"De reageerbuisbaby hoort er gewoon bij" Wachtlijst van 200 echtparen Leidse ethica dr. Heieen Terborgh "Ik let op de klank in de stem" mensen worden gekweekt, die er hetzelfde uitzien. Waar ligt het einde voor wie ook nog bedenkt dat eitjes, die niet direct worden ge bruikt, ingevroren kunnen worden en bewaard. On danks een reeks van vragen is de animo van echtparen die geen kinderen kunnen krijgen groot. In Nederland worden ook po gingen gedaan om de eerste 'reageerbuisbaby' het leven te doen zien. De Erasmiis Universiteit in Rotterdam is er wél in geslaagd om het eitje in de reageerbuis te be vruchten. Maar het inplanten van de vrucht in de baarmoe der mislukte. Meer dan tweehonderd kinder loze echtparen staan op de wachtlijst om in aanmerking te komen voor een 'reageer buisbaby'. Het universi teitsteam heeft de zieken fondsen gevraagd de kosten, f. 3500 per behandeling, voor hun rekening te nemen. Het is niet te overzien wanneer op Steptoe de techniek van kunstmatige bevruchting ontwikkelde, liet onlangs we ten dat niets wijst op even tuele gevaren. De techniek is 'eenvoudig'. Bij vrouwen, die via de normale weg geen kinderen kunnen krijgen, wordt een eitje weg genomen. In een schaaltje, Louise Joy Brown de eerste rea geerbuisbaby. Het meisje is inmid dels bijna 4 jaar oud. speciaal hiervoor gemaakt, wordt het met sperma be vrucht. In het laboratorium wordt het uitgebroed. Daarna gaat het embryo terug in de baarmoeder om zich verder Deze methode van bevruchten heeft, vooral dus in Enge land, veel vragen opgeroe pen. Dr. Michael Thomas, hoofd van de ethische com missie van de Engelse Ver eniging voor Medici, heeft zich afgevraagd of men niet bezig is te experimenteren met kinderen. Er gaan zelfs geluiden op om een wet in het leven te roepen die het verbiedt identieke mensen te 'maken*. Deze techniek Dr. Terborgh: "Echt geen punt om je druk over te maken". (Foto: Dirk Ketting). precies hetzelfde als dat je weet dat er ergens op de we reld goede kunstharten wor den gemaakt, maar dat jij er niet voor in aanmerking komt. Hier raak je de kern van de zaak: dit is een con flict tussen het individuele- en het algemeen belang. De gezondheidszorg werkt aan de verbetering van het wel zijn van alle mensen. Met de ze technieken bereik je er maar heel weinig. Natuurlijk kun je zeggen: in Nederland doen we daar niet aan mee. Dat men stelt, stop het geld maar in andere onderzoeken. Psychiatrie, bijvoorbeeld. Want daar heeft men met enorme tekorten te kampen. Ik vind het wél moeilijk om een dergelijke beslissing te nemen." Onoplosbaar ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Reageerbuisbaby: hoe ver mag je gaan? De kunstmatige be vruchting laat veel kritische vragen open. In Engeland, waar bijna vier jaar geleden de allereerste 'reageerbuisba by' (Louise Brown) ter we reld kwam, gaat de medische wetenschap zich herbezin nen. Het Britse parlementslid Shirley Williams heeft Mar garet Thatcher, de eerste mi nister, gevraagd om bij die herbezinning ook sociale, medische, wettelijke en ethi sche overwegingen een rol te laten spelen. De medische wereld is ver deeld. Vooral in Engeland. Men wil zeker weten waar mee men bezig is. Op dit mo ment zijn er vijfentwintig 'reageerbuisbaby's' over de hele wereld. Dr. Edwards, die samen met de vrouwenarts te splitsen. Zo kan een massa Neemt de medische weten schap de rol van de Schep per over? Dr. Heieen Ter- borgh-Dupuis, als ethica verbonden aan de medische faculteit in Leiden, reageert resoluut: "Dat doen we toch al lang? Ziekten bestrijden is óók een zaak van God. Het ligt allemaal in het verleng de van de wetenschap, 't Hoort er gewoon bij. De zaak terugdraaien? Nee, dat zal niet gemakkelijk gaan. De andere kant is natuurlijk wel, dat we ook goede din gen met de wetenschap heb ben bereikt. Voor mij is de reageerbuisbaby echt geen punt om je heel druk over te maken. Ik vind dat er ergere dingen zijn. Er zijn, wat de ethica betreft, twee kanten aan de zaak: wat de gezondheidszorg kan ver helpen, verhelpt ze. Zelf zet zy daar wat vraagtekens by. "Maar we hebben geaccep teerd dat vermeerdering van welzijn bij het leven hoort. Dat is de positieve kant." De