c Raad in Warmond verdeeld over burgers in commissie Onenigheid bij PvdA over PPR-plaats en eigen lijsttrekker [Le/cfë agent Raad staat propaganda op weekmarkt niet toe In Voorschoten: In Oegstgeest: Bewoners Leidseweg Noord tegen komst van jongerencentrum Veel waardering voor woningbouwplannen Monument in Oegstgeest begin mei af ia Warmond wil toch woningen Stad en rand VRIJDAG 26 FEBRUAa WARMOND - In Warmond is een heftige discussie op gang geko men over de vraag of in de nieuw in te stellen raadscommissie voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden ook burgers zit ting mogen hebben. Zowel bin nen het college van B en W als tussen de raadsleden onderling bestaan hierover grote menings verschillen. In Warmond wordt al geruime tijd behoefte aan een commissie voor bestuurlijke aangelegenheden gevoeld. In het verleden is het herhaaldelijk gebeurd dat zaken als de drank en horecaverorde- ning, de grenswijziging met Lei den, de provinciale herindeling en de algemene politieverorde ning geen enkele commissie pas seerden en rechtstreeks op de vergadertafel van de raad be landden. Groot nadeel hiervan is dat van tevoren geen advies kan worden ingewonnen en raads- vergaderingen onnodig vertra ging oplopen door wijzigings voorstellen. Dit alles gaat ten koste van een snelle besluitvor ming. Tegen het weren van burgerleden in de nieuwe commissie bestaat vooral binnen Progressief War mond groot verzet. Dat bleek al toen B en W over deze zaak ver gaderden en PW-wethouder me vrouw Dalhuisen gnoegen moest nemen met een minderheids standpunt. Tijdens de raadsver gadering van gisteravond kwa men PW-ers Slingerland en Van der Zalm in opstand tegen deze maatregel. "Ik zou het van de gekke vinden als burgers niet mogen meepraten over een on derwerp als openbaarheid van bestuur of voorlichting", zo ver woordde Slingerland zijn aver sie. Hij wilde van burgemeester Hendrickx weten wat nu eigen lijk de reden is van een 'burgerlo- ze commissie'. In het voorstel van B en W wordt gesproken over de "bijzondere aard van de te behandelen onder werpen" waardoor van de ge bruikelijke samenstelling (met vier birgerleden) wordt afgezien. Gepleit wordt voor één voorzit ter en één lid per fractie. Wel is het de bedoeling dat ook deze commissie in het openbaar zal vergaderen. "Als we dit voorstel aannemen dan draaien we de klok acht jaar te rug. Het gehalte van de War- mondse democratie is in het ge ding", zei Van der Zalm. En: "Het is bevoogdend en minach tend om burgers niet te laten meepraten over zaken die ze rechtstreeks aangaan. Ik voel niets voor een veredeld senioren convent. Dit is een droeve avond voor Warmond", aldus Van der Zalm. Burgemeester Hendrickx ant woordde dat het met de War- mondse democratie juist goed gaat. "Het is niet eerlijk andere gemeenten aan Warmond te spie gelen. Andere gemeenten kun nen juist een voorbeeld aan ons nemen". "In andere gemeenten is nog altijd sprake van op grote schaal in beslotenheid vergade rende commissies terwijl we hier zelfs een openbare hoorzitting houden". Besloten werd de zaak tot de volgende raadsvergade ring aan te houden. VOORSCHOTEN - De PvdA-Voorschoten is gisteravond in een emotionele vergadering akkoord gegaan om de PPR een tweede plaats te geven op de gezamenlijke lijst. De huidige fractievoorzitter Visser werd met dertien tegen tien stemmen gekozen als de lijsttrekker. Wethouder Van Leeuwen zal op de derde plaats op de definitieve PvdA-PPR lijst prijken. Drie PvdA-raadsleden, te weten wethouder Van Leeuwen, Breu- nesse en De Vries, voerden gis teravond een warm pleidooi om de PPR niet de tweede maar de derde plaats op de gezamenlijke lijst te geven. De Vries: "Er wordt te veel emotioneel geke ken en niet zakelijk. Het gaat juist om de zakelijke afweging. Voor de buitenwereld komt het over of de PvdA zo weinig ver trouwen in de eigen mensen heeft. We hopen op vier raadsze- tels. De derde is vrijwel zeker. De PPR is geen navenante stem- mentrekker. Het is volstrekt on verklaarbaar als wij een lijst