Werklozen helpen sportclubs uit kaderproblemen "We moeten zelf de boer op" imman vrijwel eker van zege Engelse voetbalbond start campagne om fans te lokken Engeland imponeert Frankrijk langs Italië MSDAG 24 FEBRUARI 1982 DEL PLATA (ANP) - In de ronde van het internationa- chaaktoernooi van Mar del a (Argentinië) is de met rt spelende Jan Timman re- overeengekomen met de sntijn Fernando Braga. Met ronden in het vooruitzicht de Nederlandse grootmees- Ie eindzege vrijwel niet meer jaan. Hij heeft 9 punten te- over zijn voornaamste con sent Lajos Potisch 6V2 en 1 af- roken partij. De Hongaar im maandag xn vijftien zetten ise overeen met wereldkam- »n Anatoli Karpov. restige dat Timman zich heeft vorven door zeven achter volgende winstpartijen, is zo Dt, dat het door de Argentijn- schaakjournalisten bijna als triomf voor Braga werd aan- lerkt, dat de Nederlander op 12ste zet remise aanbood. Fer- do Braga is internationaal na- Lijk nog niet verder gevorderd 1 de meestertitel. Timman ver- ligde zich met de Caro-Kan, irin het evenwicht niet werd broken. In de laatste twee den ontmoet Timman nog de 5 Poloegajevski en de Ameri- m Seirawan. slagen van de elfde ronde: ch (Hon) Karpov (Sow) l/i l/i. (Arg) Timman (Ned) 'A. gajevski (Sow) Larsen (Den) 'A van (Vst) - Andersson (Zwe) Vt 0 (Par) - Panno (Arg) afg. eros (Arg) Giardelli (Arg) 1-0. no (Arg) - Najdorf (Arg) afg. 1 na de elfde ronde: iman 9 pnt. ■tisch 6V2 pnt en 1 afg-partij. 3. Poloegajevski* 6V2 pnt. 4/5 Andersson en Seirawan 6 pnt. 6/7 Karpov en Najdorf 5 pnt en 1 afg- partij. 8/9 Larsen en Braga 5 pnt. 10. Palermo 4Vi pnt en 1 afg-partij. 11. Panno 4 pnt en 2 afg-partijen. 12. Giardelli 4 pnt. 13. Quinteros 3Vi pnt en 1 afg-partij. 14. Franco 3 pnt en 1 afg-partij. In de derde eindronae van het zo ne-schaaktoernooi in Marbella zijn de kansen van John van der Wiel en Gert Ligterink om bij de eerste drie te eindigen kleiner ge worden. Van der Wiel verloor met zwart in een Siciliaan van Nunn en Ligterink brak af tegen Short in een stelling met enige remisemogelijkheden, maar licht overwicht voor de Engelsman. Jonathan Mestel besliste het duel tegen mede-koploper Michael Stean in 26 zetten in zijn voor deel. De afgebroken partij Van der Wiel - Rivas kwam nog niet tot een einde. De uitslagen van de partijen die gisteren in de der de ronde werden gespeeld, zijn: Nunn (Eng) - Van der Wiel (Ned) 1-0 Mestel (Eng) - Stean (Eng) 1-0. Ligterink (Ned) - Short (Eng) afgebro ken. Rivas (Spa) - Hebden (Eng) afgebro ken. De stand na drie ronden is 1. Mestel 2Vi pnt. 2. Nunn 2 pnt. 3. Stean 1V2 pnt. 4. Rivas 1 pnt 2 afg. partijen. 5. Ligterink (Ned) 1 pnt 1 afg. 6. Short en Van der Wiel V2 pnt 1 afg. 8. Hebden 0 pnt 1 afg. Dammen Na de tiende ronde in het Westeu- ropese zonetoernooi dammen staan Clerc en Van der Wal weer samen bovenaan. Eerstgenoem- Experiment in Arnhem: Jan Timman: na remise met de Argentijn Braga vrijwel zeker van de eindzege van het toernooi in Mar del Plata. de verkreeg Quinardna interes sant openingsspel voordeel. Toen de Fransman echter naar een klassiek-achtige spelkarak- teristiek afwikkelde, werd het voor Clerc moeilijk om zijn licht voordeel uit te bouwen. De jonge Franse kampioen verdedigde zich heel goed en liet geen steek vallen: één remise. Van der Wal won na een meesterlijke partij van Cazemier. Verpoest (Bel) - Bastiaannet (Ned) 1-1. Nimbi (Fra) Van den Borst (Ned) 0-2. Caron (Zwi) - Berte (Ita) 0-2. Quinard (Fra) - Clerc (Ned) 1-1. Modsgriskwili (Isr) - Gregoire (Bel) 0-2. Cazemier (Zwi) - Van der Wal (Ned) 0-2. Delhom (Fra) - Affatati (Ita) 1-1. De stand: I. Clerc en Van der Wal 16 pnt. 3. Bastiaannet en Van den Borst 14 pnt. 5. Verpoest 12 pnt. 6. Delhom en Gregoire 10 pnt. 8. Nimbi Cazemier en Quinard 9 pnt. II. Berte 8 pnt. ARNHEM (GPD) - In maart start in Arnhem een landelijk gezien uniek sportexperi- ment, dat beoogt werkloos sportkader te koppelen aan de sportclubs die met kaderte korten kampen. Op maandag 1 maart heeft in de Gelderse hoofdstad een infor matieavond plaats voor dat werkloze sportkader uit