D Reagan bereikt omgekeerde van wat hij wil LEZERS SCHRIJVEN NAVO-bijdrage C Herstel Slaaf Woonruimteverdeling (1) DONDERDAG 25 FEBRUARI 1982 'De lijken vertonen sporen van ver minkingen. Onthoofding, ver krachting van vrouwen en meis jes zijn aan de orde van de dag. Soms wordt het hoofd enkele me ters vanaf de plaats van het li chaam gevonden. Een andere keer worden meerdere hoofden op dezelfde plek gevonden. Van zwangere vrouwen wordt de buik opengereten. Ongeboren ba by's worden achter het lijk van hun moeder gelegd. Het hoofd van de echtgenoot of vriend wordt aangetroffen in de openge reten ingewanden van vrouw of vriendin. Altijd zijn de identi teitspapieren weggehaald. Iden tificatie is daarom uitzonderlijk moeilijk". "Het geval Rafaèl Antonio Caria. Gearresteerd vorig jaar februa ri. Over zijn borst en rug gooiden zij een bijtend zuur. De militai- ren probeerden dit ook in zijn ogen te gooien, maar door snel zijn hoofd te draaien kon hij dit voorkomen. Hij kreeg elektrische schokken op zijn voetzolen. Ze stopten een bezemsteel in zijn anus. Hij werd in een put gehan gen, zijn hoofd werd herhaalde lijk onder water gehouden. Hij hing ondersteboven, kreeg klap pen met een kapmes in zijn nek. Vervolgens, aan het eind van de dag, werd hij naar de kamers van de Nationale Garde ge bracht. Daar werd hij naakt vastgebonden op een metalen bed. Water werd over zijn li chaam gegooid en twee uur lang kreeg hij elektrische schokken. Alle gardisten die in de kamer waren, sloegen hem beurtelings. Zij lieten hem tenslotte zes dagen lang zonder voedsel achter". Dit zijn twee voorbeelden uit het rapport van Pax Christi over de mensenrechten in El Salvador. Een onderzoeksteam van deze vredesorganisatie heeft dat Mid- denamerikaanse land bezocht en schreef zijn bevindingen in een Ujvig rapport neer. Evengoed hadden dit citaten kunnen zijn uit een rapport van Amnesty In ternational, de mensenrechten organisatie die zich ook in El Sal vador op de hoogte stelt van de mensenrechtensituatie daar. En voor hetzelfde geld hadden dit citaten kunnen zijn uit het rap port van de Amerikaanse onder zoekscommissie die in opdracht van president Reagan in El Sal vador de situatie heeft onder zocht. Maar in dit laatste rapport kwamen dergelijke beschrijvingen niet voor. Integendeel, volgens Tho mas Enders, de leider van de de legatie, viel het met de schen ding van de mensenrechten in El Salvador reusachtig mee. Voor Ronald Reagan was dit een vrijbrief om het Congres voor te stellen de militaire en economi- Meningen EL SALVADOR - Guerrillastrij ders tijdens een korte gevechtspauze nabij Jucuaran.. Het leger heeft de afgelopen weken 400 ongewapende bewoners van dit Salvadoriaan- se dorp om het leven gebracht, aldus is van officiële zijde vernomen. sche hulp aan de junta in El Sal vador gigantisch op te voeren. Omgedraaid Met El Salvador als belangrijkste thema wordt zaterdag 27 februari een landelijke demonstratie in Amsterdam gehouden. Deze de monstratie is gericht tegen de in menging van de VS in Midden- Amerika. De demonstratie begint om 14.00 uur op het Beursplein. Zijn naar obsessie neigende angst voor een communistische overheersing in Midden-Ameri- ka, de achtertuin van de Verenig de Staten, vormt de achtergrond voor dit machtsspel dat meer Reagan voert als reden voor zijn 'strategie' aan dat Nicaragua ook ten prooi is gevallen aan de com munisten, nadat dictator Somoza daar was weggejaagd. Gemaks halve draait hij op deze manier oorzaak en gevolg om. Een stapje terug in de historie brengt namelijk twee opmerke lijke dingen aan het licht: de Verenigde Staten gevoed door dezelfde communiste nangst als waarmee Reagan nu te kampen heeft - steunden jaren