Welvaart kan niet op in Koeweit „Dat zuinige, dat moet je hier nog even afleren "Onze olie is goedkoper dan jullie mineraalwater' Op de dag dat minister Den Uyl en zijn staatssecretaris Iet Dales in de Tweede Kamer moeizaam een miljard uit de sociale zekerheid knijpen, zit Ali Al-Moessa er in zijn Koeweitse kantoor ontspan nen bij. Hij is topambtenaar van het ministerie voor planning. En in een ongemeen rijk olieland, met een geschat geldoverschot van zo'n 125 miljard gulden, is het prettig plannen. Tony Door van der Meulen De air-conditioning zoeft, buiten is het lekker winterweer (25 gra den), de bedoeïnenthee wordt aangekondigd door zijn secreta ris (een buitenlander, zoals tiijna alles in Koeweit door ingehuur de vreemdelingen wordt ge daan), het leer in de royale fau teuils is zacht en gerieflijk, en we praten over geld. Simpel „Rijke mensen", zegt Ali Al-Moes sa, „hebben overal in de wereld meer invloed dan arme mensen. Dat is het hele verhaal, zo simpel ligt het". Over de vraag hoe rijk Koeweit is, denkt hij een tijdje na. Dan: „Wij zijn rijk genoeg, maar niet té rijk. U moet niet vergeten: we hebben nog veel nodig. Voor ieder gezin f een eigen huis, voor ieder gezin een nog hoger inkomen. En onze tijd is beperkt: over een eeuiyrife dp olie op". Een paar uur later verheft de vice- rector van de Koeweitse Univer siteit, Dr. Sulaiman Sadoun Al- Bader, zijn stem: „U moet het nu ook weer niet overdrijven. Van mijn 12.000 studenten zijn er zes, misschien zeven die met de Rolls Royce naar college komen. U vindt dat bijzonder, maar voor ons hier is het hetzelfde of ie mand in een Honda Civic rijdt of in een Rolls Royce. En ook al ko men ze per helikopter, als ze maar studeren". „Maar dat is nu juist het probleem. Sulaiman speelt zelf ook op de effectenbeurs", schimpt een kri tische Koeweiti die ik tref. „Laatst hoorde ik van een profes sor dat hij college stond te geven, toen een student plotseling zei: sorry, maar ik moet weg. De vol gende dag vroeg hij aan die jon gen: waarom moest je zo plotse ling weg, is je moeder ziek, werd je zelf niet goed? Nee, zei de stu dent, ik had afgesproken met ie mand op de beurs dat ik om die tijd zou bellen. Het ging om 90.000 gulden. U begrijpt, profes sor, dat ik dit niet kon laten lo pen". Als je het bruto nationa le inkomen deelt door het aantal inwoners, is het oliestaatje Koeweit een van de allerrijkste landen ter wereld. Om eens wat anders te horen dan bezuinigin gen, beknibbelen op so ciale zekerheid, stijgen de werkloosheid en ver hoogde premiedruk, reisde Tony van der Meulen door dit curieu ze woestijnland en praatte met sjeiks, mi nisters, studenten, gast arbeiders, Palestijnen en vele andere van de 1,4 miljoen bewoners van deze moderne stad in het zand. Vandaag de eerste aflevering, die vooral over geld gaat. Buitenlanders restaurant staat voor een elek trisch kacheltje. Alcohol is verboden in het Islamiti sche Koeweit: de whisky gaat vrolijk rond. Voor het eerst in m'n leven hou ik een fles vast die op de zwarte markt 250 gulden kost. Ik veroorloof me twee scheutjes, zo op het oog voor on geveer een tientje. Dan neemt de jonge gastheer de zaak over, giet fors bij en zegt „Dat zuinige, dat moetje hier nog even afleren". Droom ik, ben ik door het woes tijnklimaat plotseling geschift geworden, of gebeurt dit echt? Het laatste. De jongen naast mij behoort tot de rijkste families van Koeweit. Relaxed vertelt hij hoe hij die dag op de beurs tach tigduizend gulden heeft ver diend, „Er zijn wel betere da gen". verdieping van het dure Shera- ton-hotel aan, waar een Grieks juweliershuis