c predikant voor atechese is onvoldoende D Iartsbisschop Glazemaker: huwelijk een verrijking9 ANWB verwacht topdrukte eleidsnota voor hervormde synode M ÉS Meerderheid van bisdom Haarlem achter Pax Christi Beroepen ^cknickplaats oude -teentij d gevonden Wintersporters keren in weekeinde terug SEP akkoord Duitse stroom Niet meer lood in groente volkstuinen aan snelweg Vijf jongens ernstig mishandeld Bezetting Oranjewerf opgeheven DAG 26 FEBRUARI 1982 Geestelijk leven 1 laad voor de Katechese I n de Hervormde Kerk |idt de onderwijskundi- training van predikan- II en catecheten voor het j ven van kerkelijk on- rricht (catechese) over t algemeen onvoldoen- Samen met onder an- re de Raad voor zaken n Kerk en School wil hij an werken aan een bete- 'educatieve scholing'. t jongeren die niet afwijzend an tegenover het christendom ar wel teleurgesteld zijn in de k zijn twee stromingen waar nemen. Voor de een is de ag: 'wat moet ik in deze we- 1 doen, hier en nu?', voor de Ier: 'waar en hoe kan ik God aren?' mderricht van de kerk moet isluiten bij de vragen van deze de groepen jongeren, schrijft de Raad voor de Katechese in een beleidsnota voor de her vormde synode, die volgende maand in Doorn bijeenkomt. Voor de eerste groep jongeren kan men uitgaan van uitspraken van de Hervormde Kerk over maat schappelijke en politieke vraag stukken. "De verantwoordelijk heid van de kerk voor deze vraagstukken zal ook in de cate chese duidelijk gemaakt moeten worden, opdat de vragenstellers worden geboeid door de verkon diging van Gods heilsplan met deze wereld". Maar ook die andere stroming moet serieus genomen worden. De Raad voor de Katechese con stateert 'een gebrek aan aan dacht voor de ervaringskanten van het christelijk leven in de op voeding, zowel thuis en op school als in de kerk'. "Dat heeft geleid tot vervreemding en ver schraling". De raad wil daarom op de vraag naar 'de ervaring van het geloof ingaan, door het ge sprek te openen met een brede groep van religieus-belangstel lende jongeren en volwassenen, zoals - onder anderen - Taizé- gangers. (Taizé' in Frankrijk is als oecumenische geloofsge meenschap een internationaal trefpunt met name voor jongeren geworden). Nieuw De inhoud van de catechese is niet langer uitsluitend de Heidelberg- se Catechismus en klassieke ge loofsthema's, zoals geloof, ge bed, gebod en sacramenten. "Doordat de kerk juist in de afgelo pen tijd meer de nadruk is gaan leggen op haar opdracht naar buiten, wordt ook het onderricht uitgebreid, opdat catechisanten vertrouwd raken met zendings activiteiten en diakonaal hande len van de gemeente. Hierdoor ontstaat nieuw materiaal voor de catechese". "Gemeente-zijn is niet een statisch begrip", zegt de raad in zijn nota. "Telkens op nieuw zijn er nieuwe vragen die Bij de training van predikanten, catecheten en catecheseteams moet rekening worden gehou den met het feit dat de belang stelling van jongeren tussen 14 en 17 jaar verschuift van bijbelse of kerkelijke leerstof naar vragen over de betekenis van het geloof voor het leven van alledag. "De catecheet kan de leerling het geloof niet aanleren, maar wel de voorwaarden scheppen waar door jongeren ontdekken, wat het geloof voor hen kan beteke nen". Dat veronderstelt ook een nieuwe manier van werken (rol lenspel, video, gesprekstechnie ken). Probleem is, dat de scho lingsmogelijkheden daarvoor nog gering zijn". Tweede weg De belangstelling voor theolo- gisch-catechetisch onderricht onder volwassenen groeit. De raad noemt dat in zijn beleidsno ta 'opmerkelijk'. Hij hoopt, dat jongeren en ouderen elkaar zul len stimuleren en van elkaar kunnen leren. Vooral waar vol wassen vrijwilligers meehelpen bij het geven van catechese, is training noodzakelijk. Voor al deze activiteiten werkt de raad nauw samen met 'Kerk en