Onbegonnen Werk C Feministen hebben 't Hart niet Bloedgroepen dat is iets voor ziekenhuizen D Kunnen discussie niet aan met schrijver Extra geld onderhol tachtig woningen Var Hogendorpstraat e.o; Lelden VRIJDAG 26 FEBRUE Het bestuur van het CDA in Leiden heeft nu ook de kandi datenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen afgeschei den. Voor de laatste keer ge beurde dat via het z.g. bloed groepensysteem, wat inhoudt dat rooms-katholieken (KVP), gereformeerden (ARP) en hervormden (CHU) via een verdeelsleutel aan hun trekken dienen te komen. Het is goed dat dit naar mijn gevoel in de sauna ontworpen systeem wordt afgeschaft, want het brengt een nogal in gewikkeld gehannes met zich mee. Du vraag is toch of het over vier jaar helemaal is vervluch tigd. Officieel zal het er stellig niet meer zijn, maar al staat er straks niet meer KVP, ARP of CHU achter de namen, men zal elkaar in dze kring nog lang godsdienstig in de pei ling houden. Zo gaat het toch in dit land - en dus in deze stad. Om nog even op het gemanoeu vreer met de bloedgroepen op de kandidatenlijst terug te komen: van ingewijden kon je vernemen dat men zich bij het CDA wild heeft lopen zoe ken naar bruikbare CHU-ers. Daar moest bijna naar ge- grdven worden. Kijk, dat soort dingen krijg je dan. De hervormden moeten op hun stekje staan, ook al zijn er misschien bij de ande re bloedgroepen bekwamere mensen, want zo is het nu een maal afgesproken. Vreemd is verder dat de beide ARP-ers Philip Geelkerken en Corrie Kramp gedeeld vierde zijn gezet. Het bestuur heeft kennelijk niet willen, kunnen of durven kiezen, ofschoon dat toch zijn taak is. De leden mogen het nu uitmaken. De gene die het onderspit delft, komt niet vijfde te staan (zo als in elke fatsoenlijke hard loop- en fietswedstrijd) maar duikelt naar de negende plaats. Het gaat me een tikkie boven de pet. Leidse kroniek door Ruud Paauw Bloedgroepen - het is iets voor het ziekenhuis, in de politiek word je er tureluurs van. Vrouwvriendelijk Nu al staat vast dat in de nieu we gemeenteraad het aantal CDA-vrouwen beperkt blijft tot twee (was vier). Voorzitter Jasper Bosch betreurt dat en wijst op het probleem van de gezinssituatie, "die hef. veel vrouwen onmogelijk maakt om het raadswerk te doen". Een argument uit het jaar 1952, als u het mij vraagt. Het pand van Sanders in 1982. Waar ooit de zeep werd ingepakt, pakken de Leidenaars nu wat er te pakken is. Bij de PvdA en de CPN staan er heel wat meer vrouwen op de lijst en die zullen toch ook wel zitten met een gezinssituatie. Bijna, bijna zou je uit de woor den van voorziter Bosch kun nen halen dat de rol van de man in het CDA-gezin zoda nig is dat de vrouw er maar heel moeilijk een taak bui tenshuis op na kan houden. Fractieleider Joop Walenkamp vindt het aantal vrouwen in de fractie niet bepalend voor de aandacht voor emancipa tie: "Deze fractie is erg vrouwvriendelijk". Met andere woorden: de man nen in het CDA weten heel goed wat de vrouw toekomt. Dat is nu net de gedragslijn waar vrouwen zo tegen te hoop lopen. Overigens krijg je wat van dat afgrijselijke modewoord "vrouwvriendelijk". Overal duikt het op. Het zal wel af keurenswaardig zijn, hoor, maar ik heb een beetje een kijkie op al die lieden die in eens te koop lopen met het feit dat ze vrouwvriendelijk zijn. Dan waren ze dat vroeger ken nelijk niet. En hoe vrouw-ón- vriendelijk zouden ze toen zijn geweest, denk ik dan met een hoofd vol achterdocht. Nieuw realisme? De leden van de PvdA gingen afgelopen vrijdag vrijwel ge ruisloos akkoord met de door het bestuur opgestelde kandi datenlijst. Vier jaar terug een heksenketel, nu geen rimpel in de vijver. Het is hollen of stilstaan in die partij. Komt de gezagsgetrouwheid uit de jaren van Drees, Vorrink en Evert Vermeer terug of was dit het eerste lokale teken van wat "nieuw realisme" heet? Hoe het ook zij, het zal wennen zijn. Bezuinigen Directeur Joop Kamphuis van de Stichting Welzijn heeft be zwaar aangetekend tegen het feit dat zijn instelling vier ar beidsplaatsen moet inleveren en de Directie Sociaal-Cultu reel Werk en de stafafdeling Welzijn ten stadhuizeniet één. "Iedereen moet wat voe len", zei Kamphuis. "En niet de één wel en de andere twee