Kadaster: anderhalve eeuw rechtszekerheid Tarvo Moutbrood Nederland in zes miljoen percelen 9 verdeeld Dat ziet er gezond uit. Ï'W 00 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 17 Bij de uitgifte van de nieuwe gul- den heeft de Nederlandse Staat één fout gemaakt. Hij had moe ten zeggen dat deze gulden 5 cent meer waard was dan de oude gulden, dus datje, als je een post zegel van 65 cent koopt en met een nieuwe gulden betaalt, niet 35 cent terugkrijgt maar 40 cent. Voor ons monetaire stelsel had dat weinig verschil gemaakt, want dat een kwartje vijf stuivers waard is en een gulden twintig stuivers is natuurlijk toch maar een kwestie van afspraken, dus als je tevoren maar duidelijk zegt dat de nieuwe gulden vijfen twintig stuivers waard is, is er geen enkel probleem. Ook het probleem van het uiterlijk van die nieuwe gulden zou dan in één klap zijn opgelost, want ie dereen zou het dan een heel pret tige gulden hebben gevonden, net zo groot als die ouwe, net zo zwaar, maar toch een stuiver meer waard: Jofel muntje!" Nu zit iedereen wantrouwig tegen die nieuwe gulden aan te kijken. Er zijn al mensen die verklaard hebben hem niet te zullen accep teren, een ander heeft als enig po sitief punt ontdekt dat je op de achterkant ervan heel goed boter, kaas en eieren kunt spelen met een vilstift. Sonja Barend ver baasde zich erover (toen ze de ontwerper in haar programma had) dat de achterkant niet meer recht achter de voorkant zat. Als je koningin Juliana op de oude gulden recht voor je had, en je draaide die gulden over de hori zontale as om, dan stond ook het wapen met het woord Nederland eronder weer recht voor je. Heb je echter het halfhoofd van Beatrix op de nieuw gulden recht voor je, en je draait die gulden langs de horizontale as om, dan moet je hem nog een kwart slag naar links draaien om hem weer 'rechtop' te krijgen. Alleen als je Beatrix' hoofd zo voor je houdt als ware zij een op haar rug uitdrijvende zwemster (met 'Beatrix koningin der Nederlan den'als de omgekeerd afgedrukte golfjes onder haar hoofd), kun je de achterkant meteen rechtop krijgen als je de gulden om zijn horizontale as draait. Bij Engelse munten moet je ze ove rigens om de verticale as draai en, om de achterkant rechtop voor je te krijgen. Ook de bli krichting van de afgebeelde per sonen kan verschillen. Beatrix kijkt, net als Wilhelmina inder tijd, naar links, terwijl Juliana naar rechts kijkt, net als Eliaza- beth II en Lincoln. Boudewijn kijkt weer, net als Roo sevelt, naar links, evenals het vrouwmens op de Franse mun ten, terwijl het vrouwmens op de Zwitserse munten naar rechts kijkt! Zoveel hoofden, zoveel zin nen! Rest nog de vraag of de nieuwe gul den móói is. De postkantoorhoud- ster in ons dorp, bij wie ik enkele recensie-exemplaren ophaalde, vond ze vooral 'on-Nederlands', omdat het wapen achterop ont breekt. We zijn toch een konink rijk, dat moet je aan de munten kunnen zien, was haar mening. Ikzelf til daar niet zo zwaar aan. Die wapens zijn in zwang geko men toen de ridders door hun harnassen en helmen onherken baar waren geworden, waardoor de behoefte ontstond om op een andere manier kenbaar te ma ken wie wie was. Beatrix staat echter heel herken baar, zonder helm met omlaag geklapt vizier, op de nieuwe gul den, en bovendien wordt ze in heel duidelijke letters omschre ven: BEATRIX KQNINGIN DER NEDERLANDEN. Dan weet je tenminste wie je voor hebt! Van Regina Elizabeth II moet je maar raden van welk land ze ko ningin is, terwijl Boudewijn op de Belgische munten zonder naam en zonder bril wordt afge beeld, zodat je wel op Het Vor stenhuis geabonneerd moet zijn om te weten wie hij is. Ook de hoofden op de Amerikaanse munten worden niet geidentifi- ceerd, er staat alleen 'In God We Trust' bij, zodat menig Ameri kaans kind wel moet denken dat God vele verschijningsvormen heeft. Nee, ik ben best tevreden met die nieuwe gulden, al was het maar omdat hij weer eens iets heel anders is, met zo'n halve ko- ninginnekop die juist vanachter de schermen vandaan treedt. An ders is al gauw beter bij iets dat zo door en door bekend is, maar anders is tegelijkertijd gevaarlij ker, omdat iedere Nederlander verstand heeft van en een mening heeft over guldens. Hij heeft ze immers voortdurend in zijn han den! Elke afwijking wordt voor zijn ge