c Valkenburg blij met beid voor omleiding Blik in de weekbladen Steun moet beter benut J Concorde landt voor het eerst op Schiphol J j Kruis door halve maan t vervangen ra Terlouw geeft bedrijfsleven geen extra geld Bestuurscrisis universiteit gedeeltelijk opgelost Opnamebeleid acute patiënten in Den Haag ter discussie ELSEVIERS B^nNDERDAG 25 FEBRUARI 1982 Streek SCHIPHOL - Op Schiphol landt dit weekeinde voor de eerste maal een Concorde, het door Engeland en Frank rijk ontwikkelde supersoni sche verkeersvliegtuig. Het vliegtuig bezoekt ons land in het kader van een één- daags plezierreisje voor En gelse passagiers die weieens supersonisch willen vliegen. Het toestel wordt gewoonlijk alleen voor intercontinentale vluchten gebruikt. De Concorde vertrekt 's mor gens vroeg uit Londen. Van daar wordt gevlogen naar de Golf van Biscaje. Daar kan het vliegtuig sneller dan het geluid vliegen, wat boven het vasteland verboden is. Ver volgens gaat de vlucht naar Schiphol, waar het toestel om half twaalf wordt verwacht. De Engelse passagiers maken dan een uitstapje per bus/ maar Amsterdam en vertrek ken om vijf uur weer naar En geland. De luchthaven deelt mee dat de Concorde in die tussentijd op een goed zicht bare plaats wordt gepar keerd. Belangstellenden kun nen het supersonische vlieg tuig vanaf een wandelprome nade bekaken. De politie raadt bezichtigers aan zoveel mogelijk met het openbaar vervoer naar Schip hol te komen. De smalle we gen rond het vliegveld zgn niet berekend op het verwer ken van veel verkeer. De kuiten die nis ge volg von hei vele en nrire verkeer de VnJkeaburgse Hoofdstrom met nome voor twee wie Iers tot een onmnnngennme weg moken ruiten mogelijk defini tief kunnen worden gedicht wonneer de omleldingsweg rond Volkenburg een mooi Is nnngelegd. Die omleldingsweg Is onverwneht dichterbij ge komen nu de provincie heeft bekcndgemnnk t toch geld voor de PW4 beschik boor te hebben. LATWIJK/VALKENBURG - 'Geweldig, boven alle verwachting, want we zijn kort geleden nog bij de provincie geweest en toen was er nog niets over bekend". io reageert burgemeester Van 't Wout van Valkenburg op het be richt dat de provincie 16 miljoen gulden heeft gevonden om de omleidingsweg rond zijn ge meente aan te leggen en op die manier Valkenburg van het vele doorgaande verkeer te ontlasten. ran 't Wout verwacht dat de toe komstige Provinciale Weg 4 Val- Met de vervanging van het kruis door de halve maan op de beide torens van de vroegere rooms- katholieke kerk 'De Zaaier' aan de Rozengracht in Amsterdam is het gebouw nu ook voor de bui tenwereld een echte moskee ge- I worden. In Amsterdam wonen I ongeveer 40.000 islamieten, peze voormalige roomse kerk da teert van 1929. Door ontvolking van de binnenstad en verder gaande ontkerkelijking moest de kerk al in de jaren 60 haar deuren sluiten. In de jaren daarna heeft ze verschillende bestemmingen gehad, zoals tapijthal en piano- en orgelhandel. De Raad van Kerken in Neder land betreurt het, dat ook in christelijke kringen zulke felle uitspraken zijn gedaan over het voorontwerp van een wet voor j 'gelijke behandeling' (antidiscri minatiewet). "Door die uitspra ken zijn mensen gekrenkt en ge kwetst". De raad, zo meldt zijn afdeling voor publiciteit, hoopt, dat de angsten en emoties plaats zullen maken voor een 'respect vol luisteren naar elkaar'. "Dat is een eerste voorwaarde voor het gesprek dat hierover op gang moet komen". De raad zal zich de komende tijd diepgaand bezighouden met ver schillende kanten van het voor ontwerp en met vragen die het i heeft opgeroepen. Een van die vragen is, wat