'Tk ben g. 3en vorm-dom imee Herkomst van zure regen onderzocht Bruno Ninaber, ontwerper van nieuwe Beatrix-munt: Door Syp Wynia Extra kans op f100.000, Elke week. rSSK" Spoedberaad OPEC? Polisario boekt succes Ziekenfonds overweegt aanklacht dagblad PAGINA 12 Varia DINSDAG 23 FEBRUARI 19 SCHIETPARTIJ „In de onmiddellijke omgeving van ons huis vond op zaterdag 27 sep tember 1941 een zeer onaangena me demonstratie van de NSB en haar trawanten plaats. Het was deze lieden allang een doorn in het oog dat de naamborden van onze straten, die naar koninklij ke personen waren genoemd, nog steeds niet waren verwijderd. Zogenaamd officieel hadden die straten al wel een andere naam gekregen. Zo heette onze Wilhel- minastraat tijdens de bezetting „Verlengde Badhuisstraat" en de Julianastraat „Trompstraat,,. Maar de oorspronkelijke bordjes prijkten nog fier op de hoeken der straten, en dat stak de „he ren" diep in hun volkse zie\! Het gevolg was: provoceren, herrie- schoppen en die bordjes van de gevels rukken! Zij hadden zelf ook „prachtige" nieuwe namen bedacht en die op houten bordjes geschilderd. Zo moest de Wilhel- minastraat „Mien Tippelstraat" gaan heten, en de Julianastraat .Medelijdenstraat". Dat laatste vanwege het feit dat de bewoners van de Julianastraat praktisch niets voor Winterhulp gaven! De zogeheten W. A.-mannen zouden dat karweitje van de bordjesver- wisseling wel even opknappen, maar die zuivere uiting van „volks" ontwaken" (zoals dat in het Nationaal Dagblad van 30-9- 41 genoemd werd), pakte heel an ders uit dat zij het in hun be krompen brein voor mogelijk hadden gehouden. Want zoiets werd niet genomen. Duitsers of geen Duitsers in ons land! Tegen zulk schandalig op treden moest desnoods geknokt worden, en daar liep het met ge weldige vechtpartijen dan ook op uit! Hitiers aanhangers kregen ex ge ducht van langs, maar onze poli- tie-agenten, Van Doeland en Nij- zink, moesten het na hun moedige optreden toch ook ontgeÜden. Zij werden zwaar mishandeld, maar uiteindelijk lukte het hun toch nog om in de Emmastraat (de hele buurt begon intussen op een complete veldslag te lijken) de originele straatnaambordjes weer in handen te krijgen. Toen, in het heetst van de strijd, verscheen plotseling een Rijks duitser tussen de vechtenden. Hard hollend begon hij als een gek in 't wilde weg met een revol ver te schieten, waarbij een vier tal burgers schotwonden opliep, die gelukkig niet van ernstige aard bleken! In de Kroniek van de heer P. Boors- ma lezen wij hierover „Deze schietpartij duurde niet lang want de schutter werd gepakt en zijn gevaarlijke wapen werd hem ontworsteld. De heethoofd viel ten prooi aan de woedende menigte en met een stalen stoel uit de winkel van Albert Heijn werd hij bewefkt. Hij wist daar na te ontkomen en vluchtte het café van Stam binnen. Daar werd hij allesbehalve liefde vol ontvangen, want enige bezoe kers namen hem op en smeten hem door een der ramen naar buiten! De toegestroomde menig te ontving hem als 't ware met open armen en wilde hem par does in de Zaan smijten, maar op het laatste nippertje wist de poli tie de geschandaliseerde „edel- germaan" te ontzetten. Hij was er slecht aan toe en werd naar het politiebureau vervoerd, waar hij voorlopig werd verbonden". Tot zover de heer Boorsma. Die verbinding op het politiebureau heb ik van nabij meegemaakt, omdat ik bij de geneeskundige dienst was ingedeeld. Dr. Schaap verrichtte daar de Eerste Hulp en ik kan u verzekeren dat hij het mij, op de onder zijn leiding staande cursus, beslist niet zó ge leerd had! De „stakker" zat onder het bloed en de dokter was met zuinig met het gebruik van jodium, en de ver banden werden beslist „stevig" aangelegd. Ik heb met verstand naar de behandeling van de pa tiënt gekeken en daarna nog meer respect voor Dr. Schaap ge kregen! De Rijksduitser is