lang het regime van dictator So moza, economisch en militair. Echter de revolutie werd niet ge voed door het communisme (ge volg), maar door de afkeer van een volk tegen de onderdruk king door één enkele familie (oorzaak). Toen president Carter onder internationale druk - inzag dat de situatie daar niet meer te houden was stopte hij de Amerikaanse hulp aan het regi me in Nicaragua. De revolutie van de Sandinisten voltrok zich, Somoza werd verjaagd en er werd een regering gevormd, waarin ook zakenlieden (compa- nen van Somoza) zitting hadden. Kort daarop maakten de Verenig de Staten - eerst onder Carter, vervolgens onder Reagan - een fout: in plaats van Nicaragua 'voor de communisten te behoe den' door economische hulp te verlenen voor de wederopbouw van het land, lieten zij Nicaragua in het diepe zwemmen. De bevol king was grotendeels analfabeet, ondervoed en straatarm. Boven dien moest het land een enorme schuld, door Somoza gemaakt, afbetalen. Nicaragua was kortom bankroet en moest zelf maar uit die hopeloze situatie zien te ko men. Het mag dan ook nauwelijks ver wondering wekken dat de nieu we regering van Nicaragua al spoedig haar heil zocht bij rege ringen die niet bepaald tot de vriendenkring van Washington behoren. En dat als gevolg van die stap de rechtse leden uit de regering traden en links daarin de meerderheid kreeg. Dit feit grijpt Reagan nu met beide handen aan om praktisch onge breideld uit te pakken tegen het communistische gevaar, dat op een zelfde manier op de loer ligt in El Salvador, maar ook in ande re Middenamerikaanse landen als Guatemala en Honduras. Parallel De parallel tussen El Salvador en Nicaragua is tamelijk duidelijk: El Salvador wordt geleid door een junta, die de steun heeft van veertien families van groot grondbezitters. Nicaragua werd bestuurd door één grote familie van grootgrondbezitters, de So- moza's. Ook in El Salvador groei de en groeit het verzet van de be volking tegen deze dictatuur. Dit verzet heeft zich, evenals inder tijd de Sandinisten in Nicaragua, gebundeld en strijdt samen te gen de dictatuur. Net als Somo za, krijgt nu het regime van El Salvador steun van de VS. En evenals in Nicaragua, staat El Salvador aan de rand van een bankroet Mocht in El Salvador het verzet de strijd winnen, dan valt van de zijde van de VS geen hulp te verwachten voor de dan aantredende regering. Met als ge volg, dat ook El Salvador steun zal zoeken bij communistisch georiënteerde landen. Indien Reagan zijn beleid op deze manier doorzet, ligt het voor de hand dat zo het omgekeerde wordt bereikt van wat hij wil. Naarmate de bemoeienissen van de VS in El Salvador groeien, neemt het verzet daartegen toe en veroorzaken de VS zélf een grotere communistische invloed in een gebied, dat strategisch van groot belang is voor Washington. Dezelfde fouten die zijn voorgan gerts) in Nicaragua maakten, be gaat hij nu in El Salvador. En mogelijk ondergaan Guatemala en Honduras eenzelfde lot Ten koste van tienduizenden slacht offers toont Reagan aan dat ten minste één verkiezingsbelofte wordt waargemaakt: de VS zul len hun militaire overwicht her winnen. Alleen schiet hij hier mee zijn doel razendsnel voorbij. Als het resultaat van een derge lijk krampachtig beleid niet zo treurig was, zou het stof zijn voor komieken, genoeg om een avondvullende show mee te vul len ANNEMIEK RUYGROK. