dreigt in Nicaragua -Engelse rottinkje in opspraak Chili krijgt geen Franse tanks meer Verzet tegen verkoop Brits oorlogsschip Bouwfout was oorzaak hotelramp i\ond landverhuizing indianen E Proces tegen daders aanslag op Bachtiar begint roerig Ruzie in regerende partij Zuid-Afrika STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1982 PER 1988X1992 Mitterrand prijst plan van Reagan Vroom &Dreesmann Bromtip: Haal je plaatje. Zeker weten. Frans-Duits initiatief tegen hoge rente in VS W apenvondsten DAG 26 FEBRUARI 1982 Buitenland iTSBURG (Reuter/DPA/AFP) - Het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg heeft gisteren be paald dat Engelse ouders er niet mee ak koord hoeven te gaan dat hun kinderen op school geslagen worden. Met zes stem men vóór en één tegen was het hof van oordeel van de Europese conventie voor de rechten van de mens wordt geschon den, wanneer kinderen, tegen de wens van hun ouders in, op school lijfstraffen krijgen. De enige tegenstem kwam van de Engelse rechter. deze conventie staat onder meer dat ou ders kunnen verlangen dat hun kinderen onderwijs krijgen overeenkomstig hun religieuze en Filosofische overtuiging. De zaak was bij het Europese Hof aanhan gig gemaakt door twee Schotse moeders, Grace Campbell en Jane Cosans. Zij eis ten het recht hun kinderen naar een school te kunnen sturen, waar geen lijf straffen worden gegeven. D^ zoon van mevrouw Cosans werd in 1976 van school gestuurd omdat hij weigerde zes slagen met een rottinkje in ontvangst te nemen, een straf die hem was opgelegd omdat hij een voor hem verboden voet pad had gebruikt. De jongen was toen 14 jaar, en dus nog leerplichtig. Zijn ouders wilden hem niet meer naar school sturen, zolang ze niet de garantie kregen dat voortaan hun kind niet meer geslagen zou worden. In dit geval oordeelde het hof dat het van school sturen van de jon gen, die nog bijna een jaar leerplichtig was, ook indruiste tegen zijn recht op on derwijs. Mevrouw Campbell maakte de zaak aan hangig omdat zij niet de door haar ver langde garantie kreeg dat haar 13-jarige zoon op school verschoond zou blijven van lijfstraffen. Na deze uitspraak is de Engelse regering verplicht te garanderen dat kinderen staatsscholen kunnen bezoeken, zonder dat ze met het rottinkje te maken krijgen. Het Hof wees de eis van de moeders om lijfstraffen op zich zelf te bestempelen als een schending van de conventie, af. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De verkoop van een van de modernste en grootste Britse oorlogsschepen, de helikoptercarrier „Invincible" aan Australië, heefi bij de parlementsfractie van de Conservatieve Partij verzet en veront waardiging gewekt. De Britse regering heeft het schip voor bijna 900 mihoen gulden aan Australië verkocht, omdat dat geld nodig is voor andere defensiedoel einden. De verkoop is een direct gevolg van het inkrimpen van de marinetaken. waartoe vorig jaar werd besloten. Het aantal marinemensen werd bij die gelegenheid met 8000 terugge bracht. dus er was toch al onvoldoende mankracht om de „Invincible" varende te houden, aldus het regeringsplan. Dat het schip kon worden verkocht, beschouwt de Britse regering als een meevaller. Het ministerie van defensie heeft, nominaal gezien, hetzelf de bedrag voor het schip gekregen als het gekost heeft. Maar door de inflatie is in feite zwaar verlies op de verkoop geboekt. Het parlementslid Keith Reed, gewezen minister voor marinezaken, heeft de verkoop in het Lagerhuis „schandelijk" genoemd. „Het is onbegrij pelijk dat we dit oorlogsschip verkopen, dat zo modern is dat zuster schepen ervan nu nog worden gebouwd", aldus Reed. GAITHERSBURG (UPI/DPA) - De twee loopbruggen in een hotel m Kansas City, die vorig jaar juli instortten, wa ren zo zwak gebouwd dat ze nauwelijks hun eigen ge wicht konden dragen. Bij de ramp in het Hyatt Regen cy hotel in Kansas City kwa men 113 mensen, die juist feest vierden, om het leven toen de 32 ton wegende loop bruggen naar beneden stort ten. De ophanging van de bruggen kon de