Reagan ontvouwt 'Marshallplan' Burgemeester Soweto tegen boycot Zmd-Afrika Polen: staat van beleg blijft Mitterrand en Schmidt laken hoge rente VS Bouterse: "Meer macht voor volk" Voor Caribisch gebied Vrede binnen Labour- partij loopt gevaar Jaruzelski: Opheffen kan nog niet Meer vrijheid Britse homo's Kleinere rol Surinaamse leger DONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 Buitenland PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Een ander geluid uit Zuid-Afrika. Daarvoor had de Nederlands-Zuidafri- kaanse Werkgemeenschap (NZAW) de „burgemeester van Soweto", David Ngoako Thebe- hali ingehuurd. En Thebehali deed wat van hem werd ver langd. Gisteren in Den Haag leg de hij een voornamelijk uit sym pathisanten bestaand gehoor uit wat „de gemiddelde zwarte man", de zwijgende meerderheid van de zwarte bevolking, denkt en wil. En hoe anders dat wel is dan Westeuropese actiegroepen en Nederlandse ministers propa geren. Thebehali's trip, gefinancierd door de stichting Eurosa, een over koepelende organisatie van Zuid-Afrika niet onwelgezinde groeperingen in Belgie, Neder land. Frankrijk en West-Duits- land, voerde hem naar Frankrijk. Belgié en Nederland. Een ge sprek met minister van buiten landse zaken Max van der Stoel was niet aangevraagd, want, al dus NZAW-voorzitter Veenho- ven, „voor mensen met opvattin gen als Thebehali hebben minis ters geen tijd".. Geen wonder. Want wat Thebehali graag kwijt wil druist recht streeks in tegen wat Nederlands regeringsbeleid is. Geen boycot of andere sanctiemaatregelen te gen Zuid-Afrika, dat schaadt in de eerste plaats de zwarte bevol king. Geen investeringsstop voor westerse bedrijven, maar uitbrei ding van activiteiten omdat die direct of indirect de zwarte be volking ten goede komen. En die bevolking, weet Thebehali, wil maar één ding: geen geweld. geen revolutie, maar meer en be tere banen, een goed huis, goed onderwijs. Uit wiens naam spreekt Thebehali dan wel? In 1978 koos 6 procent van de totale bevolking van So weto (1,25 miljoen mensen) de „stadsraad" waarvan Thebehali voorzitter is. Hij kreeg ongeveer 100 stemmen. „Ja, na de rellen van 1976 waren er moeilijkhe den. Vroegere bestuurders had den het verkeerd gedaan en de bevolking had op dat moment weinig vertrouwen in ons. Maar ik weet wat de mensen willen, ik ken het „zwarte denken". Thebehali veegt de vloer aan met in het Westen bekende boycot- propagandisten als de zwarte verzetsorganisatie ANC of bis schop Tutu. Het ANC schildert hij af als een door „buitenlandse krachten" geleide organisatie die nauwelijks aanhang in Zuid- Afrika zelf heeft. En Tutu? „In Zuid-Afnka heb ik Tutu nog nooit voor een boycot horen plei ten. Ik heb hem nooit de arbei ders in buitenlandse bedrijven horen aansporen het werk neer te leggen. Nooit heb ik hem op de rijen zwarte wachtenden voor de arbeidsbureaus horen inpra ten: ga naar huis. Natuurlijk niet, want Tutu weet dat hij geen voet aan de grond zou krijgen", roept Soweto's burgervader geëmotio neerd uit. En hij somt op wat er voor de zwar te bevolking de afgelopen jaren allemaal is bereikt: beter onder wijs, naar Afrikaanse maatstaven goede werkgelegenheid, een ge zondheidszorg op westers ni veau. Dat. roept hij uit. willen de boycotaanhangers veranderd zien ..in ruines, in bloedvergie ten. Maar noemt u mij de samen leving maar op waar uit econo mische puinhopen iets beters is ontstaan? Cambodja, Vietnam, Angola of Zimbabwe?" Bij alle kritiek op onderdelen van de apartheidspolitiek staat voor Thebehali één ding voorop: Zuid-Afnka, de blanke minder heidsregering. is in beweging, de huidige situatie tussen blank en zwart zal worden doorbroken. Volgens Thebehali zal Zuid-Afn ka in de toekomst een (confede rate staat zyn, naar Zwitsers kan tonaal recept, met voor elke be volkingsgroep een evenredig aandeel in de besluitvorming. Dat blank en zwart volgens de wet niet met elkaar mag huwen of sa menleven. noemt Thebehali een soort weeffout. Ook op de thuis- landenpolitiek heeft hy het nodi ge af te dingen, en dat vakbonds leiders in de cel worden gestopt vindt hij af te keuren. „Nee, we leven m Zuid-Afrika niet in een ideale samenleving. Dat zal het ook nooit worden. Maar is de uwe dat wel?", vraagt hij reto