.EIDSCH DAGBLAD wordt niet duurder Gas nilj t an bouwfraude 200 ioen achterhaald Stakingsacties GAK gaan door Ik Kerk in Polen begint Walesa zat te worden mwisj vi Zeshonderd dlo hasj evonden in )egstgeest Ling naar mthampton? Vice-premier Rakowsld in interview in The Times: Minister Terlouw komt Tweede Kamer tegemoet ientallen arrestaties in Gelderland Terug van vakantie: woning gekraakt.. Gekaapte kustvaarder opgeblazen JSDAG 23 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 sur G. Koopman Iredacteur A A M. Schuurmans ooldredacleur R.D Paauw 36711 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor M.nn coloion 'aarde: 2.8 miljoen een onzer verslaggevers) rSTGEEST/ZOETERMEER - Oegstgeester rijkspolitie eft gistermiddag een enorme sjvondst gedaan. Ruim zes- nderd kilo "Gele Libanon" ter arde van 2,8 miljoen gulden rd gevonden in twee auto's op terrein van een jachthaven, ie mannen uit Voorschoten, iden en Zoetermeer werden arresteerd toen zij de hasj aan overladen waren van een mpeerauto in een personenau- iasj, afkomstig uit Spanje, was rstopt tussen de bekleding van kampeerauto over de grens ;mokkeld. Soetermeerse gemeentepolitie is de hasj op het spoor geko- in. Onder leiding van de Zoe- meerse hoofd-inspecteur Bos- in werd een onderzoek inge- ;ld, waaraan ook de districts- iherche van de rijkspolitie uit in Haag deelnam. Dat onder- ik leidde gistermiddag tot de estatie van de drie mannen en vondst van de zeshonderd ki- "Gele Libanon" AMPTON De kans is oot dat de Ajacied Tscheu la ng naar Southampton zal ver- lizen. De leiding van de Engel lijstaanvoerder in de eerste di- sie zal nog deze week stappen idernemen om La Ling van ax over te nemen. eravond maakte de Lissenaar jzonder veel indruk in een test- ïdstrijd met Southampton te- :n het Zweedse Göteborg. Hij am twee treffers voor zijn reke- ng. Het duel eindigde in 4-4. is bekend dat Tscheu la Ling de clinch ligt met Ajax-trainer urt Linder en al eerder liet 5orschemeren naar een andere ub te zullen uitzien. Met de te- gkeer van Johan Cruyff scha- elde Linder over op een 4-4-2 pstelling, waardoor er voor ing geen plaats meer was in het asisteam. LONDEN (AP) - De Poolse vak bondsleider Lech Walesa bevint zich onder "goede, zeer goede" omstandigheden in een villa met drie kamers buiten Warschau en wordt "met alle respect behan deld", maar het lijkt erop dat hij zijn tijd gehad heeft, aldus de Poolse vice-premier Mieczyslaw Rakowski vandaag in een inter view in de londense Times. Rakowski zei in het tweede deel van het interview met de Ita liaanse free lance-journaliste Oriana Fallaci, dat Walesa, die bij de militaire machtsovername op 13 december werd opgepakt, "goed eet. Hij krijgt kranten, kijkt televisie, krijgt op elk mo ment dat hij wil bezoek van zijn vrouw en kinderen en zijn broer en hij heeft elke dag contact met mensen van de kerk." Walesa zal niet hoeven voorkomen en staat niet onder arrest. "Hij is gewoon geïnterneerd," zei Ra kowski. De politicus stelde dat sommige mensen binnen de katholieke kerk Walesa "nogal zat" begin nen te worden, omdat hij de rea liteit van de toestand in Polen niet onder ogen ziet en hun ad vies niet opvolgt. "Er gaan dus geruchten dat de kerk overweegt hem te laten val len. Het zal binnen Solidariteit niet zo moeilijk moeten zijn om iemand te vinden die de vakbond in zijn plaats wil leiden," aldus de vice-premier. Op de vraag van Fallaci: "Maar toch zegt u niet dat het met hem is afgelopen?" antwoordde