EIDSCH DAGBLAD Gaswinst beter regelen Verdeelde ïeacties op Ian-Reagan Meevaller voor wegenbouw in provincie sedzaam einde aan de ïgtuigkaping Beiroet Begin met omleidingswegen Valkenburg en Hoogmade 32 Tweede Kamer steunt regeringsbeleid, maar: >r Caribisch gebied Bruidsfoto oorzaak vechtpartij Oplossing Bruynzeel "Cao-gesprekken onmogelijk" 3 .Sfctö 35 ,RDAG 25 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36713 r AAM. Schuurmans öeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor let nrs coWon lurf (Reuter) - De gewapen- .nen die gisteren op de ven van Beiroet een pas- 12 Vliegtuig van de lucht- 74iatschappij van Koeweit Oesterden, hebben zich lend vroeg overgegeven - -Jun gegijzelde passagiers ten. De Boeing is later >eweit teruggekeerd. een mohammedaanse Ike die met hen heeft on- eld hebben de kapers ergegeven nadat hun de ring was gegeven dat ver der gezocht zou worden naar imam Moussa Sadr, de geestelijk leider van de sji'itische moslims in Libanon die in 1978 onder ge heimzinnige omstandigheden verdween. Deze verdween in augustus 1978 na een bezoek aan Libië. De sji'i tische moslims hebben dit land ervan beschuldigd Moussa Sadr te hebben ontvoerd. Libië ont kent dat, maar de moslims heb ben de laatste drie jaar minstens zeven vliegtuigen gekaapt of pro beren te kapen om de aandacht op de zaak te vestigen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft een „bij na sensationele" meevaller gekregen voor de aanleg van wegen. Er is ontdekt dat er jarenlang minder motorvoertuigen zijn geteld dan er in werkelijk heid rondrijden. Dat houdt in dat er in het hele land 32 mil joen gulden te verdelen valt. Zuid-Holland krijgt daap/an jaarlijks 6 miljoen gulden. Van dat geld zal jaarlijks 4 mil joen gulden worden uitge trokken voor provinciale we gen en de rest voor kleinere Met het extra geld kan nu wor den begonnen met de omlei- dingsweg tussen Katwijk en Valkenburg. Daarvoor is over een aantal jaren gespreid to taal 15 miljoen gulden uitge trokken. Ook ligt er nu voldoende geld op tafel voor de rondweg bij Hoogmade. Verwacht wordt dat er nog dit jaar mee wordt begonnen. Totale kosten 16 miljoen gulden. Voor de rondweg bij De Zilk is twee ton extra uitgetrokken. In Leiden kan nu met het geld van de meevaller worden be gonnen met vernieuwing van het wegdek van de Trekvliet- brug en met verbreding van de Lammebrug. beide bij het Lammeschansplein. Ook is er geld voor het fietspad bij de Haarlemmertrekvaartweg. Wat het miljoen voor de kleine z.g. tertiaire wegen kan worden gekozen voor aflossing van de bestaande schulden (dan wordt er in de komende jaren verder niets gedaan) of het ter hand ne men van nieuwe objecten. Het gaat daarbij in dat laatste geval om niet al te kostbare werken, zoals aanleg van kleine gedeelten fietspad in onder andere Sassen- heim en Alkemade. Ook werken met betrekking tot verkeersvei ligheid, bijvoorbeeld het aanpas sen van een kruispunt in Katwijk met verkeerslichten, vallen daar onder. !AAG Leden van het kabinet brengen een bezoek aan Ne- Vanmorgen werd in w overlegd over de be~ gen tussen Nederland Ugal. iks naar rechts: minis- buitenlandse taken Pe- remier Van Agt, de Por- premier Pin to Baise- I minister Van der Stoel Henlandse zaken. DEN HAAG - De Tweede Kamer legt zich neer bij het standpunt van de regering over de aardgaswinsten van Shell en Esso. Wel vinden de grote partijen dat minister Terlouw (econo mische zaken) alsnog met Shell en Esso moet gaan pra ten over aanscherping en verduidelijking van de ge maakte afspraken. Terlouw heeft al toegezegd te zullen praten over „verheldering op onderdelen" van die af spraken. :OU, NEW YORK ■/Reuter) - "Het plan -nde Amerikaanse pre- ■pt Reagan