risch. „In Parijs ontploften 18 bommen toen ik er was. Als er in Soweto één ontploft is het we reldnieuws. Stakingen, rellen, dat zijn toch normale verschijn selen in elke maatschappij. Zuid- Afnka is echt niet uniek, het zal ook daar blyven gebeuren. Maar dat is wel wat anders dan de re volutie die het ANC predikt. Als die leer zoveel aanhangers had. was de omwenteling er al ge weest". WASHINGTON (DPA/Reuter/UPI) De Amerikaanse regering wil de economische hulp aan het Caribisch gebied in 1982 opvoeren met ruim 900 miljoen gulden. De militaire hulp gaat met ruim 150 miljoen omhoog. Dit heeft president Reagan van de Verenigde Staten gisteren gezegd in een bijzondere zitting van de permanente commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die in Washington wordt gehouden. Het Amerikaanse staatshoofd trok fel van leer tegen de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in het Cari bisch gebied, waartoe Reagan niet alleen Cuba, maar ook Nica ragua en Grenada rekent. "Wij zien over de hele wereld een nieuw soort kolonialisme. Dat is wreed en totalitair. Het is niet af komstig van ons halfrond, maar bedreigt het wel". Hij gaf toe, dat er buiten de Ver enigde Staten maar ook in eigen land veel weerstand is tegen het beleid jegens El Salvador van Washington. De burgerlijk-mili taire junta van Napoleon Duarte in San Salvador - die in een zeer slepende en bloedige burgeroor log is verwikkeld met linkse ver zetsstrijders - krijgt als het aan Reagan ligt 91 van de 150 miljoen gulden aan aanvullende militaire steun. "Een kennelijke propa- ganda-campagne heeft velen in Europa en beslist ook niet weini- Amerikaanse commissie: VS steunen onderdrukking El Salvador (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - „De Ameri kaanse politiek in El Salva dor ondersteunt gewelddadi ge onderdrukking van men senrechten door de strijd krachten". Met deze medede ling is een ohderzoekscom- missie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden uit El Salvador in Washington teruggekeerd. In een rapport dat de commis sie overhandigde aan de voorzitter van het Huis, Tho mas O'Neill, noemt zij Rea- gans verzekering dat de men senrechten beter worden na geleefd „eenvoudig en op zichtig onwaar", en bepleit zij een Amerikaans beleid dat streeft naar een einde aan de politieke strijd via onderhan delingen, het staken van plannen voor meer militaire bijstand aan de regering- Duarte en het betrekken van andere landen bij de onder handelingen. Volgens de commissie moet de winnende partij in de komen de verkiezingen in El Salva dor onmiddellijk onderhan delingen openen met de guerrillastrijders. De Ver enigde Staten zouden ernaar moeten streven andere geïn teresseerde landen daarbij te betrekken. Dit behelst een kennelijke verwijzing naar een Mexicaans-Frans initia tief in die richting, waarbij Nederland zich in een andere formulering tijdens de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft aan gesloten. De commissie, geheel ge schoeid op de leest van de Democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardig den, kwam ook tot de slot som dat zonder economische bijstand van Amerikaanse kant, de Salvadoriaanse eco nomie ongetwijeld ineen zou storten. gen in Amerika getracht te mis leiden wat betreft de ware oorza ken van het conflict (in El Salva dor)". Volgens Reagan "probe ren guerrillastrijders, die hun wapens van en via Cuba krijgen, aan het volk van El Salvador een marxistisch-leninistische dicta tuur op te leggen. Deze pogingen zijn een onderdeel van een mee romvattend imperialistisch plan". Economie Reagan hield zijn gehoor voor, hoe belangrijk het Caribisch gebied is voor de Verenigde Staten. Bij na de helft van de Amerikaanse handel, twee-derde van de natio nale olie-invoer en meer dan de helft van de strategische minera len die de Verenigde Staten bin nenkomen gaat via het Panama kanaal en de Golf van Mexico. De president - die intemming van het congres nodig heeft voordat de extra gelden kunnen worden overgemaakt naar de landen in het Caribisch gebied - prees Mexico, Canada en Vene zuela voor hun programma's om de economische structuur van het gebied te versterken. Naar hij zei hoopt Washington dat West- Europa en Japan ook