c „Als alle mensen goed zouden zijn was er geen hel" Visser: 'LDWS is weer op goede weg' Koplopers maken geen fouten in volleybalstiijd "Het werd tijd dat er een eind aan kwam" Judoka's vallen in de prijzen Prof. dr. Edward Schillebeeckx: ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 LEIDEN Wim Visser, doelman van LDWS, heeft er nooit een geheim van gemaakt altijd op een zo hoog mogelijk niveau het keepersvak te willen uitoefenen. Niet voor niets poogde hij in de aanloop naar de huidige competitie nog een plaats onder de lat bij UVS te veroveren. En alweer zo'n drie jaar geleden was Visser voor een jaartje lid bij LFC, "omdat ik de magere jaren bij LDWS toen al zag aankomen". LEIDEN - De judoka's Laurens van As en Robert van der Vlist zijn gisteren met prijzen in hun bagage uit Koeweit terugge keerd. Van As streek in de cate gorie tot 60 kilo de tweede prijs op. Van der Vlist werd in de voorronde in de categorie tot 71 kilo weliswaar gevloerd maar hij wist dankzij de herkansingen de derde plaats op te strijken. Op 13 maart is het duo automatisch ge plaatst voor het NK-judo in Voe- rendaal. Reünie bij Roodenburg LETT)EN - Ter ere van het 55-jarig be staan organiseert Roodenburg op 29 mei as een reünie Omdat de con tacten met een aantal oud-leden verloren is gegaan, verzoekt de Kooiclub iedereen die eens lid van de voetbalclub is geweest contact op te nemen met C.Lens, Schaep- manplein 24, Leiden, 071-411668. In beide gevallen keerde Visser snel terug naar de Vlietclub en is daar nu toch nog direct bij de te rugval van LDWS betrokken. Na degradatie vorig jaar uit de twee de klasse bivakkeert het oranje- blauw thans onderaan de rang lijst van de derde klasse A. Mor genmiddag kunnen de Vlietbe- woners daar verandering in brengen. Dan moet wel LFC minstens een punt afhandig wor den gemaakt. Bij menig supporter van andere verenigingen zal bij het doorne men van de standenlijst een gri mas over het gelaat trekken, zo als bij die gedaante aan het eind van de zeventiger jaren (toen LDWS in sneltreinvaart richting amateurtop racete) de ogen prik ten van afgunst. "Je voelde dat mensen het leuk vonden wan neer LDWS verloor", kan Visser zich herinneren. Hij maakte de onstuimige jaren, waarin LDWS zich opwerkte van afdelingsclub tot tweede-klasser allemaal mee. En lijkt nu dus met diezelfde ver eniging de andere kant op te dui kelen. De succes-story van LDWS is reeds meerdere malen in de krantekolommen beschreven. De jaren waarin de Vlietclub kampioenschap na kampioen schap vergaarde werd voorafge gaan door een imposante leden winst. Het verenigingsbestuur wilde de LDWS-ers de mogelijk heid om óók in de zaal te voetbal len niet onthouden. Andere Leidse clubs verboden dat hun leden. Visser: "Er kwam een ver zameling goede voetballers om die reden naar LDWS en wij kre gen een team met allemaal gelou terde jongens. Van het oude LDWS bleven alleen de sterk- sten over". Maar aan het glorieuze tijdperk kwam ook weer een einde. Spe lers raakten over hun hoogte punt heen, "raakten uitge speeld", noemt Visser. "En oude liefde roest niet", weet de goalie. Zoals hij na zijn pogingen om bij LFC en UVS onderdak te vin den, terugkeerde naar LDWS, zo vertrokken uiteindelijk ook weer de spelers die naar LDWS waren toegekomen. "Neem Gijs Collé", wijst Visser aan. "Dat is een ge boren Lugdunummer. Bij LDWS vind je dan toch niet wat je bij je eigen vereniging altijd hebt