niet". Gemeente-ambtenaar Van der Loo bezwoer de commissie voor Beroep- en Bezwaar schriften dat die twee andere geen man konden missen. Er was al genoeg extra werk. Tja, wie had een ander ant woord verwacht. Toen ik het verhaal las, dacht ik: dit wordt het klassieke ge vecht van de jaren tachtig. In eindeloze variaties zal het worden opgevoerd. Een grim mig potje zwarte pieten. Wie in het duel Kamphuis-Van der Loo gelijk heeft, zou ik niet kunnen zeggen. Ik ken de afdelingen niet en de bezet ting evenmin. Wel kun je er van op aan dat als je op déze manier bezuinigt je ontzettend gedonder krijgt, want er is niets zo schrijnend als zelf stevig te moeten inle veren en anderen ongeschon den verder te zien gaan. Dat roept haat en nijd op en zon der dat is het al erg genoeg. De gemeenteraad die dit alles zo heeft bepaald, krijgt der halve voor tact bepaald geen tien. Bullen Als het woord universiteitsraad valt, denk ik onwillekeurig aan beschaafde dames en he ren die correct met elkaar om gaan. Ik weet niet hoe dat komt, ik vermoed nog een restje ervaring uit mijn jeugd toen de universiteit en haar geledingen nog bol stonden, uiterlijk althans, van deftig- en waardigheid. Maar die tijden liggen al heel lang achter ons. Dat bleek onlangs nog. Bij de buiten-universitaire le den (de z.g. bullen) van de universiteitsraad is een ferm ongenoegen ontstaan omdat ene dr. J. Wolters is gaan zit ten in een commissie die het functioneren van die niet- universitaire leden van de raad moet beoordelen. (Eind augustus moeten de bullen opnieuw worden gekozen). Het probleem met Wolters is daI hij niets van de bullen moe hebben. Hij vindt dat ze hele maal niet in de universiteits raad horen. "Het zijn nel toverballen", heeft hij ook eens gezegd, "maar de laatste kleur is altijd rood". Daarmee laat de kleur van Wol ters zich meteen raden. Door een onachtzaamheid van de bullen is hij in die commis sie gekomen, maar je vraagt je af wat hij daar nu te ken heeft. Een smulpaap toch ook niets in het lidn schap van een vegetai club? Maar wellicht droomt Wo van de rol van het koekt jong, dat iedereen het nes keilt. Je weet het maar n De bullen, diep verontw digd, hebben meteen het t op hem geopend. Wolters niet genuanceerd nadei over de dingen, heeft een pele denkwereld en is een mitief en kwalijk baasjt wordt gezegd. Hoe is die ooit aan zijn doctorstite komen, denk je dan. "Grote invloed op mijn dei zal het niet hebben", I Wolters in een reactie me deeld. Ongetwijfeld, n wat iedereen nu juist gat zou willen weten is wat invloed op zijn denken h* Misschien kan iemand t nog eens op promoveren. Drugs De krant van woensdag bev een uitvoerige reportage het toenemend aantal dr gebruikers in Leiden. Di stanties die zich met opv en behandeling bezighcn doen wat zij kunnen, m wat toch enigszins lijkt te breken is een hand die op tingen en werkwijze var instellingen beter op elk afstemt. Jaren geleden nam de gem teraad een nota aan van Leidse projectgroep dru bruik, waarin als belangi ste doelstellingen wei aangevoerd: meer ove tussen de instellingen hulp verlenen aan versl* den en meer voorlichting voorlichting blijkt ooit van de grond te zijn gekon maar nu vrijwel te zijn oj houden en over de kwali van het overleg wordt i schillend geoordeeld. Er is verder een verschil 1 mening tussen de gemeente het Consultatiebureau t Alcohol en Drugs (CAD) d het metadonproject dat i niet geringe financiële a blemen kan leiden. Het heeft er veel van weg da gemeente de zaken u>atf, hun beloop heeft gelaten, r nota aannemen is snel gen gedaan, toezicht houden de voortgang is iets heel ders. En daaraan lijkt he hebben ontbroken. LEIDEN - Vijfentwintig feministen hebben niet het lef gehad om gister avond Maarten 't Hart te ondervragen over zijn pas verschenen boek "De vrouw be staat niet". Zij hebben de mogelijkheid om eens flink van leer te trekken laten liggen en de organisatoren, Boekhandel Kooyker en het Leidse literaire café "Agora", laten we ten dit niet aan te kun nen. De schrijver verklaarde later op de avond dit niet als een te leurstelling te voelen, inte gendeel, hij vond het een hele opluchting. "Zij zijn waar schijnlijk bang geweest dat het niet goed zou gaan, dat ze