r Doorman ging niet met schip tenonder Ie Overlevende van Slag in Javazee: 11 Swapo tegen westers plan voor Namibië JJDAG 26 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 17 Door Chiel Evers •helpen dat ik Toon Hermans voor-vori- <e week hód vergeleken met de 7de-eeuwse dichter Jacob Cats, iet wie hij niet alleen een grote lopulariteit en hoge oplagecij- ers gemeen heeft maar ook de le- ensfilosofische wijze van dich- en, heb ik hem (Toon dxis, want acob heeft een geheim telefoon- nimmer) gebeld in Zwitserland, iet de vraag of hij kans zag op ijn eigen, toonhermansiaanse vijze een gedichtje te maken met en veel geciteerd gedicht van Ja- ob Cats als inspiratiebron. wegbereider van paus Johan- les Paulus II betoogt Jacob Cats tierin, dat het eerste huwelijk al- ijd het beste is, dat de beide )artners daarbij naadloos op el- :aar passen, wat bij een tweede luwelijk nooit het geval kan zijn. atere onderzoekingen hebben eloof ik uitgewezen, dat dit niet iltijd waar hoeft te zijn, maar \atzelfde geldt voor poëzie. te dan ook, het leek me toch bui en kijf dat de aard en aanpak jan het Cats-gedichtje, èn de mangdurige verbintenis tussen roon en Rietje, de mogelijkheid joden voor een hedendaagse ver- tie a la manière de Toon. Hier volgt nu eerst het gedicht van Ja- X)b Cats: Is van twee gepaarde schelpen ene breekt of wel verliest, iemand zal u konnen helpen loe je zoekt of hoe je kiest) m een, die met effen randen \ist op d'ander passen zou, 'eerste zijn de beste panden, iet en gaat voor d'eerste trouw." OOI en paar dagen later kreeg ik het volgende briefje van Toon Her- leste Nico, Was heel vreemd, 'k Had de laat ste dagen nogal wat theater-noti ties gemaakt en toen ik ging zit ten om jouw versje te schrijven, merkte ik ineens dat je er ergens toch een bepaald sfeertje voor no dig hebt. Meestal schrijf ik ze in een vloed van velerlei uiteenlo- pende gedachten die èrgens tóch een samenhang hebben waar dat sfeertje uitkomt, 't Is een stroom - het golft - het ene beeld raakt het andere aan. Als je dan ineens gaat zitten om één, op 'n bepaal de gedachte gericht, versje te schrijven is het héél anders. Maar ik heb het geprobeerd! 't Is een ge woon Rietje en ik-versje gewor den. Ik hoop dat je dit hebt be doeld. 'roetjes, Toon." fc citeer ook dit bijgaande briefje, omdat het heel goed aangeeft hoe hij (kennelijk) dicht: niet versje voor versje, niet regel voor regel, met eindeloos gesleutel daarna om het helemaal „rond" te krij gen, maar bij vlagen, en dan een heel stelletje achter elkaar. lij blaast niet, met een tn zeepsop gedoopte stenen goudse pijp één mooie grote bel, maar hij doopt zo'n plastic ringetje in de gecon centreerde Dubrch-emulsie en blaast daar een hele rits kleine belletjes uit. Zo ongeveer, maar dan anders natuurlijk. [k citeer nu het Toon-gedichtje, waartoe de twee gepaarde schel pen van Jacob Cats hem inspi reerden: „Vanuit mijn donker kijk ik naar jouw licht en voel je warme handen op mijn koud gezicht. Zo was het al toen het begon ik koester mij in jou als in een zon." Later stuurde hij me nog éen kers vers versje toe, niet geinspireerd op het schelpengedicht van Jacob Cats (neem ik aan), maar ik ci teer het bij wijze van primeur toch maar even voor de vele lief hebbers: Jk heb haar naam zacht in de sneeuw geschreven „Marie", en daar nog achter „lieve schat" en altijd is mij bij gebleven dat 'k toen zo'n kouwe vinger had." En omdat ik niet graag de indruk wek alleen op