'Plank wordt volmaakt Generaal Berkhof en de angst voor kernwapens Brigade-generaal G.C. Berkhof, sous-chef operatiën van de landmachtstaf, behoort tot de weinigen in de Nederlandse legertop die zo nu en dan de publiciteit niet schuwen. Zoals onlangs nog op een onderwijsconferentie van de Atlantische Commissie, toen hij zijn gehoor van 200 leraren in ronde bewoordingen voorhield dat "strategie misschien wel te ingewikkeld is om aan militairen te worden overgelaten, maar dat zulks nog geen bewijs is voor de gedachte dat de oplossing van strategische kwesties dan maar moet worden toevertrouwd aan polemologen, dominees of welzijnswerkers". Daags erna om opheldering gevraagd, klinkt het bijna bars door de telefoon: "Ze weten er soms bitter weinig van". In zijn rijkelijk met kunst behangen Haagse woning legt hij twee dagen later uit wat hem dwars zit. "In een land waar zoveel wordt afgepraat over kernwapens moet ik constateren, dat ondanks al die energie de gemiddelde kennis beneden elk peil is. En wat treuriger is: wij missen hier een onafhankelijk instituut zoals in Londen of Stockholm, waar het vraagstuk van oorlog en vrede op systematische wijze wordt onderzocht". In de ogen van Berkhof is die aanpak in Nederland nog te verbrokkeld, niet systematisch en fundamenteel onwetenschappelijk. Zo noemt hij Hylke Tromp van het poiemologisch instituut in Groningen een hoogleraar in meningen, die geen tijd meer heeft om een boek open te doen. "En dat wreekt zich, want het gaat om een complexe materie die je moet bijhouden. Doe je dat niet, dan ga je allerlei meningen verkondigen waarbij je de plank volmaakt misslaat. En dat is wat er in Nederland gebeurt". "Als je bijvoorbeeld kijkt naar de afdeling politicologie van de London School of Economics. Daar zitten werkelijk fantastische mensen die analyses kunnen schrijven zowel op sociaal, economisch en op militair gebied. Het is een genoegen om naar ze te luisteren. De manier waarop zij dat kunnen overbrengen met hun gevoel voor taal. Dat is geweldig. Terwijl het bij ons een katjouwen wordt. We verzanden onmiddellijk in een discussie van rentmeesters en olijfbergen". "Dat mag allemaal best ook relevant zijn, maar het helpt ons geen steek verder bij een analyse van de problemen waar het om gaat. Wij missen de instituten die dat bestuderen en die de zaken op een zodanige wijze kunnen beschrijven dat een groep geïnteresseerde leken het ook nog kan begrijpen, zonder dat men die hele boekenkast hoeft door te nemen". De literatuuropgave waarmee brigade-generaal Berkhof zijn gehoor doorgaans om de oren slaat, behelst bijkans een volle boekenkast. Om precies te zijn vijftien velletjes A-4 formaat, in onderwer pen variërend van allerlei mogelijke kernwapen oorlog-scenario's tot en met het handboek van Sowjet-officieren. Van geheime diensten tot en met de Cubaanse raketcrisis. Van de uitwerking van kernwapens tot en met de chemische en biologi sche oorlogvoering. Hij is wel zo vriendelijk ge weest ze naar prijs, leesbaarheid en moeilijkheids graad in te delen. Men zou u het verwijt kunnen maken dat uw kijk op de Westeuropese veiligheid al te zeer vakmatig is. "Ja, kijk... een discussie over strategie beperkt zich nu een maal in genen dele tot een discussieover kernwapens. Het gaat over lang lopende technologische vraagstukken tussen oost en west. Het gaat over een vergelijking van de plan-economie dóór en de vrije economie hier. Het gaat om onvredegevoelens die je ziet in landen rond de Sow- jet-Unie, en die een andere bron hebben dan de onlusten in westerse landen. Dat is de globale strategie. En als je je daarmee bezig houdt, dan ben je niet eng met wapens bezig. Dan ben je geïnteres seerd in prognoses over gas- vondsten in oostelijk Siberië. Of: is er nu