Geen werkplicht jongeren Paniek rond zure regen overdreven Hogere eis tegen ex-notaris „Invoering middenschool voordelig voor meisjes" 1Minister Van der Louw mikt nu op bereidheid werklozen 'Kritiek op Terlouw is niet terecht' Tweede munitievervoer toch via Eemshaven? Actie Amnesty voor vermiste journalisten - Miljoenenzwendel in hoger beroep voor gerechtshof Vroom &Dreesmann Bromtip: Haal je plaatje. Zeker weten. Vluchtelingenbeleid zorgelijk DONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De opzet van de middenschool, waarbij de keuze voor de verschillende schooltypen wordt uitgesteld, is noodzakelijk voor het tegengaan van achterstanden van meisjes op scholen. Dit zei drs. Paul Jungbluth gisteren tijdens een persconferentie over zijn proef schrift „Docenten over onder wijs aan meisjes". Volgens Jungbluth, die vandaag in Nijmegen promoveert, is het keuzemoment voor leerlingen nu te vroeg, terwijl het belang van die keuze groot is. Wie hoog kiest, kan laag vallen, en wie laag kiest kan nauwelijks omhoog ko men, meent hij. Uitstel van die keuze door de invoering van de middenschool is volgens de on derzoeker noodzakelijk. Of die middenschool voldoende uit zicht biedt op gelijke kansen voor jongens en meisjes, moet echter nog worden afgewacht, meent Jungbluth. Volgens de onderwijssocioloog hangen vele docenten de tradi tionele ideeën over de mogelijk heden van meisjes en jongens in het onderwijs nog steeds aan. De docenten - evenals de ouders - zijn zich veelal niet bewust van een tegenstelling in hun gedrag, meent Jungbluth. Zo menen grote groepen docenten dat meisjes minder abstract kun nen denken en meer aan perso nen en persoonlijke gebeurtenis sen denken dan aan zaken. Bij jongens moeten de leraren vast houdender znn bii het verwer ken van moeilijke leerstof dan bij meisjes, menen vele docen ten. Het gevolg van deze houding van leraren is dat de meisjes m het onderwijs minder kansen krijgen zich te ontplooien dan jongens. De ouderwetse opstelling van do centen is volgens de onderzoeker te verklaren uit het feit dat lera renopleidingen „werkelijk niets" doen om de toekomstige leraren op de hoogte te brengen van de ontwikkelingen van emancipa tie. aldus de onderzoeker. Juist hier moet meer aandacht worden besteed aan de mogelijkheden in het onderwijs gelijke kansen te bieden aan mannen en vrouwen, meent Jungbluth. DEN HAAG (GPD) Werkloze jongeren zullen niet wor den gedwongen aan het plan van minister Van der Louw (CRM) voor tijdelijk werk mee te doen. In de oor spronkelijke opzet van het werkplan, waarbij jongeren met behoud van uitkering gemeenschapstaken vervul len, was wel sprake van een plicht om mee te werken. Minister Van der Louw kondigde dit gisteren voor de televisie aan. Aanvankelijk wilde minister Van der Louw bij een weigering tijde lijk werk te aanvaarden, een deel van de uitkering van een werklo ze jongere inhouden. Hij is daar na een gesprek met de fractie van de PvdA in de Tweede Ka mer van terug gekomen. Hij wil het nu beperken tot een „dringend moreel beroep" op werkloze jongeren omn aan de uitvoering van het plan mee te werken. Volgens de minister hebben enquêtes uitgewezen dat 80 procent van de werkloze jon geren wil meewerken aan zijn plan. Bovendien ontvangt het ministerie vele suggesties voor projecten van de gemeenten. Het schrap pen van een dwangmiddel uit de oorspronkelijke opzet van het werkplan leidt nu tot een „gok ken op de bereidheid van de mensen en de gemeenten om mee te