Arnhem en omgeving. Beroepskader als leraren lichamelijke opvoeding en ClOS-sportleiders, maar ook de sportliefhebber die een bondsopleiding heeft gevolgd Die bijeenkomst volgt op een eind vorig jaar gehouden informatie avond waar drie daartoe uitgeno digde Arnhemse sportverenigin gen aanwezig waren. Uit een en quête van de Arnhemse raad voor de sportbelangen was na melijk gebleken dat bij deze dne clubs de kadertekorten het meest dringend waren. Inmid dels hebben ook andere Arn hemse sportclubs positieve be langstelling getoond voor dit ex periment dat de initiatiefnemers tot aan de komende zomermaan den nog vrij kleinschalig willen houden. NDEN (GPD) - Voetbalcommentatoren mogen ons graag het Engelse voetbal ten iorbeeld houden. „Kijk eens wat een lekker ongecompliceerd, levendig en fris voetbal t is", roept men dan. „Prachtig kijkspel, hoor". ziet er naar uit dat het enthousiasme voor het Engelse voetbal de laatste tijd oter is op het continent (zoals men hier de rest van Europa noemt) dan bij de igelse voetballiefhebbers zelf. Want steeds minder Britten maken zaterdags de ing naar het stadion. »f het topjaar 1949, toen alle etbalclubs samen meer dan 41 Ijoen bezoekers noteerden, is t eigenlijk steeds naar bene- n gegaan: 35 miljoen in 1956, miljoen in 1972, en 25 miljoen 1977. de gestaag dalende curve van bezoekersaantallen volgt, ziet m vanaf 1979 ineens scherp ar beneden duiken. Het staat st dat het aantal bezoekers van etbalwedstrijden dit seizoen 20 miljoen bij lange na niet zal len. lat komt bijzonder beroerd uit, idat de 92 profclubs, onderver- eld in vier divisies, voor grote hulden staan. In het uitsteken documentaire tv-programma 'orld in Action' werd vorige ïek geschat, dat deze clubs sa- en voor zeker 300 miljoen gul- in in het rood staan, en tijd, waarin de banken niet eer zo scheutig zijn als ze wel ns zijn geweest, betekent dat, dus World in Action, dat 12 ubs een dikke kans lopen nog iecordhouder lliveira moet waarschijnlijk een missen... UtfPINAS (ANP) - Joao Car los de Oliveira zal waar schijnlijk zijn rechter onder been moeten missen. De we reldrecordhouder hinkstap- Bpringen is gisteren in de Braziliaanse stad Campinas geopereerd. Artsen deden een poging amputatie af te wenden, maar waren na af loop pessimistisch. "Hij moet op alles voorbereid zijn. Blijkt er geen gezond vlees, dan moeten we overgaan tot amputatie", verklaarde dok ter Tucci. e Oliveira, met 17,89 meter wereldrecordhouder sinds 1975, raakte op 22 december van het vorig jaar ernstig ge wond bij een auto-ongeluk. Met een snelheid van 150 ki lometer per uur knalde hij frontaal op een tegenligger. De Oliveira liep onder meer een gecompliceerde been breuk op, die door een infec tie niet onmiddellijk behan deld kon worden. Aanvanke lijk was het zelfs onmogelijk het been in het gips te zetten, "wee maanden na het ongeval vierde de Oliveira echter al een uurtje carnaval in een rol stoel. In het ziekenhuis bleek dat de bloedcirculatie in het rechter onderbeen onvol doende was. De onderste zes tien centimeter kunnen als "dood" worden beschouwd. dit seizoen failliet te gaan, en dat nog eens 50 clubs wegen moeten vinden om op de post salarissen te bezuinigen. Het is duidelijk dat het Engelse voetbal diep in de zorgen zit. Hoogste tijd, zo vond de Football Leage, de overkoepelende orga nisatie voor het profvoetbal, om eens de koppen bij elkaar te ste ken. Dat gebeurde het afgelopen week einde in het plaatsje Solihull. Na twee dagen vergaderen kwam de League met een aantal voorstel len die allemaal van dezelfde ge dacht uitgaan: we moeten het voetbal beter verkopen. En dus zal er een advertentiecam pagne, de grootste die ooit in de Britse sportwereld is gehouden, worden gestart. Deze 25 miljoen gulden kostende campagne zal voor de start van het volgende seizoen losbranden, en zal de Britse voetbalfans ervan moeten overtuigen dat het beter is een wedstrijd in levenden lijve te zien dan op het scherm. De League gaat ervan uit dat een gerichte campagne het bezoe kersaantal volgend seizoen met 7,5 miljoen