'Ik had Jezek gewaarschuwd' 'Zondag pakken we de volle winst..' \mateur Steinman toont algeli jk van Kessler aan Herstel Sparta tegen Utrecht Van Hanegem na mislukt Feyenoord-experiment: Coach Menotti regeert met ijzeren hand Hogewoning stapt op bij FC Amsterdam JSÖGSM T/K-TAKKIN6A ft MAKKIN6.A ONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 13 KMAAR (GPD) - Bij AZ'67 ko- ïen de „youngsters" pas aan od wanneer de hoofdmacht li- hamelijke gebreken vertoont, n dan nog alleen, wanneer de vat meer geroutineerde al op het eld lopen. Reynders en Van der leer behoren de laatste maan- en tot de vaste keus van AZ- rainer George Kessler. chts in uitzonderlijke gevallen •ïoet Kessler een beroep doen op én van die anderen. Zoals in het luel tegen FC Groningen dat AZ gisteravond met 3-1 winnend af- loot. De schorsing van Spelbos on worden ondervangen door lans Reynders als voorstopper e posteren naast John Metgod n de blessure van Peter Arntz everde ook nog geen onoverko- nelijke problemen op, omdat Uist op dat moment Kristin Ny- aard weer blessurevrij was. Dinsdagmiddag moest Kessler ioodgedwongen een keus doen lit die groep van jonge veelbelo- 'ende talenten, die bij AZ het rij- lingsproces doormaken. In proces volgens de methode Kessler. Dat duurt dus lang. De £én kan daar uitstekend tegen Jan Gaasbeek), anderen zien dat rijpen in het reserve-elftal of op ie bank bij de hoofdmacht niet ritten (Rick Talan). ijs Steinmann is een exponent van de „wachters". Hij koos voor die rij pingsperiode, ook al kreeg oren dat zijn contract niet zou worden verlengd. Steinmann •erd de keus gelaten: of op ama- urbasis doorgaan of bij AZ te ertrekken. „Ik heb bewust ge- ozen om te blijven", zo stelt de [21-jarige linkervleugel verdedi ger die tegen Groningen zijn de buut maakte. „Om aan te tonen, |dat Kessler het mis heeft gehad |mij geen contract meer te ge ven". ng heeft Gijs Steinmann op zijn Kans moeten wachten, maar te gen FC Groningen kreeg hij die dan toch. Eenvoudig omdat John Metgod daags voor het tref fen tegen de Noorderlingen op het bevroren trainingsveld op zijn rug was gevallen en Kessler één van zijn youngsters aan de basisformatie moest toevoegen. De Alkmaarse trainer koos voor Steinmann als linkervleugelver dediger en posteerde Hoven- kamp naast Reynders in het cen trum. Die nieuwe situatie in de AZ-defensie bracht de Alkmaar- ders na zeven minuten in proble men. Reynders vergat zijn enige opdracht - het afstoppen van Groningen-spits Peter Houtman -, die zijn ploeg op voorsprong kon brengen: 0-1. Die achterstand dwong AZ tot meer concentratie; tot meer aan vallende daden. Jonker en Pe ters groeiden daardoor naar hun oude vorm en FC Groningen werd de muis waarmee AZ slechts een spelletje wilde spe len. Gijs Steinmann eiste daarin verde digend zijn eigen rolletje op. Nog een bescheiden rolletje, maar wel een uiterst nuttige. Kessler: „Hij heeft leren knokken en hij heeft vanavond aangetoond wel degelijk te kunnen voetballen". En FC Groningen? Het werd dol gedraaid. Dat de schade uitein delijk beperkt bleef tot drie tref fers (Hovenkamp en Jonker voor rust, Nygaard na de hervatting) was voornamelijk aan het falen van AZ zelf te wijten. Theo Ver langen, de trainer van FC Gro ningen treurde daar niet om. Voor hem gold het als een com pliment dat het slechts 3-1 was geworden. „Wat mag je anders verwachten als je niet over vijf basisspelers kunt beschikken. Als ik Kessler dan hoor zeggen dat wij beter speelden dan PEC- Zwolle, is die 3-1-nederlaag een compliment". ROTTERDAM Prestatief gezien vond Sparta tegen FC Utrecht gedeelte lijk zijn identiteit terug na een kommervolle periode. Hoewel nooit din gend naar de schoonheidsprijs wendde de thuisclub met succes het en thousiasme aan dat de ploeg aan het begin van dit seizoen zo profileerde. De 2-2 wiste de 3-1-bekerblamage tegen Heracles enigszins weg. Hugo Hovenkamp heeft AZ naast Groningen gezet en viert een pnvé- feestje. Meer dan ooit bleek gisteravond dat