Suriname beschuldigt Nederlandse regering Kleine winst Ierse oppositie Saoedi-Arabië houdt olieproduktie op peil Sihanoek en Rode Khmer zijn het eens J aruzclski naar Moskou Van schending verdrag Verkiezingen brengen weinig verandering Klan weer in actie The Times krijgt 24 uur respijt Doden bij bomaanslag in Managua Buitenland PAGINA 6 BAHREIN (Reuter) Er is geen sprake van dat Saoedi-Arabié zijn olieproduktie drastisch heeft verminderd in verband met het overschot op de wereldmarkt; de produktie wordt gehandhaafd op het voor dit jaar voorziene maxi mum peil van 8,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De Saoe- dische onderminister van olie, sjeik Abdoelaziz Al-Turki, heeft dit gisteren verklaard tegenover het officiële Saoedische persbu reau. Vrijdag werd in kringen van de in ternationale olie-industrie verno men dat Saoedi-Arabië zijn pro duktie tot zeven 7,5 miljoen va ten per dag had verminderd om een eind te maken aan de daling van de olieprijzen op de vrije markt. Al-Turki noemde deze be richten onjuist. In kringen van de olie-industrie in het Westen werd vrijdag gezegd da* de prijs daling door zal gaan zolang Saoe di-Arabië zijn produktie op 8,5 miljoen vaten per dag houdt. De officiële basisprijs voor olie uit de landen van de OPEC (organi satie van Olie Exporterende Lan den) bedraagt op het ogenblik 34 dollar per vat. Dat geldt dan voor een vat olie van standaardkwali teit, de lichte olie uit Saoedi-Ara bië. Op de vrije markt worden daar de laatste tijd prijzen van 29 tot 30 dollar voor opgegeven. Verscheidene OPEC-leden heb ben hun officiële exportprijzen de laatste tijd ook flink verlaagd omdat ze hun inkomsten uit de export van olie teveel zagen slin ken. Irak heeft vorige week dringens gepleit voor een extra vergade ring van de ministers van olie van de dertien OPEC-landen in verband met de prijsdaling. Al eerder was vernomen dat vanuit de hoofdsteden van sommige OPEC-landen voor een spoed vergadering Vas gepleit. De hui dige voorzitter van de OPEC, mi nister van olie Mana Said Al- Oteiba van de Verenigde Arabi sche Emiraten (Aboe Dhabi), ou met de voorbereidingen van een buitengewone vergadering bezig zijn. De volgende normale minis terraadsvergadering is pas op 20 mei in Quito (Ecuador). NDA' MAANDAG 22 FEBRUARI PEKING (Reuter/ANP) - Het voormalige staatshoofd van Carrot bodja, prins Norodom Sihanouk, en de leider van de Rod jan Khmer, Khieu Samphan, zijn het gisteren eens geworden oveiner; de vorming van een coalitie die het Vietnamese leger en het do<^n Vietnam gesteunde bewind van Heng Samrin uit Cambodj:^ moet verdrijven. Dit is gisteren in Peking bekendgemaakt. Sihanouk zei dat hij en Samphan hoopten dat de voormalige pre—" mier Son Sann, leider van de Vrije Khmers, zou besluiten deel t nemen aan de coalitie. De nieuwe coalitie wordt volgens Sihck nouk gebaseerd op de organen van de Rode Khmer, maar zij J groepering, Moulinaka, hoefde zich niet te bekeren tot de mar xistische ideologie van de Rode Khmer. In de coalitie houden d< drie partijen "hun eigen autonomie, hun manier van denken ei* genieten zij volledig hun vrijheid", aldus Sihanouk. Het voornaamste obstakel voor de totstandkoming van een ui-I-* drie partijen bestaande coalitie is nu nog Son Sann. Deze gaf ir het verleden herhaaldelijk te kennen niet met de Rode Khmei samen te willen werken. Hij zei afgelopen donderdag in Parii? dat hij wel een bezoek aan Peking zal brengen, maar dat hij niei van plan was te praten met Sihanouk of Khieu Samphan. l Vorig jaar september besloten de drie groeperingen een gemeen"^ schappelijke militaire raad te