^EIDSCH Hfe DAGBLAD Lonen moeten kwart omlaag pionageschepen VS kust Salvador oor 2 umn SW OR ook in klein bedrijf verplicht l EG {groenlicht voosinaï-leger $0 oerdand Toedienen kunstbloed straks reële mogelij kheid Premier Van Agt over herstel economie: jiatslening |ti 11,25 pet Per 1 mei aanstaande nu met ummsnx MSDAG 24 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36712 i Koopman Burwu Wfft 1 kr."",™ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «.JÏÏÏJS; JLAND (AFP) De meer- id van de Groenlanders zich uitgesproken tegen laving van het lidmaat- i van de Europese Gemeen- e" kreeg 52 procent van de nen, het "ja" 46,1, de rest is gegaan aan ongeldige en o-stemmen. ind werd in 1973 lid van de tegelijk met Denemarken, daarna is het intern auto- geworden, wat de ïnwo- liet recht gaf zich opnieuw het lidmaatschap uit te en. ultaat van de volksraadple- is niet bindend en het laat- oord is aan het Landsting, laatselijke parlement. Veel daarvan hebben echter al ,d dat zij de uitslag ter harte nemen. ar geleden - samen met de n gepolst - hadden de ilanders zich al met 70 pro- tegen toetreding uitgespro- t referendum van gisteren is ns de autonome regering enomen door 74 procent de 30.000 stemgerechtigde regering van Denemarken ït besluit van Groenland om G te verlaten respecteren, aarde vandaag de Deense >ter voor Groenland, me- n Tove Lindbo Larsen, in commentaar op de uitslag iet referendum. lister zei dat de betrekkin- tussen Denemarken en nland ongewijzigd zouden ;n door het uittreden. laanslag Beiroet In het ïlijke door overwegend mo- nedanen bewoonde deel ie Libanese hoofdstad Bei- s vandaag door een explosie lantoor van het Libanese le- :waar beschadigd. Naar de ,e meedeelde, werden ver- dene mensen gedood en ge- 1. ploffing deed zich voor vlak- e plaats waar gisteren twee aanslagen werden gepleegd. UTRECHT (GPD) - Volgende week woensdag zullen de kran ten mogelijk niet verschijnen. Dit is het gevolg van acties van de bonden na het mislukken van de cao-onderhandelingen tussen werknemers en werkgevers in het grafische bedrijf. De bonden wilden dat de werkgevers de kosten van de nog door de rege ring in te voeren ziektewetmaat regelen voor hun rekening zou den nemen. De werkgevers zei den dat hen dit 2 procent zou gaan kosten. Het was voor de bonden niet aanvaardbaar dat de werknemers de extra premiever hoging zouden moeten betalen. Na het mislukken van het overleg kondigde woordvoerder J. de Geus van de Grafische Bond FNV aan dat volgende week woensdag alle persen zullen wor den stil gelegd. Over vrijwel alle belangrijke punten zoals een ver laging van de VUT-leeftijd, werktijdverkorting en prijscom pensatie zouden de werkgevers en de bonden het eens kunnen worden, zo zei mr. Dienske na mens de werkgevers. De bonden zeiden wel bereid te zijn in de cao op te nemen dat partijen nader over de ziektewet gevolgen zouden onderhandelen als dit door regeringsmaatrege len nodig zou worden. De werk gevers vonden dit niet voldoen de en wilden vastleggen, dat de maatregelen de werkgevers niets zouden mogen gaan kosten. Dit betekende dat de werknemers de extra premie zelf moeten gaan betalen en hier pasten de bonden voor. AMSTERDAM (ANP) - Na bij na zes jaar onderzoek hebben medewerkers van het cen traal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis in Amsterdam een methode gevonden om kunstbloed te maken. Dit bloed, dat uiteindelijk aan iedereen moet kunnen wor den toegediend en geduren de tenminste een jaar moet kunnen worden bewaard, zou kunnen worden gebruikt in situaties waarin onvol doende of niet het juiste