In Thailand kies je je eigen nummer uit E*'" Sextoerisme bijna net zo lucratief als rijstexport Critici verwarren oorzaak en gevolg' ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 PAGINA 23 ,Aeh Jm, die sexreben neer Thailand. We noemden het altijd de tpennalljn". Het sljn woorden van de ex-touroperator van het Amsterdamse reisbureau Erotoert dat voor het aexblad Chick de re ben naar Thailand organiseerde. Organiseerde, want Erotoen bestaat niet meer. De sexreiien n«ir Thailand weL En niet alleen dddrheen. Zij het op veel kleinere schaal wordt het sex bedrijf ook op grote schaal geëxploiteerd in landen als Haiti, Korea, Taiwan en Tunesië. De praktijken dAlu vallen echter in het niet bij die op de Filippijnen en Sri Lanka Ranke call-boys staan er te dringen om Japanse en Westerse homo- en pedofielen aan hun trekken te doen komen. En in tegenstelling tot hun collega's op bet Griekse eiland Mykonos of het Amsterdamse Rembrand tsplein bieden dete jongetjes hun diensten niet aan uit vrije wil. De alom heersende armoede In dese landen laat hun maar al te vaak geen andere keus. Handige souteneurs en op geld beluste Westerse touroperators slaan daar munt alt; maken een deugd van andermans nood. Schaamteloos stellen zij reisgidsen samen en proberen klanten te lokken met verleidelijke teksten. „Ik was ook aangenaam verrast door de lage prljsen en de lage eisen van de jongens die sex tegen financiële vergoeding bedreven. Hartelijkheid en gastvrijheid voerden de boventoon in de relaties die Ik had en ik vertrok met het gevoel dat lk de hemel op aarde voor de homo's had ontdekt", Is to'n tekst. Hij staat te lexen in de ruim zeshonderd pagina's tellende Spartacus Interna tien al Gap Guide for Gay Men 1981. Desc viertalige gids (Engels, Duits, Frans, Spaans) wordt in Amsterdam uitgegeven door John D. Stamford. Diens compaan Frank reageert een beetje pissig en ontwijkend, als hem wordt gevraagd of 'Spartacus' met dit soort wervende teksten de jongensprostitutie niet in de hand werkt. Hij vindt dst Nederland de hand eerst maar eens in eigen boesem moet steken. „Als er op ëën plaats sprake Is van sextoerisme, dan is dat wel op jullie eigen Zeedijk." Frank bewaart het stil zwijgen over de schat aan informatie die de Spartacus Gay Guide 1981 geeft over more gay fun with 'Sparta cus' in 150 lands (meer homo-plezier met 'Spartacus' in 150 lan den). Een en ander compleet met een lijst van lokalen waar men jongens kan oppikken en waar men per uur of er per dag kamers kan huren. Door Sjak Jansen Spartacus is echter méér dan een gids alleen: het is ook een club, waarvan de leden voor het luttele bedrag van tien gul den bij een jongen kunnen wor den geïntroduceerd. Deze komt hen van het vliegveld halen of in het hotel opzoeken. Erg in tel bij Spartacus-leden is de spe ciale Holiday Help Portfolio. Dit boekje, een soort catalogus van call-boys, geeft actuele en gedetailleerde informatie over de homosexuele geneugten die in elk land afzonderlijk zijn te beleven. De activiteiten van Spartacus zijn deze week gehekeld in de VN-commissie voor de men senrechten in Genève. De Nederlandse vertegenwoor diger in die commissie, prof. Kooijmans, verklaarde dat Nederland zich moet afvra gen of de vrijheid van druk pers een beletsel vormt voor stappen tegen de uitgever van de „Spartacus-handlei- ding voor sextoerisme." Dubbele moraal De Spartacus Gay Guide 1981 leidde eerder tot vragen van PPR-fractieleden Lankhorst en Waltmans in de Tweede Kamer. Daarop antwoordde minister Van der Stoel (bui tenlandse zaiken) dat de pro cureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam be zig was een onderzoek in te stellen naar de mate waarin in ons land op ongeoorloofde wijze werving plaatsvindt voor sextoerisme naar landen in de Derde Wereld. Dat on derzoek is nu zo goed als af- gerond en volgens een voor lichtster van het ministerie luidt de conclusie ervan vrij wel zeker dat een en ander nauwelijks te controleren valt. Minister Van Dijk van ontwik kelingssamenwerking, pas terug van een werkbezoek aan Sri Lanka, heeft in ant woord op diezelfde vragen fi nanciële steun toegezegd aan organisaties die zich bezig houden met „de bestrijding van de uitwassen van het sex toerisme". Een toezegging die de Nederlandse Vereni ging tot Sexuele Hervorming (NVSH) prompt in het ver keerde keelgat schoot. Volgens Tom de Groot van de ze vereniging wordt de Wes terse pedofiel hiervan het slachtoffer. „Nooit hebben wij gezegd dat wij het sextoe