School' en de Centrale voor Vor mingswerk/Hervormde Vrou wendienst. Er zou één gezamen lijke 'Raad voor de Educatie' moeten komen, waarvan de cate chese, het vormingswerk en het schoolwerk deel uitmaken. Voor catecheten en pastorale werkers bepleit de Raad voor de Katechese een 'tweede weg' naar het ambt van predikant. Nü moet een catecheet of pastoraal werker die predikant wil worden hele maal opnieuw beginnen met de theologische studie. Een tweede weg zou zijn, dat via het cateche- tenexamen, een groot aantal praktijkjaren, een studie-op dracht en een kerkelijk examen iemand ook predikant kan wor den. astoor A.J. Glazemaker (Arnhem) krijgt d-katholiek Nederland een - democra- ch gekozen - aartsbisschop die als huis- der twee nog schoolgaande kinderen eft. Voorwaar iets zeldzaams in de katho- ke wereld. Glazemaker - die eerst pastoor in Leiden IJmuiden is geweest en nu behalve Arn- n ook Twente onder zijn hoede had was ens 'bisschop van Deventer'. Maar wel ider bisdom, want oud-katholiek Oost-Ne- 'land valt onder Utrecht. Wat hem betreft •iij de laatste bisschop van Deventer ge- zst. Hij vindt in zijn kleine kerk (ongeveer 10.000 ledentwee bisschoppen met een eigen bisdom meer dan voldoende. De oud-katho lieken in ons land hebben op het ogenblik vijftien priesters in volledige dienst en nog eens vijftien in deelfuncties, plus een aantal diakenen. Kwetsbaar Voor pastoor Glazemaker (50) is het huwelijk - oud-katholieken kennen het verplichte celi baat niet - een verrijking gebleken in zijn pastorale werk. "Het beroep van pastor is bijzonder kwetsbaar. De vraag is vaak: hoe houd ik het vol? Maar die ervaring is erg per soonlijk. Je moet van het huwelijk ook weer geen noodzaak maken". Aartsbisschop Glazemaker ziet zijn kerk in oe cumenisch verband als een verbindingsele ment tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Reformatie. "Zonder die oecumenische di mensie zou ik niet in de oud-katholieke kerk kunnen staan". "Wij hebben de katholieke traditie bewaard, maar kennen ook elemen ten uit de Reformatie". De beslissing om de weg naar zijn nieuwe ambt te gaan is hem niet gemakkelijk geval len. "Ik zal er nog in moeten groeien en mijn eigen weg moeten vinden". denking (onder andere Solidari- dad, Pax Chnsti, de Bisschoppe lijke Vastenaktie, de Nederland se Missieraad, de Basisbeweging Nederland en de Konferentie van Nederlandse Religieuzen) wijzen erop, dat sinds de moord op Romero de situatie in dat ge bied alleen maar is verslechterd. "De regering van Reagan gaat, ondanks alle protesten, voort op de weg van geweld en interven tie". In het rooms-katholieke bisdom Haarlem zegt 60 procent van de gelovigen ja' tegen het advies, dat de eigen vredesbeweging 'Pax Christi' over het kernwa penprobleem aan de bisschop pen heeft uitgebracht. Dat blijkt uit een door het bisdom uitgege ven rapport, waarin alle reacties zijn verwerkt. (Het standpunt van 'Pax Christi' komt in grote lijnen overeen met dat van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Beide zijn voor verant woorde eenzijdige stappen om uit de bewapeningsspiraal en tot meerzijdige ontwapening te ko men). Van de deelnemers aan de discus sie binnen het bisdom zegt 25 procent 'nee' tegen het advies van 'Pax Christi', terwijl 15 pro cent geen uitspraak doet. Hon derdvijftig van de 217 parochies en rectoraten hebben aan de dis cussie deelgenomen. De andere reageerden om uiteenlopende re denen niet of stuurden hun ant woord op de vragen van de bis schoppen rechtstreeks naar Utrecht. Behalve van de paro chies kreeg het bisdom ook reac ties van dekenaten, scholen en particulieren. Zaterdag 27 maart zal een groot aantal christelijke organisaties en Zuid-Amenka-comités in de Grote Kerk te Den Haag een her denking houden van aartsbis schop Oscar Romero, die