c Stichting helpt te klein kind groeien £49 Initervisw Teheran geeft Frankrijk schuld van geweld in Iran Goede resultaten met groeihormoontherapie Gevechten in Kampala KLEUREN FOTO'S ENSDAG 24 FEBRUARI 1982 Varia rtemonnee favoriete Engelse krant is The mes, mijn favoriete Engelse mdagsblad The Sunday Times, die bladen ken ik het beste de eg. Beide staan op het punt te orden opgeheven, omdat hun genaar Rupert Murdoch een •etje pijn in zijn portemonnee •gint te krijgen, jaar wordt een verlies ver acht van 15 miljoen pond, zeg aar 70 miljoen gulden, wat yor u en mij niet onoverkome- jk zou zijn, maar waar 'n béétje lultimiljonair toch al gauw te- enaan begint te hikken. i die bladen dan zo slecht, kun- en zij geen lezers vinden (heb ik o'n slechte smaak)? Dat lijkt het »rste probleem niet. Sunday Times is met 1.337.000 templaren veruit de meest ver- ochte zogeheten 'quality Sun- ay paper', en weliswaar zit The 'imes met een oplaag van 97.000 nog onder^de Leeuwarder 'ourant, het Haarlems Dagblad n het Utrechts Nieuwsblad sa xen, maar met een toename van pet in het laatste halfjaar van 980 had het wel de snelste groei. och wordt er met grote verliezen lewerkt. How come? a van de redenen is overbeman- ling. Eigenaar Murdoch vindt lat van de 2600 man personeel er (00 makkelijk gemist kunnen oorden, gezien de veel lagere ersoneelsbezetting bij de con- urrenten The Observer en The uardian samen, overbemanning doet sterk den- en aan die in de Griekse ambte- larenwereld. Toen Andreas Pa- )andreou aan de macht kwam, ommeerde hij alle ambtenaren rm 9 uur 's ochtends op die en die lag aan hun bureau te gaan zit- en. Er bleken toen opeens hon- lerden stoelen te weinig te zijn... \t zou mij al zeer aan het hart jaan als The Times werd opgehe sen, dus hoe moet het wel niet de trouwe Engelse lezer te moede zijn, die zijn krantje al sinds 1788 leest? Waarmee het natuur lijk nog lang niet de oudste krant ~ter wereld is, zoals ik dezer dagen -f>n een Nederlandse krant las, want de Leeuwarder Courant dateert al van 1752, en het Haar lems Dagblad, als voortzetting van de Oprechte Haarlemsche Courant, al van 1656. zou toch heel wat missen als bei de Engelse bladen niet langer zouden verschijnen, bijvoorbeeld dit stukje in de Sunday Times, overgenomen uit het naar Enge lland gesmokkelde, illegale Poolse krantje 'Van Dag Tot Dag', num- •mer 25: 'n het interneringskamp Bialole- Ika tooiden de gevangenen een sneeuwpop met een donkere bril, epauletten, enzovoort, om hem op generaal Jaruzelski te doen lij ken. Het Poolse woord 'balwan' kan zowel 'sneeuwpop' betekenen als 'achterlijk type'). De kamp commandant zag de gelijkenis en schreeuwde: „Dat is Jaruzelski!" e geinterneerden zeiden: „Nee, nee, het is een sneeuwpop!" Ik weet zeker dat het Jaruzelski is!" Echt niet. Het is een sneeuwpop!" e commandant ging zijn kantoor tje binnen en pleegde met iemand overleg. Hij kwam weer terug en eiste dat de sneeuwpop zou wor den omvergeworpen. >e geinterneerden riepen: „Maar het is Jaruzelski!" Nee, nee, het is een sneeuwpop", zei de commandant, en hij be dreigde hen met eenzame opslui ting en andere straffen. oen stapte een van de geinterneer den op de sneeuwpop af, gaf toe dat het inderdaad Jaruzelski was, verwijderde de pet en de epauletten en sloeg hem daarna het hoofd af'. Tragisch Jn in The Times van gisteren zou ik het interview gemist hebben dat Oriana Fallaci, 's werelds be roemdste