exposeert. De Gouden Kamer blijkt vlakbij de Blauwe Kamer te liggen. Voor Nederlanders een historische plaats, een pelgrimage waard, want hier besloten de OPEC-lan- den in 1973 tot een olieboycot, waarna Den Uyl op de televisie uitlegde dat het nooit meer zou worden als weleer, en dat klopte. In de Gouden Kamer vraagt een dure mevrouw naar de prijs van een wel aardige halsketting. Ze venhonderdduizend gulden, zegt de Griekse juwelier zonder blik ken of blozen. De mevrouw raakt er trouwens ook niet door uit haar evenwicht, ze vraagt alleen: mag ik even passen? In de jaren '30 boorden de Brit ten de eerste olie aan. De emir, wiens familie sinds 1753 over het land heerst, draaide officieel de eerste kraan open en kwam daar bij op de foto. En toen ging het los. Vierhonderdduizend vaten rollen dagelijks het land uit, elk vat van 159 liter brengt 80 gulden op (50 cent per liter), en voor eigen ge bruik zijn er dagelijks ook nog 200.000 vaten nodig. Want Koe weit vreet energie, en het kost ei genlijk niks. De staatspompen vragen voor een liter super 23 cent. Een tijdlang heb ik bij zo'n pomp staan kijken: grote Buicks en Cadillacs, die zo'n tachtig liter lusten, konden wegrijden na het betalen van nog geen twee tien tjes. Zelfs de oude soekh, de schilder achtige marktplaats, moet nu plat en dat geeft boze ingezon den stukken in de kranten. Maar als het aan emir Jaber Al Ach- med Al Jaber Al Sabach ligt, wordt heel Koeweit van beton en marmer, de moderne wereld van Peter Stuyvesant in het woestijn zand. Op koperen waterkannen na is er in Koeweit niets ouds te koop, maar wel veel cassetterecorders, video's en vaatwasmachines. „De cultuur is even snel gedadld als het levenspeil is gestegen", klaagt Jasem M. Al-Mutawa, hoofdredacteur van Al V/atan, de krant die wegens een licht-kriti- sche toon het vaakst van alle Koeweitse kranten voor straf een Architecten Blaaspijpje? Whisky „Hoe moeten ze les geven aan een generatie diesalles heeft en niks hoeft en alleen maar praat over geld? In hemelsnaam hoe moet dat? En wat moetje met een land waar begaafde leraren en artsen merken dat ze met veertien da gen gokken op de effectenbeurs meer kunnen verdienen dan met een jaar hard werken?" Die avond waait er in de stad een koude wind vanuit de woestijn, die begint achter de laatste rij huizen van de buitenwijken. Ik ben genood op een klein flatje (kamer, keuken, douche) dat twee rijke Koeweitse jongens van rond de 20 voor 1500 gulden per maand huren, alleen om er af en toe met wat vrienden te pra ten en whisky te drinken. Een kartonnen emmer met halve kip pen uit een Koeweits meeneem- Aan m'n andere zijde maakt een lid van de koninklijke Al Sabach-fa- milie korte metten met een kro kant gebraden kip. Het staat in zijn paspoort. Beroep: Lid Ko ninklijke Familie. Als hij met z'n auto wordt aangehouden en naar drank ruikt, zit de politie met de moeilijkheid dat een land, waar officieel geen alcohol bestaat, ook geen blaaspijpjes heeft. Maar als het lid van de koninklij ke familie zijn paspoort door het raampje schuift, zijn er helemaal geen problemen meer: de agent salueert en excuseert zich voor het oponthoud. Vanaf zijn geboorte heeft de jonge sjeik elke maand 5000 gulden op zijn spaarbankboekje gekregen. Op zijn achttiende is dat bedrag meer dan verdubbeld. „Voor het geld hoef ik nooit te werken. Maar toch zal ik wel wat moeten gaan studeren, want als ik wil trouwen vraagt de vader van het meisje eerst: welke graad heb je? Als je alles al hebt, is het enige dat je kunt halen een universitai- i re graad". We praten over voetbal (Koeweit heeft