ge vonden. Wat nu met LDWS is ge beurd, kon je zien aankomen. Het niveau tweede klasse was niet houdbaar. Er kwamen geen nieuwe spelers meer. Andere clubs lieten ook het zaalvoetbal toe. En LDWS heeft geen jeugd. Nooit gehad. Het was op zich al een prestatie dat we ons nog een paar jaar handhaafden in de tweede klasse. Maar ja, als je een paar keer derde van onderen ein digt, moet je rekening houden met het feit dat je een jaar later Wim Visser: "De jeugd in het eerste kan vooruit en wil vooruit". (Foto: Holvast) ook als tweede van onderen kan eindigen". De nieuwe trainer Siem van der Ham kreeg met een heel ander LDWS te maken dan zijn voor gangers. Hij mocht gaan bouwen met een gewijzigde spelersgroep, waarin naast een aantal routi niers ook dat kleine beetje jeugd waar LDWS over beschikt een plaats had gekregen. "Jongens die nog vooruit kunnen en wil len. Die nog iets te leren valt", meent Visser. De moeilijkheden zijn Van der Ham kennelijk rauw op het dak gevallen. Van der Ham heeft veel tijd nodig gehad om de juiste for matie te vinden. 'Te veel tijd", klinkt het zachtjes verwijtend uit de mond van Visser. "De verant woording ligt natuurlijk ook bij de spelers". Hij wil zijn trainer niet aanklagen. Hoopt ook niet dat Van der Ham dit als een aan val op zijn handelswijze be schouwt. "Maar", zegt Wim Vis ser, die in mei zijn C-trainersli- centie hoopt te halen: "Als ik trainer ben en ik kom bij een voor mij onbekende vereniging: haal ik daar uit zeven wedstrij den veertien punten, dan kan niemand mij iets maken. Als je echter slechts drie punten haalt, dan zou ik graag gebruik maken Extra LEIDEN - In de volleybalcompetitie vielen er in de eerste klasse geen verrassingen te noteren. Bij de heren maakten de koplopers geen fout Leython versloeg SKC met 0-3 terwijl WVC won van DAC 2. Hoewel Leython in alle sets met een grote achterstand werd geconfron- teerd, trok de Leidse ploeg aan het langste eind. Via 13-15, 13-15, 11-15 noteerde Leython een 3-0 overwinning. WVC rekende af met de reser ves van DAC; 3-1. In de eerste set verkeek de thuisploeg zich op de sterke verdediging van DAC (8-15) maar WVC had in de tweede set het antwoord klaar. De ploeg stoomde vervolgens door naar de verdiende zege: 15-8, 15-6, 15-6. In een eenzijdige wedstrijd versloegen de reserves van LUSV tegenstan der WW 2: 3-0. Donar 2 moest zich heel wat meer moeite gestroosten om opponent Gemini op de knieen te krijgen. Hoewel de eerste set verloren ging, boekte het Leidse team toch een overwinning omdat op het juiste momentdevorm weer aanwezig was: 11-15,15-6,15-11,15-11. De tweede teams van WVC en NOVO hielden elkaar aanvankelyk in evenwicht maar uiteindelijk bleek de Noordwijkse formatie over meer kwaliteit te beschikken: 3-1. Zonder Jogien Bakker moest Leython 2 in de damesstrijd aantreden te gen Ridderveld. Niettemin wonnen de Leidse dames de eerste set: 13- 15. Ridderveld had al snel een antwoord klaar: 15-10 maar Leython herstelde zich knap: 10-15. Vooral dankzij de inbreng van Nelleke Vol- ker sleepte Leython (0-15) de overwinning uit het vuur. NOVO 2 had geen problemen met Leython 3: 3-0. DAC 2 begon de eerste set uitste kend tegen Orion maar bij een 12-2 stand stortte de ploeg als een kaar tenhuis ineen: 12-15 verlies. DAC herstelde zich evenwel knap en haal de de punten via 15-10, 15-4 en 15-13 binnen. Blok ging verdiend onder uit tegen LUSV 2: 1-3. S'70 moest in de