stichten die guerrilla-acties in Cambodja moest coördineren. De tostandkoming van een coalitie wordt al sinds meer dan twee jaar door de landen van de Asean (Thailand, Maleisië, Singapo re, Indonesië en de Filippijnen) en de Chinese volksrepubliek bepleit. Het probleem echter was steeds dat geen van allen wil de. De Rode Khmer vreesde aan invloed te verliezen omdat het verreweg het grootste guerrillaleger heeft. a Sinanouk stak zijn afkeer van Pol Pot en Khieu Samphan nooit i onder stoelen of banken. Hij noemde de Rode Khmer zelfs nog erger dan Hitier. Tijdens hun bewind van 1975 tot 1979 joegen de Rode Khmers miljoenen Cambodjanen de dood in. Een commis sie van de Verenigde Naties rapporteerde over de Rode Khmer dat het met uitzondering van de nazi's de gruwelijkste terreur uitoefende in deze eeuw. E^ China en de landen van de Asean oefenden herhaaldelijk groteop druk uit op de drie partijen tot een coalitie te komen. Verschei-gpi dene Asean-landen dreigden zelfs hun steun in te trekken aan de verschillende bewegingen als z'e geen coalitie zouden vormen. China steunt de Rode Khmer onvoorwaardelijk en wil met een DU coalitie het imago van het Cambodjaanse verzet wat opvijzelen, di Sihanouk verklaarde gisteren in Peking tot de coalitie besloten te yg hebben omdat het volgens hem de enige manier is de Vietname- zen uit Cambodja te verdrijven. Vietnam verklaarde zijn troepen uit Cambodja wel te willen weghalen, maar pas nadat China zijn oe] steun aan de Rode Khmer intrekt en een eind maakt aan de ee| dreiging aan de noordgrens. j6 Sihanuok verklaarde voorts in Peking dat hij zijn voorwaarde dat na een eventuele overwinning op de Vietnamezen alle guerrilla- groeperingen ontwapend moesten worden liet vallen. Hij had geen keus dan deel te nemen in de coalitie ofschoon ik "de wre- de en ondemocratische politiek van democratisch de Rode te Khmer-regering niet goedkeur. Volgens westerse waarnemers in Bangkok hebben de Vietname- zen ongeveer 200.000 soldaten in Cambodja. De Rode Khmer tu beschikt over 25.000 30.000 strijders. De Khmer Serei van Son oc«An _n Moulinaka die achter Sihanouk staat (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Ruper Murdoch, de ei genaar van The Times en de Sun day Times, heeft deze kranten gisteravond uitstel van executie gegeven. Vrijdag dreigde hij de bladen definitief te sluiten als vandaag geen overeenstemming zal zijn bereikt over het ontslag van 600 werknemers. Nadat hij meer dan zeven uur met de betrokken vakbonden had on derhandeld, zei Murdoch gister avond dat hij een beslissing om de kranten te sluiten met 24 uur had uitgesteld. Als vandaag zin vol wordt onderhandeld, zal slui ting andermaal 24 uur worden uitgesteld, aldus Murdoch. Ruper Murdoch, de Australische eigenaar van een nieuwsimpe- rium waarvan The Times en de Sunday Times slechts een gering onderdeel vormen, zei twee we ken geleden dat de twee Britse kranten, die hij een jaar geleden kocht, te veel verlies maken. De kranten maken samen een ver lies van 75 miljoen gulden per jaar, en Murdoch ziet in massa ontslagen het enige middel om de bladen er weer bovenop te helpen. Een kwart van het perso neel zal binnen veertien dagen op straat moeten staan, zo zei Murdoch toen. Dat is door de verschillende vak bonden niet serieus genomen, met als gevolg dat Murdoch vrij dag zijn ultimatum stelde: 600 mensen maandag eruit of de kranten gaan dicht. Op deze ba sis is gisteren onderhandeld. Vandaag praten de bonden en Murdoch verder, en dan worden de concrete voorstellen tot ont slag verwacht. Vooral bij de drukkers geven de plannen van Murdoch veel