andermans lauwe ren te willen rusten, heb ik een soort tegenvers gemaakt, als ant woord op het moralistische schel pen-gedicht van Jacob Cats: „Twee schelpen, gloënde aaneenge smeed, zijn zekér onlosmakelijk. Bij mensen echter, naar ik weet, is zoiets niet noodzakelijk. Zij zijn geen tandem, lits-jumeaxLX, dus ook niet onafscheidelijk. En blijkt hun huw'lijk maar zo-zo: de breuk is onvermijdelijk! Alras dient zich een ander aan, die blijkt bepaald aanbiddelijk. De zielepijn verdwijnt spontaan, de wonde heelt onmiddellijk!" Morgen veertig jaar geleden, op 27 februa ri 1942, deed de Koninklijke Marine sa men met Amerikaanse. Britse en Au stralische oorlogsschepen de laatste wanhopige poging om de Japanse op mars in het toenmalige Nederlands In- dië te stuiten. Tevergeefs, want de Slag in de Javazee betekende een ware cata strofe voor de geallieerden. De vloot, on der leiding van schout-bij-nacht Karei Doorman, werd naar de zeebodem ge jaagd. Ruim duizend marinemensen, onder wie bijna negenhonderd Neder landers, vonden de dood. Doorman had de leiding over de zoge- - naamde Combined Striking Force, die bestond uit vijf kruisers en negen torpe- dobootjagers. Zijn opdracht was om het eiland Java tot het uiterste te verdedi- Als het aan de 64-jarige Willem van Zijl uit Amersfoort ligt, wordt de geschiedenis van de Slag in de Javazee her schreven. In elk geval het gedeelte over het einde van Nederlands laatste zeeheld, schout bij-nacht Karei Door man. „Hij is helemaal niet met zijn schip ten onder gegaan, zoals in de boeken staat. Door man is met een red dingvlotje van boord gegaan. Ik heb zelf naast hem in het water gelegen". Willem van Zijl was in 1938 in Indië aan boord gekomen van de kruiser De Ruyter, het latere vlaggeschip van de geallieerde Combined Stri king Force die onder bevel stond van Doorman. Hij was er schrijversmaat en hield zich bezig met de personeels administratie. Als het op vechten aankwam, was hij in gedeeld bij de laadploeg in de eerste geschutstoren van het schip. Voltreffers Veertig jaar later herinnert Van Zijl zich de 27e februari 1942 nog heel goed. „We hadden eerst een middaggevecht ge had, een uur of drie lang, met een paar Japanse schepen op grote afstand. Daarbij kregen we al een paar voltreffers. Een granaat ging dwars door de ziekenboeg heen. Aan de ene kant naar binnen, aan de andere kant er weer uit. Een andere kwam terecht in de pompkamer en is daar ge smoord in de olie. Daarbij zijn een paar mannen ver- piept door de stoom". Van het verloop van de zeeslag heeft Van Zijl eigenlijk niet veel gemerkt. Zijn post was in de geschutstoren en van daar uit kon je weinig zien. „Het was wel een voortdu rende herrie en dan steeds de terugslag van de kanonnen en die rotlucht van de kruit damp. Als je 's avonds uit de toren kwam kruipen om wat te eten, was je helemaal ver suft. Er werd dan nauwelijks iets gezegd tussen de man nen". Diezelfde avond moest Van Zijl opnieuw de dubbelloops ge schutstoren in. Weer was er contact met de vijand. Deze keer met fatale afloop voor de geallieerde schepen. Zowel de „Java" als de „De Ruyter" werden getorpedeerd. „Een torpedo kwam terecht in de achtermachinekamer en gen tegen de oprukkende Japanners, die het grootste deel van Nederlands Indië, de Filippijnen, Hong Kong en Singapo re al hadden veroverd. De Japanse inva- sievloot vorderde gestaag, terwijl in de geallieerde gelederen verwarring en on enigheid heerste. Na een desastreus verlopen