uitwedstrijd tegen In Up Go drie basisspeelsters missen. De thuisploeg maakte gebruik van de ver warring bij S'70 door de eerste twee sets in winst om te zetten. S'70 was echter nog noet uit het veld geslagen en herstelde zich op knappe wijze. Drie setzeges op rij bezorgden S'70 de overwinning. van de ervaring die sommige spelers hebben. Ik weet niet of Van der Ham wist dat er bij ons in de groep andere ideeën leef den. Je hoorde spelers klagen, omdat zij vonden dat ze niet op de juiste plaats liepen". Visser is er inmiddels zeker van dat zijn trainer nu toch het juiste team gevonden heeft. De twee gelijke spelen tegen UDO vor men het bewijs. "Het werd tijd dat er een einde kwam aan het verliezen. Als we morgen tegen LFC een punt pakken zijn we, de omstandigheden in aanmerking genomen, een eind op weg. Het gaat nu goed", stelt hij. "Er wordt gedisciplineerd gevoet bald. Van de naam die we in ne gatieve zin hebben moeten we af. Tegen UDO hebben we twee keer bijzonder prettig gevoet- bald. LDWS—LFC, dat wordt na tuurlijk op het scherpst van de snede uitgevochten. Maar het zal niet onsportief worden. Er lopen spelers die voor beide verenigin gen hebben gespeeld. Die ken nen het wel en wee van zowel LDWS als LFC. Maar in sportief opzicht wil je natuurlijk niet aan elkaar toegeven". GERARD HAVERKAMP Professor-magister dr. Edward Schillebeeckx zal in oktober uit handen van prins Bernhard de Erasmusprijs 1982 voor theolo gie ontvangen. De prijs, groot 100.000,- is hem toegekend van wege het feit dat zijn theolo gisch werk en de invloed die er van uitgaat, zowel een bevesti ging zijn van de klassieke waar den van de Europese cultuur als ook een bijdrage tot kritisch zelfonderzoek van die cultuur. Hij zal dit jaar tevens met eme ritaat (pensioen) gaan. Wie is Schillebeeckx? Wat zijn zijn katholieke opvattingen? Zijn de aanvallen van Rome op zijn katholiek-zijn juist? Is de kwalificatie "ketter" terecht? Onze medewerker Theo Kroon interviewde prof. Schille heeckx en probeert op boven staande vragen antwoord te ge ven. Wie gelooft er in Nederland nog in het vagevuur? Ik heb er dezer da gen een ontmoet. Het is de vanwe ge zijn progressieve opvattingen door Rome verguisde en in Ne derland o.a. door "Confrontatie" als ketter afgeschilderde profes sor Schillebeeckx. Deze vriendelijke en bescheiden, maar daarom niet minder ver maarde theoloog is een diepgelo vig christen en een katholiek in. hart en nieren. "Ik geloof in het vagevuur", zegt hij zeer beslist. "En dat de mensen er niet in ge loven zegt me niets", komt er even nadrukkelijk uit. Hij onder schrijft dit geloofspunt, zoals hij alle 12 artikelen van het geloof erkent. "Want als je van deze Kerk bent moet je er in geloven. En ik kom naar die Kerk, omdat ik er in geloof'. Met het geloof heeft hij dan ook geen moeite, maar wel met de voorstellingen die van hogerhand aan die ge loofspunten worden verbonden. "Het gaat echter om de bedoelin gen, en die onderschrijf ik". Al leen daarom al lijken de aanval len van Rome en "Confrontatie" niet terecht. Gerechtigheid Van professor De Petter uit Leu ven, waar hij studeerde, leerde hij dat God te vertrouwen is. Daarom heeft hij, ondanks wat hem wordt aangedaan, weinig last van angst of gespannenheid. Toen De Petter destijds door Ro me werd afgezet, leerde student Schillebeeckx ongerechtigheid incasseren. Dat kwam hem te stade, toen in 1968 wegens zg. ketterij het eerste