onder 'discrimina tie' moet worden verstaan. En een andere, of de tekst van het voorontwerp zélf niet te veel on gelijkheid in stand houdt. De Raad van Kerken zal dit beraad opnemen in zijn gesprekken kenburg eindelijk van een on leefbare situatie zal verlossen want het vele doorgaande ver keer Leiden-Katwijk deelt niet alleen de gemeente in tweeén maar ondermijnt tevens het woonplezier aan de plaatselijke Hoofdstraat. Al jaren is de gemeente daarom be zig om de al tien jaar geleden ge plande weg van de provincie los te krijgen. Geldgebrek heeft de aanleg ervan echter telkens uit gesteld en volgens de voorlaatst bekende plannen zelfs voor nog eens tien jaar. De grond die voor de aanleg van de weg nodig is heeft de provincie echter eveneens al lange tijd ge leden verworven. Over het pre- ciese tracé is verder nog niets uit gewerkt maar in de oorspron- keljke plannen zou de weg moe ten lopen van de Provinciale Weg die langs het vliegveld Val kenburg loopt, tot aan de Leidse Plesmanlaan. De omleidingsweg zou dan de Voorschoterweg in Valkenburg kruisen. De Leidse gemeenteraad heeft ech ter enige tijd geleden een motie aangenomen die zich tegen die aansluiting op de Plesmanlaan uitspreekt. De raad vreesde een te grote toestroom van verkeer naar de Leidse binnenstad. Haagsche Schouw De Valkenburgse burgemeester voorziet echter grote problemen r de weg op de Voorscho- terweg gaat aansluiten omdat in dat geval de kruising bij het Haagsche Schouw veel drukker zal worden en hier extra ver keersmaatregelen nodig zullen zijn. Van 't Wout meent tevens dat de vrees van de Leidse ge meenteraad ongegrond is omdat de aansluiting in eerste instantie is bedoeld als verbinding met de autosnelweg (RW44) en niet met de Leidse binnenstad. Een provinciale voorlichter heeft meegedeeld dat een statencom missie zich nog moet buigen over de nauwkeurige vaststelling van het tracé van de PW4 waarna de Staten in hun geheel nog goedkeuring aan de plannen moeten geven. Burgemeester Bos van Katwijk zegt het "fantastisch" te vinden dat de verbindingsweg er nu snel Ujkt te komen. Vooral voor de Valkenburgers, ik juich met ze mee", aldus een enthousiaste Bos. over een veelvormige samenle ving, over de plaats van de vrouw in kerk en samenleving, de woonproblematiek en de si tuatie van buitenlanders in ons land. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te 't Woudt kan didaat L. Terlouw Utrecht, te Huissen (Geld.) 'Samen op weg - P. D. Wolthaus Eierland- De Cocksdorp, te Lekkerkerk G. H. Plantinga Naarden, door de synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (we tenschappelijk secretaris Neder lands Bijbelgenootschap) E. W. Tuinstra, laatstelijk predikant te Eist. Gereformeerde Kerken: be roepen te Een-Norg-Veenhuizen kandidaat mevrouw C. Koets veld Amstelveen. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Assen P. Grbenenberg Stadskanaal, te Kaapstad (Zuid- Afrika) C. J. de Ruijter Rotter dam; aangenomen naar Drach ten (voor zendingsdienst) kandi daat A. A. van Essen Zwolle. Synode De synode van de Gereformeer de Kerken in Nederland komt volgende week in Lunteren bij een. Belangrijke punten op de agenda zijn: kinderen en jonge ren aan het avondmaal, de relatie tussen geloven en werken (ook niet-werken) en de kernbewape ning. Maandagmiddag begint de voltallige vergadering, die tot woensdagavond zal duren. De daaropvolgende dagen zal het 'breed moderamen' (algemeen bestuur) nog een aantal zaken af handelen. De paus roept in een vasten- boodschap alle rooms-katholie- ken op om minder waarde te hechten aan geld en bezit. "Als men