Sparta als elftal alleen kan functioneren als de spelers zon der uitzondering bereid zijn te ploeteren. Niet meer en niet min der. Tegen Heracles gedroegen de Rotterdammers zich mis plaatst hautain hetgeen de 3-1-af gang in de hand werkte; nu kon het technisch bepaald niet groot se elftal naar dezelfde hoogte als Utrecht reiken „Ze hebben in elk geval hard gewerkt", had trainer Barry Hughes opge merkt, „tegen Heracles was daar geen sprake van In dat kader had de Brit Louis van Gaal maar weer eens aan de kant gelaten. „Ik heb hem eerder wel opgesteld, maar de opbouw ver liep dan te langzaam", verklaar- w< |T- V.-l ptei üve Scores AZ'67-FC Groningen 3-1 (2-1). 7. Houtman 0—1, 24. Hovenkamp 1—1, 38. Jonker 2—1, 46. Nygaard 3—1. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 6200. FC Twente-Feyenoord 4-0 (1-0). 3. Lindstedt 1-0, 56. Rohde 2-0. 77. Rohde 3-0, 88 Vreijsen (strafschop) 4—0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 6500. De Graafschap-NEC 1-2 (0-1). 22. Jansen 0—1, 63. Kelderman 1-1, 66. Mulderij 1-2. Scheidsrechter: Seve- rein. Toeschouwers: 3500. Sparta-FC Utrecht 2-2 (1-1). 24 Monster 0-1, 31. Van der Gijp 1-1, 49. Tiktak 2-1, 59. Carbo 2-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 3750. EERSTE DIVISIE Wageningen-Heracles 0-2 (0-0). 72 en 78. Unaola 0-1 en 0-2. Scheidsrechter: Gans. Toeschou- wers: 1500. Stand Eredivisie PSV AZ'67 FC Utrecht Feyenoord Haarlem GA Eagles Roda JC NAC Fc Twente Groningen NEC MW Willem II Pee Zw. Graafschap Den Haag 20 15 20 13 20 12 19 11 5 23 32-27 7 21 34-2! 8 20 34-34 8 19 32-28 10 18 35-35 7 18 34-41 9 17 24-36 9 15 25-39 11 14 28 10 12 27-47 14 9 17-52 13 8 20-40 5 0T ROTTERDAM - Het Sparta- terrein telde gisteren min der reclameborden dan ge woonlijk, vandaar dat de NOS geen belemmering zag de wedstrijd Sparta-l'trecht langer dan de gebruikelijke twee minuten uit te zenden. Sparta-bestuurslid Floor Bou wer: „Diverse bedrijven hebben bun contracten op gezegd, vandaar dat er min der reclameborden stonden. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de economische recessie. We hebben zodoen de de overgebleven borden in een andere volgorde ge rangschikt, zodat er voor de NOS niet langer een beletsel was deze wedstrijd uit te zenden :NSCHEDE (GPD) Het doelpunt waarmee Ferdi Rohde Feyenoord tien minuten na rust op een 2-0 achterstand zette brak definitief de ban. Die treffer werkte zo bevrijdend, dat de Twentenaren pas vanaf dat moment de schuch terheid van zich afwierpen en ook toen demon streerden in alle opzichten superieur te zijn. Toen ook verschenen de cijfers 4-0 op het score bord, die halverwege deze ongelijke krachtme ting bereikt had moeten zijn. jk-." '»TiW - r >ch was er in het schamel bezette stadion Diekman (7500 bezoe- Ikers) gisteravond echt niet zo veel voor nodig gewest of Feye noord had de grootste nederlaag uit zijn historie beleefd. De ooit alom gevreesde formatie uit Rot terdam-Zuid ging met zo weinig ijjbezieting en overtuiging te werk, '*dat het een wonder mocht heten dat FC Twente daarvan niet opti maal profiteerde. Jles wat Feyenoord nog een goed hart toedraagt mag zich ook in al le gemoedsrust afvragen of zelfs Hans Kraay in staat mag worden geacht dit Feyenoord weer op fhet rechte pad te brengen. De in dividuele kwaliteit mag voor een topploeg - zoals Feyenoord nog altijd heet te zijn - al ruimschoots ontoereikend zijn, wanneer de - ploeg zelfs niet meer de motiva tie kan opbrengen om een rede- -lijke arbeidsprestatie te leveren, C dient er snel ingegrepen te wor den. MAR DEL PLATA (ANP) - Ce sar Luis Menotti, de Argen tijnse bondscoach, regeert met ijzeren hand in het trai ningskamp van de voetbal ploeg voor het wereldkam pioenschap in Spanje. Giste ren verwijderde hij spits San tiago Santamaria uit de se lectie. Santamaria miste twee trainingen. Als reden gaf de speler op dat hij problemen thuis had. "Ik heb daar alle begrip voor", zei Menotti, maar zo'n speler kan ik er niet bij hebben. Het is