Èjfteirwe proef sluitingstijden Man protesteert bij vrouwenopvangcentrum vorstel Goekoop: cafés drie maal per maand tot drie uur open )1720-30101 Stevenshof- grond voor een prikje Meer asfalt Breestraat Leidse stadsrubriek \G 26 FEBRUARI 1982 ^ggelopen y^isjes in takpand *ntn ^rtje Parijs )ude om 5/LEIDEN OEGST- i NvST - De Franse politie heeft n kraakpand in Parijs twee isavtige meisjes uit Leiden en :geest aangehouden. lm3, reetal was het afgelopen .-j^einde van huis weggelopen. jders hadden de opsporing twee minderjarige meis- trzocht. gedrag trokken de meis- kt, de aandacht van de poli- a overleg met de ouders en ;idse politie is besloten om avonturiersters in aan het 'ouderlijk gezag' Mijn vrouw ten onrechte in centrum" "«ragen. De echtgenoot voor het Vrouwen Opvang Centrum aan de St. Jacobsgracht "VOC, (gedeeltelijk) weg ermee." staat op het spandoek. LEIDEN - De echtgenoot van een vrouw die in het Vrouwen Op vang Centrum (VOC) zit heeft zich vanochtend voor het cen trum aan de St. Jacobsgracht ge posteerd. Met spandoek en zwijgzaam protest wil hy aan dacht trekken voor zijn positie als verlaten echtgenoot met twee jonge kinderen. Volgens de echt genoot wordt het hoog tijd aan de kaak te stellen dat "vrouwen prima worden opgevangen in centra, terwijl er voor de proble men van de man nauwelijks aan dacht is". Huize St. Maarten aan de St. Ja cobsgracht is een opvangcen trum voor vrouwen en hun even tuele kinderen die in een crisissi tuatie zijn terecht gekomen. Ern stige problemen met hun echtge noot liggen daar meestal aan ten S zhti niet in staat geweest een advies uit te brengen wat er nu verder moet gebeuren met de sluitings tijden, maar burgemeester Goe koop meent dat "de proef als ge heel een positief resultaat heeft opgeleverd". caf<EN Burgemeester Goekoop wil een nieuwe proef U4ien met de sluitingstijden van cafés. Tot 1 januari ■idJ moëen de cafés volgens zijn voorstel drie maal per So uind een dag in het weekeinde tot drie uur 's nachts 'riblijven. Nu is de sluitingstijd op vrijdag en zaterdag inde uur- 20.C ir ii afés die dat willen, mogen lurc sluitingstijden verlengen. us"aogen bovendien zelf uitma- 21 in welke weekeinden per ad zij langer open willen blij- Goekoop wil de proef aan de van een bonnensysteem Een horeca-onderne- d"Adie een bon inlevert geeft ^y^nee te kennen aan de proef jollen meedoen. Ook moet het de burgemeester moge- :ijn dat zij af en toe zo'n bon ereuiken voor doordeweekse 5 °fn, nog afgezien van de toe- ~0I.ming die cafés nu al ind eel krijgen om langer open ijven - bijvoorbeeld wanneer vende muziek brengen. >ef is een vervolg op het ex- - nent dat de afgelopen zomer O^shad, toen drie cafés op vry- m zaterdag tot drie uur open Zohten blijven. Die eerste is begeleid door een com- bestaande uit vertegen- van de politie, de ge de horeca en de wijkver- 8 ingen. De commissie zelf is efje leent 'ms auto 1wi - Een 15-jarig automobi- i c beleefde gisteravond wei- Reol aan het ritje in de van zijn Ün- geleende auto. Zonder me- van zijn oom was de en in Leiden Noord in de au- %istapt en de binnenstad inge- n. Apothekersdijk dwongen eillerende agenten hem te pen. Jongen én auto, .waar alles aan mankeerde, werden het bureau gebracht. 