begrippen als boete en be kering zó ziet, dan bieden deze een bevrijding van overdreven hang naar welvaart en rijkdom". "De vastentijd", zegt de paus, "is de beste gelegenheid om dichter bij God te komen". Werkloosheid DEN HAAG (ANP) - Extra geld voor steun aan het be drijfsleven is er niet. Er gaat nu al ongeveer tien miljard gulden per jaar via verschillende regelingen naar de be drijven. Verhoging van dit bedrag is gezien de ernstige financiële problemen van het rijk niet mogelijk. Wel wordt gewerkt aan een betere bestemming van deze gel den, waar dat mogelijk is. Dit heeft minister Terlouw (econo mische zaken) gisteren gezegd in de Tweede Kamer, bij de voort zetting van de behandeling van zijn begroting. Hij reageerde op het dringende verzoek van de overgrote meerderheid van de kamer het bedrijfsleven extra te stimuleren. Zes grote kerken in Engeland hebben hun gelovigen gevraagd, zich in te zetten voor de strijd te gen de werkloosheid. Voorzitter dominee Frank Scuffham van het organisatiecomité zei bij de start van de campagne 'Kerken solidair met werklozen', dat de werkloosheid Engeland in twee ën heeft gedeeld: een bevolking die nog een baan heeft en een van drie miljoen werklozen. "Kerken moeten niet alleen mee werken aan al bestaande pro gramma's van de overheid voor werklozen, maar ook zelf bedrijf jes beginnen" Met deze campag ne willen de kerken ook de op richting van ontspannings- en omscholingscentra stimuleren. Een groot aantal kerkelijke or ganisaties in de Verenigde Sta ten heeft een coalitie gevormd om te ageren tegen de plannen van de president voor de pro- duktie van nieuwe zenuwgas sen. Volgens een woordvoerder kan de coalitie al rekenen op de steun van een groep senatoren. Die zijn van plan, in het Con gres de ideeën van Reagan voor een mogelijke chemische oor- Opéén punt wilde Terlouw een uit logsvoering te bestrijden. zondering maken. Op dringend Terlouw zei dat via de wet investe ringsrekening (Wir), de vermo gensaftrekken, fiscale maatrege len en andere regelingen al veel wordt gedaan voor het bedrijfsle ven. "Als ik die algemene rege lingen overzie, stel ik vast dat er heel wat gebeurt. En op een ver antwoorde wijze", aldus Ter- louw. "Wat al te snel pleit men voor aan zienlijke vergroting van deze stroom geld. Voor lastenverlich ting zijn, hoe het ook zij. midde len nodig die ergens vandaan moeten komen. Bij het bedrijfs leven zijn die niet te halen", al dus de bewindsman, gezien de ernstige problemen die er zijn met bezuinigen is het 'niet reëel' te denken aan meer ^eld voor steun aan het bedrijfsleven. UTRECHT De voorzitter van de universi teitsraad van de Rijksuniversiteit Utrecht, prof. dr. P. G de Haan, blijft op verzoek van de gehele raad in functie. De inmiddels op geheven commissie-Trip, die tot taak had het college van bestuur van deze universiteit door te üchten, had De Haan te verstaan ge geven dat hij maar beter kon opstappen. De universiteitsraad ziet geen enkele reden. r dit verzoek echter De commissie-Trip adviseerde het gehele col lege van bestuur van de Utrechtse universi teit om de zetels ter beschikking te stellen, gezien de geringe bestuurskracht. In haar rapport aan de minister van onderwijs schrijft de commissie dat een kleine groep raadsleden te sterk zijn stempel op het raadswerk drukt. De aanwezige leden van het college van be stuur (voorzitter Wattel heeft deze week zijn vakantie omgezet in ziekteverlof) verklaar den zich vanmorgen bereid tot het moment waarop een nieuw college in functie treedt alles te blijven doen wat in het belang js van de Utrechtse universiteit. verzoek