wel of niet sprake van een verminderde oliepro ductie in de Sowjet-Unie? Want ook al kent de Sowjet- Unie het woord inflatie niet, toch gaat het slecht met de economie. Die groeit niet meer zo snel als vroeger. Maar het defensiebudget groeit nog op de oude wijze. En dan kom je op de vraag: kan dat? En hoe zal dat nu gaan als die oude groep in het Kremlin wordt afgelost? Er zal in fasen een nieuw leider schap komen. En dat leider schap zal er anders uitzien dan de mannep die we nu kennen. Dat waren over het algemeen mensen met een la ge opleiding, maar wel revo lutionaire en een grote mate van oorlogservaring. De nieu we garde die er aankomt is beter opgeleid, heeft een an dere kijk op de wereld. Kort om: hoe zal dat gaan?". Pamflet-achtig Het vredesonderwijs bevindt zich in Nederland nog in de kinderschoenen. Heeft u er niettemin een indruk van? "Ik heb er geen kijk op, dat moet ik toegeven. Wat ik er van weet is dat ik - door con tacten met het IKV - tot de ontdekking ben gekomen dat men een soort pamflet-achti- ge aanpak voorstaat, waar mee dan op vroege leeftijd zou moeten worden begon nen en waarin men de rela ties tussen staten op eenvou dige wijze voor kinderen pro beert duidelijk te maken. Naar mijn mening op te een voudige wijze. Want wat doet men? Men doet net of de be trekkingen tussen staten te vergelijken zijn met die tus sen mensen. En dat is niet zo. Een staat is niet per definitie goed of slecht, maar de rela ties tussen staten berusten wel per definitie op macht. En of we dat nou leuk vinden of niet, daar hebben we mee te maken". Een dergelijk realisme wordt vaak betwist. Als je daar nou maar van uitgaat, kun je tot het bittere einde met de wa penwedloop doorgaan. Wat velen nu juist willen is het doorbreken van die spiraal. Is dat dan niet mogelijk? "Laat ik zeggen: voorzienbaar nee. Als je te maken hebt met twee maatschappelijke syste men waarin de kern wordt gevormd door enerzijds de VS en anderzijds de Sowjet- Unie - die op alle punten van de maatschappelijke orde ning andere ideeën hebben, die mede daardoor ook ande re belangen hebben... en als één van die blokken zich een internationale rol toemeet en het proletarisch internationa lisme overal wil vestigen als een soort ideaal, een ideolo gie, tja... dan krijg je proble men. Als de Sowjet-leiders nou continu verkondigen dat die ideologieën nooit tot el kaar zullen komen. En als ze tegelijkertijd verkondigen dat ontspanning betekent, dat de verhoudingen tussen staten op rechtsregels moe ten zijn gebaseerd, dan is het natuurlijk niet zo dat daar mee ook de klassenstrijd op houdt. Het kan niet zo zijn dat een kapitalistische maat schappij aanhanger van de wereldrevolutie zal worden, of dat de revolutionairen zich onderwerpen aan het kapita lisme". Zelfmoordpillen - En toch blijft die angst, die naar uw eigen woorden soms paniekerige proporties aan neemt. Een ander noemt het 'met de dood getrouwd'. Dat zou je toch een relevant argu ment van de antikernwapen beweging mogen noemen. "Het is niet relevant, maar het is een realiteit. Vergis u niet: mensen zijn bang. Niet alle maal, maar er zijn mensen panisch bang. Ik mag een voorbeeld geven. Ik hield vo rige week op de Vrije Univer siteit in Amsterdam een inlei ding voor een groep medi sche polemologen. Ik vertel de daar dat ik van mening ben dat je angst niet op me disch recept mag geven. Het is niet zo als met malaria, een voorbeeld dat vaak wordt aangehaald. Als iemand uit Nederland naar de tropen gaat, dan beseft hij niet hoe erg malaria kan zijn. Het ge volg daarvan is datje hem die ziekte helemaal moet schilde ren en zelfs in gruwelijke vormen om hem ervan te overtuigen dat het noodzake lijk is dat-ie elke dag zijn ma laria-pilletje inneemt. Nou, dat beeld gaat naar