8 kwam de oom afstand doen uljZijn bezit terwijl het neefje proces-verbaal in verband het rijden zonder rijbewijs zozijn broek kreeg, o1 ADVERTENTIE irdlen mierden kantie- ddens per-voordeel-relssom '198,- p p rtrek in april, mei en 0 |uni 1982 «I boeken, dit is uw kans. u leest de gratl» thula met één _efoont|e x heeft voor u een zeer complete <antie-tolder Eén teleloootie en wij iren u deze vakantiefolder Gratis tuur1i|k! Belt u vandaag nog. u moet "snel bij zijn zaterdags van 9 00 uur tot 15.00 uur) €X VLIEGREIZEN "Afwezig" Hij verwacht dat een verruiming van de sluitingstijden in een aan tal gevallen op bezwaren van om wonenden zal stuiten, spreekt van een "afweging van belan gen" en noemt de proef die hij nu heeft voorgesteld "een redelijk alternatief'. Het experiment met het bonnensysteem is hem ge suggereerd door poltiecommis- saris Van Voorden. Deze wijst er op dat de verlenging van het slui tingsuur in de weekeinden bij de vorige proef voor de politie "geen extra werkzaamheden op het terrein van de openbare orde tot gevolg heeft gehad". Van Voorden doet het voorstel dat een horeca-ondernemer die lan ger wil open blijven dat voor twaalf uur 's nachts bij de politie meldt en dan een bon inlevert. De nieuwe proef moet voor de ge wenste duidelijkheid volgens burgemeester Goekoop zowel in de zomermaanden als in (een deel van) de wintermaanden plaats hebben. Hij houdt de mo gelijkheid open de proef te beëindigen als de verlenging van de sluitingstijden voor bepaalde delen van de stad "tot een duide lijk niet te accepteren mate van geluidsoverlast zou leiden". Dat zou zowel voor het betreffende stadsdeel als de hele stad kun nen gelden. Sociëteiten Het beleid voor de sociëteiten hoeft niet te worden veranderd, vindt commissaris Van Voorden. Hij meldt dat de politie in het laatste kwartaal van het vorig jaar gerichte aandacht heeft be steed aan de eventuele overlast van de sociëteiten. Er zijn geen speciale problemen gesigna leerd, alleen was er bij de socië teiten sprake van "een groot aan tal gestalde fietsen". Burgemeester Goekoop heeft zijn voorstel inmiddels voorgelegd aan de leden van de raadscom missies voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden en voor politiezaken. Zij vergaderen er maandagavond over. LEIDEN, DEN HAAG - Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de pro vincie, willen de gemeente Lei den ruim elf hectare grond in de Stevenshofjespolder verkopen voor nog geen vijf gulden per vierkante meter. In de vergade ring van april moeten provincia le staten zich over het voorstel van gedeputeerde staten uitspre ken. Het gemeentebestuur van Leiden heeft de provincie gevraagd de grond te kunnen kopen voor wo ningbouw in de polder. Het gaat om weiland dat destijds door de provincie is aangekocht voor de aanleg van de Leidse Baan. Maar omdat de provincie geen plan nen meer heeft in die richting, vindt het dagelijks bestuur van Zuid-Holland dat het aan de ge meente kan worden verkocht. grondslag. Het VOC wil de vrouw beschermen en tegelijk helpen een oplossing te vinden voor de problemen en de toe komst. Aanleiding voor de demonstrant om zich voor het centrum op te stellen, was een ingezonden bnef van het VOC. vorige week in de ze krant. In deze brief stelde het centrum dat vrouwen beslist niet machteloos zijn. Zij kunnen heel best strijd voeren om een bij standsuitkering te garanderen voor verblijf in het centrum. Een brief die de echtgenoot duidelijk in het verkeerde keelgat is ge schoten. "Want hoe zit het met de achterge bleven mannen?", vraagt de ver bolgen echtgenoot zich af. "Ik vind het pnma dat er goede op vang is voor vrouwen die door hun man worden mishandeld. Maar ik bestrijd dat mijn vrouw terecht in het VOC is opgeno men. Haar bedje is gespreid, ter wijl ik én de hele dag aan het werk ben én de zorg voor twee kinderen van twaalf en drie jaar oud heb. Al die weken heeft mijn vrouw nog niet naar de kinderen gevraagd en als ik het centrum bel, wordt me verteld dat het hun politiek niet is met echtgenoten te praten". Bij het Vrouwen Opvang Centrum wordt dit ontkend. "Als een echt genoot probeert contact te krij gen, wordt dat nooit direct afge ketst. Het is de beslissing van de vrouw of ze met haar man wil praten. En dan komt het inder daad vaak voor dat ze dat nog niet aankunnen". Dat er vrou wen ten