LEIDSCH DAGBLAD Extra offer ambtenaren Drie doden aan boord van gekaapte Boeing Jacht op huizenzwendelaar Kok eist ander beleid van PvdA "Terlouw is sta- in-de-weg" Voorstel CDA levert 1,5 miljard gulden op ruw krijgt z) m bmcluks mft vmemtioe pkoew»im-mmmwoh* ATERDAG 27 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36715 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wffle 1 231lBGl«fcn Voor Wnrs w cobion Generaal Berkhof en het onbegrip Hans Wiegel: EEUW ARDEN (GPD) - Het op treden van minister Terlouw (economische zaken) vormt een sta-in-de-weg bij het verdere eco nomisch herstel. WD-fractielei- der Wiegel maakte dit verwijt gisteravond in Leeuwarden tij dens de opening van de liberale campagne voor de komende ver kiezingen voor de provinciale staten. Wiegel noemde zijn ver wijt extra triest, omdat de WD de filosofie van minister Terlouw redelijk acht. folgens Wiegel is Terlouw niet in staat de centrale rol in het kabi net te spelen, die de minister van economische zaken juist nu dient te vervullen.Wiegel noem de Terlouw de zwakste schakel in het huidige kabinet. Diens op treden is er verantwoordelijk voor dat Economische Zaken wordt uitgekleed en dat het aard gas wordt potverteerd.Het is voor Nederland nodig dat Ter louw alsnog een bewindsman van allure wordt. Daarvoor moet hij inventief, slagvaardig en daadkrachtig worden. Volgens Wiegel waren juist bij het optre den van Terlouw de verwachtin gen hoog gespannen omdat deze een succesvol lijsttrekker was, het kabinet kreeg dat hij had ge wild en tevens de post verkreeg waarvoor hij zich bijzonder ge schikt had verklaard. Meeuwen wachten op vertrek boot NYON - Deze zeemeeuwen in de haven van het Zwitserse stadje Nyon schijnen te weten dat de tijd voor vertrek van de boot, zoals aangegeven op de klokken, nog niet is gekomen. Waarschijnlijker is dat het mistige winterweer in West-Zwitserland ze ervan weerhoudt om naar elders te vliegen. in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden OZieMesi pasiZ&uyn Schip van Greenpeace aan ketting HALIFAX (ANP) - De Canadese douane heeft de "Rainbow War- rior", het schip waarmee Green peace wilde protesteren tegen de zeehondenjacht in Canada, in be slag genomen. Dit gebeurde om dat vorig jaar de douaneregelin gen werden gebroken bij het ver laten van de haven van St. John's op Newfoundland. De actie van de douane dwars boomt het plan van Greenpeace om deze week met het schip naar de St. Lawrence Baai te varen om daar in actie te komen tegen de jacht op de zeehondjes. Vol gens Greenpeace bestaat het ge vaar dat het schip wordt gecon fisqueerd. Bewolkt NAIROBI (AP/ANP) - Kapers hebben gisteravond in een Tan- zaniaanse Boeing 737 drie per sonen gedood. Het toestel was met 99 passagiers en bemanningsleden aan boord overmeesterd tijdens een bin nenlandse vlucht van Mwanza op de zuidelijke oever van het Victoriameer naar de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Sa laam. De overvallers dwongen de gezag voerder naar de Keniase hoofd stad Nairobi te vliegen. Daar werden drie vrouwen en twee kinderen losgelaten, maar vol gens een Keniaas persbureau dat gesprekken tussen het vliegtuig en de verkeerstoren aanhaalde waren inmiddels al drie perso nen gedood. Dit ondanks het dringend verzoek van de Kenia se minister Ouko van buiten landse zaken om "te stoppen met doden". De kapers dreigden het toestel op te blazen als het niet werd volge- tankt. Na zes uur gaven de auto riteiten toe, zodat het om kwart over tien gisteravond kon ver trekken. Hoewel Jedda in Saoedi-Arabié aanvankelijk weigerde toestem ming voor een landing te geven werd later gezwicht toen de ge zagvoerder meldde gebrek aan brandstof te hebben. Nadat was bijgetankt kon het toestel ver trekken. Voorlopig nog met on bekende bestemming. Niemand had in Jedda de Boeing mogen verlaten. Belasting schuld van tien miljoen SCHIPHOL (ANP) - Met de mededeling dat hij eerst maar zijn schuld aan de Ne derlandse staat moest vol doen heeft de marechaussee gistermiddag het paspoort van een 29-jarige man uit Nij megen ingenomen, die daar door niet naar Zurich kon vertrekken. De man had volgens de mare chaussee een belasting schuld van tien miljoen gul den. Gevraagd naar zijn be roep antwoordde de Nyme genaar een ww-uitkering te genieten. Slachtoffers voor miljoenen benadeeld De Bilt verwacht