Beleid gemeente rond De Nobel 'lapzwanzerig" Sportievenonchalante mode op show Margriet Fietsen langs Zijlpoort kan alleen met kunst en vliegwerk PAGINA 4 Leiden DINSDAG 23 FF.BRUARIp, Tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends mag er door De Nobel aan de Zoeterwoudseweg geen papier worden geladen en gelost; ook mag de vorkheftruck dan niet gebruikt worden. Houdt het bedrijf zich niet aan deze en andere voorwaarden, dan dreigt sluiting. Bedrijf mag nu toch metaal verhandelen LEIDEN Het beleid dat het Leidse gemeentebestuur voert ten aanzien van de oud-papier en metaalhandelaar De Nobel aan de Zoeterwoudseweg is vol gens omwonende De Boois maar met één woord te kenschetsen: lapzwanzerig. Hij schrijft dit in een brief - op hoge poten - aan de inspecteur voor de milieuhy giëne van de provincie Zuid-- Holland, omdat de gemeente De Nobel nu alsnog toestaat metaal te verhandelen. De Boois in zijn brief: "Vergeefs proberen de om wonenden al anderhalf jaar de gemeente er toe te bewegen de hinderwet in hun belang toe te passen". Ruim anderhalf jaar is De Nobel gevestigd aan de Zoeterwoudse weg. Eerst alleen op nummer 9, later huurde hij ook het terrein aan de Zoeterwoudseweg 11 voor een metaalhandel. De ge meente keurde dat laatste niet goed. Feitelijk was de situatie echter al zo dat De Nobel zowel op 9 als op 11 metaal verhandelde. Vergun ningen had hij aanvankelijk he lemaal niet; pas eind vorig jaar kreeg hij officieel toestemming om op nummer negen papier te verhandelen. Dus geen metaal. Omdat de gemeente het sluitings bevel voor nummer 11 steeds maar niet uitvoerde, ging een aantal bewoners in beroep. Drie weken geleden konden zij hun zegje doen tijdens een zitting van de commissie voor de beroep en bezwaarschriften van de ge meente. De bewoners vonden dat de gemeente wel eens wat krachtiger mocht optreden. Naar aanleiding van de klachten die de bewoners telkens weer spuiden, schreef de directie mi lieu van de gemeente Leiden een brief aan de bewoners: daarin staat dat uit de onderzoeken blijkt dat een aantal van de inge diende klachten gegrond zijn. Maar ook blijkt dat De Nobel on danks dat alles nu wel metaal mag gaan verhandelen. Gesommeerd De Nobel wordt gesommeerd, zo laat de gemeente weten, de vol gende activiteiten wat betreft de opslag van oud papier in het per ceel aan de Zoeterwoudseweg negen te staken: tussen 19.00 uur en 07.00 uur mag geen papier worden geladen en gelost en mag de vorkheftruck niet gebruikt worden; er mag uitsluitend pa pier worden opgeslagen en be en verwerkt (dus geen oude me talen of lompen); de aangevoerde oude metalen mogen slechts worden gewogen op de weeg brug van het voorterrein van het perceel Zoeterwoudseweg negen en de in de inrichting aanwezige cirkelzaag mag ook niet worden gebruikt in de periode tussen 19.00 uur en 07.00 uur. De gemeente laat op die voorwaar den dreigende taal volgen: of de bedrijven van De Nobel worden gesloten of er wordt een dwang som vastgesteld. Bewoner De Boois is niet erg tevre den met die brief. Volgens hem wijkt die sterk af van de nog maar net geformuleerde voor schriften bij de vergunning. De Boois constateert bijvoorbeeld dat er wordt ingestemd met de opslag van oude metalen op nummmer 11, terwijl daarvoor toch sinds de vorige zomer een sluitingsbevel van kracht is. Ook met het gebruik van een cirkel zaag stemt de gemeente in, zo schrijft de omwonende aan de milieu-inspecteur, terwijl die zaag toch niet is genoemd in de aanvraag voor de vergunning. Voor de Zoeterwoudseweg 11 han teert de gemeente voorwaarden uit een ontwerp-vergunning waartegen verstrekkende bezwa ren zijn ingediend, aldus De Boois. De vermelding dat B en W bij overtreding van de voorwaar den in de vergunning stappen zullen nemen het bedrijf te slui ten, vindt hij flauw. Nummer 11 draait nog steeds. "Wij verwachten dat de provinciale inspecteur de gemeente op de vingers gaat tikken", zegt De Boois, "want wat ze nu doen, dat kan natuurlijk absoluut niet. Ik denk dat ook de inspecteur dat wel zal inzien". Ambtenaar Kettenis is vanzelf sprekend een geheel andere me ning toegedaan. Over twee ken zo vertelt hij - zal De No bel gewoon een hinderwetver gunning