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Staat u mij toe dat ik inga op het interview met dr. W. Dekker in de serie "De ondernemers, de po litiek en de crisis". Zie deze krant van 11 februari. In het in leidende kadertje treft men de volgende passage aan: "Het pro bleem is voor iedereen duidelijk. Er komt te weinig geld binnen. De verzorgingsstaat wordt te duur. Dus iedereen moet inleve ren. Alleen dan kan de economie zich herstellen". Laat ik vooropstellen dat de econo mie zich alleen dan herstelt als de mens zich herstelt. Die is ziek en vandaar de crisis. Laat ik er aan toevoegen dat iedere ziekte zijn medicijn kent. De vraag is evenwel: is het medicijn al ge vonden? Het antwoord daarop luidt: ja, zeker, al jaren, maar de mens wil er niet aan, neemt het niet. Ik weid over de beginselen op dit moment niet uit, omdat de erva ring geleerd heeft dat de meesten terugschrikken, maar ga tips van de sluier oplichten waarachter dat krachtig werkend genees middel te vinden is. Het is echt geen kwestie van geld hoor. Want dat zou betekenen dat geld regeert, dat geld het ver mogen bezit ergens een kwestie van te maken, en dat is natuur lijk niet zo. Dat doen wij. Wij wil len geld hebben, en dan is het een kwestie. Maar wij moeten hele andere din gen willen, tenminste als wij op een vredige manier met elkaar willen samenleven. Om te begin nen moeten we leren onze eigen wil te geven aan een doel dat bui ten onszelf ligt: het dienen van het geheel, de mensheid. Als wij dat in gedachten hebben, ons in zetten voor het welzijn van ande ren in de eerste plaats, dan zullen we bemerken dat het ons goed- gaat. Eerst geven! Onvoorwaar delijk. Het leven willen dienen, onbevooroordeeld, dus ook het samenleven. Met elkaar moeten we deze wereld leefbaar maken, niet alleen Ne derland. Zonder partijenstelsel, want dat is ik-gericht. Zonder oorlog, want die is ik-gericht. Zonder staking, want die is ik- gericht. Zonder geestelijkheid, want die is ik-gericht, gericht op behoud van haar positie, haar macht. Het wordt ook hoog tijd dat de re geringsleiders en koningen in de wereld inzien dat zij moeten sa menkomen in een wereld-om spannende vergadering, die deze besluiten neemt, in het vertrou wen dat dat plan goed is: a wij bekampen elkaar niet meer; b wij zien de bodemschatten van deze aarde als onsjjemeenschap- pelijk bezit; c wij stellen een wereldregering in; d wij hebben uitsluitend de zorg voor het gebied dat ons in toever trouwd; Daarnaast is het zaak dat de mens heid van die beginselen in ken nis wordt gesteld, zo gauw moge lijk, want dan zal men inzien, on getwijfeld: dat men matiging moet betrach ten (de verzorgingsstaat is te duur; als men teveel heeft, moet er worden ingeleverd, verwor venheden van de welvaartsstaat ook); dat pijn en moeite aan welzijn voorafgaan; dat wij groeien als wij ons posi tief instellen. (Instellen ten opzichte van wie of wat?) dat het economisch probleem al leen wordt opgelost als wij mee werken aan dat beginsel van we reldeenheid, matiging willen be trachten, willen delen, tevelen willen inleveren; daarin moeten wij geloven, vertrouwen stellen; dat "in een geweldige recessie zitten", afgezien van onvoorziene invloeden van buiten, zuiver mensenwerk is, en ongedaan kan worden gemaakt als wij de kop pen bij elkaar steken, overal in de wereld, om mee te werken aan de wederopbouw van onszelf; dan herstelt de balans zich, en daarmee ook wijzelf; we moeten leven met de bodemschatten die de aarde geeft; die moeten wor den verdeeld, van hier naar daar en van daar naar hier; eerlijk, want zo willen wij het; we móe ten gewoon; dat "de onderneming z'n gang la ten gaan", kan, maar uiteraard in een beperkte mate, want anders worden grenzen overschreden en komt de vrijheid van de ander in gevaar; dan zou er door de re gering, die het overzicht heeft, moeten worden bijgestuurd; als we tenminste willen dat de rege ring overzicht heeft, wy haar goed hebben geïnformeerd; niet dingen achter houden om er be ter van te worden; dat "zoals het nu gaat, gaat het