pre senteren waar de fractievoorzit- uitgebrachte stem werd ongeldig verklaard. De PPR zal dus nu de tweede plaats gaan innemen op de gezamenlijke lijst. PPR-voor- zitter Bloedjes zei in een eerste reaktie op deze stemming dat het hem niet tegen viel. Secretaris Wolting was minder te spreken over het gebeuren. "Ik heb toch het gevoel van, waarmee gaan we nu in zee? Ik heb gemist dat we vier jaar samengewerkt hebben zonder dat we in de raad verte genwoordigd waren. Dat is te weinig benadrukt", aldus Wol ting. Aanstaande maandag be spreekt de PPR de voorstellen en maakt zij tevens de kandida tenlijst bekend. lijst werd zonder problemen vastgesteld. Deze ziet er nu als volgt uit: Visser; PPR-afgevaar- digde; Van Leeuwen; Breunesse; De Vries; PPR-afgevaardigde; Den Hartog. ter en de wethouder gescheiden De PvdA-afdeling moest zich daar- worden door een PPR-man" Van Leeuwen vond de derde voor de PPR plaats een "goede plaats". "Zijn we zo onzeker, ge loven we niet meer in mensen van onszelf. Hoe moeten we dit naar de kiezer verkopen, hoe moeten we iemand uitleggen dat een buitestaander meer waarde heeft dan de fractievoorzitter of de wethouder". Breunesse be stempelde de derde plaats als "heel keurig". Voorzitter Barten van de PvdA concludeerde ech ter dat de wil om samen te werken getoond moest worden. "Ik heb geen argumenten ge hoord voor die derde plaats, al leen maar vingerwijzingen", al dus Barten. Het laatste woord was daarna aan de afdeling. De 28 aanwezige par tijgenoten waren sterk verdeeld. Elf leden wilden de PPR de der de plaats geven (dit is veertig percent) en zestien leden de tweede plaats (58 percent). Eén na nog buigen wie de lijsttrekker zou worden. Er waren twee kan didaten voor deze functie. Visser (voorgesteld door de commissie die de kandidatenlijst voorbe reidde) en wethouder Van Leeu wen. Van Leeuwen verkreeg on der meer openlijke steun van het raadslid De Vries. Zijn argumen ten waren dat de wethouder naar de kiezers toe de verantwoorde lijke man is en tevens de persoon is die het beleid van de partij heeft gemaakt. Van Oers, één van de leden van de kandidaten- commissie, was het hier niet mee eens. "Het gezicht van de PvdA in Voorschoten is bepaald door Visser en niet door de wethouder die er nu twee jaar zit". Tijdens deze stemming bleek de af deling wederom sterk verdeeld. Van de nog maar 24 aanwezigen stemden dertien voor Visser en tien voor Van Leeuwen. Een nip te overwinning voor de huidige fractievoorzitter. De rest van de OEGSTGEEST - Wat moet je ver staan oner vrijheid van menings uitingen en hoever kan een ge meente gaan met het beperkin gen op dat gebied? Twee vragen die gisteravond speel den tijdens de behandeling van de nieuwe marktverordening in de raad van Oegstgeest. Punt van discussie bleek het artikel waar in staat dat "het verboden is tij dens de duur van de markt op het marktterrein te venten met gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen of godsdienstige, politieke of andere propaganda te voeren". Mevrouw Bosman (PvdA) was het niet eens met de ze tekst, omdat die naar haar me ning de vrijheid van meningsui ting zou beperken. Z(j werd gesteund door het D'66- raadslid Wuisman die betoogde Carnaval (1) In Tiet Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp is morgenmiddag een carna valsfeest voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Aan vang half drie. dat een dergelijke beperking al leen op z'n plaats is als de open bare orde wordt bedreigd. "Het lijkt mij dat er hier slechts spra ke is van een mogelijke versto ring van commerciële belangen", aldus Wuisman. Bosman en Wuisman stelden daarom voor om dergelijke vormen van me ningsuiting toe te staan tenzij er sprake zou zijn van een versto ring van de openbare orde. De CDA'er Van der Reyden zag lie ver dat iedereen die met een der gelijk doel het marktterrein zou willen betreden vooraf toestem ming zou moeten vragen aan B en W van Oegstgeest. Burgemeester Scheenstra wees het voorstel van Pvc!A en D'66 van de hand. "Men komt