niet de juiste argumenten voorhanden zouden hebben. Misschien overschatten ze mij wel", aldus een, op dat moment bescheiden, Maar ten 't Hart. Twee redacteuren van het Leidse literaire tijdschrift Venster, Peter de Knegt en Ronals Asberg hebben toen maar noodgedwongen deze, in feministische kringen blijkbaar afschrikwekkende taak, op zich genomen. Vriendelijke jongens met weinig spitse vragen Voor een eivol Microtheater - zeker veertig liefhebbers voor deze avond konden geen kaart meer krijgen - kreeg 't Hart alle gelegenheid te debatteren over zijn haat liefde verhouding met het fe minisme. Hij hoopt nog steeds dat vrouwen het kun nen waarderen dat een man zich met hen bezighoudt, 't Hart vindt dat de meeste mannen niet al te serieus om gaan met wat des vrouws is. Er worden naar zijn mening te veel grappen over ge maakt. De polemist Gerrit Komrij hield hij daarbij wijselijk bui ten schot. Immers, het dooï deze welbespraakte auteur bedachte synoniem "Onwel riekende gleufbrigade" (vc)or feministen) is toch een vondst waar 't Hart zijn pet voor afneemt. Sterker zelfs, als hij zulke briljante invallen zou hebben, zou hij ziju eigen boekje nooit hebben geschre ven, sprak hij eerlijk. Maarten 't Hart "Mijn bedoeling is alleen te laten zien hoeveel onbewezen vooronderstellingen schuil gaan in de feministische ideologie". (Foto: Holvast) Echter, met een gezonde dosis humor is 't Hart goed be deeld. Hij heeft er beslist geen moeite mee de zaken af en toe een licht schertsend of enigszins komisch te benade ren. Een toonzetting die in fe ministische kringen weinig of geen opgeld doet. Met eni ge zelfspot maakte 't Hart het publiek deelgenoot van de vraag die een meisje in de Haarlemmerstraat hem stel de: "Mijnheer, is uw lui even kaal als uw kop?". Drijfveren In de loop van de avond kwam naar voren dat 't Hart ver schillende drijfveren heeft om over het fdminisme te blijven schrijven. Allereerst is er zijn ziekelijke drang om feministische literatuur tot zich te nemen. Combineer dat met zijn haast hartstoch telijke liefde voor vrouwe- net voiló. Ja,..ook hU geeft toe dit een rare afwijking te vinden. Daarnaast heeft hij een jeugd gehad die nogal verschilt met die van menig feministe. Dat werkt natuurlijk prikkelend. Ook de door Anneke War- thenberg ooit gedane uit spraak over mannen, die té gen het feminisme waren, heeft hij zich aangetrokken. In een interview zij ze: "Als ze nou tenminste maar eens zeiden waar ze tégen waren, dat kon je met argumenten komen, erover praten". Maar ten 't Hart denkt daar in zijn boek aan te hebben voldaan. Hij hoopt zelfs dat wat de redactie van "Socialisties Fe- ministiese teksten 3" in haar voorwoord schreef: "Soms is lelijke afkeer beter verteer baar dan dubieuze liefdes verklaringen" op hem van toepassing is. In alle oprechtheid verklaarde 't Hart volstrekt niet de be doeling te hebben aan te to nen of zelfs maar te willen be weren dat vrouwen in de keu ken thuishoren en bestemd zijn voor moederschap. "Mijn bedoeling is alleen maar te la ten zien hoeveel onbewezen vooronderstellingen schuil gaan in de feministische ideologie die vandaag de dag wordt gepredikt. Zou ik femi nisme verafschuwen, zoals ik popmuziek verafschuw, dan zou ik geen moment denken aan het bestrijden". Oprecht bleef hij eigenlijk de hele avond. Zijn toon is niet agressief, eerder kwajongen sachtig. Het publiek kon wei nig vat op hem krijgen. Hoe wel hij niet schroomde de meest bizarre uitspraken te doen. "De zwakheid van mijn boek is inderdaad dat ik van mijn persoonlijke ervaringen ben uitgegaan. Maar ik kan niet anders. Man/vrouw rela ties kun je onmogelijk weten schappelijk aanpakken. Je kunt wel doen alsóf, net zoals sociologen en psychologen dat pogen te doen, maar dan ben je volstrekt onbetrouw baar bezig. Ik erken, net zoals schrijver W.F. Hermans, al leen de natuurwetenschap pen als een wetenschap", al dus de schrijver-bioloog. Hartigheden Eén feministe, die zich toch had laten verleiden met Maarten 't Hart in debat te gaan, constateerde dat er in het boek totaal geen visie zat. "Leuke jeugdherinneringen, maar hoe de maatschappij er dan wél uit moet zien, dat zegt de schrijver nergens", 't Hart verklaarde geen uitge werkte