krijgen voor nummer 11, "waarin de bezwaren van de bewoners zijn verwerkt". Op de vraag waarom De Nobel nu opeens wel in metaal mag gaan handelen, zegt hij: "Wij leggen hem voorwaarden voor - geen autowrakken op het terrein bij voorbeeld - waaraan hij zich heeft te houden. Doet hij dat niet, dan leggen we hem een dwangsom op of sluiten het be drijf alsnog. Vrijdag hebben we hem bijvoorbeeld verteld dat hij geen balen papier op het terrein LEIDEN - Iets zelf maken, of dat nu om een boekenrek of een jurkje gaat, het blijft een uitdaging. En wie er eenmaal aan is begonnen durft steeds een stapje verder te gaan. Gistermiddag was de Stads gehoorzaal dan ook gevuld met vrouwen die de hand schoen, die Mary Schuurman hen toewierp, bepaald niet voor de eerste keer opnamen. Er zaten heel wat trouwe fans van de Margriet-patronen bij. Ze kregen een leuk voorjaars programma voorgeschoteld waarin de sportieve, noncha lante kleding de hoofdmoot vormde. Wijde rokken, soms met stroken leuke bermudós en broekrokken gecombi neerd met diverse jasjes en blazertjes. De belangrijkste stof in deze voorjaars-en zo- mershow was katoen, ge kocht bij Vroom en Drees- mann of Van Dam/AGB, dus zeker in Leiden te koop. Zón show is beslist nuttig want als zelfmaakster sta je in de stoffenwinkel voor een moei lijke keuze. Het materiaal kan er op de rol wel heel leuk uitzien maar als het eenmaal is verwerkt, hoe oogt het dan? De Margriet- modeshow was de ideale ge legenheid dat nu eens van dichtbij te gaan bekijken. Daar kwamen die felle, aan de jaren vijftig herinnerende kleurtje: fel rood, hard blauw, maisgeel en aqua en mintkleur helemaal tot leven in genopte en gestreepte stof fen. De kleurencombinaties waren soms wat gewaagd maar modebewuste vrouwen zijn steeds meer gaan durven. Naast de sportieve kleding haakte Margriet ook in op wat trends. De folklore, met wijde dubbelrokken in een bloemmetjes katoen en daar op bloeses met romantische grote kragen in een andere bloemdessin. Ook erg leuk Uit de maritieme-serte van Margriet dit donkerblauw mantelpakje voor de wat grotere maten. Eronder wordt een rode bloeze gedragen, ook de tas en schoenen zijn felrood van kleur. was de wat wijde rode schil- derskiel met daaronder een gebloemde patalon. Model len die duidelijk waren gein- spireerd op de kleding uit de Provence. Een tweede trend was de marine-look. Erg fijn, ook voor een grotere maat, zag de donkerblauw rok- broek er uit die werd gedra gen samen met een bloese met een grote witte matro zenkraag. De combinatie in de marine-look is natuurlijk rood-wit-blauw en daarom was de blouse dan ook rood met wit. Veel zelfmaakster willen wel wat langer plezier hebben van hun werk dan een sei zoen en daar haakte Magriet dan ook aardig opnieuwe met een serie blijvertjes. Klassie ke kledingstukken die mits met de juiste accessoires ge combineerd een bijna eeuwig leven hebben. Want een ge ruite plooirok met daarop een klein jasje en een blouse met een grote strik, zoiets kan werkeliik jaren mee. Daarnaast in de collectie na tuurlijk pofbroeken, panta lons en bikinis en truien op zelf te breien of te haken. En maar dat was eigenlijk wel een beetje te voorspellen ge-- weest, de bruidsjapon hacL— iets "Di"-achtigs maar was wel heel lief. Zeker geen verloren middag of avond dus voor al die bezoek-M sters van de Magriet mode-H show, al is het wel vervelend^ dat als er geen sigaretten de man moeten worden ge bracht °r drankjes aangepre zen moeten worden, wat een vlotte afwikkeling van show niet ten goede komt. HENRIÉTTE VAl^ DER HOEVEï1 m mag hebben liggen. Houdt hij zich daar niet aan, dan moet hij een dwangsom van 1.000 gulden per dag betalen". In beroep Is een aantal bewoners niet te spre ken over het gemeentebeleid, ook firma De Nobel is piet be paald blij over wat er ten stad- huize wordt uitgedokterd. Zij het om geheel andere redenen. Hoewel hij nog niet op specifieke zaken wil ingaan, kan de De No bel nu al wel zeggen dat hij tegen een aantal voorwaarden die in de nieuwe hinderwetvergunning staan in beroep zal gaan, omdat de gemeente een normale be drijfsvoering in de weg staat. Vindt hij het dan niet een hele vooruitgang dat er nu meUal mag worden