voor het fbisch gebied toont dat de VS niets heb- geleerd van Viet- jr', zo verklaarde het rïische persbureau B in een eerste reactie le bekendmaking van .merikaanse president )<a hulp te verlenen aan "(ebied (zie pagina 9). ""rsbureau constateerde dat Rington van het economi- wapen vooral tegen Cuba icaragua zal gebruikmaken, uwe Amerikaanse politiek ook kritiek ontmoet van ragua en heeft een gemeng- itvangst gekregen van ande- iddenamerikaanse diploma- ij de VS in New York. Uit de die Reagan gisteren hield ^Volgens de Nicaraguaan Ale- /fo Bendaa de kwade wil ge- n die Washington jegens igua koestert: "Hij hield ladruk vast aan de beschul- ioden met zon en perioden met zon. Vooral ht plaatselijk mist. Minimum- atuur omstreeks min 4 graden, 'temperatuur ongeveer plus 2 Matige zuidoosten wind. RUARI 7.33, onder 18.13 uur. Maan op ider 21.22 uur. ater in Katwijk om 4.56 en 17.15 iffwater om 0.48 en 13.14 uur. digingen over wapensmokkel (naar de opstandelingen in El Salvador) en de moord op india nen", aldus Bendaa, "maar tel kens als we vragen om bewijs, zwijgt de spreker stil". Een diplomaat uit Guatemala zei dit plan slechts te zien als een be gin: "President Reagan had het over honderden miljoenen dol lars, maar gezien de enorme uit gestrektheid van het gebied is het betrokken bedrag waar schijnlijk voldoende voor een jaar". "Wij in Guatemala berusten erin dat we het militair alleen moeten doen. Toch geloof ik dat de VS vroeg of laat met hulp over de brug zullen moeten komen, want zij kunnen onmogelijk toestaan dat links in Midden-Amerika een vinger in de pap krijgt". Een Salvadoriaanse diplomaat was door Reagans woorden 'bemoe digd'. President Duarte van El Salvador noemde het plan 'zon der precedent' en een 'barrière tegen nieuwe vormen van slaver nij zoals in Cuba'. Het plan is zijns inziens een 'antwoord, een instrument voor vrede en een middel om voor vrede te vech ten'. Premier Seaga van Jamaica juichte Reagans plan toe als 'gedurfd en historisch'. Cuba had geen onmiddellijk com mentaar op Reagans rede. Wel zei een regeringsfunctionaris in Havana dat Reagan volledig voorbijging aan het voorstel van de Mexicaanse president Lopez Portillo, dat de VS zouden moe ten toewerken naar een politieke oplossing ter vermindering van de spanningen in het Caribisch gebied. DRIEBERGEN (GPD) - De 63- jarige H. de Groot, bewoner van het kasteel Sterkenburg in Driebergen, kreeg nul op zijn rekest toen hij gister middag een bruidspaar uit Rhenen vriendelijk verzocht zijn landgoed te verlaten. Het bruidspaar wilde samen met de fotograaf een bruids reportage maken in de om geving van het kasteel. Kasteelheer De Groot echter was niet gediend van dit be zoek op zijn privé-terrein. De woordenwisseling die volgde ontaardde in een vechtpartij. De kasteelbe woner liep klappen in zijn gezicht op, waarbij hij zijn gebit brak en kreeg een trap in zijn kruis van de potige bruidegom. Een politiewoordvoerder zegt dat de man inmiddels aan gifte heeft gedaan en dat de zaak verder wordt uitge zocht. „Aan het begin van het landgoed staat een bord verboden toegang. Ik kan me voorstellen dat de man niet gediend is van enig be zoek op zijn terrein", zo ver klaarde de politiewoord voerder. Over de kant die deze „aanscher ping" op moet gaan, verschillen de partijen echter nog van me ning. De PvdA vindt dat de af spraken met Shell en Esso lang niet hard genoeg zijn, en wil ver hoging van het staatsaandeel in de aardgaswinsten als stok ach ter de deur houden. De socialist Van der Hek zei van morgen in de Tweede Kamer ge schrokken te zijn van de stukken van het gentlemen's agreement, de zg. „herenovereenkomst". Volgens hem ontbreken in die overeenkomst harde afspraken. Het