proces tegen hem werd aangespannen. De klacht werd geseponeerd. Naar aanleiding van zijn publikatie "Jezus, het verhaal van een le vende" in 1974 werden twee jaar later zijn theologische opvattin gen veroordeeld. In 1980 stuurde Rome een brief, waarin men rec tificatie vroeg van bepaalde uit latingen. Dit proces mondde eveneens niet uit in een veroor deling. In 1981 werd het derde proces tegen hem aanhangig ge maakt. Nu betrof het zijn boek "Kerkelijk ambt". Maar dat zal ook wel weer met een sisser aflo pen. Prof. Schillebeeckx: t JE «rat hebben de prieater* het een en ander bij de katho lieken ingeprent, en nu tlaan se het er Hoe anders verliep het leven van prof. Schillebeeckx daarvóór. Geboren op 12 november 1914 in Antwerpen en afkomstig uit een gezin met 14 kinderen, was hij na een voorbeeldige lagere school tijd op het Jezuietencollege in al le vakken de knapste van de klas. Hij moest dus van zijn over heden - hij was inmiddels Do minicaan geworden en in 1941 tot priester gewijd - gaan stude ren. Dat gebeurde in Gent, Parijs en Leuven. Ook daar was hij een excellent student. Professor De Petter verklaarde later over hem: "Ik heb aan die begaafde leerling een vreugde beleefd, die geloof ik zeldzaam is in het onderwijs". In 1946 werd hij aan die universi teit docent. In 1951 promoveerde hij tot doctor in de theologie en in 1959 tot magister (een hogere graad dan doctor). Inmiddels was hij in 1958 benoemd tot hoogleraar in de dogmatiek en de geschiedenis van de theologie in Nijmegen. Niet progressief Met de van hem bekende woord keus en Vlaamse tongval beant woordt professor Schillebeeckx, die zojuist in drie talen door de Wereldomroep de gehele dag is geïnterviewd, welwillend de hem gestelde vragen. Die gaan in zijn geval over de 12 artikelen van het geloof, omdat ze in rela tie met zijn persoon en opvattin gen in het geding zijn. De ant woorden, op mijn uitdrukkelijk verzoek zonder enig moeilijk woord, logenstraffen de legende vorming rond hem en zijn opvat tingen. En de tallozen, die zich van de andere kant op hem be roepen, vinden geen progressief priester die het niet zo nauw neemt met het geloof. Integen deel. Hij gelooft namelijk ook nog in het dogma. Hij wenst het echter te vertalen, zodat iedereen het kan begrijpen. En verder wenst hij niet dat het anderen dwingend wordt voorgeschre ven. En tenslotte houdt hij zich. gewoon aan het celibaat. Waar van hij vindt dat ten behoeve van zijn huidige en toekomstige col legae, die er een andere levens wijze op na willen houden, de verplichting daartoe moet wor den afgeschaft. Professor Schillebeeckx gelooft in God en in Jezus Christus, Zijn enige zoon. Hij gelooft in de god delijkheid van Christus, die een menselijke persoon is. "In ge- loofstaal is de mens Jezus zoon van God". De goddelijkheid en de menselijkheid zijn volgens hem dus geen twee gescheiden zaken. "Dus niet God èn mens, maar God In de mens. Dus niet optellen". Zo gelooft hij ook in de Drie-eenheid (één God in drie personen). Hij gelooft dus niet in drie Goden. Hij benadrukt hier bij dat het christelijk geloof een geloof is van/in één God. Na een wat moeilijk te begrijpen uitleg - "vanuit Jezus gezien is hij de zoon in relatie tot de Vader en in die relatie ons gegeven in de Geest" - verklaart hij dat er veel in het geloof is wat het menselijk voorstellingsvermogen te boven gaat. Vandaar: "We kunnen slechts spreken over God in Je zus