twee jaar geleden in San Salvador werd vermoord. De herdenking is bedoeld als een 'bemoediging voor volken en christenen in Centraal-Amerika én als steun aan de christenen die in de Ver enigde Staten hun stem verhef fen tegen de politiek van Rea gan'. Het motto is: Tegen de moord op volk en kerk in Mid- den-Amerika' De organisatoren achter de her- Hervormde Kerk: beroepen te Hierden (Geld.) E. M. Bakker Veenendaal, te Wijckel-Sloten kandidaat J. P. Kraaijeveld Utrecht, te Dedemsvaart B. van 't Veld Nunspeet; aangenomen naar Acqouy (Geld.) - deelwerk - H. J. Kuilart Klooster ter Apel; bedankt voor Oud-Beyerland J. Mouthaan Nunspeet. toegelaten tot de evangeliebediening en be roepbaar T. Dankers Zeist, Jac. Goorhuis Drachten en T. Ver beek Katwijk aan Zee; toegela ten tot de evangeliebediening mevrouw J. A. Koerselman-Pet- tinga Suameer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Ermelo D. T. Vreugdenhil Cu racao; aangenomen naar Assen C. van den Berg Zuidhorn. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Opperdoes W. Kok CapeLle aan de IJssel. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Boskoop L. Blok Nun speet. Ds. P. J. Maekaay (68) te Leiden gaat pastorale hulp verlenen in de hervormde gemeente in Voor schoten. Het is deze gemeente nog steeds niet gelukt, een predi kantsvacature (ds. W. G. Mete ring) vervuld te krijgen. De hulp is wel tijdelijk. In verband met de voorbereiding van een volgend jaar te houden internationaal evangelistencon gres (3000 deelnemers) in Amster dam heeft de Amerikaanse evan gelist Billy Graham een kantoor geopend tn Amstelveen. Er werken daar al acht stafleden. Dat worden er later vijftig. Ver antwoordelijk voor de admini stratie en organisatie is Bill Hewlett, die al zo'n twintig Gra- ham-campagnes op zijn naam heeft staan. Het is nog niet zeker, of Billy Gra ham ook een eigen evangelisatie campagne aan het congres zal vastkoppelen. oor Leids instituut in Maastricht \ASTRICHT (GPD) - Recente opgravingen in een -Irindhoeve naast de Maastrichtse wijk Caberg ma len de theorie aannemelijk dat nomaden daar zo'n 100.000 jaar geleden een kampement hebben opge slagen langs een brede, ondiepe rivier en tijdens ^un verblijf aldaar een neushoorn en een reuzehert jebben geroosterd en verorberd, en paleolitische picknickplaats", schertste giste- en prof. dr. P. Modderman van het Instituut voor prehistorie in Leiden, die het onde zoek begeleidt. De dagelijkse leiding is in handen van drs. W. Roe- Iroeks (26). gle vorige eeuw waren op het ateau van Caberg reeds [verblijfselen aangetroffen een door grachten omge- jen bandkeramische neder- ^tting: paalwoningen en utkommen, gebeenten en gapens. Thans zijn in de zo geheten Belvedere-groeve ondsten gedaan die stam- ïen uit de oude steentijd, het aleolithicum, met daarin de eriode van de pre-neander- lalers. vijf niveau's aan de voet van en meter hoge wanden zijn totaal 1600 prehistorische ragmenten aangetroffen, verwegend door mensen and bewerkte vuursteen, aarnaast ook verbrand out, delen van een schild- ad en een reuzehert, kiezen in knaagdieren en botres- •n. Voor zover determineer- aar lijken zij afkomstig van n neushoorn. Ook zijn on- eveer zestig slaksoorten ge- onden, die bijzondere aan- rijzing geven voor het kli- ïaat in de laatste en voor- latste steentijd. Langs ande- i heeft men zich een beeld unnen vormen van de flora ie op deze plaats moet zijn oorgekomen. de vondsten qua leeftijd 'el eerbiedwaardig maar iet uniek, uitzonderlijk ach- m wetenschapsmensen wel e combinatie en de sterke Dncentratie van steen en otmateriaal alsmede de on- erepte en „originele" staat 'aarin zij werden aangetrof- Volgens hen is dat te aan de omstandig- eid dat de plaats van het ►ampement na de bewo- ingsfase door de rivier is waardoor de res