werken", aldus Van der Louw. Hard nodig D'66-senator: ZUTPHEN (GPD) - De kritiek op D'66-minister Terlouw (economi sche zaken) is voorbarig, onzake lijk en opzettelijk kleinerend. De auteurs van deze kritiek beleven daar op een al te opvallende ma nier lustgevoelens aan. Dat vindt mr. J. Glastra van Loon, fractie leider van D'66 in de Eerste Ka mer. In een spreekbeurt in Zutphen richtte Glastra van Loon gisteren zijn verwijten met name aan het adres van de PvdA-critici. Vol gens hem dienen deze lustgevoe lens „ter compensatie van de ei gen teleurstellingen die met de afkondiging van een 'nieuw rea lisme' kennelijk niet zijn over wonnen". Glastra van Loon zei dat deze critici „in een soep zit ten, waarin vele nog onverteerde brokken teleurstelling ronddrij ven". De D'66'er zei dat Terlouw als mi- nister niet zou deugen wanneer hij nu al na slechts vijf maan den ministerschap allerlei in grijpende besluiten zou hebben genomen. Glastra van Loon noemde het „dwaas" als nu al sprake zou zijn geweest van juichtonen. „De minister zou zijn taak miskennen als hij nu al suc cesnummers had weten te verko pen". Als Terlouw werkelijk de afspra ken met Shell en Esso opzij had gezet om snel een aantal werkge- legenheidswensen te vervullen „zou hij noch als minister noch als politicus deugen", meende Glastra van Loon. WEERRAPPORTEN Nu de werkloosheid onder jonge ren zo groot is geworden, is het hard nodig dat het plan voor tij delijk werk er komt, meent Van der Louw. Op het ogenblik zijn ongeveer 150.000 jongeren zon der werk. Door het instellen van projecten kunnen deze jongeren nog een beetje werkervaring op doen. De projecten, die in.het kader van het werkplan uitgevoerd gaan worden, zullen geen concurren tie vormen voor beroepsmatige arbeid, aldus de minister. Het gaat om projecten die anders zouden blijven liggen, zoals na tuurbehoud en individuele be jaardenhulp. Van der Louw wil half maart een discussienota over het werkplan klaar hebben, waarop Tweede Kamer en betrokken jongerenor ganisaties kunnen reageren. Daarna wil de minister begin mei klaar zijn met het opstellen van het uiteindelijke plan. Vóór de zomer kan dan een eerste aanzet voor de uitvoering van projecten worden gemaakt, maar het zal nog wel tot het eind van het jaar duren voordat jongeren echt aan de slag kunnen, verwacht de be windsman. Vooral van de linkse partijen in de Tweede Kamer en de jongeren organisaties is veel kritiek geko men op een mogelijke sanctie in het werkplan. Tijdens de behan deling van de begroting van CRM werd er bij tijd en wijle een emotioneel debat gevoerd over het verplicht stellen van tijdelijk werk. Begin deze week protes teerden jongeren tegen het werk plan door de tuin van de minister om te spitten. Paal en perk aan zeilplank in Z-Holland DEN HAAG (ANP) - Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land vinden dat het met het plankzeilen (windsurfen) op de provinciale wateren de spuigaten uitloopt. Gedepu teerde Diepenhorst (verkeer) wil de beoefening van deze sport daarom op een groot aantal wateren van maandag tot en met zaterdag verbie den. Hij stelt provinciale sta ten voor om daartoe een wij ziging aan te brengen in het vaarreglement Zuid-Holland. Het gedrag van de plankzeiler is onvoorspelbaar. Het ene moment lijkt hij duidelijk er gens naar toe te zeilen, het volgende moment is hij in het water gevallen en ligt de plank stil. Deze gang van za ken levert zowel voor de plankzeiler zelf als voor de beroepschippers gevaar op, aldus Diepenhorst. Hij be schikt echter niet over cijfers die deze veronderstelling kunnen staven. DEN HAAG - Voorzitter beroepsgroep journalisten van Amnesty Inter national Wim Kuipers (links) bood gisteren aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken een brochure aan over verdwenen journalisten. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken zal de Werkgroep Verdwijningen, een onderdeel van de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties, vragen speciale aan dacht te schenken aan het 'verdwijnen' van journalisten in verschillen de landen. De minister zei dit gisteren tegen een delegatie van de beroepsgroep journalisten van Amnesty International. De beroepsgroep heeft deze week de actie 'Journalist vermist' opgang gebracht, waann zij Neder landse collega's oproept in publikaties, door het sturen van kaarten of het vragen om opheldering aan ambassades en regeringen aandacht te besteden aan het lot van 'verdwenen' journalisten. Volgens gegevens van de beroepsgroep journalisten zijn per 1 februari 1982 in zeven landen 88 journalisten 'verdwenen', van wie sommigen al sinds 1974. Amnesty International spreekt van 'verdwijning' wanneer er goede reden is om aan te nemen dat het slachtoffer met medeweten van de overheid is opgepakt, hoewel de autoriteiten ontkennen dat het slachtoffer is gearresteerd. Van de 88 door de beroepsgroep journalisten onderzochte gevallen is het uit getuigenverklaringen komen vast te staan dat zij zijn opgepakt. Daarna is echter niets meer van hen vernomen. Van de journalisten komen er zeventig uit Argentinië, zeven uit Chili, vier uit Guatemala, drie uit El Salvador, twee uit Brazilië, één uit de Filippijnen en één uit Uruguay. Minister Van der Stoel sprak tegenover de beroepsgroep over de „meest afschuwelijke manifestatie van een politiestaat die je maar kunt beden ken". Hij achtte het bij de Werkgroep Verdwijningen vragen van aan dacht voor de journalisten zinvoller dan, zoals de beroepsgroep had verzocht, officieel aan de bel te trekken bij ambassades. „De kans datje daar een onbevredigend antwoord krijgt, is vrij groot", aldus de minis ter. Paniekerige koppen in de kran ten: „Milieuramp dreigt door zure regen". „Regen m Ne derland is 25 maal te zuur". En direct daarna: „Vijf des kundige instituten gaan op verzoek van staatssecretaris Lambers-Hacquebard (mi lieuhygiëne) een omvangrijk onderzoek do^n naar de aan wezigheid van stoffen in de lucht, die het zuurgehalte in het hemelwater veroorza ken." De heer A. J. Vermeulen van de Provinciale Waterstaat in Noord-Holland bcgnjpt niets van deze plotselinge opwin ding. Hij schreef in 1978 reeds een opzienbarend rap port over de zure regen in Ne derland, dat vooral in het bui tenland werd gewaardeerd. Hij reisde zelfs naar Amenka om zijn onderzoek toe te lich ten. Over de huidige bench- ten zegt Vermeulen: „Ik lees niets nieuws". De hernieuwde belangstelling voor de problematiek rond de zure regen is het gevolg van een internationale confe rentie over luchtverontreini ging, die het Europese Mi lieubureau EEB begin deze maand in Brussel organiseer de. De vertegenwoordigers van een groot aantal milieu organisaties drongen daar aan op directe maatregelen. Toch is er de afgelopen jaren niets wezenlijks veranderd, in tegenstelling tot wat de be richten suggereren. Men kan zelfs in Nederland spreken van een vrij gunstige ontwik keling. Waterstaatsman Ver meulen: de uitstoot van zwa veldioxide (SO 2). de stof die