mijn me ning mank als u het verge lijkt met de verschrikkingen van een kernoorlog. Want daar bestaat namelijk geen pilletje voor. Dus u maakt - en dat was mijn bezwaar te gen deze groep artsen - men sen die toch al in een psy chisch zwakke positie verke ren nóg meer vatbaar voor verhalen van degenen die ze ook nog eens moeten gene zen, de artsen dus. Dat noem ik angst op medisch recept. Maar om te laten zien hoe angstig mensen kunnen zijn, kwam er daarna een spreker die zei en ik geloofde hem op zijn woord - dat hij in zijn huis op verschillende plaat sen zelfmoordpillen had klaargelegd. Als het dan ge beurt, ben ik binnen een x- aantal stappen dood, zei hij. Ik was als door de bliksem ge troffen. Maar het werd nog er ger. Hij had ergens gelezen dat een kernexplosie net zoiets is alsof de zon op aarde zou neerkomen. Ik denk dat dat een goede omschrijving is. Maar - zo vervolgde hij - ik kan nu niet meer in de zon zitten. Dat is wat ik panische angst noem". Valse hoop "Ik vind het verontrustend als verschijnsel, omdat ik niet zo zie dat er od dit gebied bin nen enkele jaren daadwerke lijk iets zal veranderen. En dat houdt in dat waar die mensen zich nu nog vast klampen aan de hoop van een leus - bijvoorbeeld kernwa pens de wereld uit, we begin nen hier en dan morgen de rest - dat die hoop op valse bodem blijkt te berusten. En dat die angst omslaat in een onvoorstelbare verbittering. En dat is natuurlijk óók niet bepaald bevorderlijk voor de geestelijke volksgezondheid, om het zo maar eens uit te drukken". - U heeft zo uw eigen opvattin gen over manipulatie van de vredesbewegingen. U behoort niet tot de haviken die menen dat het hier om één groot ma rionettentheater van Moskou gaat. "Nee. Maar zo'n beweging trekt natuurlijk activisten aan. En er zijn groepen activisten die de kunst van het manipule ren meer dan meester zijn. En als ik dan kijk naar zo'n vereniging van artsen tegen kernwapens waarbij zo'n 600 leden zijn aangesloten, dan zijn er misschien maar twee echte manipulanten en nog zo'n veertig malloten die een brief naar Brezjnjev willen schrijven of kaarsjes laten branden boven op het dak - wat overigens levensgevaar lijk is en het helpt niks - en die overige 558 zijn diep ge motiveerde mensen". Faber Vindt u Mient-Jan Faber ook een manipulator? "Ik denk dat ik hem in positie ve zin een manipulator vind. Hij stelt zijn doelen zeer hoog. De energie en het ge loof die hij in die doelen steekt zijn voorbeeldig. Hij maakt flinke werkdagen, om het zo maar te zeggen. Hij heeft uitstekende oratorische gaven, hij is fotogeniek en hij gebruikt dat. Ja, hij kan zich moeilijk met popstempels gaan bedrukken of z'n haar laten uitvallen en zijn tanden laten trekken. Dus logisch dat-ie dat gebruikt. Daarmee versterkt hij de gevoelswaar de van de belangen die hij dient. Maar er zijn natuurlijk ook negatieve manipulanten wier enig doel in feite niet zo zeer is het dienen van de vre de als wel de totale verande ring van de maatschappij. Over het algemeen beter geïnformeerd dan wie ook, zeer goed op de hoogte van manipulatietechnieken, een hoge graad van opleiding en met middelen van bestaan waarvan de herkomst duister is. Maar er is natuurlijk niet zoiets als DE vredesbewe ging. Ik heb met belangstel ling dat boek over de vredes demonstratie in Amsterdam van dat fotografencollectief gelezen. En ik heb later al die leuzen eens in categoriëen in gedeeld. Ze hebben één geza menlijke noemer: ze zijn te gen kernwapens. Dan is de grootste groep verontrust over dat fenomeen kernwa pens zonder dat richting te geven aan het geheel. Het zwaard van Damocles dus. Vervolgens zie je een groepje dat - ludiek of aanzienlijk minder ludiek - anti-Ameri kaans is. Daarvan is een heel klein gedeelte zowel tegen de SS-20 