kan vergroten. Een van de voetbalbonzen na afloop van de tweedaagse vergadering: „Onze fout is geweest dat we al tijd hebben gedacht dat de klan ten wel naar ons toe zouden ko men. In deze tijd moet je zelf de boer op" Maar er is meer gedaan in Solihull. Er is een studiegroepje opgericht dat moet nagaan of een verande ring van spelregels het voetbal misschien aantrekkelijker kan maken. Gedacht wordt bijvoor beeld aan het soepeler maken van de buitenspelregel. Andere voorstellen van de voetbal chefs: grenzen stellen aan het uitlenen van spelers, en een ver bod op de aankoop van buiten landse voetballers. Bij dit laatste voorstel moet er overigens van worden uitgegaan dat zo'n ver bod alleen spelers uit niet-EG- landen kan gelden. Stroomlijning Er zal nog heel wat water door de Theems stromen voor deze maat regelen kracht van wet krijgen, maar het geeft in ieder geval aan in welke richting hier wordt ge dacht. Waar niet aan is gedacht, is stroomlijning van de vier divi sies. En juist daar, aldus vele verontrus te sportliefhebbers, zou de oplos sing voor de huidige problemen moeten worden gezocht. Zoals gezegd: Engeland heeft 92 prof clubs, die in vier nationale divi sies spelen. Dit systeem zorgt ervoor, dat voor al de clubs in de lagere divisies het financieel zwaar hebben. Want niet alleen moeten zij, om dat zy in een nationale competi tie spelen, op zaterdag soms meer dan 500 kilometer reizen om een wedstrijd te spelen, ze hebben ook nog eens met lagere bezoekersaantallen te maken. Een club als de vierde-divisiever- eniging Torquay heeft per wed strijd gemiddeld 2000 toeschou wers en moet, omdat het in de geografisch ongunstige zuid westelijke punt van Engeland is gevestigd, voor bijna elke uit wedstrijd vele honderden kilo meters reizen. Voor zo'n vereniging zou het een uitkomst zijn als ze in een regio nale competitie zou kunnen spe len. Daar wordt nu al jaren voor gepleit, maar de clubs, vooral de grote, zijn er tegen, dus gaat het niet door. Ook slecht zijn tot nu toe hervor mende voorstellen gevallen, om van vier naar drie divisies over te gaan, en de divisies kleiner te maken, zodat het aantal 'interes sante' en dus bezoekers trekken de wedstrijden per seizoen toe neemt. Voorbeeld Meer toeschouwers dus, die meer waar voor hun dure geld moeten krijgen, niet alleen door beter voetbal, maar ook door betere voorzieningen. De rijke clubs (want die zijn er ook nog wel) hebben wat dit laatste betreft een boeiend voorbeeld gesteld. De Londense vereniging Totten- ham Hotspur bijvoorbeeld heeft in zijn nieuwe, vorige maand ge opende stadion 72 loges aange bracht die kunnen worden ge huurd. Een loge met acht zitplaatsen kan voor een periode van drie jaar worden gehuurd voor het riante bedrag van 150.000 gulden. Maar daar heeft men dan ook iets voor, zoals: luxueuze leunstoelen, een welgevulde cocktailbar, een koelkast, een telefoon, een kleu- ren-tv en de mogelijkheid om een lunch van vier gangen te be stellen. Tottenham Hotspur heeft inmid dels meer dan de helft van zijn loges voor drie jaar of meer aan de man gebracht. De niet-ver- kochte loges kunnen per wed- - Hoewel goalie Ray Clemence en Mick Mills (r) in Engeland voor aansprekende successen zorgen, lopen de toeschouwersaantallen schrikbarend terug. strijd worden gehuurd voor, af hankelijk van het belang van de wedstrijd, 2500 tot 3000 gulden. U zal het niet willen geloven, maar er is vraag naar dit soort loges. Arabische prinsen bijvoorbeeld mogen nogal eens graag overge komen familieleden op een mid dagje voetbal trakteren, in een luxe die aan thuis doet denken, en vooral ver van het vechtende gepeupel. Want dat is natuurlijk de laatste factor die het aantal bezoekers heeft doen teruglopen, de vaak zeer bloedige vechtpartijen tus sen supporters van concurreren de verenigingen. Het is niet voor niets, dat Engelse en Spaanse politiemensen nu al besprekingen houden om na te gaan wat er kan worden gedaan tegen de fans die over enkele maanden hun teams zullen vol gen naar de WK in Sparye... LONDEN - Het totaal vernieuwde