naar de markt om in alle rust zaken te doen. De openbare wetgever zegt dan wel in het algemeen dat er vrijheid van meningsuiting dient te zijn, maar de gemeentelijke overheid heeft wel de vrijheid om dat in haar gemeente con creet in te vullen. Wij stellen lie ver deze preventieve maatregel om mogelijke verstoring van de orde te voorkomen", zei Scheen stra. Uiteindelijk bleken het CDA en de WD het met de burgemeester eens te zijn. Het voorstel werd dan ook verworpen met alleen de stemmen van PvdA, D'66 en PPR voor. ZOETERWOUDE - Het college van burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude kreeg van schatten van de toekomstige wo ningbehoefte gezien de huidige ontwikkelingen. VOORSCHOTEN - "Wü willen niet én een woonwagenkamp én een jongerencentrum aan de Leidsewcg-noord, zeggen een zestigtal bewoners rondom het terreintje aan deze straat in Voor schoten waar een clubgebouw voor de jeugd moet komen. "Wij als bewoners van de Leidseweg- noord en met name de mensen die recht tegenover dit toekom stig jongerencentrum wonen, kunnen dit niet accepteren", al dus de groep aan de gemeente raad. Vanavond zal de Voorschotense gemeenteraad beslissen hoe het terreintje aldaar ingericht zal worden. Op voorhand wijzen de bewoners dus een gebouw voor de jeugd af. Een aantal redenen geven zij hiervoor aan. "De Leid- seweg-noord is al opgescheept met een woonwagenkamp", staat in de brief. Verder schrij ven ze dat ze eigenlijk tegen dit kampje zijn, maar door gebrek aan initiatief geen bezwaren hier tegen hebben ingediend. De be woners vinden ook dat er sprake is van een afschuifsysteem. Het gebouw voor de Noord-Hofland- se jeugd zou eerst aan de Jan Evertsenlaan komen. Daar stond het oude gezondheidscentrum, dat inmiddels al is gesloopt. Nu wil de gemeente het gebouw aan de Leidseweg neerzetten. "Moe ten wij als omwonenden wel ak koord gaan met de vestiging van zo'n centrum voor onze deur? Een soort afschuifsysteem dus! Neen!", zegt de groep. De bewoners geven in de brief ver der aan dat de buurt grote over last van het centrum zal krijgen. "Tuinhekken en autospiegels zullen het moeten ontgelden wanneer de jeugd na een samen zijn huiswaarts keert. We spre ken dan nog niet van muzie- koverlast en lawaai van brom- Disco fietsen en motoren". Verder zijn ze bang voor vechtpartijen tus sen groepen jongeren. ring gekregen voor de plaatselij ke woningbouwnota (zie deze krant van gisteren). Burgemees ter Houdijk wees erop dat het om verwachtingen tot 1989 gaat die vrij moeilijk zijn in te schatten. Het Voorschotense poppentheater -Wellus Nietus' organiseert mor- CDAer Hogenelst gaf aan dat de genmiddag een kindervoorstel- de gemeenteraad veel waarde- Burgemeester Houdijk meende Poppen ling in de theaterkeet aan de Winston Churchillweg. Aan vang half drie. De groep verontruste bewoners vraagt zich ook af of het wel noodzakelijk is dat er weer een jongerencentrum komt. Ze vin den het geen reden als veertig' a zestig jongeren zich nergens thuis voelen om dan maar een centrum aan de Leidseweg- noord te realiseren. "Zullen deze mensen zich daar dan wel thuis voelen?", vragen de bewoners zich af. In 'de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is morgen avond een disco-avond voor in validen en validen. Aanvang acht uur. Carnaval (2) In manege 'Liethorp' in 'De Bloe- merd' is morgenavond een car navalsfeest voor leden en oud leden. Aanvang acht uur. In ma nege 'Liethorp' is trouwens zon dagmiddag nog een springcur- sus, voor leden en geïnteresseer den. Aanvang twee uur. alleenstaanden een belangrijk onderdeel uitmaken van het aan tal woningzoekenden. Ook brak hij een lans voor het aantal be jaardenwoningen, dat wordt ge bouwd. Volgens Lansbergen (Progressief Zoeterwoude) is dit aantal woningen evenals het aan tal dat wordt gebouwd voor al leenstaanden te hoog. Kremer (WD) vond, dat B en W zeer voorzichtig moesten zijn met het dat de behoefte aan voorname lijk vrije sector woningen zeer laag is, zich weer manifesteert in een grotere vraag naar goedkope