Slechte beurt Van der Smissen Jannes van der Wil wint zonetoemooi met pijn en moeite Ykema riskeert schorsing voor 'Gouden Schaats' Lugdunum Nieuwenhoorn Uitslag midlotto Kansen V.d. Wiel stijgen Figurant kost hoofdbrekens Engelse vereniging te koop... LOWS - LFC Heerenveen kampioen ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Sprintkampioen komt niet naar jubileumwedstrijden GRONINGEN (GPD) - Nationaal sprintkampioen Jan Ykema ver schijnt dit weekeinde niet op de jubileumwedstrijden van de honderdjarige KNSB in Den Haag. De jonge Fries loopt hier door het risico uitgesloten te worden van het toernooi om de Gouden Schaats in Inzeil de volgende week, en de vierlande- nontmoeting een week later in het Noorse Savalen. Jan Ykema bevindt zich al bijna veertien dagen als enige Neder landse sprinter in Inzeil om zich voor te bereiden op de Gouden Schaats. Hij wilde alleen naar Den Haag komen als de KNSB hem de reiskosten vergoedde, maar de schaatsbond heeft dat geweigerd. Ykema besloot daarop zijn verblijf in Inzeil, waar hij het baanrecord op de 500 meter bezit (37,58), niet te onderbre ken. De sprinter verschuilt zich achter het argument geen uitnodiging te hebben ontvangen voor de jubileum wedstrijden. Ykema: „Al leen voor de korte-baanwedstrijden in Den Haag kreeg ik een persoonlijke uitnodiging. Daar heb ik voor bedankt. Ik wist wel dat de sprintploeg aan de start zou komen en ik was ook wel teruggereisd als ze me 300 gulden hadden gegeven voor de trein. Maar dat weigerde de bond". Voorzitter Wiebe Brouwer van de technische commissie: „Als lid van de kernploeg behoort Ykema in Den Haag aanwezig te zijn. Is hij er niet, dan zullen we dat niet zonder meer accepteren en gaan ons beraden op maatregelen tegen hem. Ykema is welis waar aangemeld voor de Gouden Schaats, maar die inschrijving zouden we kunnen intrekken". Sprintcoach Gauke Nijholt weigert in deze nieuwste schaatsafïai- re de kant van zijn rijder te kiezen. „Ykema wist dat hij in Den Haag moet zijn, de consequenties komen dan ook geheel voor zijn rekening Hij is vrijwillig naar Inzeil gegaan en moet daarom ook maar op eigen gelegenheid terugkomen. Alleen de reiskos ten van huis naar Den Haag worden uit de pot van de kernploeg vergoed, dus niet als iemand uit Inzeil moet komen". Jan Ykema gelooft niet dat zijn afwezigheid voor hem gevolgen zal hebben: „Ik ben immers al ingeschreven voor de Gouden Schaats. Daarom moet ik het allemaal nog zien dat er wat tegen mij wordt ondernomen". Behalve Ykema is ook Sies Uilkema, als lid van de sprintploeg, afwezig in Den Haag. Hij heeft zich wegens ziekte afgemeld en kan evenmin de volgende week in Inzeil rijden. NIJMEGEN (ANP) - De trek king van midlotto 7a, gister avond in Nijmegen, had het volgende resultaat. De win nende getallen zijn: 2 15 23 - 32 - 33 - 38. Reservege tal: 28. Aantal deelnemers: 547.355, inleg 2.569.290. be schikbaar voor prijzen: f 1.220.412.75. Uitslag cijferspel: 761137. Deel nemers: 246.531, inleg: 369.797 en beschikbaar voor prijzen: 147.918.80. Extra prijzen zijn gevallen op de lottoformulieren met nummers eindigend op: 53 is 10 -, 642 is 25.-. 7888 is 250,-, 40596 is 1.000.