veiligheidsstandaard met slechts 27 procent dek ken. vervolgt het rapport. MA ROSITA/NICARAGUA (Reuter) Er broeit een in- rnationale rel over een besluit van de Sandinistische igering van Nicaragua om ruim 8.000 Miskito-indianen in hun afgelegen oerwouddorpen aan de Hondurese •ens over te brengen naar elders. landimstische regering, die in 79 aan de macht kwam, heeft vageveer 10 miljoen dollar uitge ven aan de verhuizing van de iskito's van hun primitieve ne- rzettingen rondom de rivier de naar buurt van de Mijn- Mina Rosita, een kilometer ^zestig zuidwaarts, egering in Managua zegt dat de p zensomstandigheden van de indianen door V verhuizing verbeteren en dat M beschermd zullen zijn tegen ■Pervallen van over de grens ^or Miskitos die een eigen staat ^llen hebben. de invloedrijke rooms-katho- :e kerk van Nicaragua heeft verhuizing veroordeeld als jchristelijk en een schending i de rechten van de mens. De erikaanse regering en men- rechtengroeperingen hebben y™. Miskitobeleid van de Nicara regering eveneens ver oordeeld. De Amerikaanse mi eter van buitenlandse zaken, exander Haig, gewaagde zelfs in „afschuwelijk optreden en ilkenmoord" tegen de india- •n. ïident Reagans adviseur inzake 7{# mensenrechten zegt dat de ïrenigde Staten bewijzen heb- Ïn dat Nicaraguaanse soldaten le Miskitos hebben vermoord hun dorpen platgebrand, unct-minister van buitenlandse ken Elliott Abrams verklaarde: De Sandinisten hebben deze in- anenstammen op wrede wijze ringevallen en velen gedood, entallen dorpen zijn vernietigd i duizenden indianen zijn ont- jemd en met geweld naar ande- delen van het land overge- •acht". zijn beschuldigingen dat San- nistische militairen zwaarge- onde indianen levend hebben ïgraven", voegde hij er aan toe. i e naar elders overgebrachte in- _anen vormen een deel van de 50.000 man sterke Miskito-sa- lenleving op de Atlantische ast van Nicaragua, een streek ie rijk is aan grondstoffen en ndbouwgrond. ter leven regering heeft de beschuldigin- ;n afgewezen. Zij zegt dat de in- anen in hun nieuwe woonoor- ïn verzekerd zijn van een veel ïter leven dan in hun hutten in modder en hout aan de rivier Coco, die uitmondt in de At- i ntische Oceaan. jJieeft ook gevraagd om instel- Ihg van een bijzondere kerkelij- m commissie voor het onderzoe van de toekomstige betrek- ngen met de plaatselijke ka- lolieke hiërarchie. De Miskito- imenleving heeft al lang bijzon- ïr weinig op met de Spaans- irekende gevestigde orde in anagua, waarvan zij door moei- k terrein geïsoleerd is. jaar zijn in gevechten bij de ens met Honduras ongeveer 80 andinistische soldaten en sepa- .tisten van de Miskitos om het leven gekomen. De centrale re- geripg stuurde in allerijl verster kingen naar het gebied toen de separatisten, volgelingen van de ex-Sandinistische majoor Stead- man Fagoth Muller, gedurende korte tijd een grensplaats bezet hielden. Tegenspraak De overheid heeft beschuldigingen van de kerk en Miskitokringen tegengesproken dat veel inheem sen tijdens de landverhuizingen nodeloos zijn gestorven. Zij zegt echter dat enkele duizenden Mis kitos noordwaarts naar Hondu ras zijn gevlucht in plaats van naar het zuiden te gaan. Volgens de regering is gebruik ge maakt van het korte, droge jaar getijde om de mensen zo snel mogelijk over te brengen, het geen zeker het doorstaan van veel ongemakken heeft meege bracht. „Vele nederzettingen wa ren zo afgelegen dat de mensen zes dagen achtereen moesten lo pen om opgepikt te kunnen wor den door helikopters", verklaar de de adjunct-minister voor ont wikkeling van het gebied, Julio Rocha. Rocha zei dat elk gezin ongeveer 250 vierkante meter grond zou krijgen voor het verbouwen van fruit en groente en dat spoedig meer permanente behuizing zou worden gebouwd. Een jonge arts die vrijwillig een lange rij pas aangekomen Miskitos hielp, zei: „vrijwel geen van hen heeft ooit een dokter gezien". De kinder sterfte was hoog in hun oude woongebied en de gemiddelde levensverwachting 40 jaar. Volgens de overheid werd alles ge daan om de indianen het milieu