Leiden mag 735 woningen bouwen C Woningbouwverenigiiigen vrezen leegstand flats J Mntal plannen moet worden uitgesteld Windsurfen aan banden AZL moet >ok bedden inleveren Bex Vliegreizen AISESÏ^IE DERDAG 25 FEBRUARI 1982 u£ jpocos wint toernooi Qpaalvoetbal EIDEN - Zo'n driehonderd jonge voetballertjes hebben zich gisteren kunnen uitle- y^ven in de Leidse Groenoord- Dit toernooi, georga niseerd door de jeugdcom- burjmissie van de afdeling Lei eral den. in samenwerking met de van Leiden en Lugdunum, was ook nu n rweer geslaagd te noemen. LjEen leuk bedrag bijeen ge- bracht door de deelnemertjes en het publiek, kon afgele- worden aan de Stichting Zwaluwen Jeugd Aktie. B.le moegestreden 10- en 11-jari- w^ge voetballers keken na af- - loop toe hoe voorzitter Dusee van de KNVB afdeling Lei- derf de eerste prijs aan Docos aarl uitreikte. De Leidse ploeg uur versloeg Ter Leede met 2-1 in de finale. Quick Boys klop- te Alphia om de derde en 40 vierde plaats met 2-0. Lug- VA( dunum, De Sleutels, UVS en WSB bezetten de volgende iad, plaatsen. T, Leiden De ploeg van Docos, dat Ter Leede met 2-1 terugwees en zo winnaar werd van het toernooi. In Merenwijk en Morskwartier LEIDEN - De federatie van wo ningbouwverenigingen vreest dat de komende jaren huurflats in het Morskwartier en de Me renwijk leeg komen te staan als gevolg van het volkshuisves tingsbeleid dat de gemeente wil voeren. Dit blijkt uit de reactie op het ge meentelijke volkshuisvestings plan van de federatie De leeg stand zal volgens de federatie worden veroorzaakt door het be leid dat de gemeente wil voeren voor de Stevenshofpolder. Ook de zogenaamde "starters" op de woningmarkt, mensen die voor het eerst voor een toewijzing van een woning in aanmerking ko men, mogen zich voor deze nieuwbouwwijk aanmelden Hun interesse daarin zal, zo ver wacht de federatie, aanzienlijk groter zijn dan voor een flat in de Merenwijk of het Morskwartier Tegelijkertijd is bepaald dat de "doorstroming" naar de Stevens hof zoveel mogelijk gericht wordt op bewoners van woning- bouwflat die in de periode 1950- 1970 zijn gebouwd, in het alge meen de goedkopere flats dus. De flats in het Morskwartier en de Merenwijk vallen daar niet onder. "De bewoners van deze flats zullen zich beklagen dat zij niet mogen doorstromen", ver wacht de federatie. Maar. zo schrijft de federatie ver volgens "Wanneer de doorstro mers uit die duurdere flats ook de kans krijgen naar een. voor hun nauwelijks duurdere, eenge zinswoning te verhuizen, blijven 13.IDEN Leiden kan dit jaar 735 woningen bouwen. Dat is het aantal dat minister Van :celam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) de gemeente heeft toegestaan bij de egerdeling van het geld voor de woningbouw in Nederland in 1982. Leiden had een .juivraag gedaan voor de bouw van 1326 woningen, ïef van de minister bete- dat er dit jaar in elk geval P%n begin wordt gemaakt met de in de Stevenshofpolder, ^flet gebied tussen de Rijndijk en fljfe gemeente Voorschoten, waar komende jaren ongeveer 4500 zullen worden ge- vóuwd. Van Dam heeft toestem gegeven voor de bouw van woningen in deze polder, iet tegelijkertijd de toezegging it er in 1983 in elk geval nog ins 222 woningen in de Ste- inshof mogen worden neerge- t. Deze plannen worden, als in >t najaar de eerste paal is gesla- :n, als één 'bouwstroom' uitge ver d. [overige woningen die Leiden it jaar mag bouwen komen op )e volgende plaatsen