de bedoeling dat we in ISpanje met succes onze titel y verdedigen en daar heb ik spelers bij nodig die optimaal geconcentreerd zijn". Menotti hield door de verwijde ring van Santamaria 22 spe lers in het trainingskamp over. Het is mogelijk dat hij nu een beroep zal doen op l Leopoldo Luque. de spits, die in 1978 alle wedstrijden van Argentinië meemaakte. Het zal ook niemand moeten ver bazen wanneer het bestuur van Feyenoord binnen enkele weken alsnog ingrijpt. Al was het alleen maar om botsingen tussen trai ner Vaclev Jezek en de spelers groep te verhinderen. Want de desinteresse waarmee Willem van Hanegem zich gisteravond in het stadion Diekman voortbe woog, kan onmogelijk los wor den gezien van het verschil van mening dat zich in de voorbe spreking op deze midweekse ontmoeting openbaarde. Na afloop van de benauwde over winning op De Graafschap werd de daags daarvoor jarige Van Ha negem verweten dat er onvol doende dieptepasses van zijn voet waren vertrokken. Jezek be sloot daarop tegen FC Twente met twee spitsen (Kaczor en Je- liazkov) te gaan spelen, met wel ke beslissing Van Hanegem het hardgrondig oneens was. Het verlies tegen FC Twente greep hij dankbaar aan als een bevesti ging van zijn gelijk. „Ik heb", zo stelde Van Hanegem verbitterd vast, „Jezek tevoren gewaarschuwd dat dit experi ment tot mislukken gedoemd was. Voor een dergelijke speel wijze heeft Feyenoord momen teel te weinig intelligentie in de ploeg. Daardoor kon het ook ge beuren dat Feyenoord zich moest aanpassen aan de tegen stander in plaats van andersom. Voor Feyenoord is dat een totaal nieuwe ervaring. Het resultaat is er dan ook naar". Van enige opbouw in de Rotter damse aanvallen was ook geen sprake, je kon slechts gissen naar de werkelijke bedoelingen. Want het probeersel van Jezek om de tweemans-aanval vanaf het mid denveld te laten ondersteunen liep uit op een falikante misluk king. Slechts sporadisch bereik ten de middenvelders Van Dein- sen en Van Til de achterlijn, de goede voorzetten waren op de vingers van een hand te tellen. Maar ook in verdedigend opzicht haalde Feyenoord een dikke on voldoende. Vooral op rechts waanden de voortreffelijk stu wende Birkendal en vleugelaan valler Sanchez Torres zich in een paradijs. Er was ook amper drie minuten gespeeld toen Birken dal op rechts Nielsen voor schut zette. De daaruit volgende voor zet werd door iedereen gemist, behalve door zijn Deense landge noot Lindsted, die simpel kon scoren: 1-0. Ferdi Rohde, de man die tweemaal scoorde is weer diep doorgedrongen in de Feyenoord-defensie. Dit keer slaagt Wijnstekers er echter in hem af te stoppen. In het midden kijkt Sjaak Troost toe. Het onnodig angstige FC Twente verzuimde toen echter het duel vroegtijdig te beslissen. De kan sen daartoe kregen de Twentena ren ruimschoots, maar met name Rohde en Sanchez Torres (tegen de paal) slaagden er niet in de presentjes van de Rotterdamse verdediging te verzilveren. Tien minuten na de rust deed Rohde eindelijk wat van hem verwacht werd en rondde hij een gave dieptepass van Zondervan dien overeenkomstig af: 2-0. Pas toen onderkende FC Twente in werkelijkheid hoe zwak begaafd deze tegenstander was en drukte het ziin superioriteit alsnog uit in treffers van Rohde en Vreijsen (strafschop). „Voor het zelfver trouwen van de ploeg", zo erken de trainer Rob Groener nader hand grif, „is dat natuurlijk een prima resultaat. Maar laten de spelers wel bedenken dat die overwinning behaald werd op een wel erg zwakke tegenstan der". Zowel voor FC Twente als Feye noord heeft deze ontmoeting nog gevolgen. Want de beide spelers die door scheidsrechter Weerink op de bon werden geslingerd (Nielsen en Kila) hadden al twee gele kaarten achter hun naam staan en hebben bovendien een lijvig strafregister. AMSTERDAM (ANP) - Jacques Hogewoning is afgetreden als voorzitter van FC Amsterdam. Tijdens een vergadering over de toekomst van de noodlijdende eerste divisieclub ontstond er een verschil van mening tussen