van de dne regerings partijen is hij bereid een korting van 20 miljoen gulden op de pot voor het regionaal steunbeleid ongedaan te maken, al verklaar de Terlouw dat hij niet weet waar hij dat bedrag elders vandaan moet halen in zijn begroting. Hij nodigde de woordvoerders van CDA, PvdA en D'66 uit daarvoor samen met hem deze of volgende week een oplossing te vinden. Terlouw acht de kritiek die de af gelopen periode op hem is uit geoefend niet juist. Hij heeft in derdaad in de vijf maanden van zijn ministerschap geen nota's geproduceerd. Maar, aldus Ter louw, 'die vormen m de huidige fase geen maatstaf voor een krachtig beleid. Mijn lijn is er een van uitvoering. Het is een heilloze weg om dogmatische keuzen te maken, we moeten vooral praktisch zijn'. Volgens Terlouw is de tijd van nota's voorbij en moet nu voor concrete invulling van plannen worden gezorgd. Terlouw legde er de nadruk op dat hij en zijn twee staatssecretaris sen Dik en Van Zeil 'van harte' staan achter de ontwikkeling van het werkgelegenheidsprogram ma. Vandaar dat het ministerie van economische zaken steun verleent aan de financiële uit werking van het banenplan van Den Uyl. In de Kamer was nogal wat kritiek geweest, voorname lijk van CDA en WD, op het feit dat Terlouw teveel zou wegge ven aan Den Uyl. Terlouw be streed dit. Volgens hem is er een onverbrekelijke band tussen een goed industriebeleid en aan lang durig werkgelegenheidspro gramma. Minister Terlouw DEN HAAG (ANP) - Minister Gardeniers heeft met de genees kundige inspectie van de volks gezondheid in Zuid-Holland, de ziekenfondsen, ziekenhuizen en de Haagsche Huisartsen Vereni ging afgesproken dat zij op de hoogte wordt gesteld van de uit komst van het overleg over ver betering van ziekenhuisopname van acute patiënten. Doel van het overleg is verwijzingsproce dures zodanig te verbeteren dat uitgesloten wordt dat acute pa tiënten ten onrecht niet m het ziekenhuis worden PvdA: Afspraken Shell en Esso toch aanscherpen DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer legt zich voorlopig neer bij het standpunt van de regering over de aardgaswin sten van Shell en Esso Wel vigdt de fractie dat minister Terlouw (economische za ken) alsnog n\pt Shell en Es so moet gaan praten over aanscherping en verduidelij king van de gemaakte afspra ken. De PvdA-fractie vergaderde gisteravond langdurig over de bnef die Terlouw dinsdag aan de Kamer stuurde. Daar in stelde de bewindsman dat de beide oliemaatschappijen de gemaakte afspraken over investering van de aardgas- winsten nakomen. Ook wees Terlouw vooralsnog verho ging van het staatsaandeel in die winsten af. De PvdA-fractie erkent nu dat Shell en Esso zich houden aan de investeringsafspraken die door Terlouws voorgan ger, de WD'er Van Aarden- ne, met hen zijn gemaakt. Maar de socialisten vinden dat in die afspraken nog veel onduidelijkheden zitten en willen daarom aanscherping ervan Ook mag de mogelijk heid van verhoging van het staatsaandeel niet worden af gesloten. Onlangs is in Den Haag een baby overleden doordat de vader bij zowel huisarts als ziekenhuis bot ving bij zijn pogingen om zijn zwaar zieke kind opgenomen te krijgen. WASHINGTON (AFP) Km subcommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft besloten koningin Beatrix een speciale gouden medaille toe te kennen ter gele genheid van de 200ste verjaar dag van de diplomatieke en handelsbetrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland. Vijfhonderd topfunctionarissen uit het bedrijfsleven hielden een i symposium in het Zwitserse Da- vos. De Haagse Post geeft een