te verschaffen waaraan zij ge wend waren maar zonder de overstromingen en telkens te rugkerende ziekten. Een land bouwdeskundige die naar Mina Rosita werd gestuurd om te hel pen bij het opzetten van boerde rijen, zei: „Hier in dit vrijwel on- verkende gebied, omringd door rivieren, hebben zij grond die rijk genoeg is om er enorme hoe veelheden gewassen te verbou wen". Maar de autoriteiten erkenden dat als het plan mislukt de Miskitos zullen teruggaan naar hun oude gebieden, zoals zij hebben ge daan toen landverhuizersplan nen van vorige regeringen in het water vielen. De Miskitos bewo nen een vochtig oerwoudgebied dat zich over eenderde van het Nicaraguaanse grondgebied uit strekt. Zij stammen af van oor spronkelijke Nicaraguaanse in dianen en zwarte slaven die wer den aangevoerd tijdens de lang durige Engelse overheersing op de Atlantische kust. Politieke waarnemers in Managua zeggen dat de Sandinistische re gering vastbesloten is haar greep op de Miskitos - die even weinig lijken op te hebben met de San dinisten als met de rechtse regi mes uit het verleden - steviger te maken. PARIJS - In een rolstoel, waar aan hij sinds de aanslag op de Iraanse oud-premier Bachtiar is gekluisterd, arriveert de Franse politieman Bernard Vigna in het gerechtshof. Daar heeft het proces plaats tegen diegenen die in juli 1980 de aanslag pleegden, waarbij een politieman en een vrouw wer den gedood en drie agenten ge wond. PARIJS (DPA/UPI) - In Nanterre bij Parijs is gisteren het proces tegen de daders van de mislukte aanslag op de voormalige pre mier van Iran, Bachtiar, op roeri ge wijze begonnen. De vijf be klaagden weigerden aanvanke lijk in de rechtszaal te verschij nen. Later verstoorden ze de ope ningszitting door leuzen te schreeuwen als „allah is groot" en „weg met de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie, Israël en Mitterrand". Zij zeiden zich niet te willen onder werpen aan de Franse justitie. „Onze wet is de koran en onze verdediger is Allah", zo zeiden zij. De vijf wordt ten laste gelegd in juli 1980 te hebben geprobeerd Bachtiar te vermoorden, de laat ste premier onder de sjah. Alleen doordat zij zich in de woning ver gisten, ontsnapte Bachtiar aan de dood. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 2 maart 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 april aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 april 1988 af inschrijving 2 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 april 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs JOHANNESBURG (Rcuter/UPI) Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika en zijn partijgenoot minister Andries Treurnicht zijn de hoofdrolspelers in een con flict dat de regerende Nationale Partij (NP) dreigt te splijten. Bo tha als vorman van de "verlig- ten" (hervormingsgezinden) en Treurnicht als leider van de "ver krampten", de rechtervleugel van de NP die geen enkele ver soepeling van het apartheidsbe- leid wil. De spanningen tussen "verligten" en "verkrampten" bestaan al ja ren. Het sluimerende conflict kwam deze week tot een uitbar sting op een fractievergadering van de NP in Kaapstad. Daar stemden 22 afgevaardigden, die behoren tot de rechtervleugel te gen een motie van vertrouwen in Botha. De motie van vertrouwen werd op tafel gelegd na een fielle discussie over het al dan niet ge ven van (beperkte) politieke rechten aan de Indiërs en de kleurlingen in Zuid-Afrika. Voor Treurnicht en de zijnen is dit vol strekt uit den boze. Botha, die op de vergadering de steun kreeg van 100 afgevaardigden, voelt wel voor een zekere medezeg genschap voor deze twee bevol kingsgroepen. Na afloop van de vergadering ver klaarde de premier dat de dissi denten bmnen de partij een week de tijd hebben van mening te veranderen. Blijven ze op hun standpunt staan dan kunnen ze disciplinaire maatregelen ver wachten. Treurnicht wil echter van geen wijken weten en vindt dat een verzoenend gebaar van Botha moet komen. Tot de tegenstemmers behoorde naast Treurnicht, die minister van