enige maanden in het ziekenhuis ver pleegd en ten slotte toch nog her steld. De Duitse bezetter strafte ons, dat wil zeggen de gehele Koger Bur gerij, voor ons ongedisciplineerd optreden met een geldboete via hun „Inkomstenbelasting". Der gelijke bestraffingen werden dan onder de benaming zoengeld" opgelegd. En de officiële straat naambordjes, die zo trouw door Van Doeland en Nijzink waren verdedigd, werden op het Ge meentehuis bewaard, totdat bete re tijden zouden aanbreken". Tot zover Bertus Bark, aan wiens levendige schildering van het verleden ik al eens aandacht heb besteed. Geen beroeps-, vpel een rasschrijver! Bertus Bark dn zijn vrouw Tine wonen nog steeds in de Wilhelmi- nastraat 3 (alias Verlengde Bad huisstraat, alias Mien Tippel straat), sterker nog: op 3 maart a s. wonen zij er precies een HAL VE EEUW en zijn ze ook 50 jaar getrouwd! Toen ik hem een vorige keer citeer de heb ik uit reacties uit het hele land gemerkt dat veel ex-Kogers zich hem en zijn vrouw nog goed herinnerden, daarom meld ik maar even dat zij op 3 maart vanaf 16.30 uur recipiëren in de voormalige Lindenboomschool, Raadhuisstraat 55 in Kooa aan de Zaan. Vorige week kwamen via postkantoren en banken de eer ste nieuwe Beatrix-guldens op de markt. In de komende maanden volgen de nieuwe rijksdaalders, de kwartjes, de dubbeltjes en de stuivers. Geen centen, want die zijn af geschaft. Een aantal Tweede-Kamerfracties had vorig jaar nogal wat bezwaren tegen het ontwerp van de nieu we munten. Koningin Beatrix zou „om het* hoekje kij ken". Anderen vonden dat ontwerper Bruno Ninaber van Eyben (31) teveel van een gebruiksvoorwerp was uitge gaan en te weinig rekening had gehouden met de tradi tionele waarden, die toegekend worden aan muntstuk ken. Syp Wynia sprak met Ninaber, die in tien jaar een van de belangrijkste industriële ontwerpers van Neder land werd. Ninaber van Eyben werkt in zijn geboorteplaat^ Boxtel in een negentiende-eeuws fabriekje. Op zolder is het kan toorgedeelte met een ontwerpruimte gehuisvest. Bene den staan draaibanken en andere ambachtelijke machi nes, waarmee de afgelopen jaren in kleine series Nina- ber-ontwerpen zijn gemaakt: sieraden, meubels, lampen. Het bekendst werd het halshorloge dat op zijn ontwerp- tafel ontstond en dat in eerste instantie in eigen atelier werd gemaakt, grotendeels door de ontwerper zelf. Sinds 1976 is het horloge opgenomen in de collectie industriële vormgeving van het Museum of Modern Art en Ninaber heeft de produktie aan een horlogefabriek moeten uitbe steden. Er is nu een fors aantal van gemaakt en de ont werper en zijn medewerkers zijn nog steeds niet uitgeke ken op het opmerkelijke gebruikssieraad: twee leden van zijn team lopen er mee rond. Het Ninaber-team is de laatste zeven maanden uitgebreid tot een zestal personen omdat in ijltempo in samenwer king met een fabriek in Den Bosch een nieuwe schrijfma chine moest worden ontwikkeld. Dagen en nachten wer- den doorgewerkt en onlangs kon het prototype met be hulp van een wervende diashow worden gepresenteerd. Er hing een enthousiaste sfeer bij de presentatie: nog geen jaar geleden was de fabriek ten dode opgeschreven. Alle meer dan achthonderd personeelsleden kwamen na een faillissement op straat en er was geen hoop voor de toekomst. Tot buitenlandse investeerders brood zagen in de voormalige Remington-fabriek, driehonderd vijftig personeelsleden weer in dienst namen en besloten een nieuwe elektronische kantoorschrijfmachine te ontwik kelen. Ninaber deelt in de euforie: het gaat niet overal slecht in Nederland. Bruno Ninaber: "grafische vormgeving moet de communicatie niet blokkeren". Het begon tien jaar geleden met een eigen bureautje in het ouderlijk huis in Boxtel. De jeugdige Bruno kwam van de Kunstacademie in Maastricht: „Het is eigenlijk net zo gegaan als de jongens nu doen. Jobje