interviewster, met Ra- kowski, de vice-premier van Po len, had. Zij vraagt daarin zijn reactie op de asielaanvrage in West-Duitsland van zijn zoon Ar thur. Rakowski vertelt dan dat hij twee zoons heeft: Vladimir van 28, die Russisch doceert in Barcelona, en Arthur van 24 (ge trouwd, en één kind). Irthur was zijn lievelingetje als kind, maar na zijn scheiding, zes jaar geleden, van de moeder van Vladimir en Arthur, de violiste Wanda Wilkomirska, had hij nog maar sporadisch contact met hem. Arthur schreef hem een brief waarin hij hem hard aanviel over zijn politieke standpunten, waarschijnlijk beïnvloed door zijn moeder, die ideologisch ook sterk met haar man van mening verschilde. Wanda was actief bij de KOR, de Poolse dissidenten, en heeft onlangs ook een petitie getekend tegen de staat van be leg. „Ik moet toegeven dat ik niet veel supporters binnen mijn fa milie heb". )ok zijn huidige vrouw Elizabeth was heel erg ontdaan over de staat van beleg, zij kiest ook voor Solidariteit. „Pas een paar da gen geleden schijnt ze mijn posi tie een beetje geaccepteerd te heb ben. Ze zei: „Wel, ze^haten je van beide kanten, misschien betekent dat dat je zo slecht nog niet bent". hiana Fallaci zegt dan: „Wat bent u een tragisch mens, meneer Ra kowski. Zelfs de mensen die van u houden en van wie u houdt be grijpen u niet. Toch wilt u niet toegeven dat u fout zit". Ons hersenaanhangsel is maar een klein orgaantje, maar zonder raakt de groei van ons lichaam ver stoord. Ofschoon niet veel, zijn er mensen die dat orgaantje niet hebben en gedoemd zijn klein te blijven. Voor hun is er de door de Ziekenfonds raad gesubsidieerde Nederlandse Groei Stich ting. Daar kan een kuur worden ondergaan met groeihormoon, waar een nijpend tekort aan is. Er is echter hoop, aldus de voorzitter van de stich ting, dr. R. Steendijk. Niet voor ieder kind is een normale groei weggelegd. Daar is groeihormoon voor nodig en één op de 15.000 kinderen kan dat niet produceren. Rilim 250 van deze kinderen zullen dit jaar een therapie on dergaan bij de Nederlandse Groei Stichting. Zeven jaar geleden waren dat er nog maar 85. Twee keer per week zullen zij een injectie krijgen met menselijk groeihormoon. In de meeste gevallen verdubbelt zich dan de groeisnelheid van het kind. En soms is het resultaat nog ver heugender. Met de kwaliteit van het middel is dus niets aan de hand, met de kwantiteit wel. Er is niet genoeg van dat mense lijk groeihormoon. Dr. Steendijk: "Met de bacterie als vervanger van groeihormoon is de Groei Stichting uit t Omdat het zo schaars is, belast de Groei Stichting zich met de distributie ervan. Voorzit ter van die stichting is dr. R. Steendijk, hoogleraar in de groei erv ontwikkeling van het kind aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is al bij de Groei Stichting betrokken vanaf het prilste begin in 1967. In dat jaar ondergingen de eer ste drie patiënten bij de stich ting een hormoontherapie, die en dat stelt dr. Steen dijk met nadruk - alleen baat heeft bij een relatief zeer klei ne groep kinderen, bij wie de groeiachterstand het gevolg is van een gebrek aan groei hormoon. Dat groeihormoon is een eiwit, dat zich in zeer kleine hoe veelheden in het bloed van gezonde mensen bevindt. Per etmaal produceert een mens iets minder dan een duizend ste gram van deze stof, die bepalend is voor een normale groei van bijna alle weefsels en organen. Het groeihormoon wordt ge maakt door