Bouw 220 woningen n Minister snoeit in bouwplannen Leidse regio agenck [Le/cfcÉ Van Belle verlaat gemeentepolitiek Jeugd geweerd uit wachthal 't Weddi "Huizen voor kleine beurs" gerenoveerd Zoeterwoude presenteert beleid voor periode tot 1986: Steeds meer kritiek op welzijnsbeleid van gemeente Wassenaar Actie tegen wangedrag In Wassenaar WASSENAAR - De bewoners van de gerenoveerde woningen aan de Wassenaarse Rozensteinstraat hebben gistermiddag uit handen van mevrouw Slats, lid van de Vrouwen Advies Commissie, de eerste sleutels ontvangen. De woningen aan de Rozenstein straat maken deel uit van de tweede fase van een renovatie project van de Wassenaarsche Bouwvereeniging. Het project behelst de vernieuwing van in to taal 398 woningen, verdeeld over de wijken Oostdorp en Kerke- hout. De 51 huizen (met als oor spronkelijk bouwjaar 1913) die gistermiddag werden afgeleverd staan in het "Oostdorp", ook wel bekend als "het rode dorp". De stichtingskosten van het project bedragen ongeveer 84.000 gul den per woning. Omdat de bouwvereniging extra geld ter beschikking heeft gesteld voor de uitvoering is het gelukt de huurprijzen onder de 300 gulden te houden. In haar toespraak wees mevrouw Slats erop dat door de renovatie een historisch stukje Wassenaar behouden is gebleven ondanks DONDERDAG 25 FEBRUA W rn DONDERDAG zie de in het verleden geopperde plannen voor nieuwbouw. "Als niet-Wassenaarders de naam Wassenaar horen denken ze met een aan villawijken maar al aan het begin van deze eeuw werd ook in Wassenaar gedacht aan woningen voor mensen met een kleine beurs", aldus Slats. REGIO - Bijna alle gemeenten rond Leiden mogen dit jaar van minister Van Dam (volkshuis vesting) minder gesubsidieerde huurwoningen bouwen dan ze eigenlijk willen. Alleen Oegst geest en Wassenaar mogen alle plannen voor woningwet- en pre miehuurwoningen uitvoeren. Warmond is het andere uiterste. Geen enkele woningwet- of pre miehuurwoning mag in War mond worden gebouwd. Ge meentesecretaris Zoetemelk is "erg geschrokken" van de verde ling. In de tweede fase van het plan 'Lommerlust' zouden der tien woningwetwoningen en 21 huizen voor één en tweeper soonshuishoudens worden ge bouwd. "Van onze goede voorne mens is niets terecht gekomen. En daar hebben we hele grote moeite mee", aldus Zoetemelk. De gemeentesceretaris voorziet problemen nu de eerste en twee- ZOETERWOUDE In de gemeente Zoeterwoude moe ten tot 1986 ruim 220 woningen worden gebouwd om aan de vraag te kunnen voldoen. Een groot deel van die woningen moet, blijkt uit een onderzoek dat de ge meente heeft gedaan, voor één en tweepersoonshuis houdens en bejaarden worden bestemd. Voor kleinere huishoudens zijn bijna geen woningen in Zoeterwoude. In de deze week verschenen nota "Woningbouwbeleid 1981" wordt de behoefte van de ko mende vier jaar beschreven. Zoe terwoude wil alleen bouwen voor inwoners van de gemeente. Plaats voor meer woningen, zo dat ook mensen uit de regio in het dorp kunnen komen wonen, is er niet in Zoeterwoude. De 220 woningen worden vooral gebouwd in het plan Hoge Rijn dijk West II, het stuk weiland tussen het oude klooster en de Industrieweg. Bijna 75 woningen komen in het dorp bij de Zwet- kade. Eenderde deel van die wo ningen wordt gebouwd voor per soneel van 'Gemiva'. Bij de vaststelling van het aantal is de gemeente ervan uitgegaan dat er vijftig woningen per jaar no dig zijn om de aan de behoefte van de Zoeterwoudenaren te vol doen. Uit een onderzoek onder de woningzoekenden is geble ken dat er vooral veel vraag is naar kleinere woningen voor jon geren