middagge vecht gaf Doorman rond zes uur het sein (.All ships follow me") voor de aftocht. (Volkomen ten onrechte is dit sein in het verleden vertaald als „Ik val aan, volg mij" en Doorman als een soort lijfspreuk in de mond gelegd.) Pech bleef het geal lieerde eskader achtervolgen. De Britse torpedobootjager Jupiter" liep op een mijn, die vermoedelijk slordig was ge legd door een Nederlandse mijnenlég- ger, en zonk. De Nederlandse kruisers .Java" en „De Ruyter" (het vlaggeschip met Doorman aan boord) werden 's avonds kort na half twaalf getorpedeerd. Binnen een half uur zonk de .Java", twee uur later gevolgd door het vlaggeschip. De Ameri kaanse ..Houston" en de Australische „Perth" trokken zich terug. Maar bin nen twee dagen waren ook deze schepen door de Japanners de grond in geboord, evenals de meeste van de schepen die tij dens de slag naar Soerabaja waren uit geweken. De Slag in de Javazee was gestreden. Aan de Japanse vloot was weinig schade toe gebracht. Het enige resultaat was dat de vijandelijke invasietroepen een etmaal later voet aan wal zetten op Java. Na een week capituleerde Nederlands In- diè. Daarmee had Japan het koloniale eilandenrijk tn drie maanden bezet, een operatie waarvoor een half jaar was uitgetrokken. Strategisch gezien is de Slag in de Javazee van geen betekenis geweest voor het ver loop van de oorlog in de Pacific, stellen de officiële manne-geschxedschnjvers nu nuchter vast. In 1943 stelde de Neder landse regering tn Londen dat echter anders voor. „Het ferm op post blijven van de Striking Force heeft gedurende de gehele campagne tn Nederlands In- die een vertragende invloed uitgeoefend op de Japanse opmars", aldus een toen onder verantwoordelijkheid van de mi nister van marine geschreven boek. r Willem van Zijl als 24-jarigt matroos op "De Ruyter". de centrale. Daardoor viel meteen al het elektrische ge doe uit. In een mum van tijd was alles doodstil aan boord. We kropen de toren uit om te kijken. Er was een gat van ze ker vier, vijf meter geslagen en het schip begon al vol te lopen. De achterkant stond in de fik. 'Kom maar boven, het is afgelopen' riepen we naar de mannen in de munitie- befgplaats". Eiernetjes Van Zijl zag hoe een sloep werd gestreken. „De commandant, Lacomblé, zei dat we rustig het schip moesten verlaten. We sneden de reddingvlotjes los die langs de reling hingen, gooiden ze het water in en sprongen er zelf achterna", herinnert hij zich. „Die vlotjes leken op grote eier netjes: een drijvende ring, met daaraan een net en on derin een houten vlonder. Als je daarin stond, kwam het water ongeveer tot aan je middel". Met een man of vier, vijf stond de toenmalige schrijversmaat in het vlotje. Hij had geluk gehad. De meeste van zijn makkers zagen geen kans meer het schip te verlaten, kwamen om bij explosies van munitie of vielen ten prooi aan de brandende olie die in zee uitstroomde. Volgens de maritieme geschiedschrij vers bleven eskadercomman dant Doorman en scheeps- commandant Lacomblé met hun staf aan boord om met het schip ten onder te gaan. Maar dat klopt niet volgens Van Zijl. „Ik zal daar een kwartiertje in het water hebben gelegen, toen ik zag hoe Doorman, La comblé en nog twee officie ren met z'n vieren een red dingvlotje te water lieten, net zo'n eiernetje als wij hadden, en van boord gingen. Het was nacht, maar ik kon het goed zien want het was licht door de maan en door het schip dat in de fik stond. Wat er verder met hen gebeurd is weet