- en 024877 is 25.000,-. BORDEAUX (ANP) - Evenals in 1980 in de Italiaanse plaats Arteterme won Jannes van der Wal nu het Westeuropese zonetoemooi dammen te Bordeaux. In de slotronde had Clerc na zijn openingszet 32—28 remise aangeboden aan de Belg Verpoest, die zonder mankeren hiermee akkoord ging. Van der Wal had toen de kans het toernooi te winnen, want hij speelde tegen de onderaanstaande Caron. Maar zo eenvoudig ging het alle maal niet. Het heeft de nationale titelhouder grote inspanning ge kost de Zwitser te bedwingen. Van der Wal kwam nog in moei lijkheden toen hij in hevige tijd nood tien zetten moest afgeven in een waarschijnlijke remisepo sitie. Maar Caron wilde blijkbaar zijn enige punt behouden en wikkelde toch nog fout af. Ook Bastiaannet heeft de grootste moeite gehad Afatati te verslaan. In een zes tegen zes remiscstel- ling ging de Italiaan tenslotte in tijdnood van het goede pad af. Bastiaannet kwam hierdoor naast Clerk, maar deze kreeg door toepassing van het Sonnen- born-berger puntenwaarderings systeem de tweede plaats toege wezen. Jannes van der Wal had ondanks zijn gunstige uitgangspositie nog erg veel moeite om het Westeuropese zonetoemooi op zijn naam te schrijven. 5 fl T Naast Van der Wal. Clerc en Bas tiaannet plaatsten ook de Belgen Verpoest en Gregoire zich voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap. dat van 10 no vember tot 10 december dit jaar in Sao Paulo wordt gespeeld De als vierde geëindigde Van den Borst valt af wegens de bepaling dat slechts dne spelers uit één land over mogen gaan. De uitslagen van de 13e en laatste ronde zyn: Clerc (Ned)-Verpoest (Bel) 1-1. Gregoire (Bel)-Nunbi (Fra) 1-1, Van der Wal (Ned)-Caron (Zwi) 2-0, Afatati (Ita)Guinard (Fra) 0-2. Bastiaannet (Ned)-Modsgriskwili (Isr) 2-0, Van den Borst (Ned)-Cazemier (Zwi) 1-1, Borte (Ita)-Delhom (Fra) 0-2 Eindstand 1 Van der Wal. 21 punten. 2. Clerc 20. 3 Bastiaannet 20. 4 Van den Borst 18. 5 Verpoest 16. 6 Gregoire 14. 7. Guinard 13. 8 Cazemier 12. 9 Delhom 12. 10 Nimbi 11. 11 Berte 10. 12. Afatati 8. 13. Bodsghskwilt 6. 14. Caron 1. MARBELLA (ANP) - John van der Wiel heeft een uitstekende kans behouden op plaatsing voor het interzóne-toernooi. De Ne derlandse schaker zegevierde gisteravond in de vijfde finale ronde van het zónetoernooi in Marbella over Mark Hebden. Met wit spelend had Van der Wiel aan 26 zetten genoeg. De tweede Ne derlandse finalist, Gert Ligte- rink, verloor in 41 zetten van de Spanjaard Manuel Rivas. De uitslagen uit de vijfde ronde zijn: Rivas - Ligterink 1-0, Van der Wiel Hebden 1—0, Mestel Short afgebroken. Nunn - Stean 0-1 De stand na vijf ronden: 1Van der Wiel en Rivas 3.5 punt. 3. Mestel 3 plus 1 afgebroken partij, 4. Stean 3. 5. Nunn 2.5. 6 Ligte rink 2, 7. Short 1 plus 1 afgebro ken partij. 8. Hebden 0.5 punt. Gennadi Sosonko is tijdens het in ternationale schaaktoernooi in Jakarta in zijn partij voor de der tiende ronde remise overeenge komen met de Peruviaan Rodri guez. Sosonko. die zwart had. be zet op de ranglijst van 26 spelers nu de elfde plaats met zeven punten en een achterstallige par tij tegen de Indonesièr Bachtiar Het tweede deel van het toernooi is donderdag begonnen. Aan de leiding gaan de Tsjechoslowaak Hort en de Amerikanen Chris tiansen en Browne met negen punten. De voornaamste uitslagen van de partijen voor de dertiende ronde zijn: Bachtiar (Ind) - Browne (VSt) 0-1. Miles (Eng) - Suradiradja (Ind) 1-0, Rodriguez (Per) - So sonko (Ned) 'ri-Wi, Matanovic (Jsl) - Ribli (Hon) 'ri-'/j. Radoe- lov (Bul) - Spassov (Bul) Gheorghiu (Roe) - Ardiansyah (Ind) 1-0, Kurajica (Jsl) - liort (Tsj) V4-Vi, Henley (VSt) - Kee- ne (Eng) Vb—Vi, Bellon (Spa) - Christiansen (VSt) 0-1. De stand aan kop na dertien ron den is: 1. Hort, Christiansen en Browne 9 punten, 4 Chandler (NWz), Hen ley en Miles 8.5. 