risme een wenselijke toe stand vinden. In de culturen waar de maagdelijkheid van de vrouw voor het huwelijk het meest wordt benadrukt, treedt dikwijls een bedekte aanvaarding op van relaties tussen mannen onderling en tussen mannen en jongens, als sexuele uitlaatklep voor het mannelijk geslacht." „Al te openlijke homo- en pe dofiele relaties worden weer afgekeurd. Zo'n dubbele mo raal bestaat in Sri Lanka en daarom oefenen deze landen aantrekkingskracht uit op pedofielen. Het feit dat het hier om arme landen gaat is voor hen in eerste instantie niet relevant: als het rijke lan- Naar schatting een half miljoen meisjes figureren in de Thaise sex-industrie. Doorgaans achter "eenrichtings-spiegelglas" met een nummer op de borst den waren ging men net zo goed. De critici verwarren oorzaak en gevolg", aldus De Groot. Bedelaars Vooral Sri Lanka staat ter dis cussie. Dat heeft te maken met een rapport dat de Engel se maatschappelijk werker Tim Bond, medewerker van de Zwitserse liefdadigheids- organisatie Terre des Hom mes Lausanne, heeft gepubli ceerd over toerisme en pedo filie op Sri Lanka. Drie jaar verbleef hij op dit voormalige Ceylon en zag hoe school gaande jongens door hun om gang met Europese pedofie len sociale paria's werden en in de criminaliteit terecht kwamen. In het weekblad Vrij Neder land zegt Bond: „Welk kind in de Derde Wereld'kan de verleiding weerstaan om snel een paar centen .te verdie nen? Ik heb er niets op tegen dat homobars en -clubs over de hele wereld adverteren. Er is immers niemand de dupe van. Maar in Sri Lanka zijn geen homobars of -hotels, en de honderden jongetjes tus sen de acht en zestien jaar die in contact komen met Euro pese toeristen, zijn niet op zoek naar een homosexuele partner. Ze zijn gewoon op een beetje geld uit. Sommi gen waren bedelaars, schoen poetsers of scholieren en nu zijn ze prostituées omdat dat meer opbrengt." Voor Bond staat het vast dat er als gevolg van de commercië le homogidsen heel wat ver driet vanuit Europa naar Sri Lanka wordt geëxporteerd. Hetzelfde geldt volgens hem voor de heterosexueel gespe cialiseerde reisgidsen. „Het gaat hier niet over de morele kanten van sexuele relaties tussen volwassen mannen en kleine jongens, maar over de gevolgen daarvan op het ver dere leven van deze jongens." „Na hun vijftiende jaar raken ze steeds minder in trek, met alle problemen van dien. Ze dig op de pedo- en homofilie op Sri Lanka richt, is Tom de Groot van de NVSH een doorn in het oog. „De hetero- hoerenlopers naar de borde len van Bangkok en hun reis bureaus kunnen gerust zijn", zo stelt hij. Schat Tim Bond het aantal Sri- lankese jongens dat zich prostitueert op tweeduizend, het aantal meisjes dat in ren kan kiezen uit een ruim aanbod van volgzame Thai- meisjes. Volgens een rapport van de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) zijn al leen al in Bangkok ongeveer 950 bordelen, discotheken, zogenaamde kapperszaken en massagesalons. Daarin zouden volgens zuinige schattingen tweehonderd duizend vrouwen een scha mele kost verdienen. zijn dan een luxueus leven gewend. Roken, drinken en drugs zijn vaak een vaste ge woonte geworden. De kans om zich alsnog in hun eigen cultuurpatroon te integreren is vrijwel uitgesloten. Terwijl de jongens zich aan hun vroe gere levensstijl proberen vast te klampen, wordt de drem pel tussen prostitutie en cri minaliteit steeds smaller. Die twee werelden lopen vrijwel in elkaar over", zo weet Bond. Bangkok Dat de aandacht zich zo eenzy- Thailand in het sextoerisme werkzaam is wordt geraamd op een half miljoen. Na de ex port van rijst is het sextoeris me voor Thailand de belang rijkste bron van buitenlandse deviezen. Honderden miljoe nen guldens gaan er jaarlijks in om. Officieel bestaat pros titutie er niet, de wet verbiedt het. Tegelijk is dat een dood doener, waarmee de corrupte politie zich bergen werk be spaart. Wie in Bangkok, dat doorgaat voor het Mekka der erotiek, zijn sexuele lusten wil botvie- Armoede en sociale ontwrich ting in heel Thailand garan deren een voortdurend aan bod van vrouwen. Aan klan dizie is evenmin gebrek. Ge lokt door verhalen datje voor een paar tientjes per nacht al je herenwensen vervult ziet door een Thaise schone, stap pen Westerse toeristen by bosjes tegelijk in het vlieg tuig naar Bangkok. Dat een besmetting met een ge slachtsziekte op de loer ligt is veelal van later zorg. Daaraan dankt het vliegtuig terug zijn bijnaam: de Gonoerrhoe ex press. Mishandeling Zelf