verkeerd" niet betekent "Dus je moet iets anders doen", maar "je moet het doen op een andere ma nier; waarop ben je gericht?; dat men zich aan afspraken zal houden, betrouwbaar is, als men in het beginsel gelóóft... KEES SMIT Eurovisieplein 23 IJsselstein Aan minister André van der Louw Ik ben een slaaf. Ik zit niet in een hok maar in een systeem opge sloten. Als ik niet doe wat de baas zegt, krijg ik geen eten. De baas hemelt op over mensen rechten en tekent afspraken daarover. De baas heeft echter één wetje zelf toegevoegd: ieder een moet werken, anders tellen die rechten niet Protesteren helpt niet, want je wordt direct in de kou gezet Daarom doet iedere slaaf maar net alsof de baas zo'n grote vent is en wijzen ze naar verre landen waar het zo slecht zou zijn. Ik ben een slaaf. Ik zit niet in een hok maar in een systeem opge sloten. Als ik niet doe wat de baas zegt, kryg ik geen eten.... Spike S. Wolters Boshuizerlaan 52 Leiden Amerika is niet tevreden over de wijze waarop de Europea nen voor hun veiligheid zor gen. Over de penode 1979 tot en met 1982 zullen slechts zes bondgenoten in de NAVO voldoen aan de afspraak om hun defensiebudget jaarlijks met reéel 3 procent te verho gen Vier hebben een groei die beduidend lager is en dne kunnen helemaal geen groei realiseren. Daarbij komt nog dat de Amerikanen een stij ging met 3 procent niet meer voldoende vinden om de mi litaire ontwikkelingen bin nen het Warschau-pact op een verantwoorde wijze het hoofd te kunnen bieden. Nog onlangs heeft op een bij eenkomst in München de NAVO-opperbevelhebber. generaal B. Rogers, gewezen op de noodzaak van een reèle verhoging van de nationale defensiebudgetten met 4 pro cent per jaar. Dit soort verzoeken komt ech ter in een merkwaardig dag licht te staan, wanneer uit rapporten blijkt dat de NA VO jaarlijks, vooral op het ge bied van de materieel-inves- teringen, miljarden guldens verspilt. Veel landen ontwik kelen zelfstandig wapensys temen die een gelijke functie hebben (bijvoorbeeld tanks) en dat kost handenvol geld. Ook andere factoren werken de verspilling in de hand. Binnen de organisatie wor den projecten gestart waar van het op zijn minst twijfel achtig is, of zij de verdedi gingskracht van de NAVO ten goede komen. Engeland gaat in de jaren '90 zijn vier Polans-onderzeeboten met strategische kernwapensys temen vervangen door het Amerikaanse Trident-onder- zeebootsysteem met de D-5- raket (bereik 9000 km). De kosten van dit project wor den nu geraamd op minstens 25 tot 30 miljard gulden. Behoefte? Heeft het Westen, gelet op de reeds beschikbare atomaire vernietigingskracht en de Amerikaanse plannen op kernwapengebied, wel be hoefte aan deze vervanging? Een andere vraag is, of Enge land zijn doelstellingen op kernwapengebied niet op een meer goedkope wijze kan verwerkelijken, bijvoorbeeld door de installatie van Kruis raketten op het land of aan boord van schepen. Een derde probleem binnen de NAVO is, dat veel materieel projecten, o.m. door afwijkin gen van de oorspronkelijke plannen, veel duurder uitval len dan oorspronkelijk be groot. De NAVO verspilt mil jarden guldens. En voorwaar den om op verzoeken tot ver hoging van het defensiebud get in te gaan, zyn myns in ziens dan ook: de bevorde ring van een meer gecoördi neerd en financieel verant woord materieelbeleid voor de organisatie; meer samen werking bij de ontwikkeling en produktie van militaire uitrustingsstukken en een betere beheersing van de ma- terieel-kosten. De NAVO heeft niet alleen pro blemen op materieel gebied. Binnen de organisatie is nog geen overeenstemming over het in de toekomst te voeren beleid en de militaire strate gie. Amerika lijkt zijn koers op veiligheidsgebied