een klein orgaan tje, dat hypofyse of herse- naanhangsel heet en met een steeltje vast zit aan de onder kant van de hersenen. Naast andere belangrijke functies, zoals het op gang brengen van de schildklier en de ge- slachtsklieren, heeft dit or gaantje tot taak een normale menselijke groei mogelijk te maken. Langzaam Functioneert het hersenaan- hangsel niet of niet goed, dan zal het lichaam weliswaar groeien, maar veelal niet ver der dan 1.40 meter. En zo het die lengte al mocht bereiken, gaat dat nog tergend lang zaam. In de meeste gevallen wordt die lengte pas tussen de twintig en de dertig jaar bereikt. De maatschappelijke gevolgen daarvan laten zich raden. Dis criminatie is er één van. Maar de toekomst geeft hoop. De wetenschap is volgens dr. Steendijk inmiddels „een heel eind" gevorderd met de ontwikkeling van een bacte rie, die het schaarse groeihor moon moet gaan vervangen. „Wanneer die bacterie zuiver is gemaakt maar dat kan nog menig jaartje duren - zijn we uit de brand." Zolang dat nog niet het geval is, moet de Groei Stichting aan- hikken tegen het in onvol doende mate verkrijgbare groeihormoon. Zoals gezegd wordt dat hormoon geprodu ceerd door het hersenaan- hangsel, dat bij obductie (lijkschouwing) aan het li chaam moet worden onttrok ken. In Nederland gaat dat echter niet zo gemakkelijk. Lijkschouwing gebeurt hier vrij zelden omdat onze wet op de lijkbezorging voor schrijft, dat slechts tot ob ductie mag worden overge gaan wanneer de betrokkene tevoren toestemming heeft verleend of als de nabestaan den dat doen. In landen als Engeland, Zweden en Zwit serland daarentegen wordt bij het overlijden van een staatsburger automatisch lijkschouwing verricht, tenzij Codicil Extra probleem is in dit ver band een ongeschreven we in Nederland, dat voor sche delsectie (hetgeen noodzake lijk is om de hypofyse aan hel lichaam te onttrekken) apart toestemming moet worden gevraagd. Volgens dr. Steendijk zou men in ons land eens wat ruimer over lijkschouwing moeten gaan denken. Zelf loopt hij met een codicil op zak: een bewijs in de vorm van een doodgewoon briefje, dat hij na zijn dood afstand wil doen van organen die voor ande ren van nut kunnen zijn, zo als de hypofyse. Elke nypoiyse is goed voor vijf milligram groeihormoon en dat is voldoende voor bijna twee injecties. Ons land le verde vorig jaar drieduizend hypofyses. Dat is lang niet toereikend als men nagaat dat de Groei Stichting er dit jaar ruim 13.000 nodig heeft. De stichting ziet zich dan ook al enkele jaren genoodzaakt groeihormoon uit Denemar ken en Zweden te betrekken, waarvoor elders hypofyses beschikbaar zijn gesteld.. Financiële steun ondervindt de Groei Stichting daarbij al ne gen jaar van de Ziekenfonds raad. Deze steun is zo groot, dat de behandeling voor de patiènt gratis kan worden uit gevoerd. Voor dit jaar is uit het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten daarvoor een bedrag van ma ximaal 2,25 miljoen gulden toegekend. Deze subsidie wordt vrijwel uitsluitend be steed aan de aankoop en be reiding van groeihormoon. De Nederlandse Groei Stich ting springt daar zeer zuinig mee om. Niet alleen vanuit ethisch oogpunt (het is van menselijke oorsprong), maar ook omdat een zekere hoe veelheid van het geneesmid del z'n uitwerking mist. De resultaten van de hormoon- kuur openbaren zich name lijk pas tijdens de behande ling van een half jaar. „Om enig verschil in het groeipro ces te