jeugdtandzorg Extra gasinzet verantwoord "Homofiele onderwijzer ontkracht de opvoeding "Staatstekort. naar 6,5 pet. KRAMERS' Discussie over voorontwerp anti-discriminatiewet Bemoeienis Aantjes met Israël wekt weerstand Ziekenfondsen willen verhoging bijdrage ouders Vaten met dodelijk gif aangespoeld Goedkoop alternatief plan voor Amelisweerd Van der Stee in Bodegraven: VV Terlouw niet bang voor elektriciteitscentrales: "Ikwas echt helemaal niet kwaad Echt niet!' Laat eens wat van je Afscheid CPN-kamerlid Joop Wolff met boek Kamer wil al in mei opheldering gaswinst Kamerkelners bekennen verduistering GROOT WOORDENBOEK 26 FEBRUARI 7982* Binnenland PAGINA 7 m DEN 'Het voorontwerp van V anti-discnminatiewet is betut- I Jend omdat de overheid ieder- n een bindende visie ten aan- ;n van de zedelijkheid oplegt, imelijk die van de absolute vrij- 2f'd Op die wijze worden onder eer de grondrechten van ortho- >x christenen aangetast. Als het •stuur van een christelijke hooi een leerkracht niet mag eigeren vanwege bijvoorbeeld Mn homofiele levenswijze dan Httekent dat dat christenen hun ^ïderen moeten laten onderwij- %n door mensen die andere nor en hanteren. Dat breekt de acht van de opvoeding". I- stelde prof. dr. W.H. Velema, logleraar ethiek aan de Theolo- ifsche Hogeschool van de iristelijk-gereformeerde Ker- ;n in Apeldoorn, gisteravond in riden tijdens een universitair rtualiteitencollege over het >orontwerp van de Wet gelijke behandeling. In dit voorontwerp, vorig jaar ingediend door de CDA-bewindslieden De Ruiter en Kraayeveld, is het verboden te discrimineren op grond van geslacht, sexuele geaardheid en burgerlijke staat. Dit voorontwerp heeft vooral in christelijke kring nogal opschud ding veroorzaakt omdat men zich in vrijheid van godsdienst en onderwijs voelt aangetast. Im mers, krijgt het voorontwerp wetskracht dan mogen leer krachten niet langer worden ge weerd op grond van een homo fiele geaardheid of op grond van ongehuwd samenwonen. De heer H. Baas, directeur van het Humanistisch Verbond, stelde daar tegenover dat het vooront werp de gelijkwaardigheid van mensen tot uitgangspunt neemt. Dat heeft ook consequenties voor het onderwijs dat groten deels door de overheid wordt be kostigd. "Onderwijs is een grondrecht voor ieder mens en kan nooit bedoeld zijn om be paalde groepen mensen te discri mineren. De overheid zou geen instellingen mogen bekostigen die menen te mogen discrimine ren anders zou de overheid zelf meewerken aan discriminatie". Volgens hem blijft er voor de or thodox christenen genoeg ruim te over om hun geloof op eigen wijze te beleven. "Maar de vrij heid voor de één mag niet de on vrijheid voor de ander beteke nen". Mr P.F. van der Heijden, bestuurs lid van het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten, merkte op dat in de nieuwe Grondwet een verbod op discri minatie in absolute bewoordin gen staat geformuleerd. Ook de vrijheid van godsdienst en on derwijs worden aangehaald maar met de toevoeging 'behoudens ieders verantwoordelijkheid je gens de wet'. "Dat geeft het par lement de gelegenheid en het recht dergelijke vrijheden enigs zins in te perken". [STELVEEN (ANP) - Vooruitlopend op de behande- ng van de nadere adviesaanvraag van minister Gar- sniers (volksgezondheid) over de jeugdtandverzor- ing, wil de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond- •n maatregelen-om de huidige schooltandverzorging eilig te stellen. Ze denkt daarbij aan een verhoging an de ziekenfondsbijdrage voor kinderen wier ouders ij bet ziekenfonds zijn verzekerd van 75 tot 100 pro- Ent. Z-bestuurder A.H. Slotboom ji dit gisteren op de vergadering m de Ziekenfondsraad in Am- elveen. toonde zich zeer verbolgen zer de nadere adviesaanvrage m de minister, terwijl er al tal- ze adviezen over de georgani- ïerde jeugdtandverzorging zijn itgebracht. taal >r