verslag. Alle managers waren het dik met elkaar eens: de oorzaak' van de economische crisis moet worden gezocht in#de afzetpro- blemen, grote concurrentie, hoge rente en andere lasten. Dat de in dustriële wereld 30 miljoen werklozen telt interesseerde de heren minder. Werkloosheid is een sociaal probleem voor rege ringen en politici. Japan wordt door de ondernemers be schouwd als een paradijs: geen lastige vakbonden, gemotiveer de werknemers, scherpe concur rentie en niet te veel bemoeienis van de overheid. De Japanners zelf schrijven hun succes voorna- j melijk toe aan een onstuitbare competitiedrang. die van jongs af aan met de paplepel wordt in- gegoten. Eind maart worden in het door een bloedige burgeroorlog geteister- de El Salvador verkiezingen ge houden. Daarom een interview met president José Napoleon I Duarte, ook wel 'het democra- tisch uithangbord van een mili- taire dictatuur' genoemd. Duarte I acht zichzelf niet verantwoorde- lijk voor de slachtpartijen die plaats vinden. Hij gelooft niet dat het Salvadoriaanse leger zonder hulp van buitenaf (de VS?) de guerillastrijders de baas kan. PvdA'er Jan Schaefer, wethouder in Amsterdam, wordt door Ischa Meyer aan de tand gevoeld over het Nieuwe Realisme binnen zijn partij. 'Ik word er niet goed van', bekent hij. Schaefer vindt dat de PvdA op landelijk niveau een grote onmacht etaleert, terwijl de PvdA-fractie in Amsterdam heel constructief bezig is en goede ideëen lanceert. Altijd heeft de PvdA de gedachte aan een moge lijke teruggang zo ver mogelijk van zich afgeschoven. Nu we midden in een economische cri sis zitten zegt de partij opeens 'mensen, d'r kan niks meer'. Daarmee frustreer je je kiezers volgens Schaefer. Verder in HP een extra film-bijla ge. De cover-story is gewijd aan Vera Beths. Niet vastgeroest zoekt deze violiste steeds nieuwe wegen. 'Je denkt misschien: een beetje violist pakt zijn instru ment uit de kist en speelt meteen de sterren van de hemel. Was het hervormd nederland Het is toch een vreemde zaak, zegi HN. dat er zo weinig bekend is over de besteding van zo'n an derhalf miljard gulden per jaar, die als ontwikkelingshulp via het Nederlandse bedrijfsleven loopt. Wicher Smit, stafmedewerker van de Somo (Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen) doet het een en ander uit de doe ken. Zo vraagt hij zich af, of wij met onze ontwikkelingshulp de armen willen helpen, óf dat het enkel ter meerdere eer en glorie is van onze industrie. "Bij minis ter Van Dijk, van ontwikkelings samenwerking, lijken de econo mische problemen van Neder land de belangen van de arme groepen in de Derde Wereld vol ledig te overschaduwen". Het is geen uitzondering, zegt Smit, dat de Nederlandse pro- dukten (machines, auto's, chemi sche stoffen, enz.) die naar ont wikkelingslanden gaan zo'n 25% duurder zijn dan op de vrije (we reld) markt. De ontwikkelings landen hebben echter het geld niet om op de vrije markt te ko pen en Nederland financiert nu eenmaal z'n eigen exporten met giften en leningen. Duidelijk is in elke geval, aldus Wi cher Smit, dat veel hulpverle ningsprogramma's alleen op pa pier passen in het overheidsbe leid voor ontwikkelingshulp. Veel projecten en leveranties zijn niet het resultaat van bewust overheidsbeleid, maar worden voor een groot deel bepaald door plannen en gerichte lobby uit het bedrijfsleven, die in feite de toets van het overheidsbeleid niet kunnen doorstaan. Verder in HN o m.: "Het kerkelijk feminisme" en "De Oostenryki- sering van Europa". "Hij is een knap ik aan. Maar hij is absoluut con tactgestoord. Als je hem eer voorstel stuurt