7. Gheorghiu en Ribli 8, 9. Ardiansyah en Kuraji ca 7,5, 11. Sosonko 7 en 1 uitg. partij A.S. ZONDAG 14.00 UUR DAT BELOOFT WATI! Pak rammel voor Duitse handballers DORTMUND (ANP) - Titel verdediger West-Duitsland heeft gisteravond tijdens de laatste wedstrijd voor de voorronden van het wereld kampioenschap in de A- groep ruimschoots verloren van de Sowjet-Unie. Het werd in Dortmund voor 11.000 verbijsterde toeschou wers 16-24. Bij rust leidden de Westduitse handballers nog met 10-7. De Sowjets waren baas over hun zenu wen en sloegen toe op de juis te momenten. Na rust stond het in een mum van tijd 17 11. Below was de grote uitblinker met twaalf doel punten. DUDELANGE (ANP) - Na afloop van zijn partij tegen de Belg Willy Wesenbeek is Tiny Wij nen, die in Dudelange voor De nemarken speelde, in elkaar ge klapt. De voormalige Neder landse biljartkampioen werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar hij op de inten sive care aan de monitor werd gelegd. Vermoed werd dat Wij nen getroffen was door een hart aanval. Dat overkwam hem in 1966 tijdens het Europees lan- denkampioenschap in Amers foort ook. De partij in de vierde ronde, die Wijnen moest spelen tegen Christ van der Smissen, werd voorlopig uitgesteld. slotte toch nog als winnaar met een diepe zucht van verlichting de keu uit elkaar schroeven: 300-286 in vijftien beurten. Gre- then had zijn zege tegen Galvez (300-54) toen al lang op zak. In de vierde ronde versloeg Wesen beek zijn Franse opponent La- bye royaal in acht beurten: 300-29. Grethen kwam tegen Scherz tot 300—74, alweer in drie beurten. De Spanjaard Valdez leek in de zelfde vierde ronde zijn eerste ze ge te zullen boeken in het toer nooi. Hij ging tegen Wirtz voort varend van start (114 in de eerste beurt) maar kwam conditie te kort voor een winnende voortzet ting. In tien beurten haalde de Westduitser alsnog de zege bin- Stand De stand na vier ronden (achter eenvolgens aantal wedstrijden, aantal punten, hoogste serie in het toernooi en het algemeen ge middelde): 1Grethen 4 - 8 - 191 - 36 36 2. Wesenbeek 4 - 8 - 258 - 25 53 3 Van der Smissen 3 - 4 - 222 - 25 22 4. Wirtz4 - 4 - 162 - 28 80 5 Scherz 4 - 4 - 127 - 25 07 6. Wynen 3-2- 105-22 08 7 Galvez 4-0-114-1342 8 Labeye4 - 0 - 69 - 9 35 De Belg Willy Wesenbeek gaat met de Luxemburger Fonsy Grethen, die het thuisvoordeel heeft, on- DUDELANGE (ANP) Christ van der Smissen is in Dudelange kanshebber gebleven voor de Europese titel in het anker kader 71/2. Zijn verliespartij in de eerste ronde tegen de Oostenrijker Johann Scherz hoeft in dit weekeinde niet onoverkomelijk te zijn. Zo nadrukkelijk als hij zich donderdagavond echter manifesteerde met een grandioze serie van 222, zo hakkelend haalde Van der Smissen tegen de Fransman Jean-Pierre Labeye de winst binnen. geslagen aan de leiding. Eerstge noemde produceerde in de vier de ronde tegen zijn opponent La beye een meer dan fraaie hoogste toernooiserie van 258. Hij ver sloeg de Franse figurant daaren tegen pas in acht beurten. Eerder had de Vlaming in vijftien beur ten afgerekend met Tiny Wijnen. Ook Grethen handhaafde in de derde en vierde ronde zijn onge slagen status. Tegen Scherz be wees de Luxemburger zijn supe rioriteit: in drie beurten maakte hij de 300 vol. Eerder had hij evenveel pogingen nodig om de Spanjaard Galvez tot overgave te dwingen. Christ van der Smissen blijft in de achtervolging. Er gaapt inmid dels wel een gat van vier punten met beide koplopers. De Braban der zag zijn vierde partij echter niet doorgaan vanwege de ziekte van Tiny van Wijnen. In de derde ronde had Van der Smissen zijn handen vol aan hekkesluiter La beye. Weliswaar distantieerde hij zich in de vijfde beurt van de Fransman, die duidelijk veel te kort komt om een serieuze be dreiging voor