voel dan honderdvoudig ver groot, zoals de millimeter afwij king bij de afstoot van de keu te gen de bal aan de overkant van het biljart resulteert in een afwij king van 10 centimeter. Ik denk ook te weten waar de, deels onbe wuste, aversie tegen de nieuwe gulden aan te wijten is. Bruno Ninaber van Eyben heeft op wel zeer nadrukkelijke wijze de ronde vorm van de gulden 'ver- neint' door aan voor- en achter zijde rechte lijnen te trekken, rechthoeken en vierkantjes te creëren, de woorden niet rond te laten lopen maar zo recht moge lijk en zelfs Beatrix' achterhoofd nog 'recht te trekken'. Binnen de overmijdelijke cirkel van de munt heeft hij de gulden vervier- kant. Die vervierkanting irri teert de mensen nog het meest. Denk ik. Dat was vorige week even een minder prettig geluid: mogelijke corruptie bij het Kadaster in Amster dam. En dat nog wel in een jaar waarin de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers z'n 150- jarig jubileum viert. Een jubileum dat onder meer gepaard gaat met een reizende overzichtstentoon stelling, brochures en ander voorlichtingsmateriaal om aan het werk van het Kadaster meer bekend heid te geven. Dat laatste lijkt geen overbodige luxe want ondanks het respecta bele aantal jaren dat het Kadaster nu functioneert bestaan er nog talrijke misverstanden over het hoe en waarom van deze rijksdienst. De term Kadaster roept bij veel mensen gedachten op aan landmeters, notarissen en officiële acten. Een precies beeld ontbreekt. Mr. ir. C.J. Remijnse en ir. P. Heij, resp. directeur en plaatsvervan gend directeur van het Kadaster in de provincie Zuid-Holland, proberen enige duidelijkheid te scheppen. Een korte terugblik in de geschiedenis leert dat het Kadaster aanvankelijk een voor name rol speelde bij het heffen van grondbelasting. Het tweetal: "Er is altijd behoefte geweest aan registratie van grond in verband met regelingen betreffende grondbelasting. In 1400 was al een registratie van de grond getild in Frankrijk. Met de komst van Napoleon in het begin van de 19de eeuw is zoiets ook in Nederland op poten gezet. Die registratie werd opgelegd, dat was geen vrijwillige zaak. We hoeven daar achteraf niet rou wig om te zijn want het was een uitstekend grond-registratiesys teem, bedoeld voor een eerlijke grondbelasting. Het heeft des tijds twintig jaar gekost, in 1832 was het systeem gebruiksklaar. Een fantastische prestatie, zeker voor die tijd met z'n beperkte mogelijkheden van vervoer. Het is echt gigantisch wat er is ge presteerd: 30.000 kaarten die allemaal met de hand zijn gete kend. De directie van het Kadaster in de provincie Zuid-Holland: rechts mr. ir. C. J. Remijnse en links ir. P He ij. "Bij ons kan men in detail nagaan hoe de rechten liggen". Rechtszekerheid Landmeters stapten in eerste instantie naar de burgemees ters en lieten zich vertellen waar de grenzen van de ge meenten liepen. Daarna wer den verfijningen aangebracht via informaties van grondei genaren. Het zijn wonder baarlijk betrouwbare kaarten geworden". Het Kadaster heeft tot 1972 een belangrijke functie vervuld in verband met de grondbe lasting. In '72 werd die belas ting afgeschaft en vervangen door de onroerend goedbe- lasting waarvoor de gemeen ten de administratie zelf voe ren. Overigens halen de ge meenten hun gegevens wel bij het Kadaster. Als voor naamste hoofddoelstelling van het Kadaster moet nu worden beschouwd het be- vorderen van de rechtszeker heid ten aanzien van onroe rende goederen, schepen en luchtvaartuigen. De verande ring in doelstelling heeft er toe geleid dat het Kadaster, waarvan het hoofdkantoor in Apeldoorn is gevestigd, sinds ADVERTENTIE Tarvo Moutbrood is gezond brood.'t Bevat waarde volle bestanddelen uit de volle tarwekorrel. Tarvo Moutbrood is ook lekker brood. Want t 't heeft de A Bovendien bevat Tarvo Moutbrood extra tarwe- kiemen en zemelen en die zijn belangrijk voor een goede spijsvertering. Kortom: als u dagelijks wilt genieten van lekker, gezond en licht verteerbaar brood, vraag dan om Tarvo Moutbrood. Tarvo Moutbrood. Elke dag gebakken door uw warme bakker. Voedingsvezels. Dit zijn o.a. tarwezemelen die noodzakelijk zijn voor een evenwichtig if zijn voor een evenwicnug 'éc£"s 'T, verloop van de spijsvertering. Zij vormen de onont- ------- heerlijke ballaststoffen. Zetmeel. De voornaamste energiebron in onze voeding. Plantaardig eiwit. Onmisbaar voor een goede opbouw en ontwikkeling van spieren en organen. Eiwit geeft energie. Kalk. Speelt een belangrijke rol bij de opbouw van beenderen, tanden en kiezen. Vitamine B. Werkt in de stofwisseling bij de afbraak van glucose. Mineralen, o.a. ijzer. Noodzakelijk voor de aanmaak van rode bloedlichaampjes die de zuurstof door het lichaam voeren. Boterham. 