lilden Vlies nog niet ontruimd "Leiden scoort hoog" in werkgelegenheids plan van Zuid-Holland ,epi Polonaise door bureau: parkeerbon verscheurd ^Borden voor ^hardleerse -autorijders Hjnlijke iergissing fietser (59) Verleden )iefstal uit tiuseum voor l olkenkunde Meisje (18) vermist lestauratie kan binnenkort beginnen RllSDAG 23 FEBRUARI 1982 Leiden LEIDEN LEIDEN - Tientallen carnavalvierders van vereniging De Hut spotten hebben gistermiddag het politiebureau aan de Zonne veldstraat op zijn kop gezet. Aanleiding was een parkeerbon die Prins Marcus I kreeg omdat zijn auto fout geparkeerd stond aan de Caeciliastraat. De prins en zijn gevolg brachten daar een be zoek aan het Elisabeth Gasthuishof. De carnavalvierders begaven zich massaal naar het politiebureau, compleet met grote trom en verschillende blaasinstrumenten. Prins Marcus I ging voorop het bureau binnen, geflankeerd door zijn hofdame die de parkeerbon op een rood kussentje met zich droeg. De parkeerpolitie zag genoeg reden om de parkeerbon kwijt te schelden, waarop de carnavalstoet uit vreugde een polo naise door het politiebureau liep. Later op de middag zette De Hutspotten hun tocht langs Leidse bejaardenhuizen voort. Geld voor sloop Sanderscomplex h£e gemeenteraad kwam het col- ege gisteravond uiteindelijk met wie toezegging te zullen wachten <p de uitspraak van de commis- beroep- en bezwaarschriften. VdA-fractieleider Peters drong an op een snelle uitspraak van leze commissie. aen W zullen de gemeenteraad tinnen een maand een voorstel %en tot restauratie van het Gul- - Grote haast om vanuit station de bus nog te halen rerd een 52-jarige Leiderdorper fataal. De„man ver zich in de uitgang (automa- isch opengaande deuren) en lam' de ruit ernaast. Een diepe J^iijwond aan het been en enkele rondjes aan het gelaat waren het evolg. De Leiderdorper moest er behandeling naar het Acade- lisch Ziekenhuis. f IDEN De 59-jarige Leide- iaar W. Karsten is gisteren gverleden na een acute hartstil die hem overviel toen hij het Kamerlingh Onnesplein zietste. De man kwam voor het Lammenschans ten val politie en EHD hem te Hulp snelden. Pogingen tot rea nimatie mochten echter niet 'neer baten. In het AZL werd de lood geconstateerd. rilDEN - Bij het Rijksmuseum Volkenkunde zijn de afgelo pen maanden twee kunstvoor werpen gestolen die een waarde van vele dui guldens. Sinds december het museum een Japans van 65 centimeter lengte; iiinds januari een Hindoe Ja- a/aans beeldje van bijna tien cen timeter- Pas deze week werd aan gifte van de diefstal gedaan. den Vlies. Dat werk kan binnen afzienbare tijd beginnen. Aan het begin van deze maand werd be kend dat het ministerie van CRM geld beschikbaar stelde voor de restauratie van het monument; de gemeente moest daar zelf nog ongeveer een miljoen aan toe voegen. Wethouder Bordewijk (PvdA) van financiën kondigde gisteravond aan dat dit geld er is, afkomstig uit kredieten die de raad al beschikbaar had gesteld. De gemeenteraad uitte gisteravond forse kritiek op de handelwijze van het college wat betreft de acht krakers die het pand aan de Breestraat bewonen. PSP-raads- lid Ponsen, die de kwestie aan de orde had gesteld, bestreed het voornemen van het college om het Gulden Vlies zonodig mor gen door de politie te laten ont ruimen. Zij hekelde het rapport van de brandweer, waarin zou zijn aangetoond dat het pand brandgevaarlijk is. Het rapport bevat volgens haar onjuistheden en halve waarheden. Bovendien, aldus Ponsen, is de gemeente - als eigenaar van het pand - zelf verantwoordelijk voor de brand gevaarlijke situatie. Ponsen zei te vrezen dat het optre den van de gemeente een voor beeld kan zijn voor speculanten. Deze zouden voortaan met het argument van een vermeend brandgevaar hun gekraakte pand kunnen laten ontruimen. Ook woordvoerders