problemen. De Australische krantenmagnaat heeft daarnaast ook ontslagen onder het journalistieke perso neel en bij de administratie voor gesteld. PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse demissionaire minister van buitenlandse zaken en waar nemend premier mr. Harvey Naarendorp heeft Nederland be schuldigd van schending van het verdrag inzake ontwikkelings hulp dat beide landen in 1975 bij de onafhankelijkheid van Suri name hebben gesloten. De demissionaire minister reageer de op het besluit van Nederland de komende Cons-vergadering tot nader order uit te stellen van wege de ontwikkelingen in Suri name. Volgens Naarendorp, wiens ver klaring gisteravond op de televi sie werd voorgelezen, komt de Nederlandse maatregel niet al leen neer op schending van het verdrag, maar ook op openlijke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Suriname. Naarendorp noemde de Neder landse houding voorts voortge zet kolonialisme in nieuwe vorm. "Suriname mengt zich niet in de aangelegenheden van Nederland en het verwacht van Nederland hetzelfde", zei hij. Volgens Naarendorp is het verdrag uit 1975 gesloten tussen twee soevereine staten op basis van wederzijdse erkenning en is de uitvoering alleen afhankelijk van de verdragsbepalingen zelf. Naarendorps reactie is aanzienlijk scherper dan die van legerbevel hebber Bouterse, die de Neder landse maatregel zaterdag "vreemd" noemde. Bouterse vindt het op zich zelf een "open deur" dat de Cons-verga- dering van begin maart wordt uitgesteld omdat niet te ver wachten was dat Suriname de vergadering zonder nieuwe rege ring kon laten doorgaan. Volgens Bouterse geeft het echter te den ken dat Nederland juist op dit ogenblik het "democratiserings proces" aan de orde stelt. Ongeveer honderd aanwezigen op een bijeenkomst van de Lande lijke Organisatie van Surinamers in Nederland (Loson) gisteren in Amsterdam, hebben in een brief aan de regering in Den Haag ge protesteerd tegen het opschorten van het overleg over ontwikke lingssamenwerking met Surina me. Tegelijkertijd werd in een verklaring aan de Surinaamse le gerleiding de bezorgdheid uitge sproken over de ontwikkelingen in Suriname sinds 25 februari 1980, toen de legerleiding de ou de regering aan de kant zette. Onderdrukkende maatregelen- zoals stakingsverbod, perscen- suur, noodtoestand met avond klok en het verbod tot het hou den vergaderingen zullen vanaf nu tot het verleden moeten beho ren, aldus de verklaring. Men was er ook ongerust over dat "corrupte oude politici" thans zijn gepromoveerd van "boef tot adviseur". In alle christelijke kerken in Suri name is gisteren de boodschap voorgelezen van het comité christelijke kerken (CCK) waarin opnieuw de bezorgdheid wordt uitgesproken over de politieke situatie in het land. De verkla ring komt in grote trekken over een met een communiqué dat af gelopen week werd uitgegeven na een gesprek tussen de kerken en de legerleiding. Ofschoon op het sociale vlak veel is bereikt zoals verbetering van de ouderdomsvoorziening en op voering van de sociale woning bouw, ontbreken volgens het CCK op het politieke vlak nog steeds inspraakmogelijkheden voor een bepaalde laag van de bevolking. De kerken vragen zich af of de wijze waarop wordt gewerkt aan de bewustwording en het inzicht van de burgers leidt tot werkelijk bewust kie zen. "Is hier niet eerder sprake van enerzijds inprenting van bo venaf en anderzijds leidzaam vol gen", aldus de kerkelijke bood schap. Gewezen wordt op de be perking van grondrechten zoals vrijheid van meningsuiting en het recht van vereniging en ver gadering waarbij, aldus de ker