Ra kowski: "Neen, dat doe ik niet." Rakowski zei Amerikanen leuk te vinden omdat zij "hele prakti sche mensen zijn. Zij lopen niet te gillen en te schreeuwen over de gebeurtenissen in Polen, omdat ze zich druk maken over Polen, maar omdat Polen heel goed ge bruikt kan worden om de Sowjet- Unie aan te vallen. Zij zullen hun op Hij zei dat 1.800 mensen "zijn vrij gelaten. maar er worden er nog meer dan 4.000 geïnterneerd oj gearresteerd vastgehouden. Dat kan niet voortduren. Vroeger oj later zullen we weer met ze moe ten leven, vrees ik. De slaat uan beleg blijkt niet van kracht uit angst voor verzet, we houden er aan vast om de economie te ver beteren en hervormingen door te voeren. Alleen als we falen op economisch terrein en met de her vormingen zal er een verzetsbe weging ontstaan." Rakowski noemde het overlopen van zijn zoon Arthur m Duits land een "geweldige slag Ik hou van mijn zoon, maar hij was geen deserteur." Rakowski's eerste huwelijk liep in 1976 stuk omdat hij en zijn vrouw Wanda "het ideologisch over veel dingen oneens waren" en "nu is zij een van de onderte kenaars van de petitie tegen de staat van beleg." zei hij. Zijn tweede vrouw Elizabeth was ook "erg ongerust over de staat van beleg." Zij behoort niet tot de communistische partij en is lid van Solidariteit. 18 PAGINA'S Bruno Ninaber Ontwerper gulden geen'vormdominee" PAGINA 12 WEISER (AP) - In het Amerikaanse plaatsje Weiser in de staat Idaho is gisteren een brug volledig ingestort De brug bezweek onder het gewicht van een tank, die een noodbrug vervoerde. Voorzover bekend raakte geen van de betrokken militairen ernstig gewond, maar het kostte wel moeite iedereen op het droge te krijgen. L (GPD) - Een speciaal re- lercheteam in Tiel, dat werkt in het ontrafelen van een mwfraude van gigantische -nvang, heeft aan fraudebedra- n al een bedrag van meer dan 0 miljoen gulden boven water bracht. De vanuit Gelderland •gezette koppelbazenpraktijk ordt een van de grootste in de schiedenis van de internatio- al werkende koppelbaassyn- caten genoemd. lit schandaal, waarin sprake is in gangstermethoden, zijn gis- ren opnieuw drie verdachten larresteerd. In totaal zijn er al „medewerkers" achter slot en rendel gezet. Naarmate het grootscheepse onderzoek van vakker geweest en waren nu ver- ustig weer Ikenvelden en op de meeste plaat- droog. Vannacht in het noorden het land enkele mistbanken. Mini- tntemperatuur omstreeks min 3 den, middagtemperatuur ongeveer 'aden. Weinig wind. 24 FEBRUARI l op: 7.38 uur. onder 18.10 uur. in op: 8.17, onder 18.50 uur. igwater te Katwijk om 3.43 uur en ;1 uur, laagwater te Katwijk om het rechercheteam vordert, stij gen het aantal verdachten en de reusachtige fraudebedragen. Het brein achter de criminele orga nisatie is een 34-jarige man uit Malden bij Nijmegen, daarbij geassisteerd door zijn broer uit Tiel. De Maldenaar zit eveneens achter de tralies. Hij wordt in af wachting van zijn berechting in voorarrest gehouden wegens be- driegelijke bankbreuk. „Het is een buitengewoon omvang rijke zaak, waarmee we nu al tien maanden bezig zijn. Er komen steeds andere zaken, zoals die bedriegelijke bankbreuk, tussen door. Dat vertraagt ons onder zoek in de eigenlijke koppelba zen-affaire. Maar we hopen de hele zaak vóór augustus rond te hebben", aldus de Tielse recher che. Zij verwacht de komende maanden nog vele tientallen ar restaties te zullen verrichten in Gelderland, Limburg en Noord- Brabant. De nu voor