zoeken, ge vonden, zich niet bij de baas thuis voelen, her en der wat gezeten bij verschillende be drijfjes, ideëen hebben die van de tafel worden ge veegd." "En toch een soort eigenzinnig heid hebben van: ik begin voor mezelf, opdrachtjes georganiseerd. Ik was hele maal niet zeker van mezelf. De enig zekerheid was, dat ik van die andere omstandighe den ziek werd. Ik ben ie- 1 mand, die als hij ergens in ge looft een eindeloze energie heeft. Maar geloof ik er niet in, dan word ik spastisch. Blindenblokjes De opdracht om de nieuwe Ne derlandse munten te ontwer pen, kwam niet in een namid dag. De toenmalige staatsse cretaris Van Amelsvoort be noemde een adviescommis sie die een gunlijst met 49 mogelijke ontwerpers sa menstelde. Uit die lijst wer den negen kunstenaars gese lecteerd, die een voorlopig ontwerp maakten. De com missie koos het ontwerp van Ninaber, met Jaap Drupsteen - bekend van de baanbreken de vormgeving voor de VPRO- als goede tweede. Het advies werd gepubliceerd en meteen kwamen de eerste reacties los. In ingezonden stukken werd geklaagd over de afbeelding van een „hal ve" Koningin en het ontbre ken van het officiële Rijkswa pen. De vaste commissie voor Fi nancien in de Tweede Kamer bracht de kritiek over en haakte daarbij ook in op de kritiek die vanuit de organi satie van blinden en slecht zienden op het ontwerp kwam. De in het Ninaber- ontwerp aangegeven blokjes op de munten werden door een misverstand ten onrechte als „blindenblokjes" om schreven. Ninaber nu: „Het is totaal niet mijn opzet ge weest om de munten aan te passen voor blinden en slechtzienden. Als ik iets voor iemand doe, ga ik eerst vragen wat ik voor hem kan doen. Als ik iets voor blinden had willen ontwerpen, had ik zonder meer contact met die vereniging opgenomen." Hoe dan ook, staatssecretaris Van Amelsvoort bleef het ontwerp-Ninaber steunen. Hij leunde daarbij op de praktische omstandigheid dat de voorbereiding van een nieuw ontwerp teveel tijd zou kosten, maar bovenal vefzet- te hij zich tegen „een soort volksraadpleging over een esthetisch vraagstuk". Ge bruiKsvoorwerp Een deel van de kritiek richtte zich op het principe van de munt als gebruiksvoorwerp. Ninaber erkent, dat hij van dat principe is uitgegaan. „Mensen kennen een waarde aan dingen toe. Als je nieuwe dingen maakt, moet je die niet weer gaan belasten met een soort historische waarde. Mensen hebben ook een bin ding met hun emaille koffie pot. Maar toen was het email leren een nieuwe techniek en nu hebben we andere moge lijkheden. Dus maak je nu een ander soort koffiepot. Anders is het een goedkoop speculeren op gevoelige sen timentele snaren en dan krijg je een soort nieuw antiek. Ik vind dat een kwalijke zaak. Over enkele tientallen jaren wordt mijn ontwerp weer in geleverd voor een nieuw en dat is terecht". De behoefte om eigentijdse technieken toe te passen bij de uitvoering van de nieuwe munt bleek niet zo eenvoudig gerealiseerd. Ninaber: „Ieder bedrijf zou jaloers op de Rijksmunt zijn: tientallen ja ren hetzelfde produkt, geen concurrentie. Het nodigde niet uit om de technische ont wikkelingen binnen te halen: niets hoefde beter. Munten mochten zelfs niet beter ge maakt worden, want dan krijg je veranderingen en ge doe met verzamelaars. Op het moment dat er dan een nieu we munt gemaakt moet wor den, dan zou je eigenlek eerst de fabriek up to date moeten maken. En dat is natuurlijk niet eventjes te doen: ook niet door een nieuwe'ontwer per binnen te halen of wat dan ook. We hebben er wel naar gezocht om met nieuwe machines te gaan werken". „Er was wel een leuke omstan digheid, dat er tegelijk met de nieuwe munt een nieuwe muntmeester - een nieuwe di recteur eigenlijk - kwam. Die man heeft de opdracht: maak hier een rendabele tent van. Ik kan niet namens anderen spreken, maar mijn indruk is dat de