als tegen de neutronen bom, maar er is weer een hele grote groep die protesten meevoert tegen westerse po litici, de Nederlandse inbe grepen. Op één bord staat: Chili 1973 - Van Mierlo 1981. Nou, ik moet zeggen: dat gaat me wat ver hoor. Dat is werkelijk destructief. Je kunt het ook zien aan de gezich ten. De meesten tonen zich gewoon blij met eikaars ide aal. Maar dan moet je ook eens kijken naar die gezich ten van die meer extreme- Nul Wat ze ook gemeen hebben is de hoop ooit nog eens terug te keren naar een wereld zonder kernwapens. Hoe reëel is die hoop? "Is nul. Je kan niet terug. Wat mensen soms niet kunnen begrijpen is dat ik bijvoor beeld geen oude tank kan ko pen. Net zo goed als dat ik geen oude radio kan kopen. Die buizen worden namelijk niet meer gemaakt. En als ik zo'n ding uit - pak 'm beet 1948 zou willen namaken, dan kost-ie minstens tien keer zo veel als een moderne radio" Die vergelijking gaat maar ten dele op. omdat convent to nele en nucleaire wapens nog altijd naast elkaar bestaan. "U kunt dat rustig nog 'n beetje uitbreiden. Met chemische wapens bijvoorbeeld, da's ook niet niks. En bacteriolo gische. Weliswaar is de pro ductie ervan verboden, al kun je daar vraagtekens bij zetten. In elk geval is de ken nis er" - Hoe zinvol is eigenlijk een nu cleair wapenakkoord en in hoeverre is zo'n akkoord door beide partijen te controleren? "Een moeilijke vraag. Dat de arsenalen er wezenlijk door verminderen, dat geloof ik niet. Dat ze minder snel groeien, geloof ik wel. Met andere woorden: de verande ringen worden binnen een bepaalde bedding gehouden. Terwijl - als je niet aan wa penbeheersing doet - je te maken krijgt met grotere on zekerheden over wat er bij de andere partij gebeurt. We kunnen ontzettend veel zien, maar wat we niet kunnen zien is wat er op de tekenta fels ligt. Dat weten we niet. Met geavanceerde satellieten en allerlei warmteproccssen kun je tegenwoordig bij wijze van spreken de bordjes op de auto's aflezen. Maar je kunt niet zien wat er binnen ge beurt. Het ontwikkelen van een nieuw wapensysteem duurt doorgaans v\jftien jaar en daarvan is vijf jaar on zichtbaar Het wordt pas zichtbaar op het moment dat het naar buiten wordt gere den. Vervolgens zijn er hele knappe mensen die met be hulp van bepaalde technie ken een analyse maken van de prestaties van een derge lijk nieuw systeem. En zo krijg je op den duur bij het ontbreken van wapenbeheer sing toch een beeld van de te genpartij". Zonnesteek "Maar in het geval van wapen beheersing moet u aanmel den welke wapensystemen u binnenkort denkt te gaan ontwikkelen. Nou is het na tuurlijk wel zo dat als zo'n ak koord uit honderd paragra fen bestaat, dat je ze nooit al le honderd tegelijk kunt con troleren. Niets is dagelijks voor 100 procent te controle ren. Maar de kans dat niet-na- leving uitkomt, geeft u een slechtere onderhandelings positie. Voor de naleving van de Salt-akkoorden bestaat er bijvoorbeeld een standing consultative commission, die zeer regelmatig bijeenkomt. Nou, als de Russen een satel lietopname maken van een met zeil afgedekte Ameri kaanse raket-silo, dan rennen ze ermee naar die commissie, die vervolgens een verklaring eist. En het argument dat zo'n raket zonnesteek kreeg, lijkt me niet zo aannemelijk" Maar u weet toch net zo goed als ik dat er ook ondergronds wapensystemen staan opge steld? "Ach, je kunt niet alles onder de grond stoppen". Dunne schil Een andere vraag. U bent van mening dat West-Europa zichzelf niet kan verdedigen "Als de voorstanders van een Europese politiek zeggen we hebben samen meer man netjes dan de Sowjet-Unie, dan is dat waar Als ze zeg gen: we zijn ryker dan de Sowjet-Unie, dan is dat ook waar En we hebben een gro tere technologische kennis, uitstekend! Maar we