te staan: sfakelsteeg: 26 woningen; nvrein voormalige Morschpoort- fetzerne: 25 woningen; irendaal (naast Huize Solglytt op !e hoek van de 4e Binnenvest- 17 woningen; alfigestraat (op het terrein waar Toeger garage Kempeneers tond): 58 woningen; Driessenstraat: 18 woningen; Vest (achter het ketelhuis): 7 7 woningen; jize St. Maarten aan de Sint Ja- efiobsgracht: 15 nieuwbouwwo- litingen en 75 woningen in het laiuidige gebouw dat nu nog als urrouwenopvangcentrum dienst -Joet; ddelweg (op de plek waar de Re monstrantse kerk heeft gestaan): 20 woningen; Diamantlaan (tussen de Robijn- school en het nieuwe bibÜo- theekfiliaal): 86 woningen; Os en Paardenlaan (terrein voor malige LAF-fabriek): 45 wonin gen; Hermanstraat (nabij de Waard- straat): 30 woningen; Turkooislaan: 34 woningen (in de vorm van een flatgebouw); Waldeck Pyrmontstraat: 5 wonin gen (op de plek van de vroegere Van der Meer-garage) Medusastraat (waar vroeger het badhuis heeft gestaan): 12 wo ningen; Ursulasteeg (aan de achterkant van bioscoop Rex): 29 (bejaarden- )woningen; Morssingel: 26 woningen (reeds in aanbouw); Paulus Buysstraat: 32 woningen; Koningstraat: 11 woningen. In totaal gaat het om 453 woning wetwoningen voor gezinnen, 109 woningwetwoningen voor één- en tweepersoonshuishoudens, 76 premiehuurwoningen voor ge zinnen en 22 premiehuurwonin gen voor één-en tweepersoons huishoudens. De plannen daar voor zijn klaar; de bouw kan daadwerkelijk dit jaar worden uitgevoerd. 'Niet ontevreden' Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) zegt "niet ontevreden" te zijn met de toewijzing, omdat Leiden er in vergelijking met "concurrerende" gemeenten als Delft, Dordrecht en Gouda niet slecht van af gekomen is. Toch had de gemeente op meer ge hoopt; vandaar dat er een brief is gestuurd naar minister Van Dam waarin B en W hun "ernstige verontrusting" uitspreken. In het volkshuisvestingsplan dat B en W onlangs hebben gepresen teerd wordt de noodzaak aange toond van de bouw van 1000 wo ningwetwoningen per jaar. Toch had het college na overleg met het ministerie de aanvraag voor dit jaar al beperkt tot 748 wo ningwetwoningen; uiteindelijk mogen er maar 453 daarvan wor den gebouwd. Een aantal plannen is opgescho ven. Aan het Flanorpad (Zuid- West) waar voor de Stichting Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren 85 woningen moeten worden neergezet, mag dit jaar niet worden gebouwd, terwijl het plan daarvoor zelfs al is uitbe steed. Ook zal er dit jaar niet ge bouwd worden aan de Maredijk, in het "gat" dat wasserij Nijssen heeft achtergelaten; daar moeten 45 woningen komen. Verder zijn voor dit jaar gesneuveld: 36 wo ningen aan de Hansenstraat (voormalig Olga-terrein), 50 wo ningen aan de Ketelmeerlaan (Merenwijk), 60 woningen op het Doelenterrein en 34 woningen aan de Uiterstegracht (Sjardin- complex). Ook de 200 woningen De gemeente heeft een folder over de Stevenshofpolder laten maken, waarin wethouder Tesselaar verklaart best zelf daar te willen wonen. Op de foto prijst hij tweede van links) de polder aan bij een leidse familie die voor deze gelegenheid "Doorstroom" is genaamd. die de Stichting Studentenhuis vesting aan de Zijldijk in Leider dorp wil neerzetten, mogen dit jaar nog niet gebouwd worden- Wethouder Tesselaar zegt nog hoop te hebben dat een deel van de niet toegewezen plannen toch nog dit jaar uitgevoerd zal mo gen worden als straks blijkt (mi nister Van