koppelbazenpraktijken aangehouden 13 verdachten uit de regio Nijmegen en Noord- Limburg zijn volgens de Tielse recherche volledig bij de zaak betrokken. „Zij betaalden op de bouwplaatsen in West-Duitsland lonen uit aan de Engelse bouw vakkers die via de criminele kop- pelbazenorganisatie daar aan het werk waren gezet. De 13 ver dachten komen allen uit de bouwwereld. Zij zijn zelf bouw- tegenwoordiger van hun koppel- bazenorganisatie geworden. Een van hen was zelfs tot directeur gebombardeerd". De directeur van de Engelse bouw onderneming voor wie de beide verdachte broers met hun orga nisatie bemiddelden bij het werk zoeken in de Bondsrepubliek, wordt als te goeder trouw be schouwd. De laatste pijlers worden nu weg gezaagd onder het imperium van de „grossiers in Britse zwartwer kers". Met hun criminele organi satie hebben ze ongeveer 2000 Britten illegaal als (zwartwerken de, dus onverzekerde) bouwvak kers in de Bondsrepubliek aan het werk gezet. De Tielse recher che: „In hun hele criminele we reldje heerst ook onderling een sfeer van serieuze bedreigingen, chantage en elkaar bedonderen. Er hebben mishandelingen plaatsgehad. Iemand werd met een boksbeugel bewerkt. Mede verdachten die het niet meer zien zitten en schoon schip willen ma ken worden met vuurwapens be dreigd. De verdachten, die on derling over gangstermethodes praten, hebben net over slaven handel. Tientallen van die ver dachten lopen nu in de ww. Maar ze lachen als er een van de onver zekerde bouwvakkers van de steigers valt. Het is maar een En gelsman, zeggen ze dan. Ze gaan letterlijk over lijken". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 76-jarige Lei- denaar, net terug van twee maanden vakantie in Span je, kreeg gisteren de schrik van zijn leven toen hij zijn wisselwoning aan de Bonai- restraat weer wilde opzoe ken. Het huisje bleek be woond te worden door een jong Leids stelletje dat ver klaarde de woning te heb ben gekraakt. Ook was de hele inboedel van de bejaar de man verdwenen, op een vloerkleedje en een lamp na. De jongen en het meisje, 21 en 18 jaar oud, trokken half ja nuari in de wisselwoning. Zij dachten dat de woning al maanden leeg stond. Vol gens hun verklaring stond de deur open en was de in boedel al verdwenen toen zij het huisje betrokken. Buren hadden geen argwaan gekre gen omdat de wisselwonin gen vaker van huurders wis selen. Het stelletje mag nog tot woensdag in de wisselwo ning blijven. De recherche stelt een onderzoek in naar de diefstal. DEN HAAG (GPD) - De prijs van aardgas voor kleinver bruikers zal per 1 juli niet omhoog gaan. Dit heeft mi nister Terlouw (economische zaken) gisteravond de Tweede Kamer toegezegd. Omdat de energieprijzen dalen, ziet de bewindsman geen aanleiding om het aardgas per 1 juli met drie cent te ver hogen. Voor de energiekostenproblemen van de zeer gro te verbruikers (industrieën) heeft Terlouw nog geen op lossing. Bijna alle fracties in de Kamer had- man (PvdA) een anti-prijsverho- den zich gisteren tegen een ver- gingsmotie in. dere prijsverhoging van aardgas Terlouw zei die motie niet nodig te Meer bevoegdheden bewakers bepleit Bewind in Polen kortwiekt vakbond uitgesproken. Hierbij werd ge wezen op de dalende olieprijzen en op mogelijke wijzigingen in de koppeling van de gasprijzen aan die van huisbrand- en stook olie. Verder werd gezegd dat veel gezinnen al in de problemen zijn geraakt bij het betalen van hun energierekening. Minister Terlouw zei dat vorig jaar 15.000 