verhandeld? Éen van de zonen van De Nobel: "Kjjk, toen wij weggingen uit de binnenstad heeft de gemeente beloofd ons zoveel mogelijk te zullen helpen. Wij gingen er dus gewoon vanuit dat we metaal mochten verhandelen. Dat we nu metaal mogen verhandelen moet je daarom ook niet als een winst punt opvatten. Nee, de gemeente had dat al veel eerder moeten re- gelerv" Over het optreden van de bewo ners, die zich nu tot de provincie hebben gewend, zegt hij: "Ze leggen op alle slakken zout. Ze hebben ons zelfs in ons gezicht gezegd: we blijven jullie net zo lang sarren totdat jullie weg zija Daar kun je het dan mee doen. En wij moeten goed oppassen met wat we zeggen, want anders hang je de zigeuner uit. Want dat is het volgens my: het imago van ons vak, dat deugt niet". Wanneer vrachtwagens willen laden of lossen, wordt de situatie bij de Zijlpoort voor fietsers nog gevaarlijker. Deze auto rijdt achteruit en zal dan het smalle fietspad geheel blokkeren. (Foto: Holvast). LEIDEN - Aan weerszijden van de Zijlpoort is - voor wie het nog niet mocht hebben opgemerkt - onlangs door de gemeente een fietspad aangelegd. Dit is, volgens ambtenaar Van der Weijden noodzakelijk geworden omdat binnenkort de bus tijdelijk over de Haven zal gaan rijden. Er moet van de gebruikelijke busroute (Driessenstraat, Oosterkerkstraat en Singel) worden afgeweken omdat de Kerkpleinbrug, de Derde Waard- brug en de Oosterkerkstraat onder handen worden genomen. Een nobele geste om dan onmid dellijk aan de veiligheid van de fietsers te denken. Maar ..in de drukke ochtend- en avondspits moetje om deze fietspaden te be reiken wel ervaring hebben als circusjongleur. En als dan ook nog de bus gaat rijden en bouw- materialenhandel Fontein niet verhuist wordt de situatie er niet beter op. Hengelsport (1) De GULDEN Voorn viste haar tweede wedstrijd van 1982 in Zaandam. De uitslag: 1. G. Kleijn 1.690 kg. - 8 stuks; 2. H. van Alphen jr. 1.690-8, 3 F. Smit 1 370-20, 4. M. Hoogkamer 1.1.70-5; 5. G. Har- land 670-8; 6. B. Velthuijzen 620-9; 7. W. Lardie 620-2; 8. T. v.d. Meer 280-3,9 W. Boehlee 110-2; 10. J. de Bruijn 80-1. Hengelsport (2) Zuid-West viste haar laatste wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag: 1. H, v.d. Laan 37 pnt-258 stuks; 2. J. Boef 37-252, 3. W. Moenen 45-261; 4. H. Moe nen 48-253; 5. A Ruis 55-233; 6 K. Schouten 55-183; 7. I. Mazu rel 57-194. 8. G. v.d. Laan 76 157; 9 V Oudshoom 93-114; 10 R. de Bezemer nul-40 stuks; EO De Evangelische Omroep orga niseert een aantal avonden in het land. Die avonden staan in het teken van het 'reveil'. Het is de bedoeling dat er veel samen gezongen wordt,terwijl de me ditatie wil aanmoedigen en op roepen "tot terugkeer naar het Woord van God". Aanstaande woensdag is er een avond in de Marekerk Lange Mare). Spre kers zijn de heren Kits sr. en Ter ■Veld. Óm acht uur wordt begon- Pronk. de organist is Arie Lezing In een collegezaal in de oude Sterrenwacht aan de Kaiser- straat houdt drs. E. Brinks van avond een lezing. De titel luidt: Recent onderzoek aan onze gro te buur: Messier 31. In concreto gaat over een sterrenstelsel in de richting van het sterrenbeeld Andromeda dat op 'ons' Melk wegstelsel lijkt. De lezing is voor iedereen toegankelijk. Kubus In The Jam (Tweede Binnen vestgracht) treedt morgen avond de groep Kubus op. Aan vang rond een uur of tien Ekklesia De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia ver toont morgenavond de film De man in de glazen kooi. Het gaat over een gefortuneerd man in New York die lijdt aan achter volg ingswaanzin en schuldge voelens. Is hij de Nazi Dorff of is hij het joodse slachtoffer Gold man? Aanvang 21.30 uur. Plaats: Rapenburg 100. Film De Leidse werkgroep Homosek sualiteit (Caeciliastraat 18) vertoont morgenavond een film over een man die een bankge bouw bezet om zo geld af te dwingen voor de sex-operatie van zijn vriend Leon. De gijze ling brengt heel New York op de been. Aanvang: acht uur. Rheumafonds Het Nationaal Rheumafonds organiseert al enige tijd zoge naamde creatieve dagen en komt daarmee donderdag naar gebouw De Regenboog in de Me- renwijk. Naar aanleiding van zo'n creatieve dag zijn veel reu- mapatienten tot een bepaalde handenarbeidhobby