negatieve zijde? "De moge lijkheid, dat je van zulke in vitro (letterlijk 'in glas') tech nieken misbruik gaat maken. Of dat de vrouw een eitje van een ander krijgt ingeplant, of er wordt een zeer intelligent kind gekweekt. Ja, slordig gebruik kan grote risico's met zich meebrengen. Het meest dringende probleem is, hoe ver mogen we in de sa menleving gaan? Heel het medisch bedrijf is opgezet om zieke mensen te genezen. Door Jan Westerlaken Maar in het geval van de rea geerbuisbaby heb je met ge zonde mensen te maken. Steeds meer van die gezonde mensen gaan gebruik maken van de gezondheidszorg. Hét probleem is: blijft zij zo be taalbaar. Ik vind dat we daar over bewust moeten naden ken. Durven kiezen." Druk Wat ook een rol speelt is het feit dat in sommige kringen de vrouw het als een geweldige druk ervaart om kinderen te móeten krijgen. Heieen Ter borgh: "Als het niet lukt, gaat zij zich een minderwaardig schepsel voelen. Je mag niet hardop zeggen dat kinderen soms heus niet zó leuk zijn." Vraagt dr. Terborgh zich wel eens af waarmee de weten schap bezig is? Het antwoord komt direct: "Met heersen over het leven. Steeds meer grip krijgen op de werkelijkheid. Dit heeft alles te maken met de macht die de mens wil hebben: het lot naar zijn hand willen zet ten. De hele wetenschap is één grote machtstrijd. Zeg maar gerust een strijd op le ven en dood. We willen het le ven verlengen en de kwaliteit verhogen." In de medische en biologische wetenschap telt elk leven. Maar op een ander front, ook wetenschappelijk, is men precies met het omgekeerde bezig. "Inderdaad. De wa penindustrie bedreigt het le ven. Neem nou onlangs dat vliegtuigongeluk in Amerika. Met man en macht waren ze in touw om het leven van één vrouw te redden. En kijk nu eens naar El Salvador in Mid- den-Amerika? Juist, daar worden de mensen zo maar afgeslacht." Het kunstmatig verwekken van baby's in glas, veroordeelt Heieen dat? "Nee, hoor. Waar ik wel moeite mee heb is dat de arts of on derzoeker én de patiënt sa men de beslissing kunnen nemen. Dat zou ik anders ge regeld willen zien. De parle- mentaire-democratie moet hierin het laatste woord heb ben. Of dat mogelijk is? Ik betwijfel het. Eén goed standpunt krijg je, denk ik, nooit. Kijk maar naar de kwestie van de abortus en eu thanasie. Zitten we eveneens in een impasse. Ik kan niet zeggen dat de komst van rea geerbuisbaby's mij hebben geschokt. Maar we mogen er best eens over nadenken waarmee we bezig zijn." Kerk Wat zijn tot nog toe de reacties uit de kerkelijke hoek? Hoe is het standpunt van de ka tholieken in deze? Heieen: "De kinderwens in die (katholieke) kring staat hoog genoteerd. Bevruchting vindt plaats met cellen van de ouders. Ik geloof niet dat er ernstige bezwaren kunnen zijn. Aan de andere kant: de katholieken wijzen het ge bruik van de anti-conceptie pil af, omdat die té onnatuur lijk is terwijl dit soort tech nieken niét in het verdom hoekje zitten. Vreemd gere deneerd." Stel dat er een verbod komt om 'in vitro-baby's' te kweken. Zou dat veel leed veroorza ken? "Denk ik wel. Vrouwen zullen zich verraden voelen, 't Is In het buitenland zijn vrouwen zonder meer bereid om tien duizend gulden neer te tellen voor het kunstmatig verwek ken van een kind. Heb je heel wat te verteren, dan kun je zo'n baby 'kopen'. Arme mensen die zich zo'n 'investe- -( E.,„ ring' niet kunnen veroorlo ven, moeten daarom maar kinderloos blijven....Een niet op te lossen probleem noemt dr. Terborgh dit. "Iemand met veel geld kan zich zo'n ingreep permitteren, bezit je niks, dan kun je het wel ver geten. Tja, je zou aan het zie kenfonds kunnen denken. Maar daar zitten wel de nodi ge nadelen aan. De totaalkos- ten zouden weer stijgen. En het pakket wordt op den duur onbetaalbaar." Inmiddels zijn er vijfentwintig reageerbuisbaby's ter wereld gekomen. Is er, vooraf, vol doende onderzoek gedaan om alle risico's die aan zo'n geboorte kleven uit te slui ten? Een embryo kan gemak kelijk beschadigen...Heieen Terborgh zegt, dat dit nog niet zó duidelijk is. "Je kunt rustig aannemen dat men daar uiterst voorzichtig mee is. Wat wel gebeurt is, dat er foto's worden gemaakt en vruchtwaterpuncties wor den