hebben een aantal dingen niet. We hebben geen oppervlak. We zijn relatief klein Alles staat bovenop elkaar en dat maakt ons kwetsbaar. Ten tweede zijn eenheid en politieke wil ver te zoeken. Voorts zijn we verbrokkeld Turkije en Noorwegen bijvoorbeeld, hangen er in het zuiden en in het noorden een beetje bij. Da's een dunne schil, zeg ik altijd maar Maar wat het be langrijkste is West-Europa heeft totaal geen bodem schatten die nodig zijn voor een technologische maat schappij Als wij met de VS en de Sowjet-Unie zouden moeten concurreren over by- voorbeeld olie - en we zou den dat uiteindelijk met mili taire middelen moeten doen - dan worden we van de kaart geveegd". Toch bestaan er ook bij u nog al wal twijfels ONT de kern vraag of de verdediging van West-Europa wel daadwerke lijk gekoppeld is aan die van de Verenigde Staten. Om met uw eigen woorden te spreken: of Amsterdam, Bonn en Ko penhagen in tijd van nood voor de VS wel net zo interes sant zijn als Boston en New York. "Ja, het is ook niet te bewyzen dat het zo is Maar je kan wel een politiek gaan voeren die ertoe leidt dat je zeker weet dat het niet zo is. Als je de VS aan alle kanten dwars zit, als je ze op geen enkele wijze steunt in welke politiek dan ook. als je het op elk gebied met ze oneens bent. En als ze mede ten behoeve van jouw veiligheid voor 48 miljard dollar aan kernwapens gaan produceren en als je daar dan ook nog grote kritiek op hebt. dan is er iets niet in orde" Onvrede Als ik uw betoog zo eens op een rijtje zet, dan mis ik ei genlijk elk element van angst. "Die angst is latent aanwezig, maar is niet de basis van mijn handelen en zeker niet de ba sis van mijn analyse. Waar ik angstiger om ben - en dat is ook de reden waarom ik dit interview toesta - is omdat ik zie dat er in dit land twee bevolkingsblokken zijn die beide in onvrede raken Ik zie een instabiele bevolking, die niet makkelijk politiek be heersbaar meer is Dat is in het westen zo, en dat is in de Sowjet-Unie net zo. En ik zie ook dat beide in economisch opzicht in grote moeilykhe- den verkeren En dat die moeilijkheden leiden tot ver groting van de spanning en een verhoging van de desta bilisatie. En het is alfijd al zo geweest dat onrustige volke ren meer kans geven op con flicten. Neem nou Bonn. Heer Schmidt heeft de zaken niet meer zo in de hand als hij die tot voor kort had En ik verzeker u dat als de econo mische politiek van Reagan niet slaagt, dat grote onrust in de Verenigde Staten zal ge ven. Er zijn nu al grote groe pen mensen die ingezonden brieven richten aan hun sena toren, waarin ze zeggen dat het uit moet zijn met het gela- zerstraal over het korten van de sociale voorzieningen. Me de omdat er 81 miljoen moet worden betaald voor de ver dediging van West-Europa, waarop dan ook nog kritiek wordt grgcvrn Het moet maar eens afgelopen zijn, schrijven ze. Stuur de reke ning maar naar Bonn, Am sterdam en Londen. Ga maar eens tussen Helmut en Mar- gareth staan, schrijven ze Reagan, en zeg maar eens te gen ze: gut, wat een MTdig continentje hebben jullie hier Dat willen we best ver dedigen. maar de rekening bedraagt 81 miljoen. Wilt u dat morgen overmaken op re kening van de Amerikaanse schatkist, en stuur geen on gedekte cheques. Dat heeft natuurlyk invloed op het ge drag van de Amenkaanse po litici, dat kan niet anders. Net zo goed als de anti-kcrnwa- penbeweging invloed heeft gehad op dc raadsleden in Doorn Om nog maar te zwy- gen over andere provinciale instanties waar politiek wordt bedreven En natuur lijk brengt dat ook die eerder genoemde koppeling in ge vaar. Koppelen moet je aan twee kanten doen Je kunt niet aan één kant koppelen Dat zou een vorm van nutte loze zelfbevrediging zijn"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17