huishoudens zijn afgeslo ten van energielevering. „Dat zijn er 15.000 te veel". Het gaat veelal om mensen die bui ten hun schuld in de problemen zijn gekomen. Maar de bewinds man liet weten dat er geen alge meen compenserende maatregel te bedenken valt. De prijscom pensatie op de lonen heeft daar voor een te algemeen karakter. In een notitie, die Terlouw mede namens zijn collega Van der Louw (CRM) aan de Kamer had gestuurd, werd gesteld dat het in het algemeen moeilijk is dergelij ke betalingsproblemen door middel van de bijstand op te los sen. Wel zal energiebedrijven worden verzocht in het algemeen soepel te reageren. Op aandrang van de Kamer zal de minister samen met de departe menten van CRM en binnenland se zaken toch nog bekijken of de gemeenten (sociale diensten) nauwer bij de oplossing van deze problemen kunnen worden be trokken. Terlouw zal binnenkort gaan pra ten met de gasdistributiebedrij- ven die evenmin een gas prijsver hoging willen. Ook zal hy over leggen met zijn collega Van der Stee (financien), die volgens Ter- louw „zo gewend is aan teleur stellingen, dat deze er ook nog wel bij kan". Hij hield de Kamer voor dat er geen gat in de begroting komt wanneer de aardgaspnjs ongewijzigd blijft. Desondanks diende mevrouw Epema-Brug- DONEGALTERLAND (ANP) - Gewapende overvallers hebben vanochtend vroeg voor de Ierse kust een Britse kustvaarder ge kaapt. Nadat zij de bemanning hadden gedwongen in redding boten te gaan, bliezen zij het 1.200 ton metende schip op. Dit gebeurde in het ondiepe water van de Lough Foyle, op een kilo meter afstand van de Noordier- se kust. De bemanning bereikte veilig de wal. Volgens de politie hadden de ongeveer 12 gewa pende mannen eerst een Ierse loodsboot geénterd en de be manning daarvan gedwongen hen op de met kolen geladen kustvaarder over te zetten. Na de explosie ligt dat vaartuig ge kanteld half onder water. hebben. Daartoe uitgedaagd door zijn ambtsvoorganger Van Aardenne (WD) bevestigde hij dat het hier om een regerings standpunt gaat. Akkoord Gasunie met Landbouwschap UTRECHT (ANP) - De vijf tig medewerkers van de ziektewetafdeling van het GAK-kantoor in Den Haag, die gisteren in sta king gingen, hebben hun actie vandaag voortgezet. Volgens een woordvoerder van de dienstenbond FNV zal deze sta king de hele week gaan duren. Op de ziektewetafdeling van het GAK in Groningen werd van daag ook niet gewerkt: zeven personeelsleden staakten en twaalf anderen namen "een col lectieve snipperdag" In Alk maar staakten 25 van de 26 ziek tewetmedewerkers De dienstenbond FNV wil dat de medewerkers van de ziektewet afdelingen een loongroep om hoog gaan. De GAK-directie voelt daar niets voor. Zij legde gisteren een ultimatum van de bond (dat niet werd gesteund door de andere twee betrokken bonden) naast zich neer. De directie en de ondernemings raad van het GAK hebben giste ren voorgesteld, een scheidsge recht een bindend advies te laten uitbrengen. De woordvoerder van de diensten bond FNV zei vandaag, dat zijn bond het inschakelen van het scheidsgerecht afwijst. Volgens hem zou de zaak, die nu al een jaar sleept, daarmee weer op de lange baan worden geschoven. Bovendien is het scheidsgerecht, waarin de cao voorziet naar de mening van de bond niet be doeld voor kwesties als deze. n*N KRIJGT U "mnGMMMA- INFORM* fff WE* Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p bon ingevuld m een open enveloppe ronder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1