die voor het eerst een huis willen. Het aantal jonge woning zoekenden bedraagt nu ruim dertig. Dat is vijftien procent van alle woningzoekenden (tweehon derd) en het ziet er naar uit dat er op korte termijn nog veel meer jongeren een woning willen heb ben, blijkt uit de woningbouw- nota. Opvallend is ook het grote aantal bejaarden dat een (bejaarden- )woning wil. Zo'n twintig wonin gen zijn er de komende vier jaar nodig om het tekort aan bejaar denwoningen op te lossen. Ver der wil de gemeente twee aange paste huizen voor gehandicapten bouwen. Er is op dit moment geen vraag naar dergelijke aan gepaste woningen, maar de ge meente vindt het gewenst "ge zien het ten dele onvoorspelbare karakter van deze behoefte" toch een paar aangepaste woningen in het bouwprogramma op te ne men. Uit het onderzoek kwam verder een grote vraag naar kleinere eengezinswoningen naar voren. Zoeterwoude heeft weinig een gezinswoningen die slechts drie of vier kamers hebben. Het over grote deel van de bestaande hui zen heeft zelfs meer dan vier ka mers. Daarom wil de gemeente vooral kleinere woningen gaan bouwen voor gezinnen van twee of meer personen. Deze wonin gen zullen hoofdzakelijk in de premie A-sector komen (de goed koopste en de meest gesubsi dieerde koopwoningen) of in de goedkope huursector. Het blijkt namelijk dat de meeste woning zoekenden 'starters' zijn, jonge mensen die voor het eerst op zich zelf gaan wonen. Dure koopwo ningen (premie B en vrije sector) of huizen met met een maand- huur van vijfhonderd gulden of meer worden op dit moment niet gevraagd. In het hele plan Hoge Rijndijk West II zullen dan ook slecht veertig duurdere woningen ko men. In eerdere plannen ging de gemeente nog uit van twintig procent vrije sectorwoningen. Dat zou betekenen dat er alleen al veertig van deze woningen in het plan Hoge Rijndijk West II zouden komen. Nu wordt dat percentage verdeeld over de vrije sector en de premie B. Het aantal koopwoningen is ook flink verminderd. Bijna zeventig procent van de woningen komt in de huursector, slechts 34 pro cent wordt koopwoning. Overigens zullen er in het plan Ho ge Rijndijk West II meer wonin gen worden gebouwd dan werd verondersteld. Ging de gemeen te enige jaren geleden nog uit van totaal 210 woningen, nu moeten dat er 285 worden. De ontwikkelingen van de laatste ja ren hebben tot die verdichting geleid. Financieel is het plan ech ter nog steeds niet rond. Per wo ning moet het rijk een subsidie geven van ruim 11.000 gulden om een acceptabele prijs te kun nen vragen. Zoeterwoude is nog in onderhandeling met het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening over die subsidie. Kohlbeck lijsttrekker PvdA Oegstgeest OEGSTGEEST De Oegstgeester Het tussentijdse vertrek van WD- oud-wethouder en huidige raads lid Onno Van Belle keert de ge meentepolitiek de rug toe. Hij komt dan ook niet meer voor op de kieslijst die de ledenvergade ring van de PvdA in Oegstgeest gisteravond heeft vastgesteld. Lijsttrekker voor de komende verkiezingen wordt de huidige wethouder Ton Kohlbeck. Op de tweede plaats komt de fractie voorzitster in de raad Mijnke Bosman. WASSENAAR Het voor Wasse naar uitgestippelde welzijnsbe leid krijgt steeds meer kritiek te verduren. Gisteravond tijdens de raadscommissievergadering voor maatschappelijke voorzie ningen, onderwijs, cultuur en re creatie, drong zich dan ook steeds meer de vraag op of er ook in deze gemeente een crisis in het welzijnsbeleid is. Typerend was de felle kritiek van de Wassenaarse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk op het voorlopige ontwerp van het wel- zijnsplan 1982-1985. Deze raad meent dat haar vele kritische werk voor dit plan weinig in vloed heeft gehad. "Wij voelen ons belazerd. We zijn voor niets bezig geweest en slechts ge bruikt door de gemeente als ali bi, want zij wil eigenlijk toch geen beleid voeren", zo luidde het commentaar. De Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk doelde daarmee mede op de uitlatingen van wethouder Dijkstal, die Derde is een nieuwkomer, Maarten Haasnoot. Hij is al een tiental ja ren actief binnen de partij en nu voor het eerst op een verkiesbare plaats op de lijst gezet. Vierde vijfde en zesde zijn achtereenvol gens Ineke Seuren, Willem Baars en Wim Huizing. heeft laten doorschemeren dat De opvallendste verandering op de hij in dit welzijnsbeleid weinig zin heeft. "Ik denk dat de indivi duele welzijnsbeleving in Wasse naar best al goed is", zo is zijn overtuiging. Verschillende raadsleden hadden kritiek op de financiële uitwer king van het te voeren beleid. Met in het achterhoofd het bezui nigingsdebat wat maandag avond wordt gehouden merkte Greep (PvdA) op dat "nu wel mooi weer gespeeld kan worden, maar dat we maandag misschien moeten teleurstellen". Nieuwen- hoven (D'66) voegde daaraan toe dat het in het plan opgenomen uitgavenstaatje geen enkele sta tus heeft. Bij het CDA en de WD viel meer tevredenheid te bespeuren over het geleverde werk. Zij pleitten wel voor meer duidelijkheid en concretere uitspraken. "Er moe ten keuzen worden gemaakt en wel het liefst vooraf', stelde de christen-democraat Speelman. nieuwe lijst in vergelijking met de twee voorgaande raadsverkie zingen (in '74 en '78) is de afwe zigheid van Onno van Belle. Acht jaar geleden zag het ernaar uit dat Oestgeest in zijn persoon de eerste linkse wethouder bin nen het college zou krijgen. Bij de vorming van de nieuwe raad schoven de samenwerkende pro gressieven (PvdA en PPR) Van Belle als kandidaat-wethouder voor een afspiegelingscollege naar voren. Oegstgeest gonsde toentertijd van de geruchten over de net ge scheiden kandidaat. De andere fracties lieten weten dat Van Bel le "niet voldoende gezag had" en maakten voor dorpsroddel en dorpsverhalen een knieval. Voorgesteld werd aan de pro- gressicven om maar een andere kandidaat te noemen. Dit werd echter geweigerd door de PvdA/ PPR-fractic, die daarop noodge dwongen in de oppositie ging. wethouder Temminck, die be noemd werd tot burgemeester, bracht de progressieven er weer toe om Van Belle naar voren te schuiven. Deze keer was het geen probleem en Van Belle werd wethouder. Daarmee had Oegstgeest zijn afspiegelingscol lege. In 1978 was de toenmalige wethou der weer lijsttrekker van zijn par tij die nu zonder de PPR de ver kiezingen in ging. De PvdA kreeg drie zetels en Van Belle bleef wethouder. Eind 1980 kwam het echter tot een breuk in de eigen fractie. De raadsleden Kohlbeck en Bosman zeiden het vertrouwen op in hun wethou der. Als reden gaven zij op dat de relatie tussen Van Belle en de raadsfractie zo ernstig was ver stoord dat deze niet meer te her stellen was. Het boterde al een tijdje niet tus sen de raadsleden en de wethou der. Er zouden afspraken zijn ge maakt over politieke standpun ten, die niet nagekomen zouden zijn. De raadsleden verweten Van Belle dat hij hen vaak voor het blok zette door zich als wet houder in het colllege over een de fase van het plan 'Lommer- lust' niet gelijk achter elkaar mag worden gebouwd. De aannemer heeft zijn bouwprijs van de wo ningen namelijk daarop afge stemd. Ook in Leiderdorp is men teleurge