van de ande re politieke partijen hadden stuk voor stuk kritiek op of tenminste kritische vragen aan het college. Met name werd er duidelijkheid gevraagd over de grootte van het brandgevaar en over de tijd dat het pand nog leeg zou staan. Een motie van PPR-raadslid Van Oosten, waarin onder meer werd voorgesteld het Gulden Vlies tij delijk voor bewoning in gebruik te geven, werd door de gemeen teraad verworpen. Alleen PSP, CPN, PPR en D'66 steunden de motie. LEIDEN - Ir. W van Saarloos uit Leiden mag een studiereis van 8500 gulden maken op kosten van de Shell-groep. De weten schapper van de Leidse universi teit krijgt de gelegenheid in West-Europa of Noord-Amerika kennis te maken met de laatste ontwikkelingen op zijn werkge bied. Hij kreeg dit eind vorige week aangeboden door dr. H. L. 1 Beckers van Shell, die nog vijf andere wetenschappers hiermee verblijdde. <IDEN - De commissaris van po- te Leiden verzoekt de opspo ring, aanhouding en terugbren van: Hendrika Franciska geboren te Zutphen, 27 juli 1963, adres ouders Sta- •ingstraat 6 te Zutphen. is spoorloos sinds zij op 11 fe bruari 1982 te 16.00 uur om een Doodschap te doen, wegging uit iet tehuis voor werkende meis- es "De Beukershof', Lorentzka- 3e 15b in Leiden, gnalement: lang 1.65/1.70 meter, ,kort donkerblond golvend haar, blauwe ogen (ze is opvallend scheel). Kleding: rode driekwart jas, blauwe spijkerbroek, blauwe schoenen met kleine hakjes. Het meisje is mogelijk in het bezit van vijfhonderd gulden. Rita Buitenhuis is zwakbegaafd, goedlachs en gemakkelijk over te halen. e kinderpolitie in Leiden (tel 071- toestel 141 en 143) ont- Rita Buitenhuis vangt graag inlichtingen over Ri- Nieuwe borden en tekens op de weg moeten hardleerse automobilisten voortaan van het station vandaan houden. DEN HAAG. LEIDEN - Leiden maakt een goede kans om in aan merking te komen voor geld in het kader van het provinciaal werkgelegenheidsplan Zuid- Holland. Dat maakte gedepu teerde J. Noorland van de pro vincie gisteren in Den Haag be kend bij de presentatie van het plan. "Leiden scoort hoog op de lijst van ingediende projecten", zo zei het lid van het dagelijks bestuur van de provincie. De gemeente Leiden heeft twee projecten ingediend; de aanleg van een loswal op De Waard en REIDEN - Omdat het kennelijk 3' nog niet tot alle automobilis- lSt2 ten was doorgedrongen, is m. met verkeersborden en te- de kens op de weg nog eens ex- ch tra aangegeven dat het stuk asfalt voor het station als bus- H baan is bestemd. Dat is al zo 've sinds de parkeerruimte voor de nieuwe fietsenstalling links van het station. Toch ,ur bleven automobilisten hun S auto's pal voor het station vo« parkeren om passagiers in- en uit te laten stappen. Met als gevolg dat bussen en ta- xi's vast kwamen te zitten. 'Ik ur "De bordjes 'Verboden in te rij- wa den' die er stonden, waren Br kennelijk onvoldoende", al dus een woordvoerder van de 12 politie. "In de hoop dat het jr( nu beter gaat" is het duidelij- ier ker aangegeven. Ook zal er ns door de politie strenger wor- den gecontroleerd. de sloop van het Sanderscom- plex aan het Levendaal voor de bouw van een parkeergarage. De provincie komt met het plan om de toenemende werkloosheid in de provincie te lijf te gaan Gede puteerde Staten hebben dit jaar zevenenhalf miljoen gulden ex tra uitgetrokken om daar iets aan te doen Er worden echter ook bijdragen van de kant van de gemeenten en het Rijk verwacht. Gedeputeer de Staten hopen op die manier 35 tot 40 miljoen gulden voor de werkgelegenheid uit te kunnen geven. Er zijn op dit moment ruim 100.000 werklozen in de provincie, van wie het merendeel in de grote steden. Gedeputeerde Noorland. die het plan gisteren samen met zijn col lega drs. J.H. Boone presenteer de, zei dat met het geld een direct werkgelegenheidseffect