ten werden afgedekt met slib en als het ware werden verze geld. Een aantal door mensen bewerkte vuurstenen die in de grindgroeve aan de rand van Maastricht zijn gevon den. Ze behoren tot de resten van een kampement langs de Maas dat ongeveer 200.000 jaar geleden moet zijn ingericht. UTRECHT (GPD) - Tot en met vandaag hebben zich al meer dan veertig pro cent ski-ongelukken meer voorgedaan dan tijdens de krokusvakantie van het vorig jaar. Woordvoerder F. Beems van de ANWB- alarmcentrale in Den Haag verwacht dat dit per centage de komende da gen nog verder zal oplo pen. „Vooral zaterdag ver wachten we nogal wat ski ongevallen", zegt Beems. „Zo'n laatste dag van een ski vakantie geeft altijd een piek in het aantal ongevallen te zien. Na een week worden de mensen overmoedig. Het is bovendien de laatste mogelijkheid om even te laten zien wat je kan, en dan ge beuren de ongelukken". Volgens Beems is de sterke stijging van het aantal ongevallen vooral te wijten aan de slechte conditie van de sneeuw in Oostenrijk, ,,'s Ochtends is de sneeuw te hard en 's middags te papperig. De sneeuw is erg slecht op dit mo ment". Inmiddels heeft de ANWB al ruim 150 vakantiegangers met een ge broken been of arm, een wervel- fractuur of een kniebandblessu re naar Nederland terugge bracht. Negentig procent van de patiënten keerde met het vlieg tuig terug. Beems: „Twee keer per dag vliegt een lijntoestel van München naar Amsterdam. In zo'n toestel is plaats voor zes pa tiënten. Mochten er meer slacht offers zijn, zoals we aanstaand weekend verwachten, dan wor den er extra gipsvluchten inge zet". Op dit moment zijn tussen de 200.000 en 250.000 Nederlanders op wintersportvakantie. Negen tig procent verblijft in Oosten rijk. Volgens de woordvoerder van de Alarmcentrale is er maar een handjevol mensen dat niet met de auto op weg is gegaan. Beems: „Slechts vijftien procent is met het vliegtuig, bus of trein. Begrijpelijk, want het vervoer met de auto blijft met een man of drie natuurlijk toch het goed koopst". Hij hoopt dat de skiërs die dit weekeinde met de auto te rugkeren, zo verstandig zijn om zaterdag al op weg te gaan. „Zeker als ze maandag weer aan de slag moeten. Kijk, er zijn wel chauffeurs die in zeven uur van München naar Nederland rijden, maar met een volle auto is dat toch niet aan te raden. Ik denk bovendien dat vakantiegangers die zondagavond laat thuisko- moeilijkheden dreigde te komen. Bij Elektro Schmelzwerke werken 150 mensen, de levering van goedkope Duitse De raad van commissarissen wijst ARNHEM (ANP) De raad van commissarissen van de Samen werkende Elektriciteits Produk- tiebedrijven (SEP) in Arnhem is gisteren "ter wille van de conti- nuiteit van het bedrijf en in het belang van de werkgelegenheid in de regio" akkoord gegaan met stroom aan Elektro Schmelzwer ke in Delfzyl. Dat bedrijf had om die levering gevraagd omdat het door de veel hogere Nederlandse elektriciteitstarieven in grote WAGENINGEN (ANP) - Mensen die groente eten uit aan snelwe gen gelegen volkstuintjes hoe ven niet te vrezen voor relatief meer lood in het bloed. Groenten uit die tuintjes bevatten wel meer lood, maar het goed wassen ervan voorkomt dat het eten van die groenten zorgt voor een ho gere loodwaarde in het bloed. Dat bhjkt uit de resultaten van een onderzoek dat studenten van de vakgroepen gezondheidsleer en luchtverontreiniging van de Wa- geningse Landbouwhogeschool hebben uitgevoerd. Een deel van deze resultaten staat in het blad van de hogeschool. men, hun bagage in de hoek gooien en maandag weer naar school of het werk moeten, er een fikse kater aan overhouden". Het afgelopen weekeinde heeft de repatriëringsdienst van de ANWB ongeveer 100 auto's, die door motorpech niet meer verder konden, terug naar Nederland gehaald. Beems: „Ook zaterdag en