hun schou ders zullen zetten onder de eco nomische ontwikkeling van de landen rond de Caribische Zee. Reagan ontvouwde een program ma dat tot doel heeft "een vitale strategische en commerciële ader voor de Verenigde Staten" te beschermen. De belangrijkste punten van het programma - waarvoor hij de instemming van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden behoeft - zijn: vrije handel Caribische landen richting Verenigde Staten en de afschaffing van invoerheffingen op alle ingevoerde produkten uit het Caribisch gebied met uitzon dering vn textiel en kleding. Er komt een "veiligheidsmechanis me" om te voorkomen dat Ame rikaanse bedrijven hier ernstig de dupe van worden. vrijstelling van belasting voor Amerikaanse investeerders die geld willen pompen in het ge bied, een voorkeursbehandeling voor de uitvoer van textiel en kleding uit de Caribische landen terwijl de Amerikaanse regering pro beert te voorkomen dat de invoer uit andere landen stijgt. Zonder weerga Van zijn plan zei Reagan: "Dit eco nomische voorstel is evenzeer zonder weerga als de huidige cri sis in het Caribisch gebied. Uit dit voornemen blijkt duidelijk onze vastbeslotenheid om onze buren te helpen sterk te wor den". Over de politie van de Sowjet-Unie en Cuba had Reagan een scherp oordeel: een voorbode van de duistere toekomst is de armoede en onderdrukking op het Cuba van Castro, de klemmende greep van totalitair links in Nicaragua en op Grenada, en de uitbreiding van door de Sowjet-Unie geleide en door Cuba georganiseerde steun aan de gewelddadige revo lutie in Centraal-Amerika. De zaak is duidelijk: nergens in zijn vunzige geschiedenis zijn de be loften van het communisme in gelost", aldus de Amerikaanse president. Een medewerker van de president sprak met nadruk de suggestie tegen, dat als onderdeel van de aanvullende militaire hulp van de Verenigde Staten soldaten naar het gebied zullen worden gstuurd. De militaire hulp - tot een waarde van ruim 150 miljoen gulden - bestaat uit kleine wa pens, patrouilleboten, helikop ters en communicatie-appara- tuur. Volgens functionarissen in Was hington krijgt Cuba niets van de aanvullende economische hulp met een waarde van ruim 900 miljoen gulden. Onderminister Thomas Enders van buitenland se zaken zie op de vraag of Nica ragua een communistisch land is en net als Cuba niets te verwach ten heeft, dat hij zo ver niet wilde gaan, maar "de ontwikkelingen zijn erg ongunstig". "Als Nicara gua hulp wil, hangt dat van Nica ragua af en van het gedrag van de regering in Managua", zo voegde William Brock, de speciale am bassadeur voor handelsvraag stukken daaraan toe. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan maakte gister avond een dansje met zijn vrouw Nancy tijdens een diner voor Ameri kaanse gouverneurs. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De vrede binnen de La- bour-partij is woensdag in ge vaar gekomen, omdat het natio naal bestuur geweigerd heeft een ultra-linkse kandidaat voor een parlementszetel te accepteren. De kandidaat, Pat Wall, werd enige weken geleden, door het kiesdistrict Bradford North als kandidaat aangewezen. Het is ge bruikelijk dat dergelijke benoe mingen door het bestuur van La bour worden bevestigd, maar de ze bevestiging is in dit geval uit gebleven. De als rechts bekend staande leden van het bestuur hielden de be- Giscard kandidaat PARIJS (AFP) - De Franse oud president Valéry Giscard d'Es- taing doet mee aan de kantonna le verkiezingen die, in twee ron des, op 14 en 21 maart worden gehouden. Dit heeft zijn bureau gisteren bekendgemaakt. De 56-jarige Giscard die na een ambtsperiode van zeven jaar op 10 mei van het vorig jaar door de socialist Francois Mitterrand werd verslagen, hoopt op die ma nier terug te keren op het politie ke toneel. noeming tegen, omdat er proce durele fouten zouden zijn ge maakt. Partijleider Michael Foot moest eraan te pas komen om binnen het bestuur een nipte meerderheid voor deze afwijzing te vinden. De rechtse partijleden en Foot haastten zich te zeggen, dat de af wijzing niets te maken heeft met de extreem linkse denkbeelden van Wall. Om dat te bewijzen, keurden zij de benoeming van een linkse parlementskandidaat voor een ander district wel goed. Voor de