het zuurgehalte van de neer slag veroorzaakt, is vanaf 1967 alleen maar afgenomen en sinds 1978 ongeveer gelijk gebleven. Het zuurgehalte bevindt zich evenwel nog ver boven de natuurlijke waarde. Morsdood Zwaveldioxyde komt vrij bij de verbranding van fossiele brandstoffen als kolen en olie. Deze SO 2 wordt in de atmosfeer samen met water damp omgezet in zwavel zuur. Als het regent, daalt er dus verdund zwavelzuur op onze hoofden neer. Wie vro- lijk in de regen wil lopen, sol liciteert in feite naar een tou- petje. Van nature bevat re genwater slechts heel weinig koolzuur. De schade die deze zure regen aanbrengt, is aanzienlijk Be halve bomen en planten, tast het water ook gebouwen, mo numenten en andere materia len aan. Met name in Scandi navië is veel milieuschade ondervonden. De milieuschade in Nederland is moeilijk te schatten. Bo dem en oppervlaktewater hebben mogelijkheden om het zuur te neutraliseren. Bo vendien gooien de boeren meer kalk op het land, wan neer de zuurtegraad te hoog wordt. Toch zijn negatieve gevolgen in ons land ook waar te nemen. Angstwekkend De hoeveelheid zwaveldioxyde in de lucht is na de Tweede Wereldoorlog enorm toege nomen. Om de energiebe hoefte te dekken, maakte men vooral gebruik van ko len. Rond 1946 ging 200.000 ton SO 2 de lucht in. In 1952 was dat al 400.000 tot 500.000 ton. In de jaren '60, toen men inmiddels voor de brandstof was overgestapt op zwavelrij- ke olie. werden waarden be reikt die tussen de 900.000 en de één miljoen ton zwavel dioxyde per jaar lagen. In die tijd bereikte het regenwater een angstwekkend hoge zuurgraad: 150 tot 200 maal de natuurlijke waarde. Door de komst van het schone aardgas nam de uitworpvan S02 snel af. Na acht jaar, in 1975, werd voor 85 procent aardgas gebruikt voor ener gie-opwekking. In die tijd was de uitstoot van zwavel dioxyde al weer teruggelo pen tot minder dan 400.000 ton per jaar. Huishoudens Omdat zuiniger met energie moet worden omgesprongen, is besloten dat de grootver bruikers. met name de elek- tnciteitcentrales, weer terug gaan naar kolen- of oliestook. Het aardgas kan dan langere tijd beschikbaar blijven voor de huishoudens De regering heeft in het Indica tief Meerjarenplan Lucht verontreiniging vastgelegd dat jaarlijks niet meer dan 500 000 zwaveldioxyde de lucht in mag. Tot op heden kan de gestelde norm vnj goed worden gehandhaafd. Sedert 1978 is sprake van een redelijke stabilisercing van de SO 2-uitstoot. Waar gaat dit alles nu naar toe? Dreigt er inderdaad een mi lieuramp? In ons land is de regen al 25 maal zo zuur als het hemelwater behoort te zijn. Dat geeft de ernst van het probleem aardig aan. Nog meer uitstoot van zwaveldio xyde zou inderdaad rampza lige gevolgen hebben. Staatssecretaris Lambers-Hac quebard heeft deze week op dracht gegeven voor een on derzoek naar zwaveldioxyde. Ook kondigde ze onlangs aanvullende regels aan voor de uitworp van SO 2 De ingenieurs zitten evenmin op een houtje te bijten Er worden steeds betere tech nieken ontwikkeld om zwa veldioxyde uit de afvalgassen te halen, alvorens het de schoorsteen uitgaat Vermeulen van de Noordhol landse Waterstaat, die als eer ste het probleem van de zure regen koppelde aan de toe komstige enrgievooraening in Nederland, vindt paniek in Nederland overdreven. Hy is wel blij met de groeiende be langstelling voor de proble matiek. Het heeft hem altijd verbaasd dat dit aspect nooit aan de orde kwam in de dis cussies over het voor en te gen van de ons ter beschik king staande energiebron nen. „Maar de verantwoorde lijke milieu-instanties knjgen het nu langzamerhand toch in de gaten en dat is alleen maar prima", aldus Vermeu len. WEERT SCHENK d a l c 1 rt n 1 i 1 1 Amsterdam geheel bew. -1 -3 0 De Bilt -1 -4 0 Deelen -1 -4 0 Eelde geheel 1 -2 0 Eindhoven -1 -4 02 Den Helder geheel -2 -4 0 Rotterdam licht -1 -3 0 Twente -2 -5 01 Vlissingen zwaar 1 -2 0 Zd.Limburg onbew. 