ken, zich de ongelijkheid voor doet dat sommige groepen in een bevoorrechte positie zijn ge plaatst. Leiders proberen partij op te lappen ATLANTA - Een lid van de beruchte Ku Klux Klan schreeuwt racisti sche leuzen naar een groep demonstrerende negers. De twee demonstraties hadden onder toezicht van de politie plaats in Social Circle bij Atlanta (VS). toekomst van generaal Jaruzels ki als partijleider bespreken. Te vens komt aan de orde hoe lang het militaire bewind moet duren Het zal een oordeel trachten tc vormen over de mate van opposi tie tegen de autoriteiten en ovei welke vakbondsstructuur Polen in de toekomst moet krijgen, al dus de partijkringen. De bijeen komst wordt door waarnemers gezien als de belangrijkste poli tieke ontwikkeling sinds de noodtoestand op 13 december vorig jaar y/erd afgekondigd. De regering presenteerde gisteren tevens een ontwerp voor een nieuwe vakbondsstructuur. Het document werd een discussie stuk genoemd, maar gaf geen aanwijzingen over wat met Soli dariteit moet worden gedaan. De meeste leiders van Solidariteit zitten sinds de militaire macht sovername gevangen. De arbei ders werden in het document op geroepen weerstand te bieden aan een terugkeer naar het 'ex tremisme' van de solidariteitspe- riode van 16 maanden. Ook maakte de commissie geen toespeling op een eventuele dia loog met de gekozen leiders van Solidariteit. De pro-communisti sche bonden per bedrijfstak die na de oprichting van Solidariteit werden opgericht kregen lof toe gezwaaid. Van deze bonden wer den echter veel minder mensen lid dan van Solidariteit dat op een gegeven moment een kleine tien miljoen leden zei te hebben. Waarnemers in Moskou en War schau zien het bezoek dat Jaru- zelski begin maart brengt aan de Sowjet-hoofdstad ook in het ka der van de pogingen van de Pool se leiding de partij nieuw leven in te blazen. Verwacht wordt dat Brezjnjev hierover met Jaruzels- ki zal spreken. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De parlementsverkiezingen in Ierland heb ben een kleine overwinning opgeleverd voor de opposi tiepartij Fianna Fail onder leiding van Charles Haughey. Het is de vraag of deze overwinning - drie zetels erbij - groot genoeg zal zijn om een regering te vormen. MOSKOU (DPA) - Generaal Woj- ciech Jaruzelski, de leider van de Poolse militaire regering, brengt volgende maand voor het eerst sinds de uitroeping van de noodtoestand een bezoek aan Moskou. Het Sowjet-persbureau Tass, dat dit gisteren bekend maakte, noemt het een officieel bezoek. Een regerings- en partij delegatie, zo zei Tass, die wordt geleid door Jartxzelski komt begin maart naar Moskou. Waarnemers in de Sowjet-hoofdstad leiden af uit deze mededeling dat het Krem lin Jaruzelski aanziet voor de lei der van de Poolse staat. Tass ver meed Jaruzelski leider van de militaire raad te noemen. Voor de atkondiging van de noodtoestand op 13 december vorig jaar bezocht Jaruzelski twee maal als minister-president de Sowjet-Unie. In januari dit jaar bracht minister van buiten landse zaken, Jozef Czyrek, een bezoek aan Moskou. Het Krem lin ziet officieel de militaire machtsovername in Polen als een interne Poolse aangelegen heid, maar het maakte er geen geheim van dat het deze ontwik keling toejuichte. Met levensmiddelenhulp, leverai tie van grondstoffen en uitst< van aflossing van schulde steunt Moskou de militaire reg< ring in Warschau. Het Centraal Comité (CC) van d Poolse Verenigde Arbeiders Pai tij (PVAP) komt woensdag ei donderdag voor de eerste maa sinds de afkondiging van d< noodtoestand in plenaire zittinj bijeen. De twee eropvolgendi dagen komt het