linkse bestuursleden was dit echter niet genoeg, en ze maakten tijdens en na de be stuursvergadering duidelijk, de gang van zaken als een bedrei ging van de vrede binnen de par tij te zien. Enkele weken geleden werd, onder dwang van de vakbonden, een vergadering gehouden die be doeld was om de hoog opgelopen meningsverschillen binnen La bour uit te praten. Afgesproken werd toen, de verschillen in elk geval tot na de verkiezingen te la ten rusten. Het is nu echter zeer wel mogelijk, dat de weigering van het bestuur om Wall als kandidaat parle mentslid te accepteren, het begin zal vormen van een nieuwe reeks ruzies. WARSCHAU (DPA/Reuter/AFP) De leider van het Poolse mili taire bewind, generaal Wojciech Jaruzelski, heeft gisteren in een rede tot het centrale comité van de Poolse communistische partij verklaard dat de beperkingen die op grond van de staat van beleg in Polen gelden, nog niet in die mate opgeheven kunnen worden als oorspronkelijk de bedoeling Was. Twee maanden geleden beloofde het militaire regime dat eind fe bruari de staat van beleg opgehe ven zou kunnen worden. „Maar wegens de aanhoudende span ningen, de botsingen en het ver spreiden van pamfletten is dit onmogelijk", aldus de generaal. Deze acties schaden de belangen van het volk en moeten worden veroordeeld. Zij verlengen de tijd van de oorlogstoestand", zei Jaruzelski. In zijn twee uur en vijf minuten du rende toespraak zei de Poolse lei der tot de afgevaardigden van het centrale comité dat de staat van beleg een conflict op wereld schaal had voorkomen. Hij zei dat de huidige toestand in feite een anti-oorlogstoestand is die een dreigende confrontatie heeft voorkomen. Als Polen zijn pro blemen op eigen kracht weet op te lossen, kan dit van grote bete kenis voor de redding van de vre de zijn. Jaruzelski beschuldigde de Ver enigde Staten ervan „druk" op de soevereiniteit van landen uit te oefenen. Hij zei dat sommige westerse bondgenoten van de Verenigde Staten aan de „dicta tuur van de Verenigde Staten zijn bezweken". Volgens de Poolse generaal willen de Ver enigde Staten de periode van ontspanning door confrontatie Wojciech Jaruzelski. vervangen. Polen zou hebben moeten dienen als „vonk" onder het gebouw van de vrede. Het fundament van dat gebouw zijn de verdragen van Jalta en Pots dam, verklaarde Jaruzelski. In zijn rede bij de eerste vergade ring van het centrale comité sinds het instellen van de staat van beleg, zei Jaruzelski dat de Poolse leiding woord heeft ge houden dat de contra revolutie niet zou winnen. De komende lente is niet van hun en niet van ons. De lente is Pools en socialis tisch, aldus Jaruzelski. De spreuk, "de winter is voor jullie, maar de lente is voor ons", ver scheen de afgelopen weken met name in het stadsbeeld van Gdansk. Als de koude winter voorbij is, kunnen wij weer beto gingen houden, lijkt de gedachte achter de slogan. Generaal Jaruzelski veroordeelde elke soort oppositie en verzeker de dat uit de gebeurtenissen is gebleken dat elke georganiseer de oppositie in Polen het middel punt wordt van reactionaire en avontuurlijke en zelfs fascisti sche stromingen. "De conse quentie van oppositie is de con- PARIJS (RcuterDPA) - West- Duitsland en Frankrijk zijn giste ren begonnen aan hun halfjaar lijkse economische overleg, vooral gericht op versterking van de economische samenwerking en op het bereiken van een ge meenschappelijk standpunt te genover het beleid van de Ameri kaanse regering op het gebied van rente en kredietverlening De besprekingen begonnen giste ren met een lunchbyeenkomst van bondskanselier Helmut Schmidt en president Francois Mitterrand, waarop - volgens le den van de Wcstduitse delegatie - het voornaamste onderwerp van gesprek de onberekenbare ge volgen van het Amerikaanse mo netaire beleid voor de Westeuro pese economie waren. Schmidt zou uitdrukking gegeven hebben aan zijn grote bezorgheid over de economische gevolgen van de hoge rentetarieven in de VS en daaraan hebben toegevoegd dat het beste economische program ma onder de huidige omstandig heden een verlaging van de ren tetarieven zou zijn Een Franse regeringswoordvoer der zei voor het begin van de be sprekingen dat ook Frankrijk vindt dat de economie van de Westeuropese landen nog