Rijksmunt op een fat soenlijker manier georgani seerd zou moeten worden en dan ook in sociale zin: er zijn omstandigheden die gewoon _uit de jaren dertig dateren. Gevoelsarm 7 Ninaber heeft de naam een functionele vormgever te zijn, maar hij bestrijdt dat daardoor gevoelsarme ont werpen ontstaan: „Ik probeer in mijn werk juist een soort gevoelswaarde te leggen. Ik kijk om me heen. ik zie din gen, analyseer dingen, ik praat met mensen, ben ge woon een wereldburger en daar rolt dan wat uit. Maar ik wil niet napraten wat ik "Ben je wel een in Almere ge weest? Het heeft een soort schijn van gezelligheid. Het zijn betonbouwsels waar dakkapelletjes aan op zijn ge hangen en met van die kunst matige grachtjes. Het druist in tegen wat ieder normaal denkend mens zou beden ken. Dat houdt niet in, dat dan maar la de Bijlmermeer moet blijven bouwen of van uit andere rechtlijnige dog- matieken. Maar in Almere zijn het ook betonnen skelet ten waar bakstenen tegenaan hangen. Met dakgoten die verstopt raken. Het is niet met ambachtelijke liefde ge maakt en druist daarom in te gen de realiteit. Als je een hi- fi-stereo maakt denk ik niet dat je daar een rustieke eiken kast omheen moet timmeren of zo. Ik geloof ook niet dat het er uit moet zien alsof je naar de maan 'gaat. Ik geloof dat daartussen iets moet zijn, dat heel spannend kan zijn. Dat kan een rechte lijn zijn, een kromme hjn. Wat ik wil proberen is dingen begrijpe lijk te maken. Begrijpelijk van vorm en begrijpelijk van opbouw van vorm. De begrij pelijkheid van een vorm kun je met elementaire vormen vaak duidelijker maken dan met plastische vormen. Gra fische vormgeving moet vol gens mij dienstbaar zijn aan het communiceren. Het moet de communicatie niet blok keren". Decimaal Ninaber heeft bij zijn muntont- werpen een filosofie bedacht die uitgaat van het decimale stelsel, dat zowel het rekenen met cijfers en geld als het re kenen met oppervlaktes en volumes omvat. Hij heeft met de ten onrechte als „blinden blokjes" uitgelegde vlakjes op de munt de onderlinge sa menhang willen aan geven. Hij is daarbij uitgegaan van de cent als kleine kubus. Tien cent (het dubbeltje) is dan een staafje van tien kubusjes en de gulden is een plak van tien van die staafjes naast el kaar. Een tientje geeft weer tien van die guldensplakjes op elkaar, of wel opnieuw een kubus. Het kwartje heeft op die manier een vlakje, dat be staat uit vier blokjes. Toch frustreert het hem niet dat hij die functionele symboliek niet consequent heeft kun- hen doorvoeren. De cent ont breekt immers dit jaar voor het eerst. En er zijn weer wel een stuiver en een kwartje. En de stuiver is - onlogisch - groter dan het dubbeltje dat meer „waard is. „Het is natuurlijk ook in de Muntwet verankerd. Ik ben niet dogmatisch in die din gen. Ik ben geen vormdomi- nee. Ik zeg niet dat morgen iedereen zijn huis moet in richten met produkten, die door mij ontworpen zijn. Ik predik veel eerder: zet zoveel mogelijk ontwerpers aan de gang, maak zoveel mogelijk dingen met een stuk eigen heid, met een gezicht, met een smoel." DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris mevrouw Lambers-Hacque- bard van volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft vijf deskundi ge instituten opdracht gegeven onderzoek in te stellen naar de herkomst en het transport door de lucht van die stoffen die ver antwoordelijk zijn voor de zure regen. Behalve de bomen en planten tast de zure neerslag ook gebouwen, monumenten en an dere materialen aan. De verzu ring van de atmosfeer is ook niet ROTTERDAM (ANP) - Een hon derdtal leden van de anti-milita ristische actiegroep "Onkruit" hebben vanmorgen op het ha venterrein van Kühne en Nagel in Rotterdam met rook- en verfbommen gegooid. Zij protes teerden daarmee tegen de aan wezigheid van een Amerikaans militair bureau, dat de toevoer