onrechte in het opvang centrum zouden verblijven, is volgens het VOC onvoorstelbaar. "Het is beslist geen lolletje om in een centrum te wonen met wei nig privacy. Geen enkele vrouw vindt dat leuk, het is altijd een noodsprong. Vrouwen die hier komen, hebben zulke ernstige problemen, zyn lichamelijk of geestelijk zo mishandeld, dat ze gewoon met langer thuis kónden blijven". Blijft de vraag: waar kunnen man nen terecht die alleen, met of zonder kinderen, achterblijven. Wat voor hulpmogelijkheden zijn er voor hen? "Er zijn centra die zich ook op alleenstaande mannen met kinderen richten, zoals Cortona aan de Haagweg. Als een man hulp wil kan hij al tijd aankloppen bij Maatschap pelijk Werk, de Sociale Dienst of het Bureau voor Levens— en Ge zinsvragen". De bewuste echtge noot krijgt sinds twee weken in derdaad hulp van een maat schappelijk werkster. Zij regelt voor hem een aantal praktische dingen en helpt zoeken naar een oplossing voor de toekomst Daar ging het de demonstrant van daag echter niet hoofdzakelijk om: "Ik wil aan de kaak stellen hoe makkelijk het voor een \touw is om het huis uit te lopen, terwijl de verantwoordelijkheid voor huishouden en kinderen aan de man wordt overgelaten". LEIDEN - Twee 16-jarige Leide- naars zijn vanochtend rond kwart voor zes op heterdaad be trapt bij het inbreken in een ben zinestation aan de Willem de Zwijgerlaan. De twee waren juist druk bezig met het forceren van een ruit toen zij in de kraag wer den gepakt door surveillerende agenten. LEIDEN - De Merenwijkschool heeft de korfbalwedstrijden voor lagere scholen, die gisteravond in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan werden gehouden, gewonnen. Tweede in de afdeling standaard- teams werd Apolloschool, derde Het Carillon. LEIDEN - Een klein deel gedeelte van de klinkerbestrating in de Bree straat zal ook worden geasfalteerd. Het gaat om het straatgedeelte ter hoogte van de kledingzaak op nummer 90, nabij het stadhuis. Eigenaar Borst van dit pand had geklaagd over trillingen die worden veroorzaakt door het verkeer. Ter plaatse gaat het asfalt over in klinker bestrating. Uit vier mogelijke oplossingen werd gekozen voor de goed koopste: alleen asfaltering ter hoogte van Breestraat 90. Dat gaat 20.000 gulden kosten. De raadscommissie voor ruimtelyke ordening ging hier gisteravond mee akkoord. De afdeling bestratingen van de gemeente had het liefst de nog resterende klinkerbestrating in de Breestraat in haar geheel vervangen door asfalt. By asfaltenng van alleen het gedeel te bij nummer 90 wordt het probleem van de trillingen eigenlyk alleen maar verplaatst, zo redeneerden de ambtenaren. Totale asfaltenng is volgens de raadscommissie en het college van B en W echter te duur. Bovendien heeft de gemeenteraad in het verleden een motie aangeno men dat de Breestraat voor het stadhuis niet mag worden geasfalteerd. Het is de bedoeling al dezer dagen met de asfaltering bij Breestraat 90 te beginnen. door René van der Velden Jaap Visser (Foto: Holvast) Eindelijk weer wat drukte op Maartje. Politiemannen, een deurwaarder en eigenaar Gerard kwamen een kijkje nemen en pikten wat spullen op. Stuurloos (3) Sinds lange tijd was er gister middag weer leven te ontdek ken op het spookschip Maar tje in het Galgewater. Deze klipper ligt nu al meer dan een jaar stuurloos tegenover 'De Boeckhalle' van Joop Sweris. Vroeg in de middag klauterden gisteren zes man aan boord, vier politie-agenten, een deurwaarder en de eigenaar, Gerard de G.. De deurwaar der heeft beslag gelegd op Maartje omdat 'haar' Gerard links en rechts flinke schul den heeft gemaakt. Gerard heeft een tijdje achter slot en grendel gezeten omdat hij een nogal duistere rol zou hebben gespeeld in een zwendel met Spaanse vakan tiebungalows. Inmiddels verblijft Gerard