CDA betuigde vandaag tijdens het debat over de begroting van economische zaken algemene in stemming met het beleid van mi nister Terlouw. Ook deze partij wil dat aanvullingen en verdui delijkingen mogelijk zijn „in overleg met de partners in het akkoord", zo zei woordvoerder Gerritsen vanmorgen. De WD'er Van Aardenne zei dat „best puntjes op de i gezet kun nen worden, maar die mogen geen breekijzer vormen" De PvdA wil vooral duidelijkheid over de vraag welke uitgaven van Shell en Esso tot de investe ringsafspraken moeten worden in zicht ZAAN D AM/V ARSSE VELD (ANP) - Er is grote kans dat Sve- dex in Varsseveld gaat deelne men in de deurendivisie en ma- gazijnsystemendivisie van Bruynzeel. Met overheid en financiers moet nog worden gesproken maar het laat zich aanzien dat op korte ter mijn overeenstemming kan wor den bereikt. De vakbonden zijn inmiddels inge licht, zo hebben Svedex en Bruynzeel bekend gemaakt. Wanneer overeenstemming wordt bereikt betekent dit behoud van de werkgelegenheid voor een be langrijk deel van de betrokken 1.000 Bruynzeel-medewerkers. gerekend. De PvdA vraagt zich af of de investeringspremies van de regering, de afschrijvingen en de rentes niet moeten worden meegeteld. Ook moeten de bui tenlandse investeringen van bei de maatschappijen buiten be schouwing blijven. Ook CDA-woordvoerder Gerritsen zei dat de investeringen van Shell en Esso met name in eigen land dienen te blijven.De PvdA blijft erbij dat externe accoun tants de naleving van de investe ringsafspraken moeten controle ren. Ook Gerritsen vindt dat de naleving van de afspraken nauw keurig dient te worden gecontro leerd. „Als van de regering ver wacht wordt dat zij de afspraken nakomt, mogen we dat ook van de andere partij eisen", zei de CDA'er. Import uit Sowjet-Unie moet voor helft minder BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie heeft de lidstaten van de Europese Gemeenschap voor gesteld om de import van een aantal goederen uit de Sowjet- Unie ten opzichte van 1980 met de helft te verminderen. De lid staten hebben zich afgelopen dinsdag in principe al voor een importbeperking uitgesproken en zullen nu binnenkort beslis sen over het commissievoorstel. De door de Commissie voorgestel de importbeperking bestrijkt een honderdtal produkten, waar onder hout, bont, machines, au to's, levensmiddelen en stoffen met een gezamenlijke import- waarde van zo'n 2,1 miljard gul den. Dat is ongeveer acht pro cent van de totale Russische ex port naar de Europese Gemeen schap. De belangrijkste Russische export- produkten blijven echter buiten schot bij deze importbeperking. Dat zijn grondstoffen, zoals olie en mineralen, die West-Europa zelf veel te hard nodig heefl. Kok noemt brandbrief werkgevers afleidingsmanoeuvre UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - "De brief van de werkgevers aan het kabinet is een doorzich tige poging om de aandacht van hun eigen verantwoordelijk heid af te leiden". Dit zei de voorzitter van het FNV, W. Kok gisteravond over een 'brandbrief van de werkgevers aan het kabinet. De Raad van Centrale Onderne mingsorganisaties (RCO) had gisteren eerder op de dag in een 'brandbrief aan het kabinet la ten weten, dat cao-onderhande lingen vooralsnog onmogelijk zijn. "Zolang er geen duidelijk heid bestaat over de maatregelen die het kabinet ten aanzien van de ziektewet wil nemen kan er niet worden onderhandeld", al dus de werkgevers verenigd in de RCO Kabinet en parlement moeten deze duidelijkheid snel verschaffen om verdere wrijvingen in de be drijfstakken te voorkomen, zei de RCO. De werkgevers spreken van een grondig bedorven onder- handelingsklimaat waarvoor het kabinet verantwoordelijkheid draagt. Voorzitter van