moet worden bewerkstelligd. Daarbij wordt gedacht aan projecten zo als aanleg en bereikmaar maken van industrieterreinen en de re constructie van bijbehorende wegen. Ook wil de provincie de restauratie van grote monumen ten, waarvoor het Rijk de subsi die al heeft toegezegd, alvast fi nancieren. Dat geldt ook voor de aanleg van bossen en andere na tuurgebieden. Er zijn op dit moment 68 projecten van zes verschillende regio's in de provincie by Gedeputeerde Staten ingediend. Naast die van Leiden zijn het onder meer een project van het bollendorp Lisse Die heeft een aanvraag gedaan voor de aanleg van een omlei- dmgsweg om de kern van het dorp en de ontsluiting van een bedrijfsterrein daar. Verder wa ren er voorzover gisteren was na te gaan geen aanvragen binnen uit de Leidse en Alphense regio. Volgens gedeputeerde Noorland wil de provincie met het plan al vast een voorschot nemen op het banenplan van Den Uyl. De ge deputeerde denkt dat de minis ter van sociale zaken en werkge legenheid voldoend^ tijd heeft gehad om de provinciale wensen in het banenplan op te nemen. Het ministerie zou niet onwelwil lend tegenover de plannen van de provincie staan. Over de ingediende projecten wil de Noorland niet zeggen welke de meeste kans maken om in aanmerking te komen voor het werkgelegenheidsplan van de provincie. Hy waagde zich ook niet aan een berekening hoeveel arbeidsplaatsen het plan zou op leveren. "Dat is moeilyk te zeg gen. Het zouden er ongeveer 300 kunnen zyn. Wat wij nu doen, is impulsen geven. We willen voor de komende jaren projecten op- zètten". Gebeurt dat niet goedschiks dan hoogstwaarschijnlijk kwaadschiks want Jan van der Velde is er van overtuigd dat de Hiswa-bepalingen juri disch zijn te weerleggen. "Er komt hoe dan ook volgend jaar rond dezelfde tyd een nieuwe wind surf-beurs in de Groenoordhal. Een beurs mét de grote jongens". Visitekaartje Aannemer De Waal uit Amster dam miste gisterochtend z'n visitekaartje toen hij op z'n karwei in de Haarlemmer straat verscheen. Een bord met de naam van zyn bedryf. De Waalpaal bv, bleek achter overgedrukt. Later werd het bord terugge vonden voor het stadhuis. Camavelske middenstanders hebbeh het bord zaterdag ty- dens de polonaise van de Haarlemmerstraat naar de stadhuis-ingang verhuisd. De Leidse middenstanders er geren zich groen en geel aan het palenbcleid van wethou der Cees Waal. De gemeente bood het OUdflRMIIMnvoIk een niet te missen kans door de Haarlemmerstraat-klus uit de besteden aan de Waalpaal bv De Leidse middenstand benut te deze kans voor open doel dus tijdens het carnavals weekeinde Kans voor open doel benut tij dens het carnavalsweekeinde iFolo Holvast) ii a :iDEN - Het gekraakte Gulden Vlies (Breestraat 125) fordt nog niet ontruimd. Het wachten is op een uit spraak van de gemeentelijke commissie beroep- en be zwaarschriften, die uit moet maken of het monumentale 0(iand brandgevaarlijk is. In een brief lieten B en W de cht krakers vorige week nog weten dat zij uiterlijk mor den (woensdag) uit het pand zouden moeten zijn. Anders rzjOU de politie ingrijpen. Op de publieke tribune werd duidelijk gemaakt dat een eventuele ontruiming van het Gulden Vlies niet wordt gepikt. Steekje los "Prettig gestoord", noemen ze zichzelf. Dat is goed moge lijk. In elk geval zit er een flinke steek los bij de scholie ren Rieco Vervoorn, Han Snijders en Ton Keilerhuis van het Bonaventura-college. Terwijl er tegenwoordig toch een aardige treinverbinding is tussen Leiden en Brussel wil dit drietal in de zomer vakantie de afstand tussen beide steden kruipend afleg gen. Om alvast te oefenen zijn Rieco (17), Han (18) en Ton (17) van daag van Leiden naar Oud Ade gekropen. Han Snijders: "Volgens Wil van der Geest, een meisje uit onze klas, zou den we kruipend niet eens Oud