kunnen waarnemen", zegt dr. Steendijk, „zijn 25 schaarse hypofyses nodig. We zijn er dus nogal voor zichtig mee." Huisarts Waakzaamheid is tevens gebo den bij de huisartsen, die het onvermogen van het kind om groeihormoon te produceren, moeten ontdekken. Volgens dr. Steendijk zou de arts de kwaal moeten kunnen vast stellen in het tweede of derde levensjaar van het kind. „Maar dan ben je er wel héél vroeg by. We zyn al bly als we op zesjarige leeftijd met de behandeling kunnen be ginnen." Jammer is de neiging bij ou ders om de groeistoornis bij het kind over het hoofd te zien. Vaak gaat dat onder het mom van „dat komt later wel" of „ik was vroeger ook zo klein." Begrijpelijk zyn dit soort dooddoeners wél: het kind heeft immers geen klachten, het is verder rede lijk gezond. In die trant wordt ook vanuit de maatschappij gereageerd op de problematiek van het groeigestoorde kind „Daar zegt men", aldus dr Steen dijk, „het kind is alléén maar klein. Maar zo reageert het in dividu natuurlijk niet. Dat wil groeien en daar luisteren wij naar." Voordat een kind bij de Groei Stichting terechtkomt, on dergaat het een groeihor moontest. waarmee volgens dr. Steendijk scherpe diagno ses worden gesteld. Sjak Jansen Het groeihormoon is overigens een totaal ongevaarlijke stof. Dit in tegenstelling tot de ge ruchtmakende berichten over DES: een geslachts hormoonachtige stof, die by het kind kanker kan veroor zaken en waaraan in ons land ten minste zes vrouwen al zyn overleden, omdat hun moeders dat middel voor hun geboorte hadden geslikt DES wordt nogal eens een groeihormoon genoemd. Ten onrechte volgens dr. Steen dijk. „DES bevordert welis waar de groei, maar niet elke stof met die eigenschap is een groeihormoon." Groter Dat is ook van toepassing op de bacterie, die het groeihor moon moet gaan vervangen. ..Als die straks helemaal zui ver is", verwacht Steendijk, azal het middel gewoon in de handel komen en kunnen wy onze schaarste-politiek laten varen." Die bacterie is evenals insuline en het ter discussie staande interferon ontwikkeld aan de hand van het zogenaamde ge netisch manipuleren: een bacterie met bepaalde eigen schappen opzadelen Het „wondermiddel" zal straks in zekere zin een tegenhanger zijn van een andere ontwik keling rond onze groei. Een uitgebreid groei-onderzoek heeft onlangs namely k uitge wezen dat de Nederlandse man en vrouw gemiddeld et telijke centimeters langer worden dan ongeveer vijftien jaar geleden. De leiding van dat onderzoek was in handen van J. van Wieringen, hoofd van de af deling jeugdgezondheidszorg van de Utrechtse GG 8c GD. Naar de mening van deze Zeistenaar is de groeiwinst rechtstreeks te danken aan de kwaliteit van onze voe ding, het peil van onze ge zondheidszorg en het kleiner worden van de gezinnen. Vol gens hem wijzen de statistie ken uit dat in grote gezinnen de kinderen doorgaans min der lang zijn. „Veel varkens maken de spoeling dun." En, zo luidde één van zyn conclu sies: „Als het een volk goed gaat, komt de groei er in." Op het groeigestoorae Kand heeft een en ander echter een nadelige uitwerking. Het groeit wel iets meer. maar minder dan zijn medemens. Het wordt dus nóg kleiner. Vandaar de hoop nu op een fikse toeneming van het aan tal codicillen. En de hoop straks op de bacterie. Wan neer het daarmee zover is, durft dr Steendijk niet te voorspellen. „Maar als hier een kind van drie jaar komt, zeg ik wel: in de loop van jouw jeugd