steeds te veel te lijden heeft van de hoge koers van de dollar en de buiten sporig hoge rente in de VS die het gevolg zijn van het beleid van de Amerikaanse regering. Een Westduitse woordvoerder ver klaarde dat de twee landen over het probleem hetzelfde denken maar nog niet weten wat er aan te doen valt. Tydens het verdere beraad zullen ook EG-kwesties en de toestand in Polen ter spra ke komen Verder zullen de twee landen mogelijk een gemeen schappelijk standpunt formule ren ten opzichte van de kwesties die in de topconferentie van ze ven Westerse industrielanden, in juni in Parys, aan de orde ko men. Schmidt en Mitterrand willen te vens de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten waarschuwen, dat welslagen van het Geneefse Eu- rorakettenoverleg de „enige kans" is om nieuwe spanningen in Europa te voorkomen. Mitter rand heeft Schmidt steun toege zegd in diens vastbeslotenheid vast te houden aan het NAVO- dubbelbesluit over de statione ring van kernraketten voor de middellange afstand in Europa Dat is volgens berichten uit de Westduitse delegatie een van de resultaten van de eerste dag van het bezoek van Schmidt aan Pa rijs. LONDEN (DPA) - Volwassen homoseksuelen zullen in de toekomst in Groot-Bnttanniè zonder vrees voor strafver volging hun (liefdes)leven kunnen leiden. De Britse re gering heeft gisteren een wetswyziging ter zake aange kondigd. Op het ogenblik worden alleen nog in de provincie Noord- Ierland relaties tussen men sen van hetzelfde geslacht vervolgd en bestraft In En geland, Schotland en Wales zullen homoseksuele relaties by mensen boven de 21 jaar niet meer vervolgbaar zijn. frontatie". Hij herinnerde eraan dat bij de burgeroorlog na de machtsovername door de com munisten, in de jaren veertig, ruim 30.000 mensen om het leven kwamen. Wie nu oppositionele acties organiseert of terroristi sche acties of sabotage uitvoert, hoeft niet op clementie te reke nen, hield Jaruzelski voor. De leider van het Poolse regime sprak zich uit voor een dialoog met de katholieke kerk in Polen De verschillen van mening in wereldbeschouwelijke zaken zijn een persoonlyke kwestie voor de mensen zelf en kunnen geen hindernis zijn, om een ge meenschappelijke noemer in maatschappelijke en staatkundi ge vraagstukken te vinden by de voortzetting van de dialoog, meende Jaruzelski. De vakbonden in Polen moeten voortaan „zonder voorwaarden" de principes van de orde van de socialistische maatschappij en de leidende rol van de party daarin erkennen, hield Jaruzels ki zyn gehoor voor. Hy sprak zich wel uit voor sterke, onafhan- kelyke en verantwoordelyke vakbonden. PARAMARIBO (ANP) - Een na tionale assemblee zal in Surina me het hoogste gezag worden. Aan dat gezag zal uiteindelyk een regering mandaat moeten vragen. De rol van het leger zal ondergeschikt zijn. In de natio nale assemblee zullen via getrap te verkiezingen vertegenwoordi gers van volkscomitees worden gekozen Ook zullen functionele groepen uit de samenleving, als vakbonden, werkgevers, land bouwers, mogelyk kerken, hun afgevaardigden in de nationale assemblee kunnen kiezen. Dat zei de Surinaamse legerbevel hebber Desi Bouterse gisteren aan de vooravond van de herden king van 25 februari in een gé- sprek met de Nederlandse jour nalisten in Paramaribo. Op de vraag wat dan de positie van het leger wordt, antwoordde Bouterse "Als de assemblee er is zal onze rol een andere worden. Het leger kan niet zo doorgaan Als je zo'n structuur hebt ge creëerd moet je consequent zijn. Als het volk dan beslist, meneer X of Y of Bouterse moet er uit, dan ben je dat verplicht, anders ben je ongeloofwaardig". Bou terse vindt dat de macht moet liggen bij de bevolking. Leger en volk moeten in zyn visie echter niet twee gescheiden groepen zyn. Bouterse "Soldaten zouden in volkscomitees kunnen zitten maar het leger moet er niet als blok in functioneren. Soldaten kunnen dan in de praktyk leren wat de noden van de bevolking zyn Als de mensen echter een militair niet in een volkscomité willen, dan komt hy er niet m. Mensen in een volkscomité kie zen zelf hun bestuur". Desi Bouterse A&VkKTKNTlK COntaCtS&! Haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 |W* lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9