3 -5 0 Aberdeen geheel 7 4 0 Barcelona onbew. 13 2 0 Berlijn onbew. 2 -6 0 Bordeaux 8 2 02 Brussel geheel 0 -3 0 Frankfort licht 1 -6 0 Genève zwaar 4 -5 0 Klagenfurt sneeuw -1 -4 1 10 Lissabon 13 10 Locarno onbew. 4 -3 0 Londen geheel 2 0 0 Luxemburg onbew. 0 -8 0 Madrid motregen 11 -2 5 Malaga half 17 7 0 Mallorca licht 12 0 0 München sneeuw C -6 2 Nice half 10 4 3 Oslo half 0 Parijs geheel - 0 0 Rome half 13 3 4 Split zwaar 11 6 0 Stockholm geheel 0 -4 0 0 -4 01 -2 -9 2 Istanbul motregen 9 6 04 Las Palmas half 19 16 0 Tel-Aviv licht bew. - 11 DELFZIJL (ANP/GPD) - Verte genwoordigers van het Ameri kaanse leger, Nederlandse auto riteiten en het stuwadoors be drijf in de Eemshaven zijn be sprekingen begonnen over een tweede munitietransport dat in de Eemshaven zou moeten wor den aangeland. Wanneer deze be sprekingen zullen worden afge rond en wanneer een volgend munitieschip naar de Eemsha ven komt is nog niet bekend. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse marine, comman der R.E. Ruys, zei het jammer te vinden dat het tweede muni tietransport niet was doorge gaan. Over de ongeregeldheden tijdens het eerste transport gaf hij zijn persoonlijke indruk. "Ik vind het bijzonder jammer dat de Nederlandse overheid niet eer der is opgetreden tegen de de monstranten. Er is niet vroeg ge noeg ingegrepen". Burgemeester Zandbergen van Hefshuizen kondigde aan te gaan onderhandelen over een verlen ging van de kade aan de Eemsha ven met zo'n driehonderd meter. Het niet-doorgaan van het twee de munitietransport wegens ge brek aan ruimte aan de kade vond hij een goede aanleiding om bij de overheid te pleiten voor een verlenging van de kade. De WD-fractie in de Tweede Ka mer wil van staatssecretaris Van der Doef (Verkeer) weten wat de rol is van overheidsdienaren bij de afwijzing van het tweede mu nitieschip dat de Eemshaven in Groningen niet binnenliep. Ook wil de WD opheldering over de coördinatie van de openbare or de-maatregelen rond het muni tietransport per trein. Zoals be kend zou commissaris Vonhoff van Groningen de coördinator zijn geweest in deze zaak. maar de WD vraagt zich af of dat wel mogelijk was. ADVERTENTIE Hel nieuwe jaar voor een bromliets- verzekerrng begint op 1 maart Bil de verzekeringsbalie van Vroom Dreesmann ligt de polis en het plaatje met boutjes en moertjes al klapr De premie is slechts 1100.85 waarbij een tientje vaste kosten en 6° assurantie Doe ook mee met de prijsvraag "Zeker Weten". Verzeker je van een deelnameformulier. lEE V,M' AMSTERDAM (ANP) - Dc procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam mr. A. Josephus Jitta, heeft gisteren 5 jaar gevan genisstraf en 10 jaar ontzetting uit het notarisambt geëist tegen de van mijoenenzwendel ver dachte Amsterdamse Josje S S. (50) De ex-notaris, beschuldigd van op lichting, verduistering en vals heid in geschrifte, werd eerder door de rechtbank in de hoofd stad tot vier jaar gevangenisstraf en negen jaar ontzetting uit het ambt veroordeeld. Zij is van dat vonnis zelf in hoger beroep ge gaan, onder meer omdat ze de strafmaat te