Dam heeft 1 oktober als uiterste datum genoemd) dat andere gemeenten niet in staat zijn de plannen gereed te hebben voor de hun toebedeelde wo ningbouw. Teleurgesteld is de wethouder vooral in het aantal toegewezen woningen voor de Stevenshof polder. "Als de minister ditzelfde tempo blijft aanhouden gaat de bouw daar langer duren dan de zes jaar die we hadden gedacht" De belangstelling voor deze nieuwbouwwijk blijkt groot te zijn; stond er vorige week zater dag een advertentie van de ge meente in de krant waarin be langstellenden werd opgeroepen zich voor de Stevenshof in te schrijven; afgelopen maandag waren er al 500 aanmeldingen binnen. Naarmate de bouw in de Stevens- hofiespolder langer duurt, zal ook de bouw in de Leeuwenhoek en Roomburg uitgesteld worden, aldus Tesselaar. "Het wordt poli tiek steeds belangrijker om te zeggen in welke volgorde we zul len gaan bouwen" De wethou der vindt dat eerst de Stevens hofpolder zo veel mogelijk moet worden volgebouwd, voordat de andere buitengebieden aan de beurt mogen komen. wij met de vraag zitten hoe de woningbouwcorporaties die du re flats dan kunnen volkrggen". De federatie doet daarom de sug gestie de "starters" op de wo ningmarkt niet in aanmerking te laten komen voor eengezinswo ningen. maar ze te huisvesten in de bestaande flats Pas na een be paalde periode (bijvoorbeeld vijf jaar) zouden zij naar een eenge zinswoning mogen verhuizen, al dus de federatie. In hun reactie op het stand punt van de federatie erkennen B en W dat het doorstromingsbeleid vooral is gericht op bewoners van "goedkopere" flats, al zijn de flatbewoners in Merenwijk en Morskwartier daar niet per defi nitie van uitgezonderd. Met het oog op de door de federatie ge vreesde leegstand willen B en W laten onderzoeken of het moge lijk is de "dure" flats te splitsen of te verbouwen In plaats van aan gezinnen zouden ze dan aan alleenstaanden of tweepersoons huishoudens kunnen worden toegewezen DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil surfplanken gaan weren van doorgaande scheep vaartroutes en uit de buurt van bruggen en sluizen Dit maakte gedeputeerde F.A Diepenhorst gisteren in Den Haag bekend. "Ze zgn hinderlijk, en vooral ge vaarlijk voor de overige scheep vaart en voor de plankzeiler zelf' Binnenkort leggen gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie een plan van die strekking voor aan provinciale staten, die daarover een uit spraak zullen moeten doen. Ge deputeerde Diepenhorst tekent erbg aan dat hij de mogelijkheid om die sport in het weekeinde op die plaatsen te beoefenen open laat. Maar op sommige plaatsen waar op zaterdag veel boten in de vaart zijn wil hij ook op die dag het surfen verbieden. Het gaat in deze regio onder andere om de Woud wetering in Wou- brugge, het Aarkanaal in Ter Aar. het Rijn-Schiekanaal. bij Leiden onder meer bekend als de Vliet, de Oude Rijn. het ge deelte vanaf Gouwsluis tot de sluis bij Bodegraven en de Leid se Vliet, vanaf het Rijn-Schieka- naal tot zeventig meter ten noor den van de Trekvlietbrug. ^■Aea< HAAG, LEIDEN - Ook het *Academisch Ziekenhuis in Lei dden zal bedden moeten inleve- ADVERTENTIE Llorel de Mar."incl vlucht per Martmair. incl prima appartement, geen extra kosten! Super-voordeel-relssom f 498,- p p Vertrek in april, mei en 8 juni 1982 Snel boeken, dit is uw kans. u leest de prijs goed! Folder gratl» thuis met één telefoont|e Bex heeft voor u een zeer