zondag zullen er ongetwijfeld heel wat automobilisten met me chanische problemen hebben te kampen. Ik hoop niet dat ze in paniek raken, omdat ze maandag weer thuis moeten zijn. Ik be doel, wij kunnen ook geen ijzer met handen breken. De vakan tiegangers moeten redelijk ge noeg zijn om te begrijpen dat het voor ons ook drukke tijden zijn". er echter met klem op dat de in cidentele en tijdelijke transactie het structurele probleem van de elektriciteitsvoorziening in Ne- deriand niet opiost maar er juist een schril licht op werpt. Direct na het besluit om Elektro Schmelzwerke in Delfzijl goeko- pe Duitse stroom te gunnen, stuurde de directie van SEP een brief naar de minister van econo mische zaken waarin wordt aan gedrongen op spoedig overleg over de levering van aardgas te gen steenkoolprijs, waardoor de Nederlandse tarieven meer op de lijn van de nu nog veel lagere buitenlandse elektriciteitstarie- ven komen. ARNHEM (GPD) - Vuf jon gens uit Arnhem en Rheden van 11 tot 14 jaar zijn op de Koningsheide in de Gelderse hoofdstad twee uur lang vast gehouden, mishandeld en be stolen. De daders, twee kna pen van 14 jaar in militaire kleding uit Arnhem, zijn in middels door de politie aan gehouden. De slachtoffertjes die op de fiets naar de heide waren gegaan om te spelen werden door het tweetal overvallen. Eerst werden dne knapen uit Arnhem overval len. daarna twee uit Rheden Met een mes onder de neus werden de jongens gedwon gen mee te komen, daarbij werden ze in gezicht en buik geschopt. Later werden de drie uit Arnhem gedwongen de twee slachtoffers uit Rhe den te mishandelen. Bij een ontsnappingspoging werd een jongen uit Rheden weer gepakt en zolang geslagen en geschopt tot hy zich be wusteloos hield. De drie Arn hemmers werden gestraft vanwege het feit dat zij de jongens uit Rheden hielpen bij de ontsnapping. De ouders van de twee slacht offers uit Rheden hadden meteen nadat hun kinderen volkomen overstuur waren thuisgekomen, aangifte by de politie gedaan. van de vakgroep gezondheids leer, kozen zeven volkstuintjes in het westen van ons land, gelegen op minder dan vijftig meter van een snelweg, waarover dagelijks meer dan 25.000 auto's rijden. Minstens vier maal per week heb ben vijftig mensen de afgelopen maanden groenten uit die tuin tjes gegeten. Een andere groep van vijftig proefpersonen schep te in die periode zeker vier keer per week groente op zijn bord die afkomstig was uit volkstuin tjes, gelegen op flinke afstand van autowegen. Een hogere loodwaarde in het bloed van de eerste groep eters werd bij vergelijking van regel matig genomen bloedproeven niet aangetoond. Het onderzoek van de Wageningse hogeschool werd opgezet naar aanleiding van vragen van Utrechtse volkstuinhouders over mogelijke gevaren van het eten van groenten die zijn blootge steld aan uitlaatgassen De mate waarin groente vervuild wordt door lood uit die gassen, is vol gens de onderzoekers uit Wage- mngen overigens wel afhanke lijk van de structuur van de plant. Een boerenkool "pakt" met zijn krullerige blaadjes bij voorbeeld meer lood dan een ro de kool. AMSTERDAM (ANP) - De bezet ting van de Oranjewerf in Am sterdam-noord is vanmorgen op geheven Het personeel besloot hiertoe nadat de afgelopen nacht tussen IHC-Holland en de Indus triebond FNV overeenstemming was bereikt over een reorganisa tie van het bedrijf, waarbij er voor 135 mensen werk zal zijn Op het ogenblik werken er 180 mensen bij de werf Getracht zal worden om werknemers die moeten verdwijnen bij andere werven onder te brengen. Lukt dit niet dan wordt er een afvloei ingsregeling getroffen De direc teur van de werf. C Sperling, heeft besloten zijn functie neer te leggen, aldus districtsbestuurder G Honing van de Industriebond FNV.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11