verdienen de prostituées in de bordelen een grijpstui- ver, hetgeen nog altijd méér is dan het gangbare salans in een fabriek of op het platte land, waar geen landhervor mingen zijn doorgevoerd en de boeren derhalve onder er barmelijke omstandigheden leven. Volgens Nieuw-Venneper H. Birkhoff, die zelf in Thailand heeft gewoond en getrouwd is met een Thaise, hoeft men in veel gevallen met de pros tituées niet zoveel medelij den te hebben, „omdat Thai se mannen hun vrouwen doorgaans zó mishandelen dat elke buitenlander (wat voor boeven dat overigens ook mogen zijn) het nog ge makkelijk wint als het gaat om respect en menselijk heid." Het ILO-rapport zegt dat het leeuwedeel van de meisjes af komstig is van het platteland Door hun ouders zijn ze in de meeste gevallen uit pure ar moede aan de sexhuizen ver kwanseld. Kieskeurig zyn de Thaimeisjes dan ook met Mits er enig geld tegenover staat zijn zy bereid de groot ste Jan Doedel het idee te ge ven een Don Juan van for maat te zyn. Dat zij in de tien tallen massage-instituten letterlijk en figuurlyk een nummer zyn, nemen zy op de koop toe Blijkens een repor tage in het maandblad „Onze- Wereld" zitten de meisjes er achter éénrichting-spie- gclglas. opdat de bezoeker ze ongemerkt kan keuren voor dat hy een keuze maakt door een nummer op te geven. Ie der meisje draagt op de borst een nummer, waarvan de hoogte correspondeert met de opgedane ervaring. Ofschoon het massa toerisme voor menig ontwikkelings land een geschenk uit de he mel lykt, raakt men over het algemeen steeds meer door drongen van de uiterlijke schijn ervan Massa toerisme brengt minder geld in het laatje dan verwacht, de be volking wordt er niet zoveel beter van. In plaats daarvan leggen de rijke loensten be slag op de schaarse goederen. Hard gelag Daarby komt het bedneglyke van de winsten die het toens- me oplevert: slechts weinig ervan komt uiteindelijk in het land zelf terecht. En dat is een hard gelag als men na gaat dat het toerisme de ont wikkeling van de economi sche groei er niet op vooruit doet gaan. Het gevolg is meestal een sterke prijsstij ging die vooral de arme be volking tref! Ongeveer de helft van de vier miljoen inwoners van Bang kok leeft dan ook beneden de officiële armoedegrens van 100 gulden per maand. Bang kok is zodoende één van den onveiligste steden ter wereld. Dét lees je echter niet in de reis gidsen. Touroperators be schrijven Bangkok als een bruisende metropool in het land van de tempels, de ge weldige palmenstranden, de tropische zon, drijvende markten en sierlijke danse ressen... Met geen woord wordt nog gerept over de Thaimeisjes, ..die u zullen verwennen, zoals u nog nooit verwend bent". In Duitse reisgidsen komt men nog wel tegen dat „de hotels Park, Pnnce en Grace allereerst zijn bestemd voor alleenrei- zenden en vrijgezellen." Sommige westerlingen hebben dermate de smaak te pakken gekregen van de rendezvous in de "coffeeshops" in de Bangkokse hotels, dat zij een Thaise mee naar huis nemen. Huwelijkspartners zijn er volop te koop en soms zelfs in de aanbieding. Thaimeis jes willen dikwyls maar al te graag aan de haak worden ge slagen. omdat het leven in het welvarende Europa lokt Niet zelden zijn dronken wes terlingen daar het slachtoffer van. In laveloze toestand te kenen zij een huwelijkscon tract en willen zy dat later af kopen, dan moeten zy stapels geld op tafel leggen. Een han del apart Slavenhandel De beweegredenen van een westerling om een Thaise mee naar huis te nemen zijn overigens niet allyd even ho norabel. Thaimeisjes die m het Westen gouden bergen zyn beloofd, maar by aan komst door souteneurs wor den geëxploiteerd, zyn geen uitzondering meer In het Westduitse Frankfurt kwam enige jaren geleden een com plete slavenmarkt in Thai meisjes aan het licht Daar kon men voor 5000 mark per maand cn 3000 mark borg een Thaise huren voor prosti tutie. Overheden hebben de grootste moeite om dit soort excessen van het sextoeris me in toom te houden. Slavenhandel of niet, de sexrei- zen naar Thailand gaan on verminderd door. Touropera tors beroepen zich in deze op het vrije ondernemerschap „Wy hebben geen opvoeden de taak", klinkt het. of: „con sumentisme is heilig". En: „Meneer wat zeurt u nou. in Wenen gebeurt het ook" Maar ook ..Wy hebben er nooit brood in gezien, want waarom zou je elf uur m het vliegtuig gaan zitten en kans lopen op een druiper voor iets wat je ook thuis om de hoek kunt doen?"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23