hebben we het wel voor mekaar." ADVERTENTIE ADVERTENTIE Lelden, Breestraat 142-144, tel. 133511 LONDEN (Reuter) De voorzitter van het Iraanse parlement (Maj lis) heeft gisteren gezegd, dat Frankrijk medeplichtig is aan ge welddadige aanvallen en bo montploffingen in Iran, doordat Parijs tegenstanders van het isla- mitischè bewind heeft opgeno men. Dit heeft radio-Teheran meegedeeld. Hojatoleslam Hashemi Rafsanjani sprak tegenover parlementsle den over de bomaanslag van maandag in Teheran waarbij ze ker 15 personen de dood vonden en 60 mensen gewond raakten. "Niemand heeft zich voor deze misdaden verantwoordelijk ge steld, maar wij wijzen de be schuldigende vinger in het bij zonder naar Frankrijk, dat een verzamelplaats is geworden voor al deze misdadigers", aldus Raf sanjani. Hij kondigde aan, dat Parijs een antwoord aan het Iraanse volk niet kan schuldig blijven. Het na tionale Iraanse persbureau meld de naderhand dat een groep die zich "verdedigers van de monar chie" noemt, zich voor de bom aanslag verantwoordelijk heeft gesteld. In Frankrijk, waar de gids van de islamitische revolutie, «yatollah Ruhollah Chomeini, zijn omwen teling voorbereidde die in 1979 wijlen de sjah letterlijk uit Iran joeg, verblijven sinds vorig jaar twee leiders van de ondergrond se oppositie in Iran: ex-president Abolhassan Bani-Sadr, die ooit een naaste medewerker was van Chomeini, en Massoud Rjyavi, de leider van de links-islamiti sche Moejaheddin. Door de vlucht van Bani-Sadr naar Frankrijk, in juli 1981, kwamen de betrekkingen tussen Parijs en Teheran op een absoluut diepte punt: president Mitterrand nep zijn in Iran verblijvende landge noten op, naar huis te komen. Eerder had hij de Franse ambas sadeur uit Teheran teruggeroe pen. In zijn toespraak haalde Rafsanjani ook scherp uit naar de Verenigde Staten. Volgens hem verschaft Washington geld aan oppositie groepen en helpt het Frankryk in diens anti-Iraanse activiteit. De voorzitter van de Miylis noem de de Verenigde Staten "de wor tel van alle misdaden in Iran". Volgens hem hebben veilig heidstroepen in schuilplaatsen van linkse verzetsstrijders docu menten gevonden, waaruit blykt dat Washington guerrillastrijders heeft geholpen by hun aanval, in januari op de stad Amol aan de Kaspische Zee. Tydens deze ac tie, waarby de opstandelingen de stad twee dagen in handen had den, vielen zeker 100 doden. KAMPALA (AFP) De Oegande- se radio heeft gisteravond weer sproken dat vice-president en minister van defensie Paulo Mu- wanga gisteren aan een moord aanslag is ontsnapt. Volgens eer dere berichten van het Tanza- niaanse persbureau Shihata was Muwanga met een konvooi in een hinderlaag van rebellen gelo pen. Een legerwoordvoerder in de Oe- gandese hoofdstad verklaarde- dat by de gevechten 57 guerrilla stryders zyn gedood en 10 ern stig zyn gewond tydens de aan val op de belangrykste kazerne in Kampala. Het Oegandese le ger verloor volgens deze woord voerder. die door de Oegandese radio werd geciteerd, twee man. Uw mooiste momenten zijn een Primafoto waard Prachtfoto s vanaf l 49 cent per I kleurenfoto en binnen drie dagen klaar Steeds meer mensen ontdekken I dat Primafoto meer 1 kwaliteit biedt, voor minder geld. Breng uw eerst volgende rolletje I eens bij Dixons. u doet dat i zonder risico, want Primafoto garan- deert Niet goed - geidterugi I VANAF Lelden Haarlemmerstraat 122

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17