Ade halen. Vandaar deze oefentrip". Het idee voor 'De Grote Kruip- tocht' van Leiden naar Brus sel is uiteraard in de kroeg geboren. De broedplaats bij uitstek voor doldwaze re cord-ideeën. "We waren eerst van plan om met zo'n beetje de hele school het wereldre cord stoelendansen te verbre ken. Maar de conrector wilde ons geen zeshonderd stoelen lenen. Dat feest ging dus niet door. Later zijn we op het idee gekomen om dan maar het wereldrecord kruipen te verbreken. Dat record staat op naam van een of andere Australiër. Die schijnt een keer in drie dagen veertig ki lometer te hebben gekro pen". Het kruiplustige trio hoopt de ze zomer dit in het 'Guiness- book of records' opgenomen record een slordige 150 kilo meter scherper te zetten. Drie weken hebben Rieco, Han en Ton voor hun recordpoging uitgetrokken. Publiciteits- man Harry Nelissen, is druk bezig met het aantrekken van sponsors. Mede-scholier Ro nald Nije is van plan om de tocht op film vast te leggen. Dat moet dus een vreselijk langdradige film worden. Hoeveel kilometer per uur kan iemand kruipen die in licha melijk opzicht de luiers is ontgroeid? De afgelopen we ken hebben Rieco, Han en Ton de gymles gebruikt om Harry Nelissen loste vanochte martelgang van Rieco, Han en daar achter te komen. Op handen en voeten en in stra tenmakers-uitrusting zijn zij talloze keren de gang van het Bonaventura op en neer ge weest. Gemiddelde kruip- snelheid: ruim anderhalf ki lometer per uur. 'Maar dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat we nu zomaar naar Brussel kruipen", beseft Han Snijders. "Mijn zwager is arts en die heeft gezegd dat we Oud Ade gemakkelyk ha len maar dat kruipen naar Brussel op den duur toch wel een beetje pijn gaat doen". Grote jongens 'Windsurf '82' is toch een kas succes geworden. Over vyf dagen heeft deze schamele beurs toch 25.000 bezoekers getrokken. En dat terwijl er behalve een heleboel reclame voor Pall Mali, een paar kit scherige surfplanken en en kele rekken met surfkleding om acht uur voor het station het st >n. bitter weinig te beleven viel. Windsurfen is waanzinnig po pulair in ons waterrijke land je. Vandaar dat uit alle delen van ons land plankzellers naar Leiden kwamen voor de eerste windsurf-beurs. Maar of ze volgend jaar terug zul len komen is maar de vraag In elk geval heeft Groenoord- hal-directeur André de Jong de beurs-organisator Wind surf Centre uit Den Haag dui delijk gemaakt dat het vol gend jaar anders moet De Jong wil dat 'Windsurf '83' minstens tweederde van de 8000 vierkante meter Groenoordhal-vloer bedekt. 'Windsurf '82' kwam net aan tot de helft en dat was vol gens De Jong geen gezicht. Directeur Mark Opgenhaeffen van 'Windsurf '82' denkt dat het geen probleem zal zyn om de beurs volgend jaar flink uit te breiden. "De standhouders hebben zich wild verkocht en willen vol gend jaar allemaal terugko men. Voor de volgende beurs ■hot voor de acht kilometer lange (Foto: Holvast) hebben we al veertig stand houders. Voor deze beurs hebben we met veel moeite nog geen dertig standhou ders by elkaar kunnen schra pen. En daar zijn we dan bij na een heel jaar voor bezig geweest". Grote afwezigen op 'Windsurf '82' waren de 'grote merken' op plankzeilgebied. Die vreesden volgende maand de Hiswa mis te lopen door in Leiden op de beurs te ver- schynen Loden van de His- wa-vereniging hebben een expositie-verbod tot een weck na deze watersport- beurs en een half jaar tot de volgende beurs. Maar Jan van der Velde, de beurs manager van Windsurf Centre, verwacht op 'Wind surf '83' toch de grote merken te kunnen begroeten "Ik denk dat een windsurf-beurs de Hiswa helemaal niet byt Daarom gaan we zo snel mo- gelyk met mensen van de Hiswa praten om iets aan die bepalingen te doen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3