zit hij tot laat ir de avond achter zyn bureau som metjes te maken". Een anonieme ambtenaar van het ministerie van ontwikkelingssamenwer king typeert zijn bewindsman drs. C P. van Dijk. VN wijdt eer allesbehalve vriendelijk omslag verhaal aan deze CDA-minister die in zijn korte ambtsperiode al eerder in opspraak kwam vanwe ge enkele racistische uitspraken die hij vroeger had gedaan ovei Zuid-Afnka. VN vindt de gesteven-boorden werkwijze en contactgestoord heid van de bewindsman op zichzelf geen halszaak. Maar an ders wordt het, aldus VN. wan neer het functioneren van demi nister ten koste gaat van zijn de partement. Het blad signaleert dat Van Dijk een verregaande bezuinigingswoede aan de dag legt die nadelig uitpakt voor ont wikkelingssamenwerking. Ook is hij afwezig als de ministerraad besluit dat ontwikkelingssamen werking meer op de export moet worden afgestemd. Hij zit dan in een vliegtuig op weg naar Indo nesië De teneur van het verhaal de ambtenaren zijn helemaal niet blij met Van Dijk VN stelt ook het functioneren van NCW-werkgeversvoorzitter Van Eijkelenburg aan de kaak. Deze was directeur van het bouwbe drijf Kamerbeek en Van Muijen uit Amersfoort. Het bedrijf werd failliet verklaard en talloze on deraannemers bleven met onbe- t—Mi rekeningen ritten Van Eijkelenburg ontkent dat hij het bouwbedrijf als opstapje heeft gebruikt voor een reusachtig bouwproject in Amersfoort, dat Van Eijkenburgs bouwbedrijf in Rosmalen - de moeder van Ka merbeek en Van Muuen in han den heeft gekregen VN tracht aan te tonen dat dit wel de opzet is geweest en dat Kamerbeek en Van Muijen daarom failliet moest. Verder in VN een verhaal over de junkie-scene.in Amsterdam, een artikel over de toenemende boe kencensuur in Amerika, en een van Rolling Stone overgenomen portret van de eigenzinnige Amerikaanse schrijver Saul Bel low. De bijlage is geheel gewgd aan nieuwe boeken D«- politie zit altijd in de hoek waar de klappen vallen, vindt dit weekblad En daarom had een gesprek plaats met de 'grote drie' van het politiewezen, de hoofd commissarissen van politie te Amsterdam. Rotterdam en Den Haag Twee redacteuren spraken met hen over drugs, de gevaren van de grote stad en de nieuwe poli tiewet. Die nieuwe wet vindt weinig waardering bg de drie he ren. Uitspraken als "Daar waar de politie wordt gedwongen te gen burgers op te treden moet je dat, zo lang je kunt. met de bur- gerlgke politie doen" en "Als de marechaussee komt, lever je het bewijs, dat je het als civiele poli tie niet meer kunt mannen", be wijzen dat Dat de politici niet zo gelukkig zijn met het huidige kabinet wordt ook geanalyseerd "Binnen het CDA krijgen steeds meer politici sput dat ze het in de informatie tijd zo hebben laten lopen". Maar "een half jaar geleden heeft het CDA zich zonder enige scrupules ontdaan van de VVD Nu de PvdA ook weer terugwijzen, zegt meer over het CDA dan over de liberalen of de socialisten" Ook PvdA en D'66 staan niet te trappelen om het tot een breuk te laten komen, ook al zgn deze par tgen evenmin gelukkig met de huidige constellatie. "Dit kabi net heeft van het begin af geen politieke wil gehad Op echt be leid hoeft dan ook niemand te re kenen. Het is al meegenomen als er van het hoogstnoodzakelijke een klein beetje wordt verwezen- lukt", is de conclusie van het ar tikel Verder een exclusief interview met NAVO-opperbevelhebber Ro gers "Nederland bedreigt de At lantische eenheid" en een achter grondverhaal over Afghanistan Het weekblad De Tijd was gisteren niet tgdig voor bespreking ver krijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19