bloed beschikbaar of niet di rect voorhanden is. Gedacht wordt aan ongelukken op afgelegen plaatsen, grote rampen of langdunge en in gewikkelde operaties. Het in het Amsterdamse labo ratorium vervaardigde kunst bloed heeft het vermogen de voor het lichaam benodigde zuurstof in de longen op te nemen, te transporteren en aan de weefsels af te geven. Het kunstbloed zal de ko mende jaren nader moeten worden beproefd alvorens tot produktie op grotere schaal wordt overgegaan. y fiAAG (ANP) - De minister kè financiën heeft de uitgifte 3f£ondigd van een 11,25 pro ds* lening 1982 volgens het ten- l^ysteem, zodat bedrag en uit- tkoers na de inschrijving van aart zullen worden vastge- Brirting moet plaatsvinden op 1 jr<^. Het Algemeen Burgerlijk sioenfonds heeft zich reeds _nt verklaard door een in- lktijvingsbedrag van 300 mil ling zal volgens het ministe- yorden afgelost in vijf gelijke ^ijkse termijnen te beginnen en april 1988. Vervroegde aflos- g, is uitgesloten. de tweede staatslening van ,n|jaar. Op 19 januari stond de lhlhrijving open op een 11,5 pents lening, waarvan het be- werd vastgesteld op 1,2 5 ard tegen een uitgiftekoers ad 100 procent. 1:1 bewolking met veel bewolking en plaatse- ist. Minimumtemperatuur om- s min 3 graden. Middagtempera- mgeveer plus 2 graden. Weinig 1 b: 7.36, onder: 18.12 uur. op: 8.40. onder: 20.06 uur. "dvater in Katwijk om 4.23 en 16.33 lagwater om 0.06 en 12.40 uur. WASHINGTON (UPI) - Amerikaanse onderzeebootjagers zijn de laatste twee maanden naar de wateren van El Sal vador en Nicaragua gestuurd om informatie in te win nen, zo berichtten gisteren Amerikaanse regerings- en inlichtingenbronnen. Salvador. "Dat is niet gebeurd" voegde Fischer eraan toe. Vice-president George Bush heeft gisteravond critici die de El Sal- vador-politiek van Reagan verge lijken met de Vietnam-politiek van weleer, gevraagd zich het 'slachthuis' te herinneren dat in Zuidoost-Azië ontstond na het vertrek van de Amerikanen. "Wat is de erfenis van Ho Tsji Minh?", vroeg hij. "Onderdruk king, heropvoedingskampen en honderdduizenden bootvluchte lingen. Wat gebeurde er in Cam bodja nadat het was bevrijd? Het werd een slachthuis". "Onze rol in El Salvador is, be scheiden als zij is, een eerbare rol en wij zullen niet toelaten dat de stemmen van links het Ameri kaanse volk nog eens in verwar ring brengen", aldus Bush. De vice-president voegde eraan toe dat zich een door het communis me gënspireerde revolutie in El Salvador afspeelt 'op Amerika's drempel'. „Volkerenmoord" De Salvadoriaanse commissie van christelijke solidariteit heeft van uit de Costancaanse hoofdstad San Jose een beroep gedaan op paus Johannes Paulus 2 om openlijk stelling te nemen tegen "de volkerenmoord waarvan de christenen in El Salvador het slachtoffer zijn". "In het Salvador van nu belijden kerk en volk van God hun geloof clandestien", aldus een woord voerder van de commissie. De Deyo, een schip dat is uitgerust met spionageapparatuur, kwam vandaag in Charleston terug, na bijna twee maanden in de Golf van Fonseca, het water tussen El Salvador en Nicaragua, te heb ben gelegen. Een andere onder zeebootjager heeft de positie van de Deyo nu ingenomen. De Golf van Fonseca wordt vol gens het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) ge bruikt als route voor de wapens die Cuba levert aan Nicaragua en die vervolgens naar de verzets strijders in El Salvador zouden gaan. Het stationeren van de spionage- schepen weerspiegelt de groeiende Amerikaanse betrok kenheid bij de oorlog tussen de door de VS gesteunde junta in El Salvador en de