ik niet. De vlotjes dre ven uiteen en ik heb ze niet meer teruggezien" Vuurstralen Terwijl het schip nog zeker twee uur lag te branden („Er kwamen enorme vuurstralen uit, een pracht vuurwerk") peddelden Van Zijl en de an dere drenkelingen uit de buurt. Ze bonden een paar vlotjes aan elkaar om zo ge makkelijker ontdekt te kun nen worden. „Paniek was er niet. Wel in en om de sloep die ook gestreken was. Daar zaten zo'n zestig tot zeventig mensen in. Hij zat zo vol dat ze geen ruimte hadden om te roeien. En ik heb gezien hoe ze een Amerikaanse marine man er uit gooiden om aan de andere kant een Nederlander binnen te kunnen hijsen. Zo ging dat. Later schijnt die sloep te zijn gekapseisd". Vierentwintig en een half uur lang dobberden Van Zijl en veertig mede-drenkelingen op de aan elkaar geknoopte vlotten in het zoute water van de Javazee. „Alles raakte doordrenkt, waardoor het drijfvermogen verminderde. Op het laatst moest je met je voeten in het net gaan han gen om je hoofd nog boven water te kunnen houden. Je raakte versuft na al die uren, maar moest toch blijven op letten dat je niet met je mond onder de wateroppervlakte zou zakken". „Gepraat werd er nauwelijks. Ja, één ging er wartaal uit slaan en een jonge jongen, die pas de dienst was ingeko men, begon luidkeels om zijn moeder te roepen. We moes ten een andere marinier in bedwang houden, omdat hij die jongen er uit wilde gooi en".' Op transport Om half één in de ochtend van 1 maart dook er plotseling een Japanse torpedobootja ger uit het donker op. „Ze gooiden touwen naar buiten en draaiden tegen ons od. Ik Willem van Zijl nu als 64-jari- ge. Een verbitterde man. Voelt zich afgescheept door de Mari ne. (Foto GPD). greep een touw vast en werd opgehesen. Als je dan het wa ter uitkomt, dan ben je als een blok. Je hebt totaal geen fut meer. Op dat Japanse schip viel ik zo in de goot. De Japanners moesten me weer op de been zetten". Van Zyl en zijn mede-krijgsge vangenen gingen op trans port naar een kamp in Makas sar op Celebes („onderweg zagen we nog heel wat van die vlotjes drijven, met lijken er op"). Een half jaar later werd hij naar de omgeving van Nagasaki in Japan zelf gebracht, waar hij drie jaar lang op de scheepswerven en bij de mijnen heeft moeten werken. Hij zag er het resul taat van de Amerikaanse atoomaanval op die stad. In maart 1946 keerde Van Zijl terug in Nederland. Hij kwam weer bij de Koninklij ke Manne, waar hij tot 1961 bleef. In dat jaar werd hü af gekeurd wegens trombose. Zelf is hij ervan overuigd dat hij de ziekte heeft overgehou den aan het urenlange drij ven in de Javazee. Zijn carrière bij de zeemacht verliep niet zoals hij zelf ver wachtte. Promoties bleven uit, zodat hij op het moment van afkeuring slechts ser geant was. Zijn pensioen is op het bijbehorende salaris gebaseerd. Van Zijl haalt een strookje te voorschijn. „Kijk, myn pensioen van vorig jaar. Bruto 24.000 gulden. En dat voor 33 dienstjaren by de Ko ninklijke Manne! Is het met schandalig weinig?". Verbitterd Van Zijl is verbitterd. Na terug keer in Nederland trof hij hier niet de verwachte waar dering aan voor zijn optreden in De Oost. En door de mari ne voelt hij zich ronduit afge scheept. Hy voelt zich net als in zijn eerste jaren in Indiè, toen de oorlog nog moest be ginnen. „De Nederlanders daar, die ke ken je gewoon weg. Die za gen je als matroos helemaal niet staan. Je was te min voor ze. Als je de weg vroeg, kreeg je niet eens antwoord. Totdat