te heb ben uitgezet De Russische expansie moet, waar dan ook ter wereld, worden tegenge gaan. En daarbij beperkt het zich niet tot het reageren op mogelijke daden van agres sie, maar zal het in voorko mend geval zijn (militaire, economische en politieke) macht ook aanvallend ge bruiken tegen zwakke plek ken in het Sowjet-systeem Om dit beleid te kunnen voe ren, ligt in de Amerikaanse defensiebegroting voor de komende jaren, het zwaarte punt op onder meer. de uit breiding van de zeestryd- krachten; de vergroting van de luchttransportcapaciteit en de modernisering van de strategische kernbewape ning. Aan de Amerikaanse vloot worden 113 nieuwe schepen toegevoegd, waaron der zes atoom-onderzeebo ten, twee vliegdekschepen en een vloot van schepen voor duizenden Kruisraketten. Kosten: 250 miljard gulden. Taakverdeling Amerika streeft op militair ge bied. naar mijn mening, ook naar een andere taakverde ling tussen de regio's rond de So wj et-Unie (Europa, het Midden-Oosten, Japan) en de Verenigde Staten. Deze re gio's moeten in beginsel zelf voor hun verdediging zorgen. En in geval van nood spnngt Door generaal b.d. M.H.von Meijenfeldt Amerika bij. Natuurlijk blijft Amerika bereid de regio's bij de voorbereiding van hun verdediging te helpen. Maar daarbij ?al het aan het rijke Europa zeker geen prioriteit geven. Wij kunnen ons zelf helpen. Het is nog onduide lijk of Europa dit Amerikaan se beleid, waarin de confron tatie met Rusland een centra le plaats heeft, wil volgen. Binnen de NAVO is ook onze kerheid over de te volgen mi litaire strategie. De geldende strategie van het aangepaste antwoord, die voorziet in on der meer het eerste en be heerst gebruik van kernwa pens. voldoet niet meer sinds Rusland op kernwapenge bied gelijkwaardig is aan het Westen. Zullen wy ooit als eerste kernwapens durven gebruiken? De deskundigen zijn onderling verdeeld over de vraag hoe in deze situatie de afschrikkingskracht van het westerse defensiesys teem moet worden gewaar borgd. De een pleit meer voor conventionele militaire mid delen, de ander voor een uit breiding van de kernbewape ning. Ontspanning Onzekerheid binnen de NAVO over het te voeren veilig heidsbeleid en de militaire strategie. En zolang de NA VO op deze gebieden niet tot een duidelijke keuze komt, lijkt mij een verhoging van de defensie-uitgaven weinig zinvol. Wij moeten het eerst eens worden over de weg die wy samen willen gaan. Over die weg het volgende. Europa bevindt zich militair in een meer kwetsbare positie dan Amerika. Het ligt ingeklemd tussen twee grootmachten. En de mogelijkheid dat deze hun conflict op ons grondge bied uitvechten, mag met worden uitgesloten. Wij zijn dus meer gebaat bij een be leid gencht op ontspanning en wapenvermindering dan op een verscherping van de confrontatie tussen Oost en West Om onze toekomst zeker te stellen, moeten wij proberen de Sowjet-Unie en Amerika wat dichter by elkaar te bren gen. Dat vraagt o.a. een mili tair beleid dat enerzyds ge loofwaardig is in de ogen van Amerika, anderzijds de Sow jet-Unie niet provoceert, bij voorbeeld door het opstellen van kernwapensystemen die Russisch grondgebied be dreigen. Een voorwaarde om een dergelijk beleid te ont wikkelen is, dat wy in Euro pa op militair gebied tot meer samenwerking komen. Over die samenwerking wordt vandaag de dag veel gespro ken. Voor onze toekomst is het te hopen dat het niet al leen bij woorden bLy/L Koornbrugsteeg 2 2311 EK Leiden Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Zo ook de Leidse ge meenteraad, in het nauw gedre ven door de woningnood. De raad heeft zijn goedkeuring ge geven aan een nieuwe regeling voor de verdeling van woon ruimte, die naar onze mening op