het FNV, Kok, er kende dat de onduidelijkheid 24 PAGINA'S Van der Louw: geen werkplicht jongeren PAGINA 7 In Polen blijft staat van beleg PAGINA 9 Kadaster: 150 jaar rechtszekerheid PAGINA 17 Bonden en DSM bereiken akkoord PAGINA 21 Het sombere toe komstperspectief dat premier Van Agt dinsdagavond m Doom heeft geschil derd. zou erop kunnen duiden dat er in het kamp van de CDA-be- windslieden een andere wind is gaan waaien. Tot voor kort wekten de christende mocraten de indruk dat de econo mie zich uitsluitend langs de weg van forse bezuinigingen zou kun nen herstellen Blijkens de toe spraak van de premier lijkt deze koers nu te zijn verlaten. Het door Van Agt geschetste toe komstbeeld ademt de sfeer van onderlinge solidanteit. brede maatschappelijke draagkracht en begrip voor de fnuikende kloof die gaapt tussen actieven en niet- actieven. In zijn oorspronkelijke, maar niet geheel uitgesproken tekst had de premier zelfs een aantal overeen komsten aangebracht tussen de christendemocratie en de so ciaaldemocratie. Daaruit zou kunnen worden afgeleid dat CDA en PvdA. volgens de premier, na drukkelijk op elkaar zijn aange wezen en dat zij samen het fun dament moeten vormen voor een herstel van de economie. Hoewel de matigingsboodschap van de premier op zichzelf valt toe te juichen, blijven er veel vraagtekens staan. Zo zou het in teressant zijn te weten hoe Van Agl er b| komt dat de inkomens de komende tien jaar mogelijk met een kwart omlaag zullen gaan. Niemand weet immers hoe de eco nomie zich zal gaan ontwikkelen. En dus weet ook niemand hoe het inkomensniveau er over tien jaar zal uitzien. Het is bovendien niet duidelijk of Van Agt in dit ver band doelt op de koopkracht van de mensen dan wel op een be wuste loonmatiging, al of niet ten behoeve van meer werk (arbeids tijdverkorting, deeltijdarbeid). De belangnjkste vraag is echter in welke context de bergrede van Van Agt moet worden gezien. Het kan niet toevallig zijn dat de pre mier juist nu zijn PvdA-compaan Den Uyl vriendelijk over de bol aait 'Het werkgelegenheidsplan dient beleid te zijn van het gehele kabineten ook nog begrip toont voor de weerbarstige houding van de vakbeweging Het kabinet staat aan de vooravond van een nieuwe bezuinigingsron de (voorjaarsnota) en het ligt voor de hand dat de premier daarvoor een geschikt klimaat probeert te scheppen. Binnen het kabinet, zo bevestigde Van Agt vorige week, bestaan diepgaande menings verschillen over de hoogte van de bezuinigingen. En het zou voor het CDA electoraal gezien niet gunstig zijn als de christendemo cratische bewindslieden daarbij als grote bezuinigers worden af geschilderd. Door zich naar buiten toe nu op één lijn te plaatsen met de PvdA-mi- nisters in het kabinet en nadruk kelijk begrip te tonen voor het werkgelegenheidsplan en de (so ciale) minima, zou Van Agt die in druk misschien hebben willen wegnemen Als het dan tot een crisis komt. kan het althans in de beeldvorming in elk geval niet aan het CDA hebben gelegen W iif r ff r' 48 QNNfMEtrr neemt nam KRIJGT U PE KRéNT van de ziektewetplannen 'een be paalde onzekerheid' rond de cao- onderhandelingen heeft veroor zaakt. Maar volgens hem zullen werkgevers die niet willen on derhandelen, ultimatums en - net als in de grafische sector en in de metaalindustrie - 'binnen een week of iets langer stakingsac ties aan hun broek hebben'. Bestuurder G. Terpstra van het CNV noemde de onduidelijkheid rond de ziektewetplannen fru strerend voor het overleg. Hü zei, dat het al dan niet uitstellen van de cao-onderhandelingen een zaak van de bonden is. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden en de Krant Komt SHEL m de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1