de oorlog uitbrak. Toen vroeg een dame aan my of we wel goed voor haar zouden vech ten. Ik antwoordde dat ik er niet over piekerde om voor de burgery van Nederlands Indié te vechten. Alleen voor myn eigen leven en dat van myn kameraden heb ik daar gevochten". ifX-premier Haughey toch voorzitter van zijn partij DUBLIN (DPA/UPI) - De Ierse oud-premier Charles Haughey is gisteren door zijn partij Fianna Fail toch opnieuw tot voorzitter gekozen. Tot dan werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat de partij een andere leider, Desmond O'Malley, zou kiezen. Binnen de Fianna Fail wilde een aantal afgevaardigden Haughey wippen als partijleider, omdat hij noch binnen, noch buiten de par tij erg populair is. O'Malley had zich nog gisterochtend bereid verklaard Haughey de hand schoen toe te werpen. Maar op het laatste moment trok hij zijn kandidatuur in. Hij verklaarde "niets te willen doen dat de partij zou kunnen schaden". Haughey werd dan ook unaniem gekozen tot partijleider. De fianna Fail kwam bij de verkie zingen van een week geleden met 81 zetels als de grootste par tij uit de bus. Maar zij behaalde net niet de absolute meerder heid. Haughey zal de steun moe ten krijgen van minstens twee van de onafhankelijken of de drie Sinn-Fein-afgevaardigden om een regering te kunnen vor men die op een meerderheid be rust. BERN (AP) - Een helikopter, die een grote zware antenne op het dak van een gebouw tn het Zwitserse Bern zou bezorgen, was niet tegen dat karwei opgewassen en kantelde bij de landing. De piloot werd licht gewond, maar verder had het ongeluk geen persoonlijke - gevolgen. ADDIS ABEDA (Reuter/UPI) - De Swapo, die strijdt voor de onafhankelijkheid van Namibiè, wijst de voorstellen van de westerse contactgroep (waann zitten de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Canada) voor Namibiè af. De Swapo-woordvoerder voor buitenlandse zaken. Peter Mweshihange, heeft gisteren op de zitting van de ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) gezegd dat de westerse voorstellen "een stap terug" betekenen. Het onafhankelijkheidsplan bevestigt de privileges van de kolo nialisten en verzwakt de positie van de Swapo. aldus Mweshi hange. Hij maakte met name bezwaar tegen het voorgestelde kiessysteem, dat alle stemgerechtigden twee stemmen geeft. Eén volgens het districtenstelsel en één volgens het beginsel van evenredige vertegenwoordiging Volgens westerse diploma ten moet dit systeem er voor zorgen dat minderheidsgroepen (onder andere de blanken) in de toekomstige grondwetgevende vergadering vertegenwoordigd worden. De woordvoerder van de Swapo noemde het systeem "ondemo cratisch", omdat het politieke groeperingen in Namibiè die wei nig populariteit gemeten op onrechtvaardige wyze bevoordeelt en de sterke Swapo benadeelt. De westerse contactgroep probeert de steun van zwart Afrika te krijgen voor dit plan voor de onafhankelijkheid van Namibiè, dat tegen de wens van de Verenigde Naties in nog steeds door Zuid-Afrika wordt bestuurd. De Swapo-leider zei dat zyn orga nisatie onder druk gezet wordt om de onrechtvaardige eisen te aanvaarden van het racistische Zuid-Afnka. Die eisen dienen ter bescherming van de privileges van de kolonialisten, zo zei hy. En zij maken deel uit van een systematische campagne om het aanzien van de Swapo te ondermynen zodat Zuid-Afnka zyn neo-kolonialistische doeleinden in Namibië kan bereiken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17