een verantwoord advies zijn eer maanden nodig en dat kan Dlgens Slotboom fataal zijn Dor de huidige schooltandver- urging die de basis moet gaan ormen van de toekomstige eorganiseerde jeugdtandzorg. [ieuw uitstel betekent een ver- iere verslechtering van de posi- -e van de bestaande diensten en 1 e basis voor de nieuwe struc- ïur dreigt aldus Slotboom u zo wankel te worden dat de ansen voor een goed georgani- eerde jeugdtandverzorging ver eken lijken. Vandaar dat de ""NZ binnen de Ziekenfónds- aad met voorstellen zal komen verhoging van de financiële lijdrage van de fondsen. VNZ kreeg bijval van de verte van FNV en !NV. Werkgeversvertegenwoor- iger drs. Chr.R. J. Laffree noem- e het echter de vraag of dien- ten die in het verleden vanuit ^en bepaalde situatie zijn opge- et, wel moeten worden geconti- ueerd. Gie eerste plaats is de economi- che situatie nu heel wat minder Doskleurig dan toen tien jaar ge- fcden de plannen voor een geor ganiseerde jeugdtandverzorging uitstonden en bovendien groeit et aantal tandartsen op het Tigenblik. In de gezondheidszorg zijn nog veel andere problemen waarvan de oplossing veel geld gaat kosten, aldus Laffree. Een commissie van de raad gaat zich zowel met de adviesaanvra ge van de ministér als met de voorstellen van de VNZ bezig houden. VLISSINGEN - Op de oever van de Schelde bij het Belgische Lil- lo zijn gisteren enkele containers aangespoeld die waren gevuld met houten vaatjes, waarin 25 ki lo van het medicijn Metronidazo le. Het medicijn is bij inname van meer dan enkele milligram men zeer gevaarlijk en vermoe delijk dodelijk. Verwacht wordt dat een groot aantal van deze vaatjes met de eb-stroom zijn meegevoerd en terecht zullen ko men op de schorren en de stran den op het Nederlandse deel van de Westerschelde. Een containerschip heeft de con tainers woensdag verloren na een aanvaring op de Schelde bij het Belgische Doel. Door de klap raakte het schip, de Francesca, die onder Panamese vlag vaart, uit de koers en liep aan de grond. Dat het schip hierbij een gedeel te van de deklading verloor, ver zuimde de gezagvoerder aan de havenautoriteiten te melden. Intussen zijn nog maar enkele vaatjes opgevist. De rest moet er gens in het water, op de schorren of op de stranden liggen. DEN HAAG (GPD) - Oud-CDA- fractieleider Wim Aantjes gaat zijn party adviseren over het Midden-Oosten. Hij is aange zocht als voorzitter van een werkgroep, die zich bezig zal houden met de verhouding tus sen Israél en haar Arabische bu ren. Het CDA-partij bureau heeft dit bericht gistermiddag beves tigd. Het is nog niet bekend wie er nog meer in deze werkgroep zitting zullen nemen. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israél (CIDI) heeft inmiddels afwijzend op deze be noeming gereageerd. CIDI-direc- teur Naftamèl vindt dat het CDA met deze benoeming te lichtvaar dig te werk is gegaan. Hij ver klaarde overigens voor de AVRO-radio dat het het CDA vrijstaat na alles wat er over het oorlogsverleden van Aantjes is geschreven, hem toch deze func tie te geven. Maar volgens Naftaniél zal de be noeming geen gunstige invloed hebben op het uiteindelijke ad vies van de werkgroep. Als het rapport positief uitpakt voor Is raël. dan zal gezegd worden dat dat een compensatie is voor zyn oorlogsverleden. Is de uitkomst negatief, dan geldt juist dat hy, gezien het verleden, al direct anti-Israel was, aldus Naftaniél. Hij noemde de keuze van het CDA netelig, vooral om dat al te vaak gezegd wordt dat voortkomt uit oorlogsschuld. De keuze voor Aantjes is een ge volg van diens lidmaatschap van de commissie buitenland van het CDA. Deze commissie benoemt gewoonlijk twee vaste en twee tijdelijke werkgroepen, waarbij een lid van de commissie altijd voorzitter dient te zijn. Aantjes kon deze functie aannemen om dat hy tyd beschikbaar had, zo deelde hy de AVRO mee. Aantjes: tijd beschikbaar UTRECHT (ANP) - De aanleg van het laatste stuk rijksweg 27 tus sen Utrecht en Arnhem door het bos Amelisweerd kost bijna tien keer zoveel als modernisering van de bestaande verbindings route. Dat laatste is verkeers technisch mogelijk en kan de schatkist ruim 100 miljoen be sparen. Dat zijn de conclusies uit het rap port van een groep verkeersdes- kundigen van de technische ho geschool Delft, onder leiding van ir. H. Mast. Voor het rapport, dat gisteren wer gepubliceerd door de actiegroep 'vrienden van Amelisweerd' te- AMSTERDAM (ANP) - Met een massaal défilé van ongeveer 10.000 mensen is gisteren in Amsterdam weer de staking van 25 februari 1941 herdacht, die een protest was van de Amsterdamse bevolking te gen de terreur van de Duitse bezet ters. Het ging hierbij in het bijzon der om het oppakken en wegvoeren van Joodse stadgenoten. Het défilé langs de dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein was voorts bedoeld om "te getuigen te gen ook vandaag voorkomend fas cistisch optreden van machtheb bers zoals B en W van Amster dam in hun oproep tot deelneming aan de herdenking verklaarden. Vertegenwoordigers van uiteenlo pende groeperingen legden kran sen en bloemstukken bij het stand beeld. BODEGRAVEN (ANP) - Het terugbrengen van het financieringstekort van de overheid tot 6,5 procent van het nationaal inkomen zal sléchts een zeer be perkte verbetering van de druk op de kapitaalmarkt betekenen. Dit verkondigde minister van financièn Van der Stee (CDA) gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in Bodegraven. Hij reageerde daarmee op de opvatting dat het finan cieringstekort wel terug gebracht moet worden, maar niet al te snel. Uit de komende voorjaarsnota zal blijken dat het financieringstekort de acht pro cent inmiddels iets overschreden heeft, zo zei hij. Van der Stee ontkende dat er gevaar bestaat dat door de bezuinigingen de particuliere consumptie wordt aangetast met alle kwalijke gevolgen van dien voor de werkgelegenheid. Sinds de eerste oliecrisis in 1973 is de consumptiegroei volgens Van der Stee steeds groter geweest dan de groei van het nationaal inkomen, maar dat heeft de afbraak van de werkge legenheid niet tegengehouden. Ondanks de sombere situatie ziet Van der Stee wel enige lichtpunten in de ontwikkeling van de Neder landse economie. De loonkostenontwikkeling is de laatste jaren duidelijk achtergevleven bij die in om ringende landen met als gevolg dat de export meer is gegroeid dan de wereldhandel m totaal. Van der Stee verwacht dat de rentedaling in Nederland zich de komende tijd zal voortzetten. kenden, bovendie» een aantal "top-ontwerpers" van een groot ingenieursbureau dat nauwe banden heeft met Rijkswater staat. De deskundigen zijn de noodzaak van de weg door Amelisweerd gaan onderzoeken nadat minis ter Zeevalking van verkeer en waterstaat tegen dc Tweede Ka mer gezegd heeft, dat de aanleg onvermydclijk is. Op 25 januari zei hij in de vaste kamercommis sie voor verkeer bovendien dat verbetering van de huidige ver bindingsweg (ryksweg 222) waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn. Het rapport reikt verschil lende mogelijkheden voor zulke verbeteringen aan, alle voorzien van prijskaartjes. Bij elkaar vormen zij een alterna tief voor de weg door Amelis weerd, dat in totaal tussen de 10 en 15 miljoen gulden zou kosten. De weg door het bos, die Rijks waterstaat wil, kost door zyn pe perdure "bad-constructie" 120 miljoen. Het rapport zegt met op lossingen te komen "die op korte termijn realiseerbaar zijn en die de ontwikkelingen op lange ter mijn niet in de weg staan. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel je 's avonds na zessen en in het weekend voor half geld. DEN HAAG (GPD) - De extra in zet van aardgas, die het kabinet dit jaar en de komende drie jaar wil plegen, hoeft de elektrici teitscentrales niet in de proble men te brengen. Zy hoeven geen stookoliecontracten open te bre ken, er is tijdig voorbehoud ge maakt bij afspraken over leverin gen. Oliemaatschappijen hebben toegezegd een soepele houding te zullen innemen. Dit heeft minister Terlouw (econo mische zaken) gisteren geant- --elen ■3de idhoven n Helder tterdam Oente EERRAPPORTEN £S> onbew. 3 onbew. 3 onbew. 3 onbew. 1 onbew. —4 onbew. 1 onbew. 3 Ï-ente onbew. 3 ssingen licht bew. 3 .Limburg onbew. 2 erdeen regen 7 iene onbew. 15 IZrcelona licht bew. 10 rlijn zwaar bew. 3 leaux regen 8 onbew. 3 rnkfort zwaar bew. 0 (inève half bew. 3 l^lsinki zwaar bew. 0 1isbruck zwaar bew. 1 1 agenfurt sneeuw 0 Xpenhagen motsn. -3 oisabon motregen 14 cam o onbew. 6 nden geheel bew. 5 xemburg onbew. -2 idrid half bew. 11 ilaga onbew. 18 illorca half bew. 13 lnchen sneeuw —2 licht bew. 11 motsn. 0 onbew. regen 12 'lit onbewolkt 11 Dckholm rriist 1 pZnen sneeuw 1 1 ^rich geheel bew. -2 woord op vragen uit de Tweede Kamer. Hij taxeert dat de centra les een afnameverplichting heb ben voor 1,5 miljoen ton stooko lie, met een onzekerheidsmarge van 0,5 miljoen ton. Dat betekent dat dit jaar ongeveer 2,5 miljoen ton stookolie door de extra inzet van aardgas kan worden vervan gen. Het gaat om 3,3 miljard ku bieke meter aardgas. Terlouw maakte eerder deze week tijdens de begrotingsbehande ling bekend dat hij dit jaar en de komende drie jaren steeds drie miljard extra aardgas wil inzet ten ten bate van de overheidsfi nanciën. Daarmee wordt volgens de minister geen stabiliserende invloed op de olieprijzen uit geoefend. Er is bij de centrales ook niet meer „ruimte" dan voor een inzet van drie miljard kubie ke meter gas per iaar. Centrales zitten met het probleem dat zij niet sterk kunnen wisse len in de olie-aankopen. Nemen zij in een bepaald jaar plotseling minder olie af, zoals nu het geval wordt, dan is het erg moeilijk, al dus Terlouw, een volgend jaar weer ineens minder olie infte ko pen. Dat is dan ook een van de redenen om de extra aardgasin- zet over een aantal jaren gelijk matig te gaan sDreiden. Volgens de minister is juist een van de redenen voor het reserve ren van onze eigen gasvoorraden om bij olievoorzieningsproble- men, die veelal gepaard gaan met hoge prijzen, extra gas te kunnen inzetten. Dat gebeurde dan ook in 1979 en 1980. In die situatie is de extra gasinzet wel terug te draaien als de olievoorziening weer normaal is geworden. Terlouw zette nog eens uiteen dat het de bedoeling is de voorraad „Gronings gas" zo lang mogelyk op hoog peil te houden. De pro- duktie uit het Slochterenveld zal in de negentiger jaren aanzien lijk dalen. Oorzaken: aflopende exporten, hogere produktie uit binnenlandse velden en de Noordzee, kolengas en meer im port. Naar schatting neemt de jaarproduktie van Slochteren dan af van ongeveer 55 miljard kubieke meter (voor het binnen land) tot ongeveer 15 miljard. De minister zei dat het niet de be doeling is extra hoeveelheden gas uit te voeren boven de gecon tracteerde hoeveelheden, noch uit de kleine velden in het bin nenland noch aan een elektrici teitsbedrijf in het buitenland. Op middellange termijn lijkt hem trouwens extra export tegen ver antwoorde prijzen niet mogelyk. Vrouwen leven 7 jaar langer dan mannen DEN HAAG (ANP) - Vrouwen worden gemiddeld zeven jaar ouder dan mannen. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft dit berekend aan de hand van de in 1980 geldende sterfte- verhoudingen. Een meisje maakt de kans gemiddeld 79,2 jaar te leven, terwyl een jongen gemiddeld 72,4 jaar wordt Van de honderd meisjes bereiken er 88 de leeftyd van 65 jaar en 58 die van 80 jaar. Voor jongens liggen die aantallen op respec tievelijk 77 en 33, aldus het CBS. ~Io DEN HAAG (GPD) - „Een bijzon der kamerlid" heet een boekje dat bij uitgeverij Pegasus is ver schenen over de communist Joop Wolff. Na veertien jaar lid maatschap verliet Wolff onlangs om gezondheidsredenen het par lement. De hoogtepunten uit zijn loopbaan als volksvertegenwoor diger zijn in het boekje bijeen ge bracht. De schrijfster Maliska Milikowski, journaliste bij het volksdagblad De Waarheid, bestempelt Wolff als „een bron van inspiratie en ideeën, en een baanbrekend poli ticus". CPN-fractieleider Marcus Bakker noemde zijn (ex-)collega bij de presentatie van het boekje „een grensverlegger". Het boekje bestaat voornamelijk uit een aaneenschakeling van Wolff-citaten uit de Handelingen van de Tweede Kamer. Mili kowski schrijft in haar verant woording: „veertien jaar strijd, denkwerk en politieke schep pingskracht in drie weken tijd gerubriceerd, gezeefd en teboek- gesteld: ziehier een produkt van typisch journalistieke geweten loosheid". Veel aandacht wordt geschonken aan Wolffs rol als „tolk van het anti-fascistisch bewustzijn in Ne derland": zijn pleidooien tegen vrijlating van de Drie van Breda, zijn bijdragen aan de kamerde batten over Menten en Aantjes, zijn initiatief om 5 mei te herstel len als nationale feestdag. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil al in mei van minister Terlouw horen hoe ver hij is gevorderd met het aanscherpen van de afspraken die met Shell en Esso zijn gemaakt over het in vesteren van de aardgaswinst. De minister beloofde de kamer gisteravond dat hij zijn best zou doen. Hij vreesde echter niet al zo snel met iets tastbaars op tafel te kunnen komen. De motie waarin Terlouw om spoed wordt gevraagd, werd gis teravond door de regeringspartij en CDA, PvdA en D'66 samen in gediend bij de behandeling van de begroting van economische zaken. De motie betekent een steuntje in de rug van de minis ter bij diens gesprekken met de twee oliegiganten. De Tweede Kamer legt zich onder tussen neer bii het standpunt van de regering dat de aardgas- wiristen van Shell en Esso voor alsnog onaangetast blijven en dat geen pogingen worden on dernomen om op korte termijn het staatsaandeel in de op brengst van het aardgas te ver groten. Het gentlemen's agreement ("he- ren-akkqord") dat is gesloten tussen de vorige minister van economische zaken Van Aarden- ne (WD) en de twee oliemaat schappijen, gaat ervan uit dat dc twee ondernemingen hun win sten uit het Nederlandse aardgas investeren in projecten die van belang zijn voor de Nederlandse structuur of voor de Nederlandse energievoorziening. Op een aan tal punten zijn echter vaagheden gebleven die de kamer verduide- lykt wil zien, op andere punten wil zij dat het akkoord wordt aangescherpt. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat het hoofd van een op te richten LOM- school (voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) in het plaatsje Middelharnis niet van protestants-christelijke huize hoeft te zijn. Een gemeentelijke verordening waarin deze eis wordt gesteld, zullen zij ter vernie tiging aan de Kroon voordragen. Dit blijkt uit het antwoord van GS op een schriftelijke vraag van het statenlid Wolf (PvdA). DEN HAAG (ANP) Drie kelners van het Tweede-Kamerrestau rant hebben bekend dat zy op grote schaal betalingen voor con sumpties in hun eigen zak heb ben gestopt. Dit heeft een woord voerder van dc Haagse politie gisteren meegedeeld. Het drietal, de chef-kelner, zijn plaatsvervan ger en een ober. is inmiddels vry- gclaten. De politie sluit niet uit dat er in deze zaak nog meer ar restaties volgen. De kelners hadden er volgens de politie een gewoonte van ge maakt bedragen die contant wer den afgerekend in hun zak te ste ken. Zy maakten dit voor de boekhouding weer in orde door dezelfde bedragen by te schry- ven op een van de ongeveer 400 r-k.mngen die fractieleden, journalisten en dergelyke in het restaurant hebben lopen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7