in Delft. Gistermiddag mocht hij onder strenge bewaking even aan boord van zijn in het Galgewater gestrande klipper om wat kleren, bed- degoed en boeken op te ha len. Maartje blijft voorlopig in het VARA-man Daan Sloos bezig met het opzetten van "een breed maatschappelijk draag vlak waar uiteindelijk een regionale omroep uit moet ontstaan" (Foto: Holvast). Basisbeweging De Vereniging Arbeiders Radio Amateurs, ofwel de VARA, wil terug naar de basis. Terug naar de radio- én de televisie- amate -s, de piraten dus. De grote nx - familie staat open voor de pi. +en. Samen met hen wil de VARA overal in het land plaatselijke en regio nale omroepen van de grond helpen. Onder andere in de regio Leiden. VAR A-bestuurslid Daan Sloos uit Leiden is inmiddels met veel inzet begonnen aan het opzetten van wat hij noemt "een breed maatschappelijk draagvlak waar uiteindelijk een regionale omroep uit moet ontstaan". Volgens Sloos is het helemaal niet de bedoeling van de VARA om overal in het land 'kleine Va raatjes' te stichten. "Dat wil len en kunnen we niet. Ieder een moet in die regionale om roep mee kunnen doen". Wel vinden de VARA en Leide- naar Daan Sloos dat er een commissie moet worden in gesteld die de zendtijd be waakt. Sloos: "Bepaalde groepen, bijvoorbeeld sterk discriminerende groepen, moet zo'n commissie kunnen weren". Zendtijd-bewaking, het zal de piraten niet be paald als muziek in de oren klinken. Ook zullen zij huiverig tegen over de gedachte staan dat plaatselijke overheden de lo kale omroepen moeten be kostigen. Sloos: "Voor een regionale Leidse zender zul len eerst de regio-gemeenten over de brug moeten komen. Gebeurt dat niet dan kunnen we altijd nog gaan denken aan een ster-reclame. Maar dan het liefst een ster-recla me voor de slager en de bak ker van de hoek en niet voor de grote supermarkten". Daan Sloos noemt lokale en re gionale omroepen pure nood zaak. "Bonden voor doven, blinden en slechthorenden, belangenverenigingen voor buitenlanders, toneel- en mu ziekverenigingen. Ze schreeuwen erom. Daarom wil ik de mouwen opstropen en aan de slag". Om te beginnen, heeft Daan Sloos de Bierdeghel aan de Nieuwe Rijn (voormalig Par lement) afgehuurd. Daar wordt volgende week dins dagavond onder het motto 'meepraten over lokale om roep' een panel-discussie ge houden. Aan de discussie zullen mee doen Aad Kosto (media-spe- cialist van de PvdA in de Tweede Kamer), Joop Daal- meijer (redacteur van VA- RA's 'Achter het nieuws') en Ton Schuurmans (hoofdre dacteur Leidsch/Alphens Dagblad en voormalig mede werker van KRO's 'Brand punt'). Als voorzitter zal op treden het Leidse PVdA-ge- meenteraadslid Tin us van Aken. De discussie zal rond negen uur losbarsten. Vlooienspel Op een flinke steenworp al stand van elkaar zyn vanmid dag twee antiekbeurzen ge opend. In de Pieterskerk or ganiseert Oegstgeestenaar Jan Hendrik Plasmeyer de 'Postiljon Antiekbeurs' ter wijl Alphcnaar Alfred Nop- peney zyn 'Aplha Antiek beurs' in de Stadsgehoorzaal heeft ingericht Tot en met zondag beconcu- reert dit tweetal elkaar Beurs-organisator Plasmeyer vindt dat geen probleem: 'Twee beurzen op dezelfde tyd in dezelfde stad. Er zullen alleen maar meer mensen van buiten Leiden op afko men". Collega Noppeneij kan ook niet zo zitten met de concurrentie van de antiekbeurs in de Pie terskerk. "Wat wy hebben, is echte antiek. Wat er in de Pie terskerk staat, stelt niets voor. Da's meer een overdek te vlooienmarkt" "Hoe kan die man dat nu zeg gen?", is de verbaasde reactie van Jan Hendrik Plasmeyer, "standhouders die bij hem op de beurs staan, komen name lijk ook by my. Dit is jerein- ste vuilspuitcry". Toch benieuwd wie zondag middag om vyf uur by het opmaken van de kas aan het langste eind trekt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3