steld over de toewijzing. Slechts 35 premiehuurwoningen en tien Van Dam-eenheden mogen er worden gebouwd. De gemeente Leiderdorp had 114 woningwet woningen en 69 Van Dam-eenhe- den voor één- en tweepersoons huishoudens meer gevraagd. De bouw van 98 woningwetwonin gen in Buitenhof Oost kan hier door dit jaar niet aanvangen en ook de plannen in het oude dorp aan de Doeslaan, het Jaagpad en de Hoofdstraat (negentien wo ningwetwoningen) kunnen zeer waarschijnlijk nog een jaar de ijskast in. Voor de 69 Van Dam eenheden, die in Buitenhof Oost moeten komen, is nog wel enige hoop dat er bij de tweede verde ling in september (als er geld over blijft bij het ministerie) toch nog toestemming wordt ver leend. De gemeente Voorschoten heeft voor 1982 zestig woningwetwo ningen gevraagd (in Bijdorp) en 84 huizen voor één- en tweeper soonshuishoudens (Noord-Hof land en Oranje Boomstraat). Vanmorgen was nog niet precies bekend wat er van de plannen door kan gaan. Wassenaar mag alle 59 woningwet woningen en alle 16 eenheden voor één- en tweepersoonshuis houdens aan de Wiegmanweg bouwen. Ook Oegstgeest kent geen problemen, tde bouw van de vijftig woningwetwoningen in het plan 'Haaswijk' kan in 1982 gewoon beginnen. Zoeterwoude kon vanmorgen nog geen mededelingen doen over de toewijzing. de Vest 33e, Maarten 't Hart en nisme. 20.15 uur. ni! Academiegebouw - Rapenburjmi cussie-avond Studium General de siteit over voorontwerp anti-d«jei tiewet, 20 uur. "in Rapenburg 100 - schrijfavond i International, 20 uur. i; Welfare-okaal Rode Kruis - Le*^ 33, Voorschoten, tel. 01717-3309 br uur voor invaliden, 19-20 uur. er Architektenwinkel - Pietersker ve vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Bip 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel Troef - Noordeinde 2a, Wc Dienstweigeren, voorlichting e leiding dienstweigeren, van v£ uur. tel. 216180/149324. d< Stats jongerencentrum - Haari ui straat 73, disco van 20-22.30 uur y< van 15-17 uur. :f Leidse Werkgroep Homoseksu Caeciliastraat 18, open avond, 2 't Spoortje - Bemhardkade 40, V1 uur hulp en adviesbureau WA( d 19-20.30 uur. tel. 142505. V Warmond - gemeentehuis, raad, p Oegstgeest - gemeentehuis, raad Zoeterwoude - gemeentehuis, r- APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en z(,\. dienst van de apotheken in de rei den, wordt waargenomen van vr tot 26 febr door: Apotheek Tot H, Menschheid, Rosmolen 13, tel. 1P Apotheek Voorschoten, Leidsev tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg i ten noorden van de Rijn: 134604, r" zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - g' heidscentrum Florijn 10, tel. i spreekuur: ma, woe, vr van 13-13.J] Voorschoten - gezondheidscel- v.d. Waalslaan, tel. 4641. d Oegstgeest - Interkruis, LijtwegBI 154500. LEIDEN - Op 77-jarige leef deze week overleden de hefcc D.J. Gorter uit Voorburg heer Gorter was in de p&n 1947—1970 voorzitter va^i Raad van Arbeid in Leidenet der verwierf hij plaatselijk kendheid door zijn functi^ plaatsvervangend kantonreo in Leiden en voorzitter v^ welstandscomissie. De heeiüj ter was officier in de Ord§-j Oranje Nassau. ie Het weiland waar de woningen in het kader van het plan Hoge Rijndijk West komen. De foto is genomen vanaf de plaats van het oude klooster. Op de achtergrond het silhouet van de Eendekooi. Rommel In 'Sjelter' in Leiderdorp is mor gen een rommelmarkt voor kin deren. Deze begint om tien uur en duurt tot twaalf uur. 