de eindronde van de we reldkampioenschappen in Span je gehaald), we praten over meis jes, en vooral over geld. Als ik me echt wil vergapen, bevelen ze me de Gouden Kamer op de eerste Rolls Royce Terug naar het hotel wip ik nog even langs de Rolls-Royce-dea- ler, want die had gisteravond nog wel een aardige blauwe staan. Nu is de etalage-vol-spiegels ge heel leeg. De Kuwait Times van die dag meldt op de voorpagina een re cordverkoop: alleen het recht om een winkeltje van vijf bij acht meter in de effectenbeurs te mo gen huren, is verkocht voor 77 miljoen gulden. Daar komt de huur dus nog overheen. Is Koeweit behalve een van de rijkste, ook een van de waanzin nigste landen ter wereld? Het moet wel. Een lap dor zand, nog niet de helft van Nederland, in het noorden van de Perzische Golf, waar Irak en Iran aan el kaar grenzen en oorlog voeren. „Maar dat jullie olie zo duur is, is niet onze schuld", zegt de rijke Palestijnse zakenman Khaled Al- Hassan op haast boze toon. „Het meeste geld gaat naar jullie olie maatschappijen en jullie regerin gen. Wij verkopen onze olie nog steeds goedkoper dan jullie je mineraalwater". Straf Koeweit is eigenlijk niet meer dan één grote stad, met wat uitbrei dingen langs de kust naar het zuiden, plus onbewoonde woes tijn. De stad staat voor een groot deel in de steigers; alles wordt nieuw. Van de oude woestijnstad op bruine foto's is bijna niets meer over. Gemiddeld worden er per jaar duizend sloopvergun ningen afgegeven, en dat werkt paar dagen, of een hele maand, gesloten is. Cultuur is vooral mooi als het duur is. Het pronkstuk van de ten toonstelling van Indiase tapijten kost 90.000 gulden. Het fraai ge weven kleed wordt op de ope ningsdag verkocht, en de hande laar kan de bestelling boeken voor vier kopieën. Rijke Koeweiti bouwen complete paleizen in dit Walhallah voor de architectuur, want alles kan. Meer dan een miljoen gulden be steden aan alleen het decoreren van het interieur met marmer en goud behoort tot de mogelijkhe den. De statistieken over het aantal Ka mers per gezin lopen tot „meer dan vijftien vertrekken". Bij de volkstelling van tien jaar geleden vielen zo'n 3000 gezinnen onder die royale norm. Parijse binnenhuisarchitecten van naam hebben drukke kantoren in Koeweit, vooral ook omdat het onder de Nieuwe Rijken gebruik is minstens om de vijfjaar te ver huizen naar nóg weer iets mooi ers in een nóg weer sjieker deel van de stad. De Koeweitse man-van-nu draagt ondergoed van Pierre Card in, snelle Italiaanse schoenen vanaf vierhonderd gulden per paar, het traditionele gewaad (desdasja), plus hoofddoek en een zonnebril van Christian Dior of Yves Saint Laurent. Als je even met hem in de lift hebt gestaan, blijft er een parfumgeurtje hangen dat ook niet op de markt gekocht is. In zijn auto gaat alles automatisch (raampjes, buitenspiegels, stoe len; het is allemaal knopjes- werk). Nonchalant sturend met één hand praat hij in zijn autote lefoon. De eerste lading van vijf tigduizend apparaten was met een weg. Binnenkort verwacht Koeweit een tweede zending au totelefoons (ook die zijn alle 50 000 alweer besteld), 's Avonds treft de Koeweitse man zijn vrienden in een apart praathuisje in zijn woning diwania) of kijkt hij naar een uit Amerika overge vlogen videofilm (de grote mode van dit moment). Voor hoeveel Koeweiti's gaat dit beeld van duur gekochte luxe op9 Cijfers leren dat van de onge veer 1,4 miljoen mensen die in Koeweit wonen (tien procent van de Nederlandse bevolking) een procent of vijf werkelijk heel rijk En die zitten dan vooral onder de echte Koeweiti, die in hun eigen