verschillende punten in strijd is met de landelijke wetgeving en de rechtspraak van de Raad van State. In december konden wij u in deze rubriek nog verheugd berichten, dat het spoedig gedaan zou zijn met de zg. "regio-bepaling" in de regeling woonruimteverdeling. Die regio-bepaling hield in, dat mensen, die in Leiden werken en in de omgeving van Leiden wo nen, geen recht hadden op regi stratie als woningzoekenden in Leiden. Veel andere plaatsen kenden soortgelijke bepalingen. In de lijn van de rechtspraak van de Raad van State sprak de mi nister van volkshuisvesting in november zijn veto uit over deze regio-bepalingen. Leidse ambtenaren moeten toen vervolgens pijlsnel opdracht hebben gekregen een andere me thode te verzinnen om economi-, sche gebondenen uit de regio van de Leidse woningmarkt te weren. We herhalen nog even, wat we hier over in december al schreven. In bijna heel Nederland geldt de Woonruimtewet, die de gemeen ten een instrument geeft om de goedkopere woonruimte doel matig te verdelen. Dat instru ment is de woonvergunning bin nen de grenzen van de Woon ruimtewet en de Woonruimtebe schikking stellen de gemeenten voorwaarden voor het krijgen van een woonvergunning. De be langrijkste voorwaarde is wel die van "economische gebonden heid". Dat is belangrijk. De woningnood dwingt de gemeenten de goedko pere woningen ter beschikking te houden van haar "eigen" inge zetenen en degenen, die op haar grondgebied werken. Nu geeft de Woonruimtebeschikking nauwkeurig aan, wat onder "eco nomische binding", moet wor den verstaan. "Vrij vertaald" komt dat hierop neer: je bent economisch gebonden aan een gemeente, als je werkt bij een in die gemeente gevestigde instel ling of bedrijf, als werknemer of als zelfstandige, gedurende ten minste 20 uur per week; als spra ke is van een dienstverband, moet dat een "continu" karakter dragen. Werk je in Leiden en val je onder deze definitie, dan heb je dus recht op een woonvergunning in Leiden.Waar je woont.in Lei den. in "de regio" of daarbuiten, het doet niet terzake. Als een ge meente dus mensen, die op haar grondgebied werken, maar in haar regio wonen, een woonver gunning weigert, dan handelt zij in strijd met de Woonruimtebe schikking. Dat was al lange tijd het geval, maar is nu nog eens nadrukkelijk door de minister van volkshuisvesting bevestigd. Om haar regio-bepaling te verdedi gen voerde de gemeente Leiden in het verleden nogal eens aan, dat de economische gebondenen in kwestie (dus uit de regio) best een woonvergunningin Leiden konden krijgen. Dat was waar, tenminste als die mensen zich een koophuis of een duurdere woning van een partikuliere ei genaar (met een huurprijs van min. 350) konden permitteren. Maar voor allehuizen van woning bouwverenigingen en van de Leidse woningstichting èn voor alle huizen van partikuliere eige naren met een huurprijs van minder dan 350 geldt, dat je er alleen een woonvergunning voor kunt krijgen, als je als woning zoekende by de gemeente Lei den bent geregistreerd. En, zoals gezegd, voorregistratiekwamen de economisch gebondenen uit de regio niet in aanmerking. De Raad van State heeft dat ver band tussen registratie en woon vergunning heel duidelijk onder kend. Weigering van registratie moet - volgens de Raad van Sta te worden beschouwd als een vooraf gegeven verklaring dat aan de betrokkene geen woon vergunning wordt verstrekt voor een woning, die behoort tot een bepaalde, omvangrijke categorie huurwoningen. Is iemand aange wezen op een woning, die tot de ze categorie behoort, dan mogen voor zyn recht op registratie geen strengere voorwaarden worden gesteld dan voor het ver krijgen van een woonvergun ning. Komt zo iemand dus uit de regio en werkt