de coryfeëen te kunnen vormen. De partij verg de toch nog dertien beurten. De serie van 163 van de Nederlan der, waarin knappe staaltjes van puur kaderspel maar ook ruime correctiestoten, was de vlag die de verder niet prijzenswaardige lading dekte. De langste reeks volgde op een schamel gemiddelde van twee punten in vier beurten maar werd niet het verwachte eind- schot. Van der Smissen bleef op 294 steken en hij had daarna als nog twee beurten nodig om de fi nish te halen. In zijn nabeurt kwam Labeye nog tot zijn beste prestatie: een serie van 24... Grethen ontdeed zich in de derde ronde probleemloos van de uit gebluste Spanjaard Jose Valdez: 300-58 met een hoogste serie van 191. Wesenbeek had het aan zienlijk moeilijker tegen de soms ouderwets spelende Tiny Wij nen, ooit Nederlands kampioen, thans zijn thuisland Denemar ken vertegenwoordigend. Op de millimeter nauwkeurig trok Wij nen zijn rappels, de ballen in ge sloten formatie doen opmarche rend langs de kaderlijnen. We senbeek kreeg nauwelijks gele genheid in zijn ritme te komen. Moeizaam verzamelde de Belg in deze slijtageslag de punten. Met een slotserie van 21 kon hij ten- HULL (UPl) - De Engelse vier de divisieclub Hull City is te koop. De nieuwe eigenaar moet wel voor lief nemen dat de club een schuldenlast heeft van bijna 500.000 pond ster ling (ongeveer 2,3 miljoen gulden). Als er geen koper komt opdagen zal Huil City als profclub aan het eind van het seizoen vermoedelijk op houden te bestaan. Twee jaar geleden speelden "The Tigers", zo genoemd om dat in het tenue de kleuren goudgeel en zwart domine ren, nog'in de tweede divisie. Het gemiddeld aantal toe schouwers bedraagt momen teel slechts 3.500. Elke week wordt er dan ook een bedrag variërend van 30.000 tot 40.000 gulden op toe gelegd. In 1962 kwam het voor het laatst voor dat een betaalde voetbalclub in Engeland te rug moest naar de rijen van de amateurs. Dat was Ac- crington Stanley. Als de voor tekenen niet bedriegen zal Huil City spoedig gevolgd worden door andere clubs, die in grote moeilijkheden verkeren. Hervorming Hongaarse voetbalbond heeft besloten het aantal clubs in de eerste divisie tg te bren gen van achttien tot zestien. Voorts werd deze week be kend gemaakt dat de spelers het voortaan met aanzienlijk minder salaris zullen moeten doen. Geen enkele Hongaarse voetballer mag nu meer dan 5500 forinten (ongeveer 520 gulden) per maand touche ren. De spelers zullen zich contractueel moeten verbin den hun volledige werktijd uitsluitend aan de voetbal sport te besteden. De clubs uit de lagere Hongaar se divisies zullen louter be staan uit amateurs. Deze spe lers kunnen in het vervolg geen vrijaf meer krijgen van un werkgever om voetbal te bedrijven en mogen ook niet meer hopen op betere flats oj beter betaalde banen, zoals zij die tot op heden steevast kregen. Zondag a.s. aanvang 14.30 uur LDWS-terreln Sportpark "De Vliet" Christ van der Smissen demon streerde tegen de Fransman La beye nog niet de topvorm te pak ken te hebben. Met zijn zege bleef hij desondanks kans rijk voor de Euro pese titel in het anker kader 71/2. SLEO-TT MIÊUWÓ U, I5-/Ê CVER D/M£ 'r KJOU Zy/3C, M'M h KJbs> eesTE A steeds kWETE- /ewi/r? AMSTERDAM (ANP) - Heeren veen is gisteravond in Amster dam Nederlands ijshockeykam- pioen geworden Heerenveen versloeg in een uitwedstrijd Am sterdam met 9-3. Concurrent Nijmegen leed in eigen stadion een verrassende nederlaag tegen Tilburg. 4-6. Daardoor werd de Fnese titelverdediger onbereik baar in het klassement van de play-offs.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13