parlemen (Sejm) bijeen. Dit is afgelopei weekeinde in Warschau bekenc gemaakt. Waarnemers in d< Poolse hoofdstad zeiden dat mei het bijeenroepen van et CC ge poogd wordt de partij van de on dergang te redden en haar weei een zichtbare leidende rol te ge ven. Naar gisteren in partijkringei werd vernomen zal het CC d< Daarvoor heelt de conservatieve Fianna Fail de steun nodig van ten minste enige van de vier on afhankelijke parlementsleden, of van de marxistisch georiënteer de Sinn Fein Workers Party (SFWP) Haughey zelf heeft zaterdag, nadat de uitslag bekend was, gezegd er niet aan te twijfelen vanaf 9 maart, als het nieuwe parlement aan zijn eerste zitting begint, pre mier te zullen zijn. Volgens hem kan hij rekenen op de steun van zeker twee onafhankelijken. Dat zou net genoeg zijn. Fianna Fail haalde 81 zetels en heeft met twee extra stemmen net de meer derheid in het 166 zetels tellende Ierse parlement, de Dail. Im mers, een van deze 166 zetels wordt bezet door de voorzitter, en die heeft geen stemrecht. Fine Gael, de grootste van de twee partijen die tot vorige maand de regering vormden, boekte twee zetels verlies. Fine Gael en haar coalitiepartner Labour, die gelijk bleef, behaalden samen 78 zetels, en dat biedt theoretisch nog een kans voor de coalitie om aan de macht te blijven. Men zou dan echter op steun van vrijwel alle onafhankelijken en van de SFWP moeten kunnen rekenen. Dat zit er niet in. De regering, on der leiding van premier Garret Fitzgerald, kwam vorige maand ten val omdat de onafhankelijke parlementsleden, van wiens steun de coalitie afhankelijk was, niet achter de door de regering voorgestelde bezuinigingen kon den staan. Met deze plannen ging de coalitie ook de verkiezingen in. Fitzge rald heeft niettemin verklaard, dat zijn partij zal trachten zoveel mogelijk onafhankelijke parle mentsleden achter zich te krij gen. MANAGUA (AFP/Reuter) - Bij een bomaanslag op de internatio nale luchthaven van de Nicara guaanse hoofdstad Managua zijn zaterdagavond drie mensen om het leven gekomen en vier ge wond. De bom was verborgen in een kof fer die met een lijnvlucht van de Hondurese luchtvaartmaat schappij Sahsa via Tegucigalpa uit New Orleans was gekomen. De bom ging af enkele uren voor dat de Mexicaanse president Jo se Lopez Portillo aankwam. De slachtoffers zijn allen perso neelsleden van de luchthaven. Over de daders van de aanslag is nog niets bekend. Volgens minister Borge staat het echter vast dat de daders moeten worden gezocht in de kringen van de Nicaraguaanse ballingen die in de Amerikaanse staat Flo rida en in Honduras worden ge traind en die de Nicaraguaanse regering omver willen werpen. Borges zei dit op een bijeenkomst van de leiders van 20 Latijnsame- rikaanse politieke partijen in Ma nagua. Onder hen bevond zich Guillermo Ungo, de leider van het Revolutionair Democratisch Front in El Salvador. Charles Haughey (links), leider van de Ierse oppositiepartij Fianna Gail eiste zaterdag de overwinning op bij de parlementsverkiezingen. Campagneleider Albert Reynolds was ook blij met de kleine winst. Geruchten over nieuw huwelijk van Farah Dibah CAIRO (AFP) - Ex-keizerin Farah van Iran denkt ernstig aan een tweede huwelijk, schreef in het weekeinde het in Cairo verschijnende week blad "Oktober". De weduwe van de laatste sjah van Iran zou haar keuze heb ben laten vallen op Hamed Sarouan, een militaire vlieger die in het keizerrijk een repu tatie genoot. De omgeving van de in Egypte in ballingschap levende ex- keizerin en haar gezin heeft geen commentaar willen ge-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6