340 kj of 80 kcal. Tarvo Meelfabriek B.V.. Brielselaan 115,3081AB Rotterdam, tel.: 010-85.2z.22. '73 van het ministerie van fi nanciën naar het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is over geheveld. De huidige taken van het Ka daster zijn als volgt te onder scheiden: het bijhouden en beheren van de kadastrale en openba re registers; medewerken aan ruilverka veling; het in stand houden van een net van coördinaatpunten middels de Rijksdriehoek- meting; het vervaardigen en uitgeven van een grootschalige basis- kaart van Nederland; het verschaffen van informa tie uit de aanwezige gege vens. Remijnse en Heij:"Onze dienst functioneert als grote vraag baak. In de kadastrale regis ters staan onder meer gege vens over grootte en aard van een perceel en wie de eige naar is terwijl men in de openbare registers zaken als koopacten en hypotheekac- ten kan inzien. Hypothecaire geldleningen zijn mede dank zij het feit dat bij het Kadas ter voor iedereen informatie is te krijgen mogelijk. Voor het kopen van een huis is geld nodig, daarvoor ga je naar een bank. Een bank wil geeh tweede of derde schuld eiser zijn, informeert daarom bij het Kadaster of er al een hypotheek op de grond of het pand rust". "In de openbare registers wor den alle koopacten van on roerend goed overgeschre ven. Bij het kopen van een huis doet men er verstandig aan eerst naar het Kadaster te gaan. Daar kan men de groot te zien van het toekomstige bezit maar ook de prijs die de vorige eigenaar heeft betaald. Dat laatste kan van belang zijn als men zijn eigen bod gaat bepalen. Verder kan men in de koopacte de be staande bedingen nagaan, bijvoorbeeld ten aanzien van de hoogte van bomen en heg gen". Overpad "Bij ons kan men in detail na gaan hoe de rechten liggen. Mensen hebben nogal eens ruzie over het bezit van een slootje of het recht van over pad Dat komt vele honder den keren in een jaar voor, in Zuid-Holland alleen al zo'n 1500 keer per jaar. Bij ons kan worden gezien wat des tijds is afgesproken. Als het tot een rechtszaak komt is vaak éën van onze mensen daar als deskundige ook bij". Remijnse geeft een voorbeeld: "In Roelofarendsveen was een sloot waarvan memand wist wie de eigenaar was. De gemeente zei tegen de nota ris: wij onderhouden de sloot dus hij is van ons en willen hem als zodanig laten in schrijven in het register. Maar de huiseigenaar tegen over de sloot vond dat de sloot ook een stukje eigen dom van hem was. Bij het Kadaster werd gevonden dat de sloot had toebehoord aan een man die in 1938 zonder erfgenaam was overleden. De sloot was eigenlijk daarna van niemand. Geen mens had zich in het verleden ooit be zorgd gemaakt over het ei gendom van die sloot. Uitein delijk hebben gemeente en huiseigenaar de sloot samen gedeeld. Overigens is men lang niet altijd zo happig op dergelijk bezit. Het gebeurt ook geregeld dat men tot z'n eigen schrik tot de ontdek king komt dat men eigenaar is van een bepaalde sloot die men volgens wettelijke voor schriften behoort te onder houden. Het is dus ook goed uitkijken met bezit". Verkaveling Goed uitkijken is ook het pa rool voor alle betrokkenen bij ruilverkaveling. Ruilverkave ling is bedoeld om de grond- verdeling overzichtelijker te maken en de bedrijfsvoering te verbeteren. In Nederland wordt daar al sinds 1924 aan gedaan. De verkaveling ge beurt onder eerste verant woordelijkheid van het mi nisterie van landbouw en vis serij. Het Kadaster heeft be moeienis met de ruilverkave ling omdat het om ruilen van grond gaat. Een boer bezit bijvoorbeeld vijf verspreid liggende stukjes grond. Die worden verkaveld tot twee stukken grond dicht bij zijn boerderij. Remijnse en Heij:"In dit op zicht zijn de werkzaamheden van de landmeterdeskundi gen van belang. Zij inventari seren de rechthebbenden, zijn betrokken bij de wenszit- ting in de streek waar alle rechthebbenden hun zegje