staatszaken is. ook de minis ter voor onderwijs aan zwarten, Ferdie Hartzenberg. Botha, die nu een tweedaagse bezoek brengt aan het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië, zal na terug keer in Windhoek besluiten of deze twee al dan niet als minister aan kunnen blijven. In een gisteren gepubliceerd inter view noemde Botha de acties van Treurnicht "rampzalig" voor hem en schadelijk voor de NP "in een tijd dat we allen één moe ten zijn om de dringende proble men van Zuid-Afrika op te los sen". Onder de aanhangers van Botha zijn er die hem aanraden van de breuk misbruik te maken om de harde kern van de rechter vleugel kwijt te raken en door te gaan met de voorzichtige hervor mingen van het strikte apart heidssysteem. Botha zelf laat er nauwelijks over uit hoever die hervormingen in zijn ogen moeten gaan. Hij heeft alleen gezegd dat bedachtzaam heid en medeverantwoordelijk heid zijns inziens een gezonde vorm van medeverantwoorde lijkheid vormen. En hij onder schreef een omstreden zins nede in een partijpamfiet dat het "vanzelfsprekend is dat er maar één regering in een land kan zijn". Juist die zinsnede is bij de ultra conservatieven verkeerd geval len. Volgens hen betekent dit een verlaten van het apartheids- beleid, dat staat voor gescheiden parlementen voor kleurlingen an Aziaten. Treurnicht, de leider van het district Transvaal waar hij grote aanhang heeft, vindt het "absoluut onaanvaardbaar dat kleurlingen en Aziaten over hem en de andere blanken regeren". De zwarten, de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking, ko men in het hoofdstuk medezeg genschap overigens niet voor. In de Zuidafrikaanse pers is giste ren veel aandacht besteed aan de breuk in de NP. De "Rand Daily Mail", die tegen apartheid is, schreef: "De vrees (voor onder linge verdeeldheid) die iedere premier sinds 1948 heeft ver volgd, is bewaarheid en de gevol gen voor Zuid-Afrika zyn niet te voorspellen". Volgens professor Kleyhans van de universiteit van Zuid Afrika is een breuk onvermijdelijk. Veel blanken hebben die breuk ge vreesd, er van uitgaande dat een heid van wezenlijk belang is het overleven van de "blanke stam" van Zuid-Afrika. PARIJS (UPI/DPA) - De Franse regering heeft besloten de leve ring van de reeds aan Chili ver kochte 50 tanks van het type AMX-30 te blokkeren. Volgens het gezaghebbende Parijse blad 'Le Monde' heeft Parijs besloten geen wapens meer te leveren aan het militaire bewind van gene raal Pinochet. Volgens het ministerie van defen sie in Parijs zou de Chileense re gering de tanks kunnen gebrui ken voor "handhaving van de or de of bij acties tegen de bevol king". In totaal zou Frankrijk 71 tanks leveren. Daarvan bevinden zich er al 21 in Chili. Ondanks de verkiezingsbelofte van Francois Mitterrand dat hij als president de verkoop van Franse wapens aan het buiten land zou beperken, is de omvang van deze contracten in de eerste twee maanden van dit jaar tot een waarde van 22 miljard frank (een kleine 10 miljard) geste gen. Het gaat om contracten met Saoedi-Arabië, Egypte, Irak en Nigeria. De Franse wapenverko pen beliepen in 1981 in totaal 32 miljard frank. Chili is het enige land waaraan Frankrijk sinds de machtswisse ling in Parijs de levering van wa pens heeft geweigerd. Het be trokken contract werd getekend onder de vorige president, Gis- card d'Estaing. Mitterrand had tot dusver altijd verzekerd dat de onder zijn voorganger gesloten wapencontracten zouden wor den uitgevoerd. Volgens 'Le Monde' zou Parijs onlangs ook hebben besloten, de levering van lichte wapens en munitie aan Tsjaad te stoppen. De Franse au toriteiten hebben dit niet willen bevestigen of tegenspreken. Het besluit van Frankrijk heeft in Santiago geen verrassing gewekt en zal geen weerslag hebben op PARIJS (Reuter) - De Franse pre sident Francois Mitterrand, wiens socialistische regering tot dusverre gekant bleek tegen de Amerikaanse politiek in Midden- Amerika, heeft het Caribisch plan van president Reagan giste ren een stap in de goede richting enoemd. Op