vanuit de mens". Maagdelijkheid Professor Schillebeeckx gelooft in de maagdelijkheid van Maria, maar dan wel in begrijpende zin. "Hoe moet je de maagdelijkheid zien? Het sluit niet uit dat Jozef de vader is. Het is een Grieks be grip, dat wil zeggen wanneer men de godheid van Christus vaststelt dan impliceert dat de maagdelijkheid van Maria". In joods-christelijke zin daarente gen betekent de maagdelijkheid dat het Kind is voorbestemd. Hij wijst er verder op dat de maagde lijkheid door het Christendom in de eerste eeuwen teveel is ver heerlijkt. Er bestond een huwe lijksvijandigheid, waarin Paulus een grote (funeste) rol heeft ge speeld. Echt mens zijn was leven in onthouding. "Ik heb dus last met de uitleg van Rome op dit punt". Hij voert daarbij aan dat het geen dogma is, maar voegt er onmiddellijk aan toe: "Het is wel een zware leer". Toch heeft hij er geen moeite mee ook in dit op zicht het Credo te bidden. "Ik geef er de religieuze betekenis aan". En tot slot: "In het He breeuws stond er overigens: jong meisje". Dat Christus is gestorven en na drie dagen verrezen, is voor pro fessor Schillebeeckx natuurlijk een geloofspunt. Voor hem heb ben die drie dagen echter de be tekenis van V-day na de oorlog. Niet voor niets wordt ook over drie dagen gesproken, omdat men in joodse begrippen pas dood was na drie dagen, om schijndood te voorkomen. "Ik neem het lege graf en de ver schijningen aan. Maar het bete kent de ervaringen van de apostelen. Voor hen leefde Hij na Pinksteren weer". Vagevuur Het geloof in hemel, hel en vage vuur vervolgens is voor hem geen punt voor ook maar enige twijfel. De hemel is de zichtbare en onzichtbare wereld. Het heeft verband met het eeuwig leven. Het is iets dat mede afhankelijk is van goede en slechte mensen. "Als alle mensen goed zouden zijn dan was er geen hel, en als ze al leen maar slecht zouden zijn dan was er geen hemel", aldus zijn simpele redenering. In dit ver band past het bestaan van het va gevuur. Ook daarin gelooft hij heilig. Dat niet geloven van men sen in het bestaan van hemel, hel en vagevuur vindt naar zijn vaste overtuiging zijn oorzaak in de voorstellingen, die men ervan heeft gekregen. Het is voor hem een dermate boeiende materie, dat hij te zijner tijd hieraan een publikatie zal wijden. Hij gelooft in het vagevuur, omdat geen mens volledig heilig is. als hij sterft. "In de eerste act van eeu wig leven worden kleine onef fenheden glad gestreken. Het va gevuur zie ik als eerste liefde- sact". Het geloof in de rooms-kathoheke kerk staat ook voor hem op de eerste plaats. Hij ziet de catholica ook in de andere christelijke ker ken, "maar eerst Rome". Het ge loof in de kerk heeft bij hem een oecumenische betekenis. "Dat woordje ene sluit alle christelijke kerken in, maar is tevens een protest" De gemeenschap der heiligen betekent voor hem ver volgens, dat als men op een be paalde manier leeft er dan een veilige weg is om in de hemel te komen. "Het gaat niet om de per sonen (van de heiligen)". In de Middeleeuwen hadden ze teveel heiligen, maar dat waren vaak persoon in zijn totaliteit. "Dus geen verrijzenis van het lijk. Het heeft niets te maken met de bio logische betekenis". En dan ten slotte het eeuwige leven. Hoe dat er uit zal zien is voor hem een raadsel. "Ik weet het niet en ik kan er dus niets over zeggen. Er is daarover niets geopenbaard We kunnen ons daarover geen voorstelling maken". Voor professor