kunnen doen en maken een plan van toedeling. In dat plan krijgt een ieder in prin cipe evenveel grond qua op pervlak en qua waarde terug. Men kan een bezwaarschrift indienen waarna eventueel correcties worden aange bracht Zo'n tien procent van de bezwaarden gaat door naar de rechtercommissaris en van dat groepje belandt uiteindelijk een klein aantal bij de rechtbank". "De landmeters maken ook een geldelijke inventarisatie. Ze stellen een lijst op van finan ciële regelingen die moeten worden getroffen om zaken als nieuwe bruggetjes e.d. mogelijk te maken. Een land- meterdeskundige moet een schaap met vijf poten zyn. Hij moet over zowel juridi sche als technische kennis beschikken. Dat moet niet worden onderschat". Heij vult aan: "Ruilverkaveling is niet alleen ruilen maar ook hennrichten van grond, reke ning houdend met natuurbe houd en recreatie. Zo'n pro ces duurt tegenwoordig erg lang. soms vele jaren. Er ko men claims van allerlei kan ten en je hebt te maken met verplaatsing en nieuwbouw van boerderijen, belangen van natuurorganisaties, de aanleg van wegen, sloten en bruggen, het vrijmaken van spoorwegovergangen enz. In het oosten van het land is men vrijwel uitgekaveld maar Zuid-Holland zit er midden in. Daar is men be trekkelijk laat begonnen met de ruilverkaveling. Bij ons zijn op het ogenblik zo'n 70 mensen dag en nacht bezig met ruilverkaveling". Basiskaart Een omvangrijke klus waar het Kadaster zich eveneens mee bezighoudt is het vervaardi gen van de Grootschalige Ba siskaart van Nederland, kort weg GBKN genoemd Het maken van de GBKN ge beurt op basis van luchtfo to's. Op de GBKN staan aan gegeven: wegen en soorten wegverhardingen, waterwe gen en sloten, straatnamen en huisnummers, heggen en aaneengesloten begroeiing en bebouwing, djken en bruggen. Het voordeel van de GBKN is dat overal met de zelfde kaarten wordt ge werkt, met andere woorden: de gegevens zijn op elkaar af gestemd. Gemeenten die be stemmingsplannen maken en openbare nutsbedrijven (water, gas, elektriciteit, PTT) hebben daar baat by De GBKN is gestoeld op het zo genaamde coördinatenstelsel van de Ryksdnehoekmeting. Dit stelsel is gebaseerd op een net van coördinaatpunten dat in stand wordt gehouden door medewerkers van het Kadaster. In het verleden hanteerde elke gemeente haar eigen lokale systeem waarbij meestal een kerkto ren als coórdinaatpunt werd genomen. Het gevolg was dat de kaarten van de diverse ge meenten niet op elkaar aan sloten. Met het stelsel van de Rijksdriehoekmeting, mo menteel gebaseerd op 3000 vaste punten, is dat euvel ver holpen. Leidingen Ondanks de vele werkzaamhe den spreekt de heer Remijn se de voorzichtige verwach ting uit dat het Kadaster in de toekomst de coördinatie knjgt opgedragen van alle vastgoedinformatie-syste men. Remijnse:"Onder vast goed verstaan we alles wat een vast plaats op, in en on der de grond heeft. Er is bij voorbeeld duidelijk behoefte aan een administratie van lei dingbeheerders Er lopen nu vele leidingen onder de grond. Geregeld lees je dat leidingen by werkzaamhe den worden kapot getrokken omdat aannemers niet weten op welke plaatsen leidingen lopen. PTT. kabelexploitan ten. Waterleiding, Energiebe- dryven e.d. hebben nu alle maal hun eigen registratie systemen, systemen die niet op elkaar aansluiten. Het zou erg nuttig zijn als een kada strale registratie zou zijn van leidingbeheerders zodat aan nemers bij het Kadaster kun nen nagaan aan welke be heerders zij vragen moeten stellen over leidingen". Een al in gang gezette automa tisering, met behulp van al lerlei technische hulpmidde len, zal in de toekomst, naast nieuwe wetgeving, een stem pel drukken op de werk zaamheden van het Kadaster. Remynse: "Via automatise ring zal informatie makkelij ker beschikbaar komen, met name voor overheidsdien sten. Ik wil er wel met na druk op wijzen dat er by ons een objectregistratie plaats heeft, geen persoonsregistra tie. De kern van de registratie is het kadastrale perceel" Waarmee Remynse de huidige hoofddoelstelling van het Ka daster lykt te willen onder strepen, namelyk het bieden van rechtszekerheid Of zoals het in éën van de jubileum- brochures staat omschreven: 150 jaar Kadaster anderhalve eeuw rechtsbescherming. Een mylpaal, geen eindpunt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17