huur en/of koopwoningen. Hier door is het aantal van 50 wonin gen per jaar een redelijke schat ting en wordt vooral het conti nue proces van gereedkomen van woningen niet verstoord, werd aldus Houdijk Lansbergen bleef er echter bij, dat de kijk van B en W op de woning behoefte te hoog was ingeschat en zag daarom liever een bouw programma van 40 woningen per jaar. De wensen van de fractie van P.Z. werden echter niet over genomen en de nota werd vast gesteld. OEGSTGEEST - Het nieuwe verzetsmonument voor Oegstgeest zal hoogstwaar schijnlijk begin mei onthuld worden. Dan zal het beeldje in de koepel geplaatst wor den die deel heeft uitgemaakt van het oude verzetsmonu ment en nu nog staat in het Bos van Wijckerslooth. Het beeld, dat ontworpen is door de in Oegstgeest gébo rén en in Maastricht wonen de kunstenaar Herbert Nou- wens kost rond de 64.000 gul den. Daarnaast zijn nog zo'n 4500 gulden nodig als bijko mende kosten voor de aan passing van het nog bestaan de bouwwerk. Het nieuwe ontwerp vervangt een in het begin van de jaren zeventig vernield vrouwen beeldje dat samen met de koepel het verzetsmonument vormde. Jarenlang heeft de koepel in het Bos van Wijc kerslooth leeg gestaan. Eerst werd nog de de beeldhouwer Z weerus, die het eerste beeldje ontworpen heeft, be naderd. Later (in 1977) ging een opdracht uit naar de be roemde Oegstgeester schrij ver/beeldhouwer Jan Wol kers. Hij zou een ontwerp maken dat er echter nooit van gekomen is. In april 1980 kwam Oegstgeest met cfrie nieuwe kandidaten. Uitein delijk kreeg de toentertijd pas aan de Maastrichtse kunstacademie afgestudeer de Nouwens de opdracht. Het kunstwerk dat nu wordt geplaatst is "een portret van de zichzelf vernietigende mens, van een destructief menselijk handelen", zo om schreef Herbert Nouwens in een eerder interview met de ze krant zijn werkstuk. Nou wens koos niet voor 'de ster ke man' die het vaderland verdedigt omdat hij een hom mage daaraan in een wereld van geweld zinloos vond. Zijn beeld is volgens hem "een produkt van de mens zelf, van wat hij doet, van hoe de wereld zich nu toont en al tijd heeft getoond". LEIDEN - Twee geldkistjes zijn in de nacht van woensdag op don derdag verdwenen uit de kluis van het Lammenschans-stations gebouw. Door het forceren van een ruit en het openbreken van de kluis ging een nachtelijke be zoeker met ongeveer 2400 gulden 'reisgeld' aan de haal. Geldkistjes verdwenen Uit het Rijksmuseum van Volken kunde aan de Stationsweg zijn voor de tweede keer in een paar maanden tijd enkele Japanse 'trofeeën' verdwenen. Eind vorig jaar werden een zwaard en een beeldje gestolen. Afgelopen woensdag verdwenen een Japan se netsuke-gordelknoop en een zwaard met schede uit het mu seum. Het schadebedrag is niet bekend. VRIJDAG Leiden. Leids Vrijetijdscentn straat 66: optreden groep Nachte, 21.00 uur. Pieterskerk: antiekbeurs, tot L Stadsgehoorzaal: antiekbeurs, Microtheater Imperium, Oude toneelvoorstelling "Waarom liefje?", 20.30 uur. S'L Rapenburg 48: open soos NV5T uur. t k Caeciliastraat 18: open-huisavtigt 21.00 uur. -ge Voorschoten - gemeentehuis,!™ gadering, 20.00 uur. Lindehoeve, "Picture" en "The~. ning", 21.00 uur. Jd< Leiderdorp Muzenhof, disctie yoga, 21.00 uur. trzi Zoeterwoude - gemeentehuisan ring "Verkeer<s)weg", 20.00 uuan Oegstgeest - Tabema, film SJ uur' kt, ZATERDAG ïid Leiden. Leidse Hout: cooperteiuf taven, 14.00 uur. 't Gerecht, Lokhorststraat: eau Bouts, 17.00 uur. ie Museum voor Volkenkunde straat: film over jaarfeesten Gr 15.00 uur. Leids Vrijetijds Centrum, Breezy" optreden groepen Short Cirt- Zouns, 21.00 uur. Groenoordhallen: feest Stichti namers Leiden, 22.00-05.00 uur - Augustinus, Rapenburg 24: band Otto Panini, 22.00 uur. w Pieterskerk: antiekbeurs. Stadsgehoorzaal: antiekbeurs. Microtheater Imperium, Oude1 T toneeluitvoering "Waarom slaaj je?", 20.30 uur. Rapenburg 48: praatcafé NVS uur. rp Caeciliastraat 18: jongerencafé1^ Werkgroep Homosexualiteit, 14ie uur. Caeciliastraat 18: disco Leids* groep Homosexualiteit, 22.00 