verzetsstrijders. Wapenverkeer De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig heeft gedreigd met een mogelij ke actie van Amerika in het ge bied om een einde te maken aan het wapenverkeer van Cuba naar Nicaragua. Het ministerie heeft overigens het voorstel van de Mexicaanse pre sident Portillo om met de Sandi- nistische regering van Nicaragua een dialoog te openen afgewe zen. Woordvoerder Dean Fischer zei dat er alleen van een dialoog sprake zou kunnen zijn indien Nicaragua ophoudt met het steu nen van de verzetsstrijders in El DEN HAAG (GPD) - In grote meer derheid heeft de Tweede Kamer vanochtend het groene licht gege ven voor uitzending van 105 Ne derlandse militairen naar de Si- nai-vredesmacht. Het werd minister Van Mierlo (de fensie) en zijn collega van buiten landse zaken Van der Stoel (op foto rechts) niet erg moeilijk ge maakt. Alleen PSP, PPR en CPN verzetten zich tegen deelname aan het internationale vredes- korps. De grote partijen maakten geen be zwaar tegen deelname aan de vredesmacht, die de overdracht van de woestijn door Israël aan Egypte zal begeleiden. Wel ver langden PvdA en D'66 de toezeg ging dat de regering opnieuw bij de Kamer zal komen, wanneer bij gebrek aan vrijwilligers mili tairen verplicht zouden worden naar de Sinai te gaan. Voorlopig zijn er overigens ruim voldoende vrijwiligers. PSP en PPR baseerden hun bezwa ren onder meer op de mogelijk heid dat soldaten tegen hun zin worden uitgezonden. Bovendien vinden deze partijen dat de Camp-David-akkoorden waarop de Sinai-vredesmacht berust, geen recht doen aan het zelfbe schikkingsrecht van de Palestij- nen. De CPN waarschuwde dat Nederland zich vereenzelvigt met Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten. Al eerder hebben de regeringsfrac ties CDA, PvdA en D'66 overi gens uitgesproken dat deelname van Nederland aan het Smai- korps niet inhoudt dat ons land de aanspraken van de Palestij- nen op volledige uitoefening van hun zei/beschikkingsrecht ont kent. Deelname aan het korps be tekent geen aanvaarding uan de omstreden akkoorden van Camp David. De PvdA diende vanmorgen een motie in, waarin de betrokken heid van Uruguay bij de Sinai- macht werd betreurd, omdat het militaire regime in dat land zich schuldig maakt aan grove schen ding van de mensenrechten. De regering zou die boodschap aan de betrokken partijen moeten overbrengen. Minister Van der Stoel ontkende berichten die onlangs in de bui tenlandse pers verschenen over banden tussen de Sinai-macht en de Amerikaanse snelle interven tiemacht in het Midden-Oosten, die daar in geval van conflicten de westerse oliebelangen moet veiligstellen. DOORN (GPD) - De inkomens zullen de komende tien jaar met ongeveer een kwart verder omlaag moeten, wil de Nederlandse economie de weg omhoog terugvin den. Dit zei premier Van Agt gisteravond tijdens een spreek beurt in Doorn. Alleen de groep van de echte 'minima' sloot hij van deze forse matiging uit. De minister-president zei dat de in komensmatiging een gevolg zal zijn van de noodzaak op grote schaal deeltijdarbeid en arbeids tijdverkorting door te voeren. Een kortere werktijd moet vol gens hem gepaard gaan met het evenredig inleveren van loon. Zonder het scheppen van derge lijke halve banen kan volgens Van Agt de werkloosheid niet worden opgelost. Van Agt herhaalde zijn opvatting dat een brede discussie nodig is over de vraag of de huidige kop peling tussen minimumloon en minimum-uitkering moet blijven bestaan. Hij zei dat de mogelijkheid om aan deze koppeling vast te houden, vooral afhankelijk zal zijn van de bereidheid en de solidariteit om op