gekomen. Mevrouw Vielvoye vertelt in De Regenboog (van half een tot half vijf) het één en ander over koud emailleren. Opgejaagd Fietsers die vanaf de Lage Rijndijk komen worden een smal klinker pad opgejaagd om vervolgens over een met trottoirbanden ge markeerd fietspad de Haven bin nen te rijden. Van de twintig fiet sers die in deze bottle-neck be landen, komen er dan ook tien in moeilijkheden. Vijf komen er op de stoep terecht die overgaat in het fietspad, de rest bonkt voort op het enkele centimeters lager gelegen wegdek. Dit alles met gevaar voor het eigen leven en dat van de argeloze voetganger. Diegenen die de operatie bottle neck heelhuids doorstaan en niet hoeven uit te wijken komen aan het eind van deze fraaie fietsrou te in een fuik terecht. Op de plaats waar de hoge trottoir band als afbakening van het fietspad ophoudt aan het begin van de Haven, staat öf een auto geparkeerd öf er wordt druk ge lost en geladen door bouwmate- rialenhandel Fontein. Gevolg: af stappen en de fiets over de trot toirband tillen. Met veel kunst en vliegwerk moet dan het tege moetkomende verkeer en de fiet sers die naast het fietspad waren terecht gekomen en die nu met volle vaart door kunnen karren, worden ontweken. Een hachely- ke onderneming. Stoep Komend van de kant van de Haven is de situatie mogelijk nog komi scher. Een ruimte van hooguit anderhalve meter tussen de Ziil- poort en de opslagplaats van Fontein dient hier als fietspad. Door de witte strepen op het wegdek worden de fietsers ech ter de stoep opgeleid om er net voorbij de Zijlpoort slechts door een fikse ruk aan het stuur weer af te kunnen komen. De kans op een slag in het wiel by deze ma- nouvre is heel groot. Een kijkje 's middags tegen vijf uur leert dat de meeste fietsers overigens gewoontegetrouw links om de Zijlpoort heen rij den. Zij hadden het bestaan van het fietspad rechtsom niet eens opgemerkt. Velen die dit wel de den bleven doorrijden op de stoep. Hoewel de voetgangers deze zijde van de Zijlpoort wei nig belopen moest een nietsver moedende mevrouw haar peuter, die eventjes losliep bijna de arm uit de kom rukken om hem weg te trekken voor een aanstormend rijwiel. Laden en lossen Tegen het middaguur is deze route ook 'noodgedwongen' geblok keerd door vrachtauto's die bij de opslagruimte van Fontein moeten laden en lossen. Een werknemer van Fontein stelt in duidelijke bewoordingen vast dat er geen andere keus is dan de vrachtwagens op het gloednieu we fietspad te parkeren. "De ge meente bedenkt van alles, maar aan de bedrijven wordt niet ge dacht. Wij kunnen beslist niet anders. Zo is het al moeilijk en lastig genoeg". Gemeente-ambtenaar van der Weijden erkent dat het allemaal nog niet zo lekker zit. "Alleen in de late uren is het erg aardig. Wii hebben op het moment geen dere keus. Wij zitten dood] woon voor het blok". Ook raadslid Frits van Oost (PPR) is de nieuwe fietsroi niet ontgaan. In vragen aan college van burgemeester wethouders wil hij weten hoe - staat met de opening van poort. Hij is van mening dat fiets verkeer zo snel mogel door de poort moet worden leid. Inderdaad de meest simp oplossing. Echter de in België woonacht Nederlandse ondernemer N! kert, die de Zijlpoort vyf jaar leden voor een gulden van de meente kocht, heeft hele andi plannen. Een half jaar gelee verklaarde hij voor de poort h< ten deuren te willen zetten. I zijn inmiddels bij aannemer Prie besteld. De ruimten zuil straks gebruikt worden door projektontwikkelingsmaat- schappij Nieman Holding w Melkert directeur van is. Of d< plannen nog steeds gelden na te gaan. Melkert is onbere baar. Brief Van der Weijden weet dat er ind daad een vergunning is afge ven om deuren in de opening hangen. "Maar dit betekent n dat die deuren ook op slot m ten. Er is gisteren brief van B W naar eigenaar Melkert gega met de medededeling dat handiger is als de deuren op blijven ten behoeve van het fie verkeer". Misschien een gede telijk antwoord op de vraag v Van Oosten wat er bij de verko van de Zijlpoort destijds met nieuwe eigenaar is afgesprok over de bestemming, duur v de renovatie en het gebruik fietsverkeeh SASKIA STOELING A.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4