hij in Leiden, dan moet hij in Leiden kunnen wor den geregistreerd. Aan de "regio bepaling" moest dus een einde komen. Wat doet nu de gemeente Leiden? U raadt het al of misschien ook niet: zij gaat het begrip "economische binding"* op andere wijze beperken. De nu geldende beperking betreft niet meer de woonplaats, maar de manier van wonen. Wie in Leiden werkt en buiten Lei den woont, wordt nu alleen nog maar geregistreerd, als hij "inwo nend" is, als hij een zelfstandige huurwoning bewoont, die "be nard" (te klein) is of als hij "een dringende verhuisreden" heeft. Wat een "dringende verhuisre den" is, is gedefinieerd in de re geling woonruimteverdeling. Duidelijk is datje nooit een drin gende verhuisreden hebt, als je in de regio woont. T.o.v. de "oude" regeling zijn de economisch gebondenen uit de omgeving van Leiden in zoverre dus beter af, dat zy in aanmer king komen voor registratie, als zij in hun woonplaats op kamers dan wel in een te kleine huurwo ning wonen. Maar huren zij een zelfstandige en niet-te-kleine wo ning of hebben zy een eigen huis. dan vissen zij wat de registratie betreft nog steeds achter het net. De enige manier waarop zy zich in hun "werkplaats". Leiden dus. kunnen vestigen is dan een huis kopen of een particuliere woning met een huurprijs van min. 350 huren. (Voor de volledigheid: zij kunnen natuurlyk wel woning- ruil plegen; dan wordt een woon vergunning altijd verstrekt, mits de woning niet te groot is t.o.v. het aantal bewoners). "Is dat nou zo erg"?, zult u zich misschien afvragen. Die mensen wonen toch in de buurt en ze kunnen best op-en-neer-reizen tussen woonplaats en werk. Dat is waar, hoewel we daarby moe ten bedenken, dat ook Den Haag byv. nog onder de regio valt. Maar toch vinden wij het wel erg dat een bepaalde groep econo misch gebondenen uit de regio van de Leidse woningmarkt wordt uitgesloten. Het mag nl. gewoon niet Dit beleid is in strijd met de tekst èn de bedoe ling van de Woonruimtewetge ving. Mensen moeten kunnen wonenln de plaatswaar zy werken, daar gaat het om. Een recht op registratie moet er dus zijn, althans voor hen. die zyn aangewezen op een huis van een woningbouwvereniging of op een goedkopere partikuliere huurwoning. We vinden het erg, dat de gemeen te in stryd met de wet blyft han delen. Bovendien ontstaat hier door rechtsongelykheid. Via de Raad van State kan immers regi stratie alsnog worden afgedwon- 5en. Mensen, die dat weten en ie moeite nemen worden dus geregistreerd; anderen in dezelf stellen niet Mensen, die in Leiden werken en in de regio wonen, behoren dus, ongeacht de manier waarop lij wonen,in Leiden een reéle kans te krygen op een voor hen ge schikte woning Of hun verhui zing wel altijd even urgent is, valt inderdaad te betwiji. I. n Maar onder de huidige groep ge- registreerden bevinden zich on- getwyfeld ook (groepen) men sen. wier verhuizing helemaal niet zo dringend is. Wat de ge meente dan ook nodig heeft en toch al nodig had, is een punten systeem, waarin de woningzoe kenden meer punten krygen naarmate zy urgenter zyn en waarby het aantal punten de plaats op de "wachtlyst" bepaalt. Nu de gemeenteraad besloten heeft de regio-bepaling in enigs zins afgezwakte vorm toch te handhaven, zullen wy de minis ter van volkshuisvesting hierop wyzen en zyn oordeel vragen. Daarby betrekken we dan ook een aanverwante kwestie, die we volgende week in deze rubriek bespreken De daarop volgende week stellen we de positie van ei genaar/bewoner aan de orde Voorlopig raden we mensen in de hierboven beschreven situatie aan AROB-bezwaarberoep in te stellen tegen afwyzing van hun verzoek om registratie/een woon vergunning.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11