complete vakantie-folder Eén telefoontje en wij sturen u deze vakantiefolder Gratis natuurlijk! Belt u vandaag nog. u moet er snel bij zijn O 01720-30101 (ook zaterdags van 9 00 uur tot 15 00 uur) ren. Deze eis stelde gedeputeer de drs. W.H.M. Aalbers van de provincie Zuid-Holland gisteren in Den Haag. Hij zei dit naar aan leiding van de presentatie van plannen van de minister van volksgezondheid eerder deze maand om in Nederland achtdui zend ziekenhuisbedden versneld te laten verdwijnen. Volgens het ministerie van volks gezondheid komen de academi sche ziekenhuizen niet in het plan voor. Het ministerie van on derwijs, waaronder de academi sche ziekenhuizen vallen, liet weten dat hierover geen enkel overleg wordt gevoerd. Gedepu teerde Aalbers echter zei dat als er in Zuid-Holland bedden moe ten worden ingeleverd het Aca demisch Ziekenhuis Leiden "zich daaraan zeker niet zal kun nen onttrekken". Per provincie is er van het ministe rie van volksgezondheid een plan op komst, dat in juni moet verschijnen. Op die plannen moeten de provinciebesturen binnen zes maanden reageren. Begin volgend jaar zal dan wor den bekendgemaakt waar, hoe veel en bij welk ziekenhuis wie er bedden moeten worden inge leverd. Drs. Aalbers noemde dit een "ernstige doorkruising van het decentralisatiebeleid". Hij vindt het meer een zaak van de provincie. Eind januari presenteerde minister Gardeniers in de Tweede Kamer haar beleid om het aantal zieken huisbedden terug te brengen tot 57.000 Dit gebeurt aan de hand van de richtlijn dat er per dui zend inwoners 3,7 bedden mo gen zijn. Momenteel zijn er lan delijk vijf bedden per duizend in woners. De minister zei toen dat het om een "pijnlijke, maar niettemin nood zakelijke maatregel gaat, ook om het bestaande peil van de ge zondheidszorg te kunnen hand haven". Winkeldiefstal Albert Heijn let dus niet op de kleintjes. De Zaanse grutter- magnaat denkt nog uitslui tend in het groot. De kleine buurtwinkeltjes die de naam van Heijn groot hebben ge maakt, moeten één voor één hun deuren sluiten. Volgen de maand gaat de AH-vesti- ging aan de Doezastraat dicht. Tot groot verdriet van filiaalhouder Poelman, zijn personeel en de klanten. Poelmans klanten zijn de actie 'Houdt AH in de Doeza' be gonnen. Zij voelen zich be stolen door de AH-directie. In een paar dagen tijd heb ben zij al meer dan zeshon derd handtekeningen opge haald. Filiaalhouder Poel man wil de handtekeningen aanbieden aan de centrale di rectie van het Albert Heijn- concern in Zaandam. De AH-actie is opgezet door be woners van een studenten huis aan het Rapenburg. "Wij vinden het doodzonde dat zo'n buurtwinkel moet ver dwijnen. Het is een goedkope winkel en het was er altijd reuze gezellig. Tussen vijf en zes uur 's middags leek het wel soms wel een studenten sociëteit. Meneer Poelman heeft er zelfs over gedacht om een koffiebarretje in z'n winkel te beginnen". Voor gezelligheid koopt de uit sluitend in het groot denken de meneer Heijn natuurlijk niets. Alleen de harde omzet cijfers tellen voor hem.' Vreemd genoeg zijn die cij fers wat het AH-filiaal in de Doezastraat helemaal zo slecht niet. "Integendeel. Er wordt hier winst gemaakt", is de stellige overtuiging van het personeel, "alleen op de groente-afdeling wordt weke lijks al zo'n zesduizend gul den omgezet". Ook filiaalhouder Poelman ver Personeel en klanten van de AH Heijn let dus niet op de kleintjes" telt dat zijn