veel bewolking c droog. De tempcratuu zuidelijke wind I vandaag vrij overwegend zal bij matige ijf graden oplo pen. Morgen kan hier en daar regen vallen. Het kwik zal dan de 6 graden 28 februari Zon op 7.29, onder 18.17 uur. Ma 9.44, onder 23.59 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.16 en uur, laagwater om 2.03 en 14.28 i Hoogwater in Katwijk om 6.49 en uur, laagwater om 2.32 en 14.59 i VENLO (ANP/GPD) - Officier van justitie, mr. Ek in Roermond heeft een bevel tot aanhouding en voorgeleiding uitgevaardigd tegen een 46-jarige inwoner van Venlo, J.L., die ervan wordt ver dacht door zwendel met huizen en grond in de Spaanse Costa Blanca Nederlanders voor mil joenen guldens te hebben opge licht. Omdat de man sinds enke le maanden spoorloos is, is Inter pol ingeschakeld. De man organiseerde kijkreizen voor aspirant-kopers naar bouw projecten en bungalows in De- ma. In de meeste gevallen wer den er snel zaken gedaan en in casseerde hij de overeengeko men koopsom. Als de kopers dan hun bungalow wilden betrekken bleek in veel gevallen dat de wo ningen al waren bewoond omdat L. die twee keer had verkocht of grond met woningen had ver kocht die al zijn eigendom wa- Commissaris van politie Hüskens deelde gistermorgen mee dat bij de Venlose politie in de afgelo pen maanden al veertien aangif ten wegens oplichting tegen L. waren binnengekomen. Bij deze aangiften gaat het om bijna een miljoen gulden, maar de Venlose commissaris acht het niet uitge sloten dat het bedrag dat L. heeft verduisterd tussen de tien en vijftien miljoen gulden zal ko men te liggen. Commissaris Hüskens vertelde gisteren dat er ook door tal van kopers lovende woorden over L. gezegd zijn. De politie in Venlo heeft herhaal delijk contacten gehad met de Spaanse politie en vermoedt nog deze week meer inzicht in de enorme zwendelpraktijk te krij gen. Maar liefst 200 brieven zijn gestuurd naar mensen van wie bekend is dat zij bij L. de afgelo pen jaren onroerend goed heb ben gekocht. De aangeschrevenen is verzocht hun ervaring met de Venlonaar kenbaar te maken. Al zo'n hon derd brieven met antwoord zyn weer terug in Venlo. Die moeten nog allemaal worden uitgezocht. DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft voorgesteld ambtena ren en uitkeringstrekkers op 1 juli geen prijscompensa tie te verlenen. Vice-fractievoorzitter De Graaf heeft dit gisteravond voor de VARA-televisie gezegd. Tegelijkertijd wil het CDA de teruggaafmogelijkheid van teveel betaalde aow-premies afschaffen. Zowel minister Van Thijn (binnenlandse zaken) als FNV-voorzitter Wim Kok verwezen het plan onmiddellijk naar de prullebak. De Graaf gelooft dat zijn voorstel om de ambtenaren en uitkerings trekkers geen verhoging te ge ven nog dit jaar f 1,5 miljard zal opleveren. Daarmee zal dan een groot deel van de noodzakelijke extra bezuinigingen gevonden worden. Het aow-voorstel is al eerder door de CDA fractie naar voren gebracht. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) noemde het een hele slechte gedachte, omdat daar mee slechts één bepaalde groep, de ambtenaren, zou worden ge troffen. De ambtenaren zouden daardoor dubbel worden gepakt Op die gronden wees Van Thijn ook het loslaten van het huidige trendbeleid, waarbij de over- heidssalarissen die in het be drijfsleven volgen, van de hand. Groter tekort Binnen de coalitie vormt de finan ciële kwestie al geruime tijd een moeilijk te nemen drempel. De PvdA heeft al publiekelijk laten weten niet meer dan ongeveer f 2 miljard te willen bezuinigingen Voor D'66 ligt de grens op f3 tot f 4 miljard, maar dan moet er een extra investeringsimpuls komen. Alleen het CDA houdt vast aan terugdringing van het tekort tot tussen de 6,5 en 7 procent. Deze problemen zijn nu nog groter geworden, doordat het tekort van de gehele overheid vorig jaar opgelopen is tot bijna f25 mil jard. Dat is 8,25 procent van de totale inkomsten. Premier Van Agt deelde dit gisteravond na af loop van de wekelijkse minister raad mede. Het kabinet is het nog niet eens geworden over de nieuwe bezuinigingen, die door het tekort nodig zijn geworden. De minister-president was gisteren aanzienlijk minder somber over de toekomst van het kabinet dan vorige week. Hij wees erop dat in de afgelopen week twee hete hangijzers waren opgelost: de kwestie van de aardgaswinsten en