van Amerikaanse wapens naar Europa verzorgt en ook verant woordelijk zou zijn voor het mu nitietransport naar Delfzijl. bevordelijk voor de volksge zondheid. De zure regen wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van zwa- veldioxyde en stikstof oxyden in de lucht. Deze komen daar te recht door de verbranding van zwavelhoudende brandstoffen, zoals kolen en olie en aardgas. Ook bij de raffinage van aardolie en het winnen van metalen uit zwavelhoudende ertsen komt zwaveldioxyde vrij. De uitworp van beide stoffen zal de komen de jaren veregeren, als voor de elektriciteitsopwekking steeds meer kolen zullen worden ge bruikt. De stoffen blijven lang in de lucht hangen. Met de wind kunnen zij daardoor over grote afstanden worden meegevoerd. Het is dus niet uitgesloten dat zwaveldioxy de en stikstofoxyde, die in ons land de lucht in worden gewor pen, de oorzaak zijn van zure neerslag in een ander land. Om gekeerd kan het ook het geval zijn dat Nederland de zure regen uit een ander land ontvangt. Vast staat dat het regenwater in Ne derland nu al 25 keer zo zuur is als het van nature had moeten zijn. VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1.50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. CIJFBRSPEL MEE TE DOEN. LONDEN (AFP) De president van de Organisatie van Olie Ex porterende Landen (OPEC), mi nister van olie Mana Said Al- Oteiba van de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE), heeft het hoofdkantoor van de organisatie in Wenen gevraagd aanstaande zaterdag een spoedvergadering bij te wonen in Wenen of Aboe Dhabi in verband met de prijsda ling van de olie op de vrije markt. Dit meldt het Algerijnse officiële persbureau. In Wenen wilde men dit bericht bevestigen noch ont kennen. ADDIS ABEBA (Reuter/DPA) Zonder de Marokkaanse delegatie, maar met vertegenwoordigers van het Polisario, xs gisteren in Addis Abeba de zitting van de ministerraad van organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) begonnen. Vlak voor de zitting officieel werd geopend, verliet de Marokkaanse delegatie de zaal uit protest tegen het toelaten van een delegatie van Polisario. Een woordvoerder van het Polisario zei dat de politieke vleugel van deze organisatie die strijdt voor de onafhankelijkheid van de Westelijke Sa hara, de Saharaanse Arabische Democratische Republiek (RASD), een delegatie mocht afvaardigen omdat 26 van de 50 OAE-leden de RASD hebben erkend. Marokko, dat de westelijke Sahara als Marokkaans grondgebied beschouwt, is met het Polisario in een woestijnoorlog ver wikkeld'. De Marokkaanse vertegenwoordigers hebben tevergeefs ge probeerd de toelating van de RASD-delegatie tegen te houden. Volgens Marokkaanse functionarissen is een gewone meerderheid voor het toe laten van een nieuwe delegatie niet voldoende, maar moet tweederde van de OAE-leden hier zijn goedkeuring aan hechten. Volgens OAE-bronnen is het nu niet uitgesloten dal Marokko zich uit de OAE terugtrekt. DEN HAAG (GPD) - Het Haags, ziekenfonds Azivo overweegt ge rechtelijke stappen tegen d. Haagsche Courant omdat he dagblad gisteren heeft berich dat het Azivo ,i,vele jaren lang ii eigen laboratorium beschermdl merk-geneesmiddelen heeft na gemaakt". Hiermee zou de oc trooiwet zijn overtreden oj grond waarvan justitie een on derzoek zou instellen. In een verklaring die algemeen di recteur H.C. van der Hoeven vai het Azivo vandaag heeft uitgege ven wordt gesteld dat het Azivt van de officier van justitie heef vernomen dat van een gerich! onderzoek naar octrooien geef sprake is. De betrokken officie! van justitie was nog niet voo! commentaar bereikbaar. Azivo zegt zelfde officier van justi tie in kennis te hebben gesteld van „mogelijke malversaties' van de inmiddels vertrokket waarnemend apotheker Chi Wouters.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12