instellingen tde afgifteprijzen van hun pand-, bank- en spaarbrieven of kwamen met lagere cou ponrente op de markt. De hy potheekbanken verlaagden bovendien de hypotheekren te met enkele tienden van procenten maar verwacht wordt dat volgende maand over de gehele linie belangrij ker rentedalingen op de hy potheekmarkt zullen optre den. Des te teleurstellender was het dat de regering deze week met de nieuwe staatslening, waarop volgende week dins dag kan worden ingeschre ven, de rentedaling niet volg de maar een couponrente heeft aangeboden van 11,25 procent. Dezelfde rente waar op vorige week de Bank voor Nederlandse Gemeenten 200 miljoen gulden had binnen gekregen en welke lening de ze week rond 101 procent no teerde. De beurs had op 11 procent gerekend, wat onge- twijfeld ook best mogelijk was geweest, maar aangeno men wordt dat het ministerie dit extraatje aanbiedt om een zo groot mogelijk bedrag bin nen te krijgen. De beurs spreekt al over drie miljard gulden wat de regering uit stekend van pas zou komen, omdat, naar gevreesd wordt, de komende Voorjaarsnota weer ernstig zal tegenvallen en nieuwe grote budgetgaten zal vertonen. Hierdoor wist de obligatie- markt niet waaraan toe te zijn en de koers index liet vrijwel geen verandering zien. Pas later in de week, toen duide lijker werd dat er wel dege lijk sprake was van een rente daling in ons land, begon de obbgatiemarkt op te lopen Ook op de aandelenmarkt duurde het lang voordat de rentedaling de aarzeling overwon en de stemming gmg ontdooien. De week was bijzonder slecht begonnen voor de scheepvaart, die op één dag bijna vier punten van de index verloor. Het meest zakte de Nedlloyd met zo'n f6,- tot f117. Maar ook bij Van Ommeren ging er ruim een gulden verloren tot f27. Later trad weer emg herstel in. Maar het slechte geluid dat het SHV-concern over de zeescheepvaart bet horen verhinderde een volledig bij trekken van deze sector. Toen de rente bleef dalen en vooral ook Wall Street bijspij kerde. beten althans de inter- door C. Wagenaar nationals zich van de goede kant zien Akzo was de eerste die met voorlopige jaarcijfers voor de draad kwam en het gehalte daarvan was dusda nig verheugend dat het aan deel zo'n f3.- opbep tot f30. Aandelen Koninklijke Petro leum die aanvankelijk van f80 op f74 inzakten, herstel den zich tot f 78 en KLM bep op van f 92 op f 98. Ook bestond er voortdurend vraag voor Nijverdal ten Cate op gunstig beoordeelde per spectieven. Evenals voor Buhrmann Tetterode die bei de hierdoor zo'n f3,- stegen. Rijn-Schelde-Verolme daar entegen moest door het aan vragen van een schuldenre geling bij de overheid van f34 op f30 terug.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27