uiT) Vrouwenhuis, Hooigracht 75^1 avond, 21.00-01.00 uur. Leiderdorp - Zijlkwartier, kind^ val, 14.30 uur. Manege Liethorp, carnaval, 20.C Muzenhof, disco-avond voor ir en validen, 20.00. af Voorschoten - Winston Churc poppentheater "Wellus-Nietus"ic Lindehoeve, "Warning Pop", 21 ZONDAG Leiden. Museum volkenkundel straat: film over de zonnedans >e prairie-indianen in Noord-A f 15.00 uur. Holiday Inn: koffieconcert Air., Kwartet en klarinettist Szabó, 1311 De Uyl van Hoogland, Nieuwstip1 treden Tilt-team, 15.30 uur. jj Aniba's Muziekkamer, Hereu folkgroep Roemers Kluwe, 15.0(n Caeciliastraat 18: "De Roze Saloir teit Leidse Werkgroep Homosex_, 14.00-18.00 uur. ARTSEN Leiden - Wijk 1 (Boerhaavedistr^ tionskwartier, Kooi, Merenwijk, dorp Noord) zat. 08 tot zond. 08~ Klaassen, Witte Singel 69, tel. 21 spreekuur volgens afspraak. Zoh 24 uur J. Stolk, Burggravenlaanf 125820, spreekuur volgens afsprfc Wijk 2 (Binnenstad-zuid, Tuinst-, Professorenwijk, Burgemeeste. Rijndijkbuurt, De Waard, Me Leiderdorp-zuid): zat. vanaf 8 11 zondag 8 uur J. Pleiter, Fruinlaar 131337, spreekuur volgens af" zondag 8-24 uur H. Engel, De Streefkerkstraat 53, tel. 121334, j. uur volgens afspraak. Wijk 3 (Mors, Zuidwest, Haagwe tier, Cronestein): zat. van 8 tot uur B. Roos, Zocherstraat 1, tel. zond. 8-24 uur mevr. E. Nieuwi Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, l uur 12 en 17 uur. 11 De praktijk van de doktoren C veld, R. van Leeuwen, Meyer, Rei Tan, Van Tol, Verhage en Zwijn> wordt waargenomen door J. Re< Gerard Brandtstraat 29, tel (spreekuur 11-11.30 aan huis). Leiderdorp - J. v.d. Beek en J. v den, "Hoofdstraat 8, tel. 894539, zond. spreekuur van 12.30-1? Hoofdstraat 8). Oegstgeest - D. Held, Marelaan i 152255. Voorschoten - zaterdag W. van Dó lestrinalaan 29, tel. 3960; zondag enhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond - A. de Gijzel, Nassaul; Warmond, tel. 01711-10834. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zo: dienst der apotheken in de regio 1 wordt van 26 februari tot 5 maan genomen door Zuider Apothee den, Lammenschansweg 7, Leid* 071-123553 en apotheek Van Smallenburg, Loevestein 6, Leidt tel. 071-890000. Oegstgeest - Linnaeus, Kemp straat 31, tel. 153274, tot zaterdag Daarna zie apotheken Leiden. TANDARTSEN LEIDEN/LEIDERDORP/OEGS1 GEEST - B.E. Verlinden, Soever Leiderdorp, tel. 071-413366. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, en Roest: A.W. Helder, Hermeli der 36, Leiden (Merenwijk), te 146686. H. Vestjens/M. Vestjens-Raa< Rijn en Schiekade 23, Leide 144323. Voorschoten - C.P. van Oostrom, seweg 36, Voorschoten, tel. 2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg ten noorden van de Rijn: 1346( zuiden daarvan: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndij zondheidscentrum Florijn 10, 1 dorp, tel. 896193, spreekur ma., v vry. van 13-13.30 uur. Voorschoten - Gezondheidsce: Van der Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 154500. Warmond - A. de Vriend, De Hoo 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 WARMOND - De gemeente Warmond "zal uiterste pogingen doen" en "grote druk uitoefenen" om haar dertien woningwetwoningen en de 21 huizen voor één en tweepersoonshuishoudens (tweede fase van het plan 'Lommerlust') toch gebouwd te krijgen. Sinds gisteren is bekend dat volkshuisvestingsminister Van Dam geen toestemming geeft deze plannen uit te voeren. Ook andere gemeenten zijn ernstig getroffen door het snoeimes van de minister. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond werd een lening uit de ge meentekas van een kleine 3x/i miljoen gulden door de woningstichting Warmunda besproken. Dit geld is nodig voor de uitvoering van de bouwplannen waarvan nu uiterst onzeker is of ze ooit hun beslag zullen krijgen. LEIDSCH HOL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. Bonn, Brussel. Londei Parijs. Washington. Ci Rome. Madrid, Stockt en Djakarta. Commentator Redactie stad en tel. 071-144941 tst. 22

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2