gedaan. Vóór het embryo in de baarmoeder wordt inge plant, kan men met zeker heid zeggen dat het in orde is. Maar ik denk dat ze vooral in het begin best risico's heb ben genomen. Hoewel dat na tuurlijk geregeld voorkomt De eerste mens die antbiotica slikte, nam óók een risico." Hetgeen echter niet wegneemt dat men voorzichtig moet zijn met het sleutelen aan het leven, vindt de Leidse ethica. "Zo weten we veel te weinig over de ervaringen van de vrucht in de moederschoot Als de moeder schrikt, schijnt de vrucht dit ook mee te maken. In dit opzicht be treden we onbekend terrein", aldus dr. Terborgh. Grote vraag De vraag naar reageerbuisba by's is groot Tóch zijn er nog maar 25 verwekt. Wat is daar van de reden? Heieen Terborgh: "Ik denk dat dit hoofdzakelijk ligt in de technische moeilijkheden. Die moeten eerst overwon nen zyn. Daarnaast moet je een klimaat voor de cellen scheppen waarin ze zich pret tig voelen en zich kunnen maakt het namelijk mogelijk hof oitio tot in hot oneindige dit terrein resultaten zullen worden geboekt. Pas als de financiering is geregeld, kun nen de wachtenden worden geholpen. Resten de talrijke ethische vra gen. Wat Engeland betreft: al zou de medische vereniging tot een verbod overgaan, dan heeft dit geen rechtskracht. Edwards en Steptoe kunnen hun werk dan toch gewoon voortzetten. Heieen Terborgh-Dupuis is als ethica verbonden aan de me dische faculteit in Leiden. Zij is deskundige in de weten schap van de moraal, anders gezegd, hoe je moet handelen in ethische vraagstukken. Dr. Terborgh laat haar licht schij nen over de vraag: 'Reageer buisbaby': hoe ver mag je gaan? vermenigvuldigen. Op dat punt gaat het dikwijls fout. Erg is het niet, want die cel len sterven af. Misschien moet juist dóór meer onder zoek worden gedaan. Alles onderzoeken is echter niet mogelijk. Je moet dingen soms aannemen. In de ge neeskunde is die factor onze kerheid aanwezig. Men neemt dan gewoon aan dat een bepaalde handeling een bepaald gevolg zal hebben. Neem nou infectie. Je hebt er een pil voor om beter te wor den. 't Is best mogelijk, datje zonder dat ding in te nemen óók beter wordt. De meeste mensen denken dat de medi sche wetenschap met keihar de feiten werkt. Is helemaal niet waar. In het wereldje van de geneeskunde schrikt nie mand daarvan." Alle eicellen die worden 'geoogst', worden bevrucht. Niet meer dan twee ervan worden in de baarmoeder in gebracht. In de hoop dat er één zal 'aanslaan'. Wat doet men met de embryo's die 'over* rijn? In Australië wor den ze ingevroren. "Er is en blijft een factor van onzekerheid. Die bevroren embryo's kunnen bij vrou wen worden ingeplant. Wat we niet weten is hoe zo'n cel rich in de toekomst zal gaan gedragen. Ik denk dat er vrouwen zijn die de gok best durven wagen om zo'n 'diep vriescel' bij ze te laten in brengen. Moedig? Nou, nee", reageert Heieen Terborgh. "Die vrouwen, vind ik, ne men wel erg veel risico. En dat alleen voor hun eigen welzyn. Vrouwen die op deze manier een kind krijgen, krij gen ontzettend veel aan dacht. En hebben die nodig. Het is waarschijlyk wél een bepaald type vrouw die dit doet." Overdreven Als zo'n kind opgroeit krijgt het, evenals de moeder voor af, overdreven aandacht "Of we daaraan ooit gewend zul len raken? Dat weetje nooit." Een ander punt is celdeling. Die wordt by kikkers en mui zen al toegepast Met mense lijke cellen kan dit ook. Je kunt met die deling tot in het oneindige doorgaan. Zo zou je een heel leger van mensen kunnen kweken, die er stuk voor stuk hetzelfde uitzien. Zou er eigenlijk geen wet moeten komen die, op voor hand, zoiets verbiedt? 