'Sjelter' ligt aan de Heemraadlaan. In lichtingen: telefoon 893135. Pop In 'de Lindehoeve' in Voorschoten treedt morgenavond de groep 'Picture' op. Deze Nederlandse formatie brengt harde rockmu ziek. De Zoeterwoudse groep 'The Happening' zit in het voor programma. Aanvang negen uur. Film In sociëteit 'de Fuik' van de sla ting Jeugd- en Jongerenvr Oegstgeest (SJJO) wordt ia genavond de film 'I never mised you a rose garden' e toond. De sociëteit is in gebr 'Taberna' aan de Julianaln Aanvang negen uur. t Yoga In 'de Muzenhof aan de Engeld daal in Leiderdorp is morfv avond een discussie-bije komst over samenwerking, ji soonlijke ontwikkeling en efcc ten van Asanas van de Uniui sal Confluence of Yoga Vedan Luninary. Aanvang negen ur 1 VOORSCHOTEN - Er worden maatregelen genomen om het wangedrag van jongeren in de wachthal van het zwembad 'Het Wedde' in Voorschoten tegen te gaan. Zo is vanaf vandaag de hal uitsluitend toegankelijk voor worden om te voorkomen dat? helemaal uit de hand zou lopi} Je kunt een zwembad dat de meenschap acht miljoen gulcf heeft gekost niet zo onderuit ten halen", aldus gemeente-ar* tenaar C. Kortleever. personen die gaan zwemmen of Vorig jaar werd een viertal jon( zich naar het restaurant begeven, ren de toegang tot het zwemb] Van Belle tijdens zijn wethouder- voor ouders en begeleiders van kinderen en voor functionaris sen van zwemverenigingen. De gemeente wil daarmee een groep van om en nabij de twintig jongeren weren die de hal de laatste tijd als ontmoetingsruim te heeft gebruikt. Zo'n twee we ken geleden liep hun oponthoud volgens woordvoerders van de gemeente en het zwembad hele maal uit de hand. Bezoekers wer den getreiterd, lampen werden uit fittingen gedraaid en flipper kasten werden vernield schap aanwezig op een feestje in de Toen ook nog een serveerster werd lastig gevallen kwam de pachter van het restaurantgedeelte spe ciaal terug van vakantie om over eventuele maatregelen te praten. Hij liet daarop weten dat het zo niet verder kon en dat de jonge ren geen eten en drinken meer zouden krijgen in de hal. De hal werd langzaam tot een lek ker warm ontmoetingspunt voor de jongeren. Door hun gedrag bleven klanten weg uit het zwembad. Er moest wat gedaan Terweeschool. bepaalde zaak uit te spreken zo dat zij later geen kant meer op konden. Uiteindelijk koos de ledenvergade ring van de PvdA de kant van de fractie. Van Belle bood daarop zelf zijn ontslag als wethouder aan. Hij schoof door naar een raadszetel. Kohlbeck werd wet houder en Bosman fractievoor zitster. voor een vijftal maanden o: zegd, omdat zij zich regelma' misdroegen in het bad zelf. De rigoreuze stap heeft volge Kortleever toen geholpe "Zover willen we dit keer nj gaan. We proberen nu het bezoi in de wachthal te reguleren. H huisreglement geeft het badpe soneel de bevoegdheid menst die zich onnodig of in strijd m de huisregels gedragen uit de h te verwijderen. Het personeel t mensen die zich niet gedragt nu verzoeken weg te gaan. G beurt dit niet dan wordt de pol tie ingeschakeld", zo vertd Kortleever. Hij is zich ervan bewust dat hi badpersoneel naast hun gewor dagtaak nu min of meer ext) wordt belast door te letten op e in te grijpen wanneer zich pri blemen voordoen. "Ze wordé wel wat meer belast, maar i denk dat het getreiter een no grotere belasting is voor het pe soneel. Daarom moet er iets t< gen gedaan worden". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Loidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-10.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Lósse nummers 0,80 Directie: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Commentator W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2