hoog vond. Mr. Josephus Jitta noemde zijn eis gisteren "het minimum aan vaardbare". In zijn ogen heeft mevrouw S.S. "jarenlang stelsel matig en op onvoorstelbare schaal, het vertrouwen be schaamd dat in haar werd ge steld". Volgens de tenlastelegging heeft mevrouw S. zich ongeveer 4,5 miljoen gulden wederrechtelijk toegeëigend. Daarbij gaat het on der meer om bedragen uit onroe- rend-goedtransactics. die zij be roepshalve beheerde en ten ei gen bate aanwendde Ook zou zij hypotheekaktes hebben vervalst om op een en hetzelfde onder pand meerdere leningen te kun nen afsluiten. Ten slotte zou mevrouw S.S. in de cember 1980 hebben geprobeerd om 2,5 miljoen gulden te ontfut selen aan Slavenburg's Bank, met behulp van een vervalste te lex. Die telex, zogenaamd af komstig van de Amro-bank, meldde dat een bjedrag van die omvang naar haar rekening on derweg was, zodat haar beta lingsopdrachten konden worden gehonoreerd. De poging strand de toen men bij de bank onraad rook en de overschrijvingen blokkeerde. Mevrouw S. was op dat moment ai voorgedragen voor ontzetting uit haar ambt en haar arrestatie zou niet lang meer op zich laten wachten. Mr. Josephus Jitta vond het "het toppunt" dat zij in dat stadium nog getracht heeft het hof te bedriegen, waar zij te gen de afzetting in beroep was gegaan. Met behulp van die zelf de valse telex trachtte zij het col lege toen van haar liquiditeit te overtuigen, aldus mr. Jitta. De ex-notaris zelf benadrukte ook gisteren weer dat zij bij haar mal versaties op sleeptouw is geno men door haar medeverdachten. Wim P. en Arie O. Dit tweetal had haar leningen in het vooruit zicht gesteld, waarmee zij de ga ten in haar boeken tijdig dacht te kunnen dichten. Wim P. is intus sen wegens oplichting tot drie jaar en tien maanden veroor deeld. en Ane O. zit in Belgie een straf van vier jaar uit. Te zijner- tijd zal hij aan Nederland worden uitgeleverd. Over de achtergronden van de zwendel (de ex-notans had tea tijde van haar arrestatie een schuld van 8.8 miljoen) werd het hof evenmin als de rechtbank in dertijd. niet veel wijzer. Het ver moeden bestaat dat veel van het geld is verdwenen in de zakken van haar vriend, de Wasscnaarse projectontwikkelaar Leen R om dat er volgens diverse getuigen sprake was van een "onophoude lijke geldstroom" in zijn richting. R is in Groot-Bnttanniè aange houden en op borgtocht vrijgela ten. Het wachten is op zyn uitle vering aan Nederland. Het hof Él kaam de ex-notans op 10 maart vonnis wijzen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal asielzoekers dat in Nederland wordt toegelaten, is dc afgelopen jaren sterk gedaald. Was het tij dens het kabinet-Den Uyl (1974- 1977) nog 45 procent van het aan tal aanvragen, onder het eerste kabinet-Van "Agt was dat cijfer gedaald tot 31 procent. De voor lopige cijfers over het afgelopen jaar duiden op een verdergaande daling Dc Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN) heeft gisteren in een eesDrek met staatssecreta ris Scheltema (justitie) haar verontrusting over deze ontwik keling uitgesproken. In dit eerste gesprek heeft de bewindsman toegezegd, dat het zeker niet zijn bedoeling is om een stringenter beleid te voeren dan zijn voor gangster mevrouw Haars Het ging om een inleidend gesprek van de vereniging met dc be windsman. Het is de bedoeling van beide partijen deze bespre kingen regelmatig te houden, zo als ook onder het kabinet-Den Uyl dc gewoonte was.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7