land een minderheid van rond de veertig procent vormen De meerderheid bestaat uit buiten landers die voor de echte Koe weiti werken Een kwart miljoen Palestijnen runnen het over heidsapparaat, Koreanen vegen de straat, Egyptenaren geven les, en bedoeinen die in Koeweit ge boren zijn, werken als taxichauf fair Buitenlanders verdienen in dezelf de baan minder dan Koeweiti. Ze mogen geen huis kopen, als ze een zaakje willen beginnen moe ten ze een Koeweiti een meerder heidsaandeel geven, ze hebben geen stemrecht, en om als bui tenlander Koeweiti te worden is zo moeilijk dat het hele kabinet erover moet beslissen Al die buitenlanders zijn in Koe weit om te werken. Hebben ze geen werk, dan worden ze over de grens gezet. En als ze hun hele leven in Koeweit gesleten heb ben, krijgen ze op hun 65ste zes maanden de tijd om te pakken, en daarna is het wegwezen. Koe weit voor de Koeweiti. Echte armoe en hongersnood, zo als in veel landen in Afrika en Azië, kom je in Koeweit niet te gen. Een straatveger uit Korea of Sri Lanka verdient zo'n 500 gul den netto per maand. Voor ons niet veel, voor hun wel: een groot deel sturen ze naar huis en in de verhoudingen van de Derde We reld is dat een royaal salaris. De straatvegers wonen in kampen buiten de stad. Andere gastarbei ders zitten in oude, door Koewei ti al lang verlaten huizen in de binnenstad, terwijl de bulldozer meestal al om de hoek komt. Ka mers worden dubbel verhuurd voor nacht- en dagwerkers, bed den worden 24 uur per etmaal benut, maar ook deze relatieve armoede kent zijn eigen luxe. Uit krottige huizen steekt vaak een tv-antenne en een airconditio ning, want de marktwaarde van tweedehands spullen is zeer laag en de stroom kost nog geen twee cent per kilowattuur (in Neder land ongeveer tien keer zoveel) Maar ook buitenlanders hebben het in Koeweit tot grote rijkdom gebracht. Een Irakese zaken man, immens bureau, de gouden pen in de hand, de gouden man chetknopen flikkerend in de ochtendzon: „Geloof me, dit is voor ons de beste plek op aarde Veel aandacht voor particulier initiatief, geen belastingen, geen btw, waar vind je dat nog?" Opkopen De Koeweiti hebben onder leiding van de byna heilige emir hun land perfect georganiseerd Gra tis scholen (waar maar een be perkt aantal buitenlanders op mag), gratis gezondheidszorg, veel en uiterst moderne zorg voor gehandicapten, op een paar tientjes vastrecht na gratis tele foon. Het is even wennen, maar als je in Koeweit wilt bellen, loop je een winkel binnen en begin je te draaien. Voor Koeweiti met lage en modale inkomens bouwt de staat grote huizen tegen zeer lage rente en aflossing. Een laag Koeweiti-m komen is: van 1800 tot 2700 gul den netto per maand (hier mo daal). Een modale Koeweiti die nog in aanmerking komt voor goedkope huizen, verdient tus sen de 2700 en 4500 gulden netto per maand. Dus het aanbod kan de vraag nauwelijks bijhouden, elke dag liggen schepen op de re de van Koeweit te wachten, con tainers vol haardrogers, wasma chines, kleurentelevisies en quartz-horloges staan in de ha- Ryen goudwinkeltjes hebben elke dag veel klanten, stijgingen en dalingen in de goudprijs zijn voorpaginanieuws en toen Gene ral Motors wegens handel met Is raël op de boycotUjst van de Ara bische Liga verscheen, was de eerste reactie van de gedupeerde Koeweitse dealer D.in kOOP ik die hele autofabnek op ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Extra )- '-.■S'V8»'' GPD) oude moeder. De geheel vrijstaande woning van een rijke Koeweiti, die er woont met zijn vrouw, twee kinderen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19