meningen te willen hebben omdat je dan op een gegeven moment tegen de lamp loopt. Daarnaast be weerde hij met enige stellig heid, dat er ook geen moge lijkheid is om op een algeme ne visie in te gaan. "Ik be speur geen visie bij de vrou wenbeweging. Alle feminis ten hebben zo hun eigen hob by's die ze uitleven. Ze vliegen elkaar ook regelmatig in de haren. De één heeft als ideaal: de vijfurige werkdag, de tweede: dat alle vrouwen lesbisch moeten zijn en de derde wil de borstvoeding af schaffen en vrouwen buitens huis laten werken". Ook het bestaan van rolpatro nen wordt door hem heftig ontkend. Hij heeft thuis mo gen huilen, geen specifiek jongensspeelgoed gehad, wél een moeder, een tante en een buurvrouw die hem knuffel den. Voortdurend probeert hij in zijn vaak grappige ver halen het ongelijk van de fe ministen te bewijzen. "Een techniek", zo stelt hij, "waar zij zelf mee zijn begonnen. Ik heb het slechts overgeno men". Toch blijkt 't Hart aan het eind van de avond met een aantal geponeerde stellingen eens te zijn: een eerlijke taakverde ling in het huishouden, een. gelijke betaling voor dezelfde- banen, en het liefst zag hij ook, dat er een militaire dienstplicht voor vrouwen in het leven werd geroepen. "Mannen leven al zes jaar korter en dan ook nog ander halfjaar in dienst. Dat is heel oneerlijk", riep hij uit om zijn argument kracht bij te zetten. Hij moest toegeven dat hij er inmiddels ook achter was dat feministen niet willen dat man en vrouw gelijk zijn. SASKIA STOELINGA m&m LEIDEN - De directie sport en recreatie van de gemeente had g zwembad De Zijl en afgelopen dinsdag het VijfMeibad opengestel het houden van anderhalf uur durende zweminstuiven. Onder van het zwembadpersoneel konden, er allerlei spelletjes worden met gisteren in De Zijl als nieuwtje een zelf-gemaakte glijbaan. De0 in het Vijf Meibad trok 344 bezoekers; in De Zijl waren gisteren 491a lustigen. Sport en recreatie-directeur Duivesteyn spreekt van eei succes" en kondigt aan dat er ook in de paasvakantie zwemini zullen worden gehouden. De zwembaden worden dan in twee bloll opengesteld, waarbij gemikt wordt op zo'n 250 bezoekers per blok( 2 LEIDEN De Leidse Woning stichting wil dit jaar extra geld uittrekken voor het onderhoud van tachtig woningen in de Van Hogendorpstraat en omgeving. Dit vertelde wethouder Tesse- laar (volkshuisvesting) aan de bewonerscommissie, waarvan een aantal leden gisteravond naar het stadhuis was gekomen om enkele raadscommissies te wijzen op de problemen met de woningen. Die problemen zijn niet nieuw; de bewoners klagen al jaren. Zij wo nen in het eerste renovatiecom plex van Leiden-Noord, dat in 1976 gereed kwam. De conclusie van de bewoners nu: de renova tie is slecht gedaan. Wethouder Tesselaar wil niet spreken van "slechte woningen" maar geeft wel toe dat de renovatie op een manier is uitgevoerd, die nu niet aanvaard zou worden. Er is geen aandacht besteed aan isolatie "op de grond is het koud en bo ven is het warm", zeggen de be woners - en de daken zijn slecht. Er zijn vooral klachten over tocht en lekkages. "Dat komt door de slechte constructie van de daken. Er zitten gewoon gaten in", zeiden de bewoners gister avond. Het verzoek van de LWS om extra maatregelen te mogen treffen moet door de gerc worden goedgekeurd. "H* bij ons weinig bezwaren or ten", zei Tesselaar. De bewoners klaagden oolj het slechte contact dat zij f woningstichting hebben.] krijgen geen antwoord cm verzoek om overleg en \fr LWS met onze woningejj plan is te doen, horen v? niet". Dat hoorden zij avond wel van wethouder laar. naast de al begrote gulden wil de LWS 64.000 g extra besteden aan wat dd bewoners wordt beschouv' "achterstallig onderhoud suggereerden gisteravonH LWS door middel van e< meentelijke aanschrijving noods te dwingen de wof1 te repareren. Een tweede probleem in d? Hogendorpstraat en omg dat van de wateroverlast grotendeels opgelost. Ook f jarenlang sprake van gewe^ bewoners vertelden gisterg dat na de maatregelen die r meente inmiddels heeft fen de woningen grotende# het water zijn bevrijd, op* na. "We zullen zeker bekijf we die zeven ook boven kunnen krijgen", beloofd» selaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4