Hogewoning en Dé Stoop, de vice-voorzitter èn geldschieter van de club. Dat verschil mondde uit in het aftreden van de ex-voorzitter van de sectie betaald voetbal. Hogewoning "Als het om FC Amsterdam gaat. heeft Dé Stoop terecht het meest te zeggen Om een ruzie of verstoring van onze goede relatie te voorkomen, ben ik opgestapt. We gaan in de beste verstandhouding uit elkaar". de Hughes zijn voorkeur voor aanvaller Ronald Lengkeek. FC Utrecht-trainer Han Berger zag zodoende zijn tactisch plan enigszins ontwricht. Hij had wel degelijk rekening gehouden met de aanwezigheid van Van Gaal. „Mijn middenveld had het dan gemakkelijker gehad", wist de Utrechter, „nu werden wc voorin geconfronteerd met Holverda, Van der Gijp en Lengkeek. Drie snelle mannen". Hughes iro nisch: „Zo zie je maar Han dat ik ook goeie tactische zetten kan bedenken". Genoopt door de absentie van Ge rard van der Lem (knieblessure) paste FC Utrecht-trainer Han Berger zich aan het offensieve concept van Barry Hughes aan. Achterin pinde Ton du Chatinier zich vast aan het lokale talent Re- né van der Gyp en week Gerard Tervoort (later vervangen door Bert Gozems) geen meter van Wouter Holverda. FC Utrecht hield het speelveld doorgaans klein, zodat de voetballers van de thuisclub vergeefs zochten naar de ruimte die zij zo broodnodig hebben. Met voorin permanent het tweetal Carbo-Monster en bij tijd en wij le de uitgebroken libero Leo van Veen of de vooruitgeschoven middenveldpost Gert Kruys spe culeerde FC Utrecht op Rotter dams balverlies. Bergers keuze voor voorzichtigheid bleek niet gebaseerd op een fictie. Want Sparta zag er aanvankelijk geen gat in; een vrije loop richting Van Breukelen werd nooit ge vonden. Het voetbalgezelschap van Utrecht kreeg in de 24e minuut wat het wilde, toen Sparta-libero Chris Dekker Gert Kruys in een vlaag van onbezonnenheid als ploeg genoot herkende. In dank aan vaardde Kruys het geschenk van Dekker; via Jan Wouters beland de de bal bij Jan Monster, die vervolgens beheerst de 0-1 aan bracht. Zonder de nog geschorste David Loggie leek Sparta derhalve naar weer een verloren duel te zwal ken. Toch al in mineur geraakt door een alleen tegen NEC (3-3) onderbroken nederlaagsene (2-0 tegen Roda; 0-3 tegen Haarlem; 3-1 in de bekerwedstrijd tegen Heracles) gaf de vroeg opgelopen 0-1-achterstand tegen Utrecht al leen maar voedsel aan de ge dachte dat de fraaie seizoenstart van de Rotterdammers nog ver der in het vergeetboekje zou ra ken. Maar zowaar nam de anders zo ver guisde Van der Gijp zijn equipe, waarin Robinson geel zag. op sleeptouw. In de 35e minuut knalde hij een vrije schop in de verste hoek en even na rust zag Gerard Tervoort zich genood zaakt de Dordtenaar onderuit te halen. Voor de doelwisseling had Tervoort zich binnen het zestien metergebied al eens vergrepen aan Van der Gijp, maar toen achtte arbiter Van Swieten die overtreding geen penalty waar dig. Maar nu bleek eindelijk Ignace minder tolerant en van elf meter mocht Roelf Jan Tiktak de 2-1 inknallen. Hughes. „Met die ac ties bewees René van der Gijp zijn waarde voor de ploeg. Hij heefi het goed gedaan" Met libero Leo van Veen als extra spits zocht en vond Utrecht evenwel een gelijkwaardige sco re. Onder druk verloor het Rot terdamse centrale duo Dekker Robinson de concentratie, zodat Willy Carbo na een pass van Frans Adelaar de 2-2 wist te vin den. „Een terechte uitslag", vond Utrecht-trainer Han Berger. En inderdaad, voor die mening viel veel te zeggen. Want het lood zware veld stond kennelijk aan sprekende voetbaldaden in de weg. Balverlies was in dit duel aan de orde van de dag. maar waar het op inzet aankwam hiel den beide ploegen elkaar volle dig in evenwicht. Hughes quasi teleurgesteld „Toch had ik graag gewonnen Maar echt. we pakken zondag die punten wel. Feyenoord is voor ons geen pro bleem". GERARD VAN PUTTEN TAKK/fVOA zèir houot ZICM OP DE 7 acuter- eên z'n-ai-rr* &&er/£-ry r- -u u'i-i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13