zaak goed liep. Als reden voor het sluiten van zijn winkel heeft hij van hogerhand te horen kregen dat er onvoldoende mogelijk heden zijn om uit te breiden. Een woordvoerster van de AH-directie bevestigt dit. Poelman: "Natuurlijk. Een uit breiding zit er hier niet in. Maar daarom hoef je een goed lopende zaak toch nog niet te sluiten?" Zijn vrouw springt hem bij: "Tien jaar lang hebben we onze hele ziel en zaligheld m deze zaak ge legd. En nu dit. We zijn er he lemaal kapot van". Kruidenier Poelman zal wor den overgeplaatst naar de AH-vestiging aan de Haar lemmerstraat. "We hebben te horen gekregen dat we voor- vestiging aan de Doezastraat op de bres voor hun buurtwinkel: "Meneer lopig daar terecht kunnen. Maar dat is ook zo'n buurt- winkeltje. We vragen ons af wat ze daar mee willen. Mis schien moet dat over een tijd je ook wel dicht. En wat dan? Ik ben nu 50 en heb voorlopig nog geen zin om met pen sioen te gaan. Maar ze moe ten me niet in zo'n grote su permarkt neerzetten want dat is niets voor mij". Onzekerheid heerst er ook bij de andere personeelsleden. Zes full timers en drie part-ti mers. "We hebben nog niets gehoord. Alleen geruchten dat we naar Katwijk, Oegst- geest of Rijswijk moeten En dat hebben we maar te pik ken. Anders gooien ze ons als werk weigeraars op straat" De klanten van de AH-buurt- winkel vrezen het vertrek van het echtpaar Poelman in hun portemonnee te zullen voelen. Ze moeten nu bij de volgens hun duurdere krui denier naast AH hun bood schappen doen. Of ze moeten voor hun koopjes verder van huis. Vandaar dat de klanten met man en macht zullen proberen de winkel open te houden. Hun actie wordt on dersteund door de meeste Doezastraat-winkeiiers. Die vrezen dat mèt de AH-wink el de loop uit de straat zal ver dwijnen. Die kans is groot getuige de reacties van het winkelende publiek gistermiddag in de Doezastraat- Mevrouw De Witte van de Wittesineel bij voorbeeld: "Je kunt hier nog echt gezellig van je bakkertje, naar je groenteboertje en van je groenteboertje naar je Al- bert Heijntje lopen. En als je dan bg Poelman komt en je hebt je groente al gekocht dan worden ze nooit kwaad terwijl ze zelf toch ook een goeie groente-afdeling heb ben Ze zijn daar altijd even vriendelijk en ze hebben al tijd tijd voor een praatje of een geintje. Nee, ik zeg het Als Albert Heijn weggaat dan wordt het heel stil in de Doe zastraat Die meneer Heijn weet vast niet waar hfl mee bezig is. Terwijl hg het toch altgd van dit soort winkeltjes heeft moest hebben" Steekje los (2) Met ontvelde knieën en een af- grgsclgke pgn in do rug itto Rieco Vervoorn. Han Sng- ders en Ton Kcllerhuis gister middag Oud Ade binnenge kropen Met uitzondering van de atleet Rieco viel de acht kilometer lange kruip- trocht de drie scholieren on eindig veel zwaarder dan ver wacht De laatste kilometer moest begeleider Hary Nelis- sen voortdurend van zgn fiets stappen om de ruggen van Han en Ton te masseren. Na de martelgang van gisteren zien Rieco, Han en Ton hun plan om deze zomer naar Brussel te kruipen niet meer zo zitten Han en Ton nemen liever de trein. Rieco twgfelt nog. Hij wil in elk geval het wereldrecord kruipen, dat met veertig kilometer in drie dagen in Australische han den is, scherper stellen Begeleider Harry Nelissen overweegt met hem mee te kruipen "Misschien dat het kruipen mij beter bevalt dan Han en Ton'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3