Schillebeeckx is dus het Credo (de 12 artikelen van het geloof) heilig. Bepaalde onbegrijpelijke zaken probeert hy zo goed mogelijk te begrijpen en te vertalen naar anderen. Dat doét hij dan' op minzame, vrien delijk wijze. Men krijgt hem al leen kwaad als men kritiek op hem heeft en het voor hem dui delijk is dat men het niet heeft begrepen, omdat men niet op de hoogte is van de feiten. Anders is hij de tolerantie zelf. Intolerantie geesten. Vandaar dat "roem" overging tot heiligenverklarin- gen. Maar dat was in feite om voorbeelden te stellen en het volksgeloof, dat ontaardde, te gen te gaan. Biecht De biecht zit professor Schille beeckx erg hoog. Hij legt uit dat er in de eerste eeuwen een boete viering bestond. In de latere eeu wen gingen monniken bij elkaar te biecht. Daarmee ontstond het "kapittel". Toen werd de oor biecht geboren. Daarnaast bleef de openbare boeteviering be staan. Nu de oorbiecht vnjwel is afgeschaft is er alleen nog maar de boeteviering. En nu komt het Voor professor Schillebeeckx "Rome wil dat niet als sacrament erkennen Daardoor is ook de boeteviering teniet gedaan. Nu is er niets meer". Dat betreurt hij in hoge mate Hu zou graag de boe teviering weer terug willen heb ben. "Als de Kerk het als sacra ment aanvaardt, is de moeiluk- heid weg". Zo simpel ligt dat Hg wijst er in dit verband op dat in Amerika de biechtstoelen zun weggehaald. Ze hebben kleine zaaltjes gemaakt, waar men zijn hart kan uitstorten "Want dat moet toch gebeuren". Daarna is er een soort absolutie in de vorm van een afsluitend gebed. Zoiets kan in Nederland ook, is hij van mening- Wat de verrijzenis van de mens be treft, gaat het bu professor Schil lebeeckx niet om de onsterfeluk heid van de ziel, maar om die van ziel èn lichaam. De menselijke Hij vindt het dan ook verschrikke lijk dat er in Nederland zoveel in tolerantie bestaat. "Eerst hebben de priesters het een en ander bij de katholieken ingeprent, en nu slaan ze het er weer uit" Htj keurt dit bepaald af. "Ik ga men sen echt niet hun rozenkrans af nemen". Hij probeert ze integen deel iets te geven, zoals bgvoor- beeld het derde deel van zun gro te trilogie, waarvan de eerste twee delen "Jezus, het verhaal van een levende" en "Gerechtig heid en liefde" reeds zijn ver schenen. Maar daartoe zal hu zich niet beperken. De voor naamste reden dat hij op 68-jari- ge leeftijd met emeritaat (pen sioen) gaat en dus zijn hoogle raarschap neerlegt, ligt in het feit dat hu meer WU schrijv.n Hak komt er nu gewoon niet van. Hij moet zun enorme werkkracht en fenomenaal doorzettingsvermo gen ergens in stck-n Dat zal nu overigens wat minder gemakkeluk gaan. want zyn tref zekere visueel geheugen heeft hem in de steek gelaten "Dat heb ik niet meer Ik moet nu ca talogiseren" Dat hu zijn derde deel ook in vier maanden zal schrijven zoal het vongc (1000 pagina's) zit er dus niet in M heeft tevens te maken met zijn gezondheid. Zun gewrichtsartro- se hindert hem. Hu heeft te wei nig aan lichaamsbeweging ge daan. Dat breekt hem nu op. De wandelingen tijdens recente vakanties zijn onvoldoende ge bleken, zelfs de jaarhjkse grote vakantie met absolute rust (ook op geestelijk gebied) hebben hem niet kunnen redden Dat hu een kettingroker is. heeft daar aan natuurlijk ook geen goed ge daan. Maar hu is vol goede moed En hu doet het omdat hu meent iets tc vertellen te hebben

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15