het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken). „Als we zo doorgaan, dan kan het kabinet nog lang blijven zitten," zei Van Agt. Suiker drie cent duurder DEN HAAG (ANP) - Een kilo sui ker gaat vanaf maandag 1 maart met drie cent in prijs omhoog. De minimumprijs komt hierdoor van 2,07 op 2,10 cent per kilo, zo heeft het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) mee gedeeld. De verhoging is volgens het CBL een gevolg van een door de kerindustrie toegepaste prijsver hoging. De mimmumcon: tenpnjs is het bedrag waarvoo de winkelier de suiker inkoopl De laatste prijsstijging v ker was op 4 januari, toen met vijf cent per kilo. OVERVAL - De 42-jarige eigenaar van een supermarkt in Epe is gis teravond zwaar gewond geraakt bij een mislukte overval. Toen de eigenaar met de dagopbrengst in een koffertje uit de supermarkt stapte, werd hij besprongen door een gemaskerde man. Er ont stond een worsteling waarbij de eigenaar messteken in de onder buik en schouders opliep. De overvaller kwam niet ver met de koffer. Na een paar passen werd h(j tegen de grond ge schopt door een 18-jange militair uit Epe. Deovervaller wist te ont komen, maar moest de koffer achterlaten. In de komende week moeten ech ter nog oplossingen gezocht wor den voor de financiële gaten uit de Voorjaarsnota, inclusief de extra eis van minister Den Uyl voor f 1 miljard voor het banen plan. Minister Den Uyl zal het banen plan komende dinsdag op een persconferentie presenteren. Premier Van Agt wilde daarom niet vooruitlopen op de inhoud van het plan. Over de financie ring van het plan bestaat echter nog geen overeenstemming. Ook is nog onduidelijk of het kabinet de doelstelling van 30.000 volle dige en evenveel deeltijdbanen zal kunnen verwezenlijken. De ministerraad zal mogelijk maandagavond een beslissing nemen over de ziektewetplannen van minister Den Uyl. Daartoe komen de vijf meest betrokken ministers „de vijfhoek") in een speciale vergadering byeen. Vol gens Van Agt heeft Den Uyl in grote lijnen het advies van de kroonleden van de Sociaal-Eco nomische Raad hierover opge volgd. Van Agt twijfelt er overigens aan of de datum van invoering, 1 april, nog wel kan worden gehaald. Hy wilde niets zeggen over de voor lopige inhoud van het plan. Ook niet of de ziekengelduitkering aangevuld zal worden tot 100 procent, zoals de vakbonden ei sen. Ook over het aantal wacht- dagen zweeg de premier. Hij stelde wel vast dat een verdere verhoging van de lasten op het bedrijfsleven „ontoelaatbaar" is. Daarmee steunde hij het stand punt dat de CDA-fractie in het af gelopen kamerdebat naar voren heeft gebracht. Nadrukkelijk liet hij weten daarmee niet vooruit te willen lopen op de inhoud van het ziektewetplan. VAN UW LIEFSTE DEN HAAG (GPD) - FNV- voorzitter Wim Kok vindt dat de PvdA het in de regering anders moet gaan doen. Voor de VARA-televisie hekelde hy zeer scherp het PvdA-op- treden, dat zich nauwelijks van het Bestek '81-beleid zou onderscheiden. „Het zit me tot hier", zei Kok, op zijn keel wijzend, over de omme zwaai die de PvdA-fractie heeft gemaakt op het gebied van de aardgaswinsten. Hij vond het on- begrypelyk dat de socialist Van der Hek de aardgaswinsten-bnef van Terlouw had bestempeld als een bevredigende tussenbalans Volgens Kok zijn de afspraken met de oliemaatschappyen over in vestering van hun aardgaswin sten „boterzacht". Er is geen ze kerheid dat de investeringen vóór 1984 worden gedaan en bo vendien heeft het kabinet geen sanctiemogelijkheden, aldus Kok. Kok waarschuwde verder tegen de drastische bezuinigingsplannen van het kabinet. „We zyn bezig een bestedingscrisis te veroorza ken die zyn weerga niet kent", zei hij. Chileense vakbondsman vennoord SANTIAGO (Reuter) - De Chi leense vakbondsleider Tucapel Jimenez, die donderdag was "verdwenen", is gisteren ver moord aangetroffen. Zyn keel was doorgesneden Jimenez was voorzitter van de Chi leense ambtenarenbond. On langs nep hy op tot de vorming van een nationale vakbond om gezamenlyk te stryden voor her stel van de vakbondsvryheid in Chili. President Pinochet heeft zyn be zorgdheid uitgesproken over de dood van Jimenez en de minister van binnenlandse zaken op dracht gegeven een onderzoek in te stellen, zo meldt de Chileense pers. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen near Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1