andere punten te matigen. Lijstje Indien de noodzakelijke matiging niet wordt gehaald, zullen vol gens Van Agt andere mogelijk heden moeten worden onder zocht. Hij had daarvoor een lijst je van steeds ingrijpender vor men van bezuiniging. Hij liet we ten dat het loslaten van het trendbeleid voor de ambtenaren als volgende mogelijke bezuini ging hoog staat genoteerd. Maar in de discussie moet volgens Van Agt ook worden gesproken over het verlagen van de hogere uitkeringen, terwijl daarna moet worden gedacht aan het slechts verstrekken van een basis-uitke ring. In een dergelijk systeem moeten particulieren in staat zijn zichzelf voor een eventueel gewenste ho gere uitkering privé te verzeke ren. Het definitief loslaten van de koppeling ten slotte, is volgens Van Agt het laatste stadium in dien, zoals hij zei, de solidariteit niet zou leiden tot voldoende be zuinigingen. Kritiek In tegenstelling tot de gistermid dag in Den Haag verspreide tekst van zijn rede, zag de premier af van zijn kritiek op de Kroonle- den van de SER. Hij had hun wil len verwijten dat zij met hun al ternatieve voorstel voor de ziek tewetplannen van het kabinet de gezondmaking van de economie hebben bemoeilijkt. Van Agt achtte het 'navrant' dat deze Kroonleden als breekijzer optraden om het kabinetsbeleid ROCHErORT FIJNKOST CERVELAAT MQQ 100 gram I 5# van 2.29 voor JbR IN ONS GRILL-CENTER: HEERLIJK GEGRILLD ZEEUWS SPEK «AQ 100 gram I van 1.79 voor i^L Kom maai halen bij: op korte termijn te verzachten. Tot dusver waren zij juist de eer sten om de regering te kapittelen als er geen krachtig beleid ge voerd werd. zo had Van Agt wil len zeggen. In zijn tamelijk sombere rede liet Van Agt ook een aantal opmer kingen vallen, waarin hij wees op de overeenkomsten tussen de christen-democratie en de so ciaal-democratie. Hij sprak ove rigens wel met instemming over het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken). Volgens hem is dat niet alleen een project van de betrokken bewindsman, maar is het een onderdeel van het be leid van het gehele kabinet. 26 PAGINA'S Voorzitter Steendijk Stichting helpt te klein kind groeien Terlouws brief in de Kamer aanvaard EG beperkt import uit Sowjet-Unie Actie in Belgische staalindustrieën DEN HAAG (ANP) - Bedrij ven met 35 of meer werk nemers moeten per 1 mei ook een ondernemings raad hebben. Tot nu toe is een onderemingsraad al leen wettelijk verplicht in bedrijven met meer dan honderd werknemers. De nieuwe verplichting vloeit voort uit de wet medezeggen schap in kleine ondernemingen, die vanochtend is gepresenteerd door minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken). Begin april zal b(j de Sociaal-Economische Raad een model reglement voor on dernemingsraden in kleine be drijven verschinen. Bij het bepalen van de grens van 35 werknemers tellen deeltydwer- kers die minder dan een derde van de normale werktyd werken, niet mee. Bedrijfjes met tien tot 35 personeelsleden moeten van 1 mei af ten minste tweemaal per jaar een vergadering beleggen, waar de directie verantwoording aflegt over het gevoerde en te voeren beleid. De werknemers mogen dan hun standpunt ken baar maken en voorstellen doen Dit geldt niet voor bedrijfjes met minder dan tien werknemers Over ongeveer zeven weken hoopt het ministerie van sociale zaken een brochure over de nieuwe wet klaar te hebben voor onderne mers en OR-leden. In juli vong jaar werd de wet door de Tweede Kamer aangenomen. ,r-a« ibowwmcwt new imlIgU6T</PE**W' Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naarL eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1