Engelse elftal van Ron Green wood heeft gisteravond met 4-0 van Noord-Ierland gewonnen. Het duel uit het toernooi om het Britse kampioenschap begon en eindigde slecht voor de Iern.die zich net als Engeland hebben geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap in Spanje. De 54.000 toeschouwers op Wembley zagen Robson al na 44 secon den de score openen. Tot rust hield Ierland stand tegen het En gelse elftal waarvan slechts Keegan en Robson de "winterpau- ze" als international hadden overleefd. Vier minuten na rust maakte Keegan het tweede doelpunt en in de 85e en 86e minuut volgden nog treffers van Wilkins en de op het middenveld uitblinkende Hoddle. Engeland: Clemence. Anderson, Watson, Sanson en Foster, Hoddle, Wilkins en Morley (Woodward). Robson, Keegan en Francis (Regis) Noord-Ierland: Jennings, Jimmy Nicholl, John O'Neill (McReevy), Nelson en Chris Nicholl, Donaghy. Martin O'Neill en Brotherston (Cochrane). Mcllroy, Hamilton en Armstrong. Wanneer op 1 maart het daartoe uitgenodigde werkloze sportka der zich geïnteresseerd toont in de opzet van het experiment staat niets meer een koppeling in de weg. Daarmee zou dan het eerste doel van een spontaan tot stand gekomen werkgroep be reikt zijn. Een werkgroep die niet meer en ook niet minder beoogt dan het op elkaar afstemmen van vraag (aan kader by de sportclubs) en aanbod (van het werkloze sport kader). Met dit in het achter hoofd begon de werkgroep onge veer een jaar geleden met een soort brainstorming. Daarbij werd al gauw duidelijk hoe groot de behoefte aan leiding is bij de sportclubs. De enquête van de Arnhemse raad voor de sportbelangen gaf daarin een goed inzicht. Er kwam ook zicht op de cyfers met betrekking tot de werkloosheid van het sport kader. Vong jaar bleek dat in Arnhem en omgeving 44 CIO- S'ers en MO'ers lichamelijke op voeding zonder werk waren van wie er vijftien al meer dan een halljaar als zodanig ingeschre ven stonden. Een aantal dat in middels alleen maar groter ge worden is. Geen zicht is er op het aantal werklozen dat een bonds opleiding volgde, maar dat het om een groot aantal gaat is wel duidelijk. Nadat in december '81 enkele Arn hemse clubs positief reageerden op de plannen van de werkgroep om in één klap wat aan twee pro blemen te doen, volgde nog een oriëntatie met betrekking tot o.a. de uitkeringsproblematiek. In een gesprek met de directeuren van de gewestelijke arbeidsbu reaus, directeuren van de ge meentelijke sociale diensten van Arnhem, Nymegen en Apel doorn, vertegenwoordigers van het directoraat generaal voor de arbeidsvoorziening en vertegen woordigers van de ministeries van sociale zaken en van CRM bleek dat er geen problemen te verwachten zyn De opzet van dit experiment dat stoelt op vrijwillige medewer king, met uiteraard de mogelyk- heid van een reële onkostenver goeding voor het kader, past ge heel in de wettelijke kaders In '78 bet het ministerie van sociale zaken weten dat werklozen zich zonder betabng dienstbaar mo gen maken in het kader van het vrywilbgerswerk. Niets staat nu meer het begin van het Arnhemse experiment dat la ter dit jaar welbcht grootschali ger aangepakt wordt, in de weg. PARIJS (ANP) - Het Franse voet balelftal heeft in een vrienschap- pelyk duel Italië met 2-0 versla gen. Bij de rust van deze in Parys gespeelde wedstryd leidde Frankrijk met 1-0 dooreen doel punt van Platini in de negentien de minuut Zeven minuten voor tyd zorgde Bravo voor 2-0. Voor beide teams stond het duel, bij gewoond door 45.000 kijkers, in het teken van de voorbereiding op het toernooi om het wereld kampioenschap. Voor Frankryk was het duel met Italië het eerste in een reeks voorbereidingswedstryden. Het ontbrak Italië, dat in negentien ontmoetingen met Frankryk on geslagen bleef, aan fantasie op het middenveld en in de aanval. Voorlopig moeten de Italianen het nog doen zonder de gebles seerde Giancarlo Antognioni en Roberto Bettega en Paulo Rossi, wiens schorsing in verband met het omkopingsschandaal volgen de maand eindigt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13