een persconferentie na afloop van zijn overleg met bondskanselier Helmut Schmidt zei Mitterrand, dat Frankrijk met de Verenigde Staten van mening verschilt over hoe de situatie in Midden-Amerika moet worden geanalyseerd, maar dat de "Ame rikanen met het plan. ofschoon niet precies op de wijze zoals Frankrijk dat zou hebben ge daan, in de goede richting gaan". Frankrijk heeft zich eerder de woe de van Washington op de hals ge haald door de opstandelingen in El Salvador te steunen en over eenkomsten te sluiten krachtens welke juist aan Nicaragua mili tair materieel wordt geleverd. Reagan steunt daartegenover in El Salvador het bewind in de hoop een dam op te werpen te gen wat Washington zit als een door Cuba en de Sowjet-Unie geïnspireerde campagne om het gebied communistisch te maken. ADVERTENTIE Het nieuwe jaar voor een bromfiets- verzekering begmt oo 1 maart Bij de verrekenngsbaiie van Vroom Dreesmann ligt de polis en het plaatje met boutjes en moerlies dl klaar De premie is slechts 1100.85 waarbii een tientje vaste kosten en 6 assurantie Doe ook mee met de pnjsvraag "Zeker Weten" Verzeker je van een deelnameformulier. XL de Chileense militaire defensiesi tuatie, zo werd gisteren verno men uit het ministerie van defen sie in Santiago. "Wij wisten een week geleden al dat dit zou gebeuren", aldus San tiago, en we zijn er daarom niet door verrast Santiago wees de redenering van Le Monde dat de tanks ingezet zouden kunnen worden tegen de bevolking, om interne opstand te onderdrukken af. Daarvoor is de tank niet geschikt zo werd ge zegd. en afgezien daarvan is het idioot om ook maar te denken dat hij gebruikt zou kunnen wor den voor binnenlandse onder drukking. Zou Frankrijk voor de geleverde tanks geen reserve-onderdelei. leveren, aldus Santiago, dan is er nog geen man overboord, want Chili kan ze zelf maken. PARIJS (DPA) - Frankrijk en West-Duitsland hebben besloten initiatieven te nemen om de hoge rentestand in de Verenigde Sta ten te bestrijden, zo heeft de Franse premier Mitterrand giste ren verklaard na twee dagen van besprekingen met bondskanse lier Schmidt. Beide heren wer den het erover eens dat er bijzon derheden moeten worden uitge werkt voor een plan voor de na bije toekomst Het initiatief zal dan worden voorgelegd aan de landen van de EG "We zijn het erover eens dat het Amerikaanse economische beleid van hoge rente en krap geld ter beperking van de inflatie moet worden be streden", aldus Mitterrand. In de slotverklaring van de topont moeting staat dat West-Duits- land en Frankrijk het belang van hun samenwerking inzien en die samenwerking nog zullen verste vigen. Beide landen hechten gro te waarde aan de ontwikkeling van de landen op het zuidelijk halfrond in het belang van de vooruitgang en de sociale rechtvaardigheid. Voorkomen moet worden dat de tegenstellin gen tussen Oost en West worden overgeheveld naar de Derde We reld. De westerse landen moeten op energieke wijze streven naar in ternationale samenwerking om de werkloosheid te verminderen, de economische bedrijvigheid weer op gang te brengen en de internaitonale handel te bevor deren. Samenwerking op inter nationaal niveau moet ook op monetair terrein plaatsvinden gezien de schade die er voor de Westeuropese landen ontstaat door de hoge rente in de VS. West-Duitsland en Frankrijk zul len er alles aan doen om in sa menwerking met hun EG-part ners de situatie meester te wor den. SALISBURY (Reuter/UPI) - Vei ligheidstroepen hebben nieuwe wapenvondstcn gedaan op ter rein van de ontslagen minister Joshua Nkomo, zo heeft een woordvoerder van de regering van Zimbabwe gisteren bekend gemaakt Er zaten ook Sam luchtdoelraketten bg Deze 34ste wapenbergplaats werd ontdekt op een landbouwbedrijf 50 kilo meter ten zuidwesten van de stad Gwelo. In verband met de vondsten heeft premier Mugabe Nkomo en andere leiders van zijn partij ervan beschuldigd een staatsgreep voor te bereiden en Nkomo samen met twee andere ministers van de party ontsla gen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9