'Tja. dat is een grote angst droom. Ik kan daar niet zo bar veel over vertellen, om dat ik de technieken niet ken. Mocht het ooit zo ver komen, dan moet er een brede maat schappelijke discussie op gang komen. Wanneer je werkelijk dezelfde mensen kunt creëren, is dit natuurlijk te verwerpen. Dan moet je het totale mensbeeld her zien." Heieen Terborgh: "We winden ons nu op over dingen die zich in de verre toekomst zouden kunnen voordoen. Wellicht gebeurt het in het geheel niet De problemen waaraan we nu onze handen meer dan vol hebben, laten we liggen. Dat is erg jam mer." Een gewetensvraag. Stel dat zij zelf niet op een normale ma nier kinderen zou kunnen krijgen. Dat alleen een rea geerbuisbaby tot de moge- lykheden behoort Wat zou Heieen in zo'n geval doen? "Voor mij dan maar geen kin deren. Van die techniek zal ik nooit en te nimmer gebruik maken. Ja, ik weet het, ik heb gemakkelijk praten Omdat ik mijn keuze al heb bepaald. Zou ik normaal geen kinde ren kunnen krygen, dan maar helemaal niet. Als ik een ernstige vorm van kan ker zou hebben, zou ik me ook nooit agressief laten be handelen Ik probeer wat te redden van het gewone. Ge lukkig maar dat met iedereen er hetzelfde over denkt" PAGINA 25 Eerste blinde rechter mr. Romke de Vries: (Van ome correspondent De 33-jange jurist Romke de Vries vindt het eigenlijk niets byzon- ders dat hy onlangs als de eerste blinde rechter in Nederland werd geinstalleerd in het Am sterdamse Paleis van Justitie. „In Duitsland, Amerika en Enge land werken al langer blinde rechters, de situatie in Neder land is nu tenmiste rechtgetrok ken", stelt hij nuchter vast. Ofschoon mr. De Vries de grote be langstelling rond zyn persoon een beetje overdreven vindt, wil hij er toch wel over praten. De Vries wordt familierechter. Hij gaat deel uitmaken van een colle ge van rechters dat zich bezig houdt met zaken als echtschei ding. voogdij en alimentatie. Sinds anderhalf jaar was hij plaatsvervangend rechter. Daar vóór was hij een tijdje werkzaam als hulpstrafrechter in het kader van zijn opleiding. De Vries heeft gezegd dat zyn on partijdigheid wordt bevorderd doordat hij de verdachte niet kan zien. „Mijn oordeel wordt niet beinvloed door uiterlijk of kle ding", zegt hy. Betekent dit dan dat andere rechters zich daar wel door laten beinvloeden? „Tja", grinnikt hij, „dat kan zowel positief als negatief zyn. Een punkfiguur kiest een bepaald ui terlijk. Ik denk van iemand die zich in de meest wilde kleuren schildert plus gekke kleding draagt dat dat is om te provoce ren. En om zichzelf een beetje buiten de maatschappij te plaat sen. Dat kan by de beoordeling een rol spelen. Ook ten goede hoor, om iemand recht te doen". „Maar wat ik eigenlijk wil zeggen, is dat uiterlijk minder bepalend is dan men in de dagelijkse gang van zaken geneigd is te denken. Sommige mensen zeggen dat de eerste indruk de beste is. Ze beoordelen iemand op het zien. Die mogelijkheid mis ik. En ik heb dan ook minder gauw een oordeel over iemand". .Zolang iemand niet aan het woord is weet ik niet goed wat er in hem omgaat Iemand die zwygt nodig ik uit om iets te zeg gen. Ik let op de klank in de- stem. De stem is een verrader van emoties. Het is heel moeilijk om je stem helemaal onder con trole te houden". Het bijhouden van stapels paperas sen waarin de jurisprudentie over uiteenlopende zaken is te rug te vinden, is voor De Vries een moeilijke zaak. Behalve dat hij door familieleden wordt ge holpen (hij is getrouwd en heeft twee kinderen) heeft hij een as sistente toegewezen gekregen. Als De Vries zittingen voorbe reidt of nadenkt over hoe hy een vonnis moet formuleren, leest de assistente stukken uit de juri sprudentie hardop voor. Dat wordt opgenomen op band en de rechter kan die dan later afluiste ren. Verwacht de rechter dat er extra op hem gelet zal worden omdat hy als blinde rechter in Neder land uniek is? „Een heel groot deel van de rechtspraak ligt vast Er is een beleid dat is opgesteld in onderlinge afspraken van de rechters, je hebt te maken met de procesorde zoals de wet die voor- schryft en er zyn de regels van de advocatuur. En als ik dan hardop een vraag stel, of ik als rechter zoveel speelruimte heb dat ik ex tra ln de gaten moet worden ge houden, dan zeg ik nee". Tydens zyn rechtenstudie aan de universiteit in Utrecht en de RAIO (Rechterlijke Ambtenaren In Opleiding) heeft De Vries veel hindernissen van veelal prakti sche aard genomen Boeken kon den niet snel genoeg in braille worden omgezet Tijdens de gnf- fierperiode van de RAIO moest hij vooral administratief werk doen. Dat was ook moeilijk. On langs sloot hy zyn marathon met hindernissen voorlopig af in het Amsterdamse paleis van justitie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25